H n KVP legt nadruk op verschil met niet-confessionele partijen Hevige botsingen in Calcutta's centrum oorts r BRITSE DUBBELE MOORDZAAK EINDIGT IN BOS BIJ KEULEN Steeds meer buitenlandse bedrijven in Nederland Chefarine A Ontwrichte PTT-ambtenaar verduisterde duizenden Mr In 't Veld niet bevreesd voor „Romme 's wanhoopspolitiek NA BERLIJN Het gevaar der hopeloosheid Franse diepzeeduikers willen 11 kilometer diep duiken Woedende menigte protesteert tegen arrestatie van stakende onderwijzers Man, die schoonmoeder en vrouw doodde, slaat hand aan zichzelf Spionnage in Oslo leidt tot Russisch protest Eigen land moet grootste bijdrage leveren tot uitbreiding van industrialisatie Massa-demonstraties in Wenen tegen Sovjet-politiek Griepbesfrijding met 4 middelen tegelijk! Minister Staf heden naar 't Witte Huis In België geadopteerd Joegoslavisch kind verdwenen Zeezieke olifanten aan boord van de „Lekkerkerk" Eerste Sowjet-orders aan Britse zakenlieden verstrekt EIS: EEN JAARVERDACHTE HUILDE Promotie,, met lof" van F. de Jong over J. Saks Woensdag 17 Februari 1954 (Van onre parlementaire redacteur) DEN HAAG. De tegenstelling tussen PvdA en KVP heeft de algemene beschouwingen van de Eerste Kamer over de rijksbegroting voor 1954 goed deels beheerst. De vermaning van de CH-fractieleider Kolff om de tegen, stelling niet toe te spitsen omdat het anders wel eens op een moeilijk op losbare crisis zou kunnen uitlopen, mocht niet baten. De KVP-fractle sloeg geen acht op zyn eenvoudig rekensommetje, volgens hetwelk een herstel van de Christelijke coalitie twijfelachtig is omdat zij niet over een werk* dadlge meerderheid zou beschikken. Zy wist kennelijk ook geen raad met de belangstelling, welke bij haar candidaat-coalitïegenoot nog steeds bleek te sluimeren voor de liberale gedachte van een derde macht, te vormen door de zg. middenpartijen. Mr Kolff meende weliswaar dat deze gedachte nadere verduidelijking behoefde en niet louter In een tegenstelling van socialisme en nlet-socialisme zou mogen opgaan maar hy wees haar toch ook niet zonder meer af. Het merkwaardige was, dat de li berale fractie-leider Molenaar hier in het geheel niet op reageerde. Deze oppositieleider had voorlopig meer zorg over het z.i. onverstandig spelen met vuur van KVP en PvdA. Zolang regeringspartijen op samenwerking zijn aangewezen, behoorden zij, naar zijn mening, meer reserve in acht te nemen dan de heren Romme en Bur ger hadden gedaan door resp. als een nijlpaard en een olifant door de por- celeïnkast te wandelen. De fractieleider van de PvdA, oud- minister In 't Veld, erkende weliswaar dat enige terughou dendheid verstan dig zou zijn, maar nu prof. Romme als een kampioen bokser ruwe sto ten had uitgedeeld, en op kleurbe- kennen had aangedrongen, wilde hy niet de schijn op zich laden voor diens .wanhoopspolitiek" bevreesd te zyn. De bekende bewering van prof. Romme dat de humanisten in de PvdA aan de touwtjes trekken, be streed hij met de mededeling, dat van al haar werkgemeenschappen de humanistische de minst actieve KAMER Ea net zoeklicht DE mislukking van de Berlynse conferentie is niet gelegen in het feit, dat Oost en West geen op lossing voor het Duitse vraagstuk hebben gevonden. Dat vraagstuk immers is onder de huidige om standigheden onoplosbaar. Zelfs de grootste optimisten hadden daarom niet verwacht, dat op dit punt suc cessen zouden worden geboekt. Het falen van d„ conferentie ligt in het door Molotow geleverde bewijs, dat Moskou niet bereid is om ter wille van een ontspanning in de wereld, waarvan het de mond altijd vol heeft, ook maar één concessie te doen. Het wenst geen enkele machts positie, die het zich in en na We reldoorlog nr IX veelal onder valse voorwendsels veroverde, ten bate van een betere internationale ver standhouding op te geven zelfs niet, indien daar onder de macht van de Sowjet- Unie in haar ge heel niet of nau welijks zou lijden. In de Oosten rijkse kwestie is dat het duidelijkst aangetoo »d. Toen Dulles het stou te stukje uithaalde, het outwerp- vredesverdrag voor Oostenrijk in de Russische versie te aanvaarden hetgeen op Oostenrijk zware economische verplichtingen legt. maar Rusland dwingt zjju troepen uit het land terug te trekken verwierp Molotow de eigen Rus sische voorstellen! Dat Molotow het Russische stand punt ditmaal in alle naaktheid ont vouwde kan. voor het Westen zijn nuj hebben. Het Russische besluit om te houden wat men heeft en er zo mogelijk nog wat bij te krijgen, zal misschien die Europeanen, die nog steeds dachten, dat er met de Russen zaken zouden zijn te doen en daarom de Europese Defensie Gemeenschap terugwezen, te langen leste de ogen hebben geopend. Maar zelfs, indien Europa nu. tegen wil en dank van velen, de weg naar de broodnodige eenheid wordt opgedrongen, blijft er reden voor diepe bezorgdheid. Men kan wellicht stellen, dat de conferen tie niets heeft veranderd en dat de situatie van heden dus dezelfde is als die van drie weken geleden Niet over het hoofd mag echter worden gezien, dat opnieuw aan een hoop, hoe vaag ook. de bodem is ingeslagen. Zoals al gezegd, ver wachtte eigenlijk niemand opzien barende resultaten. Maar wei was de hoop algemeen verbreid, dat er na de dood van Stalin tenminste iets veranderd was in de Sowjet- Unie en dat een of ander kleine concessie zou bewijzen, dat het woord „vrede" in Russische mond meer zou zijn dan slechts een holle frase. Het gevaarlijke is. dat vele lieden in het Westen de toekomst met meer hopeloosheid dan ooit tegemoet zullen zien en dat zij uit pure hopeloosheid opnieuw zullen gaan spelen met het denkbeeld van de preventieve oorlog. In Amerika vragen talrijke, met verantwoordelijkheid beklede men sen zich al lang af, of het wel zin heeft, de bewapeningsrace, die vol gens hen onvermijdelijk toch in een oorlog moet eindigen, voort te 2etten en of het niet beter zou zijn de strijd op dit ogenblik, nu men "waarschijnlijk op atomisch gebied nog een voorsprong heeft, aan te binden. Een dergelijke gedachten- gang ligt ook ten grondslag aan het dezer dagen door een gewezen Britse stafchef ontvouwde plan om de Russen, onder dreiging met luchtmacht, a- en h-bom, een soort ultimatum te stellen. Natuurlijk is de idee van de preventieve oorlog krankzinnig. Een strijd met moderne wapens zou de vernietiging van geheel Europa en grote delen van de wereld daar buiten betekenen. Alleen al daar om mag hij niet worden ontketend, zolang er ook maar een klein hfcêtjé tióóp Iü, dat hy Kan worden verhinderd. Het Westen zal zich van nu af aan met nog meer zorg vuldigheid niet slechts tegen de van buiten, maar ook tegen de van binnen dreigende gevaren moeten beschermen. A dvertentie 1-tvJ-i gemaakt l is en dat lang niet alle buitenkerke lijke leden er lid van zijn. Terloops wees mr In 't Veld de be vrijdingsdag aan als een onderwerp, waarop de gewenste samenwerking zich zou kunnen richten. MuseumstukJcen De fractieleider van de KVP mr Kropman bleef volhouden dat van een wezenlijke tegenstelling tussen de chris. telijke cn de iiiet-confessionele par tijen sprake was. PvdA en VVD eerbie digen geestelijke waarden wel, zo er kende hij, maar alsmuseumstuk ken. Voor de christelijke partijen moe ten ze daarentegen het ganse leven doordringen: het christendom is totali tair: het omvat de hete mens en alle terreinen des levens, terwijl de socia listen en liberalen juist ophouden bij die vragen waar het interessant begint te worden. Geheel zag hij hierbij ech ter over het hoofd, dat een groot aan tal christenen tot de PvdA en WD ge rekend wil worden. Hij gaf toe. dat er in zijn kring op sociaal-economisch gebied wel eens verdeeldheid heerste. Zelfs legde hij een nieuwe onenigheid bloot, door rich heftig te kanten tegen het voorstel, mede van de KVP-ers in de grond wetscommissie afkomstig, om dë be voegdheden der Eerste Kamer te beknotten. Voorts critiseerde hij het geringe aantal R.K. ambtenaren op sommige departementen en het uitblij ven van een subsidie aan de R.K, voog- dij verenigingen, waarvoor hij kennelijk de socialistische minister van Justitie verantwoordelijk hield. Hij vergat ech ter weer hoeveel van zijn geestver wanten vtór minister Donker op dit departement hebben gezeteld. Voor de tribune Met deze en andere opmerkingen ontnam hij intussen aan zijn rede grote politieke betekenis. Het leek er meer één speciaal voor de tribune. De heer Kolff bleek niet te zijn geschokt in zijn overtuiging dat een brede basis de meest bevredigende uitwerking op het regeringsbeleid had. Ja. eigenlijk kreeg het kabinet, dat in dc persoon van tien ministers en twee staatssecretarissen achter de regeringstafel zat, Dinsdag amper een onvriendelijk woord te horen. Prof. Molenaar (VVD) mocht wat meer doortastendheid verlangen, de CH-er Pollema liet daarentegen na drukkelijk weten, dat hy vertrouwen had in het beleid van de minister van Financiën en dat dit nog ver sterkt 20U worden als deze zou sla gen in het drukken van de over heidsuitgaven Voor prof. Heliema was dit laatste ook een heel groot punt: hij vond de dure bestrating van de Amsterdamse Apollolaan. de voorgenomen bouw van een politie bureau te Haarlem en een Provincie huis in Den Haag bijv- niet urgent De heren Van Tilburg (PvdA) en Teulings (KVP) gaven echter te ver staan, dat verlaging van de over heidsuitgaven niet zo'n simpele zaak was. DAKAR. De Franse marineoffi cieren. die Maandag met een bathy- scaaf het werelddiepte-record op hun naam hebben gebracht, zijn voor nemens met hun toestel af te dalen naar het diepste punt onder de zee spiegel. dat er ter wereld bestaat. „Wij willen," zo verklaarde een van hen, de 40-jarige Georges Houot, „tot 11.000 meter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan komen Beide officieren zijn er van overtuigd dat zij met hun toestel grotere dieptes kunnen halen. Inmiddels heeft prof. Pjccard gis teren meegedeeld, dat hy van plan is met zijn diepzeeduikapparaat de „Trieste" dit jaar opnieuw duiktoch- ten te ondernemen. Vergoeding aan gemeenten voor de BB-uitrustingen DEN HAAG. Het ligt in het voornemen van de minister van Bin nenlandse Zaken voor de uitrustin gen van de blokploegen van de Be scherming Bevolking een vergoeding in geld te verstrekken aan de be trokken gemeenten of kringen, dan wel deze uitrustingen van rijkswege te doen verstrekken. Dit deelt de mi nister mede in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betref fende de begroting 1954 van zyn de partement. CALCUTTA. Drie personen werden doodgeschoten en zestig mensen raakten gewond by hevige relletjes, die Dinsdag in Calcutta hebben plaats gevonden. Een woe dende menigte van naar schatting tienduizend man, die protesteerde tegen de arrestatie van een aantal stakende onderwijzers, stak trams en autobussen In brand, sloeg rui ten in, vernielde winkels en licht masten en ondernam, in het hart van de stad, een aanval op de bi bliotheek van de Amerikaanse voor- Drieduirend onderioijzcrs en on derwijzeressen zitten al enige da gen in de belangrijkste straten van Calcutta cn houden alle verkeer tegen met hun „stf- dotun staking". Zij zijn «a« plan te blijven zitten tot de regering hun salarissen verhoogt. Ook 23.000 leraren van middelbare scholen tn West-Bengalen zijn in staking. Ongeveer een mil- Itoen leerlingen krijgen thans geen ander to ijs. LONDEN. De dagenlange jacht over het hele continent, tot In Tanger en Marseille toe, op de moordenaar van twee bejaarde Britse dames, is ge ëindigd. Vorige week Donderdag werden de 74-jarige Mary Menzies en haar 46-jarige dochter Isobel Chesney dood aangetroffen in een Londens tehuis voor ouden van dagen. Dinsdagmorgen is in een bos by Keulen het lijk gevonden van de door Scotland Yard gezochte Ronald Chesney, alias Milner. Een colt-revolver lag naast bet lyk. Een kogel, afgeschoten In de mond, was tot diep In het achterhoofd doorgedrongen. „Zelfmoord", con cludeerde de Duitse politie. «EOOEW. SM ÏT, Negentien metu.cn allen boven de 70 jaar - sliepen ongestoord, twee honden lietsrt geen geluid ho ren, toen de man in het tehuis zijn luguber werk uitvoerde. Het lijk van Isobel werd gevonden in een lege badkuip. De politie kon alleen vaststellen, dat zij vlak voor haar dood veel gedronken had. In haar kamer werden een tiental lege drankflessen gevonden. Mary Menzies zat in de hall, zo beschrijft de reconstructie van de politie, toen de man, die juist haar dochter en zijn vrouw had vermoord de trap afkwam. Zij zag hem. Zij kende hem. Ook haar moest het stilzwijgen worden opgelegd. De man drong zijn schoonmoeder in de slaapkamer, greep een. tinnen kan en sloeg baar neer. Haar lichaam werd op bed gevonden. De politie vond in haar kamer zulk een op eenhoping van meubelen en bric k brac. dat zij niet kon zeggen of de moordenaar iels overhoop gehaald had. Later lekte uit, dat Mary Men zies, die ten onrechte de titel „Lady" droeg, een meer afwisselend leven OSLO. De Sowjetrusslsche zaak gelastigde heeft bij het Noorse mi nisterie van Buitenlandse Zaken eelt protest ingediend tegen de behande ling van de Sow jet- attaché in Oslo, die op straat door een inspecteur van de Noorse veiligheidspolitie zou zijn aangehouden en beschuldigd van de samenwerking met de No ren, die onder beschuldiging van spionnage zijn gearresteerd. Volgens het protest zou de Noor se inspecteur de attaché, Metsje- witinov, „een uitdagend voorstel" hebben gedaan, dat hierop neer kwam dat deze zou weigeren naar Rusland terug te gaan. De attaché verwierp het voorstel woedend en weigerde verder met de inspecteur te spreken. In het protest wordt, op gemerkt, dat de Russische ambassa de dergelijke handelingen van een officieel vertegenwoordiger der Noorse autoriteiten als zeer onfat soenlijk beschouwt. Van Noorse zijde is nog geen commentaar geleverd. SAO PAULO (Brazilië) Maan dagavond zijn de juwelen van. de Mexicaanse filmster Ninon Sevilha ter waarde van 8 millioen Cruzeiros (1.600.000 gulden) uit haar hotelka mer te Sao Paulo gestolen. JARIGE °D ket verjaarspartij- tje van prinses Ales- PRI AIVTT^i sandra Torlonia di Ci- rixi. 'Odj vitelia Cesi. dat gege ven werd in een van de drie paici- zen. die haar vader te Rome bezit, maren uerteBeniuoordigers uan de Spaanse en Italiaanse aristocratieën verscheidene leden van het diploma tieke corps aanwezig. Verder moet ti niet denken, dat Alessandra een nieuwe hoedenmode lanceert, maar wat V achter haar hoofd riet is een ornament t?an een pilaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Sinds 1949 heb- ben zich 136 buitenlandse onder nemingen in Nederland gevestigd. Hieronder zijn 49 dochterrnaatscbap- pyen van bestaande ondernemingen en 87 nieuwe bedrijven, waarin Ne derlanders en buitenlanders samen werken. De gezamenlijke productie van deze drijven bedroeg in 1953 ongeveer 600 millioen gulden. Van deze productie werd ruim 80 pet. geëxporteerd. Deze gegevens zijn ontleend aan een lezing, die dr. A. L. Kramer, directeur-generaal van de Industria lisatie en de energievoorziening gis teravond heeft gehouden voor het Departement 's-Gravenhage van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid. Het merendeel van de buitenland se investeringen geldt de metaal nijverheid de eiectrotecbnische industrie. Het zijn in hoofdzaak Amerikaanse bedrijven, die zich hier hebben gevestigd. Maar ook enkele Zwitserse. Franse en Zweedse on dernemingen hebben dochterbedrij ven in ons land gesticht. Vooral het Zuiden van ons land heeft, aldus dr. Kramer, voor 1940 veel te danken gehad aan de vesti ging van Belgische ondernemingen Dat onze Zuiderburen na de tweede wereldoorlog zich afzijdig hielden, we t de spreker aan de moeilijk- he ■-■n op het gebied van het kapi- taa'verkeer. De vrijmaking van het kapitaalverkeer is. na het besluit daartoe op de jongste Benelux- ministersconferentïe, spoedig te ver wachten. Tegelijkertijd kan een zeer ver gaande liberalisatie van het handelsverkeer met de Verenigde Staten tegemoet worden gezien. Vergeleken bij de totale productie van de Nederlandse nijverheid, dis ca. 25 r-.LIliard bedraagt, is de pro ductie der buitenlandse bedrijven van 600 millioen hoewel op zichzelf belangrijk niet meer dan WENEN De Oostenrijkse so cialistische partij heelt Dinsdag avond de bevolking van Wenen op geroepen Vrijdag op een massa meeting haar ..mening kenbaar te maken" over de Berlijnse conferen. tie Indien, 2oals verwacht wordt, de Berlijnse conferentie zat sluiten zonder overeenstemming over een Oostenrijks verdrag, zal de massa meeting, naar men aanneemt, uit groeien tot een massaal protest te gen de Russische houding in Ber- bin. De socialistische partij vertegen woordigt meer dan de helft van de Weense bevolking van 1,7 millioen rielen. een aanvulling. De grootste bijdrage tot de uitbreiding van de industria lisatie moet van het Nederlandse bedrijfsleven komen. Dit is de laat ste jaren ooi? het geval geweest. (Advertentie l.M.) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de ge hele wereld beroemd zijn gewor den en millioenen mensen al baat brachten. n l Ha TEGEN PUNEN «a GRIEP.20 TABLETTEN 85 ct leidde, dan men eerst vermoedde. Detectives vonden bundels brieven van haar bewonderaars. Dan was er nog het keurig opgemaakte maar niet gebruikte veldbed, de autospo ren. in het tuinpad. Kortom genoeg bijzonderheden voor een opwindend detectiveverhaal. De politie vermoedt dat hij via Hoek van Holland naar Duitsland verdween. Hij was voor Scotland Yard geen onbekende. Men wist, dat hij tijdens de tweede wereldoor log het bevel voerde over een tor pedoboot van de Britse marine. Na de oorlog verliet zijn vrouw hemen ging bij haar moeder wonen, die het tehuis voor ouden van dagen leidde. De man ontwikkelde zich na de oorlog als een geslepen intematio- NEW YORK. Minister staf arriveerde Dinsdag per KLM-ma- chine te New York, waar hij aan de persvertegenwoordigers een ver klaring gaf over rijn bezoek aan de V.S. en enkele hartelijke woor den aan de Amerikaans-Nederland se samenwerking op defensief ge bied wijdde. Vanavond om half zeven zal de Nederlandse minister van Oorlog een bezoek aan Eisenhower op het Witte Huis brengen, Donderdag zal hij militaire besprekingen voeren en. aanzitten aan een ere-lunch, welke door de Amerikaanse minis ter van Defensie, Wilson, wordt aangeboden. Vrijdag gaat minister Staf van Washington naar Virginia voor conferenties met admiraal Lynde C. McCorroiek, comman dant van de Atlantische zee strijdkrachten der N.A.V.O. Maan dag begint voor onze bewinds man een rondreis langs militaire bases in de V.S. Hij zal dus niet, zoals wij eerder meldden, Zaterdag reeds terugkeren. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een elfjarige, naar men meende Oostenrijkse, oorlogswees, die in 1942 door het Belgische echtpaar Chantraine *e Lontzen in Oost-België was ge adopteerd en die onlangs door 'n Joegoslavische landbouwer als diens eigen zoon werd opgeëist, is nu spoorloos verdwenen. Maandag had de rechtbank van Verviers, die de zaak van de Joegoslaaf had behandeld, hierin vonnis gewezen en het kind toegewezen aan de man, die niet documenten had kunnen bewijzen, dat hij de wet tige vader was. Of de jongen in kwestie, die door het echtpaar Chantraine geheel als hun eigen kind werd beschouwd en die ook hun naam droeg, is weggelopen of dat het verborgen wordt gehou den, is onbekend. Baarn had geen interesse voor rede van Westerling BAARN- Deze week zou de ex- KNIL-kapitein R. Westerling in de grote zaal van „Astoria" het woord vo—ren «vrr jWst Nederland moet weten", zulks onder auspiciën van de stichting „Steunt Ontredderde Sta ten", waarvan de heer Westerling zelf voorzitter is, De bijeenkomst is echter niet doorgegaan, omdat er in totaal slechts twee toegangsbewijzen waren verkocht. HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek Hol land Nautic te Haarlem voor de tyd van een jaar definitief surséance van betaling verleend. Met terugwerken de kracht gaat dit jaar in op 23 No vember 1953. Tot bewindvoerders werden aangesteld mr B. J- Lambevs en ir A. J. W, de Bruyne. nale smokkelaar. Verschillende ma len werd hij gearresteerd voor dief stal. smokkelarij en andere overtre dingen. Hij had een bureau in Tan ger, een. huis in Dueren (Duitsland) en vele schuiladressen langs de Franse kust De jacht op de moordenaar is ge ëindigd, doch niet het werk van Scotland Yard in deze zaak. De Britse inspecteurs breken zich nu namelijk het hoofd over de vraag, hoe deze man terwijl alle grenspos ten en politiebureaux zijn signale ment ontvingen, terwijl zijn beeld verscheen op de Britse televisie schermen en de BBC enkele malen een beschrijving van hem uitzond, Engeland ongemerkt kon verlaten, en al de2e dagen spoorloos kon blij ven. GENUA Een groep jonge oli fanten, welke op het s.s. „Lekker- kerk" op weg naar Rotterdam was. moest in Genua van boord gehaald worden,- omdat de beesten verschrik kelijk zeeziek waren. De dieren worden door Karl Ha genbeek ingevoerd voor diverse Europese dierentuinen en -circussen. De kapitein van de Lekkerkerk vertelde, dat de beesten zó ziek wa ren, dat zij dood gegaan zouden zyn, indien zij langer aan boord gebleven, waren. De olifanten bevestigden de ze woorden door zodra zij voet aan land zetten van vreugde te gaan dan sen en te trompetteren. De dieren zullen hun reis per trein voortzetten. Ifchtingsdienst. De politie, die zo wel van traangas als van vuurwa pens gebruik maakte en charge na charge ondernam, moest laat op ae avond de hulp van militairen Inroe pen om de orde te herstellen. In de drukke Chowringhee-straat drong men cn masse de gebouwen van de Amerikaanse voorlichtings dienst binnen, trapte deuren Jn en trok de boeken uit de kasten om ze vervolgens te verscheuren of m brand te steken. Deze brand werd vrjj spoedig geblust, echter niet dan nadat de menigte buiten het gebouw twee politie-auto's had gekanteld_ en aangestoken en hevige schietpartijen waren gevolgd om de wild-schreeu- wende mensen te verspreiden. De ongeregeldheden namen toe, toen dc poiitie traangasbomxnen wierp naar een groep studenten, die probeerde naar de parlementsgebou wen te marcheren. Na de gasaanval vernielde de mensenmassa straat lantaarns, verkeerslichten en winkel ruiten en barricadeerde zij de stra ten. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn thans in Calcutta verboden, evenals het dragen van wapenen. Inmiddels heeft de over heid van West-Bengalen, nadat het wat rustiger was geworden, bekend gemaakt, dat zij de eis van de onder wijzers tot salarisverhoging 2ou in willigen. (Advertentie l.M.) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De ■weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. MOSKOU. De Sowjetregering heeft bekendgemaakt, dat het mi nisterie voor de Buitenlandse Han del contraeten heeft gesloten met Engelse firma's voor de levering van uitrusting tot een bedrag van 193 mUlloen roebels. Berekend naar de officiële Russische wisselkoers van 11,2 roehels per pond sterling Is dit ongeveer 173 millioen gulden. De contracten, bestaande onder meer uit bestellingen voor trawlers, textiel-machmes en electrisehe uit rusting, zijn gesloten met leden, van de groep van 33 Engelse za kenlieden, die deze maand een be zoek aan. Moskou brachten en roet onafhankelijk optredende Engelse zakenlieden. In een officiële Russische mede deling wordt gezegd, dat er in principe ook overeenstemming is bereikt over andere contracten be treffende trawlers, werktuigmachi nes en uitrusting, tot een bedrag van550 millioen roebel. jÜÉkv.'- AMSTERDAM. Het was een snikkende verdachte tegen wie de Officier van Justitie Dinsdag we gens verduistering een gevangenis straf heeft geëist van twaalf maan den (waarvan vier voorwaardelijk) met aftrek van twee maanden voor lopige hechtenis. De nu 59-jarige M. van G. was sinds 1911 bij de PTT in dienst. Toen hij werd gearresteerd wegens het verduisteren van f 16.000 aan girostortingen en van ƒ3509 uit de postzegelkas vervulde hij de functie van loketbeambte. Slechts 800 was «a zijn arrestatie teruggevonden. De verdediger, mr J. I. Maarsen. deed voorlezing van wat de ver dachte in de loop der jaren was overkomen. Voor de oorlog had hij met vrouw en zoon van een in komen van 10.000 geleefd, daar zijn vrouw over eigen inkomsten beschikte uit de apotheek die zij exploiteerde. De Duitsers hadden zijn 75-jarige vader vermoord en zijn gezin gedeporteerd. Van G. was, overdekt met wonden, door de Russen uit een concentratie kamp bevrijd en bevond zich bij zijn terugkeer alleen op de wereld en van alles beroofd. De raadsman herinnerde aan een publicatie van de psychiater onder wiens behandeling verdachte zich al in 1946 had gesteld, over „psy chische stoornissen in concentratie kampen en na terugkeer" Tussen '46 en '47 heeft verdachte van ge leend geld meer dan zestigduizend gulden uitgegeven. Hij was aan de drank geraakt. De maatschappij, zo besloot de verdediger, heeft van Van G. geen verder kwaad meer te verwachten. Hij drong aan. op wat hij noemde de hoogste rechtvaardigheid: barm hartigheid en wel door een maxi mum van voorwaardelijkheid in de op te leggen straf. Uitspraak 2 Maart, (Van onze correspondent) AMSTERDAM. ,.De2e disserta tie vind ik zó voortreffelijk, dat zij alleen al voldoende zou zijn om mU met voldoening op mijn universitaire loopbaan te doen te rugzien." Dit zei prof. dr J. M. Romein Dinsdagmiddag in de aula van de gemeentelijke universiteit als pro motor tot de heer Fr. de Jong, na dat deze de doctorsbul in de lette ren en wijsbegeerte „met lof" was verleend. De titel van zijn proef schrift luidt: „J, Saks: literator en marxist, een bijdrage tot de ge schiedenis van het marxisme in Ne derland". Prof. Romein noemde het proef schrift van de heer De Jong tech- niseh-methodisch feilloos en enkele bladzijden achtte hij meesterlijk. Dr De Jong is hoofd van de af deling Nederland van bet Int. Inst. voor Sociale Geschiedenis in Am sterdam. Jferinnert U zich nog die pinguins van pro- - fessor Lupardt, die met Uoptelefoontjes op hun spitse koppen al les deden trat de si- nistere geleerde van hen eiste? Laurence Smith (links) van de politie «cn New Jer sey heeft iets derge lijks uitgevonden uoor politiemannen. Hij heeft een heel licht radio-ontvangertje ge construeerd. dat pre cies In een politiepet past. Uit het embleem op de pet komt de an tenne. net als bij da penguins, die het vreemde horentje, recht midden op hun kop droegen. Als het experiment bevalt teorden alle unjfeagen- ten van New Jersey uitgerust met ontvan- gertjes, die je zou kunnen beseftótuoe» als eenzijdige mobilo foons. Een en ander tot ongerief can de onderwereld, die hier nog niet het antwoord op heeft gevonden Ruim 60.000 oplossingen rijn er binnengekomen op de dierenrebus. die de Stichting Dierenrampenfonds spe ciaal voor kinderen had uitgeschreven. M. Augustijn uit Baren dr echt heeft de eerste prijs gewonnen (ter waarde van 500). Mira Rusman uit Den Haag krijgt de 2e prijs 260) en Robert Granberg uit vrip de derde 10Ö). in zijn fraaiste handschrift heeft de ambtenaar van de burgerlijke stand m Waalwijk Maandag de 15,000e Waai- wijkcr In zijn registers ingeschreven. Dc glundere vader van de baby die dit aantal vol maakte, kreeg voor zijn kind «en spaarbankboekje met hon derd gulden en voor zijn vrouw «en fruitmand, Eerlang zal een levensgrote koe in brons het Zuiderplein in Leeuwarden, sieren. Het is het jubileumgeschenk van de leden van het Friese Rurvdvee- statnboek bij het "3-jarig bestaan van deze instelling. Het za! best mooi staan, vooral tn Leeuwarden. Ongenode gasten brachten onlangs op een nacht een bezoek aan «en schoenenfabriek in Brockton, tn Ame rika. Later bleek, dat er maar één. ding vermist werd: de waakhond. Nog lets over een hond. Meneer en mevrouw Roddy uit Woodland, Cali- forntë. hadden hun hond geleerd deurknoppen om te draaien met zijn poten. Kort geleden kwamen ze van een reisje van twee dagen thuis en vonden hem binnen met vier honde- vriendjes en een kat. Filmregisseur George Breakstone, die onlangs in Oost-Afrika een film maakte, kreeg toen een aanbod van een stamhoofd van 200 koeien in rui! voor 2ijn vrouw. Breakstone vond het een mooi aanbod, maar hij maakte het stamhoofd duidelijk, dat hij liever zelf zijn vrouw wilde houden. Als troost bood hij zjjn polshorloge aan. Het Britse blad Daily Herald zette boven haar berichtgeving over de af daling van twéé ranse officieren tot mttT dan 4000 meter onder dc zeespie gel als kop: „Oe Mens Dieper Gezon ken Dan Ooit". In Kentucky Is een. heer aangehou den wegens het rijden zonder rijbe wijs, Hij bekende al 32 jaar rondgere den te hebben zonder dat papteT, 75 dollar boete, zti de rechter.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2