fEN ONGELOOFLIJK KOOPJE SMWKA KMFETTEN C D DE KLERKeZM meisjes voor alle afdelingen Massale manifestatie van jubilerende clubs K.P.M. schip „Schouten" te water gelaten Wilton-werkers vierden 100-jarig bestaan Ongelukken KLEIN WINKELPAND MET WOONHUIS woonruimte THORDOK en HYGIEA geven samen openlucht-uitvoering Peulvruchten in de Toonzaal Vt'ouwencongregatie viert 2e lustrum Wjjkavond van Wijk III Brig. G. de Waal jubileert Auto's in beslag AGENDA Agenda Rotterdam Vrouwenclub at peulvruchten Mobilisaüekruis Onvoorzichtige fietser door auto aangereden Winkeldieveggen in magazijn betrapt IN 0N2EBALANS-OPRUIMING Grootste tot dusver gebouwde schip Goerec-Overflakkee ingedeeld in vier gemeenten Landaanwinning op Goeree-Overflakkee Melkboer aangereden door vrachtauto DE NIEUWE GYSBREGHT: Soberder maar even boeiend Dr P. Korringa over Zuid-Afrika Gelderse werf bouwt hekwielers voor Brazilië SCHIEDAM enkele administratieve krachten JANUARI CHIE1HE3B 2 Dinsdag 12 Januari 1954 Drie Schiedanise gymnastiekverenigingen hebben een mijl paal bereikt. Het zijn THOR, de Christelijke gymnastiekver eniging DOK en de dames-gymnastiekvereniging ,,Hygiea". Kesp. bestaan zy 50, 40 en 45 jaar. Elke vereniging viert dit feit afzonderlijk met uitvoeringen en feestavonden. Maar bovendien zijn er vergevorderde plannen om te komen tot een massale gyinnastiekuitvoering in de open lucht. Deze grootse demonstratie zou plaats vinden op 26 Juli, waarschijnlijk op het SW-terrein. Het is een goed stuk gemeenschaps gedachte van deze drié gymnastiek verenigingen. om behalve de jubilea in eigen kring ook in groter verband te vieren, zodanig dat zulks een ma nifestatie wordt ten aanschouwe van de gehele burgerij. De „interne" feesten vinden alle plaats in het Passage-theater en wel voor THOR op 11 Februari, voor DOK op 3, 10, 17 Juni en 2e Paasdag Cs morgens) en voor HYGIEA Qp 18 Maart. Daarnaast komt dus een gezamen lijk optreden, dat is geprojecteerd op 26 Juni. Mocht het die dag slecht weer zijn, dan wordt het gehele pro gramma verschoven naar 3 Juli. Men overweegt nog welk terrein he.t best voor deze massale gymnastiék-de- monstratie geschikt zal zijn. Er be staat echter een zeer grote kans, dat het SW-bestuur zal worden verzocht het hoofdterrein voor dit doel te wil len afstaan. Omdat de samenwerkende gym nastiekverenigingen er een propa gandistische manifestatie van willen maken, zullen de verenigingen eerst een mars door de stad houden. Daar bij is gedacht, dat de kleinere dames gymnastiekvereniging HYGIEA met DOK mee zal marcheren. Met mu ziek voorop (er wordt die avond om 6 uur gestart) wil men de beide op tochten om circa zeven uur het ter rein, waar de uitvoering zal worden gegeven, doen bereiken. De openings-ccremonie geschiedt door een gezamenlijke vlagóefening, die wordt ingestudeerd door de heer L. P. Isings. Dan volgt een gezamen lijke gymnastiekoefening uitgevoerd door dames, die is ingestudeerd door mej. Rimmy Roos. De heren-oefe ning, die daarna op het programma staat, wordt uitgevoerd onder leiding van de heer C. van Oudheusden. Voorts verwerkt iedere vereniging apart een programma, waarvan dat van de dames-gymnastiekvereniging HYGIEA zal bestaan uit rhythmische Oefeningen. De andere verenigingen geven ook demonstraties aan de toe stellen. Het slot van deze uitvoering belooft een massale toestel-oefening te worden. Hoewel de plannen nog druk be sproken worden en dus nog voor wij zigingen vatbaar zijn, belooft deze gymnastiekuitvoering, waaraan en kele duizenden gymnasten zullen deelnemen, een voor Schiedam on gekend festijn te worden. In de Toonzaal van de Gom. Tech nische Bedrijven werd gisteravond een uiteenzetting gegeven over de peulvruchten van de Nederlandse bodem. Deze causerie werd gehou den door-enkele leden van P.S.C. uit "Wagemngen, die ook in de middag deze lezing hadden gegeven voor de vrouwenclub van de Coöperatie. Op deze avond werd een herhaling ge geven, doch nu voor de leden van het Comité voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Mevr. H, Hout- zager-Kruiningen, voorzitster van het comité, had ook voor deze avond een klas van de Schiedamse Huishoud school uitgenodigd. Burgerlijke Stand Geboren: Christoffel A., z. v. A. F. Coster en B. C. C. van Bedaf. Hen drik us W. M., z. v. J. W. Hersbach en W. M. v. d. Heijden. Hendricus W.. z. v» J. W. J. van Steenoven en H. M. de Kaper-IJtje W., d. v. W. de Boer en J. Reijers. Overleden: P. H. Willcmsen, 81 j, H. J. C. M. Vis, 74 j. C. M. Weber, 81 j., weduwe van H. Verhoeckx. «I- H. v. d. Tuijn, 73 j. A. Kruyt, 85 j., weduwe van J. H. Hiebink Rooker. (Advertentie LM.) De Vrouwencongregatie van de St Liduina-parochie vierde gisteravond op grootse wijze het tweede lustrum in de zaal van de R.K. Volksbond. Het inleidende Woord, tevens de fe licitatie voor deze godsdienstige ver eniging werd uitgesproken door de leider, kapelaan J. Oudshoorn. Het amusementsprogramma dat de aan wezigen werd opgediend, werd ver zorgd door enkele leden van het to neelgezelschap Brederode. Als anderen bij de a.s. voor jaarsschoonmaak niets meer kunnen doen dan de oude traploper eens extra flink uitkloppen, dan kunt U Uw nieuwe Congo-loper, die U nu koopt, uit de kast halen en Iedereen later» zien, hoe verstandigs huismoeders met weinig geld veel kunnen doen. •Want wij verkopen in deze echte RotterdamseOpruiming onze hele voorraad dubbel zijdige Congo-bouclé loper, voor trap en gang, van 2.25 per meter, voor een prijs die bijna een gulden lager is dan normaal. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Congo-loper in frisse strepen, per meter niet voor 2-25 maar voor winkelcentrum binnenweg. Tei. agisn Op Donderdagavond 28 Januari or ganiseert Wijk HI van de Hervormde Gemeente wederom een wjjkavond in gebouw Irene. Op deze avond zal ds bt- A. Visser uit Amsterdam een spreekbeurt houden over het onder werp „Waarom is ons geestelijk leven zo futloos?" Verder zullen aan deze avond de heren J. P.-Bekkers en J. van Zon medewerken aan de piano, terwijl het kerkkoor zorgt voor de zang. De avond is voor iedere be langstellende toegankelijk. Morgenmiddag om 3 Uur wordt de heer G. de Waal. brigadier van po litie, in de garage achter het hoofd bureau van politie gehuldigd in ver band met het feit dat hij 25 jaar in politiedienst is. De verkeerspolitie heeft tijdens een regelmatige controle op motorvoer tuigen gisteren twee auto's in beslag genomen, die ondeugdelijke stuui- ïnrichtingen en remmen hadden. Een van de auto's is aan de eigenaar te ruggegeven met de bepaling, dat het voertuig moet worden gerepareerd en eerst na controle door de politie weer mag worden bereden. Het bestuur van „Volksonderwijs", afdeling Schiedam, deelt mee dat er twee grote propagandafeestavonden worden gehouden op Dinsdag 26 en Donderdag 28 Januari a.s. in Musis Sacrum; Lange Haven. De Schiedamse onderw. toneelver. (S.Ö.T.) voert op; „De eeuw der Jeugd", blijspel in drie bedrijven. De S.O.M. verleent eveneens .haar medewerking. Kaarten worden de leden aan huis aangeboden. IV a t men moet weten; Apothekers-nachtdienst: Fa. Gouka en Co.. Gr oenelaan 127. Bellen b\) ongeval; G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bioscopen: Monopoie, 2. 7, 9 uur: „De avon turen van Kid en Clark" Passage, 2 en 8 uur: „Meisjes- slaapzaal". B ij eenkomsten: Irene: Personeels ver. „Gus-to", Lezing en filmvertoning, 20 uur. R.K. Volksbond: Gezamenlijke R.K. Scholen, Ouderavond, 20 u. VOOR HEDEN Toneel: De Lantaren, 8 uur: R'damse Comedie met „Sebastiaan". Operette: Schouwburg, 8 u: Hoofdstad-Operette met „"Wiener Blut". Film: Arena, 2, 7, 9.30 uur: The captain's paradise; Capitol,2,7.9.15 u: Het gouden zwaard; Centraal, 2. 7, 9.15 u: Een onvergetelijke melodie; Cineac, 9—5.30 uur: Nieuws enz., 5.45, 8, 10 uur: Lili; Colosseutn, 2, 7, 9.15 u: De twee straatjongens van Parijs; Harmonie, 2, 7, 9.15 u: Avontuur in de Zuidzee; Lutusca, 2.15, 7, 9.30 u: Rudolf Valentino; Luxor, 2, 7, 9.30 u: Verboden verhaal; Monopoie, 2, 7. 9 u: De avonturen van Kid en Clark; Passage, 2, 8 uur: Meisjesslaapzaal; Prinses, 2.15, 7, 9.30 uur: Verboden verhaal; Rcx, 2, 7. 9.15 uur: Vrouwen in de oertijd; 't Venster, 2, 7, 9.15 u: Vlug, veilig en voordelig; Victoria, 2, 7. 9.15 uur: Betaalde liefde. Tentoonstellingen: Museum Boymans, 10—5 uur: Etsen van Piranesï Olieverfsehetsen van Rubens; Historisch Museum, 10—5 u: Geschiedenis van Rotterdam; Mari tiem Museum „Prins Hendrik", 105 uur. Dinsdag ook 7—10 uur n.m.: De groei van het rivierengebied van Zuid-Holland; Gemeente Ar chief, 1—5 uur (Dinsdag gesloten); Oud-Hollandse stadspoorten; Bouw centrum, 9—5 uur: Diverse tentoon stellingen. Gistermiddag is de vrouwenclub van de Coöperatie D.E.S. in de bo venzaal van het Volksgebouw bijeen geweest om te komen luisteren naar een causerie over peulvruchten. De ze middag werd verzorgd door de peulvruchten Studie Combinatie uit Wageningen, De spreker van de P.S.C. was de heer b. P. van der Post, die voor de pauze enkele belangrijke cijfers gaf over het gebruik van dit voed sel. Na de pauze besprak mevrouw A. S. de Boer-Van der Schans de voedingswaarde en de berei dingswijze van deze echt Neder landse gewassen. De aanwezigen werden onthaald ot> een hapje witte bonen met to matensaus. De voorzitster van deze vrouwenclub. mevrouw Smit, dank te de spreker en spreekster voor de causerie. Op de jaarvergadering van de Ne derlandse Bond van Oud-Strijders en dragers van „Het Mobilisatie- kruis", die op 8 Januari j.l. is ge houden. is met algemene stemmen de heer P. van Rijn tot voorzitter gekozen. „Hel Mobiïisatiekruis" deelt ver der mee dat men op 24 Februari een toneelavond zal geven, die ver zorgd wordt door het Schiedams Toneel. Op de Nieuwe Haven is gistermid dag de 73-jarige wielrijder G. van M. uit Ro tier dam door een vrachtauto aangereden. De fietser nam zonder richting aan te geven en zonder uit te kijken de bocht naar de Oranjebrug. De mari kreeg verwondingen aan liet linkeroog en de kin. Per auto van de G.G. en G.D. is het slachtoffer naar het ziekenhuis aan de Coolsingél ge bracht. ttOTTEKDAM In een magazijn in de binnenstad werden Maandagmiddag twee ge zusters betrapt op diefstal van win kelgoederen. Het bleek dat zij ook in andere magazijnen hadden geope reerd. Het waren de 23-jarige G. L én de 30-jarige M. C. L. Advertentie l. M.) Morgen 9 our geldt: „Wfe het eerst leemt, het eerst maalt", want dan beginnen wij mst de verkoop van een opruimingspartij van ean grote tapljtfabriek, een opruimingspartij van precies 100, maar dan ook niet meer den Prachtige wollen karpetten met doorgewerkte rug, In 3 verschillende Perzische dessins, 295 x 195 NU voor BINNENWEG BEUERUNDSELAAjnwaj Uitbundig hebben de Wil ton-werkers gisteravond in de Ahoy'-hal het honderd-jarig bestaan van de Dok- en Werf My. „Wliton-Fijenoorö" N.V. gevierd. Ruim vtff duizend mensen (slechts een derde deel van het totaal aantal bezoekers; vanavond en. morgenavond komen er weer 50GÖ) zaten op gemakkelijke stoelen en op de amphitheaters gezellig bijeen, toen de heer S. van West, de oudste directeur var» de jubilerende onderneming in zijn openingswoord vertelde, „dat dit jubileum niet alleen door de men sen, die by Wilton werken gevierd moest worden, maar dat ook hun echt genotes ervan moeten kunnen profiteren. We vieren feest met de gehele Wilton-familie. Voordat de aanwezigen werden .econfronteerd met het lichtere gen re van het programma, heeft men kunnen genieten van een prachtig declamatorium. geschreven door ue heer L- Giphart cn getoonzet door de heer Joh. F. Palla, dat onder ae titel ..100 jaar Wilton" aan de direc tie en de medewerkers van het con. cern werd opgedragen. lp strakke bewoordingen (koel cn koud als ijzer de voornaamste materiaal soort waar op de werf mee wordt gewerkt kan zijn) heeft de schrijver de figuren en het werk van de stichter Bartel Wilton en diens opvolgers symbolisch gestaile gegeven, joh. F. Palla directeur van de Harmonie „Wilton-Fijen oord") schreef hierbij de muziek. Het is bijzonder treffend, dat schrij- ver en componist elkaar zo bijzon der goed hebben aangevoeld. Vooral de in alle vier delen terugkerende bariton-solo. waarin wordt aange moedigd voort te bouwen op het werk van de ouderen, wordt ie „Wilton-geest" gekarakteriseerd. Zeer terecht werden tekstdichter en componist gelauwerd voor hun zeer fraaie schepping. Het declamato rium werd uitgevoerd door het WF- dameskoor, het WF-herenkoor en de VVF-harmonie. De bariton-solo werd gezongen door Ario van Me- ver. terwijl de kernachtige tekst door Henk Schaer zeer goed werd gezegd. Het geheel stond onder lei ding van Joh* F. Palla. Na de vertoning van een speciaal Pol ygoo n - Pro fllti -journaal van de officiële gebeurtenissen, die zich vorige week Donderdag hebben voorgedaan. w<»rd een bijzonder vlot variété-programma afgewerkt, waar in men kon luisteren naar accor- dennklanken van de WlHards, zang van de Chico's en kon kijken naar de jongleur Gino Manelli. voortref felijke parterre-acrobatiek van de Osman i's. hel rölschaatsen-quarfcet „The 4 Dutch rolling Stars" het clowns-trio Coranto en do illusionist Crochet. Cccs de Lange confereerde alles met gevatte praatjes aan el kaar. Daarna was het „bal", de beentjes gingen'van de vloer op rliythmische klanken van de Ramblers en (in do glazen zaal) van Accordeola. Te vroeg (ondanks het ver gevorderde nachtelijke uur) sloeg het klokje van gehoorzaamheid GORINCHEM. Maandag heeft de dor hier van jhr. De Backer, di recteur van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij N.V. ie Amster dam, het motorschip „Schouten" ge doopt en te water gelaten op de werf van Bljker's Aannemingsbedrijf. De „Schouten" is het grootste t,chlp dat hier tot op heden werd gebouwd (d.w. 4800 ton). Na de plechtigheid verzamelden de genodigden zich in de cantine, waar de heer Huizinga, een der di recteuren van Bijker's Aannemings bedrijf o.m. zei. dat het een belang rijke dag was voor Gorinchem, niét alleen omdat dit grote schip te wa ter ging. maar ook omdat dit is be stemd vgor deK.P.M., waarvoor men nu de derde opdrafcht heeft uitgevoerd. Men verheugt zich er over dat'dit grote bedrijf hier or ders plaatst. Spr. dankte allen die aan de bouw medewerkten en over handigde freule De Backer een sou venir. Jhr. De Backer sprak met waardering over de expansie van Gorinchem en de industrie van deze gemeente. Met de naam „Schouten" wordt de herinnering levend gehou den aan een figuur, die is te be schouwen als een der grondleggers van de Nederlandse zeevaart. Deze zeevaarder heeft ons land in de 16e eeuw onschatbare diensten bewezen. Nadat freule De Backer haar dank had uitgesproken voor de eer die haar te beurt viel, heeft de burge meester van Gorinchem, mr. L. J- Ridder van Rappard. iets verteld over de ontwikkelingen van zijn staa. Het verheugde hem dat hier een schip van deze tonnage gebouwd kon worden en hij hoopte dat nog grotere zouden volgen. In dit verband maakte spr. enkele opmerkingen over de plannen voor het bouwen van een verkeersbriïg over de Mer- wedc by Gorinchem. Het is van essentieel belang voor de indus trie en in het hijzonder voor Kijkers' Aannemingsbedrijf, dat deze brug een hefbaar gedeelte Ged. Staten zullen nieuw plan voorleggen Een nieuw plan, dat neerkomt op een indeling van Goeree-Overflak- kee in vier gemeenten, zal na ver kregen machtiging van de minister van Binnenlandse Zaken aan de ra den. van gemeenten op het eiland voorgelegd worden. Dit delen Ged. Staten van Zuid-Holland aan de Prov. Staten mee in de Memorie van Antwoord op het afdclingsonder- zoek van de Provinciale Begroting, waarm voorts nog grenswijzigingen van gemeenten en provincie ter spra ke worden gebracht. Belangrijk plan in onderzoek Een plan om tot een belangrijke landaanwinning op het eiland Goe- ree-övcrflakkce te komen, wordt thans door de provinciale "Waterstaat in overleg met de Rijkswaterstaat onderzocht, zo delen Ged. Staten van Zuid-Holland aan Prov. Stalen mee. Ged. Staten hopen in staat te zijn voor de in Maart te houden buiten gewone zitting met voorstellen dien aangaande te komen. De provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Zuid-Holland heeft een voorraad geheel voorbereide openbare werken gevormd, die ongeveer 113.000 man- werken omvat. Deze voorraad is voornamelijk bedoeld als ..buffer voorraad" teneinde een eventuele conjunctuurwerkloosheid te kunnen opvangen. Het ligt ook in de bedoeling met medewerking van de Provinciale Waterstaat een tijdelijk bureau in te richten, dat de gemeenten de helpen de hand kan bieden bij de versnelde voorbereiding van openbare werken, aldus Ged. Staten. krUgt, althans zo geconstrueerd wordt dat de doorvaart geen be lemmeringen oplevert. De „Schouten", een vracht-passa giersschip, zal ingeschakeld worden op de Molukkenvaart De afmetin gen zijn: lengte over alles 109.58 me ter, lengte tussen de loodlijnen 100.98 meter, breedte op spanten 16.15 me ter, zomerdiepgang 6.68 meter, holte i. d. zijden 7.98 meter, dead weight 4800 ton. Er is accommodatie voor twaalf passagiers. Het schip ontwik kelt een proefvaartsnelheid van 15 knoop en is voorzien van een Bur- meister-Wain motor, direct omkeer baar, enkelwerkend, 2 tact, 6 cylin der, 138 omw./min., vermogen 3200 a.p.k. Deze motor is geleverd door Piet Smit N.V. Jr. te Rotterdam. Tot de uitrusting behoren voorts nog electrische iaadïieren, een electr. stuurinrichting, stalen MacGregor luiken en tussendeks aluminium luiken. Er zijn vier luikhoofden. Bij het vervoer van dit schip zal' men weer grefte moeilijkheden ondervin den met het passeren van de Baan- hoekbrug bij Sliedrecht. Op het Handels veem aan de Rijnhaven werd vanmorgen de 47- jarige havenarbeider Jac van Dijk van de Brede Hilledijk door enkele vallende balen getroffen. Met ge kneusde ribben en verwondingen aan het hoofd en aan de knie werd hij naar het Havenziekenhuis ver voerd. In de Anna Paulownastraat stak gistermiddag de 65-jarige J. van Maasbommel van de Diergaar- dcsingel tussen twee geparkeerde auto's over. Zij werd door een pas serende auto aangereden en liep een wond aan het achterhoofd op. De vrouw is in het Coolsingelzie- kenhuis opgenomen. De 41-jarige gemeenteambte naar J. Van Rijn uit de Bisschop straat is gistermiddag op het Pom- penburg met zijn fiets door een vrachtauto aangereden. Hij werd te gen de straat geworpen en brak een been. Ook liep hit een hoofdwond op. De GG en GD vervoerde hem naar het Sint Franciscusgasthuis Een 18-jarIgp monteur slipte gisteravond met zijn motorfiets op de Schuttevaerweg. Hij reed tegen een lantaarnpaal on en de 15-jarige Alberta van Hoesel uit de Bredero- destraat. die op de duo zat, werd er af geslingerd. Zij kreeg een die pe wond aan hot dijbeen en een gebroken beên. Het meisje is naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. De berijder kreeg geen letsel, maar zijn motor werd ernstig beschadigd. Doordat zijn klompen g'ad wa ren gleed gistermiddag 56-iortge vorwarminesinrtaHoteur Th. M. Bps- tohreur van de Kanaalwev in Ca- nelïe a. d. IJsscl van een 2'4 meter hoog waronlmis. Hij kwam terecht op een betonnen vloer en lien een hersenschudding op. Tn het Berg- wegziekenhuis is het slachtoffer ter verpleging opgenomen. Op de Westzeedijk is gisteren de 34-jartge melkbezorger M. ter Horst uit de Amcidestraat. toen hij bij zijn melkwagen stond, door een vracht auto aangereden. De bestuurder daarvan, die de tram passeerde, zag plotseling dat de ruimte te klein was tussen beide voertuigen. Hij remde maar de auto gleed op hel natte wegdek door en botste tegen de melkwagen, waardoor Ter Horst tegen de straat geslingerd werd en een ernstige gecompliceerde linker beenbreuk opliep. Hij werd in het Coolstngelzi ekenhuis ongenornen. De inhoud van de melkkar stroomde over de straat. Buitenlandse diplomaten bieden geloofsbrieven aan DEN HAAG. De ambassadeur van Italië, die onlangs in deze func tie is benoemd, de heer Caruso, zal Woensdagochtend in het paleis op dé Dam te Amsterdam, even voor de nieuwjaarsreceptie voor het córps diplomatique begint, zijn geloofs brieven aanbieden aan de Koningin. Daarna ontvangt H-M- nog mét het zelfde doel de nieuwbenoemde Ar gentijnse gezant, de heer Jorge Es- calante Fosse. HET jaarlijks terugkerend gekra keel over de vraag, hoe Von- del's Gysbreght moet worden op gevoerd, mag dan voor literaire fijn proevers heel belangwekkend zijn, wij, het grote publiek dus, verlan gen eigenlijk alleen maar een boei ende voorstelling. De pracht van Vondel's verzen moet evenzeer tot haar recht komen als de aangrijpen de handeling. En de religieuze ele menten van het stuk interesseren ons in even sterke mate als de psychologische. Wanneer een regis seur erin slaagt, hiervoor een be vredigend compromis te vinden meer dan een compromis kan het nooit zijn dan mogen wij hem dankbaar zijn. Johan de Meester, regisseur van de Nederlandse Comedie, die gister avond in de Rotterdamsche Schouw burg kwam laten zien hoe hij er over denkt, verdient die dankbaar heid stellig. De voorstelling ver schilde in menig opzicht van die van het vorig jaar, toen Albert van Dalsum er "nog verantwoordelijk voor was. Toen een weelde van Rembrandtieke tinten, een bijna overmoedige Gysbreght, een barok ke mengeling van kleur en veart en emotie, nu veelal genuanceerd en dikwijls ingetogen spel tegen een sober zwart-wit décor met slechts zo nu en dan momenten van uit bundigheid, die ^an vroegere ver toningen herinnerde^ Maar al vie len de accenten anders, ,ook nu vol deed de voorstelling zeer. Kleine feilen hinderden, niet alle clausen kwamen even gelukkig over het voetlicht en de verschijning van Rafaël deed wel erg simpeltjes aan. Maar In het algemeen kon men toch wel genieten van taal en spel. De Gysbreght van Han Bentz van den Berg leek aanvankelijk Wat Zijn kennis op het gebied van oestercultuur bracht dr P. Korringa in het begin van het vorig jaar in Zuid-Afrika. Hy zag daar echter veel meer dan alleen een oesterkwekerij in opbouw; hij merkte bijvoorbeeld ook dat de zon er 's middags in het Noorden staat en niet zoals bÜ ons in het Zuiden. En hij ervoer dat blank en bruin „onze eigen taal" spreekt. Over deze ervaringen deed dr Kor ringa gisteren verslag tijdens een le denavond van de V.Ü. Zeer veel be langstellenden luisterden naar zijn betoog en keken naar de kleuren dia's. die het resultaat waren van naarstig fotograferen. traag en weinig strijdlustig; later, vooral in het vijfde bedrijf, was hij helemaal de temperamentvolle Heer Var» Aemstel, die slechts node buigt voor Gods bevel. Voor zover de voorstelling werkelijk heeft ontroerd is dat vooral te danken aan Ank van der Moer. Haar Badeloch voeg de zich moeilijk in het strakke ga reel van de meester, maar haar groot talent, dat het zeer mense lijke in het drama bewogen, uit beeldde, behoedde haar ervoor, dat zij. uit de toon viel. Van de overige verdienen te wor den genoemd Lous Hensen als een ideale Klaeris, Ton Lutz als een. Indrukwekkende bode en Henk Rig- ters met een prachtige creatie van Arend. Er was geen plaats onbezet en langdurig applaus bewees, hoe dank baar men was. CJ.O. ARNHEM. Op de werf van da Arnhemse Scheepsbouw Maatschap- pij is Maandag in tegenwoordigheid van enkele Braziliaanse autoriteiten de klei gelegd voor een vracht- en passagierschip, een zogenaamde hek. wieier, bestemd voor de vaart op de Amazone-stroom en te bouwen m opdracht vaneen Braziliaanse Df dubbelsch oef-boot is 71,50 meter lang. De breedte op de span ten is 12.50 meter. Zij is ingericht voor het vervoer van 525 ton lading er kunnen 98 passagiers eerste klas.! se en 300 passagiers derde klasse mee varen. De maatschappij' heeft opdracht gegeven om nog drie hekwielers tê bouwen. LONDEN. Het niéuwe seizoen van het Shakespeare-Memorial-thea- tre te Stratford-on-Avon zal op 6 Maart beginnen met een vertoning van Othello, onder regie van Antho ny Quayle, Op 23 Maart volgt „A midsummer night's dream", dat zal worden geregisseerd door George Devine met decors en costuums van Motley. „Romeo and Juliet" gaat op 27 April met Laurence Harvey afs Romeo onder regie van Glen Byan. Shaw, eveneens met decors en coa- tuums van Motley, In Juni volgt dan de wederopvoering v&n „The taming- of the shrew" met Harry Andrews als Petruchio. De première van het laatète stuk van het seizoen. „Troilers and creddida" gaat op 3 Juli. Op groot kantoor kunnen geplaatst worden i (mnl. of vrl.) accuraat kunnende - werken, bij voorkeur met Mulö-opleiding en bekend met typen. Brieven onder no. 2142 bureau van dit blad. "Wij vragen nette prettige werkkring STOOMWASSERIJ DE PAUW STADHOUDERSLAAN 3 TE HUUR OF TE KOOP GEVRAAGD Brieven onder nummer S 1075 aan het bureau van dit blad Aanvang nieuwe clubs TYPEN Blind en Rbythmisch STENO Ned. en Vreemde Talen STENO TYPIST(E) BOEKHOUDEN Opl. Practii «examen Ned. Hand. Corresp, TALEN Grammatical Beginners Hand.coir. en Conversatie «Gevorderden. [nschr. dage!. 'voor BETERonderwus SINGEL 73 - TEL. 6884) SCHIEDAM 3S:SCHOLEN '39JAAR ERVARING Echtpaar zoekt man zeevarend. Br. no. S1D74 bur. van dit blad. SCHIEDAMSE Tarief tot en met 15 woorden 0.65 Elke vijf woorden meer 0.20 Te koop aoogeb. Geslepen glas voor etalages, meubelen etc. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstr. 38. Tel. 68735. Let op het juiste adres. Meubelkoopjes! Pracht serie verstelbare Liberty-faUteuils, compleet met dubbel veren de kussens, nu 55.-—. Wil son, Grote Visserijstr. - 80— 101. Te bereiken met lijn 8, halte Wattierstraat. Personeel qevr. Gevraagd net dagmeisje. B. van Doom, Broersveld 156, telefoon 67979. Lessen Schiedamse Muziekschool „Centraal", anno 1933, Grote Markt 4, tegenover stadhuis, telefoon. 66014. Onderwijs in alle vakken der Toonkunst door staatsgediplomcerde le raren. Studiegelegenheid. Diversen Haardplaten. Wij leveren een nieuwe plaat voor 16.—. Öw oude plaat als nieuw terug 4.30, ook In kleuren. Spuit- inrichting Woertneyer, Sin gel 102. teL 65789-69906. Nederl. Bond van Vogellief hebbers, afd, Schiedam. Uit slag verloting: de prijzen zijn gevallen op no's 3336, 1883, 1271, 1724, 3839, 2231, 0514. Prijzen afhalen bij J. Mont- foort, Leibnitzstraat 17 A, voor 15 Februari. Verloren Ten gerieve van onze lezers hebben wü de mogelijkheid opengesteld om onder dn kleine advertenties tegen vergoeding van 0.2a administratiekosten annon ces op te nemen tot een ma ximum van 20 woorden voor verloren voorwerpen en weggelopen huisdieren. De ze advertenties kunnen uit sluitend tegen contante be taling aan ons bureau wor den opgegeven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1