Generaal Warringa onthult geheimen van de Maas Infiltratie in gevechtslinie bleek niet mogelijk Piccioni heeft steun van centrumpartij en \»*'RIGLEY Kwart millioen nodig voor Zonnestraal-recreatieoord Stakingen in Frankrijk Noordelijken zouden vele gevangenen achterhouden VS hebben geen plan tot hereniging van Korea Generaal Warringa lijkt een joviale fabrikant... Drietand-contact afgelopen Ministers KSG-Ianden spraken over statuut Ëuropesegemeenschap Italië heeft nieuwe regering Abrikozen-oorlog" in Zwitserland Geschenk voor ,,Ome Jan" van Zutphen op zijn negentigste verjaardag (7 October) Iti laatste offensief vielen zeer veel slachtoffers Prins Bernhard uit Curacao weer thuis Toelating Peking tot VN onaanvaardbaar voor FS als agendapunt conferentie Minister Drees opende bejaardencentrum Twee jongens onder vrachtauto: één op slag gedood Autobus gekanteld na botsing tegen boom: arbeider gedood Componist Is. Olman op 17 Augustus zeventig jaar Drie Israelis gedood aan Jordaanse grens Maandag 10 Augustus 1953 (Van onze speciale verslaggever) HOOFDKWARTIER DRIETAND. Wat gebeurde er te yelde sinds gen er aal-majoor J. G. Warringa Vrijdagnacht om één uur in bed met het codewoord „Drietand-Contact" de oor- logstoestand afkondigde voor de Derde Divisie? De berichten zijn als in een echte DRIETAND g oorlog verward geweest; geen enkele rii -i 1 officier, die de toestand geheel kon over- blotphase zien. Alleen de divisiecommandant zelf wist wat er gaande was en verzamelde a{je gegevens, die een duidelijk beeld geven van de manoeuvres in de Peel en langs de Maas. Daarom hebben wij de generaal opgezocht in zijn commando-wagen, ge parkeerd achter een boerderij In het vreedzame Limburgse land, waar hjj de zuurtjes van zijn gevechtsrantsocnen In een plastic beker opspaarde voor de kinderen. constateerd. Daarop werd de aanval geconcentreerd en drie groepen van elf man nrobeerden stormenderhand achter de linies in Blauwland te komen. -Maar de groene baretten hadden buiten,, de1 waard gerekend, want wat zij voor niemandsland hielden, bleek een uitstekend geca moufleerde stelling van infanteris ten. die de aanvallers inrekenden of terugzonden over de Maas. De generaal is een man van mid delbare leeftijd van grijzend kaa.r> dat in een feilloze scheiding uiteen valt en zijn levendige ogen gaan schuil achter een hoornen bril. De ■manier waarop fty vertelt en uit leg' geeft heeft iets van de joviale fabrxkantdie de deelnemers aan een excursie rondleidt in erin be- drijf. .,De bedoeling van de hele oefe ning was", zo zegt hij. „aan te to nen. dat Neerland goed gereed kan zijn vóór het eerste schot valt. De spanningstoestand voorafgaande aan een eventuele volgende 'oorlog zal aanmerkelijk korter duren dan in 19391940. Twee maal vier-en-twin- tie uur is voldoende gebleken om mijn divisie te mobiliseren en onder te brengen in haar «bivakken". Het front lag zo wijst de gene raal op een met plastic overtrokken landkaart in 'n rechthoek tussen de plaatsen Venray, Blitterswijk, Se- venum en Grubbenvorst: een breed te van ch*ca vijf-en-twintig kilome ter en een diepte van tien tot vijf tien kilometer. Voor de verdediging van deze strook grond en het ach terland w'as dus een hele divisie nodig. Maar dat wil nog niet zeggen dat wij onder alle omstandigheden zo'n grote eenheid moeten inscha kelen op een front van geringe af metingen. Bovendien is de verdedi ging van onze gehele landsgrens niet noodzakelijk; troepenconcentraties op de belangrijkste punten zijn zo heeft de jongste wereldoorlog geleerd voldoende. Balken en deuren Donderdagavond zat de Derde Di visie in haar bivakken, aldus de ge neraal. In de loop van de middag werd het terrein verkend, waarna infanterie en artillerie zich ingroe ven en de commandoposten betrok ken konden worden. Vrijdagavond om acht uur was de zaak ..rond" en verbeidde ieder op zijn post de in filtraties van de. vijand. Dezelfde nacht om één uur schonden de eerste patrouilles van de Commando-troepen on der aanvoering van kapitein Van der Meer de grens tussen Blauwland (het te verdedigen gebiedt en. Groenland <het vij andelijk gebied) door zwemmend en op geïmproviseerde vlotten van balken en deuren de Maas over de steken. „Het hoofddoel van de Comman do-activiteiten was", zo expliceert de generaal, „infiltraties toe te pas sen. "Wij wilden zien in hoeverre de vijand hiermee kans van slagen had én of hij op deze wijze verwarring kon stichten in de gelederen van de Drietand-Divisie. Nóch het één, noch het ander is mogelijk geble ken; het was niet doenlijk met or ganen van enige betekenis te infil treren en eigenlijk hadden we dit wel verwacht'" Parachutisten De volgende morgen vroeg wer den dertig Commando-parachutis ten gedropt, al was het dan bij ge brek aan vliegtuigen met vracht wagens. Zij vernielden bij IJssel- steyn kwasï een brug, waardoor het verkeer omgelegd moest wórden en de genie naar het water werd ge commandeerd voor het slaan van een nieuwe brug. De parachutisten werden daarop vernietigd door ver kenningseskadrons van de Huzaren van Boreel, die met zeven Shafter achttientons tanks in actie kwamen in de heide. Om twaalf uur Zater dagmiddag was er geen enkele Com mando meer in leven, of het moes ten de krijgsgevangenen zijn. Om vier smiddags herleefde de vijandelijke activiteit en werden in het Noordelijk en middengedeelte van het front schijnaanvalfen ge daan, die tot doel hadden de infan terie der Derde Divisie te mislei den. De list van kapitein Van der Meer lukte in zoverre, dat de Com mando's bij een derde aanval ter Plein pouvoir" Niettemin had de generaal kapi tein Van der Meer van de groene baretten „plein pouvoir" gegeven; zij mochten uitspoken wat zij wil den en hadden zelfs een aanbod van de divisie-commandant om gebruik te maken van stormboten teneinde een nat pak te sparen, beslist van de hand gewezen. „Wjj komen op ónze manier de Maas over*' heeft kapitein Van der Meer gezegd, min of meer gekrenkt door het humane aanbod van de generaal. De Commando-troepen meenden wél'enige kans van slagen te heb ben. daar zij tussen de stellingen van" het 33ste Regiment Infanterie met behulp van veldkijkers een gat van driehonderd meter hadden ge- (Van een onzer verslaggevers) HOOFDKWARTIER DRIETAND. In de. stellingen in de Peel en langs de Maas heerste gisteren een opmer kelijke rust. De militairen van de Derde Divisie lagen te zonnebaden in de hei of keuvelden op terrasjes ach- een glaasje bier. Het geraas op de wegen van tanks, geschuttrekkers, trucks of jeeps was goeddeels ver stomd. De enigen, die het werkelijk druk hadden, waren de aalmoezeniers en veldpredikers, die in de morgen de mis opdroegen of preekten in ten ten en op heuveltjes in het terrein, waar tot voor kort nog schoten had den geklonken. Even kwam er leven in de brouwerij, toen de Limburgse Jagers musicerend langs de legerplaatsen trokken en een aubade brachten aan de onderdelen, die hebben deelgeno men aan de actie „Drietand-Contact". In het begin van deze week zullen de moibilisanten van de Derde Divisie hun stellingen verlaten en terugkeren naar de plaatsen van opkomst om het gebruikte materieel op te knappen en in te leveren. Aanstaande Vrijdag wordt de soldij voor twee weken uitgekeerd, waarna de militairen naar huis kunnen gaan en hun uniformen voorlopig aan de wilgen hangen. j Intussen wordt de schade opgeno men, die is aangericht aan particu liere en gemeenschapseigendommen. Naar de commandant van de Derde Divisie verwacht, gaat het hier om slechts enkele gevallen van geringe betekenis. Alles, ook het gebruik van burger-bezittingen, gas. elcctriciteit, telefoon en water wordt naar be horen vergoed doorhet ministerie van Oorlog. hoogte van het. plaatsje Ar een om 2even uur 's avonds een bruggen hoofd konden vormen van vierhon derd meter diep. Niet ontvoerd Daarna werden in opdracht van de generaal driehonderd Comman do's door de stellingen van do in fanterie gelaten om ais paratroo pers opnieuw tc gaan opereren, dit maal in her achterland. Zij kregen een half uur de tijd om de linie te passeren en zetten daarop alles op alles om door te dringen tot het do mein van de divisie-commandant teneinde hém of een van zijn offi cieren te ontvoeren. Het plan faal de echter en vele groene baretten, waaronder ook kapitein Van der Meer. werden opnieuw gevat, „Om twaalf uur Zaterdag nacht was de oefening afge lopen", zo besluit generaal majoor Warringa met een kor date trek aan zijn sigaar. „En ik mag wel 2eggen, dat het verloop er van mijn stoutste verwachtingen heeft overtrof fen". (Advertentie Z.M.) Niet langer noodzakelijk kwaad! Thans op prettige vlugge wijze gedaan. Is he wel tot iedere Neder landse huisvrouw doorgedrongen, dat er nu een nieuw midde uitge vonden is om het huishoudelijk werk te vergemakkelijken en veraangenamen? Dat het thans afgelopen is met het dagelijks ge ploeter aan de afwas en 'n keuken vol vuil vaatwerk, waaraan vaak geen doorkomen schijnt? Want waar Caste Ua Vaatwas, het nieu we afwasmiddel van de Castella- fabrieken, in de keuken de scep ter zwaait, is de huisvrouw in een oogwenk door deze rijstebrijberg heen. Eén lepel Caslella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat alle vet en vuil doet verdwijnen als sneeuw voor de zon en waaruit de hele afwas glanzend en flonkerend te voor schijn komt. En voor ze het weet, zit de huisvrouw weer gezellig in de huiskamer cn kijkt tevreden en dankbaar naar haar fluweel zachte handen, welke geen enkel spoor vertonen van de grote af was. Want dit wondermiddel (25 ct per pak) is niet alleen ideaal voor de vaat. maar heeft ook voorgoed een einde gemaakt aan de ruwe „afwashanden". BADEN-BADEN De conferentie van de minister van Buitenlandse Zaken van de zes KSG-landen heeft weinig nieuwe gezichtspunten opge leverd. De bewindslieden, die zowel Vrijdag als Zaterdag slechts drie uur vergaderden, hebben zich vrijwel uitsluitend bezig gehouden .met het ontwerpstatuut voor een Europese politieke gemeenschap, dat door de Straatsburgse vergadering ad hoc is opgesteld. Het ontwerp zal in handen van een commissie van deskundigen worden gesteld, die het in een op 22 Sep tember te Rome beginnende confe rentie aan een nadere beschouwing zal onderwerpen. De Nederlandse delegatie te Rome zal worden geleid door jhr mr A. N. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Op 20 October zullen de ministers in Den Haag bijeenkomen om kennis te ne men van de vorderingen, die door de deskundigen zijn gemaakt. ROME. Italië zal vandaag of morgen een nieuwe regering hebben. De kabinetsformateur Atiilo Piccioni heeft president Luigi Einaudi Zon dag meegedeeld, dat hij voldoende steun van de centrumpartijen heeft gekregen voor de vorming van een regering. Piccioni is erin geslaagd, de oude coalitie te herstellen: Chris ten-democraten. liberalen en repu blikeinen zullen deel uit maken van bet kabinet, de democratische socia-, listen hebben toegezegd de regering te zullen steunen. De kabinetsformateur, die 61 jaar oud is. heeft sinds 1945 als vice-pre mier deel uitgemaakt van de achter eenvolgende Italiaanse regeringen Hij behoort tot de rechtervleugel van de Christen Democraten. Het is ze ker. dat de portefeuille van buiten landse zaken aangeboden zal worden, aan Alcide de Gasperi. die haar als premier ook steeds heeft beheerd. De democratische Socialisten heb ben aan hun steun de voorwaarde verbonden, dat de regering de werk loosheid krachtig zal bestrijden. Het land telt op het ogenblik 2 millioen werklozen. Verder eisen zij-een ener gieke voortzetting van de landher vorming, een verzoenende houding ten aanzien van de looneisen en het aanwenden van pogingen om de spanning tussen het Oosten en het "Westen te verminderen. Politieke waarnemers voorspellen de nieuwe regering een kort leven. De meerderheid van het centrum- blok over communisten en Nenni- socialisten ter linker- en monarchis- Fruittelers barricaderen wegen en spoorlijnen SAXON (Zwitserland). Zwit serse fruittelers hebben als protest tegen de invoerpolitiek van de re gering op de hoofdweg en de spoor lijn door het Rhónedal barricades opgeworpen en het verkeer tussen Italië en West-Zwitserland gedu rende verscheidene uren onderbro ken. - De telers protesteerden in hoofd- zaak tegen het besluit van de fede rale regering, om 9600 ton Italiaan se abrikozen in te voeren terwijl er een overschot van minder smakelijke Zwitserse abrikozen van naar schatting 7000 ton. is. Na een. protestbijeenkomst wier pen- de telers twee goede renwa- gèns met abrikozen ondersteboven en staken ze met benzine in brand. Inmiddels barricadeerde een andere groep de hoofdweg naar de Sim- plonpas, De internationale express- treinen van en naar Italië moesten tenslotte met een omweg van 200 km over Bern rijden. ten en fascisten ter rechterzijde is slechts zeei' gering. Venvacht wordt, dat de Christen- Democraten op nieuwe verkiezingen zullen aandringen, als Adenauers C.D.U. het er bij de Duitse verkie zingen op R September coed af brengt. Sneltrein Londen-Gïasgow in Schotland ontspoord ABINGTON De beroemde snel trein ..Royal Scott", die do verbin ding tussen Londen en Glasgow on derhoudt. is Zaterdagavond ont spoord ten .gevolge waarvan 17 pas sagiers gewond werden. De vier laatste rijtuigen zijn uit de rails gelopen op een punt. 70 kilo meter ten Zuiden van Glasgow. De toestand van twee der gewonden is ernstig. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Bergense „Bello" bleef niet in htet (rechte) spoor ALKMAAR. „Bello". het voor de zomermaanden in eer herstelde tramtreintje tussen Alkmaar en Ber ger? is Zondagmiddag bij Koedijk op een wissel ontspoord. De locomotief en twee wagens'geraakten buiten de rails. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. f Advertentie Ï-JVT.) AMSTERDAM Ten einde Jan van Zutphen, die op 7 October ne gentig jaar hoopt t.e wordenin de gelegenheid te stellen een recreatie oord te stichten voor „Zonnestraal", het sanatorium voor tbc-patiënteu i».Hilversum, zijn een werk- en een erecomité ongericht met het doel de benodigde kwart millioen bijeen te brengen. Het werkcomité bestaat Uit zeven leden onder voorzitterschap van de minister voor Sociale Zaken Volksgezondheid, J. G Suurhoff; het erecomité hebben 453 personen zitting onder wie de ministers dr. W. Drees, rar J. W. Bcyen. A. G. de Bruijn. mr L. A. Donker. J. v. d. Kieft. S. L. Mans holt, mr F. J. van Thiel, de oud-ministers Van den Tempel en Albarda, een aantal se- cretarissenrgeneraal, de burgemees ters van 32 steden, leden van Eer ste en Tweede'Kamer, hoogleraren, geestelijken, enz. In een radiouitzending heeft de heer C. van der Lende, voormalig secretaris van het N.V.V. en persoon lijk vriend van ,,Om*e Jan" van Zut phen. Zaterdagavond mededelingen gedaan over de. voorbereiding der actie, die vóór 7 October voltooid moet zijn. Hijzelf zal iedere Woens- en Zaterdag tien minuten een iserie over de inzameling houden. Door deze radio-actie hoopt hij een ton bijeen te brengen. Bovendien zal op 12 September eveneens per radio een prijsvraag ter oplossing worden gegeven, waarvoor van de inzenders extra postzegels zal worden verlangd. Andere inzamelin gen zullen worden gehouden door de vakbonden, de Zonnestraalcomité's en door vele leden van het ere comité. Het resultaat zal Jan van Zutphen op zijn verjaardag in het Amster dam sp Concertgebouw worden aan geboden. (Vervolg van de voorpag,)' Wat opvalt is, dat van socialisti sche zijde geen enkele verklaring, geen enkele openlijke, laat staan krachtige actie is gekomen tegen de communistische tactiek en tegen het voortzetten van dc staking. Toch zou een openlijke en hardhandige aanval op de ongedisciplineerde stakings woede de enige methode zijn om het doel van de staking te redden en de communistische tactiek te doorkrui sen. De arbeiders zouden, zij het met moeite, een duidelijk parool volgen, indien dat met kracht werd uitgesproken en een samenhangend perspectief bood. Dit perspectief ontbreekt en de vaagheid en aar zeling der F, O.-leiders op dit ogen blik bevordert de communistische operatie. Vandaag vergaderen de bendsbe- sturen om over hun houding te be raden. Van een aantal locale orga nisaties gaat een grote druk uit op de leiding om de staking ongelimi teerd voort tr zetten. Een dergelijke voortzetting wordt echter met het uur gevaarlijker. De houding van de regering, die nu met grote moei te een zekere mate van eensgezind heid heeft bereikt over de eerste serie decreten wordt steeds harder. Uitbreiding van de staking zou bij na zeker leiden tot het. verlopen van de staking binnen enkele dagen en tot een nederlaag. Men moet niet vergeten, dat de Franse vakbonden vrijwel over geen stakingsfondsen beschikken. Het eindresultaat van een dergelijke nederlaag zou echter weer zijn. dat de machteloze ran cune onder de arbeiders vergroot werd. een stemming, die volstrekt destructief is, maar die ongetwijfeld de communisten en hun verkiezings propaganda ten goede zou komen. Dit verklaart de communistische tactiek. Het lijdt geen twijfel, dat een aantal van de vakbondsleiders dit ziet en een wanhopige poging doet om het roer om te gooien. Wij zullen vandaag zien in hoeverre dit succes heeft gehad. ALI SASTROAMIDJOJO. de nieuwe Indonesische minister president, vertoefde Zaterdag enige uren op Schiphol, op door reis van New York naar Dja karta. Hij werd verwelkomd rtoor mr. Susanto Tirtroprodjo, de Hoge Commissaris van Indo nesië. Achter hen (links) mr. J. Visser, chef van het Nederland se protocol, die de Indonesische ■staatsman begroette namens onze-regering. WASHINGTON. Het Ameri- ka&nsc ministerie van Buitenlands»* Zaken heeft een verklaring van de waarnemende minister van Buiten landse Zaken, Bedril Smith, gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat de communisten alle V.N.-krijgsge- vangenen dienen uil te leveren, ook diegenen, die tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Eerder deze week verklaarde generaal Clark, te menen, dat de communisten wellicht 3000 Ameri kaanse gevangenen in handen héb ben. die zij niet op de repatriërings lij sten hebben geplaatst. Vierhonderd communistische Nooi'd.Koreaansc vrouwen, die des tijds gevangen zijn genomen nis helpsters der soldaten, hebben bij hun uitwisseling Zondag een hyste rische vertoning ten beste gegeven. Zij vernielden 'ruilen van spoorwa gens en schreven rr.ct haar eigen bloed leuzen op velien papier. Zrj verscheurden haar kleren en gooi den met schoenen. Een strenge te rechtwijzing van een Noord-Ko- reaans officier maakte een einde aan de onsmakelijke vertoning. De commandant van het Achtste Leger in Korea heeft rapport uit gebracht over de laatste, bijzonder hevige aanval, vlak voor het sluiten van de wapenstilstand. Bij dit offen sief werden drie Zuïd-Koreaanse di visies door zeer felle aanvallen van zeven Chinese en een Noord-Kore- aanse divisie vrijwel geheel vernie tigd. De Zuid-Koreanen liet al hun materieel in de steek en vluchtten in paniek. Om de bres te dichten wierp het opperbevel vijf Ameri kaanse divisies in de strijd. Ook hierbij vielen vele slachtoffers. WILLEMSTAD. Prins Bernhard is Zaterdagavond omstreeks negen uur uit Willemstad naar Nederland vertrokken. Hij werd uitgeleide ge daan door gouverneur Struycken en echtgenote, de voorzitters van de Staten en "de Regeringsraad van de Ned. Antillen, de vice-voorzitter van de adviesraad, en de maidnecomman- dant. Het afscheid was zeer harte lijk. Tevoren had de Prins een kort vraaggesprek voor de radio toege staan. Hij betuigde daarbij zijn spijt over de korte duur van zijn bezoek. Als het enigszins mogelijk is, zou hy spoedig terugkomen en dan een be zoek brengen aan alle eilanden. In. de vroege morgenuren is de Prins vandaag op Schiphol aange komen. Nieuwe opperste openbare aanklager in Rusland MOSKOU. De opperste Sowjet heeft Zaterdag de benoeming van Roedenko tot nieuwe opperste open bare aanklager in de Sowjet-Unie goedgekeurd. Roedenko vervangt Sawonow. Roedenko, een generaal van het rode leger, trad bij de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers in Neurenberg in 1945 op als openbare aanklager voor de Sowjet-Unie. SEOEL. Op een voor zijn vertrek naar Tokio gehouden persconfe rentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les verklaard, dat de Verenigde Staten op de politieke conferentie geen tot in bijzonderheden uitgewerkt plan over de hereniging van Korea ter sprake zullen brengen. Dulles hoopte, dat het krachtige economische her stel. dat de verbondenen Zuid-Korea willen doen doormaken, een sterke aantrekkingskracht op het Noorden des lands zal uitoefenen. Wat betreft de periode van negen tig dagen, waarna Amerika en Zuid- Korea zich uit de politieke confe rentie zouden terugtrekken, indien deze onvruchtbaar bleek, heeft hij nog eens verklaard, dat de V.S. zich niet zullen terugtrekken alvorens overleg te hebben gepleegd met hun bondgenoten. Verder zette hij uiteen, dat de periode van negentig dagen een benadering is. „De mogelijkheid be staat, dat zij, naar gelang van de al dan niet gemaakte vorderingen, kor ter of langer zal zijn", „Indien de communisten slechts onvruchtbare propaganda zouden voeren en dit feit door de Ameri kaanse en Zuidkoreaanse delegaties als zodanig wordt onderkend, is het mogelijk dat onze landen de be sprekingen zouden staken, voordat negentig dagen zouden zijn verstre ken. Indien er echter na negentig dagen tekenen zijn, dat de besprekin gen succes zouden kunnen ople veren, zouden wjj kunnen beslui ten de besprekingen ook na deze LOCHEM. De minister-president dr W. Drees heeft Zaterdagmiddag het centrum voor bejaarden alhier geopend. Hij wjees op de problemen, die verband houden met de stijging van de gemiddelde leeftijd. Hij ver heugde zich er over, dal de oplos sing van de huisvesting van de ouden van dagen in Lochem gevonden is door samenwerking van de bevol king. Het bejaardencentrum bestaat uit vier flats en drie complexen van af zonderlijke woningen, waarin totaal 98 ouden van dagen kunnen wonen. Er is een verzorgster aangesteld, die de beschikking heeft over een keu ken, waarin eten kan worden bereid voor alleenwonen den en echtparen, die niet geheel voor zichzelf kunnen zorgen. periode voort te zetten," aldus Fos ter Dulles,' Na een kort oponthoud in Tokio is Dulles teruggekeerd naar de V.S. Transportvliegtuig van de Belgische luchtmacht verongelukt BONN. Een transport vlieg tuig van de Belgische luchtmacht, dat sedert Woensdag op een vlucht van Brussel naar Keulen is zoekge raakt. is Zaterdag verbrand in een bos bij Rottgen "in Duitsland gevon den, aldus officieren van de Britse luchtmacht. De lijken van alle vier inzittenden zijn gevonden. Het toestel zou belangrijke docu menten met bétrekking 'tot de geal lieerde luchtmanoeuvres Coronet aan boord hebben gehad. Men ver onderstelt, dat daarom' het bericht over de vermissing dagenlang door het ministerie van Landsverdedi ging is achtergehouden. Deens schip bij Formosa beschoten en vermist HONGKONG. Zondag heeft een onbekende kanonneerboot het Deense schip „Heinrich Jessen" in de Straat van Formosa beschoten. Het schip zond noodseinen uit. Se dert dien is niets meer van het vaartuig vernomen. Zesjarig meisje verdronk in Vughts zwembad VUGHT. In het zwembad „De IJzeren man" is Zondagmiddag de zesjarige Joske Staken uit Tilburg verdronken. Het kind was met broertjes en zusjes in een niet daar toe bestemd gedeelte van het zwem bad aan het pootje-baden geweest en werd eerst bij het vertrek ver mist. Men vond haar toen in twee en een halve meter diep water. Het meisje was met een oom en tante juist teruggekeerd uit België en op thuisreis naar Tilburg nog even mee gegaan naar het zwembad inVught. Van de Zeeuwse tot de Wadden eilanden, op de plassen en aan de grote rivieren zocht al wie zich ■)Ov,g genoeg voelde om zich op eert tra mie Zondag tri te spannen, verkoeling aan het water. Het Noordzeestrand zag er zó uit. (Van onze correspondent) HAARLEM. Zaterdagmorgen zijn twee fietsers op de Schoterweg onder een vrachtauto met aanhang wagen geraakt. De - elfjarige C. B. uit Nieuw Helvoet werd op slag gedood en de 14-jarige A. Z. uit Haarlem, ernstig gewond. GOES. Op de Zanddijk te Hein- kenszand is Zaterdagmorgen een autobus van de Auto Maatschappij Zeeland in volle vaart tegen een boom gereden en in een diepe sloot gekanteld. Een der inzitten den, de 58-jarige H. W, uit Ovezan- de werd op slag gedood; J. de Bek en De Winter werden ernstig ge wond in het ziekenhuis opgeno men. De bus vervoerde arbeiders van de Maatschappij „De Schelde". De chauffeur vertelde, dat hij ten gevolge van een defect de macht over het stuur was kwijtgeraakt. „Expogé" wil West-Duitse financiële vergoeding aan ex-gevangenen SCHEVENINGEN. ..Expogé" heeft de ministerraad gevraagd de West-Duitse regering te verzoeken ook Nederlandse ex-politieke ge vangenen DM 150.te betalen voor elke maand, dat rij onder het Hit- Ier-bewind in Duitse gevangen schap hebben gezeten. Dit bedrag zal nl. worden vergoed aan alle Duitsers en hen. die tussen 1933 en 1945 in Duitsland woonden en in concentratiekampen en gevangenis sen opgesloten waren. Rusland en Perzië gaan geschillen regelen LONDEN. Naar het officiële Russische persbureau Tass meldt, zijn dc Sowjet-Unie en Perzië over eengekomen. een gemengde commis sie in te stellen voor de regeling van al hun geschillen. Het doei van deze commissie, die te Teheran zal zetelen, is aldus Tass, „het verster ken van de vriendschappelijke be trekkingen en het regelen van fi nanciële. grens- en andere vraag stukken''. Nieuwe ontdekkingen bij grotonderzoek (Van onze correspondent) PARIJS. De afdeling in de grot van Saint Martin begint lang zamerhand op gang te komen. Dr Mairey is naar beneden gegaan en heeft reeds een nieuwe grote 2aal ontdekt, zo groot, dat de Notre Dame met zijn torens er in zou kunnen worden ondergebracht. Het is beneden erg koud. ongeveer vier [raden boven nul. Gedurende enige rren heeft Mairey op een klein platform doorgebracht. Alvorens hij de zaal kon bereiken waar dr Lou- bens begraven ligt. Men hoopt het stoffelijk overschot, dat nog intact is. naar boven te kunnen brengen- Reeds heeft men 'n de buurt van de nieuwe zaal een reeks andere gevonden, die grote gangen verto nen, waardoor grote hoeveelheden water worden afgevoerd in de richting van Spanje. Waarschijnlijk verklaart deze sterke stroom van ondergronds water waarom de er boven gelegen bodem zo droog is. Het is daarom duidelijk, dat Spanje, bij de exploratie, die thans plaats vindt, in de hoogste mate belang heeft, want een heroriëntering van dit water zou tot irrigatie van de daarboven gelegen bodem kunnen leiden. DEN HAAG. Op 17 Augustus hoopt Israel J. Olman, componist van vele socialistische koorwerken, zijn zeventigste verjaardag te vie ren. Olman is in Amsterdam geboren, waar hij 55 jaar lang werkte. Roeske onderwees hem koordirec tie, Zwcers compositie. Zijn be kendste werken zijn „Symphonie van de Arbeid", „Jeruzalem", „El len". „De Gravers" en „Arbeias verrijzenis". Verder componeerde hij twee opera's en twee sympho- nieën. TEL AVIV. Bij Beit Joebrine. ten Zuiden van Jeruzalem, zijn Za terdag drie Israëlische soldaten ge dood door ..Jordaanse elementen", aldus een woordvoerder van het Is raëlische leger. Hij voegde hieraan toe. dat het in cident zich voordeed op Israëlisch grondgebied en dat de Israëlische autoriteiten een krachtig protest hebben ingediend bij de bestands- commissie. Sinds een week doen zich dagelijks aan de Israëlisch-Jordaanse grens incidenten voor.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2