Wonderdokter uit Cromvoirt krijgt zesmaal een boete Hemmen niet de kleinste al zegt de minister het Twaalf jaar geëist voor poging tot moord Duim Onafhankelijk zakenman' bedroog drie vrouwen Bonn wil onderhandelen over Rijnvaartpolitiek Gesprek met Russen over atoombank verloopt vlot Voorts. KOREA Kritieke datum 23 Januari Patiënten met volgnummers in schaapsstal-annex-café Y P. Sanapirin: elk tablet Oppassend persoon" diende echtgenote anderhalf jaar arsenicum toe NA HUWELIJKSADVERTENTIE Eis: Twaalf maanden gevangenisstraf Amerikaanse marine gaat inkrimpen BR in Overijssel voorbeeldig 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen PRESIDENT EISENHO WER Radioreporters naar Oostenrijkse Alpen Gemeente Wadenoyen (Betuwe) gaat verdwijnen Rijders wegenwacht krijgen valhelmen Dr W. B. Huddleston Slater overleden Helicopter-commissie is geïnstalleerd „Maystar" brandt nog Bergingsvaartuig is uit Oslo onderweg donderdag jmmui. wo4* 3 \MMh li-3'.i I' 'UP. I 'llllll DE 23ste Januari en daarmede een belangrijk ogenblik in de geschiedenis van het Koreaanse con flict, nadert snel. Op die dag moeten de Chinese en Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die het commu nisme hebben afgezworen en te kennen gaven niet naar huis te willen terugkeren, worden vrijge laten. Aan de zijde van de Verenigde Naties is alles gedaan om deze exodus uit de kampen in de ge demilitariseerde zone on te vangen. Alle mogelijke transportmiddelen zullen ter beschikking staan om de ongeveer 7500 Noord-Koreanen naar Zuid-Korea,-waar zij ue status van burger zullen krijgen, en de rond 14.500 Chinezen naar Formosa, waar zij zich aan willen sluiten bij het leger van Tsjiang Kgi-tsjek. te ver voeren. En daarmede zal dan een einde zijn gekomen aan de woor denstrijd met de communisten, waar in de Verenigde Naties krachtig vasthielden aan haar standpunt, dat niemand tegen zijn wil naar zijn Vaderland zou mogen worden terug gezonden. Aan de commu nistische kant ech ter heeft men de pogingen nog niet opgegeven, om de uitvoering van de bepalingen in de be standsovereenkomst over de kwestie der krijgsgevange nen te verhinderen. Dit is be grijpelijk. Voor Chinezen en Noord- Koreanen betekent het immers een gevoelige nederlaag, dat een zo groot aantal der hunnen aan een gang naar de slechte kapitalistische wereld de voorkeur geeft boven terugkeer naar de zegeningen van de volksdemocratie. Zij beweren nu, dat 'n hun „voorlichters" onmogelijk is gemaakt, de afvalligen te be naderen om te pogen hen tot andere inrichten te brengen cn dat daarom de termijn van de „uiteenzettingen" zou moeten worden verlengd. (De waarheid is. dat verreweg de meeste gevangenen weigerden, zich door communistischp propagandisten te laten toespreken en dat van de genen. die het wel deden, slechts een handvol toch nog besloot, te repatriëren.) De komende dagen in Korea zul len zeker kritiek zijn. Maar welke strategie de communisten ook toe passen. de Verenigde Naties hebben geen andere keuze dan voort te gaan met hun voorbereidingen. Er is slechts een standpunt, dat zij kunnen innemen: een gewapend in grijpen der communisten zou met militaire middelen moeten worden beantwoord. De voorwaarden van het bestand verplichten tot vrijla ting der gevangenen op 23 Januari, Het is de wens en de plicht der Verenigde Naties daaraan te ge hoorzamen. En van de wederpartij mogen zij eisen dat deze hetzelfde doet. 's-HERTOGENBOSCH. Woensdagmiddag heeft, onder grote belang stelling van de zijde van parket en publiek, voor de kantonrechter ie 's-Hertogenbosch de strafzaak gediend tegen de 39-jarige landbouwer en schaapherder Th. ML V., beter bekend als „het Cromvoirtse boertje", die ervan wordt beschuldigd de geneeskunde onbevoegd te hebben uitgeoefend. De kantonrechter veroordeelde de wonderdokter tot een boete van zes maal 120, subsidiair zes maal dertig dagen hechtenis. Er waren namelijk zes overtredingen geconstateerd. De ambtenaar van het O.M- had tegen V. een boete van zes maal 300 subsidiair zes maal dertig dagen gevorderd. In het I zoeklicht I (Advertentie I M bevat «en veelvoud van de baste ge neesmiddelen, daardoor werkzamer dan andere bij kou, griep, koorts, pijn. De schaapherder in Cromvoirt, een gehucht onder de gemeente Vught, heeft in het afgelopen jaar een zeer grote practijk als wonderdokter en helderziende weten op te bouwen. Uit nagenoeg alle streken van het land zelfs uit Frankrijk en België, kwamen lijders aan allerlei kwa len naar zijn schaapsstal in de hoop baat te vinden. Voor de kantonrechter in Den Bosch vertelde V., hoe hij te werk ging. Hij maakte met beide handen een kruis over de pijnlijke plek in het lichaam van de patiënt en sprak bij dit rituele een gebed uit. Hij vroeg geen vergoeding, schreef geen geneesmiddelen voor en beloofde geen beterschap, zo zeide hij. „Ik kan niemand genezen", sprak V.. „alleen wanneer God mijn patiënt genadig is, dan zal hij beter wor den". Hij gaf dan ook altijd de men sen de raad, voor hun genezing te bidden. Hij schonk hun dan een medaille van Onze Lieve Vrouw cn een gebedje. V. vertelde verder, dat hij on geveer negentien jaar geleden zijn paranormale begaafdheid door een toeval had ontdekt. Hij werkte toen in Utrecht. Hij werd te hulp geroe pen bii een ongeval waarbij een kind _een pan kokend water over het lichaam had gekregen. Hij be kruiste toen het slachtoffertje, ter wijl hij een gebed uitsprak. Het kind bleek nadien, volgens V. niet de minste hinderlijke gevolgen van bet kokende stortbad te hebben op gelopen. Tijdens de bezettingstijd had hij als boer in Rusland gewerkt als lid van de Oost-Compagnie. Na zijn straf, die hem na de tweede wereld oorlog deswege was opgelegd, te hebben uitgezeten, vestigde hij zich te Cromvoirt. waar hij een bedrijfje stichtte, en thans een kudde van 52 fokschapen houdt. ïn het najaar van 1953 heeft zijn „praktijk" zo'n vlucht genomen, dat volgnummers moesten worden uit gereikt. De toeloop naar de schaaps stal in Cromvoirt was dermate groot, dat V. zijn stal tot waehthok liet veranderen. Hij verkreeg ver gunning voor het schenken van zwak-alcoholische dranken voor de wachtenden. Verscheidene- patiënten getuigden voor de kantonrechter, mr Vermo len. van dc begaafdheid van V. Zij hadden de merkwaardige resultaten van de bekruising, naar zij zeiden, aan den lijve ondervonden. De ambtenaar van het O.M., mr J. Corsten, achtte de overtreding van de wet op de uitoefening van de geneeskunde wettig en overtui gend bewezen. Hoewel mr Corsten zelf het bestaan van paranormale begaafdheden geenszins wilde ont kennen, moet de wet worden ge handhaafd. Er zijn zes overtredin gen geconstateerd. De raadsman, mr Verbeek uit Amsterdam, voerde ter verdediging aan, dat reeds lang in kringen van deskundigen behoefte wordt ge voeld de oude wet op sommige punten te herzien. Nu de wet de wetenschap niet heeft bijgehouden, zou een als bonafide bekend staan de paranormaal begaafde het slacht offer moeten worden van deze om standigheid. De „wonderdokter" tekende on middellijk appèl tegen bet vonnis aan. Hoger dan oi-ï'c Ski's hlykbacr Mijn orvt o meewilden. Enige ogenblikken nadat zijn lattenop de grond kwamen, landde hij. Hij kwam er zonder kwetsuren af. DEN HAAG Het de ambt bekleedt ten beroven en het gebied zelfstandig bestaan van dienste van de Hemme- van de gemeente op de kleine Betuwse ge- naren. Er wordt gespro- een kleine uitzondering meente 230 inwoners ken over de hoge mate na te laten overgaan hangt thans aan een van afhankelijkheid van naar Valburg. De raad zijden draadje. Bij de Hemmen van het Van van Hemmen is hier, na- Tweede Kamer is nml. Lijndenfonds voor Kerk tuurlijk, tegen. Zij heb- een wetsontwerp tot en Zending, dat een ka- ben echter nog niet het opheffing van deze ge- mer ergens heeft afge- argument aangevoerd, meente ingediend, waar- staan om de „secreta- dat_ Hemmen NIET de in gesproken wordt over rie" van Hemmen on- kleinste gemeente van „de wat inwonertal be- derdak te verschaffen Nederland is, want de treft, kleinste gemeente en ook op financieel ge- gemeente Serooskerke van Nederland". Er bied nauw met deze zo- op Schouwen-Duiveland wordt voorts op gewe- geheten kleinste ge- is nog kleiner. Daar wo- zen, dat Hemmen geen meente verbonden is. nen maar 204 mensen, eigen burgemeester, Gezien al deze punten geteld op de eerste dag geen ontvanger en geen en de geringe kans. dat van dit jaar. Of het de secretaris heeft. Dat de een en ander nog eens Hemmcnse vroede va- burgemeester van de zal veranderen, waar de deren zal helpen al$ zij gemeente Valburg ook situatie al sinds Octo- dit de minister onder fungeert, al jaren en ja- ber '46 bestaat, vindt de het oog brengen? Het ren, als hoofd van de minister "het helemaal zal wel niet, maar Kern gemeente Hemmen en geen slecht idee Hem- men de kleinste ge- dat de ontvanger van men eindelijk maar van meente?- eerlijk is eer- He ter en tevens hetzelf- zijn zelfstandigheid te lijk, néél EEN JONGE VROUW KWAM IN ZIJN LEVEN LEEUWARDEN. Twaalf jaar1 open zullen hebben, ook al is er gevangenisstraf met aftrek vanvan enig vermoeden geen sprake preventief heeft Woensdagavond de i De ten iaste gelegde poging tot officier van justitie bij de arron- moord achtte hij bewezen. Een dissementsrechtbank te Leeuwar- j zware straf voor de man, die als den, mr M. H. Gelinck, gevorderd j een toonbeeld van smart naar de tegen de 45-jarige W. van der W. begrafenis zou zijn gegaan, achtte uit Bolsward, gewezen koster van hu op zijn plaats. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. de Gereformeerde kerk en begra fenisondernemer aldaar, aait wie was ten laste gelegd dat hij had gepoogd zün echtgenote te ver moorden. Op 3 Augustus van het vorige jaar werd Van der W. gearresteerd op grond van het vermoeden van poging tot moord ofi zijn ziekelijke vrouw. Reeds geruime tijd voor dien had een inwoner van Bols ward vermoedens van het ernstige misdrijf, waarvan hij de politie in kennis stelde. Een onderzoek deed deze vermoedens sterker worden, totdat de politie zoveel dradenin handen had dat zij tot aanhouding van verdachte kon overgaan. Deze zou zün vrouw zelfs tot in het zie kenhuis met zijn moorddadige plan nen hebben achtervolgd. Voor de reever n-v s-ms en d politie kwTm de man, na aanvanke lijk te hebben ontkend, tot een. be kentenis, Hu gaf toen toe ui ver scheidene apotheken arsenicum te hebben gekocht onder voorwendsel, dat het moest dienen voor het prepa reren van vogels. Bijna anderhalfjaar lang zou verdachte hoeveelheden ar senicum, variërend van 36 tot 323 mil ligram, aan zijn vrouw hebben toe gediend ,door liet in het eten en in snoeperijen aan te brengen. Na zijn arrestatie werd nog een hoeveelheid van 100 gram in zijn woning gevon den. Het is slechts te danken aan de omstandigheid, dat het lichaam van de vrouw aan het toedienen van het vergif gewend is geraakt, dat de dood met is ingetreden. Verdachte, die al gemeen bekend stond als een oppas send persoon, zou de poging tot moord hebben willen doen om te kunnen huwen met de thans 25-jarige T .S. die van haar man wilde schei den. Voor de rechtbank ontkende ver dachte de bedoeling te hebben gehad 2ijn vrouw te doden. Met het toedie nen van arsenicum had hy slechts eén doel verklaard© hy: te voorkomen dat zijn vrouw zou genezen van haar bloedarmoede, zodat zy verplicht zou zyn een hulp in de huishouding te nemen. Dan zou hij het meisje bij zich In huis kunnen houden. In zijn requisitoir zeide de offi cier van justitie dat het maar wei nig heeft gescheeld, of de lafhar tige plannen van de man waren gelukt, wellicht zou er nooit een haan naar hebben gekraaid. De of ficier van justitie sprak de wens dat medici steeds hun ogen (Van onze correspondent) ARNHEM. Twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk eiste de Officier van Justitie bij de Arnhemse recht bank gisteren tegen de 52-jarige koopman A. A. den H., wegens op lichting. Deze zaak was al twee maal eerder voor geweest. Verdachte had in Maart 1953 door middel van een. advertentie in een groot Nederlands Dagblad kennismaking gezocht en zichzelf daarbij op hoop van zegen gekwalificeerd als financieel onaf hankelijk zakenman, hoewel hij hoe genaamd geen stuiver bezat. Er kwa men nogal wat aanbiedingen, waar van Den H. er tenslotte drie uitkoos: een nog jonge weduwe uit Amster dam, een pensionhoudster uit Arn hem en een juffrouw uit Enschede. Om een huwelijk was het de man echter niet zo direct te doen. Hij hield de drie dames liever tegelij kertijd aan de lijn en reisde met het geld van de een naar de gezelligheid van dc andere. De Arnhemse pen sionhoudster schonk hem het nood zakelijke pied-a-terre. Hij ging bij haar wonen, maar reeds drie maan den later gaf zij hem bij de politie aan omdat hij haar bestaan dreigde te ruineren, door zijn financiële eisen. Hij gaf voor, reizen naar Duitsland te moeten maken om daar groot zakenman als hij nu een maal was de nodige vorderingen gehonoreerd te krijgen. In plaats van naar Duitsland reisde hij echter knusjes heen cn weer tussen Arn hem. Amsterdam en Enschede, een en ander op kosten van de pension houdster. Al bezat hij niets, hij kon in elk geval praten, zelfs zo, dat hy zijn zaak voor de rechtbank tweemaal uitgesteld wist te krijgen. Een schuldbekentenis was nochtans niet van zijn lippen gekomen. Dat ge beurde pas vandaag. Hij bleek twee- WASHINGTON. De Ameri kaanse marine heeft Woensdag be kendgemaakt, dat als gevolg van dc lagere begroting Voor bet op Juli beginnende begrotingsjaar 50 oorlogsschepen opgelegd zullen worden. De kruiser Quincy, die thans te Longbeaeh in Califormë ligt, zal het eerste grote schip zyn, dat naar de reservevloot terugkeert. maal getrouwd te zijn geweest en zijn leven was ook overigens bepaald niet over rozen gegaan. Ten. einde raad was hy toen met oplichtingen begonnen. In weerwil van dit alles verklaarde de Amsterdamse wedu we, dat zij met hem wenste te trou wen. Zy schreef aan de verdediger, dat verdachte geen slecht mens was, alleen maar ongelukkig. Ook de re classering zal hem tegemoettreden. Uitspraak over 14 dagen. Een ex-koningin thuis BONN. West-D uitstand is bereid tot onderhandelingen met de Rijn- oeverstaten over de scheepvaartpoiitiek op deze uiterst belangrijke ver keersweg, zo heeft een woordvoerder van het Bondsministerïe van Ver keer meegedeeld. De Duitsers zullen niet het recht van andere landen erkennen om zonder beperkingen goederen te vervoeren tussen Duitse Rijnhavens. Nederland en Zwitserland zijn overeengekomen, zich geza menlijk te verzetten tegen de Duitse voorstellen voor nieuwe havengelden in de Rijnhavens. Den Haag heeft de Duitsers verder beschuldigd, dat zy buitenlandse Rynaken achterstellen bij de Duitse Kïjnscbepen, De regering te Bonn heeft de de Nederlanders over meer Rijn- Nederlanders een nota gestuurd, aken beschikken, dan zij nodig llluecJljn.- waarin het Duitse standpunt inzake j hebben en dat zij uit dien hoofde heden van de helicopter zal gaan ALMELO. Wat de opbouw van de Dienst Bescherming Burgerbe volking betreft, zou de provincie Overijssel een landelijk voorbeeld kunnen zijn. De dienst telt in Over ijssel reeds 13.000 personen. Er is ge raamd, dat men in totaal aan mensen nodig heeft: Almelo 1278, Hengelo 1491, Enschede 2606, Oldenzaal 584, Deventer 1672 en Zwolle 1711. Hot aantal geworven leden bedraagt thans: Alraelo 1058 (83To), Hengelo 1363 (91%). Enschede 2513 (96%), Ol denzaal 451 (77%). Deventer 16ÜQ (96%), Zwolle 1382 (81%). A cLverzentie l. M waarschuwen tegen AJs u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om ervan af te komen. 83 van de ICO personen lukte bet; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carteria Leverpilleties. Tweede week - elke avend één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen, kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid oi te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwjjt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte, vraag Carter's Leverpilletjes, Er-koningin, Narriman van Egypte heeft nu alle tijd «oor haar hob bies. In haar villa te Cairo luistert zij vele uren naar de radio en. brengt verder haar tijd zoek met tekenen en lezen, „Wél een ander leven, dan jaren geledenzuchtte zij tevreden WASHINGTON. „De vriendschappelüke geest, waarin de Ameri kaans-Russische atoombesprekingen thans te Washington worden gevoerd, is bemoedigend", verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn we kelijkse persconferentie, in antwoord op vragen of er aanwijzingen beston den dat de Sowjet-Unie de inleidende besprekingen over het voorstel van de president voor het instellen van een internationale „bank" voor de atoomkracht in goed vertrouwen voert. Eisenhower wilde geen nadere toelichting geven op hetgeen minister Foster Dulles Dinsdag heeft gezegd over de nieuwe Amerikaanse defensieplannen op lange termijn, m het beginsel dat er evenwicht moet bestaan tussen de drie delen der weermacht (leger vloot en luchtmacht), wees de president er op dat dit beginsel met inhield dat Eisenhower wees er op, dat naar mate een bom of een ander projec tiel een verwoestender uitwerking heeft, het element van verrassing bij het plotseling beginnen van een oorlog groter wordt. elke dienst een derde ter bcschik- In antwoord op de vraag of het i king kreeg gesteld van het voor de n^omi.n !a1 r*irio 1Hfnritrnkl- Cr, 1 rl ter beschikking komen van nieuwe wapens verandering had gebracht (Van onze radioredacteur) HILVERSUM. Dg omroepver enigingen gaan de laatste tijd een lofwaardig begrip tonen voor de journalistieke taak van dc radio. Dit blijkt ook uit het besluit, om twee reporters naar het Oosten rijkse Alpengebied, dat door ïawi- iandsverdediging uitgetrokken geld en de beschikbare manschappen. „Het evenwicht tussen de strijd krachten houdt in dat deze zyn en worden aangepast aan de eisen, die een oorlog stelt." zei hij. Eisenhower weigerde te spreken over de handel tussen Oost en West in met-strategische goederen. „Dit gehele vraagstuk wordt nog bestu deerd," verklaarde hy. Indonesië heeft ruim 78 millioen inwoners DJAKARTA Volgens cijfers. oubliceei'd door het ministerie van nes wordt geteisterd, te zenden De Binnenlandse Zaken had Indonesië injvdai a tn-=n is io» 7nn heren Ben Brans (KRO) en Arie Kleywegt (VARA) zijn gisteren per auto, met een opname-apparatuur, naar Oostenrijk vertrokken. Hun eerste reportage zal zo spoedig mo gelijk als gezamenlijk program ma worden uitgezonden- ultimo 1952 78.388.700 inwoners, waarvan 51 rmllioen op Java, 11 millioen op Sumatra, 3Ji, millioen op Borneo, 6 millioen op Celebes. 5 millioen op de kleine Soenda- eilanden en bijna 700.000 op de Mo- lukken. de Rijnvaart tussen Duitse havens wordt toegelicht. Nederland heeft hierop nog niet geantwoord. De Duitse zegsman zei, dat de Duitsers het niet eens zyn met het Nederlandse standpunt, dat er vol komen vTijheid op de Rijn moet bestaan ook wat betreft het ver voer tussen Duitse havens. De Duitsers zyn van mening, dat Grenswijzigingen tussen TielZoeten en Echteld DEN HAAG De Betuwse ge meente Wadenoyen zal verdwijnen en haar grondgebied ingedeeld by de gemeenten Tiel en Zoelen, als het ontwerp dat minister Beel by het parlement heet ingediend wet wordt. Dit is noodzakelijk ge bleken, omdat de bestaande gemeen tegrenzen een gezonde ontplooiing van Tiel in de weg staan. Van Wa denoyen zullen ongeveer 515 h.a. grond met rond 1360 inwoners naar Tiel overgaan, de rest 805 h.a. met 840 inwoners, naar Zoelen. Van deze gelegenheid maakt de minister gebruik om enkele minder belangrijke grenswijzigingen voor te stellen tussen de gemeenten Tiel, Zoelen en Echteld, waardoor deze een logischer begrenzing krijgen. DEN HAAG. Alle „Gele Rij- ders-Pechbestrijders" van onze A. N. W. B. worden uitgerust met witte valhelmen. Na een onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statis tiek is wel komen vast te staan, dat tal van zware verwondingen bij mo torongevallen voorkomen kunnen worden althans veel minder zwaar kunnen zijn wanneer de motorrij ders en hun cuo passagiers val helmen dragen In 1950 werden 83 motorrijders gedood bij valpartijen en aanrijdingen. 60 hunner stierven door een verwending aan het hoofd en wel 41 door een schedelhasisfrac- tuur, zeven door een zware hersen schudding en lï door andere hoofd wonden. Het aantal dao-rijders, dat in dit jaar gedood werd bij ongelukken bedroeg 18. Tien overleden door een schedelbastsfractuur, in ten minst? twee andere gevallen was do doods oorzaak een zvare verwonding aan het hoofd. Dese getallen zijn aan de lage kant. daar alleen de geval len, die absoltut vast staan, in het staatje werden opgenomen. In België er Frankrijk worden veel valhelmen gedragen, In Enge land overweeg: men het dragen van valhelmen do<r motorrijders ver plicht te steller. proberen een groter aandeel in de i Rijnvaart te veroveren, aldus ae woordvoerder. In 1936 telde de Duitse Rijnvloot 3 200.000 ton, tegen de Nederlandse 2.800.000 ton. Na de oorlog, zo ver volgde hij, hebben de Nederlanders een aantal Duitse maatschappijen in Nederland geconfisqueerd. Tegenwoordig heeft de Neder landse Rijnvloot een tonnage van 3.200.000 ton en de Westduitsc 1.700-000, aldus de zegsman. Boven dien is de Rijnvaart achteruitge lopen. In 1936 werden ongeveer 40.000.000 ton goederen vervoerd, welk vervoer in 1952 gedaald was tot 36.500.000 ton, aldus de woord voerder. ROTTERDAM. Op ruim. 71-ja rige leeftijd is te Rotterdam over leden de arts dr W. B. Huddleston Slater, die zich o.a. veel bekend heid verwierf door zyn publicaties in het RK. artsenblad, waarvan hij de hoofdredactie voerde, en door zyn boeken over huwelijk en sexuele moraal „Ja, ik wil", „Ik heb geen man" en „Dokter en pu bliek". Dr Huddleston Slater was tevens geneesheer-directeur van het kin- dersanatorium Zeehospitium „St. Jozef" te Hoek van Holland. Dc begrafenis zal Zaterdag om streeks 13 uur geschieden in het familiegraf op het R.K. kerkhof te Maarn, Advertentie I. M.> bevaren, 'onstui- baren klip tein schip aren gevaren DEN HAAG. In hoeverre is verkeer per hcfschroefvliegtmg thans reeds voor ons land van be lang? Welke gevolgen zal het heb ben voor spoor- en wegverkeer? Het waren twee vragen die minister Algera stelde in zijn rede voor de com missie „He f schroef vli egtuigen die Woensdagmiddag door hem in de Statenzaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd ge- installcerd. Voorzitter van de com missie is ir J, W. Albarda, oud-mi nister van Waterstaat. De minister zei voorts, dat afkij ken van het buitenland voor Ne derland, met zijn eigen vervoers- technische problemen vooral door de eilanden niet veel resultaat zal geven. Afwachten is nog min der geboden. Ir Albarda merkte op, dat de commissie snel zal dienen te wer ken en niet alleen de technische maar ook de ecnomische mogelijk heden van bestuderen. /N de opruimings-etalage Van kleine herenmode-winkel lagen j van die handige, doorschijnende re» genjasjes voor vier gulden, en aan» I gezien ik reeds tang begeerd had, er een te bezitten, trad ik binnen. Meestal u'ord je in zo'n. zaak tS i moord gestaan door een aantrekken lijke jongedame, die je het verkeer de te snel doet kopen, of door een fijngevoelige, mannelijke pariicu- I iter, die dadelijk helemaal vol i$ ran menners plan netje mcar hiet fred na enige tijd een afwezige pu ber te roorschgn en sprak: Dag mevrouw." Hoe bedoelt U dat?" vroeg ik. „O hemeltjemeneer ik was er even niet bij met het hoofd," riep de jongen Nu heb ik ivel frappan» j ter voorbeelden van zulke geeste- 1 lijke absences meegemaakt: een dromerige dokter die mijn vrouw verlosteriep: „Een /linke meid, a rice, een jongen", wat ik sterk wond voor een vakman. Vergevensgezind zei ik dati ook: „Ik wou eens zo'n regenjasje uan Pier gijden Zien." Hij moest er de etalage voor int een proces dat gepaard ging me het Omtuimelen van allerlei daar* voor niet bestemde vooncerpen* Aangezien zijn optreden veel ge kletter met cich bracht, kicarn een grijze, uolbloedige mxddenstandert met een voorhoofd rol belasting- grieven, van achter gelopen en riept „Wat doe je nou toeer?" Hy ïoterp zeker geregeld dingen Om. „Ik pak even een regenjasje van vier gulden," antwoordde het jong- mens en viel toen, door een onbe raden stap, met bedoeld voorwerp in de hand kermend uit de etalage om achter de toonbank aan het ge* ziciit te worden onttrokken. „Doet U zich zeer?" vroeg ik. „Welnee," antwoordde htj, opve rend. De oude man bleef bezorgd toe kijken en zag mij het jasje betas ten, gclyk iemand die met vaker m de boot geraken mil dan stnfct nodig is. „Zijn die dingen nou nog sterk?" vroeg ik. „Meneernep de jongen. En om te laten zien hoe sterk, trok hij een stukje ran de jas glad als een trommelvlies en porde er hard met zyn fors geschapen^ duim tegenaan. De duim ging er dóór, of het vloeipapier was. „Hela!" sprak dc bedtende ont goocheld. „O, dus dat moet je «r niet me& doen," begreep ik. Hij keek my sprakeloos aan Het komt ook weinig voor," zei ik opbouuiered. „Ze moeten er tegen kunnen." riep de jongen streng. „Ik denk dat deze een stijtgaatje had. Ogenblik, Ik pak even een andere." Hij begon weer aan dat enpa klimmen in de uitstalkast. De mid denstander hield op de achtergrond zijn adem in, maar er brak niets deze keer en ook het uitspringen uerïiep zeer correct. ,.Kyk deze maar eens." zei de jongen onverschrokken. Hij maakte een nieuw trommelvliesje en kwant weer opzetten mei zyn duim. ,,Doe nou nietwou ik nog zeggenmaar het gat zat er al in. „U maakt ze allemaal stuk," zei ik. „Mooie hulp heb ik," riep de mid denstander, die gul-bitter naderbij kwam. „Trekt de hele boel aan flarden. Vooruit. Wat geeft het. Hei zijn joum centen «iet „Omdat het vuiligheid is," snauw de het jongmens opeens heel boo.% „Verlegen En vergaan. Daar moe ten de mensen hun goeie geld voor geven." „Naar achteren, jij!", zei dc tuin- keiier met een gebaar of daar van alles te gebeuren stond De jongen sloop pruilend weg. Nu deed de man een vriendelijk masker voor en sprak, of we het hele stuk op nieuw gingen spelen: „Meneer tcou een regenjasje vart vier gulden „Nou niet meer," zei ik. ,,'t Is anders een spotkoopje..." begon hy. maar plotseling viel zijn oog op de beide gaten, zodat hij mij liet staan en zich naar achteren spoedde, om die jongen op zyn vin gers te tikken. Op zün duim. KRONKEL De 83 jaar oude schipper C. D Biervliet on tv.: I fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever OSLO. De brand aan boord van de Nederlandse coaster „Maystar", die men enkele dagen geleden by Fedje, aan de Noorse Westkust deed stranden, woedt nog steeds ''voort. Zeven leden van de bemanning gingen Maandag Van boord, de kapi tein, de stuurman en de machinist bleven op het schip. Woensdag is het Noorse bergingsvaartuig .Achilles" uit Oslo vertrokken om de „Maystar" te hulp te komen en assistentie te verlenen bij het bedwingen van het vuur in de lading suiker, welke de coaster in heeft. Op haar tocht om de wereld be zocht de Komngm van Engeland ook in Nieuw Zeeland het stadje Gisborne. U ziet haar op de fota staande op de fop van de Kaiti- heuuel, -waarvandaan men Gisborne tn zyn geheel kan overzien. Op zichzelf zou dit nog niet zo byzon- der zijn ware het nietdat de Gis- borners een streepje voor hebben tvaimeer we het zo mogen noemen op de andere bewoners van het Britse Gemenebest: van al diegenen zyn zij het namelijk, die als eersten de zon kunnen begroeten. In de geest van: wij hebben de zon uit de eerste hand, terwijl de anderen het met een zon moeten doen, die al een poosje in z'n wijk loopt Gesproken over Koningin Eliza beth; zy heeft via de instanties in Londen de Gcorge-medaüle toege kend aan de Afrikaan Saidi bin Ju- ma, die in een fartveveld in Tan ganyika een moedige poging deed zyn vriend te helpen toén deze door een leeuw werd aangevallen. Saidt spiong het dier op de rug en vocht er mee tot de ander het'met een geweerschot dodelijk kon tref fen. Vyftijf j^ar geleden liep Cliarlea Sncket <u weet wel, uit New York) van zyn vrouw weg. Pas Dinsdag kwam hy weer terug 84 jaar oud. en verklaarde mevrouw Stickel (86). dat hn nu vast bij haar blijft Hy zai wel heel wat te vertellen hebben, denken we. Maar met die oude baas van 83 uit Salem Massachusetts, zit het «wai minder goed Zijn vrouw, van 70 heelt echtscheiding aangevraagd omdat hp „verslaafd is aan sterke drank en met andere vrouwen flirt". Een kras man netje. Dinsdag weerklonk een lulde slag in een huis te Abingdon. Iowa. Op dat moment nml. zakten 65 vergaderende Vrümetselaars een zware piano en esn roodgloeiende potkachel door de vloer van de 1ste verdieping en vielen eens gezind zeven meter naar de begana grond. 16 mensen werden gewond, de piano was ontstemd en de kachel m. diggelen Het Franse instituut voor de stati stiek raamt het vrouwenoverscnot in Frankryk op 1.437.000. Er zouden in to taal 22 216.000 meisies en vrouwen zyn. Natuurlijk ss het voor de leden van het zwakkke geslacht moeilyker geworden een levenspartner te vinden. In *53 werden 3G4 ooo huwelijken gesloten. 8000 minder dan het vorig jaar. Toen Frankryk laatst even verlegen zat om eon nieuwe president en de stemmery niet zo wilde vlotten, heeft dat meer gekost dan prestige in de we- reJd cn tiju Ook 13 kacheltjes en 08 Ie pels gingen ,n mei de muziek aan. Ge woon weg 'wc durven met zeggen: ge stoten). De kacheltjes stonden overal in het tochtige Kasteel van Versailles, waar geen centrale verwarming is. Die Kacneltjes zyn uitgegaan, dat zou kun nen Gisteren hebben de posterijen van Philadelphia officieel aangekondigd, dat ir.cn de post in het centrum van de stad al blijven londbretigen met door paarden getrokken wagentjes Die kun nen makkelyker door de verkeersop stoppingen heen dan bestelauto's, voeg de men er aan toe. Dinsdag ls te Fort Pierce in Flori da de beroemde dwerg Juan de la Cruz begraven, die Zondag op 75-jange leer- hjd overleed. Deze Lilliputter was slechts 75 cm- groot.Met zyn zusters Martina (o„ cm.) en Myrtle Mae Robernette cm-), die resp. in '49 en '48 stierven. hliop onder de naam van de „Plulippijn** Lilliputters". De vee-artsen tn Lueneburg breken zich het hoofd over een soort dolheid onder koeien paarden honden, vossen en dassen in dat district. Het vong jaar werden 85 mensen gebeten door deze dieren en men vreest dat de ziekte zich nog zal verspreiden. (Overigens zyn zulke agressieve buien ln Duitsland niet zo bar zeldzaam. In '33 begon er ook een. Toen onder de mensen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2