i 5i Telepaath helpt Julien bij zoeken naar Leilie: In huis te Hillensberg zweefden spooklichtjes Op 6 Juni ook Nederlands vrijheidsvuur naar Gaen Frankrijk wijst Koreaanse hulp in Indo-China af w -i,?RHEUMIN Het Geiteneiland, toneel om niet in te geloven Venster zette de klok dertig jaar terug Elmendorff bleek ideaal Beethoven-vertolker I Zit vast vaster met VELPAFIN WERELD HEEFT ERNSTIG GEBREK AAN PAPIER NA EEN WEEK VAN WERK: EEN WEEKEND VERMAAK PT! Optreden van Jeugdorkest Maandag 15 FeTiruari 1954 5 Sprankje hoop voor wanhopige Parijsenaar „Geboren in Rotterdam, woont te Stockholm" Ouders verzetten zich tegen een huwelijk HILVERSUM. Dfe romantische geschiedenis van de Pa- rijse kleermaker Julien Gerard en een Nederlands meisje, Leilie Eriksen, heeft thans ook in Nederland veler belang stelling gekregen. Nadat verschillende dagbladen aan deze zaak aandacht hadden besteed, besprak Jan Brusse in zijn Farijse brief Dinsdag j.l. voor de AVRO-microfoon de gehele affaire nog eens, waarbij hij ieders medewerking inriep. Brusse vertelde over de jonge Pa- njzenaar, die de wanhoop nabtj is, omdat zijn verloofde Leilie, hem plotseling veria ten heeft zonder haar adres achter te laten. Sinds dien is zij spoorloos, maar nu heeft Julien de hulp gekregen van een vriend die een liedje heeft geschre ven, dat inmiddels over vrijwel alle Europese radiozenders is uitgezon den. Het liedje „Reviens". dat een smEekbede bevat aan Leilie om zich met Julien in verbinding te stellen, heeft zich in korte spanne tijds een grote populariteit verworven. Dinsdag liet Brusse het liedje vanuit Parijs boren en hij voegde er aan toe, dat zij die wat naders over Leilie konden vertellen zich ook met de AVRO in verbinding kon den stellen. Hierop kwamen verschillende re acties, meest raadgevingen. Een was er, waaraan de AVRO in zijn radio journaal van Zondagavond speciaal aandacht besteedde. Deze kwam van een Amsterdams telepaath, die uit het portret van het meisje naar hij zeide een aantal gegevens omtrent haar had „doorgekregen". De telepaath vertelde voor de microfoon, dat het bewuste meisje 23 jaar moet zijn en Op 3 Februari jarig is. Zij is geboren in Rotter dam en lat«T naar Scandinavië ver trokken. Haar vader zou staalfabri kant in Stockholm zijn en het meis je zou verleden jaar op eigen ge legenheid naar Panjs zijn geweest. Nu zij papieren moet hebben voor haar huwelijk met Julien had zij daarvoor de medewerking van haar ouders nodig, die haar Inmiddels niet meer in de gelegenheid stellen opnieuw met haar verloofde in Pa rijs in contact te treden. De telepaath zag het meisje in een groot hoekhuis op een plein in Politie in Z.-Afrika maakt jacht op vier ontsnapten KAAPSTAD. Een sterke Zuid. Afrikaanse politiemacht maakt sinds Zaterdag jacht op vier gewapende gevangenen, die de Springbok, Na- m^cjualand, een bewaker overwel digden en in de heuvelen, die naar Zuidwest-Afrika voeren, zijn ont snapt. De gevangenen twee blanken, een kleurling en een Afrikaan stalen twee geweren, twee revol vers en 91 patronen uit de kluis van de gevangenis na de bewaker, die zij bewusteloos hadden gesla gen. handboeien te hebben aange daan. Zij namen zsj'n auto en reden naar het Noorden, waarbij zij ae detectives, die hen volgden, het Spoor bijster wisten te maken. Mi litairen zijn opgeroepen om de po litic te helpen. Koninklijk paar bezocht 500ste uitvoering van ,.De Plankeniers" BAARN, In tegenwoordig heid van dn Koningin, prins Bern- bard en de prinsessen Beatrix en Irene heeft het amateurtoneel ge- schap „De Plankeniers" uit Naar;-' n dat in Febiuari 1946 voor de eerste maal voor het voetlicht trad, Zater dagavond zijn 500ste opvoering ge geven in „Astoria". Opgevoerd werd „Het spook van Canterville". van Oscar Wilde. De voorstelling, georganiseerd door de sportvereniging „Konink lijk paleis Soestdijk" oogstte zeer hartelijke bijval. Na afloop heeft Prins Bernhard „De Plankeniers" dank gebracht en bloomen aange boden. Alle spelers kregen als her innering aan deze avond een ge glazuurd wandbord. Stockholm, tegenover een giote kerk, en zeide voorts dat „Leilie" een roepnaam was, maar dat het meisje in werkelijkheid „Inger" heet. De AVRO-reporter zeide, dat deze omroepvereniging haar contacten met het buitenland zou benutten om een en ander omtrent het door de telepaath meegedeelde te veri fiëren. Negentien doden bij politieke twisten in Columbië MEDELLIN (Columbië). In Ca- nasgordas, een plaats die 150 kilome ter ten Noordwesten van Medellin m Columbië is gelegen, zijn de laatste dagen negentien personen om het leven gekomen als gevolg van poli tieke twisten. De slachtoffers waaronder zich twee vrouwen be vinden waren lid van de liberale partij. Canasgordas is reeds vaker het to neel geweest van bloedige veten tus sen de liberale en de conservatieve partij. Soms werden hele families uitgeroeid. Sleepboot „Humber" met Brits schip Southampton binnen SOUTHAMPTON. De Neder landse sleepboot „Humber" heeft Zat ereag het Britse vrachtschip „Ardganiock (838 tn.) de haven van Southampton binnengesleept. De .Arrigantock" was bij het eiland Wight in moeilijkheden geraakt ais gevolg van verschuiven van de la ding kolen, waarmee het schip op weg was van Rouaan naar Poole (Dorsetshire). Het Noorse tankschip „Sandefjord", dat het eerste de „Arrigantock" bereikte, had het schip een emdweegs gesleept, voor de .Hurnbrr'' dat karwei over nam. (Advertentie l. M.) vlekvrlje koud lijm van CETA BEVER Super-Connie probeerde vliegveld Zuid-Limburg MAASTRICHT. Een super-Con- stellation van de KLM heeft Zater dagmiddag een aantal starts en lan dingen gemaakt op het vliegveld Zuid-Limburg- De hoofdlandingsbaan van het veld is juist voltooid en nu geschikt voor gebruik door de zware verkeersmachines. Aan boord van de Constellation waren verkeersvliegers, die oefen vluchten maken om met hel nieuwste materieel van de maat schappij vertrouwd te raken. Politie van Tuddern ontdekte de oorzaak HEERLEN. De Rijkspolitie in het drostambt Tuddern onthulde in de nacht van Zaterdag op Zondag een spookgchetm dat een week lang In het dorpje Hillensberg danig de gemoederen bezig heeft gehouden. Het gerucht ging namelijk, dat het in Hillensberg spookte Er zouden Opvarende van een Zweeds schip sprong overboord LONDEN. Het Zweedse schip „BUa" heeft Zaterdagavond geseind dat ongeveer 25 mijl Oost-Zuid- Oostelijk van het eiland Wight een lid van de bemanning overboord is gesprongen. Alle schepen in de buurt werd verzocht naar de drenkeling uit te zien. Arrestatie van Russisch officier in Noorwegen OSLO. Volgens het Noorse blad ..Soefvaranger Avis" is in het dis trict Jarfjord, ten Oosten van Kirke- nes, een Russische officier in burger, die de Noors-Russische grens had overschreden, door de Noorse politie in hechtenis genomen. Intergeallieerde verzetsbeweging gaat zich bezig houden met activiteit collaborateurs (Van een onzer verslaggevers) DEN KAAG, Nederlandse ver- zelsstryders zullen in de nacht van 5 op 6 Juni vrijheidsvuur overbren gen van Amsterdam naar Caen in Normandïë. Het ligt in de bedoeling, dat uit iedere provincie een bevrjj- dingsfakkel naar Amsterdam zal worden gebracht, waar de fakkel dragers van het nationaal monument op de Dam per auto naar Frahkryk zuilen vertrekken. De medewerking van de Commissarissen der Koningin zal hiertoe worden ingeroepen. IJit vier of vijf andere landen zal men eveneens met fakkels naar Normandïë gaan om daar op de tiende verjaardag van de invasie de grote strijd voor de vrijheid van Europa te herdenken. Daartoe is Zaterdag besloten door het intergeallieerde comité van de verzetsbeweging, waarin Frankrijk, België en Nederland zijn verenigd. Dit comité was Zaterdag en Zondag Scheepvaart fonds 1954 Pleidooi voor schip bij eraigratiereizen DEN HAAG. Verschenen is het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot vaststetlmg van de begroting van het Scheèpvaartfonds voor het dienstjaar 1954. Enige leden verzochten de mi nister, in het belang van de scheepvaart er zijn invloed toe aan te wenden, dat emigranten, wan neer hun overtocht zoals in den regel geval zal zijn geen bij zondere spoed vereist, niet per vliegtuig, doch met Nederlandse schepen worden vervoerd. Tram in JJssabon uit de rails gevlogen; drie doden en vele gewonden LISSABON. Tn de op heuvels gebouwde wijk Estrela van de stad Lissabon is Zaterdag een tram, waarvan de remmen weigerden, aan het eind van een steile helling uit de rails gevlogen, tegen een lan taarnpaal gebotst en daarna om geslagen. Er waren vele gewonden en minstens drie doden. In de tram bevonden zich ongeveer 50 passa giers. Dr P. Posthumus Meijes - Spoorwegen spreken' voor BR in de aether HILVERSUM. Een bekende Stem die aan het begin van het jaar uit de aether verdween, keert terug Het is do stem van dr P. Th. Posthu mus Meycs, die jarenlang in zijn Zondagmiddag-radiopraatjes de dro ge stof van het spoorboekje tot leven wist te brengen in zijn causerieën onder de titel „De spoorwegen spre ken". Nu de heer Posthumus Meijes op 1 Januy-i j.l. met pensioen ging is hij aangezocht om voor de AVRO- microfoon op hetzelfde Zondagmid daguur een serie korte pi aatjes te houden over de dienst Bescherming Bevolking. De eerste causerie zal worden uitgezonden op 28 Februari Somber rapport meldt twisten in boezem van Frans overzees bestuur FAKIJS. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zondag tc kennen gegeven, dat Frankrijk géén Zuidkoreaanse deelneming aan de oorlog in Indo-China kan overwegen. Het Franse standpunt is, dat zelfs Indien president Syngman Rhee zyn aanbod, om een Zuidkoreaanse divisie naar Indo-China te zenden, officieel ter kennis van de Franse regering zou brengen, aanvaarding niet mogelijk is, met het oog op de gevolgen van een Internationalisatie van de strijd tegen de communistische Vietminh, in Den Haag do Sast van de Na tionale federatieve raad van het voormalle verzet. Tijdens deze bij eenkomst zijn Denemarken en Luxemburg tot het actiecomité toe getreden Verwacht wordt, dat Noorwegen volgende maand even eens zal toetreden. Het actiecomité heeft besloten over te gaan tot een uitwisseling op ruime schaal van gegevens over de activiteit van voormalige collabora teurs in de diverse landen en over de oprichting van een internationale organisatie van fascisten. Het actiecomité verklaarde na af loop van de bijeenkomst, dat het zich ten scherpste keert tegen het feit, dat communisten pogen op in ternationaal plan voormalige ver zetsstrijders te bundelen om daar mee bepaalde politieke doeleinden na te streven. daar in het huis van de familie Soons, elke nacht groene lichtbol le- tjes door de kamers zweven Bolle tjes, die soms ook even stil hielden en daarna net zo geheimzinnig ver dwenen als zij gekomen waren. Bo vendien zou het gerammeld hebben m een kast. Van deze geruchten was ui zoverre iets waar dat in het be trokken huis verleden week inder daad zonderlinge lichtflitsen werden waargenomen, die iedere avond voor het eerst omstreeks het middernach telijk uur uit het niet te voorschijn sprongen en die daarna nu en dan terug keerden. Niet alleen de heer S. zelf had ze gezien, maar ook zijn kennissen en elke avond gingen vele nieuwsgierigen naar Hillensberg om iets van het geheimzinnige gedoe mee te maken Het geflikker had echter, naar de politie Intussen heeft achterhaald, een geheel natuurlijke oorzaak. Het werd veroorzaakt door de slechte toestand van de electrische leidin gen in het „spookhuis". Die leidin gen waren de afgelopen dagen nog al vochtig geworden, daar ook het (reeds" oude) huis steeds vochtiger werd, naarmate de dooi doorzette. Dit had tot gevolg dat tenslotte de vorige week elke avond, als de spanning in het Duitse nel, waarop Hillensberg is aangesloten, groter werd Cs nachts wordt immers min der stroom afgenomen) groene von ken uit de vochtige leidingen gin gen springen! Het gerammel in de kast zal wel op hallucinatie hebben berust.,,» (Advertentie I- A/ A een reeks ven luchtige stuk-1 f"71 ^ern ken heeft Rotterdams Toneel top le w het thans in het zeer zieare, som bere en uitzichtslaze gezocht. Za terdagavond ging in rie Schouw- burg de première van Het Ceiten- cilnnd (Dclifto nil' fsola dclle Ca- pre) van de vorig jaar gestorven Italiaan Ugo Bctti. Bedrog, dierlijkheid, hartstocht, eenzaamkeid beheersen dit drama, waarin elke schakering, elk licht accent ontbreekt. Een stuk van wan hoopdat eigenlijk ook een wan hopig stuk bleek te zijn. Het publiek reageerde zijn onbe haaglijkheid enkele malen met ge lach af. Dat strookte stellig met met de bedoelingen van de schrijver; noch met die van Frits van Dijk, wiens regie verried dat hij het wer kelijk gehalte van dit toneelspel ernstig overschat beeft, Maar het was zêer begrijpelijk omdat het op den duur wel zeer moeilijk viel in al deze bizarre hevigheid op het toneel te geloven. Vooral toen Ko van Dijk aan het slot van II in een waterput verdwenen was. Hij bleef daar tot zijn gruwelijk einde toe, onzicht baar, maar met z'n verschrikkelijke exclamaties vanuit de diepte de pa thetiek van het geheel nog verster kend. Zijn dood was overigens het enige middel om de noodlottige geschie- d"nis tot een einde (geen oplossing) te voeren. Als Angelo, een vrijbui ter, die nogal veel over het leven heeft gefilosofeerd cn daar graag over praat, had hij de rust ver stoord van het eenzame huis op Geiteneiland, waar drie vrouwen hun dor bestaan leiden: Agata, we duwe van een militair, haar dochter Silvia en schoonzuster Pia. Angelo heeft de man goed gekend in de oorlog. Maar zijn relaas van hun gesprekken in het gevangenen kamp roert Agata niet; haar man was een bedrieger, die haar in deze eenzaamheid dreef. Niet als plaatsvervanger dus, maar als het mannetjesdier Angelo slaat de ongenode gast zijn slag. Het is geen liefde, maar een soort diony- sische passie, waaraan de trotse, verharde Agata zich gewonnen geeft. Er zijn meer schaapjes (of geitjes?) in de onbeheerde kudde: Ook Fia vindt haar herder in Angelo en met het prille meisje Silvia is de tragische trits bereikt. Terwijl de vrouwen bet fatale spel doorzien, dat Angelo met hen speelt, kan gsen van hen zich aan z'n animale persoonlijkheid ont trekken. Pas wanneer bij zijn af daling in de waterput de touwlad der breekt .vindt Agata de moed Inmiddels heeft het Franse ka binet voor dc eerste maal een ver klaring afgelegd, waarin onderhan delingen over vrede in Indo-China worden aangemoedigd Dat ge schiedde, toen de regering te Pa rijs haar instemming betuigde met de pogingen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault, tijdens de vier-mogend heden confe rentie te Berlijn op bevredigende voorwaarden, overeenstemming te bereiken over een internationale conferentie voor het herstel van de vrede in dit gebied In diepe stilte heeft het Franse Kabinet Zaterdag geluisterd naar een uitermate pessimistisch rapport van de staatssecretaris voor de ver enigde staten van Indo-China, Mare Jacquet. Deze liet 21 ch weinig en thousiast uit over de onlangs door NEW YORK Het De vraag naar pa- gebrek aan krantenpa- Dier. aldus dit roooort. m dc wereld is zó groeit, naarmate groot, dat vele bladen hebben moeten ophou den te verschijnen Dat wordt gezegd in een rnnnort aan de Verenig de Naties, dat het re sultaat is van een on derzoek ingesteld door leden van de redactie van „The Economist" Het is aan de Verenig de Naties voorgelegd aoor de Unesco, m sa menwerking met de or ganisatie voor voedsel en landbouw. kranten napier en ande re papiergrondstoffen Het rapport betwijfelt analfabetisme afneemt echter of de wereld de handel met Rusland zo ver zal uitbreiden, dat het papiertekort kan worden overbrugd Daarom beveelt men de 00bouw van uapier-in- dustneèn in aebterge- bleven landen aan. waar in India duizend kleine georuJk zou bu„„en kranten en tijdschriften worden gemaakt van Vei dwenen matei talen <iL bamboe D? sowiitnn.i Ia po- JSL-fiE lentieel dc grootste le- poorten inpiaats van eo- verancier van hout voor mferen. in de wereld en de in dustrialisering toe- noemt Met deze vraag houdt de oamerproduc. tie geen gelilke tred meer Alleen in 1951 al zijn premier Buu Loc gevormde nieu we Vietnamese regering en ver- k'aarde voorts, dat het Fi"an«e be stuur in Indo-China niet al te best functioneert als gevolg van twisten die zijn ontstaan tussen de bui net lij ke en de militaire autoriteiten De eerste zending van twaalf Ame rikaanse B-26 bimmen werpers is op weg naar Indo-China. Zaterdag hebben de kanonnen van Loeang Frabang, de bedreigde hoofdstad van Laos, voor de eerste maal het vuur geopend op opstan delingen in de met oerwoud bedek te heuvels len oosten van de stad Strijdkrachten van dc Franse Unie hebben Zaterdag Mahaxai weer be zet, dat veertig kilometer ten oos ten van Thakhek in Midden-Laos ligt. Op de kust van Annam heb ben Victminh-troepen drie kleine posten bezet 160 km ten noord oosten van Saigon De landing van Franse valscherm- troepen te Moengsai, honderd kilo meter ten Noorden van Loeang Pra- bang, heeft gemaakt dat zich thans verse Franse eenheden op de linker- ffiank van de hoofdmacht der 308ste Vietminh-divisie bevinden. De Fransen zijn van mening dat zij thans voldoende versterkingen naar Loeang Prabang hebben aan gevoerd, om elke Vietminhaanval te kunnen afslaan. Ziekte verhindert Eduard van Beinum op tc treden LONDEN. De Nederlandse diri gent Eduard van Beinum heeft zien wegens ziekte genoodzaakt gezien dc concetlen die bij dit weakenJ voor de BBC zou leiden, af te zeg gen. Hij is Zaterdagmiddag per vliegtuig naar Amsterdam vertrok ken voor medische behandeling. In V.U.-gebouw: Geologen vertelden over expeditie Over de geologische samenstelling van de Corderilla Blanca in Peru zijn de leden van de V.U. Zaterdag avond niet veel te weten gekomen. De leiders van de Nederlands Franse expeditie van 1952 naar dit gebied bepaalden zich tot het alpi- nistische gedeelte van de bekende expeditie. Voor de pauze vertelde dr C. G. Egeler aan de hand van kleuren foto's het een en ander over het verblijf in Peru, over de bevolking en over het in kaart brengen van de tot nu toe weinig betreden ge bieden van dit land. Ook sprak hu over de beklim ming van de 6395 meter hoge Ne- vado Huantsan, op de top waarvan zij. samen met de Franse bergklim- mer Lionel Terray. als eersten de Nederlandse en de Franse vlag plantten. Dat de bestijging niet zon der gevaar was, bleek wel, toen dr Egeler vertelde over de val, die zijn tochtgenoot drs T. de Booy, maakte. Deze, evenals dr Egeler verbon den aan het geologisch instituut van de Amsterdamse gemeentelijke uni versiteit, vertoonde na de pauze de kleurenfilm over de bestijging, waarbij hij op geestige wijze com mentaar gaf. DEK met spannende „Dr Spencer" (Advertentie I.M.) Trage darmwerking I is schadelijk voor Uw gestel I Neem zonder kans op gewenning Mij „De Pool" terug in oude omgeving Een van de vele zaken die bij het bombardement van 1940 werden verwoest was magazijn „De Pool" aan het Bosje. Na jaren in de be perkte ruimte van twee nood win kels aan de Rochussenstraat ge vestigd te zijn geweest, is dit af- betahngsmagazyn Zaterdag naar zijn oude omgeving teruggekeerd. Mn. „De Pool" zetelt nu in vier nieuwe winkelpanden aan de Gouo- sesingel. Directeur L. Davids en zijn vrouw recipieerden een hele dag in hun nieuwe zaak en dat was maar goed. want tijdens een korte receptie zou den alle vrienden klanten en rela ties die kwamen Celiciteren nooit allemaal een plaats hebben gevon den. Gouden jubileum van „Charlois" De Nederlandse Oranjevereniging „Charlois" heeft Zaterdagmiddag in gebouw „Timotheus" met een druk bezochte receptie haar 50-jarig be staan gevierd. De heer K. v, Driel sprak namens het College van B. en W. Andere sprekers waren dr H. Schroten, namens de Centrale Ker ker aad van Herv. Charlois. de heer W. L. Blok, president-kerkvoogd, en de heer W. J. A. v Sint An neland namens de Kerkvoogdij, Voorts waren aanwezig de voorzit ter van de wijkraad voor Nieuw- Charlois. dc heer A A. Sterman, en afgevaardigden van het Hoofdbe stuur van de Bond van Chr. Oranje verenigingen m Nederland, Ned- Oranjever. Rotterdam-Zuid, de Jon ge Garde en de muziek ver. „Crescen do". De voorzitter, de heer G. van Dam, dankte alle sprekers. ÏAE dreiging en de spanning, die L' mr H. M. Planten in zijn stuk „Het gekeim van dr Spencer" heeft willen leggen is door het Rotter dams toneelgezelschap „Door Eigen Kracht" uitstekend aangevoeld. De voorstelling, die gisteravond in Pa tace werd gegeven, was mede daar door bijzonder goed. Een andere reden voor bet succes ii uiteraard dat D.E.K. over eerste-klas spelersmateriaal beschikt. Regisseur (en grimeur) L. B. van Eljk zorgde er bovendien voor dat de accenten op de juiste plaatsen werden gelegd. Al is „Het geheim van dr Spencer" dan vrij bekend; ook zij die het stuk al eerder zagen hebben een genoeglijke avond gehad, mede door Jan de Klerk en zijn „Music Stars", die de dansmu ziek bij het bal leverden. Aan Stampioenstraat: S.V. Feijenoord De uit een buurtvereniging voortge komen speeltuinvereniging Feijen oord heeft Zaterdagavond in haar ver enigingsgebouw aan de Stampioenstraat haar eerste feestavond gehouden. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de aan te leggen speeltuin. Een pro gramma, opgevoerd door eigen krach ten. werd in vlot tempo ten tonele ge bracht De leiding was in handen van de heer W. van Be veren De voorzit ter. de heer W. de Ruiter, wees m zijn openingstoespraak op het belang van speeltuinen voot de ontspanning van de jeugd, wat mej. C. G. Goudriaan, die aanwezig was namens de Neder landse Unie van Speeltumorgamsaties, stellig beaamd zal hebben. „The Sound Diggers" O.3.V. Dick Renooy verzorgden de baimuziek tot 's ochtends drie uur. Bij De Klerk: Handelsreizigers avond en -nacht in Maison De Klexk aan de le Weenastraat een carnavals feest m Tiroler stijl. Evenals vorige jaren hadden leden van de VPV Bea trix gezorgd voor een keurige zaalver- siering. Het stemmxngsorkest Bietro Fosco zette, na de openingsspeech van voorzitter Joh. C- Loon, de aanwezigen tot dansen aan. De kornet van de ge- costumeerden werd om negen uur aan gekondigd door geschal van het Tiroler orkest „Hoempa 1st Gut", „Roodkapje" en „Zigeunerin" wonnen bö de dames de eerste en tweede prijs: „Clown" en „Charlie Chaplin" deden dat bij de heren. „Boerenkool met worst" was de mooiste groep De feestenden brachten f 34,by een voor de ouden van dagen. In Leo's Lunchroom: Zangkunst De leden van de zangkoren „Zang kunst" hebben Zaterdagavond in Leo's Lunchroom hun. Prins Carnaval bin nengehaald. In plaats van muzikale in spanning was er nu eens Limburgs- Brabantse ontspanning Tot driemaal toe moesten de gecostumeerden voor de jury defileren, zo goed waren de costuums. Tenslotte won bij de dames de „Heks", en bij de heren het zielige .Mannetje in pyama". Verdere prijs winnaars waren „Dierentemmer met beer", de „Voïendammers", de „Drees- mensen", de Rococo- en de Mephisto- groep. In Colosseum: Linker-•Maasoever" Een geslaagde ochtenduitvoering gaf gisteren de Rotterdamse Accordeonver- i het reddende touw niei werpen. Wat als een tijde» lijke strafoefening begon, wordt een onherstelbare daad. Angelo, tot ra zernij gebracht, stort bij een Iaatsta poging om uit z'n gevangenis te ont komen. neer. De ban is verbroken; Pia en Sil via verlaten het huis, Agata blijft alleen achter, eenzaam maar nu ook beroofd van haar laatste illusie: on aantastbaarheid. Ko van Dijk heeft de rol van Angelo virtuoos gespeeld en som» kon hij zelfs overtuigen in zijn tel kens verschillende benadering der drie vrouwen. Zijn a-morele theo rieën waren tenminste amusant om aan te horen. Dat kon niet gezegd worden van Charlotte Köhler, die als een to taal verstarde Agata de gezwollen dramatiek van het stuk alleen maar versterkte. Trots en schijnbare koel heid in deze figuur waren met min der statische nadrukkelijkheid meer aanvaardbaar uit te beelden ge weest. Ficntje Berghegge's vertol king van de bitse, verbitterde Pia was redelijk en reëel te noemen» Elisabeth Verstuys diende de pa thetiek met haar toch vrij zuiver gespeelde Silvia, Joop Kok zag men in de kleine chauffeursrol. Aan het slot van de voorstelling; die in een décor van Lucas Wen sing gegeven werd, trad Charlotte Köhler naar voren, om met ontroer de stem het Rotterdamse publiek te danken voor de belangstelling, die het in de loop der jaren aan het gezelschap bewezen had. Deze „cur tain speech" hield uiteraard ver band met het naderend afscheid van een groot deel der spelers, wanneer de mutaties onder de nieuwe lei ding hun beslag krijgen. Het was een wat pijnlijk moments deze emotie van de spreekster, die zo duidelijk niet gedeeld werd door een. belangrijk deel van het publiek dat geen enthousiasme kon veinzen over een vrij onbevredigende avond» H. F. REEDIJK. Uitvoering Toonkunst Aller aandacht was tijdens de uit voering van de Toonkunstmuziek school, Zaterdagmiddag in de Aul* van het Doofstommeninstituut, ge richt op het optreden van. het Jeugd orkest o.l.v. Liesbeth de Monchy- Kuiper, waaraan men van. het vorig» seizoen nog zulke aardige herinne ringen had behouden. En inderdaad was er weer alle reden om het en- semblespel van deze enigszins ge vorderde muziekschoolleerlingen te waarderen. Het orkest heeft ra me vrouw De Monchy een leidster ge vonden, wier vitaliteit opvallend goed aansluit bij de wakkere leven digheid van haar jonge orkestleden, purcells Suite gelukte zonder twijfel het best. De gedeelten in Vi valdi's concert voor twee fluiten, die alleen door piano en cello (continuo) werden begeleid, vroegen eigenlijk wel wat meer aandacht van. de be geleiders voor de dirigeerstok.... Gelukkig waren de fluitsolisten goed op elkaar ingespeeld en tempovast. De zes deeltjes uit Gyermekeknek van Bartok klinken aardig maar zijn wel wat erg kort. Aan. het jeugdorkest waren twee groepen instrumentale soli vooraf gegaan, namelijk van leerlingen uit de begin- en middelklasse. Als zeer goed geslaagd willen wij hiervan vermelden de uitvoeringen van en kele delen uit een vioolconcertino van Portnoff en vijf stukjes uit Sea Idylls voor piano van CarrolL ELLY SALOMé- enlgmg „Llnker-Maasoever" Jn Colos seum. Voorzitter G. van Bruggen ver telde dat het de laatste uitvoering op dat tijdstip zou zijn, omdat de nieuwe Zondagswet dit in de toekomst niet meer toestaat Het B-orkest speelde het eerst, gevolgd door het A-ensemble. De leiding was in handen van Rieno van der Laan. De clowns Pipo en. Nanno, de Micro Harxnomcats, de Notenkrakers en enkele aeeordeonduo's zorgden voor intermezzi. Ook Hansje Wil. twee tur ven hoog, speelde. Jaap Tas leidde de nummers in. Films uit de oude doos De filmliga 't Venster zette Zater dagnacht om twaalf uur de klok der tig jaar terug. Ter viering van de EEN orkestdirigent kan in het da gelijks leven gerust een bemin nelijk mens zijn. Als er. zodra hij voor het orkest staat, maar iets van de dictator in hem ontwaakt. Iets van de door een heilige wil bezetene, wiens autoriteit gevoeld, en gebod dus gehoorzaamd wordt. Karl Elmendorff, de Duitse gast dingen t van het philharmomsche Zondagmiddagconcert in de Schouw burg. is zulk een wilskrachtige per soonlijkheid en zijn dwingend gebaar heeft de bedoelde uitwerking, noch op hot orkest, noch op het pubhek, gemist, Is het wonder, dat deze het métier volmaakt beheersende diri gent overal in Europa enorme suc cessen boekte (meestentijds als mu zikaal leider van operavoorstellin gen) en zou het ons kunnen verba zen, dat een musicus met zoveel ge voel voor colorist en contrastwerking ideale Beethoven vertol kragen tot stand kan brengen? Na het beluiste ren van de 3de symphonic (Eroica) zou men alleen maar kunnen wen sen, een gehele Beethovencyelus on der deze waarlijk herscheppende lei ding te mogen beluisteren, want zo en niet anders moet Beethoven zeif zijn Eroica hebben gevoeld en ge hoord. Het orkest reageerde bewonderens waardig. Een maximum aan atten tie is heel wat moeilijker vol te hou den in een zo vertrouwd stuk dan in een nooit of weinig gespeeld werk. Met de eerste violen, die doorgaans een tamelijk constant-volumineus ge luid in deze symphonie produceren, had Elmendorff nog de meeste moei te. terwijl het evenmin eenvoudig bleek, de eerste periode van het Scherzo strak door te laten spelen en de crescendo werking aan het melo disch verloop zelf over te laten. Hij zal dit echter hebben begrepen en terecht heeft hij nadrukkelijk de mu sici in het applaus betrokken Het Capriccio van Von Einem. dat Elmendorff als noviteit pre? out eerde, heeft deze dirigent waarschijnlijk m hoofdzaak geboeid door het kleur rijke van de instrumentatie en de contrasterende thematiek. Het mo derne tintje is echter niet meer dan de consequentie van chromatiek en syncopen. Over de violist Roman Totenberg kunnen wij eveneens kort zijn. Hy behoort tot de goede violisten, wier spel nergens een bepaald gemiddel de verlaat en waarvan men zich, zo dra het stuk uit is, dus niets meer herinnert. Hij speelde het vioolcon cert van Bruch. ELLY SALOMé, vijfde verjaardag van de bioscoop bracht men „een filmvoorstelling r»nd 1920" en er was zo'n grote fee- langstelling, dat het besluit om de grotere zaal van de Lantaren voor deze gelegenheid als bioscoop te ge bruiken, zeer wfjs bleek. Tot half vier toe heeft men. zich ge amuseerd met de aangrijpende bele venissen \an de heftig gesticulerende zwaar geschminkte dames en heren, die nog maar een generatie terug miUiaenen in ademloze spanning hielden. De presentatie geschiedde geheel in oude styl: met explicatie door een veteraan m het vak, Max Nabarro en pianobegeleiding (door de heer Mos- kovitcr) Doordat de meeste films vrij rijke lijk van tussentekst voorzien waren, was er wel eens een teveel aan com mentaar, maar de heer Nabarro deed 't aardig, met wat gi'apjes die naar de eis van de avond de ouderwetse sfeer accentueerden. De bijdragen van de pianist had wat minder bescheiden kunnen zijn. Zo heeft men dan kinderlijk ple zier beleefd aan de eindeloze meel-, jam- en. zeepsmijtpartïjen in de klas sieke „slapstick". De kruideniersoor log. aan de grandioze salto's van de weergaloos dappere Richard Talmad- ge, die in 't "Wildwest epos „Gevaar lijk spel", de verschrikkelijkste ke rels als lastige vliegen neerslaat, aan de gruwelijke intriges in het adem benemende werkje Teken of je leven. Na de pauze volgde het „ernstige'' hoofdnummer: De Spaanse danseres, waarin Pela Negri ais de zigeunerin Marinata haar gepassionneerde na tuur demonsiievit eu o.m. Wallace Beery en Adolphe Menjou optreden. Typerend voor de primiviteit van dit werkje is de onhandige, kinderlijke manier waarop bijv. de massa-scènes geregisseerd zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4