m *s&~ w P.v.cLA. zal niet meer pleiten voor loslaten van N-Guinea rheumin" WYIEIT CELEZEN- hROXVL. .Ja £fïa4ZZff f Meningsverschillen vertragen vorming melkmonopolie TWEEDE KAMERLID F. GOEDHART: Debatten over Overzeese Rijksdelen bleven beknopt attenbupg Verboden koperleveranties aan communistische landen PHtUSHAVE Indische Nederlanders niet in onhoudbare situatie Juist nu! Franse politici protesteren tegen Europees leger I1000.- agists TWEE NEDERLANDERS BEMIDDELDEN: Zes maanden gevangenisstraf geëist 1 en ge wogen VRAAG PHILIPS Boete van f 150 voor reserve-kapitein wegens ,,joy-riding" fleem mfrééx t/ettr/wjwee. OM te Dordt dwingt tot levering aan geboycotte slijters MINISTER VAN THIEL VERKLAART: Begroting Maatschappelijk Werk aanvaard,, hvee moties worden Dinsdag behandeld Slijters worden huiverig, boeren gaan zich onbehaaglijk voelen De Gaulle wil Frankrijk ..historische bemiddelingsrol" laten spelen Vrijdag 13 November 1953 ^HkiuiltiEa^UUülinillilintriqBiiiiijJhliMIiillslllKIHtiSIliuian-llimillliCUUHLiiiii A&Vertentte l.M.) (Van onze parlementaire redacteur) DEK HAAG. De eerste phase van de behandeling van de begroting van Overzeese rijksdelen in de Tweede Kamer verliep gistermiddag min der opwindend dan vcrig jaar met de begroting over 1953 het geval was. Werd toen de strijd om het successierecht gestreden, ditmaal vond niemand het raadzaam om de regering voor de voeten te treden aan de vooravond van haar overleg met de West, Ten aanzien van Nieuw-Guinea werden de discussies ook al zeer beknopt gehouden; gewacht wordt nog op het ver slag van de Parlementaire missie en op de begrotingen voor dit rijksdeel. Zo konden bijna al de speeches van de zijde der Tweede Kamer op een half middagje worden gehouden. Het belangrijkste punt was een verkla ring van de heer Goedhart, namens de PvdA, ten opzichte van N. Guinea. Zyn pessimistische kijk op de ontwikkeling in Indonesië, waaraan hö reeds eerder uiting had gegeven, bracht hem nu tot een andere visie ook van het probleem van N. Guinea. Overdracht in een of andere vorm wilde hy niet meer bepleitten. Voorts heeft de WD bij monde loslaten van N.-Guinea meer te ver van mevr. Fortanier zich duide- !"1* 1—4-1—* Doe mee en verdien -GEWSCHTHBïïEN 3 Olympischs oeleotngen, Drukk Trekken - 147.5 kg- Stoten Ï70 kg.. TocjiE: 462.5 kg. D*vu 5-10*50. beachtig lijk uitgesproken voor vrijwilligheid als basis voor de nieuwe verhouding tot Suriname, Vorig jaar. toen mevr. Fortanier in Amerika vertoefde. heef[ de liberale fractie enig voor behoud ten opzichte van de politiek van minister Kernkamp gemaakt. Thans was er geen onduidelijkheid in keuze meer. De heer Goed hart werkte het standpunt nader uit, dat hij vorig jaar met betrek king tot Nieuw Guinea al had uitgesproken. Hij herhaalde, dat zijn partij in het verleden, toen er nog hoop was op stabiele verhoudingen in Indonesië bereid was geweest aan overdracht van Nieuw Guinea in een of andere vorm mee te werken. Nimmer heeft de PvdA voortzetting van het Ne derlands bestuur als iets begerens waardigs voorgesteld. Nu de desintegratie van Indonesië echter tot pessimisme stemt, behoeft men geen pleidooi van haar voor het TWEEDE KAMER AMSTERDAM. Wederom heeft de Economische Kamer van dé recht bank te Amsterdam twee zaken behandeld van leveranties van strategi sche goederen in dit geval koper naar landen achter het Ijzeren gor dijn, waarbij Nederlandse zakenlieden hun bemiddeling hadden verleend. Een Amsterdamse en een Haagse koopman, de 35-jarige J. L. en de 55- jarige Chr. K. B., heiden bonafide zakenlieden met een blanco strafregis ter, was overtreding van het deviezenbesluit ten laste gelegd, nl. het op de aanvraag tot invoer van koper uit België vermelden, dat dit bestemd was voor verkoop/verbruik in Nederland, terwijl het koper in werkelijk heid via Rotterdam naar Oost-Europa was verscheept. Het betrof hier twee transacties, die een gezamenlijke waarde van meer dan één millioen gul den hadden. goeding had hij. naar hij verklaar de, niet ontvangen. „U heeft alle correspondentie over deze zaak vernietigd, daaruit aldus de pre sident blijkt wel, dat u zich niet veilig voelde". Ook de tweede verdachte, de Haagse koopman B.. gaf de feiten Het initiatief tot deze transacties, die zich in het eerste kwartaal van 1952 hebben voorgedaan.' ging uit van een Belgische firma in Brussel. Teneinde een exportvergunning in België te krijgen, was het voor deze firma noodzakelijk daarbij een invoervergunning aan de Belgische dienst voor in- en uitvoer over te leggen. Op verzoek van de Belgi sche firma vroegen de twee Neder landse zakenlieden bij de centrale dienst voor in. en uitvoer in Den Haag invoervergunningen voor koper aan, die verleend werden. De zendingen arriveerden in Ne derland. doch niet als normale in- voerzending, die ingeklaard werd, doch als transito transport. Omdat op de aanvragen tot invoer koper tegen toen niet meer geldende prij zen was vermeld, was de zaak aan het licht gekomen. De Officier van Justitie eiste tegen elk der verdachten zes maan den gevangenisstraf. De Amsterdamse koopman, die de feiten toegaf, deelde mede. dat hij zijn relatie in Brussel een genoe gen had willen doen. Enige ver- DAT niet alleen examen doen maar ook het examineren een kunst is werd ons wel duidelijk uit het monogram „De Kunst van het examine ren" geschreven door de bekende do cente en psychologe drs D. G. Ruarus en C. R. van Raalte, verschenen in de se rie onderwijs, kunsten en wetenschap pen. (Ned. üitg. Mij. N.V., Leiden). Prijs f 225. De schrijvers geven diegene die zich met het examineren bezighouden, een aantal raadgevingen die van groot nut 2ijn. Deze uitgave is o.i. toe te Juichen. In de practtjk blijkt het meerdere ma len.' dat de zegelwet 1917 een van de Nederlandse wetten is die het meest overtreden wordt. Een deskundige op dit gebied de heer J_ Prakken, ambte naar van de Registratie te Amersfoort, heeft daarom een handig boekje samen gesteld, waarin een en ander duidelijk uiteen gezet wordt. De zegelwet 1917 in de praktijk. Vooral degenen die nog al eens met deze wet in aanraking ko men. kunnen een groot gemak van dit werkje hebben, want op overzichtelij ke wijze worden o.a. de kwitantiezege] huurcontracten huurkoopcontracten e.d. voorzien van voorbeelden, behandeld. (Uitg. Li. j. Veen. Amsterdam Prijs 1 3.95). De jtaan het levensveriekeringsbedrijf In het he dendaagse leven1' door dr H. L. Drost, verschenen in het maandblad voor Be drijfsadministratie ten dienste van stu derenden In de handelswetenschappen heeft de uitgever van dit blad (N.V. Vltfi. Mij. v/h G. Dewel, «en Haag) genoopt dit artikel in boekvorm uit te geven. Uiteraard is dit aangevuld en op diverse punten gewijzigd. Het boekje geeft geen diepgaande verhandeling, het is slechts bedoeld de studerenden in de handelswetenschap, pen en hen die beroepsmatig in aanra king komen met of belangstelling heb ben voor het Tcvcnsycrzokeringsbedrijf. ten bredere kijk te geven op de bete kenis die dit bedrijf heeft voor bet persoonlijk en maatschappelijk leven Voor bovenvermelde personen een uiterst nuttig en goed leesbaar boekje. Prijs f 2.50. toe. (Advertentie l.M.) ÊLtCTRlSCH DROOGSCHEERAPPARAAT wachten. Dat betekent intussen niet, dat zij plotseling enthousiast is ge worden. Het uitgetrokken bedrag van 65 mülioen voor N.-Guinea is niet onbelangrijk en als de plannen van gouverneur Van Baal waarin de PvdA vertrouwen stelt nader worden uitgewerkt, dan zullen de uitgaven nog wel stijgen. Aangezien alleen Australië tot op zekere hoogte geïnteresseerd is bij de ontwikkeling van Nieuw Guiena. behoeft men over internationale hulpverlening niet op timistisch te zijn. Het kapitaal zal dus voornamelijk van Nederland .moeten komen. De historie heeft ons deze taak echter gegeven: De wereld moet de achtergebleven gebieden tot ontwikkeling brengen. Daaruit trekt de PvdA ook voor ons land de con clusie. Behalve door deze belangrijke uit eenzetting werd het debat geken merkt .door een meningsverschil, dat zich met betrekking tot de verhouding van missie en zending op Nieuw-Guinea tot de overheid voordeed. Mr De Graaf (KVP) deed een aanval op een ondui delijkheid in de schriftelijke uiteenzet tingen van minister Kernkamp. Deze had nl, geschreven, dat de regering er principieel van uit gaat dat het onder wijs en waar mogelijk ook de genees kundige zorg voor de Papua gelegd wordt in handen van Missie en Zen ding, waarbij de overheid de financie ring van de taken van in wezen over heidszorg geheel of grotendeels voor haar rekening neemt. Dit laatste kon mr De Graaf niet onderschrijven. Hij wilde hier niet van overheidszorg ge sproken zien.. Ook de beer Goedhart (PvdAi was ontevreden doch op an dere gronden. Hy meende, dat de mi uister blijkbaar van twee walletjes wil de eten. Hij had ook groot respect .voor missie en zending, maar Nederland is geen theocratische staat. Op een ander punt heerste echter in de Kamer volslagen eenstemmig heid, Men verklaarde zich er mee accoord,. dat de Nederlandse rege ring was opgehouden met de jaar lijkse rapportage, over Suriname en de Nederlandse Antillen, aan de Verenigde Naties. Prof. Gerbrandy (AR) uitte-zijn on tevredenheid over de bejegening en de betiteling van de ministers van' de zg. Republiek der Zuid-Molukken, Eis van vijftien maanden Slagersknecht wilde gestolen obligaties verkopen AMSTERDAM. Een jaar en drie maanden was de eis voor het Amsterdamse gerechtshof tegen de 33-jarige slagersknecht D.H.S., ver dacht van diefstal van obligaties. In Februari had S. een. willekeurige commissionnair in effecten twee obligaties Nederland 1946 ten ver koop aangeboden, die, naar de com- missionnair ontdekte, van diefstal te Maarssen afkomstig moesten zijn. Hij vertelde dit aan de slager en S. verbrandde daarna de waardevolle stukken. Ter zitting beweerde hij, dat hij ze van een onbekende man in een café had gekócht, maar de officier hechtte er weinig geloof aan, temeer daar in die maand S. diep in de schulden had gezeten. De verdediger meende, dat er geen en kel" bewijs was van de schuld van S. en pleitte vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. ARNHEM De res,-kapitein Th. te Delfzijl, dis veertien dagen ge leden voor de krijgsraad te Velde- Oost te Arnhem terecht heeft ge staan op beschuldiging van „joy riding". het geven van onbevoegde opdrachten aan minderen en het vervalsen van declaraties, is Don derdag veroordeeld tot f 150 boete, subsidiair een maand. Van de ver valsing der declaraties werd de kapitein vrijgesproken. De auditeur had- een voorwaardelijke gevange nisstraf van. twee maanden geëist en een boete van f 300, De kapi tein had een militaire auto benut om zijn stervende moeder te be zoeken, terwijl hij in een ander geval een ondergeschikte een ver- warmingskacheltje van een auto liet omruilen. Wetsontwerp vestiging bedrijven aanvaard DEN HAAG. - De Tweede Ka- mer heeft gistermiddag het wets ontwerp, dat een nieuwe regeling inhoudt ten aanzien van de vesti ging van bedrijven, zonder hoof delijke stemming aanvaard. Bij de replieken diende de heer Koersen (KVP) nog enige technische amen dementen in, die evenwel geen' be langrijke wijziging meer brachten in het ontwerp. KEULEN. Israël heeft in West- Duitsland een vrachtschip en een droogdok besteld, waarvan de bouw kosten ten bedrage van bijna 20 mil lioen gulden via de schadevergoe dingsovereenkomst met de regering van Bonn voldaan zullen worden. f Advertentie I. M.) itien ROX Y zou er zo Wie aandachtig proeft, wil alleen nog maar deze verse geurige Amerikaan, Bij ROXY staat de kwaliteit voorop. Ruik het, proef hei, geniet ervan 1 Er> u stemt mee in met Melksanering is vrijwillig (Van onze correspondent) DORDRECHT. Op aandrang van de melksaneringscommissie le veren de standaardisatiebedrijven geen melk meer aan twee niet ge saneerde melkhandelaren. Hef O.M. bij de Dordtse recht bank greep in na een onderzoek van de C.C.D. op grond van de Wet op Economische Delicten en vaar digde een bevelschrift tot melk- ievering aan de geboycotte slijters uit. Het O.M. stelt zich op het stand punt, dat de melksanering op basis van vrijwilligheid is geregeld en dat in het onderhavige geval pres sie is uitgeoefend, zowel op de slij ters als op de standaardisatiebe drijven. Het O.M. overweegt een proces tegen de directie van een Dordts standaardisatiebedrijf. (Advertentie l.M.) ZO tabl. 55 cent (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft minister Van Thiel de motie- Lemaire (KNP) betreffende de in Indonesië verblyvende Nederlanders met klem ontraden. Hij had zich over deze motie o.m. laten voorlichten door de Hoge Commissaris, die thans in Nederland vertoeft. Deze had hem ver zekerd, dat van een voor Indische Nederlanders onhoudbare situatie In Indonesië geen sprake was. Hij erkende dat de motie aantrekkelijke kan ten had, waar zij de beslissing over het In Indonesië blijven van Indisch* Nederlanders aan de betrokkenen zelf wilde laten. Doch die vrijheid is er. Het gaat er alleen om of zij een ryksvoorschot moeten of kunnen krijgen voor de overtocht. TWEEDE KAMER (Van onze landbouwredacteur) Het gaat met de besprekingen over de vorming van een melkmonopolie in Westelijk Nederland niet van een leien dakje. De meningsverschillen tussen de vertegenwoordigers der belanghebbende groepen, zijn zo hoog gestegen, dat in de commissie van voorbereiding barsten zfjn ontstaan. Zowel individuele personen als zuivel en consumptiemelkfabrieken hebben reeds geweigerd aan de vorming van een melkpool deel te nemen. Weigering was gedeeltelijk ge baseerd op de overtuiging, dat een. dergelijk monopolie te zeer in strijd zou zijn met de belangen van de 4.500.000 bewoners van het Westen en voor een ander deel steunde zij op overwegingen van bedrijfsbe lang. De bestuurders en directeuren van de melkveehouders, zuivelfa brieken, standaardisatiebedrijven en kleinhandelaren in melk. die hun bedrijf in het z.g. Westelijk melk- consuraptiegebied uitoefenen, zul len volgende week opnieuw bijeen- Mem L»„ w Vijftien jaar ge- Mausoleum leden is Aïusta- r fa Kemal Ata- VOOr i'lUStaja turk, de grond-. Kemal Ataturk ste president van 't moderne Turkije, gestorven. In Ankara zijn Dinsdag zijn stoffelijke resten bijge zet in een kolossaal matisoleumdat gebouwd is op de top van een heu vel, die boven de hoofdstad uitrijst. De foto geeft een overzicht «an de herdenkingsplechtigheid voor trappen van het mausoleum. komen om de besprekingen over de vorming van het melkmonopolie voort te zetten. In vorige verga deringen bleken vrij grote menings verschillen te bestaan over het door de coöperatieve melkcentrale en VV2M (de particuliere zuivelin dustrie) opgestelde rapport, waar in de grondslagen voor het vor men van een melkpool waren ver vat. In een vorig artikel hebben wij de belangrijkste hoofdlijnen van het rapport geschetst. Nu is besloten, dat de deelnemen de partijen voor 15 November hun mening over de voorstellen schrif telijk zullen indienen. Deze rappor ten zullen dan de basis vormen door de discussies op de komende ver gadering. Ook de opmerkingen, die minis ter. Staf, minister van Landbouw a.i: in de Tweede Kamer maakte naar aanleiding van vragen van dr Vondeling, hebben op velen als een kou ie douche gewerkt. Indien de besprekingen zouden leiden tot de vorming van een melkmonopo lie ter» detrimente van andere groe pen. aldus de heer Staf, dan zal de overheid bier alle noodzakelijke aandacht aan schenken). Verschil van oordeel over de mo gelijke gevolgen, van een melkpool wordt ook merkbaar bij de melk veehouders en de meikslijters. De Iaatsten worden bang, dat zij bin nen enkele jaren met handen en voeten gebonden zullen zijn aan de organisatie van melkveehouders (de CMC) en de grote standaardi satiebedrijven en vrezen het ver lies van hun zelfstandigheid. De coöperatief georganiseerde boe ren, die steeds is voorgehouden, dat de particuliere zuivelindustrie een groot gevaar inhoudt voor hun economische welvaart moeten plot seling tot de conclusie komen, dat hun coöperatieve zuivel organisaties gaan samenwerken met de particu liere zuivelindustrie en gaan zich onder deze gang van zaken verle gen en onbehaaglijk voelen. In hun ogen lijkt het of hun eigen coöpe ratie zich in csa soort monster verbond stort, waarvan de gevol gen niet zijn te overzien. Zij voe len zich bepaald niet gelukkig met de besprekingen over een melk monopolie. (Advertentie l.M.) Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keet niet verwaarlozen: Geef de bacillen geen kans, gebruik Hoewel de motie zich niet uit drukkelijk tegen het regeringsstand punt keert, dat het voor de meeste Indische Nederlanders beter is, dat zij in Indonesië blijven, maakt het dit wel illusoir. De minister ver wachtte, dat de motie een grote uittocht tenge volge zou heb ben. Dit achtte hU niet ia het belang van de be trokkenen. De meesten kennen Ne derland niet. Het is voor hen een totaal vreemd land, waar zij mis schien niet zullen aarden. Ginds heb ben zij meestal nog een betrekking, terwijl zij hier moeilijk of niet aan de slas komen. De ervaring deed de minister zelfs zeggen, dat er mis schien eerder aanleiding bestond om gerepatrieerd en. die hier niet kun nen aarden, een voorschot te geven om terug te keren. De regering werd uitgenodigd om met spoed in Indonesië een organisatievorm, van overwegend nlet-ambtelijk karakter tot stand te brengen, waarvan de werk wijze voldoende zekerheid zal bieden, dat bij aanvrage om financiële hulp voor overtocht naar Nederland, de beoordeling omtrent de vraag of het belang van enige persoon al dan niet het meest gebaat is met een voortgezet verblijf in Indonesië consciëntieus en deskundig plaats vindt. Deze motie was o.a. mede ondertekend door de heer Stuf kens (PvdA) en mr Beemink (CHU), wiens geestverwant Van de Wetering,, de motie-Lemaire had ondertekend. Om deze motie te kunnen bestuderen, drong dr Schouten (ARi op uitstel van behandeling van de beide moties aan. Prof. Oud (WD) sloot zich bij zijn ver zoek aan. Naar zijn mening zou intussen echter de begroting van Maatschappelijk Werk wel kunnen worden aanvaard. Prof. Lemaire (KNP) gaf blijk van'eenzelfde inzicht. Voorzitter Kortenhorst gaf aan hun verzoek gevolg, nadat hij prof. Le maire (KNP) echter had gewaarschuwd, dat deze bij deze gang van zaken, de mo gelijkheid zou verliezen, om tegen de he- groting te stemmen als de afhandeling van zijn motie hem achteraf niet zou be vallen. Prof, Oud betoogde echter, dat het stemmen tegen een begroting om die PARIJS. Op 1" November zullen in het Franse parlement de debatten over de ratificatie van de E.D.G. beginnen. Gisteren hebben verscheidene vooraanstaande politici zich over leze brandende kwestie uitgesproken. Ook de Bermuda-conferentie is ter sprake gekomen. U.R.A.S. de door generaal De Gaulle om hun medewerking: aan de regering gedesavoueer de Gaullisten, die niettemin des generaals politieke opvattingen nog zijn toegedaan heeft om uitstel van deze conferentie gevraagd en gedreigd haar ministers uit het kabinet terug te trekken, als aan dit verzoek niet wordt voldaan. De meest opzienbarende gebeur tenis was de persconferentie van De Gaulle zelf. de eerste sinds Fe bruari. Dat De Gaulle tegenstander is van de E.D.G. wisten de 200 journalisten, die naar het hotel Con tinental waren gekomen om hem te horen, al lang. Het was echter op vallend, dat hij tegenover zijn ne gatieve critiek weinig positieve ge dachten wist te formuleren. Het be langrijkste was nog zijn suggestie. Frankrijk aan te wijzen om samen met de Sowjet-Unie te zoeken naar een modus om de communistische landen in vrede naast het Westen te laten leven. ..Dit is een bemid delingsrol, waartoe Frankrijk door zijn ganse historie is voorbeschikt", aldus de generaal. Dc Gaullc zei verder o.a.. dat Duitsland herbewapend moet wor den „onder de juiste voorwaarden". Deze voorwaarden zijn volgens hem een confederatie van Europese sta ten, Engeland daarbij inbegrepen, zonder dat een van deze staten zijn nationale onafhankelijkheid ver liest. Ook oud-premier Edouard Daia- diér heeft gisteren gesproken 00 een vergadering van tegenstanders van het Europese leger, rife door ongeveer duizend personen so cialisten, radicalen, conservatieven, dissidente Gaullisten en Gaullisten werd bijgewoond. Overal in het land dienen protestvergaderingen gehouden te worden volgens Dala- dier. De grijze leider der radicalen, Herriot, zond een adhaesiebetuiging aan de vergadering. In een andere bijeenkomst heeft de socialistische leider Guy Mollet verklaard, dat de meerderheid van de socialistische partij het plan voor een Europees leger niet voldoende supra-n at ionaal vindt. „Wij wensen geen verdrag, dat de verholen te rugkeer van de Duitse „Wehr- macht" toelaat", aldus Mollet. reden een volkomen verouderd middel was. De begroting van Maatschappelijk Werk werd vervolgens z.h.s. aange nomen. Da beide moties worden Dinsdag behandeld. Advertpntie l.M.) Een onderbreking van onze serie Sint Nicoiaas aanbiedin gen moet wel een bijzondere reden Hebben en inderdaad, als wij een partij afgepaste glasgordijnen kunnen kopen van een fabrikant die beslist vóór het einde van het jaar zijn hele voorraad kwijt wil, dan moeten al onze klan ten dit weten. Afgepaste glasgordijnen van fijngeweven vitrage met brede Figure entredeux en dubbele onderzoom die het hele jaar voor f 2.25 worden verkocht, koopt U nu „in de stad" voor een prijs die bijna een gulden lager is dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van afge paste glasgordijnen 160 cm lang, aan hen die na de najaars-5choonmaak de hele buurt Willen laten zien hoe mooi gordijnen met Figuré entredeux kunnen hangen en die ze nu kopen per stuk voor WINKELCENTRUM BINNENWEfi, Tel. 29180

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2