I „Grand Repulse" in schaduw van atoomaan vallen Gentleman-inbrekers roven in Frankrijk kastelen leeg f Voorts. Drassige venen stuiten vaart der Nederlanders VN-commissie geef t zoeken van krijgsgevangenen op Niet veel veranderingen in programma van K.R.O. Grote fabrieken bezweken voor mooie praatjes Kruimels GELEZEN— Storm teistert scheepvaart WEST-EUROPA Twee angsten ISgatelai Onder-officieren in arrest wegens verduisteringen Honderdduizenden blijven spoorloos Strijd tussen koperen en zilveren bruids paren deze winter ZAKENMAN BLEEK FLESSENTREKKER Zahedi wil Perzische olie op internationale markt brengen Leider rijke fanaticus of super-misdadiger? Geruchten over een verzoek aan Prins Bernhard ontzenuwd Hoger maximum bedrag voor studiebeurzen j en gewogen Dinsdag 22 September 1953 (Van een onzer verslaggevers) DELMENHORST, Maandagavond. Gistermiddag heeft generaal Cas- seJs, hoofd van het Control Headquarter van de oefening „Grand repulse" aan de generaals Opsomer en Coad opdracht gegeven, ieder drie objecten aan te duiden In elkanders strijdkrachten, welke zich door hun opstelling zouden kunnen lenen voor een taktische aanval met atoomwapenen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Cassels verklaarde, dat er geen geval een schy^aanval met atoomwapens in deze grote leger- oefening zal worden opgenomen, maar dat de leiding van de oefening ge ïnteresseerd is in de vraag, of de twee commandanten in de strijdkrachten van hun tegenstanders concentraties van troepen, materiaal en staven zul len aantreffen, van zodanig belang, dat zij ze als objecten Kunnen op geven. Vermoedelijk echter zullen zowel Opsomer als Coad in het licht van deze mogelijkheid van atoomaanvallen aan dc verspreiding van hun strijdkrachten nog groter aandacht bested'" In de fase van de strijd tussen de Westlandse troep van generaal Op- somers eerste Nederlandse leger corps en de invasiemacht van gene raal Coads tweede Britse divisie, die thans aan de gang is is er aan de vaart van het Nederlandse corps bij de ontwikkeling van de tegenaanval voorlopig een einde gekomen. De Nederlands-Britse-Canadese troepen zijn thans in een terrein terecht ge komen dat voor een snelle opmars moordend is. De namen van dc plaatsjes zeggen het reeds: Moor- hausen. Dreckort De Nederlanders op de linkervleu gel en de Canadezen precies aan de andere vleugel van de tang. wel ke thans om het invasiehoofd knelt, stuiten overal op stroompjes en drassige venen. Daarachter bieden de Noordlandse tegenstanders hef- Vervolg van pag. 1 been verloor en er een prothese voor in de plaats kreeg, bond zijn kunstbeen op een luchtmatras en zwom moeizaam naar de kust, zijn eigenaardige last moeizaam voort duwend. Drie uur zwom hij, toen raakte zijn voet land. Hij sleepte de ma tras over een moddervlakte van anderhalve kilometer en kroop ver volgens door het slip van een aan tal kwelders, die ook bijna twee kilometer breed zijn op dat punt. Douglas trachtte tevergeefs zijn kunstbeen weer aan te gespen, maar bet ging steeds los. „Daarom ben ik blijven kruipen" vertelde hij later aan de mensen, die hem op vingen toen hij dodelijk vermoeid de vaste wal bereikte. Ter hoogte van Cork in Ierland is Maandagavond de Franse trailer ..Anne Gaston" aan de grond ge lopen. De machinist van het schip werd door een stortzee overboord geslagen en is verdronken. De ove rige acht leden van de bemanning zijn gered. Amerika's Blauwe Wimpelschip „United States", dat vandaag in Le Havre moet aankomen, heeft reeds gemeld, dat veie van de 1500 pas sagiers kneuzingen hebben opgelo pen. Een matroos brak door een. valpartij een been. De „Queen Elisabeth" bleef de hele nacht voor het eiland Wight voor anker liggen en reed de storm af. Op de Britse eilanden vernielde de storm duizenden dakpannen. In het Zuiden van Wales werd een vrachtauto van vijf ton, die van een heuvel afreed door de wind opgenomen en tegen de grond ge smakt. De chauffeur overleed aan zijn verwondingen. De kustgebieden zijn gewaar schuwd, dat het getij vanavond en vannacht hoger zal zün dan de vorige nacht. WEST-EUROPA is bevangen door twee angsten: die voor Russische agressie en die voor een Duitse herbewapening, met een daaruit voortvloeiende nieuwe he gemonie der Duitsers. Het zijn deze angsten, die de algemene debatten van het Europese „parlement" in Straatsburg over hetgeen West-Eu ropa tot zijn toekomstig welzijn moet ondernemen geheel beheer sen en het nemen van doelbewuste resoluties verhinderen. De ene groep zij omvat vooral de socialisten uit de vijftien lan den. met uitzondering van Neder land ziet het Duitse gevaar het grootst, weet dat men. de Russische vriendschap nodig heeft om zich daartegen te beveiligen en wil daar om alles vermijden, wat vriend schap met de Russen onmogelijk zou maken. (Het sluiten van de Europese Defensie Gemeenschap bij voorbeeld). De andere groep zij omvat vooral de kerkelijke partij en en liberalen heeft het meeste oog voor de Rus sische dreiging, weet dat men zich daartegen niet kan verdedigen zon der medewerking van Duitsland en strijdt dus fervent voor Duitse her bewapening, zij het, uit overwegin gen van voorzichtigheid, m het ka der der E.D.G. Waar beide partijen onverzoenlijk tegenover elkaar staan en men naar buiten toch het beeld van Europese „eenheid" wil ophan gen, moet het einde wel de aan vaarding van een vage, nietszeggen de resolutie zijn, „Straatsburg", dat aanbevelingen mag doen, maar geen politiek maakt, kan zich dit nog veroorlo ven. Maar de West-Euvopese instan ties, die wel politiek maken, kun nen zich niet eeuwig aan de keuze onttrekken. Voor beveiliging tegen beide gevaren tegelijk is West-Eu- rooa te zwak. rn in het geheel niéts-doen. zo heeft de geschiede nis wel geleerd, is het gevaarlijkst van al. Helaas ligt de bcslissine in feite bij Frankrijk, het land, dat sinds zijn nederlaag tegen Hitter al le bes!"il»aardigheid ichijnfc te heb ben verteren Dit le moeten vast stel-en ;S vi '.>7 iedere Europeaan, die meent, dat er voor ons conti nent nog Pltiid een belangrijke taak :n de wereld is weggelegd, een 'rogiscne zaak. W a - f. r i In het zoeklicht tig tegenstand met de Denen in de voorste linies. Een enkele zure waarnemer achtte het een typisch voorbeeld van Britse taktiek: de bondgenoot voorop. Maar de Denen zijn generaal Coad erkentelijk voor het feit. dat hij hen de kans heeft gegeven in de eerste linie zoveel er varing op te doen en ook van zoveel kunnen blijk te geven. De wijze, waarop de Nederlanders zich in hun eerste offensieve rol in internationaal verband kwijten, blijft nog altijd bewondering oog sten. Ook maarschalk Juin en de Britse militaire missie, die vandaag het manoeuvre-terrein bezochten, gaven uiting aan veeL lof ook al is de vaart er nu inderdaad uit. Overal lag gisteravond de hoofd macht van het eerste Nederlandse corps nog langs de rivier de Hunte en op het Canadese deel van het front langs de Delme. Voor de zwa re ondersteuningseenheden van de infanterie was er daar geen doorko men aan omdat de bruggen over de ganse lengte van de Huntc gespron gen waren, soms, in het waterrijke gebied, zelfs drie vlak achter elkaar op een afstand van nog geen 300 meter. Generaal Coad. aan de overzijde van Hunte en Delme. had een hoogst misleidende taktiek ontwikkeld, Vry ver buiten zijn feitelijke brug genhoofd had hij langs die twee ri viertjes een defensiescherm ontwik keld. dat de Westlandse tegenstan der in de waan moest brengen, dat hij daar gestuit was op dc frontlinie van het bruggenhoofd zelf. Maar Maandagmorgen om tien uur reeds bleek de Nederlandse inlichtingen officier van. het legercorps luit.-kol. Christan. die in het recente verleden van zich heeft doen spreken als commandant van ons Korea-deta- chemt. een zeer duidelijk beeld van de ware situatie langs de rivieren te hebben. Kolonel Blanken van het 42ste regiment was er bij, toen de soldaten van zijn tweede bataljon man voor man tot hun nek door het water van de zeer snel vliedende Hunte gingen, waar zi) de Britse huzaren volledig overrompelden. DEN HAAG. De adjudant-RAO. onderofficier S. van het 2e depot Luwa te Bitssum, is opgesloten m het huis van bewaring in Den Haag omdat hij, zoals hij heeft bekend, een bedrag van ongeveer f3000. heeft verduisterd. S. verkocht in zijn functie als RAO-onderofficier aan militairen kaarten voor de bus diensten van de NBM. Het geld stak hij in zijn eigen zak. In October a.s. zal by terecht staan voor de krijgs raad te Velde West. In het huis van bewaring in Den Haag bevindt zich voorts de adju dant-onderofficier dienstdoend RAO, F. van het kamp golflinks van de Nationale Reserve bij Arnhem, die de opbrengst van de verkoop van horloges, die hij van een horloge importeur in consignatie had. niet heeft afgedragen. Voorts heeft P. voorschotten, dte hij ter uitbetaling in kas had, voor zichzelf gebruikt, evenals de opbrengst van een col lecte voor het Rampenfonds. Deze verduisteringen leverden P. tezamen een bedrag van ongeveer f3000. op. Ook hij heeft een bekentenis afgelegd. Zijn zaak dient eveneens in October voor de krijgsraad. NEW YORK. De krügsgevange-1 Sfcnen en de namen bekend te ma- ncncommissic van de Ver. Naties ken van diegenen, die m krygsge- heeft Maandag bekend gemaakt dat vangenschap om het leven zyn ge- zy niet in staat is de honderddul- komen. De meeste Japanse krygsge- zenden krijgsgevangenen van de vangenen die vermist worden, bevm- tucede wereldoorlog op te sporen.1 zich, wanneer zy tenminste nog De schuld voor deze mislukking 1M *ev f,n zyn waarschijn lijk :n com- wordi door de commissie op dcmumstisch China. TVM+iae Sow iet-If nip peladen I De commissie van de Ver. Naties, sow jet üme geladen. jaren vergeefs hecft ge_ De krygsgevangenen die nog ver- j probeerd het krijgsgevangenenpro- Londen is zyn mode-in euuri er fden veel bescheidener dan Pa rijs. U zult beslist geen grote ogen opzetten bij het zien rem dit hoedje van champagne-kleurige velours met grote „oren" urm zwart fluweel. Lady Newborough, die het onluiierp, zette er zwarte gitten op ter decoratie. Heel goed te dragen, utndr u ook niet? mist worden, zijn voornamelyk af komstig uit Duitsland en Japan. Ruim twee jaar geleden hebben de Russische autoriteiten bekendge- maakt dat zich nog 13.546 Duitsers Beirnadotte en 1496 Japanners in Rusland be- i Khme, rechter vonden, die allen vastgehouden wer den wegens oorlogsmisdaden of voor medische behandeling. Sindsdien heeft de Sowj'et-Unie met geantwoord op verzoeken van de commissie om mededelingen te doen omtrent het lot van de ge van- bleem tot klaarheid te brengen, be stond uit J. G, Guerrero (El Salva dor) en de vice-president van het Internationaal Gerechtshof, gravin Bernadotte (Zweden) en Aung het Hoge Ge- echtshof van Birma. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. ,,'n Mens kan uiat meemaken,'' 'is het motto wan een nieuwe, radimvedstnjd van de KRO, die op Zaterdagavondna het programma „Negen heit de klok" gehouden zal morden Tedere week worden op dat uur de huiskamers uan drie koperen of zilveren bruids paren met de studio in Hilversum verbonden. Deze bruidsparen wordt verzocht aan een KRO-reporter de aardigste ervaring uit hun gezins leven ie vertellen Een jury in de studio maakt uit, welk verhaal voor HILVERSUM, De Hilversumsc politie heeft de 5I-jarige J. B. gear resteerd, die zich in de laatste vijf j'arcn zou hebben schuldig gemaakt aan flessentrekkerij op grote schaal, waarmede een bedrag vaa vele tien duizenden guldens is gemoeid. Hij deed o.m. „grote zaken" met firma's in Zwitserland en Duitsland en wist ook een Hilversums bankier belang rijke credieten tc ontfutselen. B. is een uitstekend gekleed „gentleman", zeer welbespraakt, die in Zwitserland en Duitsland grote partijen horloges, wasmachines, bontmantels en andere kleding kocht, die hij in Nederland ver onder de prijs van dc hand deed, hetgeen hem gemakkelijk viel daar hij zijn leveranciers nimmer betaal de. Zijn practijken eisten veelvul dige verhuizing. Hy woonde o.a. in Delft, Naarden, Loosdrecht, Hilver sum, Doorn, Driebergen, Boxtel en laatstelijk in Soest. Ia Hilversum had hij een grote villa gehuurd, die hij voortreffelijk liet inrichten. Daar ontving hij zijn gasten, ook de buitenlandse, op zeer gastvrije wijze en aangezien hij bo vendien in een zeer dure gehuur de en nooit betaalde wagen rond reed, bleef ds achterdocht omtrent zijn financiële positie lange tijd slui meren. Toch hebben reeds verschei dene van zijn leveranciers hem in de afgelopen jaren aangepakt, waardoor zijn onderneming driemaal failliet is verklaard- Toen het hem te gevaarlijk werd om zelf als directeur te opereren, schreef hij deze verantwoordelijke post over op zijn 23-jarige zoon, die in de afgelopen jaren reeksen onge dekte cheques heeft afgegeven. De TEHERAN. In de Perzische pers is Maandag een verklaring van premier Zahedi gepubliceerd, die een antwoord vormt op een drietal vragen. Ten aanzien van het olie- vraagstuk zegt Zahedi, dat zijn re gering van menmg is .dat de Perzi sche olie op de internationale markt moet worden gebracht. Over het lot van Mossadeq en de zijnen verklaart Zahedi dat „allen, die de troepen order hebben gege ven. het vuur te opT'-n on loyale betogers en die hierdoor een ge wapende opstand tcgon de wettige regering ontketend hebben, door een kuf?sraad zullen worden be recht". politie zat J. B. reeds enige tijd op de hielen en had o.a. aan zijn wo ning te Hilversum en Soest posten uitgezet. Thans is hij eindelijk ge snapt, Hij zal een lange reis moeten maken langs alle jemeenten, waar hij heeft geopereerd, aldus de poli tie. Nijverheidsonderwijs telt 274.000 leerlingen DEN HAAG. Uit door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat het nijverheidsonderwijs thans 274 000 leerlingen telt tegen 268.000 in het vorige jaar (toeneming 2Tol. In 1952 verkregen bij de lagere technische dagscholen voor jongens 20.300 leerlingen een eindgetuig- sehrift, bij de huishoudscholen 26.700 leerlingen en bij de M.T.S. 1.736 leerlingen. H. J. VAN DOORNE van DAF- Eindhoven is Maandagmiddag aan de Delftse Technische Hoge school bevorderd tot ere-doctor, „op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nijverheid Op het gebied van de bouw van mo torvoertuigen en aanverwante constructies". Het was prof. ir J. J, J. Broezp. (links), die ah pro motor de „jonge" doctor de bul mocht overhandigen. Hij wees cr daarbij op, dat de heer Van Doorne zoon van een hoef smid ïicJi door een ongelooflijk sterk doorzettingsvermogen heeft opgewerkt tot een van Neder lands grootste industriëlen. Aan het promotie-diner zat o.m. de minister van Economische Zaken, Bit jaar meer dan 30.000 Nederlandse emigranten DEN HAAG. Van Januari tot September 1953 zyn ongeveer 28 200 Nederlanders gccmigreerd. De ko mende maanden zullen nog ver scheidene schepen en vliegtuigen met emigranten naar Canada, Aus tralië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land vertrekken, waardoor het to taal aantal geëmigreerde Neder landers dit jaar de 30.000 ruim schoots zal overschrijden. een prijs van ƒ400 (te besteden aan artikelen op het gebied van de wo ninginrichting) in aanmerking komt. Na de VARA heeft nu ook de KRO ziin plannen voor de komende winter bekend gemaakt. Wijzigingen van ingrijpend belang zijn cr niet. De populaire „Klok" blijft tikken, zy het in een enigszins gewijzigde vorm, die men in October defini tief bepaald hooot te hebben. Welis waar draait dit Zaterdagavond-amu sementsprogramma al weer, maar de uitzendingen zijn nog min of meer experimenteel, zoals program maleider Toon Rammelt op een Maandag gehouden persconferentie meedeelde. De heer Rammelt gaf daarbij te kennen, dat een program ma als „Negen heit de klok" dat op 31 October voor de 200-ste maal de aether in gaat moet groeien uit het contact met het publiek. Wat de programma's m de rubriek „Gesproken woord" betreft: de katho lieke omroep heeft nu ook een aether- forum. dat rich echter uitsluitend op politiek gebied zal bewegen. Een der leden is oud-minister Gielen. Een vondst is de naam van de rubriek die dr J. Starink, samen met mej. Martha Doyle, Wtm Quint en mr. Wagenaar, aan het gebruik van onze moedertaal zal wijden: „Ken 'n haan 'n ei liggen?" Een aantal klankbeelden over de atoomenergie en haar toepassingen zal op dc Zondagmiddagen worden uitge zonden. Deze sene. in Amerika be kroond met de eerste pms van het In stitute tor Eauoation by Radio, ts door de KRO overgenomen van het radio station WLS tc Chicago. Ten aanzien van de hoorspelen volgt men «de oude lijn: elke Zondagavond een gezinsspel, op de Dinsdagavond (het „derde programma") een spel van literaire betekenis. Er zullen dit seizoen twee Nederland se opera's worden uitgevoerd' ..Philo mela" van Hendrik Andri essen en Joh Muls „Varkenshoeder". Van de buiten landse solisten, die zijn gecontracteerd, noemen we de pianist Edwin Fischer, de violisten Wolfgang Schneiderhan en Rudolf Baumgartner. dc zangers Gérard Souzay en Ernest Haftiger In de „lichte" ensembles is geen wij ziging gekomen. De „Bietenbouwers" vieren dit seizoen hun eerste lustrum, „m het yolle bezit van hun populari teit". Proces om een kus Dame vrijgesproken van beschuldiging van chantage AMSTERDAM. Evenals de rechtbank in Utrecht heeft het Am sterdamse Gerechtshof de 30-jarige vertegenwoordigster mej. J. J. de V. uit Den Dolder vrijgesproken van chantage. Op beschuldiging daarvan heeft zij drie maanden in voorarrest doorgebracht. De beschuldiging was ingesteld door de Utrechtse advocaat mr. L. M S. De verdachte zou hem heb ben bedreigd met publiekmaking van het feit. dat hy haar na afloop van een bespreking zou hebben ge kust. Mr. S. had getracht het ver strekken van een afkoopsom in te genwoordigheid van getuigen te laten geschieden, maar was daarin, naar het oordeel van de procureur- generaal, niet overtuigend geslaagd. BERLIJN. Op bevel van de Russische commandant van Fur- stcnwalde heeft de Oostöuitse volks- poliue Zaterdag in Fiustenwaide de in beslaggenomen levensmidde lenpakketten uit West-Berlijn aan de bevolking teruggegeven, aldus berichten van Oost-Berlyners in W est-Berlijn. PARIJSEen twaalftal „gentlemen-bandieten", een vingerafdruk of een dat waarschijnlijk doorgaat voor een groep eerbare andere aanwijzing om- zakenïieden, is verantwoordelijk voor de golf van trent de identiteit van de misdaad, die dit jaar Frankrijk heeft overspoeld en misdadigers te vinden. tot dusver aan buit reeds dc lieve som van vijf mil- lioen gulden heeft opgeleverd. Dit is zojuist onthuld De door de Franse politie, rite eraan toevoegde, dat ge- kiest noemd cijfer in de komende dagen en toeken nog zorg uit en wat zeer aanzienlijk zal stijgen. „Vele rijkaards, juweliersmerkwaardig is van industriëlen en filmsterrenaldus de voorspelling vele van de meest waar van de politie, „zullen, wanneer zij van vacantie te- devolle zich onder de buit rugkeren, hun ..veilig afgesloten" stadshuizen leeg- bevindende voorwerpen. geplunderd vinden.' Het genoemde totaal omvat niet de kruimel diefstallen, die minder dan een xnillioen francs 10.000) beliepen. Ook zuilen er zo goed als ze ker grotere en zelfs zeer grote diefstallen zijn ge weest, die niet zijn aan gegeven. Want vele rijke Fransen verliezen liever geweldige sommen, dan aan dc politie te moeten is geen spoor ooit meer N.'ïhl' ".tliiii «m 5 i'. ii torische behuizing verklaren, hoe zij aan het jnet een bezoek „vereerd", geld zijn gekomen en Het bijzondere is, dat waarom zij daarover de politie niet alleen nooit nooit belasting betaalden, een lid van de „kasteien- De gevaarlijkste boeven bende" heeft kunnen ar- van deze na-oorlogse golf resteren, maar zelfs nie- van misdaad zijn vuigens msnd onder ernstige ver- de oolitie verenied m de denking heeft. Ieder bcn- kastelenben de". Deze delid is een specialist en b^nde heeft in de laatste nog nooit na 'n „karwei jaren vrijwel iedere his- is de politie er in geslaagd aristocratische gezien. De mensen van de Frankrijk Sürelé achten het hierom mogelijk, dat de leider van de troep een rijke fanaticus is, die de schat ten zelf oppot. Een waar schijnlijker theorie echter is, dat de bende gcid ge noeg hee't om jriin „h"? lo tingen" Jpngc tijd te be waren, alvorens ze te verkopen, andere eigenaardigheid van de bende opgevallen: het laten liggen, van waar devolle en gemakkelijk te - stelen voorwerpen om „kastelenoenae minder kostbare stukken zijn objecten met uit hetzelfde gebouw mee te nemen. Iedere door de „kaste lenbende" gepleegde in braak is een meest er stuit je van „planning" en kundigheid. De bende kent iedere ingang, ieder slot. de plaats van alle kostbaarheden, de gangen van elk personeelslid. Ze zit met verlegen om geld en slaat nimmer toe. vóó'* alles in de perfectie is ge regeld. De bende die naar de - politie vermoedt, zes leden telt, maar zeker kan ze daar niet van zijn gebruikt plaatselijk „talent" om de diefstal voor te bereiden en de wacht te houden, maar de „kleine jongens" worden nooit bedacht met een groot aandeel in de buit en nooit meer dan een- De politie is ook een maal gehuurd. Noord-Koreannse vl:"aer: Sowjet-piloten deden mee in Noord-Korea „Wist niets nan beloning SEOEL, Volgens de Nooröko- reaanse piloot, die Maandag in een Mig-straaljager naar Zuid-Korea is gevlucht, hebben Sowjet-Russische piloten in de Koreaanse oorlog mee gevochten. Op een persconferentie te Seoel reide hij. dat de Noordelijken „nog steeds Migs en bommenwerpers m Noord-Korea binnenb lengen". Dc bestuurder, die zei dc 22 jaar te zyn maar „om veiligheidsredenen" wei gerde zim naam te noemen, voegde er aan toe. dat hy sinds 1950 het plan had gehad naar Zuid-Korea uit te wyken. Hy had niets geweten omtrent de 100.000 dollar, die waren uitgeloofd voor het overbrengen van de eerste onbeschadigde mig. „Ik stel geen belang m geld. Ik wilde slechts ontsnappen", zeide hij Vacature in Straatsburg STRAATSBURG, In de inter nationale pers hebben de laatste tijd geruchten de ronde gedaan volgens welke Prins Bernhard door hei co mité van ministers van de Raad van Europa zou zyn of zou worden benaderd voor het aanvaarden van een benoeming als de door deze raad gezochte „eminente Europese persoonlijkheid" die zich zou moe ten wijden aan het probleem der Europese vluchtelingen en aan dat van Europa's overbevolking. Deze geruchten zyn Maandag volkomen ontzenuwd door de voor lichtingsdienst van de Raad van Europa, die onomwonden heeft ver klaard. dat er bij de overwegingen van het comité van. ministers nooit sprake van is geweest een dergelijk verzoek tot Prins Bernhard te richten. DEN HAAG. Aan studenten kunnen beurzen worden verleend met een maximum van 1500, Allerwegen wordt de behoefte ge voeld de mogelijkheid te openen beurzen toe te kennen tot een be drag, dat meer in overeenstemming is met de reele kosten van levens onderhoud. In verband daarmee hebben de ministers van O- K. en W. en van Landbouw bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat voorstelt het maxi- mum-beursbedrag van 1500.uit de Hoger-Onderwijswet en de Wet tot regeling van het Hoger Land bouwonderwijs te schrappen. Teigert uw aansteker i weer eens? Geen nood, want om uw sigaret te doen ontbranden zult u haar maar eucn tegen het pakje hoeven te houden, mifs de jabri- kant gebruik heeft ge maakt .van het «teatrc procédé, dat een Mun ch ener chemicus heeft ontwikkeld. Zijn zg. „contact-sigaretten" worden aan écn kant met een ontstekingsstof een hoeveelheid van een speldknop is reeds uoidoende) peprepa- reerd. Deze stof ont brandt wanneer men de sigaret met het gepre pareerde uiteinde tegen het contactpuntje houdt, dat aan de buitenzijde pan. de verpakking is aangebracht. Dit ont branden laat reuk noch smaak na, zelfontbran ding der sigaretten is onmogelijk De jonge dame on de foto heeft zojuist haar sigaret aan gestoken aan het con tactpunt aan de opstaan de kant van het pukje. m Erg technische heren van het Int. Bureau voor maten en gewichten heb ben dit weekend in Parus vastgesteld, dat de pla tin a-standaardmeter nauw keurig tot 1 milhcenste van een meter ouderwets is. Door middel van licht golven kan het veel nauwkeuriger, zeg gen zy. Maar soms komt de feiKce tech niek ui botsing met dis natuur, lezers. Zoals de buldog van Tulsa-Airfield (VS.), die gisteren de staartprope'ler van een helicopter aanviel, «raar met een kapot pootje en dato oor uit do strijd kwam. Wat op wanbegrip van de zijde van de hond duidt. Gelijk de 30 Chi leense cavaleriepaardendie Zondag tij dens oen parade niets snapten van de straaljagers. Zij sloegen op hol in San tiago en verwondden elf soldaten, een ongedachte offensieve mogelijkheid van straaljagers ra met-al-te-moderne ge bieden. e Helemaal niet geïmponeerd door dte machines waren op dezelfde dag de Ja- paniMUï, i.i Tokio. Boven de slail werd druk gevlogen om met een „luchtvaart dag" Japans terugkomst in het vlieg- vezen te vieren, doch de burgers keken nauwelijks en sloegen nog minder op Gehoord van een kwitantieloper aan de deur: „En overal waar je komt hoor je hetrelfde: ik zott inet willen betalen, maar tfc heb «iet. u-ant ze betalen mij ook met. Denk daar nou eens ovr ia. Dat is een keten. Een keten var. wanbetaling. Als je die helemaal terug zou kunnen voeren, tot aan net begin zou je eindelijk komen by die eerste vent, die gewoon niet betaalt omdat hij geen zin heeft. Nou meneer, dte éérste vent, die zou ik wel eens willen spreken." Voor wie er nog aan. mocht twij felen, dal jongetjes Overal ter wereld eender zijn, neem tk de volgende aknea. over, uit een door „The New Yorker" gepubliceerde brief, die een kleine Amerikaanse Joe uit zijn vacantiekamp aan zijn tante schreef: Natuurlijk zal ik het leuk vnid.cn nis U mij hier komt opzoeken. Ik zaï blij zyn U te zien. V/tlt U alstublieft zo veel mogelijk kleine lekkertjes meebrengen.7 En zoen puj nie t Mijn vriend de schilder opent zijn brievenbus en haalt er de beruchte gele venster enveloppe uit, itaann de overheid ons belastingbiljetten pleegt tc zenden. Met. de enveloppe t« de hand gaat hi) in zijn stoel zitten en leest hardop wat er buitcnop gedrukt staat; „Financiën. Porlo betaald." „Da's toch al iets." zegt hy en werpt alles in de prullenmand. Tijdens haar bezoek aan de hoofd stad onderhield de Koningin zich 1 even met een heel ovd vrouwtje. Verslaggevers keken uit dc verte toe, maar pas toen Hare Majesteit verder was gewandeld konden zij zich op het wijfje storten viel de vraag: „En mar heeft de Koningin gezegd?" Waarop het mensje stomverbaasd opkeek en riep„Ach.., was dat de Koningin?" KRONKEL Toespraak van koningin tot de jeugd wordt uitgegeven DEN HAAG. Zowel in ons eigen land als in vele andere lan den van Europa bestaat grote be langstelling voor de inhoud van de toespraak, die koningin Juliana op 12 September jl. in de Koopmans beurs tot circa 2000 jongeren m Amsterdam en daarna voor de wereldomroep in het Engels en Frans heeft gehouden. Velen wil len graag de letterlijke tekst lezen. K M. de Koningin beeft goedge vonden, dat de toespraak door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap wordt uitgegeven. 7ONDER THEATER beschrijft de erva- ringen van een Oostenrijks (ourna- list, in het voetspoor van enkele vrou welijke landgenoten, dte hier na de laatste oorlog werk gevonden hebben, naar Nederland getrokken. „Zonder theater" ook. koel en a-enio- honeel noteert de auteur Theo J. van der Wal de observaties van zyn zeer beschouwelijke en van nature passief ingestelde hoofdpersoon, diens gesprek ken en vluchtige contacten met de meisjes Dat Van der Wal, in het dagelijks leven lid van een fabneksstaf, maar tevens schrijver van enkele romans en verhalen, psychologie gestudeerd neeft, zou ons ook zonder de mededeling daar van op dc cover duidelijk zyn geworden. Enerzijds stelt deze op kennelijke aan leg stoelende scholing hem. in staat vrij rake en onderling variërende karakter tekeningen te geven van de menigte figuren, die hun vaak onderbroken en met org overzichteiyke wandelingen door zijn schetsen maken: maar aan da andere kant is hij er slechts bij uit zondering in geslaagd die figuren men selijk leven in te blazen. De journalist Calm et en het meisje Helga Eisgarn behoren daar wel toe. de overige personen zyn niet veel meer dan constructies van de psycholoog Van der Wal, loze staketsels, die bovendien, nog lijden onder een teveel aan mede delingen, welke op zichzelf genomen wel relevant zyn, maar juist door hun ge concentreerde vorm verwarrend en af leidend werken ten aanzien van de algemene lijn van de geschiedenis. Van der Wa1 is een goed stylist, zijn zinsbouw is klaar en fris. maar de com positie van het boek vertoont lacunes en eigenlyk heeft hy zoveel hooi op zyn vork genomen, dat verschillende schet sen tot aparte, zelfstandige verhalen, misschien zelf romans uitgewerkt zou den kunnen worden Nijgh Van Ditmar gaf „Zonder theater" uit. De prys is 6 90. hol. Wat zij toch vroeger wèi esns ge daan hebben. Wij mogen u. treurig, vertellen, dat mevrouw Attlee twee maal co üe bon is gegaan. Ze heeft met de wagen van haar man het venteer belemmerd en de auto zcn'der licht bij avond ge parkeerd. Vroeger pochte Attlee, dat zy de beste chauffeuse was -die hem ooit duizenden kilometers op 2ijn verkie zingscampagne gereden had. Nu is dat vertrouwen wat geschokt, vrezen we. Wat leuker nieuws kunnen we uit het Limburgs dorpje Urmond melden, waar Zaterdag de stanaaardmolen, he lemaal gerestaureerd, officieel m ge bruik is gesteld Er waren leden van de Ver. de Hollandse Moten en van „Heemschut", di-e allemaal met ver rukte blikken naar de rondtollende wieken keken. ,Het is een belangrijke aanwinst", zei men i- JVI.aa,r ons eiS*n goede hóófd tolt bij net lezen van dat berichtje over Iolanda Giovanmni uit het Italiaans® Itr.oln, die op 32-jarige leeftytl oma is geworden. Zy trouwde tosn ze 15 was jW- uuofcte douuer „al" lts, scnonk /ondag het leven aan een uochter Wil len Opoe Herst had cr om gelachen geloven we. Als dat zo doorgaat worden' er straks nog grootmoeders geboren!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2