fv< Subsidie woningverbetering wordt ook deze winter weer verleend Van 1500 Fransen slechts één die Nederland goe d kende oorts. Bevolking der aarde neemt toe, productie blijft achter Gerrit Aalders zoekt zijn verdwenen broer Jacob Sinds '48 zijn 20.000 woningen vernieuwd7375 gesplitst DUITSLAND Nieuwe impuls voor EDG Er is een tijd geweest Dr Idenburg: Economische plannen nodig" Parlementaire missie terug uit Nw-Guinea Verstrooi- middag ,,Ik ken hem", zeggen vele mensen, maar zij weten niet waar hij woont Winnaar van wedstrijd, door ambassade uitgeschreven, nu in Amsterdam te gast Panter was niet op poema-bezoek gesteld Nederlands luchtvaart pionier wordt gehuldigd WEK DE GAL ÏN UW LEVER OP Dinsdag 8 September 1953 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. In een. onzer grote steden staat een oud patriciërshuis, da terend uit een tijd, dat men geheel andere denkbeelden koesterde over wonen dan thans. Tot voor kort was deze „kast" niet meer dan een om hulsel, waarbij de fraaie gevel het innerlijke verval nauwelijks verhulde. Thans hebben in dit huis vier gezinnen onderdak gevonden, die leder be schikken over een comfortabele flat. Elders woont een jong gezin in een comfortabel landhuisje, waarvan niemand zou vermoeden, dat het nog niet lang geleden niets meer was dan een bouwvallige boerderij. Verouderde woningen, waar de kinderen moesten slapen op een open zolder en de ouders in een onhygiënische al koof, waar een zo van zelf sprekende voorziening als een WC met water spoeling ontbrak, zijn verbouwd tot huizen, die nog vijftien, twintig jaar voldoende woongelegenheid bieden. Dit alles is financieel mogelijk ge maakt dank zij de premieregelingen voor woningverbetering en -split sing. Deze regelingen, aie al smds 1948 bestaan, worden met ingang van 1 October gewijzigd. Méér dan tot dusver z.al dan de verbetering 'van de accommodatie van de wo ningen op de voorgrond staan. Hier onder is dan tc verstaan het aan brengen van slaapvertrekken op open zolders, verwijderen van bed steden en alkoven, bouwen van doelmatige keukens, en aanbrengen van closets binnenshuis, In com binatie met dergelijke verbeterin gen kunnen o.a. ook daken en ver zakte funderingen worden hersteld. Vrij ingewikkeld is de premie regeling voor woningverbetering. I>e kosten mogen in het algemeen niet meer dan 5000 bedragen, en het pand mag niet bestemd zyn om hetrckkclyk spoedig binnen vijf tien jaar in het algemeen tc ver dwijnen. De premie bedraagt 50 procent van de geschatte kosten, voor zover die niet meer dan 2800 en niet minder dan 201 bedragen. Voor splitsing zijn de bedragen enigszins anders: hier mogen de kosten ten hoogste 7000 bedragen, terwijl 60 procent van de verfaou- wmgskosten met een maximum van 3500 en een minimum van 201 worden vergoed. Alle aanvragen moeten bij de gemeentebesturen worden ingediend. Bovendien kan nog een extra DUW-subsidie worden verkregen wanneer de woningverbetering of -splitsing in de wintermaanden wordt uitgevoerd. Deze subsidie wordt alleen ver leend voor werk dal tussen 1 Oc tober en 1 April wordt uitgevoerd. Zij bedraagt een zesde deel van de totale kosten met een maximum van 700, bij verbetering, en 1000 bij splitsing. Zij wordt alleen ge geven wanneer ter plaatse voldoen de bouwvakarbeiders beschikbaar zijn. Belanghebbenden, aan wie reeds een premie is toegekend door „Wederopbouw", kunnen alsnog een DUW-subsidie aanvragen. De premieregeling woningverbe tering werd in 1948 ingevoerd, maar aan het eind van dat jaar wilde het Rijk voor dit doel geen geld meer beschikbaar stellen. Toch kon men op bescheiden schaal met dit werk voortgaan, dank zij de vrijgevigheid van een aantal particulieren, die ongeveer een millioen gulden bijeen brachten in het zg. Terlingenfonds. De laatste jaren heeft ook het rijk geld in het Terlingenfonds gestort, zodat dit op ruime schaal premies kon vorstrek- In het zoeklicht Met Adenauer's grote overwin ning in de Westduitse verkizingen zijn de papieren van de Europese Defensiegemeenschap, die de laat ste maanden laag noteerden, aan zienlijk gestegen. Een tweederde meerderheid ligt zelfs binnen het bereik wanneer de Christen-de mocraten zich kunnen verzeke ren van de medewerking van de Vluchtelingenpartij, waarvan be kend is, dat 2ij een nauwe binding met het Westen voorstaat. Met die tweederde meerderheid zou de re geringscoalitie de grondwet kun nen wijzigen en aldus de omslach tige procedure kunnen ontgaan die nodig zou zijn, wanneer het Con stitutionele Haf in Karlsruhe moet beslissen over de grondwettigheid van de Europese verdragen. Door 2ijn invloed aan te wenden bij de regeringen van de „Lander" waar uit de Bondsrepubliek is samenge steld en die op hun beurt weer de Bondsraad (Eerste Kamer) kiezen zal het de bekwa me politicus Ade nauer stellig ge lukken de EDG- verdragen aange nomen te krijgen. Dat betekent niet. dat 't Euro pese leger nu zonder slag of stoot tot stand zal komen. Voor de op richting van een waarlïjkc Euro pese defensiegemeenschap is 'meer nodig dan een gunstige ver kiezingsuitslag en een bekwaam parlementair beleid. Het komt veeleer aan op de gezindheid waarmee de zes landen, die het Europese leger moeten samenstel len, hun aandeel leveren in het tot stand komen van de gemeen schap. En daaraan ontbreekt nog veel- Frankrijk, dat zelf het ini tiatief heeft genomen voor de EDG omdat het een zelfstandig bewa pend Duitsland vreesde, maakt niet de minste haast met de ratificatie, evenmin als Italië, waar premier Pella de handen vol heeft met bin nenlandse moeilijkheden. Hoe welwillend de Franse reac ties op Adenauer's succes ook mo gen zijn, men ontkomt niet aan de indruk, dat Parijs liever had ge zien, dat de meerderheid van de Westduitse regeringscoalitie wat minder formidabel was geweest. Als Bonn straks het EDG-verdrag ratificeert, komt de regeri*g~La- niel, die de rampzalige gevolgen van de stakingen ternauwernood overleefd heeft, ;n een bijzonder moeilijke positie te verkeren. De behandeling van het EDG-verdrag kan in Parijs niet ten eeuwige da ge uitgesteld worden. Maar met 'n onwillig Frans parlement, waarvan een groot deel van de afgevaar digden Duitsland als een groter en nabijer gevaar ziet dan Rusland, zijn de vooruitzichten voor het Europese leger niet onverdeeld gunstig. ken. Thans neemt de overheid de gehele financiering weer op zich. Het restant van het Terlingenfonds zal worden gebruikt om in een en kel geval een extra subsidie te ge ven. Sinds 1948 zijn bijna 20.000 wo ningen verbeterd. De subsidieregeling voor de wo- ningsplitsing heeft sinds 1948 aldoor gewerkt. Door splitsing zijn 7375 nieuwe woningen verkregen, waar mee een bedrag van f 37 millioen was gemoeid. Rijk en gemeenten hebben voor woningverbetering en -splitsing in totaal al f 40,7 millioen opgebracht. Vorig jaar heeft de verlening van DUW-subsidie sterk stimulerend ge werkt. Er is hierdoor een additionele werkgelegenheid geschapen van on geveer 120.000 man weken, waarvan de kosten slechts f 37.50 per man- week bedroegen. Hier tegenover stond een aanmerkelijke besparing op werkloosheidsuitkeringen, diö geschat kan worden op f 45.per manweek. Alles bijeen bespaarde deze subsidieregeling het rijk en de sociale fondsen f 7 millioen. Oude heer gegrepen door auto en gedood (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Op de weg Nijme genGrave is Maandagavond de 70- jarige Th. Derks, toen hij per rijwiel de weg wilde oversteken, door een auto gegrepen. De man kwam onder de wagen terecht en werd gedood. (Advertentie l.M.) Er is een tijd geweest, waarin fijne zepen zeer kostbaar waren. Alleen zeer bevoorrechte dames konden zich deze aanschaffen. Eens kwömen de dames per equipage uit Parijs naar de Nijmeegse fabriek van Dobbel- man (waar tegenwoordig de Castella wordt gemaakt) om een voorraad goede zeep op te doen. En toch wa- Castella houdt uw huid en uw beurs in het oog! ren die vroegere zeepsoorten nog lang met zo goed als de bekende Castella Schoonheidszeep (2 stukken voor slechts 50 cent), die u nu over al kunt kopen, of de rijk-schuimende Castella Spécial <32 cent), gemaakt voor de huid, die overvloedig schuim van node heeft. Maar wat, met vroeger vergeleken, helemaal een wonder is: XI kunt thans zelfs een echte Castella zeep kopen voor 20 cent! Deze Castella Bloemenreep is onverpakt, u kunt de mooi'.1 kleuren zien en te gast gaan aan de heerlijke bloesemgeuren- In waarheid mag nu worden gezegd, dat Castella én uw huid én uw beurs in het oog houdt! DEN HAAG. „Twee-derden van de wereldbevolking is onvol doende gevoed. Twee-derden ook van de inkomsten van de wereld dienen voor slechts 18 pet of nog geen vijfde van de wereld bevolking. De tegenstellingen van geldïnkomcn zijn zo, dat landen met hoge inkomens per hoofd een gemiddelde hebben van 25 tot 30 keer dat van de landen met lage inkomens. Welvaart tegenover de grootste armoede. En dc wereld bevolking neemt sneller toe dan de voedselproductie. Aldus de voorzitter van het 28ste congres van het ..Instïtut des Civili sations différentes". dr P. J. Iden burg, in een rede, die hij hield nadat Prins Berhhard Maandagmor gen dit congres in het Vredespaleis had geopend. Voorts merkte de voorzitter op: „Vele deskundigen hebben zich in de laatste tijd bezig gehouden met de vraag, of de natuurlijke hulpbronnen van de wereld vol doende zullen zijn om in de naaste toekomst een wereldbevolking te voeden, die zich in voortdurend sneller tempo vermeerdert. Sommigen zijn pessimist, doch allen zijn het er over eens, dat de weinig doeltreffende wijze, waarop thans die hulpbronnen worden ge bruikt, ernstige gevolgen medebrengt voor de toekomst van het mense lijk geslacht". Sombere toekomst „De productie op landbouwkundig gebied is uiterst laag in vele tro pische landen, per oppervlakte en per hoofd van de bevolking en hun toekomst ziet er somber uit, want de jaarlijkse besparing is bij lange na niet groot genoeg, om bij de bevolkingsaanwas zelfs het huidige onvoldoende peil te handhaven," zei dr Idenburg, „Daarbij komt dan nog de gees telijke crisis, die velen in de lan den. die zo snel in het moderne economische verkeer komen, door maken. Er is echter één lichtpunt: namelijk, dat het besef wint, dat internationale samenwerking onont beerlijk is, om de uiterst ernstige vraagstukken, die hier liggen, op te lossen of althans gedeeltelijk op te lossen". Plannen op lange termijn „Laten er plannen zijn, die de verschillende sectoren van het eco nomische en sociale leven omvatten. En wat ook nodig is. is aan het leven van de bevolking van vele tropische gebieden nieuwe geeste lijke inhoud te geven." Kwestie Marokko-Timis Arabische Liga: V.N. moeten Frankrijk dwingen CAiRO. De raad van de Ara bische Liga heeft in een officieel communiqué, dat Maandag werd uitgegeven, de a.s. algemene ver gadering van de Verenigde Naties gevraagd, Frankrijk te dwingen, aan de gewettigde aspiraties van Marokko en Tunesië te voldoen. De raad veroordeelt in scherpe be woordingen de Franse agressie je gens de Marokkaanse souvereini- teit. Tenzij Frankrijk onafhankelijk heid toekent aan Marokko en Tu nesië zal de Arabische Liga de maat regelen treffen, die de openbare mening in de .Arabische wereld verlangt. Enige tijd geleden reeds hebben de Arabische landen aan gedrongen op verbreking van de politieke en economische betrek kingen met Frankrijk en op boycot van Franse schepen en vliegtuigen, die zich via Arabische havens en vliegvelden naar Indo-China be geven. Twee Nederlanders kregen Braziliaanse onder scheiding DEN HAAG. Dr A. B. de Vries, directeur van het Maurits- huis. is door president Vargas van Brazilië benoemd tot commandeur in de nationale Orde van het Zui derkruis. Mr S. W. A. van Oosten, secretaris van het Zuid-Amerikaan- se instituut en schrijver van het boek „Brazilië* werd benoemd tot ridder in deze orde. De onlangs in ons land gearriveerde Brazili aanse ambassadeur, de heer J. R* de Macedo Soares heeft de onder scheidingen aan beide Nederlan- landers uitgereikt. SCHIPHOL. De parlementaii-e missie naar Nieuw Guinea, bestaan de uit de heren F. H. v. d. Wete ring (CHU>, H. Algra (AR), H. J. de Dreu (PvdA), jhr mr G. A. M. J. Ruijs de Beerenbroek (KVP), prof. dr W. L. G. Lemaire (KNP), mr Th. M, J. de Graaf (KVP). J. de Kadt (PvdA). J. G, H. Corne- lissen (VVD) en de commies-grif fier van de Tweede Kamer, mr G. M. A. M. Huigens, is op de heer Cornelissen na. die voor zaken naar Hongkong doorreisde, terugge keerd in ons land. Op Schiphol, waar zij begroet werd door de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, prof. Kernkamp en de Tweede Ka mervoorzitter. dr Kortenhorst, deel de de voorzitter van de missie, de heer Van de Wetering, mede. dat men zich, ondanks de enorme hoe veelheid meegebracht studiemate riaal voorstelde, binnenkort, wel licht in October, een uitvoerig rap port bij de beide Kamers m te dienen. Koningin Juliana kreeg bezoek van delegaties SOESTDIJK. Maandagmiddag heeft H.M, de Koningin ten paleize Soestdijk een uit twintig personen bestaande delegatie ontvangen van de internationale conferentie van de Katholieke Arbeiders Jeugd, die op „Drakenburgh" te Hilversum wordt gehouden. Later op de middag ontving de Koningin twintig deelnemers aan het congres van het „Institut Inter national des Civilisations Differen- tes", dat in Den Haag is begonnen. Met beide gezelschappen heeft Hare Majesteit zich geruime tijd onder, houden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Leeft mijn broer nog?" Met deze vraag houdt de 25-jarige Gerrit Aalders zich nu al weken bezig, aangezien tientallen men sen hem hebben verzekerd: „Ik hem hem gezien, maar ik weet niet waar hU woont." Jacob Aalders, door de SS in April 1944 gearresteerd, is door het Rode Kruis „als overleden opgegeven" in. een Duits concentratiekamp. Maar zijn broer zegt: „Ik weet voor 99 procent zeker dat hij leeft en ik zal hem vinden." Twee jaar geleden Twee jaar geleden hoorde Ger rit Aalders weer voor het eerst iets van zyn broer. Jacob Aalders was nog niet meer derjarig, toen hij door de Duitsers, in 1943, werd overgebracht naar Berlijn om er gedwongen te wer ken. Begin 1944 kwam hij met ver lof naar Amsterdam, maar toen hij weer naar Berlijn terug moest, zei hij: „Ik ga niet en duik onder." Jacob Aalders bleef maanden lang voor de SS onvindbaar. Maar toen hij in April 1944 een pannetje verse groente voor een suikerzieke vriend naar zijn kerk, de Mormonenkerk op de Wetering schans, had gebracht en het gebouw had verlaten, stonden er drie SS- ers op hem te wachten. „Mee!" zei den zij. Hij is toen naar de Euterpestraat overgebracht, waar men hem streng verhoorde omdat Jacob nogal wat wist van het verzet. Hij werd naar het strafkamp in Amersfoort ge transporteerd, en toen verder Duitsland in. Een vriend, een zekere Smit, heeft met hem in de trein gezeten. De Duitse bewakers zouden hebben ge zegd: „Jullie gaan in de richting van het meer van Konstanz." Smit is uit de trein gesprongen, ontko men, maar later weer gegrepen en gedood. Jacob Aalders bereikte een concentratiekamp. In 1946 meldde het Rode Kruis zijn dood. (Advertentie l.M.) HEEL W.DUITSLAND IN GOEDE STEMMING. Waarnemers beweren, dat Amerika er weer acHter zit, omdat vrijwel alle kiezers Lexington rookten: van America's Best Tobaccos. Hij kwam bij buren van de grootouders van zyn vrouw m de Oosten- burgervoort- straat en daar vernam hij, dat daar gere geld een zeke re Gerrit Aal ders over huis kwam, die ver halen vertelde over zijn broer de echte Gerrit Aalders, en die verhalen klopten in de meeste gevallen tot in de klein ste details. De hoop dat Jacob nog zou leven is toen begonnen. De echte Gerrit Aalders toonde foto's van Jacob en .van enkele andere mensen. ..Is hij hier bij?" vroegen zij aan de heer Pelt, hun gastheer. „Ja", zei deze, en hij wees op de foto van Jacob. Even later kwam mevrouw Pelt thuis. Zij bekeek dezelfde foto's en riep: „Dat is hem!" Het was de foto van Jacob. Hij zou ergens in de Transvaal- buurt wonen waar wist men niet. „DIE KEN IK" Gerrit Aalders en zijn vrouw gingen zoeken. Acht van de tien mensen zeiden toen zij de foto van Jacob zagen: „Die ken ik, hij woont hier ergens, ik weet niet waar." „De vorige maand was het alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg", vertelde Gerrit Aalders ons. „Ik stond op de kermis in Zaandam, •waar ik iemand hielp, en toen zag ik mijn broer. Ik er heen, maar het was zo druk; toen ik op de plaats kwam waar ik hem had ge zien was hij weg". ..Alle Zaandam se café's en hotel letjes heb ik afgezocht, maar nie mand kon mij helpen. Toen heb ik mij tot de politic in Amsterdam ge wend en ik blijf zoeken tot ik hem heb gevonden. Jacob schijnt aan geheugenstoornis te lijden, want iedereen die hem ziet, zegt dat hij zich nu eens Aalders, dan weer Jansen of Pietersen noemt. Hij zou getrouwd zijn. en kinderen hebben. Ik vind hem, daar ben ik voor bijna honderd procent Van overtuigd". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Henri Delgoze, de prijswinnaar in de wedstrijd „Kent u Nederland?" is Maan dagmiddag om pre cies tien minuten over twee door de KLM te Schiphol op de grond gezet. Daar stond mr Mijksenaar, die hem namens de gemeente Am sterdam verwelkomde. De 58-jarige Henri Delgoze was de enige, die van 1500 personen de uit 25 vragen bestaande wedstrijd, uitgeschreven door de persattaché van de Nederlandse ambassade te Parijs, foutloos inleverde. De enige moeilijke vraag vond de heer Del goze die, waarin het belang van Nederland moest worden omschre ven. Andere vragen waren o.a., die, waarin de deelnemers werden verzocht mee te delen wie J. Hui- zinga en wie Willem Pijper was, waar Urk lag en hoeveel Nobel prijswinnaars Nederland telt. De heer Delgoze zal vijf dagen in ons land doorbrengen en zal ge durende zijn verblijf hier de gast zijn van het Victoria Hotel. De keuze van de periode, waarin de heer Delgoze ïn ons land zal verblijven, werd o.a. bepaald door de omstandigheid, dat de komende week de koninklijke familie in de hoofdstad vertoeft, tengevolge waar van de stad een bij uitstek feeste lijk aanzien zal hebben. Hij zal ook enige bezoeken brengen aan Aalsmeer, de „Gouden. Poort" en de tuinsteden Slotermeer en Geu zenveld Henri Delgoze is een bekend Frans publicist, die vele werken uit het Engels, werken o.a. van Upton Sinclair, Faulkner en Lindbergh in het Frans vertaald heeft. Hij kent helaas geen Nederlandse auteurs, maar meende aan de hand van enige uittreksels van de Ne derlandse literatuur, dat deze on getwijfeld bij vertaling een goede kans zouden maken. De ramp in ons land was voor hem aanleiding krachtig te ijveren voor een geldinzameling in het de partement Sarthe, waarbij het re sultaat was een bedrag van 18 mil lioen francs. EMM EN. In het Noord er Die renpark te Emnien heeft een poe ma door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kans gezien in de buiten- ren van een grofe mannelijke pan ter te komen. De beide dieren ge raakten m een hevig gevecht, waar bij de agressieve poema het onder spit moest delven. De vechtende dieren werden met emmers water door de oppassers van het park gescheiden en in hun verblijven te ruggedreven. De poema, die waar schijnlijk bij het gevecht inwendige bloedingen heeft opgelopen, is gis termiddag vrij plotseling gestorven. Ook de koningin van Perzië is weer thuis. De sjah, die zelf kortgeleden in zijn land terug keerde, omdat het volk het pad daartoe voor hem had geëffend, begroette Zondag zijn echtgenote op het vliegveld van Teheran, waar zij met het vliegtuig uit Rome aankwam DEN HAAG. Een pionier uit de Nederlandse luchtvaart, jhr I. L. v. d. Berch van Heemstede zal door de Haagsche Ballonclub deze week te Bodegraven worden gehuldigd. De vitale oud-directeur-geneTaal van de „International Air Traffic Association (IATA) behaalde in 1911 het brevet van balloncomman dant. Daarna ging zijn belangstel ling uit naar de KLM. waarin hij sinds vele jaren zitting heeft in de raad van commissarissen. Balloncommandant Jan Boesman kreeg de uitnodiging, om ter her denking van het regeringsjubileum van koningin Juliana op Dinsdag middag. tijdens de najaarskaasmarkt een ballonvaart te ondernemen uit Bodegraven. Op deze bijzondere luchtreis zal oud-balloneomman- dant v. d. Berch als ere-gast mee varen, Men zal trachten Dinsdag avond bij Heemstede te landen. Advertentie LM.) U «nlt 's morgen* „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een üter gal m uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedael niet. het bederft. O raakt verstopt, wordt humeurig en toom. Neem de plantaardige CARTER'S LETVERPILLETJES om d|6 liter gal op to wekken en uw spijsvertering en sto elgan g op natuurlijke wijze te re gelen. Een plantaardig 2acht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Elai Carter's Leveroületlea. KLM-toestel heeft motor- pech in Calcutta CALCUTTA. Een KLM-toestcl van de Djakarta-Amsterdam-lyn is Maandag met motorpech in de werkplaats op het vliegveld van Calcutta gebracht. Men hoopt, dat het toestel vandaag zijn weg "naar Nederland kan vervolgen. Aan boord bevindt zich o.m. een Ne derlander. die op weg is naar het vaderland om daar een operatie te ondergaan aan een oog, waarin een stukje glas zit. 77Veat kapitein van het leger, die ■*-s met de verstrooiing van soldaten was belast, had mij in een welme nend schrijven gevraagd of ik zijn jongens wat wilde komen voorlezen Op de wekelijkse culturele middag, want de boog kan niet altijd ge spannen zijn'Daar ik nooit ut dienst ben geweest, draag ik een vage wroeging met my om jegens de schuldeloze knapen, die. met op gedrongen pakjes aan. steeds ge reed moeten lopen om naar de gren zen te snellen teneinde mij te ver- de dig en. Ik schreef dan ook, dat kwam, sterker nog ik dééd het- Het was in zo'n kazerne, eenzaam uit de hei oprijzend als een ruimte station. De kapitein stond aan het hek om hoofdzaak is. dat u er bént" te zeggen. In een kamer van een nog hoger iemand kregen we een neutje, maar toen werd het .go langzamerhand tijd om te begfin nen". „Komt umaar mee naar de con- tine. daar houden we onze culturele middagen altijd," zei de kapitein. Toen we er binnentraden, waren de jongens, die ik moest verstrooien, zélf al bezig de boog wat te ont spannen. Ze hadden een groot aan tal tafels omgeworpen en schenen pp het punt. een wanhopig tegenstrib belend burgerventje uit een daartoe geopend venster te dringen. Ons verschijnen redde hem het leven, want meteen viel er een loden stil te over de eerst nog zo vrolijke groep, die verstarde als een klas kostschooljongen, betrapt bij een kussengevecht op de slaopzaal. „Zitten" zei de kapitein. Zijn stem had een heel ander timbre dan zoéven, tijdens de neut. A lie soldaten namen dadelijk plaats en ook het bijna uit de étage geworpen ventje zocht haastig een goed heenkomen. In een kerk-achti- ge stilte ging ik, op last van mijn gastheer, achter een lessenaartje staan en frutselde wat met papie ren, gelijk redenaars altijd doen voor ze losbranden. Jk zal u een vrolijk verhaaltje voorlezen," zei ik. de zaal in ogen schouw nemend. De jongens zaten bedwongen naar me te kijkenals dwangarbeiders, die een ontsnap pingskans verbeiden. Op dat ogen blik piepte de deur open en trad een wat kort uitgevallen krijgsman, die, naar zijn uiterlijk te oordelen, nog slechts assistent-milicien was, de zaal binnen. Op zijn tenen voort sluipend trilde h\j ongemerkt de achterste rij zien te bereiken, maar de imperatieve stem van de kapi tein trof hem als een salve- in de borst, „Hé jij daar..." De jongen zag in, dat het spel verloren was en rekte zich plotse ling kaarsrecht uit, zoals men sol daten wel vaker ziet doen. „Hoe heet jij?" Judelskapitein." „Hoe laat is het?" „Ruim twee uur, kapitein." „Het is twee uur zés," zei de ka pitein koud. „De culturele middagen beginnen om twee uur. Om twee uur precies. Niet om twee uur zes. Begrijp je dat, eh... Hoe heet je?" „Judels, kapitein.'1 Begrijp je dat?" „Jawel, kapitein." Ik dacht, dat het hiermee klaar zou zijn, want hij begréép het nu toch maar de leider van de ver strooiing was toch nog niet gereed Die meneer hier.' vervolgde hij, op nvijnnuchtere gestalte wijsend, „is speciaal uit Amsterdam geko men om ons vrolijke ogenblikken te bezorgen. En wat is onze dank? We komen binnen klossen midden in zvn blijmoedige kunst. Hy kan gaan staan wachten. Toe maar. Wat kan het óns bommen? Daar staat hij. Om. twee uur zou het beginnen. Hij was presentMaar wij? Och. we slente ren wel eens binnen als het ons schikt. Jawel. Een mooie indruk moet die meneer krijgen van het leger!" Hij ging zitten. De kleine soldaat kroop haastig tussen zijn makkers, die met pokerfaces naar my op keken. ,1 fc zal u een vrolijk verhaaltje voorlezen," hield ik vol. ,,Ehnog even," zei de kapitein. „Jij daar hoe heette je ook weer?" „Judels. kapitein," sprak het ventje, als een aapje uit de me nigte opspringend. gij meldt je na a/Zoop by my, begrepen?" ..Jawel, kapitein," Ik nam een /linke slok water en verklaarde met vaste stem tegenhet vijandig front: „Ik zal u ectt vrolijk verhaaltje voorlezen." Geluisterd hebben ze wcï, maar pas toen ze na afloop buiten her en derwaarts gingen, maakten ze op mij de indruk werkelijk te zijn ver strooid. Het is haast niet meer bij te houden al die vreemde vliegtuigen die de constructeurs te genwoordig be denken. Hier is een machine die de Britten hebben uitgedacht, de SB 5. Een soort heel- al-hisect met voel sprieten. De SB 5 heeft de meest ach teruitstaande vleu gels oan alles wat zich met motoren door de lucht uoortbeioeegf. En ze zijn verstelbaar ook. Onder de (verhoogde) staart bevinden zich bo vendien nog rem- parachutes. Aardig bedacht allemaal. Maar een zestig jarige Italiaanse in- genieur gaat weer te rug m de vliegtech niek tot de tud van Leonardo da Vinei. Hij heeft aangekon digd dat hij deze maand zijn eerste vlucht op „mankracht" hoopt te maken met zun zojuist voltooide „vogelmens"- machine waaraan hy dertig jaar beeft gewerkt. De Chinezen hebben een hele party wilde dieren naar Moskou gestuurd voor de Russische dierentuinen. Daarbü zijn: luipaarden, tijgers uit Mandsjoerye en apen met rode koppen (1) uit Zuid- Chlna, a Maar dat ook de zachtmoedige kip een wilde direnhouding kan aannemen, met alle trieste gevolgen van dien, had den we met durven voorspellen. Emd vorige week werd Franco Nodari 13 maanden oud uit Carpenedolo (It.) door een kloek in de slaap gepikt toen het ventje met- haar kuikens wilde spe len. Het kind was op slag dood. Leuk, maar overbodig, zei men tegen twee technici van de .Canadese natio nale raad voor wetenschappelijk onder zoek toon zij aankwamen met een be proefde formule voor kunstmatige sui- kerfabneage. De uitvinding, die werd bekend gemaakt op een congres, dat nu in Chicago wordt gehouden, heeft geen, zin, omdat er natuursuiker genoeg is. Doch een tekort aan rust Is er op de Maladiveneilanden by Ceylon. De presi dent Armn Didl wilde bovendien geld uit openbare fondsen aanwenden voor onderwas aan de vrouw. De mannen waren toen helemaal kwaad en zetten hem verleden week gevangen. Minder bewegensvrijheid en speciaal op sportvelden en. nog meer in het bij zonder, op Zondag, wordt eveneens voorgestaan ten opzichte van de Hertog van Edinburgh. De predikant van Long- hope (Z.W. Engeland) heeft m zijn laatste Zondagsblaadje aangedrongen op een vaderlijk gesprek tussen de Aarts bisschop en de Hertog om deze te be wegen sport op Zondag- na te Uien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2