mmoiey, Opnieuw felle ronde in gevecht van Fonteyn voor eer-herstel VAL DA Demonstratie tegen leerkrachten-tekort Vissen op Hoge Veluwe DÉBRALIIME OMO-Iandhuis gewonnen door jong echtpaar Geen „behoefte-element5 i n Yestigingswet-bedrij ven Labour wint in onschuldig politiek gezelschapsspel Y Desertie Puistjes Voorts s MrZaayer:„Schijn noch schaduw van bewijs is geleverd Vrouwen vragen meer verkeersveiligheid PHILIPPIJNEN „Man van het volk" in het zadel y half ontwikkelde veRMicauso£P Volksgezondheid geeft 150 gulden pensioen extra Opperman wurgde in driftbui zijn vrouw Spaarbank werd door ambtenaar opgelicht Ilse Wessel: nieuwe Avro-omroepster KAMERMEERDERHEID VAN OORDEEL: IN UTRECHT 28 NOVEMBER „Aftreden", brulden socialisten toen regering eerste nederlaag leed Verstopping Leerstoel „Europese defensie" te Brugge? Lods maakt films over stormramp Donderdag 12 November 1953 DEN HAAG. De ex-sergeant konstabel van de Koninklijke Marine. A. H. F. Fonteyn die in 1935 uit militaire dienst werd ontslagen heeft na twintig jaar gelegenheid gekregen om in het openbaar beschuldigingen te uiten tegen vele figuren der marine, rechterlijke instanties en regering, die naar hij steeds volhoudt verantwoordetijk zyn voor het volgens hem geheel onrechtmatig ontslag wegens bronchiale asthma, of die dit ontslag later tegen beter weten in met opzet hebben gehandhaafd. Fonteyn heeft van deze gelegenheid dankbaar gebruik gemaakt en van zijn hart geen moordkuil gemaakt. Diverse keren interrumpeerde de procureur, mr Zaayer hem voor zyn „aaneenschakeling van insinuaties tegen ministers en leden van de krijgsraad". Hy eiste wederom twee maanden voorwaardelijk. i hand wel bekend was bij het Hof. Mr Zaayer riep: „We hebben met die oorzaak mets te maken." Van dat moment af ontwikkelde zich een fel debat tussen Fonteyn ener zijds en het Hof plus de procureur- generaal anderzijds. Vooral de laat ste interrumpeerde Fonteyn telkens met felle aanvallen. Eens sprong hij op en riep: „Mag ik even op merken, dat Fonteyn hier terecht staat als verdachte en niet om de staat te beledigen?" Fonteyn begon zijn betoog om kwart over drie. Hij eindigde om half vijf. Toen vond de president het welletjes en bepaalde de uit spraak op 25 November. Tien maanden lang heeft Fonteyn gewerkt aan de verzameling van zijn bewijsmateriaal, daarbij ge steund door een rechter-commissa ris. Tijdens dit vooronderzoek bleek, dat een dossier over Fonteyn, dat al 15 jaar bij de centrale raad van "beroep te Utrecht had gelegen, het jaar tevoren naar Den Haag %vas opgezonden ter vernietiging en in derdaad vernietigd was. Bovendien werd een medische commissie be noemd met de opdracht Fonteyn opnieuw aan een lichamelijk onder zoek te onderwerpen. De artsen stelden, zoals gemeld, vast, dat F. niet aan asthma lijdt en dat er geen aanwijzingen 2ijn te vinden, dat hij het ooit gehad heeft. Daar bij wordt niet uitgesloten, dat 20 jaar of meer geleden asthmatische verschijnselen aanwezig zijn ge weest. Fonteyn stond met een grote sf" pel dossiers naast zich in Den fi„ g in de verdachtenbank van het ge rechtshof en hoorde het requisitoir aan van mr Zaayer. Deze verklaar de dat de stukken waren vernie tigd volkomen in overeenstemming met de archiefwet, welke bepaald dat dossiers na 15 jaar vernietigd mogen worden. Mr Zaayer meende, dat Fonteyn „geen schijn of scha duw van bewijs" heeft geleverd en dus schuldig.is aan smaadschrift. Hij eiste 2 maanden voorwaarde lijk plus f 100.boete, subs. 20 da gen hechtenis. Mr E. de Jongh Swemer, de raadsman van Fonteyn. gaf nog eens een overzicht van de gebeur tenissen rond de „Zeven Provin ciën" in 1933. Raadsman was van oordeel, dat men toendertijd Fon teyn. „als ongewenst element in de marine" niet langer wenste te handhaven. Twee der betrokken marine-artsen zouden in 1935 tot Fonteyn hebben gezegd „Ze moes ten al jullie onderofficieren van de Zeven Provinciën ontslaan." Volgens het in 1935 geldige mi litaire keuringsreglement kon Fon teyn alleen worden afgekeurd op grond van asthma voor zover deze ongeneeslijk was of de genezing daarvan vruchteloos is beproefd. Onmiddellijk na zijn afkeuring heeft Fonteyn zich door 31 artsen laten onderzoeken aldus mr De Jongh Swemer, eenstemmig luidde hun oordeel „Lijdt niet aan asth ma." „Ik zal U de oorzaak van mijn ontslag eerst uitleggen" begon ver dachte ten laatste zijn betoog, doch de president sneed dit af met de __D opmerking, dat dat zo langzamer- was uitgediept. Vissen meer dan een jaar radio-actief PERTH Britse geleerden, die een bezoek brengen aan de Monte- Bello-eilanden, hebben geconsta teerd, dat, cmge vissen, die ruun een jaar na de eerste Britse atoom bomexplosie in dit gebied zijn ge vangen, sporen van radio-activiteit vertonen. De rotsen waren door de ontplof fing weggevaagd en de zeebodem De visstand in de vijvers van het Nationale Park „De Hoge Veluwe" wordt jaarlijks gecontroleerd. Mannen van de Nederlandse Heidemaatschappij vissen dan met de zegen de vijvers leeg. Op de achtergrond het jachtslot St. Hubertus. (Advertentie l. M.) tAdvertentie LM.) Bestrijd die afschuwelijke kwelling grondig met het huidgeneesmiddel d3t alle schadelijke kiemen doodt DEN HAAG De Nederlandse vrouwenorganisaties, aangesloten bij het Ned. Vrouwen Comrté, hebben de minister-president in eon drin gend request verzocht maatregelen te laten nemen ter beteugeling van de verontrustend toenemende ver keersonveiligheid. Het verzoek noemt speciaal strengere handhaving van het algemeen veilrgheidsarti- kel van de Wegenverkeerswet (art. 25), een onderzoek naar vluggere uitvoering van snelwegen buiten de bebouwde kommen, naar de moge lijkheid bepaalde straten geheel voor snelverkeer, te sluiten en naar het inrichten van zgn. speelstraten voor de jeugd. Corruptie wordt in de meeste landen van het Verre en Nabije Oosten niet als een scheldwoord beschouwd. Als er één man is naast president Nagvib van Egypte die de volkeren van het Oostt"> een idee kan geven, dat vrijheid en zelfbestuur gebaseerd moeten zijn op orde en eerbied voor recht vaardige wetten, dan is dat de nieuw gekozen president van de Philippijnen, Ramon Magsaysay. Deze jonge politicus is er. als minister van Defensie van de thans verslagen president Quirino niet alleen in geslaagd de communistische Huk-opstandelingen in korte tijd een dodelijke slag toe te brengen hij is bovendien °en van de zeldzame voor- I beelden van een I in het integer niet-Wes- zoeklicht ters staatsman, die l bewezen beeft, dat landen met een democratische traditie, niet HONIC'S SOEP BORDEn VOORTREFFELIJKE SOEP VOOR 35 CENT ■"-"■IENNeSQEP (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN. De 27-jarige Philijis-employé C. Jouwersma stond gisteren even met zijn ogen te knipperen, toen hij een zaaltje van „Het Silveren Seepaerd" binnen stapte. waar zoals hem was mee gedeeld enkele heren een bespre king met hem wilden hebben over plastica. Even dacht hy nog, dat hij bü de neus was genomen, maar drie minuten later was hem alles duide lijk. Want in het café troE hij behalve een groot aantal journalis ten en fotografen enkele heren van De Lever's Zeepmaatschappij uit Vlaardingen, die hem meedeel den, dat hjj winnaar was van de eerste prijs in dc OMO-prüsvraag: een compleet ingericht landhuis of 40.150 in contanten. Het was mevrouw dr. W. H. Pos- thumus-van der Goot. die met de heren F. van der Molen en A. H. Boer de jury heeft gevormd, die hem het grote nieuws meedeelde. „Het is fantastisch," stamelde de prijswinnaar, „veertigduizend gul den Als het nu honderd gulden was geweest. Nee, dit is wel een beetje te veel voor me." Maar het was waar. Uit ruim een milhoen inzendingen was tenslotte deze slagzin, die hij met zijn vrouw de2e zomer in een pension in Wa- geningen na een bridge-avondje had verzonnen, uitverkoren: „Sinds OMO domineert is alles dubbel blank". Nog een tikje beduusd werd de heer Jouwersma daarna in een auto gestopt en in snelle vaart ging het naar het dorpje Zeelst. Daar, in een pension aan de Blaartheinseweg, nr. 60. woont hij namely k. Pas vo rige maand is hij bij Philips aan gesteld. en een huis heeft het jonge echtnaar nog niet. Toen volgde de tweede verras- Jonge noodzakelijkerwijze gebukt boeven te gaan onder de gesel der corrup tie. Teleurgesteld door de gecor rumpeerde liberale regering onder president Quirino, door de tegen werking van de grootgrondbezitters, overwegend aanhangers van de libe rale partij, en bewogen door de slechte maatschappelijke positie van de Phihppijnse arbeiders, verliet Magsaysay de liberale partij en werd hy de stuwkracht van de Nacionaüstas. De eerlijkheid en de integriteit van de „man van het volk" zijn thans beloond. Met een grote meerderheid hebben de Fili pinos Magsaysay tot president g kozen, ongetwijfeld tot vreugde van de Amerikanen, die veel geld, tyd en moeite geïnvesteerd hébben in de Philippijnen als „experiment van de democratie" Of Magsaysay het lor ma al heeft om de nationale krachten van zijn volk samen te bundelen tot een ongestoorde ont plooiing van zijn land, is nog een vraag Maar zijn optreden tot nu toe en zijn grote aanhang onder de bevolking die tot zijn verkiezing npoben geleid, zijn een bemoedigend teken voor het Westen. AMSTERDAM. Toen de stich ting „Pensioenfonds volksgezond heid en maatschappelijk werk" de resultaten van de eerste twee jaren van zijn bestaan, 1951 en 1952, on der ogen kreeg, bleken die zo gun stig te zijn, dat de mogelijkheid aan wezig was iets extra's te doen. Vandaar dat deze binnenkort de heugelijke mededeling zullen ont vangen dat 3an hen (voor zover zij op 21 December 1952 reeds een pensioen ontvingen uit dit fonds, hun een bedrag, ineens zaL worden uitgekeerd van ƒ150,-—. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Acht jaar ge vangenisstraf eiste de Offïcrer van Justitie tegen de 51-jarige opper man S. de J. uit Franeker. die in Februari 1.1, zijn 46-jarige vrouw m een vlaag van drift heeft geworgd. Verdachte meende aan maagkanker te lijden, hetgeen met zo was, en klaagde voortdurend over zijn ziek te. Omdat hij ondanks een en an der toch vrij stevig dronk werd zijn vrouw het wel eens te machtig. Toen zij hem na hernieuwd gelamenteer minder vriendelijk van repliek diende werd De «1. zo driftig dat hij haar beetpakte en wurgde. Advrtentie IM.) zonder huis sing van deze dag: mevr. W. Jou- wexsma-Kok, nog geheel onkundig van wat er aan de hand was, deed open en. slaakte een kreet van vreugde toen haar het nieuws werd meegedeeld. „Is het heug waar? De hoofdprijs? Dat kan toch niet:" riep 2ij uit. Daarna omhelsde zy haar man De droom werd helemaal werke lijkheid, toen even later de prachti ge villa, die zij heeft gewonnen, aan haar voeten werd gedeponeerd in de vorm van een maquette. Of zij die villa echter zal accepteren of liever de cheque van ƒ40.150 weet zij nog niet. „Daarover gaan we nog eens rustig praten", zei zij. De_ tweede prijs, ƒ1200,is geval len in Dordrecht bij mevrouw A. C. Kloens-Stegeman, Dubbeldamse- weg 211. De derde prijs is gewon nen door de heer L. Meyer, Havik straat 25, in Nijmegen (ƒ1000,—en de vierde prijs door mej. Mia Jan sen, Schaesbergerweg 28 in Heerlen (ƒ800). De overige 4496 prijswinnaars krijgen vandaag bericht wat zij hebben gewonnen. Daaronder be vindt zich zowaar nog tweemaal mevr, Jouwersma uit Zeelst want zy heeft tien slagzinnen ingestuurd en behalve het landhuis heeft zij ook nog een horloge en een snel koker gewonnen. Maar die prijzen vallen volkomen in het niet bij het landhuis. AMSTERDAM In het begin van dit jaar zag de 41-jarige ambte naar van de Rijkspostspaarbank, H. D., kans negen uitbetalingsformulie- ren vals in te vullen en aan zich zelf te laten uitbetalen. Het totale bedrag beliep de som van f 18.000. Voorts had hij f 3000 van zijn schoonmoeder onder onjuiste voor wendsels opgevraagd en gebrutkt en ruim f2700 aan effecten te gelde gemaakt. De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank eiste gis teren een straf van 2'/, jaar tegen hem. Uitspraak op 25 November. warmwater- zakken HILVERSUM. De 24-jarige Ilse Wessel, zal per 1 December Netty Rosenfeld als omroepster van de AVRO opvolgen. Nc.ty Rosenfeld blijft alleen he ziekenprogramma „De wekker" verzorgen. Ilse Wessel komt uit eigen AVRO- knng. Zij is al sinds 1949 in andere functies by de AVRO werk zaam, eerst als steno-typiste, na dien als secretaresse van het hoofd afdeling ernstige muziek. Zij legde destijds met gunstig gevolg een stemproef af en trad ook reeds eerder als „stem" voor de micro foon. Ilse Wessel woont in Baarn. (Van onze parlementaire redacteui' Ter'afwisseling van de begrotmgs-wedloop heeft de Tweede Kamer gis termiddag het ontwerp voor een nieuwe Vestigingswet-bedrijven in be handeling genomen. Dit is een verbeterde uitgave van de Vestigingswet Kleinbedrijf van 1937. Haar werkingssfeer wordt uitgebreid tot alle be drijven, met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bankbedriif, het verzekeringsbedrijf en het vervoerbedrijf (waarby autorijscholen en reis- bureaux niet tot het vervoer gerekend worden en dus in beginsel wel onder de werkingssfeer van de wet komen te vallen). De wet zal echter niet wor den toegepast m een bepaalde branche dan op verzoek van een bedrijfschap of van een of meer representatieve verenigingen van ondernemers. Daarbij moet advies van de Sociaal-Economische Raad worden gehoord. De vesti gingseisen worden dan door de regering en met door de bedrijfsgenoten zelf vastgesteld. Het ontwerp verwierf vrijwel al gemene instemming bij de heren d. Heuvel (K.VP.), Van Eysden (A.R.), Cornelissen (V.V.D.) en Schmal (C.H.U.). Teleurgesteld ver klaarde zich daarentegen de heer Schilthuis i.P.v-d.A.). Het debat handelde voornamelijk over de vestigingseisen. De heer Schilthuis meende dat het derhalve niet voorzag ir een van de ern stigste euvelen in de middenstand nl. de overbezet ting in verschil lende branches. Hij bepleitte daarom invoering van het behoefte-element in het vesti gingsbeleid. Nadat vrijwel alle andere spre kers het „behoefte-element" hadden afgewezen, kwam minister Zijlstra o.m. betogen, dat hij invoering daar- vrye maatschappelijke TWEEDE KAMER (Advertentie LM.) DEN HAAG, De Utrechtse Beatrixhal zal op 28 November het toneel zyn van protesterende ouders en leerkrachten tegen de bestaande leerlin- genschaal en het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwys. Initiatief tot deze landelijke demonstratie namen de Ver. Volksonderwijs, de Ned. Onderwijzersvereniging en de Ned. Ouderraad. Naast een schreeuwend te kort aan scholen, kleuterscholen en gymnastieklokalen in ons land dreigt het gebrek aan onderwijzers by het lagere onderwys steeds groter te wor den. Na een aanvankelijk bemoedigende vooruitgang is het aantal leerlin gen aan de kweekscholen opnieuw teruggelopen. Vooral bij het openbare onderwijs, dat in leerlingental toeneemt, dreigt, mede met het oog op leef- tyds-vervangingen, een steeds groter wordend tekort aan onderwijzend per soneel. In Rotterdam moesten in Septem ber dagelijks gemiddeld 30 klassen naar huis worden gestuurd, omdat ziek personeel niet vervangen kon worden. Een wat grotere royaliteit met kleine studiebeurzen zou de stroom naar de kweekscholen wellicht iets kunnen vergroten, doch gezegd moet blijven, dat over het algemeen de klassen bij het Nederlandse lagere onderwijs veel te groot zijn waar door het ondPrwijzersambt zeer on aantrekkelijk wordt. In een ranglijst ding kan geven, om van mogelijkhe den tot onderwijsvernieuwing maar te zwijgen." zegt men in onderwijs kringen. Indien men in aanmer king neemt, dat 294..000 leerlingen in ons land in klassen van 40 tot 45 leer lingen zitten, 289.000 in klassen van meer dan 45 leerlingen en in totaal een percent der leerlingen in klas sen van meer dan 55 leerlingen, dan moet deze toestand onhoudbaar wor den genoemd. Men stelt mensen aan, die hun ac- ten nog niet hebben, met de belofte twinti» Westèuropesè landen op vaste aanstellingen zodra de be- f1 tmattHhaHnn ïtflt-tirftrtKsn Tim I la inn. neemt Nederland de vijfde plaats van onderen in, voor wat het gemid- i deïde aan klassebezetting betreft, i „Het is onmogelijk dat 'n leerkracht i in klassen van veertig en mer kinde ren behoorlijk onderwijs en opvoe- (Van onze correspondent) LONDEN. Gisteravond heeft de Conservatieve regering voor de eerste maal in haar tweejarig bestaan by een stemming in het Lagerhuis een nederlaag geleden, en wel bjj de stemming over de vergunning tot intrek king van een motie ter annulering van een Koninklijk Besluit, waarby het invoerverbod van geslepen glas werd opgeheven. De stemming was 145141 tegen de regering, cn onmiddellijk toen bleek dat het papier met de uitslag in handen van een der stemopnemers der oppositie was, brak er aan de Labourzyde een opgewekt tumult los en klonk er de kreet van „aftreden". T.Tjin werker gedood (Van onze correspondent) HEERLEN. In het ondergronds bedrijf van de staatsmijn „Wilhcl- mina" is gisteren de 31-jarige hou wer L. Geurtsen uit Kaalheide onder vallend gesteente bedolven geraakt en gedood G. was gehuwd en vader van twee kinderen. Onder luid gelach der Labourle- den verklaarde Herbert Morrison ter stond, dat dit een „ernstige situatie" schiep, en hij vroeg ora informatie, '.'.at dc regering nu van plan was te doen. En de Chief Whip der regering, dc heer Buchan-Henburn keek op zijn neus. Dit alles is echter niet meer daD een onschuldig parlementair gezel schapsspel, dat geen enkel serieus po- Utiek gevolg zal hebben. De kunst ts om de tegenstanders te doen geloven, dat men op weg naar huis is, terwijl men zich in feite in een der talloze gangen of kamers van het labyrinth van het paleis van Westminster ver stopt. By twee eerdere stemmingen hadden de conservatieven oer» flinke meerderheid en toen gingen de mees ten hunner huiswaarts. (Vergeet niet, dat dergelijke moties ter annulering van een Koninklijk Besluit pas aan de orde plegen te komen als het eigenlijke werk is afgedaan). Dat was natuurlijk het ogenblik voor de sa menzweerders om uit hun schuilhoek te voorschijn te komen. voegdheden verworven zijn. De jon ge onderwijzer krijgt geen tijd voor oriëntering en „praktijk-op-doen" meer. Wat moet er. zo vraagt men zich af, onder deze omstandigheden, die eerder zullen verslechteren, dan verbeteren van de ontwikkeling van de jeugd terecht komen? Nu worden stemmen gehoord, dat het geboortecijfer na de top van 19U5 (284.500) weer zal teruglopen tot rond 20!) firtO nor maal van voor de oorlog. Inderdaad is volgens CBS-cyfers een teruggang te be speuren. maar het cijfer schommelt nog steeds rond de 230 000 per jaar. Hoewel het met de geboortecijfers gaat zoals met de appelenoogst (men weet vooruit nooit precies, waa- men aan tne is), wijzen de thans geconstateerde cijfers er Dp. dat meer leerkrachten en meer scholen met meer klassen en kleinere kiassenbezettui- gen schreeuwend noodzakelijk zyn. organisatie-vorm principieel onjuist achtte. En tenslotte overwoog de minister, dat het in ieder geval niet in dit ontwerp zou passen. Niet, dat hij de staatsrechtelijke bezwaren deelde, welke mr Schmal (C-H.U.) had aangevoerd. Maar als in een be paalde branche zulk een overbezet ting wordt geconstateerd, dat diep ingrijpen nodig is, dan dient dat bij een afzonderlijke wet te geschieden. Dat is ook bij het vervoer geschied; in de daarvoor tot stand gekomen wet is ook het behoefte-element op- genomen. Staatssecretaris Veldkamp vulde het betoog van de minister nog wat aan Hij meende met vele statistieken te kunnen aantonen, dat de Vestigingswet Kleinbe drijf zeer gunstige resultaten had opge leverd By invoering van het behoefte element zouden in een bepaalde branche ook de minder goede, reeds gevestigde ondernemers beschermd worden: zij zou den het entree van gediplomeerde, goede krachten feitelijk tegen houden. Daarom achtte de staatssecretaris invoering van het behoefte-element economisch onjuist en moeilijk realiseerbaar. Een tweede discussie-punt betrof het karakter van de vestigingseisen. Er heerste een zekere vrees, dat deze te hoog zouden worden opge voerd. Mr. Schmal (CHU> had een examen -bijgewoond, waarbij een eerzaam waterstoker moest rekenen in Engelse eenheden. En de heer Pe ters, onderwijsspecialist van de KVP, vroeg zich af of er zich hier niet een tendenz tot overlading en per fectionisme deed geiden. Hy vertelde welke vragen aan schoorsteenvegers en aan- „kolenboeren" werden ge steld. Zij varieerden van het defi- nieren van een schoorsteen tot ken- nis van allerlei productie-plaatsen en. -winningsmethoden van steenkool. Naar de mening van de heer Peters ging dat te ver. Gebrek aan theore tische kennis, zo leraarde de heer Peters, verhindert helemaal niet een uitstekend vakmanschap. De staatssecretaris gaf tc verstaan, dat dit vraagstuk zijn volle belang stelling had. Hij ontkende echter niet. dat in sommige branches een tendenz tot overdrijving voorkwam. Hij beloofde echter dat te zware eisen bij hem op verzet zouden stuiten. Het wetsontwerp wil trouwens uit drukkelijk niet verder gaan dan het „strikt noodzakelijke" zoals de Ves tigingswet Kleinbedrijf ook uitdruk kelijk alleen „minimum-etsen" wil de stellen. (Advertentie l.M.) Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertablfc.ten 6S si. DE verjaardag van mijn zoon bracht verscheidene kinderen in huis. waarvan er één nog geheel onder de gordel leefde. Hoe hu pre- cies met de jubilaris samenhing, werd mij niet duidelijk, maar tk weet wel dat hij Loekie heette en de hele dag blijven mocht van zijn opa, een tengere, ongemakkelijke fin de siècle man. die hem 's och tends at butijds kwam afleveren. Ik vond hern in de kamer voor de boe kenkast, met, het kind aan de hand. „Hebt u dat allemaal geschreven? vroeg hij, met zijn duim. langs mü* gebrocheerd oeuure strijkend, zei ik. Hij knikte even. of een somber vermoeden werd bevestigd. ,Js dat nou nog moeilijk?" vroeg hij. „Nou...." begon ik. Want wat zeg je daarop Zeker een beetje met je hoofd er bijblijven?" veronderstelde hij, begrijpend. Toen voorzag hij my nog van enige practische wenken nopens Loekie, zoals men een krat beplakt met handle mith care" of „this side up" en verliet het huis. Het jongetje beiuoag zich al spoe dig door de hoog oplaaiende feest vreugde, als een vergeten, dwergje, dat de taal van het land niet ver staat. Een taartje bleef er wel in by hem. maar de spelletjes vond hij veel tc ruw en veel te lutd. Tel kens trof ik hem ergens c-p dc gang aan in de houding van iemand die wacht op een vervoermiddel, dat hem. naar beter oorden brengen zal. „Moet je niet gaan spelen?" vroeg ifc dan. „Nee meneerantwoordde hij. „Vind je het hter leuker?" „Ja meneer." Hij zei het geduldig-vriendelijk, want hij wilde zo gauw mogelijk van me af ztjn, dat iras wel duide lijk. Op het laatst liet hem maar staan en ging hem alleen zo nu en dan bevoorraden. Pas toen de vaste harmonicaspeler zijn joviale kunst üoor onze deur uit zijn instrument trok, fctuam hy even binnen om uit het raam naar hem te kijken, maar nadat een speciaal Lang zal hij le ven" het recital had besloten, ver dween hij haast tg op de gang om zijn vaste standplaats weer *n te nemen. Een uur later zocht ifc hem echtep vergeefs in het hele huis. „Waar is Loekie?" uroeg ik, maar niemand wist een zinnig ariticoord. Gedreven door het voor myn gees tesoog opdoemende gezicht van zijn opa, die ik straks moeilijk met lege handen van de deur zou kunnen krygen, ging ik naar buiten en doorkruiste vele, vele straten, klaag lijk roepend onder toezicht ran be vreemd omkijkende voorbijgangers. Pas op het grote plein vond ik hem terug. De harmonica-man stond daan non combattant te praten met een assistent-hulpbesteller van. uederge- wicht Hij had hem veel ernstigs te zeggen, plechtig knikkend De har monica hing op zijn buik mee te schudden met de indringende be toogtrant van zijn baas. Loekie stond héél klein, aan de voeten van de toonkunstenaar en keek met stra lende oogjes op naar het instru ment, zoals men een kathedraal be zichtigt. Terwijl de man nors verder parlementeerde, liet het jochie zacht en teder, zoals men een droom be roert, een tastend vingertje over de fonkelende knopjes gaan. „Loekie", zei ifc. Hij zag mij en een gelukkige glim lach verlichtte zijn gezicht. Toen nam hy myn hand en liet zich te vreden terug brengen. KRONKEL. (Advertentie t. M.) en ae huid geneest. GENEE5M! D DEL TEGEN HUI DA ANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. jeuk bedaart.de ziekt» kiemen worden gedood (Van onze correspondent) BRUSSSEL. Er is sprake van, naar „Le Soir" heeft vernomen, dat aan het te Brugge gevestigde College van Europa een speciale leerstoel zal worden gevestigd voor de be studering van de vraagstukken, die samenhangen met de Europese ver dediging. Teneinde hierover bespre kingen te voeren zou generaal Gruenfher. He opperbevelhebber van de Natostrijdkrachten, binnenkort een bezoek aan Brugge brengen. Er bestaat aan het college van Europa ook reeds een door de hoge autoriteit van de Europese kolen- en staalgemeenschap gefinancierde Ro bert Schuman-leerstoel ter bestu dering van de economische aspecten der Europese eenmaking. Matroos Patrick Spendlove van het Britse fregat „Bigbury Bay" fcuiam deze week terug met zijn schip na een reis van een jaar door Amerikaanse en "West-Indische wa teren. En, natuurlijk, hij had sou venirs meegenomen. Toen hij zyn familie begroette had hy zich ver sierd met vijf kleine krokodillen die vraatzuchtia hun bekken open sperden en ryen v lijm scherpe tan den lieten zien. Misschien vindt u matroos Soendlove nu een held om zo met dergelijke diertjes te durven omgaan. Wy niet. Wy zouden het ook doen Zonder een rilling of een extra harteklap. Want het -varen maar op gezette krokodiltjes. Wat dacht u anders? Een Brits» rijwielenfabriek maak te Woensdag bekend, dat er een fiets was afgeleverd, die opgelegd is met 18 karaats goud: kosten van dat super karretje: f 2000 Het zoontje van een (heel rijke) Indische koopman 2al er straks op rondrijden. Dat is nou prot serig. vinden we. Kon het weer geen doublé zijn voor 1000? In Bapdad mag de film „Les Mi serables", naar het boek van Victor Hugo, niet meer vertoond worden. Toen een Parijzenaar op een filmbar- ncade nep „Leve de Republiek", be gonnen alle mensen in de zaal te juichen. Jack OXeary, 28 jaar, wonend te Los Angeles, vierde dezer dagen ztjrf verjaardag. Hij heeft echter al 5 jaar de hik en had dus weinig aan het feest. 200 Doktoren hebben hem al onderzocht maar 't helot niets HU leest wat en kijkt naar de TV. weegt 68 pond (m *48: ruim l24i en eet slechts gemalen vlees en groenten., dringt thee Arme Jack. Op 4 Deccnber begint in Brussel weer het traditionele lichtfeest. Het wordt minstens zo mooi als vorig Jaar en men verwacht opnieuw heel veel bezoek. Franse regisseur nas bij laatste dijhdichting (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Franse film regisseur Jean Lods heeft samen met de productieleider Gabriel Ber nard Vrijdagnacht op het caisson gestaan, waarmee 't gat by Ouwer- kerk werd gesloten Zij standen daar. omdat zij een film maken, die de Februartramp, en de dichting van de dijken m Zeeland als achter grond heeft. „Onze cameraman is Georges Hu- bert", zei Lods, „één van de beste mensen op dit gebied, die we m Frankrijk hebben. Hij maakte om, „Les Visiteurs du Soir", „Les En- fants du Paradis" en „l'Etemel retour". De basis opnamen hebben de Fran sen m de afgelopen maanden bij Kruimngen en Ouwerkerfc gemaakt, de film komt in Mei uit. Eind van dit jaar wordt de whis key-rantsoenering in Engeland opge heven. Voor een rush op de winkels is men niet bang Een fles whiskey kost* nog steeds pl.m. 17 guid«n'ü in de staat Queensland (Austr.) zijn thans afrasteringen klaar ter lengte van 5500 km. die 5 milhoen gulden kosten en bestemd zijn om da dingos iwilde honden) te weren. 500 i)0(i Schatxv) w-rde« de luiste ja ren door dingo's doodgebeten. Momenteel is de directeur van het Zweedse Geotechnlsche Instituut, Walter Kiellman, in Pisa om te on derhoeken of hij iets kan doen tegen het verzakken van de scheve toren. De toren is S00 jaar oud, hangt met de top 4'i meter uit het Jood en zakt elk jaar 0.7 mm. Kielmann wü hem r-,. stabiliseren.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2