C Qnderhouds-Monteiir lierbessen zijn voor spreeuwen een tractatie J Café-houder zag stomme bedelaar praten Coördinatie economische politiek noodzakelijk A A* A- A A. A* ONZE VOGELS IN OCTOBER Tjiftjaf en fitis staan op punt van vertrek Jaarfeest voor ouden van dagen Cursus „Dictie" door de NATU ,.Het Zwarte Paard" GTB-nieuws DRZ klopt ROGA met 5-1 HBSS-WGZ 3-2 Esperanto wint veld AGENDA Agenda Rotterdam Vlag in top Pseudo-oorlogsslachtoffer collecteerde in drie jaar f 4500.- bijeen Nieuwe tanker zowel voor zee als voor rivieren Opzichter reed bakker aan Eén maand wegens mishandeling van jóngen Vrijgesproken van grove nalatigheid Oneerlijke koster krijgt een maand voorwaardelijk Voetbalelftal van Zuid-Afrika komt naar Amsterdam MINISTERRAAD DER KSG OORDEELT: Monnet lanceerde weloverwogen voetzoeker SCHIEDAM 2 Dinsdag 13 October 1953 Ofschoon de laatste weken zich gekenmerkt hebben door bizonder fraai weer, merken we toch, dat we reeds volop in de herfst zitten. In bos en veld vinden we thans zeer veel herfstkinderen, paddenstoelen en zwammen en ook vele afgevallen blaren duiden eveneens op de naderende winter. Tal van bomen en heesters, zoals kastanjes, eiken, beuken, vlieren, rozen, lijsterbessen en vele andere dragen vruchten, waarvan er heel wat door onze vogels als lekkernijen be schouwd worden. Vooral de enorme hoeveelheid vlierbessen trekken dagelijks vele honderden spreeuwen, die op deze bessen verzot zijn. Als er een troep spreeuwen in een vlierbos aan de maaltijd is, is het daar een kabaal van jewelste. In allerlei toonaarden horen wij de rakkers ringen. krijsen of schet teren al naar gelang hun stemming op een bepaald moment is. Ai zit de vlier nog 20 vol bessen, dan nog vliegen de vogels elkaar dik wijls in de haren, want ze gunnen elkaar, als het op eten aankomt, niet zo heel veel. Het is jammer, dat de spreeu wen zo roekeloos met deze heer lijkheden omspringen en dat er bij na net zo veel op de grond terecht komt als er wordt geconsumeerd. Als de vogels wat stelselmatiger te werk gingen, zouden zij het vlier- bessenfestijn veel langer kunnen volhouden. 2k vermoed, gezien het grote aantal spreeuwen, dat er al heel wat buitenlanders onder zijn. waar mee, tegelijk gezegd is. dat de ei genlijke zang vogeltrek al weer is begonnen. Onze zomervogels vertrekken de een na de ander naar hun winter kwartieren. terwijl andere soorten, zoals, b.v. de gierzwaluwen, ér on getwijfeld al zijn aangekomen. Zo als ik de vorige keer al zeide, vol trekt de najaarstrek, voor wat on ze broedvogels betreft, zich vrijwel ongemerkt. Boeren- en huiszwaluwen maken op deze regel een uitzondering, aangezien zij ons als het ware te voren inlichten. Voor hun vertrek plegen zij vele dagen lang heel ge zellig op telefoondraden bij elkaar te zitten, vermoedeliik om "de gro te reis voor te bereiden. Soms zit ten meerdere tientallen zwaluwen van beide soorten druk kwetterend bij elkaar, terwhl de jonge exem plaren gemakkelijk te herkennen zyn aan hun minder sterk gevork te staart, iedere dag kan nu de laatste zijn dat wii ze zien en dan duurt het weer tot begin April aleer we de eerste teritgtrekkers zullen ontmoeten. Tjiftjaf en .fitis laten zich bij zacht weer nog wel eens eventjes horen voordat zij ons gaan verla ten; men zou kunnen zeegen een soort afscheidsserenade. Inderdaad heb ik dezer dagen de tjiftjaf ge hoord. zelfs twee tegelijk, doch de (Advertentie Of. Woensdag 14 October kun nen de Rotterdamse huis moeders de grootste cocos- sensatie meemaken die zij ooit hebben heleefd. Eén dag en niet langer kun nen zij de originele „Ster" cocos in de bekende zware kwaliteit (70 cm. breed) van 5.25 per meter kopen voor nog geen drie gulden. Frisse lopers met rand en tapijt in fleurige dessins, alle dessins uit de collectie 1953, die wij nog in een te grote voorraad in ons magazijn hebben, worden één dag verkocht voor een prijs die iedereen in staat stelt er nog voor de winter knap bij te zitten. Woensdagmorgen om 9 uur begint deze cocosverkoop van één dag, „Stercocos" 70 cm. breed van fl13*25"per meter voor WlMXELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 28180 Mis heeft ditmaal, verstek laten gaan Ik heb me gerealiseerd, dat. dit het laatste tjiftjaf gezang van dit seizoen wei kon ziin en heb in gedachten afscheid, genomen van. dit montere zangertje tot omstreeks half Maart van het volgend jaar. Hun plaatsen worden nu ingeno men door de vele trekvogels, die we in deze maand de trek- maand ook te onzent mogen eerwachten. Naar alle waarschijn lijkheid zullen in de komende we ken heel wat doortrekkers onze contreien aandoen om te rusten en te fourageren om dan na enkele dagen weer verder te reizen. Zeer veel hangt in dit verband af van de weersomstandigheden, de windrichting en met in de laatste plaats van het aanwezige voedsel. Een goed beuken ootjesj aar lokt b v. ongekende hoeveelheden vin ken naar ons land en later zwer men deze vinken zelfs uit naar streken waar beukenootjes niet voorkomen, zoals dat helaas ook bn ons het geval is. In ieder geval is het zo, dat wij gedurende deze maand en de eer ste helft van de volgende op het gebied van de zangvogeltrek wel het een en ander te zien zullen krijgen Dat er behalve spreeuwen ook al enkele andere tijdelijke gasten in onze contreien vertoeven, ontdekte ik een dezer dagen en wel respectie- vehjk in het bós en m de polder. In de stoppels en tussen de bloei ende 2uite of zee-asters, die op het terrein van het voormalige haven tje in het Sterrebos zo overvloedig voorkomen, hoorde ik n.l. een heg gemus oftewel bastaard-nachtegaal zingen. Het verwonderde mij zeer. dat deze vogel nog zo laat in de tijd zong en derhalve wilde ik hem eens wal beter bekijken Heel voor zichtig stapte ik in de richting van de zanger, maar inplaats van één heggemus zag ik er wel vier. Toen ik nog wat dichterbij kwam, ble ken er nog meer te zijn. totdat tenslotte het hele stel op de wie ken ging en ik tot mijn grote ver bazing niet minder dan elf hegge- mussen telde. Ik ben steeds van mening geweest, dat de heggemus nogal eenzelvig van aard was en doorgaans zijn weg alleen pleegt te gaan. doch hier ziet men weer dui delijk dat men in de natuur steeds voor verrassingen komt te staan, want zoveel had ik er nog nooit bij elkaar gezien. Ongeveer in dezelfde tiid ontmoet te ik in de polder een paar oude kennissen uit de duinen en wel twee tapuiten.. Aangezien deze vo gels alleen in de duinen zijn aan te treffen fztj broeden in verlaten kommenhollenl, moeten het ken nelijk doortrekkers zijn. die daar in het weiland neergestreken waren, om hun honger aan allerlei insec ten te stillen. Het was een leuke ontmoeting, die ik niet gauw zal vergeten. Ik ben benieuwd wanneer we de eerste roodborstjes zullen horen ..snikkeren", wanneer de eerste ko perwieken weer door onze bomen zullen jagen en wanneer in de pol der de eerste kramsvogels en bonte kraaien zullen verschijnen. In ieder geval kunnen wij deze vogels in de eerstkomende weken verwachten en naar ik hoop. nog vele andere bovendien. A. DE JONG De leden van de Algemenen Bond van Ouden van Dagen kunnen op vertoon van hun geldige Bondsboek- je Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur in zaal „Astoria" aan de Kethelstraat plaatsbewijzen afhalen voor het jaarfeest. De afdeling Schiedam van de Neder landse Amateurtoneel Unie (NATUl zal m het kader van het scholingswerk der NATU op 21 en 28 October a s. in zaal 6 van de R,K. Volksbond. Lange Haven 71 te Schiedam een cursus over „Dictie" organiseren, welke cursus geleid zal worden door de heer Arend Hauer. Wij wekken onze Schiedamse Amateur toneelspelers op. deze cursus in grote getale te bezoeken. De aanvang is be paald op 8 uur en iedereen is welkom. De uitslagen van de 5e ronde van de Se ronde van de huishoudelijke compe titie van de wedstrijden van de schaak vereniging „Het Zwarte Paard" zijn; P. v. d. Waal-A. Bleiksloot A. P. P. PeschA. Kerkhoft 1—0 M. v. d. KraanJ. Wetlose 01 A. KerkhoffH. v. d Kraan is—'h F. J. KleinekoortC. v. Tncht 1—0 M. v. d. VeenC. L. Zantboer 0—1 A. v. d WiltC. van Meerendonk 10 A H v d Wol-A. F. v. Meerendonk 0-1 P. v. d KraanJ, v. Moimk 10 A. v. d. VeenG. de Jong l—O D A v Zetten—W. v. Tricht 1—0 E. van SmjrrenA. Kam 01 Voor ,,'t Zwarte Paard" hegmt Don derdag 15 October de RSB-co-npetitie, Het 2e tiental zal dan Vlaardingen 3 ontvangen. De paarden komen extra scherp beslagen op het RSB üs en de verwachtingen staan hoger als het vo rige seizoen. G.T.B. heeft van zijn uitwedstrijd tegen Stedos op Duyvestijn beide punten mee naar Schiedam gebracht. Het was zeker een klas beter dan Stedos; die* zo voetballend als Zater dag *j.l.'~wel eens ïr. een benauwde atmosfeer zou kunnen komen. Dat het tenslotte 4—0 werd was niet te danken aan Stedos. doch aan de G.T.B.-voorhoede, die'kennelijk me delijden had gekregen en 4—43 wel letjes vond. G.T.B. II ging onverstoorbaar ver der en versloeg Excelsior M 4 met 4—1. Het was een goede wedstrijd, die zich vooral kenmerkte door een hoog tempo in de tweede helft. De linksbuiten verrichtte de hattrick en nam 3 doelpunten voor zijn reke ning. G.T.B. III beleefde geen ple zier in Vlaardingen en kreeg een 63 nederlaag te slikken Jammer jongens, maar geen aa nïeidmg om het hoofd te laten hangen, want de competitie begint pas. Deze Zondag was weer een fortuin lijke voetbaldag voor DR,Z„ want wederom werden er uitstekende re sultaten behaald. Bij D.R.Z.—ROGA zag het er hier eerst niet naar uit, want Roga gaf voor rust uitstekend partij en het was R. van Eik, die met een hard en zuiver schot zijn club de leiding gaf. toen de scheidsrechter 5 minuten na het begin D.R.Z. een vrije trap toekende. D.R.z. leidde, maar Roga zag het gevaar en vanaf de aftrap slaagden 7.11 enn geluk te maken. Een half uur hierna kreeg D.R.Z. weer een vrije trap op links en even hard en zuiver knalde R. van Eik nummer twee m het Roga- doel. Na rust overspeelde D.R.Z. Roga. Duidelijk bleek de klasse van onze stadgenoten, de achterhoede en middenlinie gaven geen krimp en wij noteerden menig schot van de voor hoede. J. Molendijk bewees zijn schutterskwaliteiten door een kwar tier na rust een practisch afgesloten doel vanaf de rechtervleugel te door boren. Prompt hierna maakt R. van Eik eveneens een pracht doelpunt door met een listig boogballetje num mer vier in het net te deponeren. Het hoge tempo verminderde nu aanmerkelijk en twintig minuten voor het einde was ook de2e over winning van D.R.Z. definitief. D. Muilwyk knalde hard tegen de staan der. de bal kaatste in het veld en de toegeschoten Collé zorgde voor de einduitslag. 51- In een harde, sportieve wedstrijd toonde D.R.Z. 2 zich de meerdere van R.K W.I.K. 2. Reeds na tien minuten nam D.R.Z, de leiding door J. Altorf, R.K. W.I.K. slaagde er nog in twee maal te scoren, maar K. Wigmans had een productieve bui en scoorde tweemaal voor rust, ruststand dus 3-2 voor D.R.Z. en hierna nog twee maal, eindstand dus 5^2. D.R-Z. 3 was veel te sterk voor Singelkwartier 2. Met doelpunten van Krauwinkel (2h K. van Royen en C. Muilwijk werd het 4—0 voor D.R.Z. p R.Z. 4. waarin oudjes als Speyer en Scheffers als vanouds excelleer den, had pech en verloor met 53. Vnor D.R.Z. scoorden T van. der Berg» Paauw en Scheffers. D.R.Z 5 won van Sport vogels 5 door doelpunten van Westhms en A, van der Berg. D.R.Z. C verloor met 3-2 van Ursus C. A.s. Zaterdag spelen op het D.R.Z.- terrein de juniorelf tallen D.R Z. C tegen Singelkwartier C en daarna D.E.Z. A tegen Hollandiaan A. Esperanto-agendo Merkrdon: la 14a n de okt; Ni le- gos ,.Sennaciulo"n. Klubvespero ce v. Gink. Ploeg- straat 19. Kunportu la oktobran sat-organon. Eindelijk heeft HBSS in de 3e klasse het zoet der overwinning kunnen smaken. Voordat dat be reikt werd. hebben alle spelers zich geheel moeten geven, hetgeen zij ook deden. En dat werd de oor zaak van deze overwinning. Dit maal werd in een hoog tempo ge speeld, welk tempo tot het laatste signaal van de scheidsrechter werd volgehouden. Over het geheel ge nomen verdiende HBSS deze zege volkomen. Dit betekent niet, dat de gasten slecht partij gaven, want zii beschikten over een goede en snelle ploeg. HBSS wist deze keer het juiste tegenspel te vinden en door Storm en den Hoed verkreeg zij een 20 voorsprong. Voordat de rust inging, was de stand weer ge lijk door twee goede doelpunten van VVGZ. In de tweede helft is er hard gestreden voor de over winning, welke uiteindelijk bij HBSS terecht kwam, door een goe de kopbal van den Hoed, waarbij de Zwijndrechtse deelman kansloos werd geslagen. Zo bleef de stand, lot grote vreugde van de gastheren, die door dit resultaat weer wat rustiger kunnen ademhalen in de komende weken. Wanneer HBSS zo blijft spelen, indien mogelijk het tempo nog enigszins verhoogt, dan is er dit seizoen een redelijke kans voor het behoud van het derde klasserschap. Het was een zeer sportieve wedstriid. De c-junioren speelden een voorwedstrijd tegen DHC c en wormen met 8—0. ïn Joegoslavië wordt het Esperan to onderwezen op een twintigal la gere scholen en op enkele gymnasia technische en middelbare scholen. Bovendien op vier kweekscholen voor onderwijzers, terwijl aan parti culiere cursussen voor beginners en gevorderden enkele duizenden leer lingen deelnemen. Het feit, dat deze zomer m Zagreb iJocg.) een inter nationaal Esperant o-congres werd gehouden zal hieraan wel niet vreemd zijn. De heer Pierre Lebar. die door de directeur van Unesco de organisa tie voor opvoeding, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties werd afgevaardigd als waarnemer naar het internationaal Esperanto- congres te Zagreb verklaarde ten zeerste verwonderd te znn over de voor iref lelijke werking en vlotheid, waarmede hier de zaken werden af gedaan. Hu zeide overtuigd te zijn. dat andere meertalige congressen een maand nodig hebben voor het geen hier in een week wordt be handeld. Wat men moet wetens Apothekers-nachtdienst: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Bellen bjj ongeval: G.G en G.D Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bi oscopen: Passage, 2 en 8 uur: „Het is feest in Parijs". Mono pole, 2, 7, 9 u; „Een vrouw werd verkocht". VOOR HEDEN Operette; Schouwburg, 8 u: Hoofdstad Operette met „Wiener Blut". Toneel: Luxor, 8 uur: Gezet- schap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer". Muziek Doopsgezinde Kerk, Noordmolen werf, 8 u: pianoconcert door Emile Bauma o.a.v. All. Fran- gaise. Film: Arena, 2, 7. 9.30 uur: Moulin Rouge; Capitol, 2, 7, 9.15 u: Berlijnstad van avontuur; Cineac, 95.15 uur: Nieuws enz.; 5.45. 8. 10 uur: 't Is voor de bakker; Colosseum, 2, 7, 9.15 uur: 't Is voor de bakker; Harmonie, 2, 7, 9-15 uur: De wrede zee; Lutusca, 2.15. 7, 9.30 uur: Sombrero: Monopole, 2, 7, 9 uur: Een vrouw werd verkocht; Passage, 2, 8 u: 't Is feest in Parijs; Prinses, 2.15, 7 9.30 uur: De ondergang van de Titanic; Rex, 2, 7, 9.15 uur: Het huis aan de rivier: 't Venster, 2, 7. 9.15 uur*. Faithful City; Victoria, 2, 7, 9.15 uur: 't Is voor de bakker. Tentoonstellingen: Vm. Schlelandshuis, 10—5 uur: Werk van Jan de Cler, Alex de Haas en Toon Hermans; Historisch Museum, 10—5 uur: Geschiedenis van Rotter dam; Rotterdamse Kunstkring, 105 uur: Werk van Roelof Frankot; Museum voor Land- en Vol kenkunde, 10—5 uur: Melanesische kunst; weven en vlechten in Afnka, Kunstcentrum Groothandelsgebouw: Werken van Wim Motz, Wim Stror- mann, Paul Suurland en Jaap Visser Moderne Deense bouwkunst; Int Constigb Werck, 105 uur: Litho's van H. van Kruiningen; Bouwcentrum, 95 u., Dï. tot 10 u: Bouw v. vac.-oorden. scholen, teh. voor ouden van dagen, fabrieken, boerderijen, etc. Engelse architec tuur; „De Brug", Boomgaardstr. 62, 10—5 uur: Werk van Bouke Ylstra. Op Donderdag 15 October a.s des morgens half elf zal de vlag gehesen worden op een complex Breder O-wonin gen in Nieu'wland. Burgerlijke Stand Geboren: Petra W„ d. v. H. Koning „1 E. Maltha: Maria J. d. v. G. F. J. Gudde en M J. v. d. Kleij; Gerrit. z. v. H Klop en W. H. v. d. Geer; Bas- tianus. z. v. A. Bouthoorn en G. A. Zwamborn; Josma JM„ d. v. W. van Pelt en F. M. S. M Tornézy; Lambertus J. D.r zv. J. J. Belzer en J. M. Zoet mulder; Jacobus H. L. Lz. v. J. I». Vorstenbos en T. v. d. Horst; levenl. tweeling van C. van Waalwijk van Doorn en H. J. Beukers. Overleden: P. v. d. Bijl, 60 j., vr. van J. A. Futselaar; P. Stolk, 1 dag: A, de Bes, 68 j„ weduwe van E. A. Wdhler. DEN HAAG Een tankschip, ge schikt zowel voor de vaart op zee als op de rivieren, zal Vrijdag 16 October a.s. van de werf van L. Smit en Zonen te Kinderdijk te water worden gelaten. De tweeledige taak waarvoor het schip, de „Caltex-Padang", is ge bouwd, namelijk het bevaren van rivieren en zeeën, heeft bijzondere voorzieningen baj het ontwerp nood zakelijk gemaakt. Kenmerkend daarbij is dat het schip, vergeleken met andere zeevaarders, een ge ringere diepgang bezit, die evenwel wordt gecompenseerd door een gro tere breedte. Het schip, dat voor rekening van de „Caltex-Oceanic-limited" werd gebouwd, zal onder Nederlandse vlag en onder leiding van Neder landse officieren blijven varen, voorzover het de binnenvaart be treft. op de rivieren in Centraal Sumatra teneinde de aardolie bi) de bron weg te voeren. Mevr. Pandit optimistisch t.a.v. Koreaanse conferentie WASHINGTON. Mevr. Laksj- mi Pandit, voorzitster van de Al gemene Vergadering der Verenigde Natie*. heeft Maandag na een on- derh11 met president Eisenhower op Witte Huis te Washington ver 1 ri'd optimistisch gestemd te 2ijn Ion aanzien van de aanstaande politieke conferentie over Korea. Zij zei te geloven, dat de confe rentie doorgang zal kunnen vinden en voegde hieraan toe. dat presi dent Eisenhower haar optimisme deelt ten aanzien van de mogelijk heid om uit de Koreaanse impasse te komen. Soekarno weigert gratie aan sultan Ham id II DJAKARTA. President Soe karno meent, dat er geen redenen aanwezig zijn om sultan Hamid I! gratie te verlenen en heeft diens verzoek om gratie geweigerd, aldus heeft de president van het Indo nesische hooggerechtshof, mr Wtr- jono. aan P. I. An et a medegedeeld. Gezien het feit. dat sultan Hamid ongeveer 3 jaar in voorarrest heeft doorgebracht, resten hem thans nog circa 614 jaar van de 10 jaren ge vangenisstraf, waartoe hij op 8 April van dit jaar werd veroor deeld. Twee jaar voor vrouw, die i mishandelde UTRECHT Tot een gevangenis straf van twee jaar alsmede voor waardelijke ter beschikkingstelling veroordeelde de rechtbank heden de 25-jarige Indonesische vrouw E K.W. uit Utrecht, die beschuldigd was van zware mishandeling van haar kind, de dood ten gevolge heb bend Hierbij werd rekening ge houden met het psychiatrisch rap- nort dat verdachte nauwelijks toe rekenbaar noemde, Zij zou in Mei haar negen maan den oude baby met kracht tegen de rand van haar ledikantje heb ben geslagen. Zij was uiterst zenuw achtig en kon het huilen van het kind niet verdragen. baby Een Schiedamse caféhouder zag enige tüd geleden op een Haags sta tion een doofstomme in vlot ge- sprpk niet een ander. Diezelfde man kwam al jaren op Zaterdagavon den als doofstomme en manke be delaar In z^'n zrak. De caféhouder deed aangifte b:^ de politie en bn het onderzoo»-, kwam aan het licht dat de 29-jari- ge metselaar J. M. in drie jaar door middel van deze biizondere vorm van oplichting 4500 bijeen had gebracht. H;i ging op Zaterdag avonden de gewoonlijk goed bezette cafe's in Schiedam af met kaarten, waarop in het Nederlands, Fran\ Spaans en Engels stond dat hij slachtoffer van een concentratie kamp was. „Welke vrienden kunnen mij aan een gave helpen. Het is niet als bedelaar maar als slachtoffer van een kamp. die van de somma van 24.80 moeder, vier zusjes en twee broertjes moet onderhouden. Vele uwer hebben reeds in de kranten gelezen wie ik ben en zo gedwongen ben in verder onderhoud te voor zien. Dank U", zo luidde de tekst van de kaarten. Berouwvolle verdachte clement behandeld Zeven weken was de bakkersbe- diende A. L. van Goch uit Rotter dam niet in staat zijn werk ie doen. doordat hij in de middag; van de 30e Mei op de Schledamseweg bij het Marconipïein door een auto werd aangereden, Tegen de bestuurder van deze wagen de 27-jarige assis tent-opzichter G. K, B. van B. uit Vlaardingen eiste de Officier van Justitie hij de verkeerskamcr van de Rotterdamse rechtbank een boete van honderd gulden. Onbekendheid met de omgeving was de oorzaak dat de verdachte enige ogenblikken niet lette op de door Van Goch voortgeduwde bak kerswagen. waardoor de aanrijding ontstond. Slechts aan de matige snel heid ivaarmee Van B. reed, was het te danken, dat de aanrijding nog vrij goed afliep. De Officier van Justitie wilde graag rekening houden met de berouwvolle houding van de ver dachte die het ten laste gelegde on middellijk bekende en op verschil lende manieren blijk gaf veel spijt te hebben van zijn onoplettendheid. Daarom eiste hij geen gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. Wegens ernstige mishandeling van een elfjarige jongen veroordeelde de Rotterdamse rechtbank de land bouwer K. K. uit Oostvoorne tot een maand met aftrek van voorar rest. De eis luidde zes maanden, waarvan 2 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, Op 18 April sloeg hij een kind, dat op zijn land zou hebben gelo pen, met een stuk hout een hersen schudding, terwijl aanvankelijk ook gevreesd werd voor hel gezichts vermogen van het linkeroog. Veel berouw over het gebeurde betoonde de 56-jange verdachte, die bekend staat als een hard en gevoelloos man, niet. De 23-jarige groentehandelaar B P. H. die in Februari van dit jaar met een vrachtauto in de Kamillen- straat het jongetje Aart Boer aan reed ten gevolge waarvan het ern stig gewonde slachtoffertje korte tijd later overleed, is door de Ver- keers kamer van de Rechtbank te Rotterdam vrijgesproken. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie een gevange nisstraf van een week. Tijdens de behandeling van deze zaak verklaar de H„ die beschuldigd werd van grove nalatigheid, dat hij met een snelheid van hoogstens vijf kilo meter door de straat reed. om zijn klanten te bedienen, toen het kind plotseling met een autoped de rij weg overstak. Hij bleef ook toen bi.1 zijn reeds eerder afgelegde ver klaring, dat hij onschuldig was aan het ongeluk. Rekening houdende met de moei lijke omstandigheden waarin het gezin van de koster der Gerefor meerde Kerk in Brietle leeft ver oordeelde de Rotterdamse Recht bank deze man wegens verdmsie ring tot pen maand voorwaardelijk. Dat is 2 maanden minder dan de eis van de Officier van Justitie luidde. De eveneens geëiste proef tijd van 3 jaar en de ondertoezicht stelling van de reclassering achtte de rechtbank niet noodzakelijk. In Mei van tiU jaar ontdekte men. dat hij meerdere malen geld wegge nomen had uit de opbrengsten van de collectes. De kerkeraad nam de oneerlijkheid niet al te zwaar op en stelde hem in de gelegenheid het ontvreemde bedrag terug te be talen. Adenauer komt Dinsdag voor Bondsdag BONN. Bondskanselier Ade nauer zal niet Vrijdag, zoals aan vankelijk was aangekondigd, doch pas op 20 October voor de Bonds dag verschijnen om ziin regerings verklaring af te leggen en de leden van zijn kabinet voor te stellen. Het verzoek om uitstel was uitgegaan van een aantal fracties, in het bij zonder die der socialisten wier voorzitters. Ollenhauer en MeJies, Vrudag niet in Bonn konden zim. Vanmorgen stond deze M. in Rot terdam terecht De Officier was an mening dat hu zich schuldig had gemaakt aan ernstige oplichting en eiste 12 maanden met aftrek,, waar van 4 voorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM. Het Zuid-Afri kaanse elftal, dat op Let ogenblik een grote tournee maakt door Groot-Brittannie, zal op 18 Novem ber een wedstrijd spelen t«gen een ploeg, bestaande uit spelers van Noord-West-Nederland. Laatstge noemde combinatie zal worden sa mengesteld door de keuze-commis sie van de KNVB. Van begin September toert d- Zuid-Afnkaanse ploeg door Groot- Brittannië. Tegen de Engelse ama teurs een officiële lendenwed strijd werd met 40 gewonnen, van Wales werd met 10 verloren, maar tegen de Ierse amateurs werd weer met 52 gewonnen. Een ont- maeting tegen Arsenal op Highbury eindigde in een gelijk spel, 2—2. De ontmoeting tussen de Zuid- Afnkanen en Noord-West-Ne der land zal de enige wedstrijd ztjn, welke deze z^er sterke amateurs in ons land spelen. De ontmoetinr wordt in het Olympisch Stadion ge speeld, aanvang 20.15 uur. Honderdtwee-jarige in .Slochteren SLOCHTEREN. In Siddeburen heeft Maandag de oudste inwoner van de gemeente Slochteren en ver moedelijk van de provincie Gro ningen, zijn 102e verjaardag ge vierd Het is de heer Harm Moet. Ook zijn tweede vrouw, ruim 90 jaar, 15 nog in leven. De heer Moet is reeds jaren bed legerig en vrijwel geheel blind Zijn verstand el i.'ke vermogens zijn ech ter nog goed en hu interesseert zich nog voor vele zaken, voorat op kerkelijk gebied. Ministers uit Australië en Indonesië in New Delhi NEW DELHI. De ministers van Buitenlandse Zaken van Indo nesië en van Australië, de heren Sunarjo en Casey zijn in New Delhi aangekomen waar zij als gast van de regering van India zullen ver blijven. De heer Casey zal in New Delhi vergaderingen bijwonen van de raadgevende commissie van het Colombo-plan. De heer Sunarjo zal met de minister-president van In dia, Nehru, besprekingen voeren over onder verpen, die de beida landen betreffen. Vierde zitting IndonesiscK parlement geopend DJAKARTA. De voorzitter van het Indonesische parlement, de heer Sartono, heeft Maandagochtend de vierde zitting van het parlement geopend. In zijn toespraak zeide de heer Sar tono. dat er nog veel vraagstukken zyn, die de aandacht van het parle ment vragen, namelijk basis-overeen komsten voor de defensie, het herstel van de veiligheid, de verwerkelij king van regionale autonomie, de kwestie Atjeb. de Indonesisch-Ne- derlandse Unie en de bilaterale overeenkomst met Japan. (Van onze Brusselse correspondent! LUXEMBURG. Met een onver wachte. maar weloverwogen gelan ceerde voetzoeker heeft Jeim Mon net, de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap de uit de minis ters van Economische Zaken der zes landen bestaande ministerraad ver. rast, die Maandag voor het eerst na de opening van de gemeenschap pelijke staalmarkr op 1 Met weer te Luxemburg «bijeen was. Monnet heeft daarbij de ministers op hun verantwoordelijkheid gewezen wat betreft het voeren van een actieve conjunctuurpolitiek en het bevorde ren der Europese economische inte gratie, twee kwesties, waar de stand van zaken op kolen- en staatgebied onmiddellijk mee samenhangt. Het gaat er om. aldus Monnet, een nieuwe dynamiek in het eco nomische leven der zes landen te doen ontstaan door de economische iptegratie te vergemakkelijken en Europa weer de weg naar expansie te doen inslaan, die onmisbaar is voor het verbeteren van de levens standaard en voor het handhaven van de vrede. De Belgische vice-voorzitter van de H.A.. prof. Coppé, zetten daarna de situatie op de kolen- en staal- markt uiteen, die bedenkelijke as pecten vertoont In het eerste half jaar van 1953 is de staalproductïe van de gemeenschap practisch met meer toegenomen, terwijl de alge mene productie toch nog 3 procent Jhoger was dan in de overeenkom stige periode van 1952. Duitsland, Italië en Nederland! vertonen in dit opzicht een gunstiger beeld dan Frankrijk. België en Luxemburg, die bovendien nog het meest van een teruggang der export hebben te lijden. Wat de kolen betreft zijn de onderlinge leveranties bmnen de gemeenschap dit jaar wel met veer tien procent toegenomen, maar toch. zijn in enkele landen de voorraden aanzienlijk vergroot en neemt de invoer uit de VS tengevolge van de verlaging der vrachttarieven even eens toe. Op het gebied van ijzer- erst en schroot is de situatie niet onbevredigend, maar ook daar blij ven wrijvingen bestaan. Waar we echter op wachten, aldus de heer Coppé, is een algemene expansiepolitiek en -het tot stand brengen van normale concurrentie voorwaarden voor alle industrieën op de gemeenscnappelijke markt. Bij dit appel voor een gecoördi neerde actieve conjunctuurpolitiek sloot nog een uiteenzetting aan van het Nederlandse lid van de H.A., de beer Spierenburg, die de geringe gezindheid der H.A. naar voren, bracht om de ..prljsdrukkende" ko- lenir.voer uit derde landen lees de V.S. te beperken zoals van bepaalde zijde was bepleit. In principe gaven de ministers toe dat harmonisatie van de poli tiek der H.A. en die der regeringen nodig is Ook werd de mogelijkheid onder ogen gezien van eventuele grotere bevoegdheden van de-H.A. op dit gebied, maar de ministers wilden dan toch ook weten welke plannen de H A, zelf ten aanzien van de expansie en de investeringen koestert. In bedrijf in Sphtedam kan geplaatst worden een onder- houds-monteur.' Werkzaamheden: Regelmatig smeren en onderhouden van de eigen bedrijfs-outiUage, alsmede het verrichten van klei ne reparaties. Het periodiek uitbrengen van een rapport over de toestand van de diverse machines. Zelfst. functie. Goed bet. bijv. voor gepens. machinist. Brieven onder no. 1817, bureau van dit blad. J Te koop aangeb. j Te koop 4 prachtige hennen volop aan de leg. prijs 8.- p. st. Te bezichtigen van tot 5 30 uur L J. van Koppen, Kerkweg 49, Kethel. Meubel koopjes! 2 eiken clubs. 4 stielen (pluche be kleding! kleur naar keuze, nu 174.50 139.—. Wil son, Gr. Visserijstr. 80101. Pracht sortering KOE- KOEKKLOKKEN met gega randeerd uurwerk v.a. 28.50. Betaalbaar vanaf 150 p. w. H. A. Dieterich, horlogema ker. goudsmid. Prof. Kam. Onneslaan 98. Nieuw 2-persoons tulmclbed met nieuw beklede 3-delige kapokmatras. Buys Ballot singel 57 A. Schiedam. J Te huur gevraagd .Tongeman zoclct z!t-slaap- kamer met warme maaltijd Br. nr. S 938 'our. v. d. oiad Gezocht door jongeman b.b. h h. een gemeub ztt-slaapk. met wastafel en stookgele- genh. Zonder pension. Berg ruimte voor fiets gewenst Br. nr. S 989 bur. v. d. blad. Muz.instr. - Radio' Gramofoonplaten io's ten Duitse piano te koop ge vraagd voor verenigings werk Opgave prijs en merk onder no. S 991 bur. blad. Personeel (jevr. Dagmeisje gevr. van 8-4 uur. 's Woensdags vrij. Aanm. na 7 uur. Jac. Catslaan 6. Diversen „Vanco" ledikantenfabriek. Uw matras of ledikant om bouwen tot modern tuirnel- ledikant of opklapbed- Fa. Konijnenburg. Hnofdstr. 87, Schiedam, Tel. 66817. Haardplaten. Wij leveren een nieuwe plaat voor 16.—, Uw oude olaat als nieuw te rug 4.50. Spuit-inrichting Woermeyer, Singel 102, tele foon 65789—69906. „Marijke" de gezellige feestzaal, is nog vrij Zater dag 24 October. Te bevr. N. van Wijk. Hoogstraat 122. Tol 66216. Weduwe vraagt enige nette wassen aan huls. Br. "nr. S990 bur. v. d. blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 1