Zuid-Koreaans dreigement aan Indische troepen Nieuwe „Hoop" niet op tijd klaar ATJEH: knuppel in politiek hoenderhok Geldzucht laait op in het Casino De Boer weer directeur bij „De Ommelanden" Amsterdams tramverkeer volledig in de knoop r Neutrale commissieVN gaven gevangenen valse voorlichting Ontwerp ivordt eerst bekeken door Delftse hoogleraar Indonesische partijen betichten elkaar van hulp aan opstand Personeel reed „model" Excursie naar Monte Carlo en Monaco; duur en vermoeiend i 10 dagen naar de Cóte d'Azur Maandag 5 October 1953 VEEL GEKRAKEEL, WEINIG VOORUITGANG Nieuwe mogelijkheid: Gecombineerde scheep- en lucht vaartreizen Longoperaties voor rekening van de ziekenfondsen Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Radio-programma's in de kentering Franse eredoctoraten voor Nederlandse hoogleraren NA VERKIEZING OP VERGADERING: Conflict behoort tot verleden Brand op een Zweeds schip in Noordzee „Kungsholm" aan Zweden- Amerika-lijn overgedragen Faure geeft somber beeld van Franse economie Kellner door twee mannen overvallen Prins Oscar Bernadotte overleden Opstanden in Oekraine na Beria's val? Uitgebreid etentje, maar Nieuw middel jaagt afwashandenop de vlucht i Japans minister brengt i bezoek aan Djakarta ■r-j V.. N N SEOEL, „Wij zullen gedwongen zijn de Indische troepen te bestrijden indien zU niet ophouden met de slechte daden die zij begaan jegens anti communistische krijgsgevangenen, die niet teruggezonden willen worden", verklaarde Zaterdag de Zuid-Koreaanse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Tsjo Tsjoeng-hwan, te Seoel. Hij oefende scherpe cri- tiek uit op de neutrale terugzendings-commissie die de regelen opstelt voor het geven van uiteenzettingen aan krijgsgevangenen „welke neerkomen op gedwongen terugzending der betrokkenen". Hiermede herhaalde Tsjo Tsjoeng-hwan een reeds eerder door de Ver. Naties gedane uitspraak over het werk van genoemde commissie. De Ver. Naties waren van mening, dat in een door de commissie gepu bliceerd stuk bestemd voor roulatie onder de anti-communistische gevan genen „eerder bij deze krijgsgevan genen wordt aangedrongen op een, ROTTERDAM. Tussen de „Inter-Change-Lines", waarbij drie en twintig, in hoofdzaak Engelse, Franse en Nederlandse scheepvaart maatschappijen zijn aangesloten, bestaat sinds Juli 1952 een over eenkomst betreffende de onderlin ge inwisselbaarheid van passage biljetten en orders. Met ingang van 1 October j.l. heeft zich hierbij een aantal lucht vaartmaatschappijen, onder welke de „Air-France", de „BEA", de „BOAC", de „KLM", de „Quantas" en de „South African-Airways", aangesloten. Door deze overeen komst is het mogelijk geworden gecombineerde scheepvaart- en luchtvaartreizen te boeken. AMSTERDAM De Ziekenfonds raad heeft bepaald, dat longopera ties en de daarmee samenhangende verdere behandeling vallen onder de verpleging in een ziekenhuis, waar op verplicht-verzekerden hoogstens 42 dagen recht hebben. Geschieden de operaties in een sana torium, dan kan dit als ziekenhuis wor den beschouwd, zodat dan sedurende hoogstens 42 dagen de fondsen het verschil tussen de dagprijs van het sa natorium en de vergoeding """oor gewo ne sanatoriumverpleging volledig voor hun rekening nemen. De regeling is in gegaan op 1 October. Fatienten, die echter voor die datum voor pen long- opcratie in een sanatorium worden op genomen, vallen er echter ook onder. (Advertentie LM.) In begin October zijn de radio- pi ogramma's in de kentering van zomer- naar winterseizoen. Het af gelopen weekeinde hebben we daar van al het een en ander kunnen be speuren. De Vara had het Zaterdagavond aan gedurfd met het bonte-avondschabloon te breken. Een klassiek concert op de gunstigste luisteravond uit te zenden is m ons behoudende Hilversum bijna een revolutionnaire daad. We kunnen alleen maar hopen, dat de kennismaking met het orkest van de Deense radio ook voor die luisteraars, die doorgaans een onbe redeneerde angst aan de dag leggen voor al wat grote of kleine terts is (een angst die sommige programmaleiders ook met vreemd is), een prettige verrassing is geweest. Ronduit verkwikkend was het pro gramma van het Utrechts Studenten cabaret Iets minder sterk dan vorig jaar, maar toch uitmuntend door eelt frisse originaliteit." Vergelijking met 'n beroepsgezelschap is hier voor de be- roepsartisten onbillijker dan voor deze studenten, die hun conferences en lied jes niet om den brode hoeven te maken en te brengen. Het publiek in de zaal gaf je hier eens niet het bekende bonte avond-gevoel van: „Als je 't ziet is d'r misschien wel wat aan, maar nou De teksten leenden zich ook prima voor de microfoon. De twintig minuten die we van „Negen heit de klok" hoorden waren overigens ook lang met gek. De „vorm" van dit Mukkebummelen-programma zal vast wel gauw gevonden zijn. Zondagavond de „Radiolympus", waar voor we altijd een zwak hebben gehou den, maar die ons nu toch wat tegen viel. De 'Goden" waren het te vaak met elkaar eens, ze formuleerden hun ant woorden te ja, het hoge woord moet er uit schoolmeesterachtig. Een beetje onderlinge strijdlust moet zo'n uitzen ding plezierig maken. Waar zijn de dagen van Sam de Wolff?! opgeven van het verzet tegen terug zending, dan het bevorderen van het doen ener vrije keus." De voorzitter van de neutrale repatriëringscom missie, de Indische generaal-majoor Thimaja, antwoordde hierop met de beschuldiging aan het adres der VN, dat deze de gevangenen onvoldoende op de hoogte hadden gebracht van de bestandsbepalingen. Thimaja zegt: „De krijgsgevangenen, die door de VN waren voorgelicht, hadden de indruk, dat zij na negentig dagen op vrije voeten zouden worden gesteld, terwijl hiervoor een periode van 120 dagen is gesteld." Ook zou de ge vangenen, volgens Thimaja, zijn mee gedeeld, dat zij na afloop van de „uiteenzettingsperiode" naar Formo sa zullen worden gebracht, terwijl in de wapenstilstandsovereenkomst is bepaald, dat zij het recht hebben zich dan naar elk gewenst neutraal land te begeven. Thimaja deelde de VN mede, dat de commissie zich genood zaakt zag deze gevangenen opnieuw voor te lichten. Het geallieerde opperbevel heeft Zaterdag bevestigd, dat de uiteen zettingen tegenover krijgsgevange nen 24 December, dat is negentig da gen na de datum waarop hiermede begonnen zou worden, afgelopen moeten zijn, waarmee Thimaja's op merking over 120 dagen wordt ver worpen. De uiteenzettingen zijn nog steeds niet begonnen. „De Indiërs pogen zich als neutra len voor te doen, doch zij handelen als communisten" verklaarde de Zuid-Korcaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken. Van Indische zijde is naar aanleiding van de drei gende woorden van de Zuid-Koreaan gezegd, dat de Ver. Naties verant woordelijk zouden worden gehouden voor „alle eenzijdige handelingen" door Zuid-Koreaanse troepen tegen de Indische bewakingstroepen. Een woordvoerder der neutrale terugzen dingscommissie verklaarde vandaag, dat negen anti-communistische krijgsgevangenen uit het z.g. „In dische dorp" zijn ontsnapt. Later werd meegedeeld, dat ook de Formosa-regering tegen de „brute moorden" van Indische wachten heeft geprotesteerd. RIJSSEL. Prof. dr E. M. Meyers uit Leiden en prof. H. J. Backer uit Groningen hebben Zon dag met zeven andere geleerden uit verschillende landen ere-dorto- raten van de universiteit van Rijs- sel ontvangen, die werden verleend ter gelegenheid van de inwijding van het studentenhospitium en de faculteit der geneeskunde. Duitse tanks rollen dreigend door de straten van Maastricht en ver zetsheld Clark Gable drukt ziek tegen een muurtje met aanplak biljetten. die oproepen om bij de Wajfen-SS dienst te nemen. Toch is er enig verschil met de bange werkelijkheid van acht jaar gele den: thans belichten 21 millioen kaars het toneel en drie straten verder verdienen de toeschouwers vijf dollar per man als figuranten. De Metro Goldwyn Mayer, die in ons land de verzetsfilm The True and the Brave" maakt, kijkt niet op een tientje. GRONINGEN. De heer F. de Boer, oud-directeur van de coöpera tieve melkproductenfabriek „De Om melanden" te Groningen, is Zaterdag in een langdurige algemene vergade ring van de leden van „De Omme landen", met een grote meerderheid van stemmen definitief tot directeur van De Ommelanden gekozen. Na de regeling die door het be stuur van „De Ommelanden" met de Algemene Nederlandse Agrarische Btdrijfsbond is getroffen, zijn nu ook de interne moeilijkheden in het Om melanden-bestuur en in de bedrijfs leiding opgelost. Het conflict van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het nieuwe hos pitaal-kerkschip „De Hoop", waar voor „ome Jan" van Zutphen zich zo heeft beijverd, zal volgend jaar Mei bü het aanbreken van bet nieu we haringseizoen niet varen. Ge heel onverwacht is besloten het ont werp van de Haarlemse scheeps bouwkundige H. W. de Voogt vóór dc aanbestedingte laten testen op stabiliteit en zeewaardigheid door prof. ir. J. VI. Bouebakker. Deze Delftse hoogleraar beeft meege deeld, dat een dergelijk onderzoek zeker twee a drie maanden vergt, zodat het tijdschema van de Ned. Ver. hospitaal-kerkschip „De Hoop" niet kan worden aangehouden. RAMING VAN KOSTEN TE LAAG Intussen wordt verwacht, dat het bouwen van het schip aanzienlijk duurder zal worden dan men oor spronkelijk had gedacht. Men schat te toe te komen met 650.000 gulden (circa f 550.000 is thans bijeen") maar de inschrijvingen vermelden alle een hogere som. Zoals enige tijd geleden gemeld. DEN HAAG. Aan boord van het 2500 ton metende Zweedse schip „Reine Astrid" is Maandagmorgen vroeg brand uitgebroken. Om on geveer half zes zond het schip noodsignalen uit, waarin het om onmiddellijke assistentie vroeg. De „Reine Astrid" bevond zich toen op ongeveer 65 mijl ten noorden van de oostpunt van Terschelling. Om ongeveer kwart over zes meldde de „Reine Astrid". dat de bemanning het vuur onder controle had. Het noodverkeer werd opge heven. Verscheidene schepen had den toen reeds koers gezet naar het brandende schip. Aan het Deense schip „Arkansas" werd gevraagd voorlopig in de richting van de „Reine Astrid" te blijven varen. Een Duitse sleepboot heeft ge meld dat de „Reine Astrid" geen hulp meer nodig heeft en zijn reis naar Amsterdam voortzet. hebben vijf werver! o.a. de sleep- helling mij „Scheveningen" inge schreven voor de nieuwe „Hoop". Hoe veel hoger dc inschrijvingen zijn uitgevallen dan de raming is voor ons nog een vraag, daar de be dragen voorlopig strikt geheim wor den gehouden. Intussen blijft de Ned. Ver. hos pitaal-kerkschip „De Hoop" haar ac tie voortzetten. Zij doet opnieuw een beroep op alle Nederlanders om bijdragen te storten op girorekening 50.375. of per postwissel over te zen den aan Damrak 95, Amsterdam. „De Ommelanden'', dat ruim dertien maanden heeft geduurd behoort thans tot het verleden. In de ledenvergadering heeft het feestuur het niet eerder uitschrijven van deze vergadering gemotiveerd met de mededeling, dat door interne moeilijkheden de balans niet tijdig kon worden samengesteld. Daardoor kon aan de statutaire verplichting de vergadering reeds in Augustus uit te schrijven niet worden voldaan. Me degedeeld werd dat de boeren en ook de melkleveranciers van „De Omme landen" over het gehele boekjaar, on danks de staking, toch nog een na betaling krijgen van 1,3 cent per kilogram melk. De heer De Boei "eide. dat de hui dig positie van „IX Ommelanden" zeer gunstig is. Er zijn weer talrijke leveranciers en leden bijgekomen. Ten opzichte van de export meende de heer De Boer de toekomst van „De Ommelanden" met een gematigd optimisme tegemoet te kunnen zien. Bij de verkiezing werden 418 aan- deelstemmen uitgebracht op de heer De Boer. vijf op een andere candi- daat en 131 blanco. Deze blanco stem men mogen geacht worden te komen van de oppositie, die bestaat uit 29 personen, die samen 131 aandelen in „De Ommelanden" hebben. Voor de verkiezing deelde het bestuur mee. dat men behalve de heer De Boer geen vakmensen had voorgedragen, omdat de overgrote meerderheid van de leden de heer De Boer als direc teur terug wenste te zien. VLISSINGEN. Zondagmiddag is het m.s. „Kungsholm"' door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde"' overgedragen aan de Zweden-Amerika-Iijn. Het overna me-contract werd aan boord voor de Zweedse maatschappij getekend door de president-directeur, de heer E. Wyk en voor „De Schelde" door de directeur, de heer J. "W. Hupkes. CHATELAILLON De Franse minister van Financiën, Edgar Faure, heeft Zondag op een bijeenkomst van zijn radicaal-socialistische partij een somber beeld gegeven van de economie van het land. „Terwijl de wereldproductie in de eerste drie maanden van 1953 met zes procent is gestegen, is de onze met vijf pro cent gedaald. Wij moeten echter aan het buitenland verkopen om onze invoer te kunnen betalen. Daarom blijft onze levensstandaard dalen," aldus Faure. Naar hij meedeelde zijn de Fransen het zwaarst belaste volk te wereld 43 procent van het nationale inkomen ging naar de fiscus. APELDOORN. De 47-jarige kellner A. N. J. Fellinger is Zater dagnacht het slachtoffer geworden van een overval, waarbij hij ver scheidene messteken opliep. Hij had in een cafétje in het cen trum gezeten met twee onbekende mannen. Deze wandelden met hem mee tot het einde van de Sprcn- genweg. Volgens beweringen van de kellner vielen zij hem plotseling aan. De man verweerde zich heftig, waarna de twee overvallers op de vlucht sloegen. Vanmorgen zijn in Arnhem twee mannen gearresteerd, die van de overval worden verdacht. STOCKHOLM. Prins Oscar Bernadotte. een broeder van wijlen koning Gustaaf V van Zweden en de vader van wijlen graaf Folke Bernadotte,"die indertijd als bemid delaar van de Verenigde Naties in Jeruzalem is vermoord, is in de nacht van Zaterdag op Zondag over leden. Hij is 93 jaar geworden. De prins heeft een groot deel van zijn activiteit gewijd aan werk van godsdienstige en humanitaire aard. Hij was onder meer erevoor zitter van de YMCA (Young Men Christian Association!. Door een morganvtisch huwelijk had hij zijn opvolgingsrecht verloren. FRANKFORT. Een voormalig Duits legerofficier die uit Rusland is teruggekeerd, vertelde Zaterdag dat in Juli Russische tanks in allerijl naar de Oekraine zijn gestuurd om opstanden te onderdrukken, die wa ren uitgebroken toen het bericht be kend werd, dat Beria was gearres teerd. Het rode leger bewaakte ge durende drie weken na de arrestatie alle strategische sleutelposities in de Sowjetunie. (Van onze correspondent) DJAKARTA. „Als ons huis in brand wordt gestoken, is het niet no dig dat wü elkaar ervan beschuldi gen de brand te hebben gesticht". Dit schreef president Sukarno deze week aan een jubilerend dagblad. Hij sprak voorts de hoop uit, dat men zou samenwerken om het vuur te blussen zonder elkaar de schuld te geven. Deze vermanende presidentiele woorden werden afgedrukt in het felst van de politieke strijd om de vlam, die twee weken geleden m de Atjehse pan sloeg. Het vuur schijnt nog steeds hoger op te laaien. In politieke kringen woedt, on danks Sukarno's vermaningen, een heftige strijd om de schuldvraag. De regeringsgezinde bladen beschuldi gen de oppositie ervan de onlusten in Atjeh te hebben geënsceneerd om aan het prestige van het kabinet-Ali (Advertentie l M.) Vader en de kinderen zijn na tuurlijk maar wat gesteld op zo'n uitgebreid etentje. Maar voor de huisvrouw doemt dan dadelijk Jie stapel afwas open tot overmaat van ramp die ellendige afwashanden! Het kan echter ook totaal anders, sinds in de Castella laboratoria een volkomen en geweldig goed middel voor de afwas is uit gevonden: Castella Vaatwas. Eén enkele lepel daarvan geeft U al teilen vol actief schuim, waaruit de heie vaat. van het kleine theelepeltje tot de grote aardap- pelenpan blinkend en schitterend te voorschijn komt. Er hoeven geen krachttoeren op vuilrestan- ten meer te worden verricht het schuim lost alles op en er hoeft zelfs niet meer te worden afgedroogd. En wat ieder huis vrouw als muziek fn de oren zal klinken: Castella Vaatwas koes tert de handen: in plaats van ruw en rood komen Uw handen flu weelzacht uit het sop te voor schijn. Schaf U dus gauw een pak van dit wondermiddel aan. De prijs is laag: slechts 25 cent. Sastroadmidjojo afbreuk te doen. „De regeringsbladen kunnen het moeilijk verdragen, dat de door hen verafgode regering van All tot nu toe nog zo weinig heeft gepresteerd, terwijl de situatie van het land met de dag verslechtert," antwoorden de oppositie-bladen. De woordvoerder van de Masjoe- rai, mr Kasman wees we aantijgingen dat zijn partij betrokken zou zijn bij de onlusten in Atjeh verontwaardigd van de hand. Zijn politieke vrien den kwamen met de onthulling, dat Sidik van de FNI op 8 Septem ber instructie zou hebben gegeven aan alle afdelingen van de PNI om tot hechte samenwerking te komen met de Communistische Partij Zowel de Masjumi als de PNI heb ben deze week vergaderingen belegd. Sidik deed een beroep op de opposi tie om zich te onthouden van buiten parlementaire stappen en op samen werking in 's lands belang. Maar op diezelfde vergadering deed een gast spreker van de Communisten een felle aanval op de leiders van de Masjumi. Roem en Natsir (Masjumij spraken op een vergadering te Sema- rang welke door binnengedrongen linkse elementen een nogal roerig verloop had. over de rol van de Com munistische Partij m het huidige be stel. „Zij heeft verklaard achter de regering te staan maar steunt tege lijkertijd stakingen die in strijd zijn met de landswetten" zei Roem. Hij waarschuwde de leden van de Communistische Partij voorlopig niet naar Atjeh te gaan omdat Noord- Sumatra thans een „gevaarlyk ge bied is voor communisten". In een rede voor de jongeren te Medan wees vice-president Hatta op 1 het gevaar van het communisme, dat I hij „een nieuw soort imperialisme" j noemde. Zijn wooiden werden door vele bladen met instemming geci- teerd. De Communistische Partij gaf een 1 verklaring uit waarin werd betreurd dat Hatta insinuaties lanceerde te- i gen het communisme, maar geen cn- tink leverde op de Darul Islam." DJAKARTA. De minister van i Buitenlandse Zaken van Japan. Kat- 1 suo Okazaki is Zaterdag in Djakar- ta aangekomen, waar hil met de In- donesische autoriteiten besprekingen zal voeren. De minister zeide, dat hij hoopte, dat er zo spoedig mogelijk normale betrekkingen tussen Japan cn Indonesië kunnen worden geves tigd. AMSTERDAM. Hoe sterk het lijnen samenkomen, bood Zaterdag- z.g. „model rijden", d.w.z. het han- middag tussen vier en zes uur het delen precies overeenkomstig de let- beeld van een openluchtmeeting, ter van de dienstvoorschriften, het Naar schatting stonden er duizend normale tramverkeer in de war kan mensen op de trams te wachten, die sturen, dat is Zaterdag in Amster- met grote hiaten kwamen voorrijden, dam gebleken. De door het tramper-1 Propvol waren de wagens en dat soneel ondernomen actie heeft tot betekende, dat het opnemen van gevolg gehad, dat grote vertragingen I passagiers bijzonder veel tijd in be- optraden. Op een der lijnen was er,1 slag nam en bij diverse halten voor na een volledige retourrit, een ach- j het Centraal Station waar men in terstand van 72 minuten. Op andere lijnen kwamen achter standen voor van 16, 47 en 40 minu ten, met het gevolg dat aan som mige halten honderden tram of bus passagiers te wachten stonden. Het plein voor het Amsterdamse Centraal Station, een punt waar een groot aantal hoofdstedelijke tram- dichte drommen stond, de tramreizi gers meestal geen schijn van kans kregen om mee tc komen. Bij de bussen was het al net een der. Sommige reden leeg. andere waren zo afgeladen, dat men nauwe lijks adem kon halen en bij een der bushalten zagen we wel honderd wachtenden. 1 Zaterdag en Zondag. Nog vóór middernacht zijn we er achter gekomen wie er zo hartverscheurend snurken kan. Het is de „Sultan". Dit te ontdekken ging heel gemakkelijkwant de Sultan kon nog geen kwartier in zijn bed gelegen hebben, of 't begon al. Niet zachtjes en dan langzaani aanzwellend, neen fors zette hij het ge zaag in. Mijnheer Pieterse heeft met een kom water wonderen gedaanNv ivordt er ivel gefluisterd, dat er van z ij n kant van wraak sprake luas. „De trip naar Monte Carlo en Monaco doet altijd een flink duitje in het zakje", vertelde de reisleider me van avond in een bistro na zijn zesde glaasje pastis. Tussen haakjes, de bewoners van de Cóte drinken dit anijsach- tige absinth drankje als wijn. lippiger, maar wat hii te vertellen behalve over de drempel ook over een aantal gewetensbezwaren stap pen, voor zij de speelzaal konden betreden. Mijnheer Dunkel mompel de iets over algemene ontwikkeling en de onontbeerlijkheid alle facet ten van het leven van dichtbij te bezien. Ja-knikkend stapte juffrouw Smit achter hem aan de verderfe lijke atmospheer binnen. En zo stonden we dan even later met z'n allen rond de groene tafel, waar het ivoren roulette-balletje spot met bijgeloof en berekening. Onze gesprekken werden op fluis tertoon gevoerd alsot we m een kerk stonden; alleen juffrouw Beek, kinderverzorgster, kirde af en toe schel: „Moet je zien wat die een hoop wint" en ..kijk daar 'ns". Ruim een kwartier hebben we nodig ge had om aan het spel en aan de geldzuchtige blikken van de spelers Mm* ^*2$ kcnde^Kees had' is mincIei' interessant dan het- zq heet me hu' aan ons verdiend heeft vandaag. Voor elke persoon, die hij naar 'n bepaalde be zienswaardig heid sleept, krijgt hij pro visie. „Die pro visie betalen jullie zelf. al merken jullie er niks van", zei hij nog ten overvloede. „De prijs, die op de entree biljetten staat hoef ik niet te betalen. Bü de speelbank krijg ik ruim 30 fres per man. bii 't paleis 40, het diepzee museum 40 en bij de exoti sche tuinen ook 40 francs. Een aardig zak centje, dat zo maar komt aanwaaien'' en royaal bood Kees me nog een consumptie aan. Heb ik maar aangeno men. tenslotte is het, goed beschouwd, van mim eigen geldNaarmate het middernach telijk uur naderde, werd Kees los- geen we de afgelopen dag weer reisleider- 'gezien en beleefd hebben, tijdens de excursie naar het vorstendom voor wat Monaco De autobus bracht ons eerst naar het Casino van Monte Carlo. Voor 100 francs (30 voor Kees) mochten we naar binnen. Mijnheer Dunkel (beroep nog stee-ds onbe kend) en juffrouw Smit moesten W. 9 De wacht voor het paleis van prins Rainier III. m PAIA& SiAyS. O"MONACO De prins van Monaco lieert twee soorten entreebiljetten laten druk ken, die tegen betaling van S0 franc recht geven zijn paleis te bezoeken. Het verschil tussen heide biljetten schuilt in het al of niet aanwezig ziin van een rode streep op het toegangskaartje. Schrijdt u het paleis binnen in groepsverband, dan ontvangt u via de reisleider een biljet met een rode streep; komt u echter op eigen houtje dan krijgt u een papiertje, zoals hierboven afgebeeld, maar dan zónder rood balkje. Dit ver schil is gemaakt om excursi^Ielders te behagen. Al staat er 80 francs op het toegangskaartje, de reisleider betaalt er maar 40 voor. Het bedrag, dat u neertelt om het paleis te kun nen bekijken, wordt dus eerlijk verdeeld tussen prins en reisleider. te wennen, daarna hebben we ons verwoed in de gokkerij gestort. Tante zette een handjevol fiches •op en was toen het balletje op „dix-sept. noir, impair et manque" rolde helemaal vergeten op welke cijfers Ze gespeeld had. In onver valst Gronings trachtte zij de crou pier aan het verstand te brengen, dat hu moest weten of ze wat ver diend had. De croupier dacht waar schijnlijk dat Tante een mopje ver telde en lachte beleefd, intussen met 'n verontschuldigende grpns de plakjes naar zich toeharkend. Een plotseling ontstaan tumult aan de andere kant van de zaal deed spel en Tante vergeten. Op de parketvloer lag een oude dame en ever de roulettetafel hing mijnheer Dunkel in zijn winst te graaien. Een van de controleurs ging tegen heer Dunkel tekeer, maar de goede ordebewaarder had net zo goed een speech in het Chinees kunnen af steken, heer Dunkel zou er even min iets van begrepen hebben. Via de reisleider werd Dunkel verzocht het Casmo te verlaten. Achteraf bleek, dat hij al een paar maal de boel op stelten gezet had. Hij kon namelijk niet wachten tot de crou pier zijn winst uitgeteld had. bang dat een ander met zijn iicnes er vandoor zou gaan. Overigens is de ze laatste mogelijkheid helemaal y niet denkbeeldig. Toch is dit geen excuus om op tafels te springen en daarbij oude dames omver te werpen. Mijnheer Pieterse heeft ook een terechtwijzing moeten slikken, om dat hij vanwege de warmte zijn colbertje uitgetrokken had en toen zomaar in zijn bretels rondliep. De waarschuwing van de reisleider, dat de bus over 5 minuten naar het paleis van prins Rainier III zou vertrekken maakte bovendien een einde aan een ..'t-is-van-mij.-niet- waar.-van-mij"-ruzie tussen de Sul tan en juffrouw Smit. Voor 80 francs (40 voor Kees) mochten we rennen door groene-, rode-, blauwe-, gouden, en andere Vanaf Nice tot vlakbij de Italiaan se grens lopen drie bekende we gen, die als dakgoten lanqs de Maritieme Alpen aangelegd zijn. Naar Monte Carlo namen we de hoogst gelegen route, de ..Grande Cornichp", die hier en daar dwars door de bergtoppen loopt. Interieur van een der speelzalen in het Casino de Monte Carlo ken vormen van Prins Rainier'a zalen, die een vleugel-om-te-bekij- paleis. De gids m sneeuwwit uni form lepelde wat historie op en deelde verder mee. dat we voor 40 francs extra ook nog de postzegels van aprins mochten bekijken. In het beroemde diepzeemuseum hebben we een vol uur rondge- kuierd je hebt er eigenlijk een week voor nodig Maar ja, Zelfs voor 120 francs 140 voor Kees) kun je in Holland niet oog m oog staan met een inktvis, zeeslang en hon derden andere soorten vreemde diepzeebewoners. „Gauw instappen, dames en he ren. op naar de exotische tuinen riep Kees Toen wist ik nog niet dat hij zat te popelen nog eens 36 keer 40 francs in ontvangst te ne men. Een half uur hebben we in „Gauw instappen, dames cn he naar de exotische tui nen nep Kees. Toen wist ik nog niet dat hij zat te popelen nog eens 35 keer 40 francs in ontvangst te nemen. Een halt uur hebben we in bewon dering rondgelopen voor cacteeën pal men, bloemen en planten met moeilijk te onthouden namen. Het is een nogal vermoeide en dure dag geweest. We zit ten echter tot aan ons boordeknoopje vol met half ontwikkelde indrukken en dat is ook wat waard. ZONDAG, eindelijk een dag om uit te rusten! ren. op *$$0

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2