WYBERT Fractieleiders kleine partijen pogen strijd op te warmen KOXVt Tegen huurverhoging geen verzet van betekenis Laniel nog in het zadel na landbouwdebat Ik blijf bij het beste. Lagerhuis keurt optreden in Brits-Guyana goed GELEZEN- 'kHOXYT. ..Ja Tumult om Ijzerbedevaart in Belgische Kamer T Aanmerkelijke verbeteringen in de pensioenregeling voor ambtenaren Voortsj KRE0FLAVOH f 1000.- Oplichter kreeg van dame f5000.- los Indo-China kan genadeslag betekenen voor zwakke Franse regering Weense politiechef in conflict met de Russen Binnen vijf jaar een atoomkrachtcentrale in Amerika Maand voorwaardelijk en boete van f 100 voor kapitein Doodstraf voor tien Noordkoreaanse ex-ministers „Ciske" zal worden verfilmd Het helpt! Ruime overwinning voor regering na een stormachtig debat met Labour en gewogen Gecoquetteer met collaborateurs Pamfletten-regen daalt op Kamerleden Straatgevechten in Antwerpen Laos formeel in de 'Franse Unie opgenomen REGERING STELT TWEEDE KAMER VOOR: Ook bestaande pensioenen gaan omhoogals ontwerp wet wordt Vrijdag 23 October 1953 3 (Van. onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft het hare gezegd, de regering zal Dinsdag antwoorden. Gisteren hebben de fractieleiders van de kleinere fracties zich laten horen. Zij poogden de strijd tussen de beide grootste fracties nog wat op te warmen. Ter linkerzijde bood de communistische fractieleider Gortzak de P.v,d.A, een eenheidsfront aan, dat weerstand zou moeten en kunnen bieden aan het „Roomse juk". Ter rechterzijde beroem de de heer Welter (K.N.P.) zich er op reeds in vorige jaren voor een vrijere loonvorming te hebben gepleit, toen de K.V.P. nog in alle talen zweeg. „Wij zijn", zo sprak hy onder luid gelach van de Kamer, „blijkbaar te progressief op de weg terug naar de vrijheid; het logge blok volgt ons nu pas". P stenbelasting voor de hogere inkomens. Ten aanzien van de franchise aan de voet van de verevemngsheffing was hij het eens met prof. Romme. Maar hij ver baasde zich over diens motie. De KVP heeft de huidige loonpolitiek toch mede helpen opbouwen? Had niet met de in diening gewacht moeten worden totdat de regering haar bedoelingen tot wijzi ging der loonvorming heeft uiteengezet? Hy stak intussen niet onder stoelen of banken, dat hij een vrijere loon vorming sinds lang voorstond. Middenstand De heer Cornelissen (VVD) ver zette zich tegen achterstelling van de middenstand by de werknemers en vroeg aandacht voor de fiscale moties van de verschillende midden standsbonden. Ds Zandt (SGP» verzette zich tegen Verder spraken de specialisten op het gebied van de huurpolitiek zich uit. Uit hun woorden bleek, dat de a.s. huurverhoging geen verzet van betekenis ontmoet en dat men zich meer zorgen maakt over de huur- compensaties voor de minst draag- krachtigen en z.g.n vergeten groe pen. De heer Gortzak (Comm) opende des middags het debat met een aan- val op de nieuwe TWEEDE KAMER verlofsregelm-, voor militairen. Hij vroeg zich af of de helft van de ministers des Zondags nu ook dienst zou moeten doen. Ten tijde van de watersnoodramp had daar aan z.i. alles gemankeerd. Vervol gens besprak hij de motie-Romme. Van harte hoopte de heer Gortzak, dat de regering deze motie zou afwij zen en dat de PvdA niet „opnieuw onder het juk van Romme zou buk ken". Naar zijn oordeel versterkte bet „vruchteloos anti-communismc" van mr Burger c.s. slechts de reac tie en hij riep derhalve op tot een heid van actie. Intussen geloofde de CPN zelf niet ernstig, dat de PvdA op haar uitnodiging zou ingaan. Want de tweede communistische spreker, de heer Reuter, deed een heftige aanval op het NW, dat met aan- de aanvankelijke eis tot 314% loonsverhoging had vastgehouden. Intussen kondigde hij aan met een motie te zullen komen voor... zes procent loonsverhoging. Niet omdat hij dit zelf voldoende vond. doch enkel om te zien of de PvdA de zesprocents-eis tot het einde zou blijven verdedigen. Hij had kenne lijk niet goed naar de rede van mr Burger geluisterd De heer Weiter (KNP) tapte uit een ander vaatje. Hij vond het be grijpelijk, dat de PvdA aan de be lasting verlaging meewerkte. Door deze concessie heeft zij waarschijn lijk een kabinetscrisis afgewend. Want er bestond enorme verbitte ring in het land over de zware be lastingdruk. Bij een kabinetscrisis zou zij echter niet aan haar trekken gekomen zijn. Daarom deed zij de andere regeringspartijen een kleine concessie. „Nu de weg terug naar de vrijheid moet worden afgelegd, blijkt de PvdA een blok aan het been." De heer Welter verkoos een rechtse coa litie. De voorgestelde belastingverlaging vond hy onvoldoende. Hij achtte een ver dere verlaging urgent en mogelijk. De ramingen van de belastingverlagingen bleken telkens weer te laag. Zy werden in de afgelopen jaren met 8.000,mil- hoen overschreden. Hij verlangde o.a verlaging van de progressie in de wkom- '.4dvcrrentte f.M.) KANS "OP VERKOUDHEID? voorkomt en genees! ■m Geen snoepie, maar hefpt 20 tabletten de N.S.-bus tussen Amsterdam cn Den Haag. Dat vond hu een daad, strijdig met de a.r.-begmselen van minister Algera. Hij drong aan op een verdergaande belastingverlaging met name van de om zetbelasting. De jongste Iconsverhoging en de stakingsdreiging der vakbewe ging deed hem vrezen, dat wc in de positie van Frankrijk zouden verzeilen: steeds weer nieuwe verhogingen, waar van niemand beter doch wel slechter wordt. Hij vona loonsverhoging gevaar lijk voor de export en vreesde dat loon- mtensicve bedruven er onder zouden be zwijken. Hu erkende dat de huidige loon politiek zeker wel bezwaren had. maar wilde zich over de motie Romme nog met uitspreken. Uittijdgebrek, naar hij onder luid gelach van de Kamer ver klaarde! Het was zeker een knappe prestatie van de heer Kikkert <CHU) te spreken over wijziging m het systeem van loonvorming zonder de motie-Homme zelfs maar te noemen. Dat was na tuurluk opzet. De CH-fractie wildi zich kennelijk niet uitspreken voordat de regering heeft geantwoord. Intus sen gaf de heer Kikkert wel te ver staan voor een vrijere doch met voor een vrije loonvorming te voelen. Poli tieke vooruitzicht!gheid was hot dus. die hem leidde bij het doodzwijgen van de motie Maar zakelijk vond hij, dat dc verantwoordelijkheid voor de loonvorming inderdaad bij het bednjts. teven behoorde te liggen, al zag hij toch ook nog wel een taak voor de overheid. Des avonds kreeg tenslotte dr Drees het woord. Hij wees er op, dat het debat iu menig opzicht af week van dat van vroeger jaren. De algemene beschouwingen zijn niet schriftelijk voorbereid en er zijn tegelijkertijd vele wetsontwerpen in behandeling genomen, die vele vragen hebben opgeworpen, Het is derhalve gewenst dat de regering nog even gelegenheid krijgt om ver schillende informaties in te win nen. Aangezien er behalve hij zelf en zijn collega van Financiën, ook 1 nog andere ministers zouden ant woorden, achtte hij het bovendien gewenst, dat de regering zich zou kunnen beraden over de taakverde ling. Hij was de waarnemend voor zitter Schilthuis derhalve die in de avonduren voorzat zeer er kentelijk, dat deze hem en de rege ring in de gelegenheid wilde stellen om Dinsdag a.s. te antwoorden. (Advertentie I.M,) Doe mee en verdien gSfïS. SK'S" REN 89.795 KM., per NAU. Manche Wilb. Her Ingobtsdc VZ-4-51 colletfe FALCON REGENJASSEN ZWOLLE. Anderhalf jaar ge vangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Zwolse rechtbank Donderdag tegen de 40-jarige chauf feur en pakhuisknecht G. H. uit Leeuwarden, die de 43-jarige raej. L. H. B. M. van E. uit Steenwijker- wold met allerlei fraaie praatjes ƒ5000 lichter had gemaakt. De man had zich in het voorjaar aan haar voorgesteld als een watersnoodramp slachtoffer. De vrouw, wier critisch vermogen kennelijk zwaar leed onder haar milde gevoelens voor de charmeur, geloofde de nonsens die hij vertelde en gaf het geld dat hij haar vroeg. Toen de oplichter werd aangehouden was van het bedrag van ƒ5000 nog 1800 over. In 1950 heeft hij dezelfde truc ook uitgehaald. Bij die gelegen heid was de opbrengst ƒ1100, de straf een jaar. (Van onze correspondent) PARIJS. Een steeds verder afbrokkelende meerderheid heeft om vier uur vanochtend de Franse premier Laniel nog met enige moeite in het zadel kunnen houden. Nu was de stemmingsuitslag 298280- De parlementariërs hadden zich pas in deze verhouding laten groeperen, nadat de heer Laniel vele liters water in zijn wijn had gedaan. De uiteindelijke tekst waarover gestemd werd, kwam niet verder dan dat „de Assemblee met minder on gerustheid de toekomstige ontwikkeling van de Franse landbouw tegemoet ziet." Een dergelijke ncgativiteit was juist genoeg om er een kleine meer derheid voor de regering op te krügen. slag zal zijn van de stemming in de Nationale Vergadering. Zeker is, dat het zal spannen, voor de heer Laniel. De radicaal-socialisten en andere po litieke centrumfiguren tonen een dalend enthousiasme voor de pre mier uit Calvados. WENEN, De Russische bezet- tingsautoriteiten in Wenen hebben gedreigd „persoonlijke maatregelen" tegen de Weense hoofdcommissaris van politic tc zullen nemen ais hij weigert een pro-copimunistische re chercheur uit hechtenis te ontslaan. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken, dat het Russische dreigement wereldkun dig gemaakt heeft, wijst er op, dat de Oostenrijkse regering met bezorgdheid de plotselinge Russische inmenging in de arbeid van dc Weense politic gadeslaat. CHICAGO. In de Verenigde Staten zal een atoomkrachtcentrale worden gebouwd met een capaciteit van 60.000 kilowatt, voldoende voor een stad van 50.000 inwoners. Men hoopt dat dr centrale over vier of vijf jaar voltooid zal zijn. Een lid van de commissie voor atoomener gie. Thomas Murray, zei, dat de commissie heeft besloten Rusland voor te zijn met gebruikmaking van atoomenergie voor de industrie. Ziekenfondsen betalen aan Rode Kruis f 5,per bloedtransfusie AMSTERDAM. De Ziekenfonds raad heeft voor 1953 de maximum- bijdrage der algemene ziekenfondsen aan de bloedtransfusiediensten van het Rode Kruis op ƒ5.— per trans fusie gesteld, hetgeen neerkomt op een totaalbedrag van 216.800. Voorts heeft de raad een dringend beroep op de ziekenfondsen gedaan om ook voor de vrijwillige verzeke ring een bijdrage van ƒ5,per transfusie te verlenen. Hiervoor is ƒ77.200 nodig. Mevr. Bahler-Boerma overleden PATERSWOLDE. In de ouder dom van 79 jaar is te Paterswolde overleden mevrouw Bahler-Boerma, op wier instigatie het eerste dorps huis in ons land te Faterswolde is opgericht. Haar gehele leven was gewijd aan de sociale verheffing van het platteland. De regering heeft haar verdiensten gewaardeerd door haar te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Maar de heer Laniel zal het van daag nog moeilijker krijgen als die zelfde afgevaardigden gaan spreken over de kwesties van Indo-China. De 627 deputé's zullen zich weinig aantrekken van het feit, dat gisteren het definitieve vriendschapsverdrag tussen Laos en Frankrijk is gete kend, maar zich concentreren op de moeilijkheden met Vietnam. Meer dan enig ander land onder Franse invloed is Vietnam in een positie om zich als de nationalisten dat werkelijk willen krachtig los te maken van alle contact met Parijs om daarmee mogelijk een voorbeeld te geven ain de andere overzeese gebiedsdeler Het is niet te zeggen hoe de uit- (Van onze correspondent) ARNHEM De Krijgsraad te Velde Oost te Arnhem heeft de 37- jarige kapitein W. J. van. der U. uit Éde veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. en honderd gulden boete. De Krijgs raad achtte bewezen het verhuizen van een kast van een aalmoezenier en hot meenemen van planken voor reparatie uit de vliering. Alle ande re ten laste gelegde feiten werden niet bewezen geacht, doch de Krijgs raad meende, dat een element voor krijgstuchtelijke afdoening aanwe zig was. De auditeur-militair had drie maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk geëist en ontslag uit de militaire dienst. Het Noordkore- Volksgerechtshof heeft de doodvonnissen geveld te gen tien voormalige leden der Noordkoreaanse regering bevestigd, aldus het officiële persbureau van communistisch China. De in ongenade gevallen ministers werden 6 Augustus te Pjongjang door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld oo beschuldiging van „spionnage voor de Verenigde Staten en samenzwering tegen de Noordkoreaanse communistische re gering". AMSTERDAM De heer Hans Boekman te Amsterdam maakt reeds vorderingen met de voorbereidingen tot het vervaardigen van een Ne derlandse film naar Piet Bakkers trilogie „Ciske de Rat". Met de Duitse regisseur Wolfgang Staudte (maker van o.a. „Der Üntertan") is een overeenkomst gesloten. Staudte is bereid gevonden de film te maken met uitsluitend Nederland se krachten. Hij zal het draaiboek schrijven, voor de zijnerzijds gewenst geachte dialogen, in samenwerking 1 met de auteur Piet Bakker. HONGKONG. - aanse Opperste (Advertentie l. M.) (Advertentie l. M.) Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wy hertjes ter voorkoming van hoest en keelpijn... en voor frisse adem. LONDEN. Het Lagerhuis heeft de regering-Churchill gisteren een vertrouwensvotum gegeven door zich accoord te verklaren met het optre den „ter onderdrukking van een communistische samenzwering In Brits- Guyana". Daarvoor had het Huis met 294 tegen 256 stemmen een Labour- amendement verworpen, waarin de schorsing van de grondwet vat» Brits- Guyana. veroordeeld werd. Vervolgens werd zonder hoofdelijke stemming iet optreden van de regering in de Zuid-Amerikaanse kolonie goedge keurd. Het was de eerste maal, dat het beleid van de regering op proef gesteld werd, sinds het parlement Dinsdag, na zijn zomerreces, weer bijeenkwam. Het vertrouwensvotum werd gegeven na een stormachtig debat van ruim vijf uur, tijdens hetwelk de Labour-afgevaardigden de regering er van beschuldigden dc grondwettige vrijheid in Guyana te onderdrukken en de anti-Britse nationalistische gevoelens aan te wakkeren. Terwijl het Lagerhuis debatteer de gaf dr Jagan, de afgezette pre mier van Guyana, nog eens een persconferentie, waarin hij opnieuw ontkende, dat "ijn partij commu nistisch zóu zijn en plannen zou hebben gesmeed tot brandstichting in openbare gebouwen, zoals het HET aardige boekje „Wij willen graag een baby" door K. A, Klein en Dn B. J. Schuman dat in het Nederlands vertaald werd door de arts C. H. A. Wesihoff geeft veel meer dan de titel doet vermoeden. Het spreekt vanzelf dat het thema der bevruchting erut be sproken wordt. Zoals in dc inleiding staat, is het boek voorat voor twee groepen lezers be doeld: n.l. pas-gehuwden,' die graag een baby willen hebben, en gehuwden, wier pogingen daartoe langer dan een half jaar zonder resultaat bleven. De uiteenzettingen zijn voor leken be stemd en daarom eenvoudig en duide lijk. Ook de afbeeldingen zijn zeer in structief.. Aangaande de menselijke voortplan ting heersen er onder de bevolking zeer vreemde opvattingen en ideeen. Steeds denkt men dat de moderne tijd toch wel verandering zal brengen in de mis verstanden en verkeerde instellingen, doch dc ondervinding leert dagelijks. velen paring, zwangerschap en ba ring als onfatsoenlijke mngen beschou wen. Met als gevolg, dat allerlei natuur lijke zaken verwaarloosd worden. In „Wij willen graag een baby" kan men allerlei %vetenswaardigs lezen over de bevruchting, de verschijnselen van zwangerschap, de oorzaken van kinder loosheid en de raadgevingen, hoe deze tc bestrijden r'jnDe vertaling i* uit stekend en als geheel is het boek aan te bevelen, Uitg. Kosmos, Amsterdam, prijs 3-50, witboek van de Britse regering zegt. Daarentegen verklaarde de Britse minister van Staat, Hopkin- son, na een verblijf van drie dagen in Guyana, dat hij er na zijn on derzoek van overtuigd was, dat de strenge regeringsmaatregelen ge rechtvaardigd en volstrekt noodza kelijk waren geweest. ROXY bewijst mij iedere dag opnieuw dat alleen de beste kwaliteit bevrediging blijft schenken. ROXY is de lekkerste en geurigsle Amerikaan en heerlijk zacht voor de keel. Geen wonder dat iedereen zegt: m (Van onze correspondent) BRUSSEL. Houderden pamfletten fladderden gistermiddag op de hoofden van de Belgische Kamerleden, juist toen premier Van Houtte had betoogd, dat België niet wordt bedreigd door enig neo-nazisme. Als om te bewijzen, dat de premier zün geliefkoosde rose bril weer had opgezet, veroorzaakten tientallen jeugdige Flaminganten op de publieke tribune met het neerwerpen van vlugschriften een tumult in de Kamer, flat de voorzitter niet anders tot bedaren wist te brengen, dan door schorsing van de zitting. De opschriften der strooibriefjes luidden o.m.: „Groeten, van Uilen spiegel, tot ziens op 25 October", waarbij de figuur van een grote Tjji Uilenspiegel stond afgebeeld omringd door kleine, kennelijk verzetslieden voorstellende, figuur tjes. Een en ander heeft als achter grond de kans, dat oude veten weer kunnen worden opgerakeld, waarbij bloedige incidenten niet zullen uitblijven. De betogende studenten voorname lijk van de Leuvense universiteit beho ren tot dc kringen, waar het Vlaamse extremisme opgeld doet en de collaboratie verheerlijkt of althans vergoeil y kt wordt. „Wat zij „Operatie Tul Uilenspiegel" noe men is de aangekondigde verstoring van de bedevaart van Dixmmde naar Brecn- donk. die de organisatie van verzetslie den cn oudstrijders Zondag organiseren als een tegcnmamfestatie tegen de door neo-fascistische elementen verstoorde cn incidentrijke Ijzerbedevaart, door de ka tholieke Vlamingen naar traditie op 23 Augustus gehouden ter herdenking van hun gevallenen uit de eerste wereld oorlog. Gistermiddag werd de regering geïnter pelleerd over de aanwezigheid van drie Vlaamse ministers bij de laatstgenoemde plechtigheid. Die ministers werd verwe ten met onmiddellijk te zijn heengegaan, toen daar door neo-fascistische groepe ringen ten gunste van amnestie en zelfs tegen, de regering en de christelijke volks partij werd betoogd. Premier Van Houtte zei. dat het IJzer- bedevaart-comité getracht had het anti- Belgische karakter aan deze plechtigheid te ontnemen, een streven, dat de rege ring meende te moeten ondersteunen. Hij veroordeelde de incidenten. Hy gun de de verzetsstrijders cn oud-stryders echter hun. bedevaart. Hierna kwam de pamfletten-regen. Na een kwartier kwam de Kamer weer bijeen. Wegens het ont breken van het quorum bij een uitgelokte stemming van vertrouwen in het beleid van de voorzitter, moest de zitting on tijdig worden gesloten. De katholieken werd nog eens verweten, evenals vóór de oorlog, weer met het Vlaamse extremis me te coquetterer. uit overwegingen van partybelang. ARNHEM De hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Gelderland, ir F. X, J. Kanstein, heeft Donderdagmorgen de tweede rijbaan in de autosnelweg Arnhem—Nijmegen officieel in ge bruik gesteld. ANTWERPEN. In Antwerpen is de politie gisteravond slaags geraakt met demonstranten, die een gebouw wilden bestormen, waar extremisti sche Vlaamse nationalisten een bij eenkomst hielden ter ondersteuning van hun eis tot amnestie aan perso nen, die schuldig zijn bevonden aan het verlenen van hand- en spandien sten aan de Duitsers. De politie slaagde er in de beto gers, die werden geleid door leden van de voormalige verzetsbeweging en oud-politieke gevangenen, buiten het gebouw te houden, doch zij kon dc menigte niet verspreiden. Na een uur besloten de nationalisten, onder po- Utie-escorte het gebouw te verlaten. Hierbij kwam het tot gevechten, waarbij een politieman verwondin gen opliep. PARJJS. President Auriol van Frankrijk en koning Sisavang Vong van Laos hebben Donderdag tijdens een plechtigheid m het Elysée een vriendschaps- en bondgenootschaps verdrag ondertekend, waarbij Laos formeel tot een. onafhankelijke staat binnen de Franse Unie wordt ver klaard. Laos is de eerste van de drie In do-Chinese staten die deze onaf hankelijkheid heeft verkregen. Met Cambodja zijn de onderhandelingen gaande; de besprekingen met Viet nam zullen binnenkort beginnen. GRIEKSE DANK AAN ST. PHILIPSLAND SINT PHILIPSLAND. De Griekse gezant m ons land, de heer N. Lely, heeft Donderdagmiddag on verwacht een bezoek gebracht aan. de tijdens de watersnood zwaar ge troffen gemeente Smt Phihpsland. Hij heeft de burgemeester een brief overhandigd van de Griekse eerste minister, waarin deze uitdrukking gccit aan zijn grote waardering voor hetgeen de bewoners van deze Ne derlandse gemeente ondanks hun eigen nood en .zorgen hebben geof ferd voor de slachtoffers van de aardbevingen in Griekenland. loswerkt. En kijk DEN HAAG. De regering stelt zich voor het maximum van 4800 voor pensioenen uit te keren aan oud rijks-, provincie- en gemeente ambtenaren, aan gepensionneerde militairen en spoorweg-ambtenaren of hun nabestaanden los te laten omdat is gebleken, dat daardoor voorziening in de noodzakelijkste levensbehoeften menigmaal ln 't ge drang Is gekomen. Wei wil zij de- gressie (geleidelijke vermindering) op die pensioenen toepassen, voor zover z\j boven die 4800.zouden komen. Dit is een der belangrijkste pun ten uit het ontwerp tot wijziging van. de wetten, welke die pensioe nen regelen, dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Aanvaardt het parlement dit ont werp, dan zuilen de voorgestelde wijzigingen in de berekening der pensioenen zich niet beperken tot de nog toe te kennen pensioenen. Ware dit wel zo, dan zou dit vol gens de regering „een volkomen ongemotiveerde achterstelling bete kenen" voor hen, die reeds gepen- siormeerd zjjn en wier pensioenen worden beperkt door de oude maxi ma. Aangezien het ontwerp niet be doelt de huidige toeslagen op de pensioenen aan een herziening te onderwerpen, stelt de regering voor die toeslagen te verhogen tot het bedrag, dat de gepensionneerden zouden ontvangen als de hun uit betaalde bedragen zouden zijn bere kend met toepasmg van de nieuwe bepalingen. Een andere, zeer belangrijke wij ziging die de regering voorstelt is, dat arbeids-contractanten behou dens enkele beperkingen ver vroegd pensioen-gerechtigd worden. Onder arbeidscontractanten ver staat zij de overheidsdienaars, die nu pas na vijf jaar ambtenaar in de zin van de Pensioenwet zullen wor den. Dit wordt als het ontwerp wet wordt gewijzigd in twee jaar. als die mensen zonder wezen lijke onderbreking zo lang in over heidsdienst zijn. Die vijf jaar blij ven gelden voor hen, die voor uit voering van bepaald werk zijn aan gesteld. v/aak- en schoonmaakdiens ten verrichten of leerling zijn, èn voor vrouwen, die mechanische of administratieve hulparbeid verrich ten. Arbeidscontraetanten en amb tenaren in tijdelijke dienst worden in het ontwerp in het algemeen ge lijk gesteld. Het ontwerp houdt eveneens in verkorting van alle wachttijden, be halve van die voor het vervroegd ouder do ms-pensioen. Duidelijk spreekt de regering uit, dat ZU het huidige minimum-pen sioen bij aanmerkelijke algemene invaliditeit ten enenmale on voldoende acht om de eerste levens, behoeften te dekken. Onder de te genwoordige omstandigheden meent zij echter niet verder te kunnen gaan dan tot een aanvulling tot het bedrag, dat, berekend naar dertig dienstjaren, aan. pensioen zou zijn toegekend d.w.z. tot drie-kwart van het volle pensioen voor hen, die voor meer dan twee-derde ge deelte invalide zijn. Bovenstaande voorstellen duiden niet aan, dat de regering nu het gehele probleem der pensioenen uit puttend behandeld aebt. Deze rege lingen zijsgji.h.w. van tijdelijke aard omdat de regering meende met en kele voorzieningen niet te mogen wachten tot de staatscommissie, wel. ke dit vraagstuk in zijn geheel be studeert, met haar arbeid geheel gereed is. Het verheugt de regering dan ook, dat die commissie er in is gelaagd incident elf voorstellen te doen, waarop bovenstaande regelin gen vrijwel geheel zijn gebaseerd. Met mode heef t deze nieuwe hoofd- tooi niets te ma ken, hoewel een of andere slimme mo dekoning? er mis schien vandaag of morgen wel een flatteus dopje in zier. Maar de be doeling van dit weefsel is, dat het als verband wordt gebruikt. De ver pleegster op de Lo«dense tentoon stelling voor ver- pteegartikelen laat zien wat de bedoe ling is van het „buisvormige" ver band, dat in alle maten wordt ge leverd en dat het voordeel heeft da* het zichzelf niet Jei. eens naar 'de „patiënt". Ziet die tevreden glim lach? Een regel rechte aanmoedi ging meer gaten in. het hoofd te vallen teneinde 't soe pele, nauwsluitende buisverband te gebruiken. Het Muiderslot heeft er een bijzon dere kist bij gekregen. De kist. een van. de vroegste meubelen uit de Middel eeuwen, is met primitieve werktuigen, uit een massieve eiken boom gehouwen. Wie er belang in stelt, kan elke dag gaan kijken. In Apeldoorn kwamen we gisteren Kees tegen, een grots Rhodesia-aap. die zich al een week lang sinds hu uit een dierenwinkel vluchtte vrolijk door de Apeldoornse bomen slingert. Minder vrolijk is de baas van Kees. dte de aap juist aan het buitenland had verkocht, U doet hem een. genoegen als U Kees terug brengt. Druppende kranen en lekkende leidingen .kosten de Amerikanen jaar lijks twee millard (een twee met negen nullen) dollar. Dat bedrag vertegen woordigt de waarde, van water gas, lucht, petroleum en andere stoffen die door lekken verloren gaan. Dat is watt Een Franse ingenieur, die ln Du blin woont, wil voor de verandering de Ierse Zee oversteken in zijn auto. Hy heeft schoepen aan zijn wielen gemaakt en twee drijvers van hout en zeildoek met rubber aan weerskanten van de wagen houden alles in evenwicht. De ingenieur wacht alleen nog op goed weer, maar in die contreien is het in deze tijd van het jaar ook huüen. Hagedissen zijn- handige insecten- vangers. En dne mannen Iri de Ameri kaanse staat Louisiana, die handige ha gedissen vangers zijn. verkochten zes honderd van die dieren aan bloemisten. Tegen the mannen is nu proces-verbaal opgemaakt, „wegens het vangen en m. bezit hebben van hagedissen tussen zes uur 's avonds en zes uur 's morgens". Want volgens een oude wet in Louisiana mag dat niet Dominee Peale uit New York is een man naar ons liart. Niet omdat hij een kerkeraad van twaalf psychiaters heelt, maar omdat hij heeft gezegd, dat slapen tegenwoordig een verloren kunst is. Dat er op slaap beknibbeld wordt, vindt hij een van de gróótste fouten van deze tijd. Wy ook. Want eeiiijk heeil U met het lengen van de nachten ook zo'n last?

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2