li liehtweken KANTTEKENINGEN Onder gejuich verliet H. M. onze stad S. G.-gebouw wordt midden in de nacht verrold B. EN W. STELLEN VOOR Vijf koopavonden in Selectie-wedstrijd Zaterdagvoetbal Veertig jaar in levensmiddelen DHS-nieuws Museumconcert St Nicolaasmarsen van „Trekvogels" Opbrengst collecte Mr dr ir van Praag over Spanje Overplaatsing van onderwijzer Dulles: Westen heeft leiding in diplomatiek offensief Gaullisten vormen nieuwe partij Franse invitatie voor ouders in Zierikzee Monteur.steelt 300 paar handschoenen Ryan, voorzitter van internat, vakbond treedt af Unie Handels- en kantoorbedienden tegen plan: ander instanties vóór Nader communique van bedrijfsunie Ergerlijk geval van mishandeling J Agenda Rotterdam 2 Donderdag 19 November 1953 Ook voor' de terugtocht, die H.M. Koningin Juliana gisteren door onze stad maakte, toen Zij, na hel in dienst stellen van de kruiser „De. Kuyter", de" werf "Wilton-Fijenoord verliet, bestond zeer grote belangstelling van de burgerij. Vooral langs de route door het stadscentrum bevonden zich vele mensen, die hartelijk juichten, toen H.M. daar om circa drie uur voorbij reed. A.s. Zaterdag zal in Leiderdorp op het terrein van RCL een selectie wedstrijd worden gespeeld met spe lers uit clubs vaiS District West I en West IX. De spelers van HBSS, Schef- fers en Mast, zijn voor deze wedstrijd gekozen, resp. als linksbinnen en linksbuiten in elftal B. De firma D. Lems. het levensmid- j delenbedrijf aan de Christiaan Huy- gensstraat 2, bestaat Vrijdag 20 No- vember 40 jaar. Ter gelegenheid hier- van was er gistermiddag een receptie in Musis Sacrum, waar zakenrelaties i en clientele in de gelegenheid wer- j den gesteld de jubilerende eigenaar i te komen complimenteren. Er heerste een geanimeerde stemming en gezel- ■Zondag ajs. is het eerste elftal van DHS vrij, maar voor de lagere elf tallen is er een volledig programma. Het tweede speelt in het „Volks park" om 10 uur tegen VFC 2 en moet trachten te winnen, waardoor de gexraarlijke laatste plaats aan een ander kan worden over gedaan. Om 12 uur komt dan het derde elf tal in het veld tegen OW 2 en om 2,30 uur het vierde tegen Progress 2. Het vijfde elftal gaat naar Woude- Stein om er SMV 5 te gaan bekampen. Aan de Damlaan spelen dan nog om 12 uur DHS 8 tegen RKWIK 4 en tenslotte DHS 7 om 2.30 uur tegen Hillcgersberg 6. Schaakclub Schiedam Voor de huishoudelijke competitie van de Schaakclub Schiedam werden de volgende partijen gespeeld. Groep I: J. BijlooA. Mast 1—-0. W. Meijer'J. F. Rorjje A. v. Etten—P- Lam 0lr J. Piuijmers—S. lige sfeer, die mede door een aantal Oosthoek A. de BruinJ. C. bloemstukken aanmerkelijk werd j Droge afgebr., C. L. v. TroostG. M. verhoogd. Groen afgebr., C. VrijlandP. Wes- terveld afgebr. Groep II: L. van ÏJzendoornW. Hoogendam 01, <T. C. den Boer—C. Slagmolen o1. F. de Vlieger—H. Meijer 10, J. C. den Boer—N". v. d. Brugge 1—0, P. CampenJ. v. d. Vel- Om vijf minuten voor drie snor den twee motoren met zijspan van de Schiedamse motorpolitie voorbij, 'ion teken, dat de koninklijke stoet in aantocht was en dat daarvoor al het verkeer moest worden stop gezet. Evenals 's morgens deed de politie dit zeer tactvol en .werden de auto's zodanig opgesteld, dat in de kortst mogelijke tijd drukke ver keerspunten konden worden ont ruimd. Om drie uur naderde de konink lijke stoet, voorafgegaan door een auto waarin de commissaris van politie, de heer K. Rypma, die des morgens .bij de ontvangst aan de gemeentegrens aan H.M. was voor gesteld, was gezeten. In zeer snelle vaart ging de stoet o.a. via de B-K.laan, Koemarkt, Broersvest, Sin gel en Overschieseweg naar Delft. Bij het bereiken van de stads grens verliet de politie-escorte de stoet, de koninklijke standaard werd in de hoes gerold en incognito reed de Koningin naar Delft. Daarmee behoorde een werkbezoek van de Landsvrouwe aan onze stad tot het .verleden. Op het. concert. Woensdagavond Jn het Stedelijk Museum gegeven kreeg men de niet veelvuldig voor komende combinatie van drie fa gotten te horen. Van de werken Hiervoor geschreven, voldeden de twee delen uit het trio van Ernest W. Mulder het meest. Zowel het Jcoraalvoorspel als de fuga bleken niet alleen met begrip voor de klankmcgehjkheden van deze in strumenten 'te zijn gecomponeerd doch klonken door hun harmo nische evenwichtigheid zeer ge ïnspireerd. Het trio van Bergt kan rnen weliswaar onder de salonmu- zieken rangschikken, doch het hield door de typische -gebruikmaking van de klankkleur de aandacht toch wel gaande, meer in. elk geval dan de stukken van enige prae- Jdassieke componisten, die iets mo notoons hadden. De fagottisten Henk de Wit. Fer dinand Duran en Ab Schlebaum, die zich ook als duo deden horen respectievelijk in het concerto voor twee fagotten en een sonate Fagot en piano, gaven met hun vertol kingen blijk, uitmuntende instru mentalisten te zijn. Over gebrek aan verscheidenheid 3n de samenstelling van het_ pro gramma had men overigens niet te klagen. De violist Cees Bandel speelde met weel talent o.a. wer ken van Willem de Fesch en Co- jrelli en bracht met de uitstekend spelende hoboïst Piet Schenkels, die zich ook solistisch zeer ver dienstelijk maakte een eenvoudig en vriendelijk klinkend stuk van Pachelbel tehoren. Voor vocale afwisseling zorgde de jeugdige bas Albert van Haas teren. Dit debuut hield beloften m. "Wel kan zijn van nature warm klin kende stem in het hoge register nog aan buigzaamheid winnen en vraagt de loonvorming- ook nog meer fond. maar in de aria's van Bach en Haydn had hij reeds heel veel goede ogenblikken. Miep Leendertz begeleidde op het orgel, soms goed maar ook wel eens kleurloos en slepend, zodat er dan rhythm ische schommelingen en on gelijkheden optraden, die de solis tische prestaties onnodig bemoei lijkten. De aula was uistekend bezet en de uitvoerenden hadden telkens hartelijke bijval in ontvangst te nemen. VAN BOEN Op 21 en 22 November organiseert de wandelsportverenigmg „De Trek- vogels" haar traditionele St. Nico laasmarsen, Voor deze lustruintoch ten is een speciale medaille ontwor pen. Ook St, Nicola as' en Zwarte Piet zijn in eigen persoon aanwezig. De afstanden zijn 12 en 21 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor junioren (tot 16 jaar) 0.80 en voor senioren 1.10. Er wordt gestart van cafe ..Boulevard" aan de Rotterdamse* dtfk. Zaterdag tussen 23 uur en Zondag van 10—11 uur. CJMV-feest in Irene De Schiedamèe federatie van de GJ.MJV. vierde gisteravond in de grote zaal van gebouw Irene hes honderdjarig bestaan van deCJM v in Nederland. Deze feestelijke her denking bestond ojn. uit ten ope- ningswoord van de voorzitter, de heer H. Meijers. die het oslang van het C. J- M. V.-werk uiteen zette. Voorts de, vertoning van de film „Zo begon-het",, waarin o.m. tachtig jaar oude prenten en foto's voor kwamen van de oprichting van het Schiedamse tamboer- en pijperscorps „Harmonie" en de mondaccordeon- vereniging „Bravo" Het hoogtepunt, van de avond was de opvoering van een speciaal door ds. Zegenus voor de C.JM.V. geschreven toneelsel in zes taferelen „Een weg aller wegen" Het stuk brengt' diverse sociale "pro-, blemen in onsjand naar veren o.a de emigratie. opvoeung,. die -cle toneelgroep van de C.J.M.V. „Ons doel getrouw'* ervan gaf, was zeker pief onverdienstelijk. Koningin Juliana verfaat kruiser. i.- A De collecte ten bate van de rheu- mabestrijding heeft 1631,87 opge- bracht. Uitdrukkelijk zij er op ge- den afgebr. wezen, dat dit bedrag, dat voorlopig Voor de competitie van de Rotter- i in de kas van het Rotterdamse fonds damse Schaakbond speelde het vierde wordt gestort, blijft gereserveerd om tiental tegen het Zwarte Paard 2, in Schiedam een bestrijdings- welke wedstrijd in een gelijk spel is centrum op te richten. i geëindigd. i De Bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap is dezer 'dagen in vergadering bijeen geweest in de cantine van Roe- I lants en er ging, zoals gewoonlijk, weer meer dan vier uur voorbij, voor de diverse agendapunten de revue waren ge- passeerd. In de eerste plaats werd de begroting voor het vol- 1 gend jaar behandeld, sluitend op 32.675.en hoewel lang niet alle discussies over de afzonderlijke posten gereleveerd kunnen worden, kwamen ook nu weer enkele nieuwtjes naar voren, die de* moeite van het publiceren waard zijn. De ver gadering werd wederom bijgewoond door mr M. J. M. van Kinderen, de wethouder van Culturele Zaken. Honderden orb eiders van Wil to n- Fijenoord volgden de plechtigheid op de. „De Ruyter" vanaf het Withelminadok, dat naast de nieu we kruiser lag. Ook op de in het dok liggende Tidaholmzag het zwart van de arbeiders. Voor een aandachtig gehoor, dat bestond uit leden van de Schiedamse afdeling van de Bond van "Technische Ambtenaren heeft gisteravond de directeur van de Gemeentelijke Bouw en Woningdienst, mr dr ir M. M. van Praag, iq, Corner House een lezing gehouden over zijn reis door Spanje, Op een prettige en onderhoudende wijze heeft de heer Van Praag ver teld over de typische Spaanse steden, die ieder hun eigen karakter hebben. Men treft er nog veel rococo-stijl aan, die herinnert aan de riddertijd tijdens de strijd tegen de Moron. Voorts ver haalde de causeur over zijn eindeloos lijkende tocht door de hoogvlakte van Castiliè. Geruime tijd besteedde de beer Van Praag aan zijn beschrij ving over Madrid. Over de metro, die er het vervoermiddel voor de ge wone burgerman was. Over de stie rengevechten, waarover de causeur zijn afkeuring uitsprak, en over die typische zigeuner wijk- Voorts prees de heer Van Praag de hoffelijkheid van de Spanjaard. B. en W. stellen, de raad voor de heer ftX. v. d. Schee, onderwijzer aan de Willem Brouwerschool, per 1 No vember in gelijke functie over te plaatsen naar de Thorbeckeschool in Nieuwland. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus Th. F. z. v. H, N. Gijtenbeek en Th. H. Kloos: Pieter, z. v. A. Pijnacker en M. Lorier; Daniel L. z. v. M. Krommenhoek en M. Verschoor; Margarita M. d. v. J, A. Fompe en H. C. Berkhout. Zoals bekend, had de sectie WV enige tijd geleden een adres aan de Nederlandse Spoorwegen gericht, inzake het niet meer stoppen van de express-treinen in Schiedam. Volgens deze sectie zijn door deze maatregel vele forensen uit Schie dam, Vlaardmgen en Rotterdam- West gedupeerd en men verzocht de oude toestand terug te doen keren. Voorzitter M. Hoil las nu het snelle antwoord van N.S. voor. waaruit bleek, dat de forensen weinig hoop kunnen koesteren. In de brief wordt gezegd, dat het voor een vlotte door reis belangrijk is, dat Schiedam met meer wordt „aangedaan" en de N& menen voorts, dat het aantal gedupeerden niet zo groot is. De heer G. W. van Bergen Wal raven, voorzitter van de sectie WV. zal nader onderzoeken of deze kwestie alsnog verder uitgewerkt kan worden. Vele discussies zijn ook gevoerd over de uiteindelijke bestemming van de gerestaureerde Beurs. Uit de woorden van de heer Leenderts, voorzitter van de SBLO. mag men opmaken, dat de gemeentelijk sport- commissaris. de heer Bronneman. thans een rapport samenstelt over de wensen van de tafeltennissers, terwijl B. en W, ook conservator D. Schwagermann van het Stedelijk Museu^; opdracht gegeven hebben de moTelijkbeden van het gebouw voor exposites te onderzoeken. Ten slotte zijn er de plannen voor het stichten van een drankmuseum, waarmee de heer Sunderman zich met andere distillateurs bezighoudt, zodat men nog steeds niet veel wij zer is geworden. In een der dagbladen heeft een ingezonden stuk gestaan, waarin de schrijver zich verontwaardigd toon de over het feit. dat de gemeente 5000,— voteert voor de onkosten, die aan het verrollen van het SG- gebouwtje naar de Plantage ver bonden zijn. Voorzitter Holl heeft in verband hiermee medegedeeld, dat de ware kosten 5436,be dragen. zijnde de prijs die aannemer Vlugman berekent, zodat de vijf mille als gemeentelijke uitgave ver antwoord is. Het SG-gebouwtje zal in een nacht worden verrold naar zijn nieuwe standplaats. Notaris A. S. H. A, Blaisse, voor zitter van Toonkunst, heeft de stand van zaken van zijn verenigng uit voerig uit de doeken gedaan sn met vreugde geconstateerd, dat het en thousiasme voor de Passage-concer ten in grote mate toeneemt. Het eerste concert werd door 640 be talende bezoekers bezocht, het twee de trok al 750 luisteraars. Minder florissant is de financiële positie van het Muzieklyceum, ook al heeft de gemeente steun toegezegd. Op zijn verzoek zal de Schiedamse Gemeen schap thans een onderzoek instellen naar de mogelijkheden, waarop practisch hulp geboden kan worden. Een ander punt van gesprek vormde het plan om te komen tot een permanent agenda-bureau, zo als Rotterdam dit heeft. De heer Lansbergen, voorzitter van de sectie muziek, hekelde bijv. het feit, dat onlangs door Excelsior een concert in de Sint Jan gegeven werd, ter wijl de volgende avond de VARA in de Passage jubileerde. Beide ver enigingen trekken hun publiek uit de zelfde bevolkingsgroep, zo zeide hij, en dit soort ongewilde concur rentie kan met een goed function- nerend agenda-bureau voorkomen worden. Van vele kanten zijn daar op suggesties gedaan over de prak tijk van zo'n bureau en 'de zaak zal nu in studie genomen worden, in de hoop. dat er bij de verenigin gen zelf begrip en animo te vinden is. Ook over de jeugdrecreafcie is lang gesproken, maar dit probleem is dermate gecompliceerd, dat te weinig hoevast werd gevonden om er reeds nu iets over te zeggen. Van de begroting kan gemeld worden, dat 250.— geraamd is voor aanvulling van de muziek bibliotheek van de sectie Muziek. De Sectie Zang krijgt 1000,— als subsidie voor concerten en de Sec- tie Toneel krijgt 1000.voor het aanstellen van beroepsregisseurs bij de amateur-toneelverenigingen. Voor het Bureau Medische Sportkeuring 150,— uitgetrokken, voor de Sectie Jeugd 825,—. voor de Na tionale Feest- en Gedenkdagen 2500.voor de Sectie VVV 2000,en voor de sectie Culturele Ontwikkeling 600. De voorzitter van de S.G„ de heer M. Holl. constateerde met vreugde, dat het SG-orgaan (jaar lijkse kosten ruim 10.000,thans self-supporting is. Handelsovereenkomst tussen Nederland en Vietnam PARIJS. Vertegenwoordigers van Nederland en de Indochine. se staat Vietnam hebben Woensdag in Parijs een handelsovereenkomst getekend, op grond waarvan Viet nam Nederlandse melk blik. pa pier, pharmaeeutica en electrische installaties zal kopen. De overeen komst heeft een looptijd van een jaar. CLEVELAND John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, "heeft in een rede voor de jaarlijkse conven tie van de vakbond CIO verklaard, dat de Russische heersers niet met het Westen over Europese vraag stukken willen spreken, omdat zij bang zijn, de volken achter het IJzeren Gordijn niet in bedwang te kunnen houden. De Westelijke wereld heeft thans in diplomatiek en in moreel op zicht het initiatief in handen, meen de Dulles. Hij verklaarde te geloven, dat de resultaten van de vrije wereld uit eindelijk de ineenstorting zouden teweegbrengen van wat hij noemde de Russische overheersing van „het gevangen wereldfront". Het is noch noodzakelijk, noch wenselijk om te trachten een revolutie te verwek ken, zei Dulles. RUTTKKDAM PARIJS. De Gaullisten in de Franse volksvertegenwoordiging hebben Woensdag besloten, een nieuwe parttf te vormen, nu gene raal De Gaulle vorige week heeft verklaard, dat de door hem gestich te beweging „Rass emblement du Peuple Francais'' (RPF) zich niet langer met het parlementaire werk zal bezig houden. De nieuwe partij zal zich blijven verzetten tegen het Europese-leger- verdrag, maar volgens waarnemers kan deze nieuwe ontwikkeling er toe leiden, dat de Nationale Vergadering instemt met een compromis-resolu tie over de EDG, wanneer Vrijdag het debat over de buitenlandse poli tiek wordt besloten, In de Nationale Vergadering be schikken de Gaullisten over 79 van de 627 zetels. In de Raad van de Republiek (Senaat) hebben zij 50- van de 320 zetels, terwijl in de raad gevende vergadering van de Franse Unie 31 van de 204 zetels door hen worden bezet. ZIERIKZEE De inspecteur van het onderwijs in het Franse depar tement Nord heeft Woensdag, ver gezeld van zijn algemeen secretaris een bezoek gebracht aan Zierikzee. Ook de dames van de beide heren maakten de reis mede. Deze hield verband met het feit, dat op het ogenblik de volledige voorberei dingsklasse van het Zierikzee Ly ceum de gast van de Fransen is en onderwijs ontvangt op het kasteel Bonnemain. De Fransen treffen voorbereidin gen om aan de Zierikzeese kinde ren een Sinterklaasfeest te berei den. Men heeft voorgesteld een van de ouders van ieder kind en het dagelijks bestuur der gemeente Zie rikzee op kosten van de Franse re gering met St. Nicolaag uit te no digen voor een bezoek aan Bonne main. Over dit voorstel is met de ouders een bespreking gehouden. AMSTERDAM. Dezer dagen heeft de politie de 30-jarige schrijf machinemonteur K. J. K. gearres teerd, die kans heeft gezien in een periode van Mei tot en met Juli ongeveer driehonderd paar hand schoenen te stelen bÜ een grossier in het centrum van Amsterdam. De monteur bezocht geregeld deze grossier om de schrijfmachines te., onderhouden en kwam daarbij her haaldelijk in het magazijn, waar grote hoeveelheden handschoenen lagen opgeslagen. Van de perioden dat hij wel eens alleen werd ge laten door het personeel van de zaak. heeft hij gebruik gemaakt om af en toe een fikse greep te doen in de voorraad. Behalve K. zijn drie personen ge arresteerd. die van heling worden verdacht. PHILADELPHIA. De 69-jarige Joseph R, Ryan is afgetreden als voorzitter van de internationale vak vereniging van havenarbeiders. Hij krijgt een pensioen van 10.000 dollar 's jaars. Ryan, die 25 jaar vakbondsleider van de havenarbeiders op de Oost kust is geweest, is ondanks beschul digingen over onjuiste handelingen, door zijn mensen gehandhaafd. De 50-jarige William V. Bradley uit Kingston (New York) werd bij acclamatie tot opvolger van Rvan gekozen. Vijf koopavonden zullen er komen tijdens de manifestatie „Rotterdam-Lichthaven", als de raad accoord gaat met een desbetreffend voorstel van R. en W. Het college noemt als data Donderdag 10, Vrydag 11, Zaterdag 12, Vrijdag 18 en Zaterdag 13 December. Op die avonden zullen de winkels eventueel tot tien uur geopend mogen zijn. Alle instanties, wier mening over dit voorstel door B. en "W. is gevraagd, voe len vóór de plannen, behalve de Bedrijfsunie van Samenwer kende Organisaties van Handels- en Kantoorbedienden. damse publiek te die»en. Honderdelf jaar geleden was Musis dc trots van de Schiedamse feestzalen. En nu. 17u is Musis nog de vooraanstaande gelegen heid waar festiviteiten in alle mogelijke w if timer? worden bdead. Gefelici teerd .Musis Sacrujïi. In de voorbije eeuw heb je over duidelijk bewezen, dat je RECEPTIE Het comité, dat een hul diging voorbereidt tijdens de afscheidsreceptie, die Zaterdagmiddag in de gro te zaal van Irene door de heer J. G. Hakkert zal worden gehouden, deelt ten overvloede mede, dat een ieder daar hartelijk wel kom is. J-jLT is vandaag, beste het Musis wellicht voor het vrienden, dat ik nu? eersf kennis gemaakt j t aandacht vraag voor een het meisje hunner dromen bijzonder soort jubileum. U en ontmoette Jacoba er kent de gebruikelijke jtibi- misschien haar ware Jacob lea wel. zo van 12Vz jaar, Een eeuw lang hebben de 25 of 50 jaar in dienst van dcitrpn van Musis aan de een firma,, een huwelijk, Lange Haven open gestaan dat een van deze periodes voor hen, die ontspanning heeft mogen duren of een loensten. Als die muren, bedrijfdat kan terugzien die nu ro keurig zijn geres- op een roemrijk verleden, taureerd eens konden ver- Dit keer is het toch echt tellen. Van die oude grote een parel onder de Schie- iets anders. Maar laat ik kachel, die in de hoek van damse feestzalen benf. uw geduld niet. langer op de zaat stond. Over Stolk, rTrosnc AimNnPTa de proef stellen en u ver- die jaren de scepter in het tellen, dat op de elfde dag gebouw heeft gezwaaidDe NW-Bestuurdersbond van de elfde -maand Musis Over feestavonden, over vroeg Schiekanter of hij de Sacrum 121 jaar bestorid, bals, over bals-masqués 'n leden van de aangesloten Acht dagen geleden dus eeuw vol van prettige her- bonden er nog eens op wil- heeft de tegenwoordige inneringen zij het dan met de attenderen, dat op 24 een uitzondering tijdens November en 10 December de laatste oorlogsjaren, in het Volksgebouw cur- toen de Duitse bezetters de susavonden worden belegd, raai in korte tijd tot een waar een hoofdbestuurder uitgewoonde barak maak- van de Grafische Bond een ten. Daarom was het zo inleiding zal houden over zitten, die per genoemde nuari tijdens een" grote gediend om feest te kunnen prettig, dat kort nc de be- het onderwerp: „Ds sociale datum waardeloos zullen gala-uitvoering in het Pas- vieren,. Onze ouders en vrljding Musis in volle glo- en economische aspecten worden. Derhalve wordt u sage-theater gevierd. Voor fuumneer "og jong bent) rie kon worden herstelden van de volkshuisvesting en geadviseerd uw busje'te la- de adspiranten komen er uw voorouders hebben in heropend. Om het Schie- woningbouw". Bij deze. ten ledigen. Bovendien twee aparte feestmiddagen. wordt er de aandacht op gevestigd, dat u ook geen zilveren dubbeltjes meer in uw spaarbusje moet doen. want ook deze mun ten worden binnenkort uit de circulatie genomen. Voor de rest kunt u er alle an dere Nederlandse munt stukken in doen. En in uw eigen belang, zoveel u maar wilt. BIJ DE BRUG Bij de brug stonden twee oude heertjes. De een zei: „Wat denk je, slaapt Sin terklaas met zijn baard bo ven of onder de deken". De ander antwoordde: „Het is nogal koud hier en aange zien de Sint uit het ivarme Soanje komt, neem ik aan. dat hü diep onder de wol kruipt, dus met baard on der de dekens". Waarop het eerste heertje vroeg: „Gelooft u dan nü nog aan eigenaar, de heer Jan Groot, het feest in alle stilte fhij ioas u.l. dc enige die het wist) herdacht. Honderdenelf jaar heeft dus het Musis Schiedam OPGELET Zinken dubbeltjes en oude bronzen centen zijn buiten omloop gesteld. Tot 15 December kunnen deze Sinterklaas?" nog worden ingewisseld. DOK-JUBILEUM Nu maakt de directie van de „Spaarbank Anno 1820" Naar het clubblad van de (U weet wel. van de Lan- Christelijke gymnsstiek- ge Haven> zich ongerust, vereniging D.O.K. weet te dat in de spaarbusjes. die melden, wordt het veertig u wellicht thuis hebt staan, iarig bestaan (de dag is 19 nog oude munten zullen December a.s.) op 7 Ja- Zoals wij reeds Zaterdag schreven heeft deze Unie geadviseerd de ver gunning tot het later sluiten van de winkels niet te ver lenen. „Het is ons gebleken", aldus schrijft de Unie ons vandaag in een perscommuniqué, „dat in de moti vering tot dit advies het standpunt van één groep werkgevers niet tot zijn recht komt. Om elk schijn van onvoldoende voorlichting te vermij den stellen wij er prijs op te ver klaren, dat: a. De werkgevers uit het grootwin kelbedrijf het voornemen hebben om tijdens „Rotterdam-Lichtha- ven" slechts vier dagen de win kels later open te houden. Zij willen op 24 en 31 December nor maal om 6 uur sluiten. b. De bedienden van een aantal werkgevers (grootwinkelbedriji textiel, kruindeniersbedrijf en een groot warenhuis) werken on der een Collectieve Arbeids overeenkomst, waarir een over- werkregelïng is opgenomen. c. Onder werkgevers die niet dooi een CAO zijn gebonden, worden er aangetroffen die vrijwillig be reid zijn enige compensatie te verlenen." Het communiqué van de Bedrijfs unie vervolgt: „Deze wetenschap doet niets af aan het feit dat het bestaan van enkele Collectieve Ar- beids Overeenkomsten slechts een beperkte groep van winkelbedienden een zekere compensatie waarborgt. Het op initiatief van de plaatse lijke Unie tot stand gekomen over leg had juist tot doel waarborgen te scheppen dat de compensatie zou gelden voor het gehele winkelperso neel. De waarborg zou aanwezig zijn als het recht op compensatie ont leend wordt óf aan een CAO óf aan een door het college van rijks bemiddelaars afgegeven bindende beschikking". Tot zover de verklaring van de afdelingsunie. die verder nog aan voert dat uit een onderzoek is ge bleken dat voor de vorige koop avonden aan het winkelpersoneel in in het algemeen geen of onvoldoen de compensatie is verleend. VOOR Alle overige instanties, die door B. en W. naar hun mening ten aan zien van de koopavonden zijn ge vraagd, hebben te kennen gegeven dat zij wel voelen voor gedeeltelijke inwilliging van het verzoek van de stichting „Rotterdam-Lichthaven", zij het in uiteenlopende mate. Acht de Middenstandsverenïging .Rotterdam" twee avonden, vol doende, de kring van Rotterdamse grootwinkelbedrijven geeft de voor keur aan vier dagen. Het Midden stands-Besturen College tenslotte (twee van de drie samenstellende verenigingen) en de Kamer van Koophandel wensen vijf koopavon den. Met het oog op de afwijzende houding van de Bedrijfsunie merken B. on W. in hun raadsvoorstel op, dat Rotterdam tot dusverre van Op ergerlijke wijze werden dezer dagen de 50-jarige portier D. C. E. van het Crooswijkse Volkshnia en de 37-jarige jeugdleider M. v. H- van de Kleiweg door de 20-jarige loswerkman J. J. B. en de 34-jarige kraanmachinist G. J. S. mishan deld, die het voor hun broer resp. neef meenden te moeten opnemen- Een 15-jarige loopjongen mis droeg zich 'na afloop van een bij eenkomst in het Crooswijkse Volks huis in de Van Reynstraat tegen over enkele meisjes. De portier nam de jongen daarop mee naar binnen om hem op het foutieve van zijn handelingen te wijzen. De jongen nam dit niet, werd kwaad en liep weg om zijn „grote" broer en zijn oom te halen. Deze hebben daarna de portier en de jeugdleider aan gevallen. Met respectievelijk een hersenschudding en vermoedelijk een gebroken neusbeen moesten zij in het Bergwegziekenhuis worden opgenomen. Op het laatste ogenblik kwam de vader van de jongen tus senbeide. De politie heeft de broei en de oom van huis gehaald en in het politiebureau Slachthuiskade opgesloten. De jongen werd voor lopig mei zijn vader meegegeven. Voedergranen, melkprijs en boter-contröle Tijdens een gisteren te Overschie gehouden vergadering van kring 19 van de Hollandse Mij van Land bouw heeft de secretaris van het hoofdbestuur, ing. Tuinman, een toe lichting gegeven op de monopolie- heffmg op dc voedergranen en de consequenties hiervan voor de vee houders. Spreker deelde mede. dat de aandacht der regering dient ge vestigd te worden op de financiële consequenties, die uit de maatrege len kunnen voortvloeien voor de veehouders Verwacht wordt, dat het voer voor koeien en varkens in prijs van 10—15 zal stijgen. Een verandering van de huidige melkprijs hangt in de lucht, aange zien de regering het voornemen koestert de thans nog verstrekte subsidie op de melk in. te trekken. Ook de rijkscontrole op roombo ter kwam ter sprake. Plannen be staan de controle toe te vertrouwen aan een stichting, ivaarm ook boe ren zitting en medezeggenschap hebben. de in de w-ct beschikbaar gestelde 21 dagen een zeer bescheiden ge bruik is gemaakt. Er zijn pas vj&r koopavonden geweest. Het college is van oordeel dat niet alleen de belangen van een aanmerkelijk deel van de Rotter damse winkelbedrijven, doch ook het algemeen belang van de ge meente inwilliging van het verzoek van de stichting „Rotterdam-Licht ha ven" rechtvaardigen. B. en W. denken daarbij aan het te verwachten bezoek uit binnen, en buitenland. Lustrum-sigaretten met programma van de Lichticeek Speciale sigaretten uan 't merk „Lustrum" heeft de lustnrnicom- mtssie van het Rotterdamsch SLt- denten Corps laten vervaardigen. Aan de achterzijde van het doos je is een beknopt programma van „Rotterdam-Lichthaven" opgeno men. In. de studentensociëteit Hermesaan de Eendrachtswog zullen vanavond de eerste proe ven van deze sigaretten worden aangeboden tijdens een bijeen komst met de bestuursleden i'an de drie organisaties van sigaren winkeliers, Bij K. B. it mr. J. A. L, M, Loeff benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Lei den. De ere-medal 11e. verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver is toe gekend aan de heer H. de Jong fabneks- chef bij de N.V. Soda- en Chemicaliën fabriek. te Rotterdam, en aan J. van Beek Jjzerwerkersbaas bij de N.V» Scheepsbouwbedrijf v.h. De Groot en Van Vliet. Na de vakbeurs voor de groenten- en. Jfruitbrancïie „Robeda" in het GroothandeIsgebouw te hebben ge opend tiet wethouder H. E. v. d. Brule zich gaarne even wegen. Spontaan stelde toen het Robeda- öestuur hei gewicht, dat de weeg schaal aanwees, te zijner bescliik- king. Aan de. beurs teas eenfruit- mandenwedstrpd verbonden. Eer ste prijswinnaars waren: in groep A en B: J. M. van Gugten. m groep C en D: D, L. Rodenburg, in groep Fantasie: G. Mycer. Vrij dag en Zaterdag tot lOu.'s avonds is de fruitmandenshoiv door het pubhek te bpztchtipcn irt het Grootiiandelsgebouu;, ingang A. VOOR HEDEN Toneel: Schouwburg, 8 uur: Théatre Hébertot met „Les Plai- deurs" o.a.v. All. Frangaise. Muziek: Aula Boymans, 8 Ut Per la Musica. Circus: Ahoy' Hal, 8 uur: Circus Strassburger. Cabaret: Luxor, 8 uur: Snip en Stiaprevuc „Op en top!". Film: Arena, 2, 7. 9.30 uur: Strijd om het heelal; Capitol, 2, 7, 9.15 uur: Tarzan eu de duivelin; Centraal, 2, 7, 9.15 uur: Havenwijk; Cineac, 9—5 u: Nieuws enz., 5.30, 7.45, 10 uur: Het grote geheim; Colosseum, 2, 7. 9.15 uur: Het grote geheim; Harmonie, 2, 7. 9.15 u: De eliendigen; Lutusca, 2.15, 7, 9.30 uur: Meisjes slaapzaal; Monopolc, 2. 7. 9 uur: Ds verboden dans; Passage, 2 uur: Moulin Rouge: Prinses, 2.15, 7, 9.3Ö uur: De schat van do gouden condor: 't Venster, 2, 7, 9.15 uur: Vuile handen; Rex, 2, 7, 9.15 uur: De trek naar het westen; Victoria, 2, 7. 9.15 uur: Het grote geheim. Tentoonstellingen: Historisch Museum, 105 uur: Geschiedenis van Rotterdam; Rot terdamse Kunstkring, 10—6 uur; Exclusieve kunstnijverheid en beeld houwwerk; 'fc Venster, 1022 uur: Drukwerk en vrij werk van Wim Brusse met foto's van Eva Brusse - Besnyó: Museum voor Land- en Volkenkunde, 205 uur: Melanesf- sche kunst; weven' en vlechten in Afrika; Bouwcentrum, 9—5. Do. tot 10 u: Bouw v. vac.-oorden. scholen, teh. voor ouden van dagen, fabrieken, boerderijen, etc. Engelse architec tuur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2