Ook Rally-rijders gebonden aan een maximum-snelheid! ongeval bij Wilton? S.T.I.K. bleef aan de kop Puck van Heel: morgen vijftig jaar Nog geen subsidie voor diergaarde Blijdorp Woensdag 20 Januari 1954 5 Geof Duke kreeg een bekeuring andere ploegen gehandicapt STAALPLAA T SCHOOT LOS Arbeider schuldig aan Officier eist veertig gulden boete voor nalatigheid RONDGANG VAN DE R.K.B. Spil Ockwirk naar Barcelona? Proefstation Naaldwijk krijgt meer steun Lakehberg niet nóg eens professional Zorgen over circuit in Zandvoort Politieke perikelen rondom Hastings Britse Athleten gaan naar Oost-Europa Duitse ambassadeur opent tehuis voor zeelieden Zeen ivsch-Vlaanderen Dankbaar voor Rotterdamse initiatieven Schiedams winkelier wisselde geld voor sigaretten-automaat AMSTERDAM. De belangstelling van de zijde van hel publiek voor de Rally van Monte Carlo was in Amsterdam bjj het Apollopaviljoen, waar de controle was ingericht, niet 20 groot als in vorige jaren. Misschien was daaraan mede debet het minder gunstige weer. Een krachtige wind maakte het verbluf op deze open plaats in de stad niet aangenaam. De organisatie van de KNAC onder leiding van de heer H. 3. Tjaarda was weer prima in orde. In de straten en langs de kanalen In de directe omgejring van de con troleplaatsen waren de scrviceposten ingericht om alle mogelijke diensten te kannen verlenen. Trouwens ook aan de rand van stad, langs de grote invalswegen, waren dergelijke posten ingericht om de deelnemers op tc vangen. De verkeerspolitie had voor een prima afzetting gezorgd, waarach ter duizenden plaats hadden Kun nen vinden. Het waren er echter slechts een paar honderd» die zich dit bijzondere schouwspel niet wil den laten ontgaan. Even vóór half elf ontstond eni ge deining, toen een auto met het bekende rally-bord voorreed. Het was echter loos alarm, want uit de wagen stapten vijf Franse contro leurs van de organisatie. De eerste deelnemer, die in de buurt van de controle gesignaleerd werd, was de te Monte Carlo ge starte Nederlander Beekman, die zijn Simca op de Churchill-la an parkeerde tot zijn beurt gekomen zou zijn. De eerste équipe, die zich offi cieel meldde was de in Monte Car lo gestarte Franse ploeg J. Boucha- ra—A. Sulzer met Simca. In de buurt van Hagen is de OpelOlympia van de te München gestarte Zwitserse deelneemster Ri ta Rampinelli in botsing gekomen met een vrachtwagen. Mevr. Ram pinelli kwam er met de schrik af en kon de tocht voortzetten. Te Ham burg passeerde zij op tijd de con trole. De Britten Barker—Clifford Pain, eveneens te München gestart met Sunbeam Talbot, hadden minder ge luk en moesten na een aanrijding met een Volkswagen opgeven. Ook de Franse ploeg BarthelemyDerr met Simca, die de controle te Frank fort niet binnen de voorgeschreven tijdlimiet bereikte, is uitgevallen. De in Monte Carlo gestarte Peter worledge, vorig jaar met Maus Gatsonides winnaar van de Rally, heeft nu Langelaan als co-driver en hij rijdt in een Daimler. „Dank zij Langelaan is deze rally extra gemakkelijk", aldus complimenteer de de Engelsman zijn Nederlandse teamgenoot. Ook de deelnemers uit Glasgow hebben nog geen moeilijkheden on dervonden. De meesten vinden de opgave zelfs te gemakkelijk. Banks me,n vlu* de autobanen kan en Porter, die in 1953 eerst win- naars waren van de Tulpenrally, maar daarna verdrongen werden van de ereplaats door een protest, Geen Eskimo, maar een deelne mer aan de Rally van Monte €arlo._ Zo arriveerden de Fransen R, Kisler en R, Modina in hun Citroen Dinsdagavond aan de contróle bij het Apallo-paviljoen te Amsterdam. waren aanvankelijk van plan met een Bristol uit te komen. Deze wa gen viel echter buiten de reglemen ten en dus hebben zij de tocht aan vaard in een Alvis. Zij zijn tevre den over de Alvis, vooral nu alles zo gesmeerd gaat. Geof Duke! De wereldkampioen in de zware klasse der motorrenners Geof Duke, die met Evans in een Sunbeam Tal bot rjjdt, was bij binnenkomst in het Apollopaviljoen direct het mid delpunt van een grote schare jour nalisten, fotografen en tekenaars. Het speet Duke, maar hij kon. niets bijzonders vertellen. Na zijn bekeuring aan de Schotse grens we gens het overschrijden van de ma ximum snelheid heeft hij het wat kalmer aan gedBan en dat kan on der deze omstandigheden gemakke lijk. Hij werd al spoedig In beslag genomen door de heer G. J. Bruins- ma, voorzitter van de sportcommis- sie van de KNMV en vergat voor een half uur het autorijden. Wat het onderwerp van het gesprek was, laat zich gemakkelijk raden: het ko mende motorseizoen. Denemarken heeft bij de rally-rij ders een slechte beurt gemaakt. De maximum snelheid in dit land is onlangs opgeheven, maar voor de deelnemers aan de rally hebben de polltie-autoriteiten niet alleen spe ciale wegen aangewezen ,maar bo vendien bepaald, dat zij niet snel ler dan 80 km per uur mochten rijden. De controle hierop werd uit geoefend door militairen en politie, waarbij zelfs van supersnelle Ja guars gebruik werd gemaakt, Dit vertelde de Nederlander Daroczl, die zelf door de politie tot orde is geroepen, toen hij zijn ^lat langs een paar auto's liet snell-m. Over treding van de 80 km grens komt de deelnemers duur te staan, want zij worden In dat geval 3 uur vast gehouden en zijn dan vrijwel uit geschakeld. De heer Proos Hoogendyk, die zelf in zo'n snelle Sunbeam Talbot rijdt .-bevestigde het verhaal van Daroczi, en vertelde dat bij de con trole te Helsir.gborg de deelnemers gewaarschuwd waren door een spe ciaal daarvoor overgestoken official van de Deense automobielbond. .Hij kon evenmin veel bewonde ring hebben voor deze vreemde maatregel van de Deense politie, waardoor elke willekeurige burger de raliywagens. waarin goede rij ders aan het stuur zitten, kon voor- bijstuiven In Duitsland hebben de equipes uit Stockholm slecht veer gehad. De afzetting van de wegen was evenwel weer prima in orde, al was het nu niet zo als vorig jaar dat op de hoek van elke straat een agent stond. De équipe Proos Hoogendijk— Seitz tenslotte was bijzonder goed te spreken over de vlotte en wel willende behandeling door de douane aan de Hollandse grens, waardoor het oponthoud tot een mi nimum werd beperkt. D- in Glasgow gestarte ploe gen hadden het traject allen zonder moeilijkheden afgelegd Om tien voor vijf vertrok de laatste ploeg, die Stockholm als startplaats had gekozen. Om kwart voor vijf kwam de eerste ploeg uit Oslo binnen. Vijf over vijf meldde zich P Merck, de Duitse Porsche rijder- als eerste van de Miinchen-starters, de laatste groep welke Amsterdam aandeed. Vernietigend oordeel De rijders uit München hebben na Hamburg de zelfde route gevolgd ais die uit Stockholm en Oslo en konden'eveneens weinig bijzonders vertellen. De Engelsman Irphnf met Hum- her ls voor de eerste maal in Mün chen gestart. Hij vindt dit een goe de plaats om te beginnen, omdat volgen. Onder de Duitse deelnemers be vonden zich de bekende moterren ner Georg Meier, die nu niet op een motorfiets, maar ia een auto van de B.M.W. rijdt, Voorts was er een neef van ex-keizer Wilhelm, de prins Von Preussen met Simca. Een vernietigend oordeel over de Rally kwam uit de mond van de Duitser Schiuter (D.K.W.). Htf is in 1953 met Spolenski Europees kampioen groot toerisme geworden en rijdt nu voor het eerst de Rally van Monte Carlo met zijn landge noot Ahrens. „Als het de volgende keer weer zo gemakkelijk is. rijd ik niet meer mee. In deze Rally worden te veel faciliteiten verleend, Het mag niet mogelijk zijn, hulp door derden te laten verlenen. Het sportieve ele ment verdwijnt daardoor." aldus de ze crack op het gebied van het groot toerisme. Vjjf uitvallers Om tien voor half zeven waj de Ral ly van Monte Carlo voor Amsterdam afgelopen. In Nederland heeft geen en kele ploeg de strijd behoeven te sta ken en aangezien htj niemand van tijds overschrijding sprake was. zijn voor zover dit kon worden nagegaan. Nederlands grondgebied ook strafpunten gevallen. Sedert het vertrek uit de vijf start plaatsen .waaruit de deelnemers A m- sterdam moesten pasBsren, zijn Slechts vtjf Uitvallers genoteerd, Dit zijn: R, Richards (Frankrijk) met Pan- hard uit Monte Carlo gestart, Hardman (Engeland) roet Daimler uit Glasgow gestart, Lindqvist (Finland) met Aus tin uit Stockholm gestart, Barthelemy (Frankrijk) roet Simca uit München gestart en Parker (Engeland) met Sun beam Talbot uit München gestart, 280 deelnemers zijn Amsterdam ge passeerd, waarvan 105 uit Monte Cario. 80 uit Glasgow, 41 uit Stock holm. 15 uit Oslo en 30 uit Mitnchen, Dr Posthuma de „Rally-dokter" deci der ons mede 47 patiënten te hebben behandeld, van wie. 40 met wegens vermoeidheid ontstoken oogleden, ver der waren het gevallen van maag. en darmklachten. Bij Antwerpen It de Btroca van ae Frame ploeg Viazzi—Piot te Monte Carlo gestart,- verongelukt. De belde inzittenden zijnin een ziekenhuis op genomen, alhoewel ze slechts licht ge wond werden, hun auto werd zwaar beschadigd. geen Stil in Den Haag Opmerkelijk stil was het in Den Haag, waar de routeeontróle voor de deelnemers aan de sterrit van Monle Carlo was gevestigd ia het secretariaat van de K.N.A.C. Van een rally-sfeer was niets te merken, ondanks het grotere aantal ryders, dat ditmaal ons land aandeed. Drie honderd teams moesten de Hofstad passeren en daaronder waren maar dertien Nederlandse équipes. In de ruime hal, waar andere*ja- ren een gezellige drukte heerste, was het nu zeer rustig. Maar en kele officials en maar weinig be langstellenden waren er om hen, die zich kwamen melden te ontvan gen, Van gesprekken met degenen, die hun carnet de route lieten af stempelen, was geen sprake. De wa gens zagen er uit of ze zo uit de ga rage waren gereden en niet reeds 1500 km achter derug hadden. Werd er vroeger gretig geluisterd naar de ervaringen en de laatste nieuwtjes, die de gasten-van-één- minuut vertelden, ditmaal was dat niet het geval. Het bleef bij een „goedenavond" en bij „een goede reis". In de bijna lege permanence van 't gebouw konden de K.N.A.C.- mensen. rustig doen. Buiten was het ook stiller dan voorheen. Tot even na middernacht stonden enige honderden toeschou wers daar, maar het gure weer lokte niet om lang te staan. Er was bovendien maar weinig te zien, want de auto's reden met de regel maat van de klok binnen. De Haag se motorpolitie begeleidde de deel nemers niet door ae stad, doch er waren op punten waar route-afwij kingen mogelijk waren, verkeers agenten in witte jassen geposteerd, die de nodige aanwijzingen konden geven. Waarschijnlijk moet de grote rust worden toegeschreven aan het feit, dat maar een handjevol landgeno ten deelnam. Bedroeg het aantal Nederlanders in de rally vroeger ongeveer 25 procent, ditmaal was het maar vier procent. Vanzelf dus minder familieleden, vrienden en supporters aan de controle. In Rotterdam De Rotterdamse verkeerspolitie was ook in actie en had het zelfs moeilijker dan anders. Elf zijspan- combinaties waren ingezet om de rallyrijders door de stad te loodsen. Ze werden bij Overschie opgevan gen en langs de tunneltraverse ge voerd, maar ditmaal niet tot het Zuidplein, doch tot op de Rijks weg voorbij IJsselmonde. Dit In ver band met een opbreking voorbij het stadion-Feijenoord, Dit vergde meer tüd en het voorrijden kostte ook meer werk. De Rotterdamse ser vice werd evenwel zeer gewaar deerd. Op 28 October werd op de werf van Wilton-Feyenoord in Schiedam een arbeider vrij ernstig gewond, doordat hij werd getroffen door een sta len plaat van 120 kilo, die op onoordeelkundige wijze zou zijn aangepikt en daardoor losschoot uit de er om heen gesïagen lus. In verband met dit ongeval moest zich gister middag voor de Rotterdamse rechtbank verantwoorden de 33-jarige aan bouwer S. van B. uit Den Haag, aan wie grove nalatigheid en onvoorzichtig heid was ten laste gelegd. De Officier van Justitie achtte zijn schuld bewezen en eiste De ysschotsen dreuen over de Hamburgse kaden bij het hoge waterdat dezer dagen de oude Hanzestad schade en last berok kende. Russin verbeterde op 3000 m scbaatsrecord MOSKOU. Op de ijsbaan van Alma-Ata is de Russin Halida Sjego. Iejeva er m geslaagd het wereld record op de 3.000 meter dames aanzienlijk te verbeteren. Zij no teerde 5 min. 9.2 sec., waarmee zij het oude record, dat met 5 min. 138 sec. sinds 23 Januari 1953 (even eens te Alma-Ata gemaakt) op naam van haar landgenoten Rimma Sjukova stond met 4,6 sec. omlaag haalde. Lidia Selihova bleef met 5 min. 9.3 sec., waarmee zij tweede werd, eveneens ver beneden het oud© wereldrecord. Zij won de 500 meter in 47.3 sec. Om Russische schaaktitel KIEV. In Kiev wordt het tour nooi om het schaakkampioenschap van Rusland gehouden. Na 8 ronden hebben Averbach, Korchny, petro- sian en Furman de leiding met ieder 5% punt. Op hen volgen Tlivitsky met 5 punten, Lisitsynmet 4% punt en 1 afgebroken partij en Taimanov met 4Vfe punt. De positie die het Goudse S.TJ.K. in eigen huis veroverde, heeft de ploeg op de banen van Courzand niet alleen kunnen handhaven, maar zelfs nog kunnen verstevigen, want Dinsdagavond gooide het vijftal 1436 hout en kwam daardoor tot een totaal van 2153. Ook NHRV wierp niet kwaad, want het team van de ze vereniging gooide 1380 hout en bereikte een totaal van 1996 ht. De Gouw-naren staan dus met ruim 150 ht voor en het zal de ploegen die nog aan de beurt moeten komen wel heel moeilijk Vallen om de Goudse ploeg de leiding te ontne men. De Woudslopers, die vorig jaar in de rondgang eerste werden en nu achter „Stik" staan, zullen min stens 1460 hout moeten noteren om de leidende ploeg van de kop te ROTTERDAM. „Mijn vijftigste, dat was het beste". Denk niet dat deze woorden, al kwamen zij uit zijn mond. enige betrekking hebben op de leeftijd van de oud- internationaal Puck van Heel. Neen, we hebben hem aan de vooravond van zij n vijftigste verjaardag, niet naar hei beste jaar van zijn leven ge vraagd. Dat wil wei eens ptfnltfk zijn, om dat het 't gevoel geeft alsof er sprake is van een einde en Puck hoopt natuurlijk, dat er na die vijftigste ver jaardag nog vele zul- '.en volgen. Het „mijn vijftigste, dat was het beste" sloeg meer op zijn optreden als links half in het Nederlands elftal en wanneer btf er dan nog aan toe voegt tegen welk na tionaal ei/tal die wed strijd ging en hoe de uitstog aaarvan was, wel dan i« het- oj we in een mooie, maar ge heel oniaezenltjke droom terugvallen, 'n Parijs sloegen we de Franse voetballers toen voor het grootste gedeelte reeds profs met niet minder dan 6—1. „Op die dag lukte mii alles. Iedere pass was op maat en uit elk duel kwam ik als de triomfator te voor schijn. Tja.,, 't was een goeie wedstrijd Trouwen», de andere jongens. Bakhuis, Ven- te, Smit enz., ze gin gen allen even goed. Het was, geloof ik, zijn ontdekker. Aan de voet van de Alpen maakte hij zijn debuut. Het was met zo'n hoop. vol debuut want het Nederlands elftal, dat ook toen een minder goede periode mee maakte, verloor van het Zwitserse. Dat was i» 1925. Jn 1939 trok hij zich terug uit het strijdgewoel en had toen inmiddels 64 interlands vergaard. Lang hebben de Ne derlandse voetballief hebbers dus kunnen genieten van zijn niet alleen mijn beste prachtige spel, dat nie- wedstrijd, maar ook de mand hem heeft ge- beste wedstrijd van het Nederlands elftal in de „Rame-periode", een Onvergetelijke tijd"- Er i» toeleens beweerd, dat Puck ontdekt werd in een wedstrijd van het tweede elftal van Feiienaord, Dat is niet helemaal jutsi' Hij speelde mee in het eer ste elftal tegen DFC, als invaller Feijen- oord had toen nog meer beste invallers, o.a, Adri van Male ert leerd of kon leren. Puck was een voetbal ler bij intuïtie, meteen gave techniek en kei harde tactiek. Onver getelijk zijn z'n vrije trapjes naar de tweede paal, zijn kopduels en ae manier waarop met speels gemak een groot aantal tegenstan ders kon voorbtt gaan, De sport schonk hem veel herinneringen en goede vrienden Daar mee zal het op zijn verdringen, Ook NHRV deed best werk, want door een totaal van 1993 ht te gooien verhuisde het team van de zesde naar de tweede plaats. Maar in de nog komende avonden komen er sterke tegenstanders aan de beurt en het is de vraag of de club van de KKB-voorzitter zich als tweede zal kunnen handhaven. Oké drong zich voor Shell, dat in Courzand niet beter gooide dan in Gouda. In de B-klasse werkte X.Y.Z. zich enkele plaatsen omhoog, evenals de dames van Doe je best, de Scheepsbel daarentegen verloor terrein. Hoe 't bij de drietallen verder zal lopen dient afgewacht te worden, doch op het ogenblik heeft NHRV een mooie sprong gemaakt. De ploeg is van de veertiende plaats naar de kop gekomen en leidt nu in klasse C met 1084 ht. S.T.I.K. heeft even veel hout en wie van de twee aan het einde van de tweede ronde als eerste eindigt, zal het aantal tref fers moeten uitmaken. Belvédère sprong van de 16e naar de derde plaats en zal dit team mis schien nog wel wat zakken, in de voorhoede zal de ploeg toch wel eindigen. In de D-klasse kwam tot nu toe weinig verandering, doch hier moeten de meeste teams nog aan de beurt komen. De stand ls thans: Klasse a (vijftallen) 1. STIK 2153 hout: 2 NHRV 1996 ht.- 3- OKE 1878 ht; 4. Pro Patria 1753 ht.; 5. Shell 1732 hout Klasse b (vijftallen) 1. Belvedere 2092 2. Alle Negen 2080 ht.; 3. KIF 1799 4. xvz 1759 ht ;5. De Maas 1672 ht.; 6. Doe je best 1576 ht.; 7. De Scheepsbel 1547 ht. C-ktasse (eerste drietallen) 1. NHRV 1084 ht.; 2. STIK 1084 ht.; 3. Belvedere 1071 ht.: 4. Shell 997 ht- 5 Oké 948 ht 6. Doe best 933 ht7, KIF 928 ht.; 8. Pro Patna 915 het.; 9. XYZ 806 ht.: 10. De Scheepsbel 888 ht. D-klasse (overige vijftallen) l. NHRV 1131 ht.r 2 XYZ 1001 ht.; 3. STIK 999 ht,; A Pro Patna 933 hl WENEN, De bekende inter nationale spil van Austria, Ockwirk, (28 jaar), die naar de Spaanse club Barcelona wil overgaan, zal nog twee jaar moeten wachten Hij moet de voor buitenlandse transfers gel dende leeftijdsgrens hebben bereikt, tenzij die grens door d^e Oosten rijkse bond verlaagd wordt. Tal van clubs in het buitenland hebben belangstelling voor Ockwirk getoond. Dat hij beslist heeft ten gunste van Barcelona moet worden toegeschreven aan zijn vriendschap pelijke relaties met de vroegere Hongaarse international Kubala, die te Barcelona woont. Tijdens de F.I.F.A.-wedstrijden in Amsterdam en in Londen raakten ze bevriend. Toen kort geleden Austria in Bar celona speelde, kreeg Ockwirk ge legenheid zich door Kubala te laten voorlichten over de financiële po sitie van de F.C Barcelona die tot de rijkste Spaanse clubs behoort. Kubala verdient bij deze vereniging meer dan 3000 guiden in de maand. Het toekomstige salaris van Ock wirk zou waarschijnlijk niet veel minder zijn. de gebroeders Paauwe verjaardag een prettig en Karei Lotsy is samenzijn worden. KIEV. De Russische gewicht- heffer Kirchon verbeterde het we reldrecord tweehandig drukken in de vedergewichtklasse en bracht het op 105.500 kg. Het oude record stond op naam van de Japanner Nan met 105.— kg sedert Novem ber 1930. Dit werd in Juli 1951 door Del Rosario (Phill.) geëgaliseerd. (Van een onzer verslaggevers) In de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten, welke giste ren ln de Ridderzaal Is begonnen, la wederom het subsidie voor diergaar de „Blijdorp" aan de orde gekomen. Deze stichting was voor 1953 een subsidie toegekend van 10.000. Aan vankelijk had het bestuur voor 1954 om een subsidie verzocht van 27.500, doch Gedeputeerde Staten hebben over dit verzoek een afwij zend advies uitgebracht. Hierop diende het bestuur van de stichting een nieuw verzoek in voor subsidie ten bedrage van 10.000, doch ook DRDTEN. De' oud NEC-er, Blauw-Witter en Nederlands elftal speler Wim Lakenberg, die enige tijd als „prof" is uitgekomen voor de Italiaanse vereniging Pro Patria, heeft een aanbieding gehad van de Zwitserse club Lugano. Lakenberg, die al weer ruim een jaar in 6ns land verblijft hi) is leraar van de gymnastiekvereniging Druten voelt hier niets voor. en is evenmin van plan toe te treden tot de Nederlandse beroeps voetbal bond. Daar hij in Januari 1955 weer de status van amateur zal krijgen» waarop hij zeer veel prijs stelt, zal hij niet op dergelijke aanbiedingen ingaan, ZANDVOORT. Het Zandvoort- se gemeentebestuur overweegt het aanbrengen van een nieuwe deklaag op het circuit, hetgeen noodzakelijk geacht wordt door de KNAC en de KNMV. daar de in Mei 1953 aan gebrachte slijtlaag voor auto- en motorwedstrijden door genoemde in stanties werd afgekeurd. Dit be sluit kostte, behalve de f 40.0GQ voor de slijtlaag, de gemeente Zand voort ruim f25.000 aan derving van vermakelijkheidsbelasting, daar eni ge wedstrijden werden afgelast, ter wijl de aflossing en rente slechts gedeeltelijk door de andere wed strijden werden gedekt. Nu onder zoekt Publieke Werken de moge lijkheden om het wegdek te ver beteren. Op 16 Februari zal in de raad een voorstel inzake het circuit be handeld worden. MADRID De Spaanse schaak bond heeft besloten alle betrekkin gen met de Britse schaakfederatie op te schorten totdat een bevredi gend antwoord zal zijn ontvangen op de Spaanse nota waarin op heldering wordt gevraagd over de „weinig sportieve houding", zoals het in de nota heet, van de schaak club van Hastings jegens de Spaanse schaker Ramon Bordell. Aan Bordell. die eerst was uitge nodigd voor het tournooi te Hastings, zou later te verstaan zijn gegeven dat de uitnodiging was ingetrokken op verzoek van de Russische spelers Tolush en Branstein. die zich bereid hadden verklaard, aan het tournooi deel t« nemen op voorwaarde, dat de Spanjaard niet naar Hastings zou komen. LONDEN Voor de eerste maal zullen Britse athleten dit .seizoen in. Oost-Europa aan de start ver schijnen. Zij zullen deelnemen aan internationale wedstrijden» op 26 Juli te Krakau. Ook zullen Britse vertegenwoordi gers in een internationale athletiek. ontmoeting, die te Boekarest van 24 tot 26 September op het pro gramma staat, uitkomen. Voorts zijn onderhandelingen gaande voor internationale wedstrij den voor dames tussen Groot-Brit- tannie enerzijds en Zuid-SIavie. Hongarije en Tsjechoslowakije an derzijds. Deze wedstrijden zouden resp. op 12 September, 3 October en 6 en 7 October moeten worden gehouden. deze aanvraag konden Gedeputeer den niet aanbevelen. De discussie hierover werd ge opend door mej. Zeelenberg (Arb.), die in een uitvoerig betoog pleitte voor het verlenen van de subsidie van 10.000. Zij vestigde de aandacht op de ongunstige positie, die „Blij dorp" inneemt vergeleken met ,.Ar_ tis", waarvan het exploitatietekort gezamenlijk door de provincie Noord-Holland en de gemeente Am sterdam wordt gedragen. Spreekster bracht de grote culturele waarde van „Blijdorp" in herinnering en zei- de, dat vooral door de geïsoleerde positie de exploitatierekening nog niet sluitend kan worden gemaakt. Aan de'verbetering van de toegangs wegen wordt gewerkt, en spreekster verwacht, dat geen provinciale sub sidie meer nodig zal zijn, als de ver keersmoeilijkheden zullen zijn opge lost. Daar naar de mening van vele Statenleden de aanvraag van „Blij dorp" niet op alle punten even dui delijk was, werd besloten de behan deling van deze zaak uit te stellen tot de zomerzitting en de stichting te verzoeken een nieuwe aanvraag in te dienen. Een subsidie van 10.000 per jaar voor de jaren 1954, 1955 en 1956 werd toegekend aan de stichting „Federatie tot het bevorderen van Agrarische Tentoonstellings- en Aan verwante Belangen voor Zuid-Hol land". Voorts werd besloten subsidie te verlenen aan de stichting „Het Zuid-Hollands Landschap". Voor de aankoop van gronden onder de ge meenten Lexmond en Meerkerk ont vangt deze stichting een bijdrage van 9.340.45, mits het Rijk een ge lijk bedrag bijdraagt, en onder de zelfde voorwaarden een bijdrage van 50 pet van de koopsom, voor 8 a 9 ha voormalige boezemlanden in de Krimpenerwaard. De subsidie voor de vereniging „Proefstation voor de Groenten en Fruitteelt onder glas te Naaldwijk" werd verhoogd van 3.000 tot 10.000 per jaar. daarom een boete van veertig 1 gulden o£ twintig dagen hech- tenis. Tijdens werkzaamheden aan het tankschip „Camarque" moest Van B. i met een op de wal staande toren kraan een stalen piaat van 120 kilo overbrengen naar cie machinekamer van het in aanbouw zijnde schip. H11 heeft toen gebruik gemaakt van een 5-tons ketting, die met een slag om do plaat werd bevestigd. De schalmen van deze ketting waren, echter te groot in verband met het gewicht en de afmeting van de plaat Het gevolg daarvan het welk hij. aldus de dagvaarding, had kunnen cn behoren te voorzien i was. dat, toen de schuin naar be- neden hangende plaat in aanraking j kwam met een in het schip aange- 1 brachte bouwstellmg. het zware ge vaarte uit de lus gleed, en in zijn val de zeven en een halve meter lager staande arbeider Joh. H. raak te De man bleef liggen met een. schedel- en 'n ruggewerveifractuur. Eerste maal Hoewel Van B reeds drie jaren als hijser op de werf dienst doet was dit de eerste maal, dat hij een. soortgelijk karwei kreeg op t« knappen, zo bleek tijdens de be handeling van deze zaak „Een dub bele lus om de plaat zou veiliger zijn geweest", verklaarden twee ge tuigen, die bij het ongeval aanwezig waren geweest. Verdachtes verdedi ger vroeg zich af, waarom zij de man dan niet hadden gewaar schuwd, toen hij de plaat vast maakte. Zijn cliënt, zo vertelde hij, ,was gewend met zgn. klemmen te werken en wist eigenlijk niet goed, hoe hij met de grote plaat in de kleine ruimte van de machineka mer moest werken. Een getuige- deskundige gaf als zijn mening te kennen, dat het risico van „aan lopen" in een dergelijke ruimte altijd bestaat. „Als de plaat niet in aanraking was gekomen met de bouwstellmg, zou er mets zijn ge beurd", voegde hij er aan toe. In zijn requisitoir merkte de Of ficier op, dat er van grove onvoor zichtigheid geen sprake was. „Hoe wel er in ae Veiligheidswet en in de veiligheidsbesluiten met wordt gesproken over de voorzorgsmaat regelen voor het vervoer van stalen platen met een kraan moet iedere arbeider overtuigd zijn van zijn verantwoordelijkheid voor de veilig heid van zijn mede-arbeiders", zo vervolgde hij. Aan die vereiste zou Van B. naar zun menin? met ten volle hebben voldaan Hij eiste daarom een geringe geldstraf. Van B's raadsman merkte in zijn pleidooi noe op. dat de directie van de werf na het ongeval geen straf maatregelen heeft getroffen. Verder verklaarde hij. evenals de getuige- deskundige, dat er geen speciale opleiding bestaat voor de aan- pikkers". Zij moeten hun verant woordelijke vak in de praktijk leren. Voor Duitse zeevarenden en Rjjn- schïppers bezit Rotterdam sinds gis teren weer een tehuis Het „Deutsche Seemannshelm" naast de H.B-S. aan de 's Gravendijkwal werd officieel geopend door de ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland, dr. H. Mühlenfcld. „Wat zich in Nederland heeft voor gedaan geeft ons niet het recht te spreken over vriendschap," zo zei hij. „Wij hebben echter de taak het vertrouwen, dat Rotterdam in ons stelt, te rechtvaardigen." Pfarrer H. Fischer van de Duitse Evangelische Gemeente had tevoren de genodigden, onder wie talrijke Rotterdamse autoriteiten, begroet. Tot burgemeester Van Walsum richt te hü zich in het Nederlands en zei 0 m-: „Voor de kerkeraad is het niet vanzelfsprekend geweest dat wij ons werk in Rotterdam mochten hei vat ten. Het is een grote geste dat Rot terdam ons de ruimte heeft gegeven voor dit tehuis." Verder zei ds Fi scher nog: „Wij hebben tot taak het woord „Duits" weer een andere be tekenis te geven." De burgemeester kwam later naar voren om zijn waardering uit te spreken voor de geest, waarin btj de opening was gesproken, „Het optre den van ds Fischer in deze stad tij dens de moeilijkste dagen van de verhouding Nederland—Duitsland is door sommigen gewaardeerd," aldus mr Van Walsum. „Voor mij was zijn persoon iets van een brug." Nog enkele andere sprekers voer den hierna het woord. Zij allen ge tuigden van hun vreugde over de opening van het tehuis. Klaverjasnieuws De uitslagen van het kla verlasconcours van GIT van Zondag 17 Januari zijn als volgt: Het Nieuwe Westen. U44R punten. VOG 1165B punten. GKC3V1 1185B punten, Hol- landja 77S8 punten. Het koppel gebr. De Vries behaalde de koppelprijs met de Hoogste acore van 4371 punten. De kj v. De Goede Hoop, onderafdeling van de reisvereniging van dezelfde naam. organiseert Maandag 25 Januari een kia- verjasconcours in de zaal Marentak straat 75. tedere Vrijdagavond kunnen liefheb bers van klaverjassen terecht ln café Schanswijck» alwaar kj.v. Schanswijk wekelijks concours houdt. De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen volgt met grote belangstelling de strijdt van de Rotterdamse Kamer voor het juist toepassen van de Acte van Mannheim, zo heeft de voorzitter, Jr C. A. L. Horstmann, Dinsdag In een jaarrede verklaard. Ir Horstmann zei o.ra.: ,.De maat regelen van de West-Duitse rege ring, welke een vrije Rijnscheep vaart onmogelijk maken, mogen in het kader van een autarkische re gering misschien zijn te begrijpen; gezien in het licht van een verenigd West-Europa zijn deze maatregelen onbehoorlijk en in strijd met de be staande overeenkomst". De voorzitter vervolgde: „Ook op ander verkeersgebied zijn wij de Rotterdamse Kamer dankbaar voor haar initiatief Spreker dacht hier bij aan de mogeltjkheid van een hehcopterdienst op Zeeland. „Gezien het feit dat destijds de lijn op Haamstede van de KLM de enige winstgevende in het binnenland was, en blijkens enkele gesprekken, die wij hierover mochten hebben, verwacht ik dat de eerstvolgende helicopterlijn via Zeeland zal Zo pen." Hoge Raad: niet strafbaar DEN KAAG Enige tijd geleden werd de Schtedamse sigarenwinke lier J. B. V. door de economische rechter ontslagen van rechtsvervol ging van de hem ten laste gelegde overtreding van de Winkelsluitings wet. Door een luikje in de winkelden? had V geld gewisseld met klanten, die geen kwartjes voor de sigaret ten-automaat by zich hadden en na sluitingstijd uiteraard toch een rokertje wilden kopen. De réchter zag hierin een „bedie nen'" in de zm der wet, maar de of ficier ging in hoger beroep.' De Hoge Raad heeft Dinsdag zijn cassatiebe roep verworpen. De Raad overwoog, dat de bediening heeft plaats gehad niet met betrekking tot het in de winkel uitgeoefende bedrijf, doch met betrekking tot het bedrijf, dat hij uitoefende door middel van au tomaten. Deze vorm van bediening is nergens strafbaar gesteld. AMSTERDAM Door de sterke wind is Dinsdagavond een viagge- stok die was uitgestoken aan het politiebureau Kattenburgergracht, losgeslagen Hi| kwam terecht op 'n juist passerende J3-jarige jongen» die een schedelbaslsiractuur on wonden aan het hoofd opliep.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4