Staatsloterij en cultuur weer aan de orde gesteld SeMoet op palymi^ndf Mossadeq nodigt zijn aanklager uit voor worstelpartijtje Beunhazen noemen zich belastingconsulent Bermuda maakt zich op om „Grote Drie" te ontvangen PTT worden weer volledig staatsbedrijf Voorts.7j Ex-belastingman pleegde grote serie oplichtingen Nieuwe regeling voor lerarensalarissen V.N.-voorlichting in Korea had geen succes KOREA Weinig perspectief Amerika overweegt inkrimping van troepensterkte Drie vlaggen trapperen op club Naast spaarbankboekje komen verscheidene andere mogelijkheden tot sparen |Bl BBmm&ci 1 Denen begenadigen Duitse oorlogs misdadigers Kamerleden zochten begrotingscijfers van de PTT Drie hoogleraren in Amerika ontslagen PTT-bedrijf heeft reserves nodig Plannen voor eerste transatlantische telefoonkabel Gezin werd in de steek gelaten, maar zijn vrouw pleitte toch voor hem Rechters glimlachen vermaakt om vertoning van ex-premier Israëlische stafchef neemt ontslag [Woensdag 2 December 1953 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft de heer Hofslra (PvdA; gisteravond bü de behandeling van de begroting van Financiën, ztjn geest verwant minister v. d. Kïeft verzocht het plan van het Prins Bernhard* fonds om de Staatsloterij voor culturele doeleinden aan te wenden, nog eens in overweging te nemen, In de memorie van antwoord was dit denk beeld afgewezen, omdat er geen redelük motief zou zyn om, indien men dc opbrengst van de Staatsloterij een andere bestemming geeft, hierin niet alle instellingen op cultureel, sociaal en charitatief gebied te doen delen en in dat geval voor iedere afzonderlijke instelling de bate wel zeer gering zou zijn. De heren v. d. Heuvel (AR) en v. d. Wetering (Ch. Unie) sloten zich bij de minister aan, uit vrees voor een uitbreiding van de Staats loterij, welke voor mr Van Leeuwen (VVD) juist de conditie was om aan dit plan zijn goedkeuring te hech ten, De woordvoerder van de PvdA zag in het omstreden plan wel wat. Terwillc van de culturele nood diende er z.i. in elk geval iets te geschieden. Mocht de minister het plan dus blijven afwijzen, dan moest deze, naar zijn oordeel, maar iets anders bedenken dat tot leniging van de nood zou kunnen bijdra gen. Mr Van Leeuwen wees als zulk een al ternatief aan een verbetering van de fiscale faciliteiten voor culturele giften, terwijl de heer Van dc We tering liet weten, dat hu eventueel geen bezwaar zou hebben tegen een ruimere subsidie-verlening aan het Prins Bernhard Fonds. Vrijwel alle sprekers speciaal de heren V. d. Heuvel (A.R.), Jans sen (KVP). Hofstra (PvdA) en V. d. Wetering (CHU). konden zich voorts niet verenigen met de af wijzende houding welke minister V. d. Kieft heeft aangenomen te gen een wettelijke bescherming TWEEDE KAMER DEN HAAG H.M. de Koningin heeft Dmsdag het K.B. getekend dat de wijzigingen bevat in het Bezoldi gingsbesluit met het oog op de nieu we lerarensalarissen. Eén dezer dagen zal het in de Staatscourant worden gepubliceerd. De minister van O., K. en W. had toegezegd, dat een nieu- wë regeling der lerarensalarissen vóór I September tot stand zou ko men. Het uitblijven daarvan tot dus verre had in leraarskringen ont stemming gewekt. De oorzaak daar van is hiermede weggenomen. FANMOENDJON. De geal lieerden h -"bben vandaag een bo- gm gemaakt met de voorlichting van de 351 Zuid-Koreaanse, Ame rikaanse en Britse krijgsgevange nen, die het communisme trouw wensen te blijven en weigeren naar huis terug te keren. Tn het geheel werden heden 30 Zuid-Koreaanse gevangenen onder vraagd, doch geen van hen kon worden overgehaald naar Zuid-Ko- rea te repatriëren. De 27 mannen en 3 vrouwen luisterden volkomen onbewogen naar hetgeen de Zuid- Kor eaan se „voorlichters" te vertel len hadden. De jongste communistische voor stellen voor een politieke confe rentie over Korea bieden weinig perspectief voor een soepele af werking van deze kwestie. Welis waar hebben de communisten eni ge concessies gedaan, doch de voorwaarde, die zij stelden, dat Rusland als neutrale partner aan de besprekingen zal deelnemen werpt opnieuw een barricade op tussen de beide partijen. Het eerste punt, waarop de -v Noordelijken heb- 1 ben toegegeven, J In hef I is, dat zij erin I vnelrlirbf I toestemmen, dat 1 oeKücllt 1 de neutrale landen y geen stemrecht w hebben. De geal lieerden hebben hier hardnekkig aan vastgehouden om de neutra le landen de kans te ontnemen de conferentie in een slop te drijven De tweede concessie is, dat de communisten de eis om de confe rentie m °anmoendjon te houden, hebben laten vallen. De tegenzin van de geallieerden om in deze plaats te confereren is, na de maandenlange haarkloverijen en het voortdurend geharrewar over de krijgsgevangenenk westie, die een zeer ontmoedigende sfeer schie pen, wel begrijpelijk. Nieuw-Delhi is een plaats, waar geen der par tijen steekhoudende bezwaren te gen kan hebben. Het Noordelijke voorstel om Rusland als neutrale partner aan de conferentietafel te laten zitten, stuit echter op fel verzet in bet j V.N.-kamp. De verbondenen voe- j len er weinig voor overgeleverd te worden aan de Russische nukken zonder dat Moskou enige verant woordelijkheid voor zijn optreden draagt Desnoods zijn de geallieer den we] bereid Rusland te accep teren zonder dat het deel uitmaakt van de tegenpartij. Het zal dan een onafhankelijke positie moeten innemen en volledig stemrecht moeten hebben. De Noordelijken zullen echter geen moeite hebben door deze camouflage de werkelij ke wensen van de geallieerden te zien. Immers al" Rusland als on afhankelijk, doch wel verantwoor delijk partner meedoet, zal het on getwijfeld de zijde der communis ten kiezen en dus toch in her schuitje komen te zitten, waar de verbondenenen hem gaarne in wil len plaatsen. van de titel van belastingconsulent. Allerlei beunhazen, zo klaagden zij, kunnen zich voor belastingconsu lent uitgeven, ongestraft, en ten nadele van het publiek en bona fide concurrenten, die zich aan een examen hebben onderworpen. Wederom werden ook de verlie zen op door de Herstelbank gega randeerde ondernemingen ter spra ke gebracht. De heer v. d Wetering (CHU) vond dat 's ministers ambte naren maar gemakkelijk om spron gen met de belastingcenten. Zij be hoeven voor de stroppen toch niet op te draaien. Zo had hij nu weer vernomen van een cred iet verlening op de fabricage van doodkisten, zon der dat tevoren een deseliik on derzoek naar de financiële ..levens kansen" zou zijn ingesteld. De beer Hofstra (PvdA) benaderde het vraagstuk van een andere zijde. Hij wees er op. dat de bedoeling van deze credieten juist was om een economische expansie tot stand te brengen, daar waar het normale crediet faalt; in deze opzet ligt het kwade risico nu eenmaal beslo ten. Bovendien, diende men z.i. te bedenken, dat er hier ook sprake was van een zekere demagogie te gen Staatsbedrijven, waarbij wordt vergeten, dat het hier in wezen om. narticuliere ondernemingen gaat. In tussen meende hij toch, dat een permanent toezicht vanwege de Her. stelbank niet overbodig scheen. De berichten over „stroppen" doken naar zijn smaak te plotseling op. De liberale mr Van Leeuwen maak te zich al ongerust omdat „men daar in Amersfoort nu ook al ging mee-brommen" De iaatsle spreekster niej. Tcnde- loo (PvdA) greep naar een oud onder werp terug. Zu herhaalde nog eens hoe groot de bezwaren van haar fractie wel waren tegen, de weigering om vrouwe- j lyke candidate» toe te laten op de Be last mgacademie. Ztj wees er op dat het geduld eens uitgeput -aakte. Nog een jaar wilde zy op verbetering wach ten doch als haar verlangen dan nog met zou zyn ingewilligd wilde zij uit protest de betreffende begrotingspost met de symbolische gulden verlagen. Des middags toen de replieken over de begroting van Economische Zaken werden gehouden, bleek wel, dat de heer Neder horst zijn aan vallers niet van gelijk had kunnen overtuigen. Men bleef zijn optreden betreuren, al poogde de heer Roe mers PvdA) nogmaals de redelijk heid van zijn standpunt aan te tonen. WASHINGTON. De sterkte van de Amerikaanse infanterie zou met Ingang van 1 Juli 1954 met 10 pro cent verminderd kunnen worden. Aldus heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie Dinsdag medege- deeld. Deze vermindering zou geen in vloed hebben op de gevechtskracht van dc Amerikaanse infanterie en hoogstwaarschijnlijk ook niet op de sterkte van de Amerikaanse troepen die thans m Europa gelegerd zijn. De personeelsvermindering zou voornamelijk niet-strijdende eenhe den betreffen. De Amerikaanse land, strijdkrachten omvatten op het ogenblik 20 divisies en m bet ge heel ongeveer 1.525.000 man. BERMUDA. Premier Churchill en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, hebben gisteravond luid toegejuichd door de parlementsleden het Lagerhuis verlaten om zich per vliegtuig naar de Bermuda-eilanden te begeven. In Hamilton, de hoofdstad van deze eilanden wordt reeds druk gerepeteerd en gewerkt om de beide Britten en. hun gasten Eisenhower en Laniel een goede ontvangst te bereiden. Churchill en Eden zullen vanmiddag om ongeveer vijf uur aankomen. De Franse premier Laniel wordt morgen verwacht en Eisenhower, het enige staatshoofd, dat aan de besprekingen zal deelnemen, Vrijdag. Over de ont vangst van dc Amerikaanse presi dent maken de autoriteiten m Ber muda zich de meeste zorgen, daar deze ontvangst even groots zal moe ten worden als die welke koningin Elizabeth verleden week ten deel viel. De regeringsleiders zullen con fereren in de „airconditioned" Mid- ocean Golf Club, een laag, roodge- schilderd gebouw, dat uitziet op de blauwe Caraibische Zee. Zij zullen logeren, in het op enige afstand ge legen Castle Towers Hotel, waar de delegaties ieder haar eigen eetzaal en keukenpersoneel zullen hebben. De kosten hiervan van de gehele con ferentie trouwens komen op de Britse rekening. Er zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. De „club" is omgeven door prikkeldraad en zal worden bewaakt door 240 man van de ..Welsh Fuseliers" en door de plaatselijke militie en politie. De besprekingen zullen beginnen Vrijdagavond kort na de aankomst en ontvangst van Eisenhower, die zal worden begroet door honderd „Fu seliers", een evengroot aantal Ame rikaanse militairen van de luchtbasis op Bermuda, een speciale erewacht van 21 Amerikanen en een salvo van 21 saluutschoten door Britse oorlogs schepen. Zaterdag en Zondag zullen de debatten worden voortgezet. Men verwacht dat Eisenhower Maandag avond naar Washington terug keert. Churchill zal nog tot Woensdag op de Bermuda-eilanden blijven. Reeds zijn de vlaggen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk op de „club" gehesen DEN HAAG- De P.T.T. worden weer volledig staatsbedrijf, gelijk zijj vóór de oorlog waren. In bezettings tijd was de P.T.T, rechtspersoonlijk heid verleend, die (voorlopig) is ge handhaafd tot 15 Februari 1954. Nu deze datum nadert, worden P.T.T. te- ruggeheveld naar de staat. In het wetsontwerp dat deze mate rie regelt en dat nu bij de Tweede Kamer is ingediend is niet ge handhaafd dé volledige onderschik king van de Rijkspostspaarbank aan de P.T.T. Ook deze bank kreeg in beze ttingstij d rechtsper soo nl ij kheid, (Advertentie LM.) en deze nu wil de minister handha ven. De R.P.S. wordt dus als het ware een zelfstandig bedrijf; het PTT-staatsbedrijf wordt echter be last met het beheer der bank. Minister Algera grijpt deze wets wijzigingen aan om veranderingen teweeg te brengen in de Posispaar- bankwet. De mogelijkheid tot het doen sparen op andere wijze dan door middel van spaarbankboekjes wordt hiermee geopend. De laatste jaren zijn b.v. sterk het contractueel sparen, het verzekerd sparen, het koopsparen en de z.g. honderdgul- denclubs naar voren gekomen, waar bij de spaarders zich verbinden tot het geregeld inleggen van. vaste be dragen, „Wil de Rijkspostspaarbank met haar tijd meegaan, dan moet haar daartoe de nodige vrijheid van handelen worden gegeven, welke uiteraard wordt beperkt door het doel, nl. het bevorderen van het sparen." zegt de minister in zijn me morie wan toelichting. Bij het overlijden van een inlegger is voor afwikkeling van diens te goed nü de medewerking nodig van broers en zusters, respectieve]uk de kinderen van de overledene, die in het overgrote deel van de gevallen tóch de wettelijke vertegenwoordiger meestal de langstlevende echtge noot (e), machtigen over het tegoed te beschikken. Deze regeling is "zeer omslachtig, de minister stelt dan ook voor al dit vragen om toestemming- (en) te laten vervallen. De voorge stelde regelingen zullen nietdwin- end zijn- Eau de Cologne IMPERIALE Voor een dame of voor een heer? Een Boldoot-geschenk blijft altijd 'n kostelijke en welkome verrassing. Uw winkelier toont U gaarne zijn prachtige collectie BOLDOOT- gescbenken. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Een donkere bladzijde in de Deense geschiedenis werd gisteren afgesloten. De laatste Duitse oorlogsmisdadigers werden begenadigd en over de grens ge bracht. Het waren de vier ergste ter roristen uit de bezettingstijd, die zien als leiders der Gestapo en speciale terreurgroepen aan tal van moorden en wreedheden hadden schuldig ge maakt en tot levenslange of zeer lan ge gevangenisstraffen waren veroor deeld. Dc beruchtste onder hen, ze kere Sohnlein, was de leider van de groep, die aan de lafhartige moord op de inmiddels internationaal ver maard geworden dominee-dichter Kaj Munk heeft deelgenomen. De Deense verzetsstrijders hebben tegen deze vrijlating krachtig gepro testeerd en daarbij gewezen op het teleurstellende feit, dat enkele dagen geleden een begenadigde Duitse oor logsmisdadiger bij zijn terugkeer in Duitsland als een goed vaderlander met open armen ontvangen werd. rirmcin Het circusseizoen is in \_jiri i/uo ui' Moskou ai weer aan A'Inehnn 06 0aRAvond aan .rivonuu, avond een der grote theaters in de hoofdstad, waar het programma wordt gegeven, vol met een enthousiast en bewonderend pu- bhefc, dat speciaal een. open doekje geefo a(Lji deze koorddansers uit de republiek Uzbek. DEN HAAG. Enkele leden van de Eerste Kamer hebben geklaagd over de rr.oeite, die zij moesten doen om enigs?ins wijs te worden uit de cijferposten in het ontwerp wet van de begrotingswijziging der PTT en het verslag van dat bedrijf over 1952. De indeling van de begrotingsposten stemde nml. niet overeen met de ru bricering van de cijfers in het PTT- verslag en men vond het op die ma ner wel bijzonder lastig voor de Staten-Generaal zich een oordeel over deze suppletoire posten te vor men. Kan dat niet anders en dan be ter, vraagt men nu de minister. PHILADELPHIA De Ameri- kaanse Jeffersons medische hoge school heeft drie hoogleraren ont slagen „in het hoogste belang van de instelling". Een der drie hoogleraren, die bio chemie doceert, heeft vroeger ge werkt aan een geheim regeringspro ject in een atoomlaboratorium. Hij weigerde te antwoorden op vragen, welke hem door de subcommissie voor on-Ameri kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te Phi ladelphia gesteld werden. DEN HAAG. De inkomsten van het PTT-bedrijf bedroegen vóór de oorlog ongeveer 80 a 90 millioen per jaar, na de oorlog 325 millioen. Minis ter Algera acht daarom blijkens zijn memorie van antwoord op Wets wijzigingen t.a.v. van de PTT een behoorlijke reservering noodzakelijk, omdat de PTT een conjunctuur-ge voelig bedrijf zijn. Hij schat, dat een dergelijke reserve 40 a 50 millioen moet bedragen. NEW YORK. De Amerikaanse I telefoon en telegraafdienst heeft I Dinsdag bekend gemaakt dat er plannen bestaan voor het leggen van een eerste transatlantische telefoon kabel. Het project zal in ongeveer drie jaar voltooid kunnen worden en zal naar schatting 35 milloen dollar kosten. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de Britse posterijen en de Canadese dienst voor overzeese telecommunicates een overeenkomst getekend hebben met de A.T.T. om gezamenlijk de kabel te leggen. Volgens de A.T.T. zal het de lang ste telefoonkabel ter wereld worden (ongeveer 2000 zeemijlen) en de eer ste die op zo grote diepte wordt ge legd (vijfduizend meter onder wa teroppervlak). De kabel zal een aan tal lijnen van New York naar Lon den bevatten en tevens een aantal lijnen van Montreal naar Londen, Staking bij Amerikaanse blikfabrieken PITTSBURGH De Amerikaan- se vakbond van staalarbeiders heeft het stakmgsbevel gegeven aan zijn 33.000 leden, die werken bij twee van de grootste fabrieken van con servenblikken in de V.S.: de Ame rican Can Co. en de Continental Can Co. Men is niet tot overeen stemming kunnen komen over een arbeidscontract. Het oude liep 1 De cember af. De beide concerns hebben 73 fa brieken. De vakbond wil een loons verhoging van 12 cents per uur. De maatschappijen hebben 104 cents aangeboden. Deens jachtje uit Harlin- gen naar Panama vertrokken HARLINGEN. Het Deense jachtje „Argus", dat enige weken geleden na het geven van nood signalen op de Noordzee werd op gepikt en naar Harhngen is gesleept, heeft na een grondige reparatie de Harlinger haven verlaten. Aan boord bevinden zich drie vrouwen j en vijf mannen, Deense emigran- j ten, die met dit scheepje dc Oceaan over willen steken. Een Neder landse loods zal hen tot Sas van Gent brengen. Dan wil het gezel schap via België naar de Balearen, waar het scheepje opgetuigd zal worden voor de grote oversteek met als einddoel Panama. .TEHERAN, Mossadeq heeft Dinsdag de openbare aanklager, Azemo deh, uitgedaagd voor een partijtje worstelen. Nadat Azemodeh verklaard had, dat Mossadeq niet zo zwak is als hij er uitziet, vertelde Mossadeq het hof; „Hij heeft gelfjk. Als u mij het toestaat zal ik gaarne met Azemodeh worstelen. Als ik het win heb ik bewezen, dat ik sterker ben. Als hü wint, dan is dat mijn straf." Azemodeh had er de nadruk op gelegd, dat Mossadeq in staat was over de tuinschutting te springen in zijn huis in Teheran, toen dit aangevallen werd door soldaten en een menigte tijdens de opstand van 19 Augustus. Mossadeq riep, wijzend op de voorzitter van het R°f> generaal Moghbeli: „Als ik opgewonden ben. ben ik sterker dan u, generaal". Azemodeh grinnikte met de hand voor het gezicht. De voorzitter on zijn collegae grijnsden breed. De toeschouwers barstten in lachen uit. Mossadeq ,die zijn gehoor geheel in de hand had. spande zijn spieren Eerder had Mossadeq zichzelf en zijn toehoorders tot tranen toe be wogen, toen hij vertelde, hoe hij zijn huis in Teheran verlaten Had, ter- wij'I een menigte gilde om zijn bloed. Hij zei: „Ongeveer om twaalf uur besloten we te vluchten. Mijn lieve vrouw kwam naar mij toe en zei: „Lieve man, wij moeten gaan" Ik zei haar dat zij gaan moest. Ik was bereid mijn kinderen vaderloos te laten worden, maar ik wilde ze niet zonder moeder laten" „Ik zei. dat zh zich in veiligheid moest brengen Wat mijn lot zij, dat het kome Vergeef mij mijn misda den." Op dit ogenblik begonnen ver schillende vrouwen luid te snikken Anderen snuffelden en veegden hun tranen met hun zakdoeken weg. Mossadeq ging verder: ,Mijn vrouw gmg heen. Ik bleef alleen met drie andere ministers". Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi. aldus Mos sadeq, had het met beton versterkte huis reeds verlaten. Toen Mossadeq daarna verklaarde, terwijl hij met zijn rechterhand op zijn borst sloeg: ,,Ik ga niet met u mee. Ik wil gedood worden, ik of fer mezelf op voor mijn land", be gon men opnieuw te huilen. Mossadeq zei toen. dat hij besloot over de muur te klimmen, nadat een minister tot hem gezegd had: „Als u blij'ft. blijven wij ook. Dat betekent dan dat wij ook gedood zullen worden." Toen Mossadeq be sloot *e ontvluchten, beschoten zware tanks het huis en de kogels floten over de muren. Mossadeq zei: „Wij vonden een ladder. Ik beschouwde dit als een gave Gods." Mossadeq was er niet zeker van dat de ladder sterk genoeg zou zijn en „daarom stuurc 2 ik eerst twee sterke mannen over de muur om te zien wat ®r gebeurde". „De mannen kwamen levend aan de andere kant," aldus Mossadeq „De ladder was dus sterk genoeg," besloot de oud-premier voldaan. (Van onze correspondent) ARNHEM. Een jaar gevange nisstraf cn daarna ter beschikking stelling van de regering eiste gis teren de officier van Justitie by de Arnhemse rechtbank tegen de 57- jarige werktuigkundige P. J. B. uit Zeist. Het was zijn twaalfde ver oordeling. De man had zijn vrouw en kin deren in de steek gelaten, het spaargeld meegenomen en in het gehele land reeksen oplichterijen gepleegd, zich daarbij uitgevend voor een industrieel uit Zuid-Afri- ka. In 1952 was hij ontslagen als schrijver bij dc belastingen. Kort hierna eigende hij zich 1800 gul den spaargeld van zijn gezin toe en ging met allerhande vrouwen op stap. Toen dat wegens geldgebrek niet langer mogelijk was werd hij door vrouw en kinderen weer liefderijk ontvangen. Later trad hij in con tact met een vrouw die zich per advertentie als huishoudster aan bood. Hij ging met haar in een hotel m Zand voort wonen, kocht in de zelfde plaats een huis voor 21.000, liet dit voor 12.000 in richten, alles zonder oen cent te bezitten en vestigde zich toen, com pleet met huishoudster in Arnhem. Daar kocht hij een auto voor 7600. betaalde in winkels met ongedekte cheques, kocht Vervol gens een huis in Ede en pleegde ook daar allerlei oplichtingen. Zijn vrouw pleitte gisteren voor hem. toen hij voor de rechtbank stond. Zij was zelfs bereid haar eis tot echtscheiding in te trekken als zij in staat zou worden gesteld om na het uitzitten vati zijn straf de nochge leiding te geven en te hel pen. LONDEN De chef van de Is raëlische generale staf. Mordekai Makleff, heeft zijn ontslag inge diend. Zijn opvolger is generaal Mosje Dyan. In politieke kringen te Tel Aviv is men van mening, dat het ontslag van generaal Makleff niet slechts om persoonlijke redenen is inge diend, zoals oiiicieel is meegedeeld, doch eveneens is toe te schrijven aan meningsverschillen met de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken. Mosje Sjarett, over de wijze van bestrijding van Arabische over vallen. Minister Algera ivil: Geen verzending van stukken, die staats gevaarlijk zijn DEN HAAG. Minister Algera voelt behoefte aan een bepaling m een gewijzigd postbesluit, krachtens welke de posterijen stukken en pak ketten, die gevaar opleveren voot de veiligheid van de staat en de openbare orde, van verzending kun nen uitsluiten. Het geheim van de inhoud van gesloten brieven dat door de Grondwet is beschermd wordt door een dergelijke bepaling met aangetast. Uitsluiting in verband met gevaar voor de goede zeden acht de minis ter niet wenselijk, omdat de be oordeling van wat al dan niet toe laatbaar zou moeten worden ge acht in de praktijk dikwijls tot gro te moeilijkheden aanleiding zou ge ven. Hij wyst er op in zijn me* Morie van Toelichting op enkele wetswijzigingen t.a.v. het PTT-be drijf dat men tegen verzending van stukken, die van zedenkwetsen- de aard zijn. op grond van bepalin gen in de wetboeken van strafrecht en strafvordering kan optreden. BERLIJN Vijf arbeiders zijn gedood door het instorten van een tunnel in een nikkelmijn in Calien- berg in Oost-Duitsland. Elf arbei ders werden beholven. Na 15 uur graven kon men er zes redden. Je moet wat doen om een kans te maken bij de verkiezingen. Meneer Ben Parkinde Labour-canüidaat «oor de tussentijdse verkiezingendie morgen in PSoord-Paddington, Lon den, gehouden zullen worden, kon men Dinsdag op een speelterrein zien rondrennen, achtervolgd door een meute kinderen. Parkin, die korte tijd geleden nog voor de klas stond, was naar de speelweide toe gegaan om er eens even een ernstig woordje met de moeders te spreken maar de visite eindigde met een kwartier schommelenwippen en krijgertje spelen. Parkin zei, dat hij het heus wel een aardige onderbre king van zijn intensief gevoerde ver kiezingscampagne vond. m De heren A en B uit Kopenhagen, die zonder hun wederhelften uit wa ren. zaten Maandag samen aan een tafeltje in een café op de meisjes te wachten waarmee zij een afspraak hadden Maar A en B kenden elkaar met. Hun ontmoeting was toevallig Toen de .meisjes" kwamen Verander de de situatie volkomen. A en B sloegen elkaar waar ze raken konden. Het meisje van B bleek mevrouw A en het meisje van A. was mevrouw B Enfin, 't is bijgelegd, Marcel Klaus, 36 jaar. een Zwit ser uit Lausanne, heeft daar 75 uur achtereen op een accordeon gespeeld. Nu is hij wereldkampioen m plaats van de Belg Verschueren die indertijd "2 uur met ztm accordeon aan de gang bleef, Beslist accordeonmenselqke prestaties Gisteren is bekend gemaakt dat een 23-jarige Noor, die een maand hechte nis uitzat. b(j herhaling 's nachts uit brak. inbraakjes pleegde en op tijd voor het appèl weer m zijn cel terug was. Manus Olq is er een kind bijl Vrijdag vertrekt Pam Martin, een 23-jarige tekenares uit Chicago voor een record reis ora de wereld. Zij heeft haar baas maar een paar dagen vrij gevraagd, want de trip van 35,000 km mag met langer duren dan 91 uur en 25 minuten, ruim zeven uur korter dan het huidig record. Pam is hiervoor uit gekozen door een reisbureau. (O. ia: de moeder van die Pam heeft haar ook nog goede raad gegeven toen Pam haar belde. De oude dame zei Pas op schat en praat niet met vreemde mannen") De laatste weken is de Amerikaanse autoproductie door arbeidsonrust welis waar belangrijk afgenomen, maar zal toch de schattingen overtreffen. Men verwacht in 1353 6200.000 personenwa gens te hebben gemaakt en 1.200.000 vrachtauto's. Volgens de jongste opgave bestaan er in Overijssel momenteel 109 harmo nie- en fanfarecorpsen met in totaal 4435 leden Dit werd Din«=dag b»kr-r>d op de prov. vergadering van de Ned, Fed. van deze verenigingen, die te Al melo is gehouden. In Bulgarije is gisteren een drasti sche beperking van het stroomverbruik ingevoerd, 't Zal wel een schok gegeven

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2