Castella-Vaatwas Tweede Kamer aanvaardt de wijzigingen op Pensioenwet Eén sprong en Voorts Ministers in principe voor vrije transfer van geld Wat zijn de criteria voor werkgelegenheidspolitiek Vertoningsverbod van film over Hitier wordt herzien Bonn wijkt voor publieke opinie Economische toestand der visserij bevredigend Droomdoos GELEZEN ~J Begroting staatsbedrijf der PTT goedgekeurd WEST-BERLIJN Vaagheden om een conferentie DERMA Benelux-conferentie in Luxemburg Koningin wil in Grindelwald geen fotografen Industrialisatie problemen Gruenther zal 1200 vliegtuigen meer aan Navo vragen Roer van de Noorse „Stavangerfjord" op Oceaan gebroken Notaris' knoeide in acte: f 1500 boete Natriumverlichting Noordzeekanaal in begin '54 gereed Minister Mansholt: „Accent trawlvisserij ligt te veel op vangst van haring" Technische gebreken op twee Franse oceaanreuzen Geen contact met in Rusland opgesloten Nederlanders en gewogen Donderdag: 10 December 1953 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Een tevreden Tweede Kamer heeft gistermiddag z.h.s. een aantal wetsontwerpen aanvaard, waardoor arbcidscontractanten In over heidsdienst na twee dienstjaren, onder de werking van de Pensioenwet worden gebracht met uitzondering van leerlingen, vromvelyke personen heiast met een mechanische of administratieve hulptaak en personeel be last met waak- en schoonmaakdiensten of aangewezen voor bepaald werk. Dat betreft misschien wel bO&a 65% van het overheidspersoneel. Een tweede verbetering was de verkorting van de wachttijden. Kreeg een amb tenaar tot dusver op 85-jarige leeftjjd recht op pensioen als hij bü ont slag op eigen verzoek tenminste lö dienstjaren had, voortaan zal dit al bü 20 jaar het geval zijn terwijl het aantal wacht jaren bij ontslag niet op eigen verzoek op 7 (was 10) en bü invaliditeit op 5 (was 7) is gesteld. KAMER Voorts wordt het minimum in validiteitspensioen voor ambtena ren van 30% tijdelijk verhoogd tot 52^4% van het vroegere loon, waar door, zoals de socialist Blom op merkte, de misstand niet meer zal kunnen voorkomen, dat een ge- door het overlijden van de in valide er op voor uit gaat; de we duwe ontving nl. 50%. Ook de pen sioen-maxima, worden verhoogd. Tot dusver was het maximum, ongeacht de pen sioengrondslag. bij veertig dienst jaren 4800. Voortaan zal dit ma ximum, in afnemende mate overi gens, kunnen klimmen tot 8800 hij een pensioengrondslag van 20.000. Evenzo worden de maxima voor weduwen- en wezenpensioen verhoogd nl. van resp. 2200 tot 3700 en van. 500 tot S 800. Dat bil deze verhoging een afnemende schaal was gebezigd, vond de KVP-er v. d. Zanden weinig elegant. Naar znn mening was er nu wéér een „knik" ont staan Doch minister Beel had weinig moeite om aan te tonen, dat dit eigen- lilk weinig had te betekenen, vergele ken bij de ontzaglijke „knik" van 4800. De meeste cntiek ondervond het voor stel betreffende de anti-cumulatie-re- geling. Op zich zelf betekende dit een verbetering, in zoverre, dat met langer 30 doch vuftig percent van de nevenin komsten vrif van korting znn en dat bovendien deze korting ieder jaar met twee percent zal gaan afnemen. Maar anderzijds betekende zii een verslech tering aangezien voortaan ook neven inkomsten mt bedrijf of arbeid buiten de overheidssfeer in de anti-cumulatie- regeiinc zullen worden betrokken De heren Weiter (KNP) en Ritmeester (Advertentie 2.MJ Brandend maagzuur binst B in een mum... Een of twee Renntes. laten smelten op de tong. En eer U het weet. is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te znn. dat iets wat U graag lust. eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug ger genezen dan het opkwam. Daarom, een nrettig. veilig gevoel, altijd Renmes bil de hand te hebben. Oprichting internationaal instituut landaanwinning waarschijnlijk NEW YORK De oprichting van een internationaal instituut voor landaanwinning dat in Neder land zal worden gevestigd, is waar schijnlijk. Dr Emory Morris van de Amerikaanse „KeRog Foundation" heeft daartoe in Nederland bespre kingen gevoerd. De „Kellog Foun dation" zal voor de eerste jaren on geveer een millioen gulden voor het op te richter, instituut bijdra gen. Trawler „De Hoop" gaat voor sloop naar België IJMUIDEN. De kleine, oude IJmuiden5e trawler „De Hoop" (IJm 73) is voor de sloop naar Belgie verkocht. Het scheepje, de vroegere „Maun" uit Fleetwood, ia in 1903 ge bouwd en kwam in 1948 in dienst bij de rederij „De Hoop" te IJmui- den. In het zoeklicht Tj E West-B er ijjneis verkeren in -L-^ een stemming van iemand, die de honderdduizend heeft gewonnen, maar bang is. het loterijbriefje te verliezen. Vierduizend bezoekers, van wie een achthonderd journalis ten uit alle delen van de wereld worden ter gelegenheid van de con ferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken op 4 Januari in West-Be rlijn verwacht. MilUoenen dollars zullen deze bezoekers uit geven en dat betekent voor het ge- isoleerde West-Berlijn een niet te versmaden voordeel. Maar het staat nog altijd niet geheel vast. dat de conferentie werkelijk in West-Ber- lljn^ zal worden gehouden. Daarvan daan de vrees, dat het buitenkansje toch nog aan de neus van de ho- I telicrs en zaken lieden zal voorbij gaan Er zijn overigen i belangrijker dingen, die nog steeds vaag zijn en waarvan de contouren waarschijnlijk met eerder duidelijk zullen worden, dan tijdens de de batten op de conferentie zelf Zijn de Russen werkelijk bereid, te stre ven naar een oolossmg van rie Duit. se kwestie? Of is het slechts hun Dlan de toekomst van Duitland te besoreken met als emg doel. de een he'd van het Westen te verzwak ken cn de voltooiing van de Euro pese Defensie Gemeenschap te ver- hipderen? Wein'g hoop koestert men op het ogenb'tk. dat de Russen met goede bedoelingen naar de conferentie zul len knmen. zodat daaruit het stelsel van wederzijdse veiTieheHsoacten, waarover Sir Winston Churchill heeft gesproken, kan voortvloeien. Natuurlijk is er een kleine kans. dat dit nessim isme niet is gerechtvaar digd. Ma»r ondanks alle vaagheid, is er een ding. waarop het Westen zich repds nu kan en moe* voorbereiden' het dient ter conferentie zodanig te manoeuvreren, dat nooit de schiin kan worden gewekt, dat een even tueel falen het gevolg zou zijn ge weest Vvan gebrék aan begrip op rechtheid en eenheid van inzicht aap westelijke zijde. (WD) emgen in deze bestrijding het verst. Volgens eerstgenoemde berustte deze regeling louter op jaloezie: „als mnn buurman champagne drmkt. \fer- zuurt mnn bier." Doch minister Beel hield staande, dat pensioen nu eenmaal ts gebaseerd op de gedachte, dat men op zekere leeftiid gekomen, met meer in staat is. zich een voldoende inkomen te verschaffen Bin kt dit wel het geval te n. dan kan korting op de inkom sten boven de genoten bezoldiging ge rechtvaardigd geacht worden De minis ter stelde dan ook met nadruk vast dat schrapping van deze bepaling voor hem met aanvaardbaar zou znn. Intus sen toonde hij zich wel bereid om deze kwestie opnieuw te overwegen bn de ajs. definitieve herziening van de Pen sioenwet. Eenzelfde belofte deed hn met betrekking tot een verdere verkorting - van. het aantal wachtjaren. Doch hu ZOU worden. wilde uiteraard eerst afwachten, welke conclusie de commissie-Van Poebe. die ook de onderhavige voor stellen beeft voorbereid, zal komen. Lang hield de Kamer zich met deze onderwerpen overigens niet bezig. Te zeer was zij onder de indruk van de wenselijkheid om de ontwerpen voor 1 Januari door de parlementaire molen te laten gaan. PTT-BEDRUF Vooraf had de Kamer een laat ste hand gelegd aan de begroting van het staatsbedrijf der PTT. Mi nister Algera had de vijftien inter- iocale telefoongidsen verdedigd met te herinneren, dat van dit voorne men al drie jaar geleden blijk was gegeven, zodat de Katner wel wat eerder had kunnen klagen. Ook de varhoging van de rentevergoe ding door de Rijkspostspaarbank werd door hem afgewezen, maar verhoging van de max. inleg van 2500 tot 10.000 wilde hij wel in overweging nemen. Ook nam hij zijn voorstel om per 1 Januari a.s. het drukwerktarief i.p.v. het lagere nieuwsblad tarief op gehectogra- feerde verenigingsbladen toe te passen voorlopig terug. Hij had ir. Posthumus (P.v.dA.) nl. niet kun nen overtuigen, dat toepassing van het oude tarief eigenlijk in strijd was met de Postwet. En deze had hem met een motie bedreigd, waar van hij niet gediend was. Wel ver klaarde hij rich bereid om deze kwestie bij de a.s. wijziging van de Postwet te behandelen: een ge dachte waabvoor ir Posthumus wel te vinden was mits de tariefswijzi ging dan ook voorlopig opgeschort (Advertentie f. M.) gruis tubs thans 95 e LUXEMBURG. Ministers van België, Nederland en Luxemburg, die Woensdag in de stad Luxemburg in vergadering bijeen geweest zjjn, heb ben in beginsel besloten tot een vrije transfer van gelden tussen de drie landen. De. ministers hebben echter aan hun deskundigen de voorbereiding van een werkovereenkomst overgelaten. Het ontwerp van deze overeen komst zal op 28 Januari 1954 door de ministers tijdens hun vergadering te Brussel bestudeerd worden. als partij in gerechtelijke uitspra ken in alle drie de landen is ter bestudering naar de deskundigen verwezen. Zij zullen hierover rap port uit brengen tijdens de op 28 Januari te houden vergadering van de ministers. GRINDELWALD. De Koninklijke familie zal voor haar wintervacantic in Zwitserland haar intrek nemen in het Adler-hotel te Grindelwald. De directeur van het hotel, de heer Frueh, heeft meegedeeld, dat de Ko ningin en haar gezin voor alles ho pen dat z(j tijdens hun verblijf aan de aandacht van persfotografen kun nen ontsnappen. De heer Frueh zei. dat Prins Bern- hard er in heeft toegestemd, dat de fotografen één dag kunnen fotogra feren, mits de familie daarna met rust zal worden gelaten. Prins Bernhard zal op 5 Januari naar Nederland terugkeren. De heer Frueh verwachtte, dat de Koningin en haar dochters ongeveer een week langer zullen blijven. Katholieke Arbeiders Beweging beraadt zich Tot dusver heeft Nederland de transfer van gelden naar Belgie en Luxemburg beperkt, zodat Bel gisch geld in Nederland geblok keerd wordt en Nederlandse in vesteringen in Belgie onmogelijk zijn. Naar verluidt hebben de Neder landse ministers zich er mede ac- coord verklaard, dat er een vrij geldverkeer moet komen. Zij zou den zich echter gereserveerd ge toond hebben met betrektóng tot een concrete verwezenlijking van dit doel. De ministers hebben opnieuw uiting gegeven aan hun wensen om bij onderhandelingen over de buitenlandse hande^ ais één ver enigde groep op te treden en het Belgische voorstel aanvaard om met experimentele proefgevallen te beginnen. De toelating van in dustrieën van alle Beneluxlanden PARIJS. Generaal Gruenther zal de NAVO de volgende week vragen om nog 1200 vliegtuigen en een uitbreiding met 10% van de NAVO-grondstrijdkrachten. Het te kort aan vliegtuigen is nog steeds hef zwakste punt in de Westerse defensie. Dit zal door Gruenther meegedeeld worden als de 14 NAVO-landen Maandag in Parijs hun twaalfde bijeenkomst beginnen. Als hij dit krijgt zal de NAVO hebben: een luchtmacht van onge veer 5600 vliegtuigen. (Rusland heeft er 20.000) en grondstrijdkrachten tot in totaal 108 front- en reserve divisies. Op het ogenblik heeft de NAVO er 98, inclusief de Griekse en Turkse legers. OSLO. De Noorwcgen-Amerika Lijn heefj Woensdagavond bekend gemaakt, dat de ►.Stavangerfjord", een van haar „Kerstmisschepen* midden op dc Oceaan op een af stand van een dag varen van New-Foundland hulpeloos ronddrijft met een gebroken roer. Het schip, dat 13.300 ton meet, heeft 644 passagiers aan boord, wier Noorse Kerstfeest thans onzeker wordt, al heeft de rederij bekend gemaakt, dat een zusterschip, de „Lyntgenfjord", onderweg naar de V.S., van koers veranderde om de ..Stavangerfjord" op sleeptouw te nemen De „Lyntgenfjord" zou de „Stavangerfjord" in de loop van Donderdag bereiken. Hoewei er op de Oceaan een stijve bries staat, bestaat er geen gevaar voor de passagiers, aldus de maatschappij. Hej schip had Zaterdag de haven van Bergen op de Noorse Westkust moeten binnenlopen. DEN BOSCH, Het gerechtshof heeft Woensdag arrest gewezen in de zaak tegen notaris L. P. H. M. van B- te Kaatsheuvel, die ervan beschuldigd werd. een onjuiste op gave in een authentieke acte te hebben doen opnemen. Hij is ver oordeeld tot een geldboete van f 1500 subs, zes maanden hechtenis. IJMUIDEN. De verlichting van het Noordzeekanaal zal begin 1954 geheel door natriumlampen geschie den. Op de ducdalven in de „Vel- ser kom" en bij de Velser- enHem- brug worden sterk gerichte lampen geplaatst, die de scheepvaart bij slecht zicht ten geleide zullen die nen. Voorts zijn op de beide brug gen „loudhailers" aangebracht. Deze verbeteringen vormen het sluitstuk van de havenradarinstal- latie in IJmuiden, die door de toe passing van de „raplot" een aan zienlijke verbetering onderging Politieman, die loterij club bedroog, krijgt een maand voorwaardelijk AMSTERDAM. Een maand voorwaardelijk eiste Woensdag de Officier van Justitie tegen de 32-ja- rige politie-agent P. v. H-, die voor een loterijclubje van collega's geen kwart lot, zoals hem was opgedra gen, maar een twintigje had gekocht. Toen op het twintigje f15.000 viel kwam de aap uit de mouw. Uitspraak op 23 December. DEN BOSCH. „Het congres over de werkgelegenheid en het Zuiden, op initiatief van de Katho lieke Arbeidersbeweging vandaag In de Brabantse hoofdstad gehouden, vindt zijn rechtvaardiging in de on gelijkmatige spreiding van de in dustrie, die ons bedrijfsleven, na een eeuw van industriële ontwikke ling, nog altijd kent. De regionale aspecten van het werkgelegenheids vraagstuk verdienen thans de btl- zondere aandacht, nu van over heidswege maatregelen zijn en wor den getroffen om de achterstand te verminderen, waarin thans nog be langrijke delen van ons land ver keren." Dit verklaarde prof. G. H. L. Zeegers, directeur-generaal van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk In stituut, in een op dit congres ge houden inleiding, waarin hij het probleem van de sociologische kant bezag. Hij vroeg er de aandacht voor, dat bij het voortschrijden van ons industrieel ontwikkelingsproces juist in die gebieden, welke tot nu toe geen industrieel stempel droe gen, in het gehele maatschappelijke leven diepgaande wijzigingen zullen optreden, die voor deze merendeels weinig dynamische bevolkingsgroe pen aanpassingsbehoeften meebren gen. waarvan de volle zwaarte zal rusten op allen, die direct of in direct in deze samenlevingen leiding geven. Naar de overtuiging van prof. Zee gers vertoont de industrialisatie van Nederland twee belangrijke gezonde kenmerken; de groei naar een in dustriële ontwikkeling in de ver schiller de delen van het land èn de groei naar groter verscheiden heid. In het Wester.. waar de industrie zich geconcentreerd heeft zijn echter op dit ogenblik met voldoende ar beidskrachten, terwijl in het Oosten des lands grote al dan niet ge registreerde werkloosheid heerst. De oplossing van dit probleem moet volgens prof. Zeegers niet gezocht worden m het migreren van grote groepen arbeiders naar de industrie centra, omdat de overgang naar een gebied 'met geheel andere levenssfeer te abrupt zou zpn en tot ernstige bot singen zou leider- Spreker betoogde, dat net vraagstuk der z g sanermgsgebieüen, d.w.z de gebieden met een tekort aast maat schappelijke dynamiek, er niet alleen een is van economische sanering en ontwikkeling maar mede en vooral van het opheffen van de achterstand in de totale economische en socio- culturele situatie Naar zijn mening kunnen zij op twee manieren worden gesaneerd. In de eerste plaats kunnen die streken waar vestiging van nieuwe bedrijven mogelijk is. economisch wor den ontwikkeld. Er kan hier een ar- beidsreservoir worden ontwikeld, waar uit in de toekomst ook de grote industrie-centra kunnen putten. Daar naast znn er streken, die alleen op soci o-cultureel terrein uit hun starheid kunnen worden losgeweekt. Daarna betoogde <Je heer Bo- gaers, dat de regionale werkgelegen, heidspobtiek van de 'overheid een ander criterium zal moeten, hebben en dat men inplaats van de open Advertentie i. M.) BONN. De Westduitse rege ring heeft toegegeven aan de pu blieke opinie, die de laatste weken fel in opstand is gekomen tegen het besluit om de film over Hitier. „Vijf minuten over twaalf", te ver bieden. Enkele weken geleden lie ten de ministers van Binnenlandse Zaken der negen Duitse landen zich door de bondsminister voor Bin nen iandse Zaken, dr Schroder, zich overhalen de omstreden film te verbieden. De rolprent, die uit oude archie ven is samengezocht en de voorma lige führer ook in huiselijke kring op het scherm brengt, werd door de ministers van zodanig gehalte geacht, dat vertoning ervan de openbare orde zou kunnpn storen. In werkelijkheid vond men. dat ver toning van de film het aanzien van Duitsland in he* buitenland zou kunnen verminderen. Neven-overweging zou zijn ge weest. dat de film de bereidheid militaire plicht op zich te nemen, niet zou verhogen Overal waar de film in besloten kring werd ver toond overheerste de overtuiging, dat de wijze waarop Hitler ten to nele gevoerd wordt, alleszins ge schikt is om nazistische propaganda te slaan. Zelfs de Joodse gemeenten in Duitsland deelden dit standpunt. Voor de storm van protesten zijn de ministers van Binnenlandse Za ken Woensdag geweken. Zij hebben vastgesteld, dat op grond van de bestaande rechtstoestand de motive ring voor het verbod van de film niet houdbaar is. Voordat op deze wijze het verbod werd ingetrokken waren sommige landen reeds open lijk teruggekomen van het besluit van Bonn. In Hamburg, Bremen. Nedersaksen en Wurttemberg had den de ministers hun verbod reeds ingetrokken. In Hamburg is men enkele dagen geleden met de vertoning van „Vijf minuten over twaalf" werkloosheid van een synthese tus sen open en verborgen werkloosheid zal moeten uitgaan. Wat de KAB betreft: haar taak ligt op het terrein van de opvoeding der arbeiders. Film over trawlervisserij is begin Januari klaar IJMUIDEN. De Aerdenhoutse cineast Herman van der Horst heeft m opdracht van het Bedrijfscnap voor Visserijproducten en de afde ling vis van de Voedingsraad ten documentaire :ilm vervaardigd, die de trawlvisserij behandelt. Er wordt op het ogenblik gewerkt aan de na-synchronisatie van deze film cn men verwacht, dat zij in het begin van Januari voor het eerst in Den Haag vertoord kan worden. Zonder een bibberlijntje tekent oppasser Bill Barret tri de dieren tuin. van Bristol dere tygerin, die hem onafgebroken fixeert. Eén sprong enMaar Bill is niet zo dapper als hi] lijkt, want tussen hem en de tijgerin zii een dikke ruit van niet spiegelend glas. Deze ruiten, die thans overal in de die rentuin worden aangebrachtge ven de bezoekers de sensatie bij de dieren in de kooien te zijn. Haar eventuele misnoegen over Bill's tekenkunst zou de tijgerin alleen kunnen loten merken door gegrom, haar scherpe tanden ko men er met aan te pas. (Advertentie l.M.) warmwater- zakken DEN HAAG. Is de sociaal- economische toestand in de visserij over het algemeen, bevredigend, be treurd moet worden dat het accent van de grote trawlvisserij te veel ligt op de haringtrawlvisserü eTi te weinig op de visserij op ver»e vis. Dit zegt de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening in zijn Memorie van Antwoord. De uitkomsten, van de logger visse rij zijn redelijk. In sociaal opzicht is de toestand daar na de bevrijding geleidelijk verbeterd. Niettemin vragen verschillende kwesties om een oplossing, oa. de dikwijls min der goede accommodatie aan boord van de oudere vaartuigen, de sa menstelling van de voedingslijst en het verlangen van vele opvarenden om per reis een loonafrekening te mogen ontvangen. In het kleinbedrijf waar de op brengsten dikwijls voldoende zijn om in het levensonderhoud te voor zien, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid tijde lijke maatregelen getroffen ter on- PARIJS. De Franse Raad van de Republiek heeft een commissie van onderzoek ingesteld naar de technische gebreken, die de exploi tatie van de twee nieuwste schepen de „Flandre" en de „Antilles", die voor de transatlantische vaart be stemd waren, belemmerd hebben. De gebreken van de „Flandre" tra den reeds op de eerste r-eig. na het vertrek uit Le Havre op 23 Juli 1952 aan de dag. In de haven van New York aangekomen, kreeg het schip te kampen met de gevolgen van een kortsluiting in het electrïsch net aan boord. Op de na vertraging aan gevangen terugreis traden opnieuw technische storingen, o.a. in dc stroomleidingen, op. In November kreeg ook de „An tilles'' toen het van Le Havre op weg was naar Engeland, met pech te kampen. Twee eiectrische moto ren, waarbij fouten in de isolering waren geconstateerd, had men reeds vervangen. Midden in het Kanaal echter trad olieverlies op, zodat be sloten werd naar Le Havre terug te keren. Bergers gaan weer naar wrak op Haaksgronden IJMUIDEN. Het wrak van de op de Haaksgronden gestrande Bel gische kotter O 265 „Victor Roger" laat de IJmuidens-Helderse combi natie, die er enige malen vergeefs heen is geweest om het scheepje binnen te brengen, niet met rust. Men heeft nu contact gezocht met ir W, van Wienen uit Bussum en gezamenlijk zal men nogmaals pro beren het op zyn kant op een zand plaats liggende wrak te bergen. Explosie op kustvaarder ontstond doordat vonk hij gassen kwam 'TeRNEUZEN. Een door de Scheepvaartinspectie m samenwer king met de gemeentepolitie van Terneuzen ingesteld onderzoek naar de oorzaak van de explosies, die zich Dinsdag hebben voorgedaan aan boord van de Nederlandse kust- w vaarder „Jozef Swenden", heeft uit- begonnen rn J gewezen dat zich m ric kolrnlading van de Duitse jeugd om weer een krijgen. de bioscopen werden er Letterlijk j gassen hebben gevormd, die. door- belegerd. Nu eindigt de hele ge- 'dat de luchtkokers afgedekt waren, schiedenis er blijkbaar mee, dat het j geen uitweg hadden. Aangenomen afgekondigde verbod de beste re- j wordt, dat de explosies zyn ont- clame is geworden, die de produ- staan bij het openleggen van het centen van de film hadden kunnen ruim, doordat een vonk by de gassen kwam. dersteuning van de gezinnen en tot instandhouding van de werkgelegen heid. Over de nota inzake het visserij beleid is het overleg gaande. De minister hoopt dat dit binnenkort tot een goed resultaat zal leiden- De minister deelt niet de be zorgdheid over de snelle opbouw van de Duitse Trawier- vloot. Ten aanzien van de zoetwatervis serij blijkt het probleem van de waterverontreiniging zeer gecompli ceerd. Er zijn vorderingen gemaakt, hoewel door de industrialisatie de resultaten soms teniet worden ge daan. De toekomstige bestaansmoge lijkheden voor vele IJssel meer vis sers geeft bij voortschrijdende inpol deringswerkzaamheden meer en meer reden tot zorg. DEN HAAG. In de Memorie van Antwoord van de ministers van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer wordt o.a. meegedeeld, dat tot nu toe alle pogingen van de ambassade in Moskou om op eni gerlei wijze het lot van Nederland se gevangenen in Rusland te ver zachten. schipbreuk hebben gele den. Men schat hun aantal op „en kele tientallen". De vraag of leden van de ambassade de gevangenen mochten bezoeken en verzoeken om toe te staan de gevangenen post en pakketten van familie en Rode Kruis te laten ontvangen, zijn met eens beantwoord. OP Maandag is Kareltje, de jong ste van mijn vriend, ziek ge worden op, Dinsdag neefje een verjaarsfestvn.y*0";jjj zal hem v;el van je feliciteren, hoor", zegt zijn broer met wreed welbehagen en trekt de deur achten zich dicht, neuriënd op ™e9 w*ar een mooi rantsoen zoetigheid. Hoog rood van zijn negen en dertig gra denzit de kleine patient t» zijn bed en kijkt hem, na. Dan begint nij by zyn moeder de taartjes en ae koekjes te reclameren die hij nu. m]S.EiiPvan die chocoladedingetjes metzo'n rood suikertje er pp", wijst hn. „Die hebben zo ook altijd. Hij ziet er eigenlijk heel gezond uit rnet. dat blozende gezicht. „Ja, het is jammer", zegt rij» moeder. •- ,Jk zou er best even heen u-t- len". vindt hij. Voor hem de absurditett van deze suggestie is bijgebracht, gaat de telefoon. De moeder van de jarige meldt rich, met een belofte ate flon kert. van begrip: -U zal alles wat Karelt]e genuttigd zou hebben, in dien bi? tot persoonlijk verschijnen, capabel ware geweest in een doosje meegeven aan zyn broer, dan kan hi) het in bed opeten. „Nou, kijk eens aan", zegt rij» moeder, ais ze het goede nieuws heeft overgebracht. „Dan mis 3« tóch niks". „Alleen de limonade', corrigeert de patient. Maar hij is. ondanks die kleme kanttekening, kennelijk vol daan en opgelucht De middag verstrijkt en de koorts neemt toe. „Eigenlijk moest je maar gaan sla pen". zegt zijn moeder met een be zorgde blik. Maar hij schudt vast beraden van neen. „Ik wacht op de doos" verklaart Doch die broer daarginds, heeft geen haast om thuis te komen. Ter wijl hy vrolijk slempt op het jeest, kun je door het deurraampje zien, hoe de kleine zieke in bed wacht op zijn pakket heerlijkhedenHy heeft een d pk entje over zijn schou der en een kussen in zijn rug. Het plaatjesboek is van zyn schoot ge gleden, want zijn half dichte koorts ogen konden toch het fijne van Do nald Ducks avonturen niet meer on derscheiden. Alleen dit weet hij nog: zitten, wakker blijven en dan de doos. Half zeven slant de klok als da broer eindelijk aan komt slenteren- Ja, hij heeft 'm meegebracht. Alsje blieft'. Alles zit er in, zie je wel... Twee taartjes, een heleboel koekje» en dte chocoladedingetjes met het rode suikertje er op.... „Ja" zegt hij voldaan. Moe glimlachend blijft hij met de lang verbeide schat alleen. Aï^ we ccn kwartiertje later gaan kijken, of hij het al op heeft vinden we hem onder zeil. De doos houdt hy in zijn arm. Zó ts hij ingedut, ziels gelukkig en met zyn ene, rode wang begraven in de roam van de taar tjes. KRONKEL. NIET de materiele nood, maar de geestelijke ert de bezinning daarop is het hoofdthema van Spanningen (Contact, Amsterdam), hei bock, dat Til Brugman schreef over mensen in de laatste oorlogsmaanden. Waarom le ven wij' Waarvoor strijden wij» Wat is de zin van ons bestaan? Du zijn de vragen die jonge mensen, kunstenaars en verzetsstrijders bezighouden wan neer het lot hen heeft geplaatst ergens m het centrum van het land tussen plassen en polders Een boek met ge sprekken. die dieper gaan naar mats de nood stijgt die het bewustzijn ver sterken en tot confrontatie lelden met andere meningen en overtuigingen. Het geeft spanningen, mnar men wordt er rijker van. omdat wat de figuren m dit boek uitspreken ook door ons uitge sproken zou kunnen zijn en misschien wel uitgesproken »s. Tü Brugmans is een scherpzinnige vrouw met een heldere kijk op de mensen en de wereld Bovendien bezit zij m hoge mate het vermogen de men selijke geest te peilen en in de huid van een ander tc kruipen zonder die ander direct met haar eigen ideeen te belasten. Alleen daardoor- kon er it* Spanningen een boeiend spel ontstaan tussen haar eigen intellect en de figu ren harer verbeelding, waarbij de teke ning van de vrschillende milieu's zeker veel heeft bijgedragen om dit boek in alle opzichten „rond" te maken (ƒ6 90). Als uitgave van de Winkler rrins Stichting is verschenen het „Boek van het jaar" voor 1953. Dit is de derde maal dat dit boele verschijnt Het is m de eerste plaats een aanvulling op de Winkler Pruis encyclopedie. Ook zij. die deze ency clopedie met bezitten kunnen echter veel profijt van deze jaarboeken heb ben Zij bevatten een overvloed aan documentaire gegevens over dc Bene luxlanden en de overige wereld, hou den de herinnering aan de jaren 195G-'ai door goed gekozen Illustraties levend en omvatten in een royaal opgezet en cyclopedisch gedeelte tal van bijzon derheden met betrekking tot evene menten die zich In het onderhavigs jaar hebben voorgedaan. {Prijs 9.50). Mensen, die altijd tobben met de schakelaar als ze een donkere ka mer binnenkomen, dezulken zijn er, sullen de deurknop-schakelaar een uitkomst vinden. Het gaat zo: je. doet de deurknop naar beneden en drukt tegelijk op de schakelaar die er aan zif. Het resultaat: een kamer vol licht en geen getast meer na ar schakelaars die net altijd aan de andere kant riften als waar je zoekt. Niemand hoeft zich voart- aen in het donker meer de schenen te stoten aan meubels, als deze uit vinding op grote schaal toepassing vind t. Een brandweerman stormde deze week op de Britse kruiser ..Ontario" met een blusapparaat een van de loopplanken op om een brandje te blussen. Maar een officier hield hem tegen en zei: „Zoudt U van een andere loopplank gebruik willen maken? Deze is alleen voor officieren De brandweerman ging netjes terug, vloog een andere loopplank op en bluste een. brandje in een bezemkast. Emanue! Fracs uit Gent ligt uitge put te bed. Hij heeft georobeerd het ivereld-duurrecord pianospelen dat met 275 uur op naam van de Duitser Heinz Arntz stond, te verbeteren Na 270 uur kreeg Faes een instorting. De dokter zegt, dat het langer dan 270 uur zal duren voor hu weer de oude is. Meer succes hnd de accordeonist Braeckman. ook uit Gent Ho speelde 73 uur achtereen op zyn instrument en brak daarmee het record, dat op naam stond van. ene heer Schelstraete, met een uur. Ook een record houd* de Poolse Jezeta Siankiewicz Een Pools persbe richt wil ons doen geloven, dat ze 134 jaar Is en nog werkt. „Toen mijn derde man stierf," moet ze gezegd hebben, .kon ik niet goed opnieuw trouwen. Ik vond. dat ik geen jongen beneden de honderd kon nemen en anderen wa ren er niet." Jitar broer moet 150 ge worden zyn. Volgens die Polen dan Nog veel ouder is een Carthaagse stad. die geleerden bij Oran in Algiers hebben ontdekt. Oudheidkundigen schatten, dat de stad moet dateren uit de zesde eeuw voor Christus In Los Angeles wonen de 36-iarige tweelingen Glasband die alles hetzelf de hebben en doen. Kort geleden wer den on derelfde dag hun blinde dar men weggenomen. Ze liggen nu m de zelfde kamer van het ziekenhuis. Ze waren over die operatie met zo erg verwonderd, want een van hen ver telde dat ze allebei tegelijk gryze ha ren. begonnen te krijgen, dat hun bril len van dezelfde sterkte zijn en dat bii beiden dezelfde kiezen zijn getrokken of geplombeerd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2