J Casteüa-Vaatwas euk hindernis zijn Ongerustheid over peil industriële productie KIPPENSOEP Voorts MENING VAN STRAATSBURG Grenzen mogen geen GELEZEN- Leven moet ook in nederige vorm worden geëerbiedigd Oefening .Mariner, met 250 schepen, is heden begonnen Actie voor hogere lonen en sociale zekerheid .Grote bewondering"' voor sleepboot-kapitein ZCTEEIXE DÉBRA! INE Juridisch steekspel in zaak van de luchtmachtfraudes en gewogen Vrouwen gewond door ontploffende hand granaat Hulp in natura voor Joegoslavië Vfat is ze baeUigl WERELDDIERENDAG: 4 OCTOBER Amerikaans kobalt naar Oost-Europa om^'ente\inS keuken m Eerste lichtkaatsende reddingboot gaat proefvaren ZES MILLIOEN ITALIANEN STAKEN Prinses Josephine, Charlotte, in blijde verwachting biïnkender vaat en zachtere handen! Zwarte Zeebleef behouden na een aanvaring Lezing in boekhandel na sluitingstijd ongeoorloofd? Gemeenten ontvangen in '54 (voorlopig) lager uitkering Brandschade in Juli 2.3/4 millioen Draai omme... WEK DE GAL IN UW LEVER OP Donderdag 24 September ito,) 3 STRAATSBURG Naar de mening van de raadgevende vergadering in Straatsburg moet het voorbeeld van de Scan dinavische landen, die besloten hebben alle formaliteiten voor het reizen van hun burgers over de grenzen af te schaffen, de andere regeringen in Europa inspireren om eindelijk de hindernisen af te breken, die nog aan alle Europese grenzen bestaan. De vergadering heeft de regeringen aanbevolen, de reizigers zo spoedig mogelijk te bevrijden van de papierkwel ling, waaraan zij nog steeds bloot staan. Visa worden vol komen uit de tijd geacht. (Advertentie 1, M.) Sir Robert Boathby, een der gees. tfQSte Britse afgevaardigden, werkte over deze kwestie op: Wanneer je in deze dagen in Europa buiten ie eigen land reist, dan verlies je de helft vande tijd met het schrijven van studies over jezelf. Dit moge vleiend zijn voor je persoonlijke ijdelhetd. maar op den duur ga je eraan ten onder. Je moet opschrij ven, waar je geboren bent en wan neer en 'waarom, wat je doet, waar heen je gaat en waar je vandaan 1komtwie je schoonmoeder is en waarom, wat het nummer van je pas is (wat niemand ooit onthouden kan) enz. Dit is meer en meer een farce geworden." In de raadgevende vergadering is Woensdag de vrees geuit voor een economische depressie in de Ver enigde Staten met ernstige gevol gen voor de Europese economie. De vergadering besloot aan de OEES ie verzoeken, vroegtijdig de nodige maatregelen tegen zulk een ontwik keling te nemen. De Nederlandse socialistische afgevaardigde Kap- ±eyn, die voorzitter is van de eco. nomische commissie, liet een tame lijk pessimistisch geluid horen, «venals de rapporteur van de com missie, de Engelsman Brown. Zolang de Westeuropese regerin gen zelx verantwoordelijk blijven voor hun eigen huishoudingen, zal men de verwachtingen niet te hoog kunnen stellen, aldus de heer Kap- teyn. West-Europa heeft naar zijn mening lang niet genoeg gedaan, om de industriële productie te ver meerderen. Wanneer men afziet van Duitsland, is de productievergro- ting in het tweede kwartaal van dit (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, Voor het ge rechtshof kwam Woensdagmorgen, de Rotterdamse officier van Justi tie in hoger beroep tegen de be slissing aangaande de dagvaarding tegen een burger, verdachte in de beruchte luchtmachtfraudes, de 56- jarige Rotterdamse onderdirecteur van een N.V., welke werd nietig verklaard. Tijdens de rechtbankzitting vroeg de officier destijds aanvulling van de dagvaarding van een naam, die bij vergissing was weggelaten. Na raadkamer wees de rechtbank dit .verzoek af. Voor het Hof betoogde vanmor gen de procureur-generaal, mr J. Zaayer, dat dit ten onrechte was gebeurd. Hij verzocht het Hof als nog de gevraagde aanvulling toe te staan en de zaak naar de recht bank terug te verwijzen. Mr J. van Meurs voerde in zijn verdediging uitgebreid aan, dat zo wel formeel als materieel terecht het verzoek van de officer was af gewezen. waarom hij bevestiging van de beslissing van de rechtbank bepleitte. Het Hof zal op 7 October uitspraak doen. Motoren gewaarmerkt als hulpmotoren voor rijwielen DEN HAAG De minister van Verkeer en Waterstaat heeft be paald. dat motoren van het merk „CaValletta", type A on Zündapp. type km 48. worden aangemerkt als hulpmotoren voor rijwielen. Rita Hayworth getrouwd LAS VEGAS. De crooner Dick Haymes is Woensdag na een pro ces, dat nauwelijks zeven minuten duurde, van zijn echtgenote ge scheiden. Hiermede is de laatste hinderpaal, die zijn huwelijk met Rita Hayworth in de weg stond, opgeruimd. Vandaag zijn zij ge trouwd. Onder de titel „Het grote Alfabet" Is bij De Haan in Utrecht van Jan van Marwijk een encyclopedie voor Us jeugd verschenen. Het is een echte en cyclopedie, net als die voor volwasse nen, beknopter alleen al telt het bock nog altijd 639 pagina's druks. Het is zeer ruim van illustraties voorzien, ten dele zelfs in kleuren. Voor jongens en meisjes van de middelbare school een ideaal bezit om er al zoekende en snuffelende een schat aan aleemcp kennis op te doen. Bu een aanta1 steekproeven, die wij namen bet het ons met in de steek. (Prijs 5.90). JOURNAAL Van Walter Breedveld is bil „De Fon tein" m Utrecht verschenen de roman „Hexspoor", een boek dat van RK.* standpunt uit het gewetensconflict van een Brabantse jongeman beschrijft. (Prijs 7.90). ïn de „Nimmer Dralend" -reeks van de uitgevers Ntlgh on Van Dltmar, Den Haag is als dubbel deel (prijs 3.30) verschenen een tweede druk van „Zes domino's voor vrouwen" door de Belg Joban Daisne. Het is een roman, die opgebouwd is uit zes vertellingen op eén thema. Van R. J. de Stoppelaars „Op Fries- lands wijde wateren", een bundel ver tellingen met vele foto's en een kaartje waarin de schrijver getuigt van zijn liefde voor het Friese land schap en een leidsman is voor hen die deze liefde delen, is bij de uitgeverij L. J. Veen te Amsterdam een tweede 'ruk verschenen, (Prijs 3-90). jaar slechts 1 pet gestegen in verge lijking met het vorige kwartaal, ter wijl 6 pet als een normale verhoging had kunnen gelden Daarentegen had Duitsland in dezelfde periode zijn productie met niet minder dan 16 pet kunnen vergroten. „Wij moeten inzien, dat wij onze sociale en economische problemen slechts zullen kunnen oplossen, wanneer wy de handen ineen slaan. De vorming van een grote markt zal ons in staat stellen onze pro ductie tot moderne standaard te vergroten", aldus de heer Kapteyn, die hier aan toevoegde, dat een gro. te markt Europa ook in staat zal stellen het gevaar van een herle vend Duits nationalisme te keren: „ïn een Verenigd Europa zal de Duitse productiekracht voor ons al len van grote waarde zijn. Waarom zouden wü opnieuw de industrie van een onafhankelijk Duitsland veroordelen tot een meedogenloze concurrentiestrijd?" Baby van drie weken in voedsel gestikt AMSTERDAM Aan boprd van een woonschip in de Prinsengracht te Amsterdam is een kindje van drie weken om het leven gekomen, vermoedelyk, doordat het in zijn voedsel is gestikt. DEN HAAG De Krijgsraad te Velde West te 's-Gravenhage heeft de 22-jarige dienstplichtige vaandrig A. A. S. veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, voorwaarde lijk met een proeftijd van één jaar en een boete van f 50.subsidiair 25 dagen hechtenis. S. was ervan beschuldigd buiten het militaire oefenterrein te Amers foort een aanvalshandgranaat tot ontploffing te hebben gebracht, ten gevolge waarvan enige vrouwen, die in de buurt fietsten, kleine verwon dingen hadden opgelopen. De auditeur-militair had een ge vangenisstraf van drie weken ge vorderd. DEN HAAG- In November 1952 heeft de Voedsel- en Landbouw Organisatie Aft Verenigde Naties (F.A.O.) een resolutie aangenomen, waarin alle leden-landen dringend werden verzocht te willen nagaan, welke hulp zou kunnen worden verleend aan Joegoslavië m ver band met een dreigende hongers nood in Joegoslavië. Minister Mansholt acht het wen selijk. nader te bepalen hoeveel heden melkpoeder, vlees, vet (inclusief margarine), havermout, gort en eieren af te staan. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend. Met deze hulpverlening is ƒ150.000 gemoeid. \yO*vr (Advertentie LM.) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Werelddierendag valt dit jaar weer op 4 October. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft op een pers conferentie te Utrecht nog eens doen horen, dat deze dag er een moet zijn ter Vt rmeerdering van de liefde voor het dier. In een viertal korte toespraken werd hierop gewezen. Ds G. F. K1 ij n, Ned. Herv. pre dikant. begon met te constateren dat de gruwellijsten van Dierenbe scherming een zo diep ontwrichte zedelijkheid aantonen, dat men zich afvraagt of zulks mogelijk is in een beschaafde natie. „Te lang heeft de Kerk het streven van Dierenbe scherming beschouwd als een par ticuliere liefhebberij." aldus deze predikant. „De oorlogsjaren hebben deze opvatting gewijzigd. De ver houding van mens en dier is in een nieuw licht komen te staan." Kolonel dr H. J. Weekenstroo van de Rijkspolitie zei de, dat de bestrijding van dierenmishandeling een der taken van de politie-ambte- naar is. Velen hunner patrouilleren dagelijks in de vrije natuur, waar zij het leven der dieren kennen. Naar sprekers verwachting zal de nieuwe Dierenwet het belang van politiezorg ten opzichte van de be scherming van het dier meer of ficiële erkenning geven Pater A. van Corstanje be lichtte de figuur van de H. Fran- ciscus van Assisië. wiens sterfdag als Werelddierendag is aangeno men. „De vriendschap van Sint Franciscus voor de dieren was een openbaring van goddelijke liefde, een voorbeeld voor de gehete mens heid." aldus deze spreker. Tenslotte sprak de Amsterdamse journalist H. A. A. R. Knap. die, ook op Werelddierendag, de mens vóór alles telde. „Het is belangrijk onze kinderen voor te gaan in onze liefde voor het dier," zei de heer Knap, „want het kind, dat liefde „Strategische" smokkelarij ROME De Italiaanse politie heeft Woensdag nabij de Italiaans- Zwitserse grens, twee auto's aange houden. waarin zich ruim twee ton smokkelwaar als kobalt en andere voor de oorlogvoering belangrijke grondstoffen bevonden. Zeven inzit tenden zijn in hechtenis gesteld. De auto's waren op weg naar Zwitser land. De politie van Italië en van an dere landen is reeds maanden lang op het spoor van een internationale smokkelbende, met vertakkingen in geheel Europa, die reusachtige hoe veelheden grondstoffen, die in de oorlogsindustrie worden ver erkt. communistische landen heeft bin nengesmokkeld. Een groot gedeelte van deze smokkelwaar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden van deze internationale smokkelbende gear resteerd, doch zij heeft haar werk zaamheden niet gestaakt. voor het dier leert te hebben, zal later een man of vrouw worden met zorgelijkheid en tederheid. Slechts hij. die geleerd heeft het leven in zijn nederige vormen te eerbiedigen, kan bouwen aan een betere samenleving." HILVERSUM. Tot regisseur bij de televisiestaf van de VPRO is benoemd de acteur en regisseur Jack Dixon, die o.a. verbonden is geweest aan de toneelgroep ..Come- dia" en „Het Nederlands Volksto neel". (Advertentie LM.) (Van een onzer verslaggevers) A/B Hr. Ms. „SOE5IBA". Van middag om 12 uur begon de grote marine-oefening „Mariner", die zich tot 4 October zal afspelen op dc Noordzee, In Het Kanaal en in het Noordelijk deel van tic Atlantische Oceaan. Er doen 250 oorlogsbodems aan mee, behorende aan de V.S., Engeland, Frankryk, Noorwegen, Denemarken. Canada, Portugal, Bel gië en Nederland. Er zyn twee par tijen. de aanvallende Oranje-partij en de Blauwe-partij. Niemand zal echter winnen heeft men van te voren bepaald. Voorzover de oefening gehouden wordt tussen Portugal en Noorwe gen zijn o.a. de volgende Nederland se schepen en flottieljes erbij be trokken: Hr. Ms. „Bitter". Hr.Ms. „Soemba", het korvet ..Queen Wil- helmina" het fregat HMs „Van Amste]". het korvet „Van Brakel", acht houten Nederlandse mijnenve gers en het 104e flottielje mijnen vegers. „Marmer*,, die uiteraard ook ope raties met vliegtuigen omvat, wel ke zowel van het land a^s van vlieg- „Klein-Europa" in Rome Verschil van mening tussen Nederlandse en Duitse delegatie ROME. De deskundigen van de zes landen van „Klein Europa" heb ben Woensdag om een impasse over de voorgestelde Europese Politieke Gemeenschap te vermijden, besloten zich te beperken tot onderwerpen, waarover naar zij menen overeen stemming mogelijk is. Men hoopt het eens te wor den over de wijze van verkiezing van een Europese Tweede Kamer. De Duitse delegatie wil deze laten kiezen door de 155 millioen inwoners van de zes landen, maar de Neder landse is van mening, dat de Kamer in de eerste jaren moet bestaan uit vertegenwoordigers, die door de na tionale parlementen zijn benoemd, opdat er intussen Europese politieke partijen kunnen groeien. SCHEVENINGEN. Dc Scheve- ningse „Arthur" wordt als eerste reddingboot in Nederland bij wijze van proef uitgerust met „Scotch- Ute". een licht reflecterende stof, die in het moderne verkeer te land en in de lucht reeds met succes wordt toegepast. Donderdagavond 22 October zul len schipper S. C. den Heyer eru. zijn mannen uitvaren in met Scotch-1 lite-stroken gemarkeerde oliej as sen en hun vaartuig zal dan voor zien zijn van hei-reflecterende voor- en achtersteven met verblindend opflitsende boeien langs stuur- en bakboord. Dit experiment zal moe ten bepalen of de nieuwe uitmon stering van schip en bemanning al dan niet van blijvende aard is en zo ja of navolging voor andere vaartuigen van het reddingswezen aanbeveling verdient. Eerste tanker met turbo- electrische voortstuwing SCHIEDAM Met het Engelse stoomschip „Ardetta" is in de "Wil- tonhaven te Schiedam een voort- stuwmgsmotor aangekomen, be stemd voor de bij Wi lton-Fy enoord in aanbouw zijnde tanker ..Corona", welke besteld is door de Petroleum Maatschappij. De „Corona" zal de eerste tank boot zijn met turbo- electrische voortstuwing, welke in ons land wordt gebouwd. (Advertentie l. M.) meest gekochte BONBON 1 ROME. Zes millioen Italiaanse arbeiders leden van communistische zowel als van nïet-communistische vakbonden hebben vandaag voor 24 uur het werlf neergelegd. DU is de grootste industriestaking sinds 1948, toen de communisten poogden de Italiaanse regering ten val te brengen. De staking wordt gehouden „ter verdediging van brood en vrijheid". De communisten hebben verklaard, dat zjj 't begin ïs van hun winteroffensief. Alle industrie-arbeiders in 't land hadden het bevel gekregen, niet. te werken. De dagbladen zullen niet verschijnen. Forensentreinen rijden niet. De autobussen van de stads en de plattelandsdiensten gaan de garages niet uit. Taxi's rijden al evenmin. De bioscopen zyn geslo ten. Openbare nutsbedrijven gas. electriciteit, waterleiding, telefoon diensten enz. zijn van de staking uitgesloten evenals de verzorgings- bedrijven, zoals bakkerijen en de melkhandel. De Italiaanse radiozen ders zullen in de aether blijven, en de telextoestellen van 't persbureau „Ansa" blijven ratelen, hoewel er geen kranten verschijnen. De staking, die om middernacht begonnen is. zal met enkele uitzon deringen om 12 uur vanavond ein digen. Die uitzonderingen zijn de taxi's en de plaatselijke vervoersbe drijven, die slechts vier uur staken: van 10 tot 12 en van 16 tot 13 uur. De grote stuwkracht van deze sta king is het onder communistische leiding staande Italiaanse Verbond van de Arbeid (C.G.I.L.). Voor dc eerste maal doen vandaag echter ook de beide vrije vakbonden mee. die zich tot dusverre altijd van de communistische stakingen afzijdig gehouden hebben. De staking is zo een algemeen protest geworden tegen het niet inwilligen van de looneisen en het uitblïiven van een betere sociale verzekering. De actie valt samen met het be gin van de begrotingsdebatten in de Italiaanse kamer. Premier Pel Ia heeft betoogd, dat de kosten van het levensonderhoud sinds Juni ge daald zijn. Dit wordt door de vak bonden bestreden. Voor 5 October is een staking van 2 millioen boerenarbeiders afgekon digd. Nederlandse onderschei ding voor Noorse reder OSLO. De Nederlandse gezant m Oslo, jhr mr M. P, M. van Karnebeek, heeft het grootofficiers kruis m de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de Noorse reder Thomas Falck Jr. De scheepvaart maatschappij te Bergen, waarvan de heer Falck de leider is, onderhoudt sinds 1907 een passagiersdtenst tus sen Rotterdam en de westkust van Ncjrwegen. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog heeft deze maatschappij ook een passagiers- dienst naar Amsterdam. Ook in tij den van tegenspoed heeft de heer Falck er alles op gezet, deze diens ten in bedrijf te houden. dekschepen zullen opstijgen, dient de vlootformaties speciaal te trainen m het konvooivaren, onderhouden van verbindingen, regelen van z> verkeer, bevoorrading ter zee mijnenvegen. Vier hoge militairen hebben gezamenlijk de leiding: ad miraal L. D, McCormick van de Amerikaanse marine, generaal A. M. Gruenther van het Amerikaan se leger, admiraal sir John Edclsten van de Britse marine en sir Alick Stevens van de RAF. LUXEMBURG. Prinses Jose phine Charlotte, de vrouw van Prins Jean, erfgenaam van de troon van het groothertogdom Luxemburg, ver wacht een kind tegen het begin van het komende jaar, aldus werd van goed ingelichte zijde meegedeeld. De prinses verblijft op het ogenblik by haar grootmoeder, prinses Ingeborg van Zweden. Advies-werkgroep voor de minister v. Wederopbouw DEN HAAG. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft Woensdag een werkgroep ge ïnstalleerd, die hem zal adviseren omtrent de maatregelen, die geno men zouden kunnen worden ter bevordering van het eigen woning- bezit. Voorzitter van de groep is mr N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello. Pet pak 25 cenf Dubbel pak 45 een! AMSTERDAM. De Inspecteur vcor de Scheepvaart, de heer J. Metz, heeft zyn „grote bewonde ring" uitgesproken voor het beleid van de kapitein van de motorsleep boot „Zwarte Zee", de heer T. Vet uit Maassluis, beloond bij het in veilige haven brengen van zjjn zwaar beschadigde boot na een aan varing op 30 Decemher 1951 in de golf van Biscaje. De „Zwarte Zee", die een stuur loos schip trok, werd aangevaren door het Deense ms .Björn Clausen". De Deense boot trachtte tussen, de sleepboot en. de getrokken boot, die verbonden waren door een on geveer 500 meter lange tros en die op het moment van de aanvaring in verschillende koers lagen, door te varen. Op het laatste moment, be merkte de kapitein, dat hij niet dan met grote moeite tussen de sche pen zou kunnen komen. Hij gaf vol bakboord. Het Deense schip botste daarop tegen de „Zwarte Zee", waardoor deze een groot lek in de zijwand opliep. Met inspanning van alle krachten is gewerkt om het ruim niet vol water te laten lopen. De inspecteur zei verder, dat het een grote verbetering zal zyn als straks, internationaal, het voeren van twee zwarte ballen op de dag en twee rode lichten des nachts voor schepen, die om enigerlei re den met in de vaart zijn, wordt in gevoerd. Zijn mening over het on geluk was, dat het Deense schip beter bijtijds stuurboord had kun nen varen om achter de sleep langs te gaan. De raad zal later uitspraak doen in deze zaak. (Advertentie l.M.) My was een groot geluk beschoren. Myn limmenck kon U bekoren! 'k Was echt in myn sas En bij 't eerste glas Heb 'k U cn Uw TtP trouw gezworen. DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken heeft mede namens zijn ambtgenoot van Fi nanciën aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat blykens de ont- werp-begrotlng van bet gemeente fonds voor 1954 voor het doen van bclastinguitkeringen over dat jaar aan de gemeenten beschikbaar is 15fi.12l.900 (voor 1953: 159.286.000). Uitgaande van dat bedrag en rekening houdende met de toene ming van het aantal inwoners, kan de belastinguitkering op de ge meentebegrotingen voor 1954 wor den geraamd naar 99.25 pet van het basisbedrag (voor 1953 naar 103 pet"1 In verband met de reeds inge diende voorstellen tot verlaging van een aantal rijksbelastingen zal dat percentage evenwel voor 1954 moeten worden herzien. In ver band daarmee zal het vorenbedoel de uitkeringspercentage van 99,25 pet dat voor de gemeenten m ver gelijking met 1953 een lagere uit kering betekent van plus minus 3.65 pet. dus als voorlopig dienen AMSTERDAM. „Waar ligt de juridische grens tussen „publiek" en „besloten kring"? Dat was de vraag waarom het draaide in het proces tegen de directeur van de N.V Boekhandel v/h J. G. Broese te Utrecht, die in hoger beroep voor het Amsterdamse Hof heeft terecht gestaan wégens overtredin gen van de winkelsluitingswet. Twintig jaar lang reeds nodigt de verdachte af en toe intieme ken nissen, vrienden en relaties uit om lezingen bij te wonen van al of niet te worden aangemerkt, bekende schrijvers of litteraire figuren. Die lezingen werden, na sluitingstijd, in de boekwinkel ge houden. In het begin van dit jaar maakte de politie echter proces verbaal op wegens overtreding van de winkelsluitingswet. De econo mische politierechter in Utrecht achtte de overtreding bewezen, doch ontsloeg verdachte van rechts vervolging. De officier ging in ho ger beroep en voor het Hof hoorde de boekhandelaar een principiële boete van 3.— of één dag hech tenis eisen. Uitspraak 7 October. (Advertentie i. M.) is erger dan pijnt Onmiddellijke verlichting cn spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huid genees middel DEN HAAG. In de maand Juli zijn in ons land 36 branden met een schade van meer dan 20.000 voorgekomen. Hierbij werden 38 personen gewond, waar van 19 leden van het brandweer personeel. De directe schade als gevolg van deze branden wordt geraamd op 2.714.645. Van de 36 branden hebben er vijftien in boerderijen gewoed, waarbij een totale schade werd aangericht van 706.000. De vee stape] leed hierbij het verlies van een paard, 3 koeien, 25 varkens en S~ stuks klem vee. Handel en in dustrie leden in Juli bij 16 bran den een schade van 1.041.000. In negen gevallen was bliksem inslag de oorzaak van de brand. TOEN ik een vriend, die laatst uit Indonesië kwam vliegen, vroeg hoe die lange reis door de wolken hem bekomen was, ant woordde hij spontaan: „Verschrikke lijk. Ik voelde me zo ziek als een hond. En het ergste was nogdat _tk gedurende de hele tocht tijdschrif ten te lezen kreeg, waarin prncntiqe advertenties van vliegtuigmaat schappijen pronkten met afbeeldin gen van stralende dames en heren, kiplekker gezeten in hetzelfde toe stel dat my zo deed kokhalzen. Daar hebt u de problematiek van de advertentie-mensenin een no tendop. Als de voorpagina me te zwart wordt, draai ik de krant wel eens om en hup je bent plotse ling op een andere planeet, bevolkt door zielsgelukkige lieden, die het eindelijk gevonden hebben. Een montere heer knijpt behaaglijk in de beste autoband ter wereld. Een blijde moeder vult haar baby goed gemutst met weldoortimmerd kin dermeel. Het verstandige meisje heeft haar perzikhuidje aan een stuk toiletzeep te danken. En dat gelukkige gezin daar, zit zo welge moed aan tafel omdat die bovenst- beste margarine alle spijzen zo'n onweerstaanbare bijsmaak heeft ge geven. ,,'fc Is anders'", zei Speenhoff. Ik ken families die sinds mensenheuge nis margarine gebruiken en toch niet gelukkig zijn. Ik weet een man met to el vier van zulke autobanden en hij lacht nooit. En ik woon te gen over een meisjedat zich al drie jaar met die zeep wast en er alleen schoon van wordt. Maar toch houd ik van de advertentiemensen, Ze zien er uit zoals wij er eigenlijk uit zoude» moeten zien. Ze hebben de hondende snorren, de smoktnpdasjes en de kinderen die wij eigenlijk zou den moeten hebben. Zij leven en le ven zoals ft eigenlijk zou moeten zijn. Zij zijn voortdurend in hun nopjes, omdat ze juist vanmorgen weer een klein ideaaltje hebben bereikt. Ver draaidsinds ik elke dag een kop warme soep i» myn halsboord schenkvoelt mijn «rouw 2ich veel gelukkiger". Dat is het'. Natuurlijk kan het niet. Maar dat alles nu eenmaal niet kan. staat al op de voorpagina. Juist daarom is de keerzijde van de krant voor mij zo'n aardig uitstapj'e. Aha, hier is de idioten-hemel. Morgen ga ik ook zo'n gezonde broekriem kopen. Kijk, dit pak van negentig pulden maakt straks een Dana Andrews van me. En als ik zte hoe smakelijk welge klede personen in de kracht van hun gezellig leven, de lippen zetten aan meesterlijk volgeschonken gla zen. heeft de krant mij eindelijk eens. gevuld met een verhelpbaar gemis: ik heb dorst. Dat is toch mooi? Heeft de redactionele inhoud u soms ooit een oplosbare gedachte ingegeven? Mij niet. Als je de voor pagina leest schiet hoogstens Nietz sche je te binnen: we schaatsen nog, maar het dooit. Doch als je de ach terpagina raadpleegt en al die op geruimde advertentiemensen ziet rondstoeien. krijg je dat heerlijke Nijhof-gevoel: „als niemand voor je uit is op het ijs". pat is het nut van die stralende huisvadersdie perzikhuidige meis jes en die bijna echte kinderen, Ze leven ons ten voorbeeld in een vrij blijvende schijnwereld en hebben alleen familie in Hollywood. Want duizend films per jaar wemelen ven datzelfde bedrieglijke élan. De mon daine lik-op-stuk minnaars, wier aanstekers het altijd doen. De mooie meisjes, die bronwaterfris ontwaken zonder één sluimerkreuket. De oude vaders die nooit over hun Drees 2euren. doch enkel even in het beeld komen, om een mild wijsheidje te zeggen dat van Pascal kon zijn als het niet van doublé was. En de fer me doortasters die een reus met. één klap vloeren. Dat moeten u en ifc eens proberen. Uren lang staan we te dreunen en die vent blijft maar overeind. We verstuiken alleen onze pols. Zoals het echte leve» trouwens helemaal iets verstuikte heeft.t vind ifc. We kryge» het maar «iet in de kom. Maar de advertentiemensen wèl. Die hebben het geklaard. De achterpagina zingt dagelijks van hun heldendaden. Daarom: draai-ötn- die-krant". kronkel (Advertentie LM.) O «uit morgen» „kiplekker" alt bed springen, mke dag moet aw lever een Uter gat Ic uw Ingewanden doen stromen, ander* verteert uw voedsel niet bet bederft. U raakt verstopt, wordt bumeurtRT loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPnXETJES om die liter gal ,crp te wekken en uw spösverterlTlg «o. etoelgangr op natuurlijke wü2ete regelen. Een plantaardig zacht middel, onovep. trollen om de gal te doen stroman» El*l Carter» LeverpiBetJaa, De lieve dames, die met harde wind steeds moeten fietsen met een hand aan het stuur en een hand beschermend over de op waaiende rokjes, mogen wel bij zonder dankbaar opkijken naar Bruno Biirgel uif Ntenbu rp-Weser (Did). Deze Bruno fabriceerde een intrumentje fcie pijltje) met twee glazen bolletjes, dat aan de stang van de fiets wordt bevestigd en dat de rok feilloos vast knijpt. Angst om b(j afstappen de rok te scheuren hoeft er niette zijn, want daarvoor klemmen ate bol leken niet hard genoeg, zegt Bruno. Ook uif een oogpunt ran veilig verkeer heeft meneer Burpel goed wei k gedaanmenen we. Met één hand fietsen voor de dames is ronduit gezegd.' gevaarlijk. En dan spreken we nog maar niet eens ran de somtijds afgeleide aan dacht aan de kant van de heren- weggebrutkers. Vfelbedankt. Bruno. Op 4 October begint onze KJL..M. met drie klassen vervoer op de intercon tinentale lijnen. „Een enkele-tweede- Johanneshurg" en „een retourtie-derde- New-York" zal dan heel gewoon klin ken Het «s een nieuwtje, dat nog niet door een andere luchtvaartmaatschap pij is ingevoerd. Een Duitse vogelvriend vond Zater dag vier zwaluwen, die liet bestierven van de kou. Om de dieren bij hun mis- t ukte l rek plannen te helpen, deed hij ze in een schoenendoos en stuurde ze naar Italië, waar ze gistermiddag in Milaan op het station uil hun gevangenschap werden verlost De chef gaf ze eten en liet ze vrij m het nulde najaarsronnetje De vogeltjes leken alleszins content. De Jongste editie van het Fivoticrh weekblad ,AI Moes^awar" o'ett heftig voor het verkonen van de schatten der oude oh arao's aan het bui tenland fiOn nvthoen rio'*-r brrn-»»in ti» reker op" zegt .Al Moe«sawar' „en daarmee konden we een hoop ellende in ons land lenigen." De Belgische officieren die afstu deren aan de Militaire Academie, heb ben niet veel trek meer m Korea de laatste tyd. Jn '50 gingen er van de 25 maar 4. m '51 van de 77 slechts 2 en dit jaar tekende niemand van de 72 voor Korea. Overigens: de hele wereld heeft va.n 'f af niet veel idee in Korea gehad. En toch Bij opgravingen in Stevensweert (L naar een 16e reuws kasteef heeft men onverwacht een 13e eeuw se water burcht m de grond ontdekt. Behalve resten van muren kwamen ook scher ven vaatwerk aan het lacht, Het onder zoek is in voile gang. Woensdagavond sderf dc oude vod denkoopman Alec Wembury uit l?lv- TT'^L, we rd Gi Dei Hg jaar lang had de man dag in, dag uit dezelfde vieze, oude wintenas gedragen. Alec 600 bf;ïoertltoen hij op de bus stond te wachten Op het politiebureau ontdekte men 3600 pond sterling spaar geld in de voering van de j*al

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2