i Voetbalpauze is noodzakelijk voor beoefening zomersport Teuk Wereldsituatie niet ongunstig, zegt Tito Voorts.,. Dr J. Sikkel: Goed keuren beter dan goedkeuren GELEZEN Engeland krijgt geweldige atoomfabriek ten behoeve van industriële doeleinden Sportwereld helpt bij de lustrum-viering van het Kon. Wilhelmina Fonds DËBRAAI NE RICHARD PAPE NA TWAALF JAAR TERUG Boemerang Arts schrijft proefschrift over Sportkeuring Niet voetbal alleen! en gewogen Onbeperkte uitvoer van onze vis naar België onzeker Roomboterprijs omlaag Voedselschaarste in China erkend door partij-orgaan Boldness be my friend"; hulde aan ondergrondse strijders RAF krijgt nieuw soort straaljager B Dinsdag 2 Maart 1954 3 (Van onze sportredacteur) Het proefschrift, dat de Utrechtse arts J. Sikkel schreef voor zjjn pro motie tot doctor in de geneeskunde op hedenmiddag (Dinsdag) te Utrecht, is voor de sport van grote betekenis. Deze dissertatie behandelt „De Medi sche sportkeuring In Utrecht van 1927 tot en met 1951". Dit moge speciaal voor Utrecht van belang zijn, het is dit ook voor de gehele Nederlandse sportwereld. Met het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de sport heeft men zich tot dusverre in ons land slechts zeer weinig bezig gehouden. En de sport heeft het wetenschappelijk onderzoek, speciaal door de medici, zo bijzonder hard nodig. De sportkeuring vormt nog maar een zfj het zeer gewichtig onderdeel van de behoefte hieraan. Dat de heer Sikkel, die al sinds jaren mede zijn krachten wijdt aan de sport keuring in het centrum van het land, op dit onderwerp promoveert, is ten zeerste toe te juichen. Het is te hopen, dat andere geneeskundigen met begrip en interesse voor de sport zyn voorbeeld in deze richting zullen volgen. Het proefschrift voor deze promo tie, waarvoor prof. dr J. Jongbloed, voorzitter van de Federatie van Me dische Sportkeuringbureaux in Ne derland als promotor optreedt, is gebaseerd op niet minder dan 18.009 keuringsrapporten. Het stelt, dat de de medische keuring een noodzake lijk en onmisbaar instituut is gewor den, nu de sport onder alle lagen van de bevolking een steeds grotere vlucht neemt. De uiterst noodzake lijk peraodieke keuring, waarvoor weinig belangstelling bestaat, zal meer algemeen verplicht moeten worden gesteld of althans met klem gepropageerd. Bij de keuringen treft steeds weer de grote populariteit. die.de voetbalsport geniet. De wen selijkheid van: a) onderling contact van sportartsen: b) voorlichting van de zyde van de Federatie èn c) be studering van de op de practiik ge richte Sportphysiologie komt duide lijk aan het licht. Afkeuringen zijn in de meeste ge vallen oorzaak van: 1. Afwijk, urine 12 c. 2. Luchtwegen 14,8 3. Bloeddruk 12.3 7 4. Hart 11.5 8 vrouwen 19.1 6.1 16.5 13.9 Betreurenswaardig Het betreurenswaardige feit van het zo weinig gebruik maken van de periodieke (herhaalde) keuring, treedt bij de verschillende beschou wingen duidelijk naar voren. Tevens blijkt, dat een groot aantal Candida, tea in een ongunstige'sportkeurings- uitslag geen aanleiding ziet. de huis arts te raadplegen, hoewel in de meeste gevallen wèl een brief voor de huisarts wordt meegegeven. Zelfs blijft een belangrijk deel van de af gekeurde personen wedstrijdsport beoefenen met alle gevolgen van dien. In de allereerste plaats moeten de verantwoordelijke personen in de Sportbonden werden gewezen op de belangrijkheid van hun taak in de ze! Niet voetbal alleen Wat betreft de keuze van de te beoefenen sport, wordt opgemerkt, dat het te wensen ware, dat sporten als zwemmen, gymnastiek en athle- tiek meer in de belangstelling van de voetballer kwamen. De lichaams- DE Goden zwijgen, ze schijnen te hebben besloten een zekere hoe veelheid kwaad en onrecht toe 'té laten". Mikhail Sotoviev, een Rus die in het Kremlin werkte, doch de vrijheid verkoos, beschrijft in zijn boek „Ais de Goden zwijgen" (Uitg.: Schellens Giltay, Amsterdam, 12.90) waartoe dit zwijgen leidde in Rusland. De hoofdpersoon, zoon uit een boeren gezin van de Russische steppe, wordt grootgebracht onder het communisme. Vol van z(jn communistisch ideaal klimt hij, na tn het leger promotie te heb ben gemaakt, op tot een belangrijke post in het Kremlin, waar hij o.a. in nauw contact komt met Stalm, Malen- kow, Wisjinsky en andere SowJ et-gro ten. Hij werkt voor zijn ideaal tot hy er aan begint te twijfelen en tenslotte naar het Westen vlucht. Suggestief en geloofwaardig is zijn uitbeelding van de opkomst van het husdjge regiem in Moskou, minder geloofwaardig echter zijn plotselinge ommekeer en zijn af schuw voor de „middelen, geheiligd door bet doel". Soloviev. die ongetwij feld vele harde uren neeft doorge maakt voor hij tot zijn oesluit kwam om bet communisme de rug toe tc ke ren, heeft echter geen kans gezien dit m zijp boek aannemelijk te maken Het neerschrijven van zulke voor een mens ingrijpende gebeurtenissen is met ieders werk, ook al heeft men dat aan den lijve gevoeld. De reputatie die Joseph Roth, als een der grootste in het Duits publicerende schrijvers van voor de tweede Wereld oorlog (in ballingschap stierf hij in 1939 m Parijs) ook vandaag nog geniet bi} het publiek, is voor de Uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht aanleiding ge weest van zijn boek „Job" een her uitgave te verzorgen in de goedkope Prisma-serie (Prijs 1.25). Een alles zins prijzenswaardig initiatief. Hetzelfde geldt voor „Vuur in de nacht" door Albert Malta, dat eveneens als nieuw deel in deze serie uitkwam. Een opmerkelijk goede roman van een nog betrekkelijk jonge Amerikaanse schryver over het leed geleden werd tijdens de tweede Wereldoorlog aan het z.g. thuisfront in Duitsland. Treffend schildert hü ook de morele onttakeling tengevolge van de ont wrichting van alle menselijke verhou dingen. (Prys 1 1.25). AANKONDIGINGEN I. F. J, Groothodde „Op avontuur tn Connemara", uitgave Boom en Ruygrok te Haarlem. Avontuurlijk jongensver baal voor de leeftijd van 1116 jaar. Geïllustreerd. (Prijs f 2.90 m seriever- band f 2.,25). Annie de Hoog—Nooij „Echt iets voor Greetje" Meisjesverhaal voor de leef tijdsgroep van 11—16 jaar, spelende op een middelbare meisjesschool, versche nen bij dezelfde uitgever. Geïllustreerd. (Prijs f 2.90, in serie verband f 2.25). Peter de Rooy „De O.B.L, 1" uitgave Bruna te Utrecht. Een modern Jules Veme-achtig boek over een uitvinding van twee H.B.S-ers. Geïllustreerd, Ver schenen als deel in de serie „Het jeugd boek van de maand". (Prijs f 3.95). Dr. J. SIKKEL ontwikkeling in algemene zin zou dan n.l. meer en beter bevorderd worden dan door het beoefenen van voetbal alleen. Dit laatste heeft een min of meer eenzijdige lichaamsont wikkeling ten gevolge. Bovendien moet de mogelijkheid van prestatie verhoging door de voetballer met uit het oog worden verloren, wan neer zijn lichamelijke ontwikkeling van jongsaf in algemene zin wordt geleid, In dit verband wordt het be lang genoemd van een voldoend grote voetbalpauze, waarin gelegen heid moet bestaan voor de beoefe ning van zomersporten! In hot algemeen houdt de schrij ver zich aan het devies van prof. Jongbloed: „Goed keuren is nog altijd beter dan goedkeuren".... Stellingen Zoals het gebruik meebrengt heeft de promovendus aan zijn dissertatie een aantal stellingen toegevoegd, die verschillende wenselijkheden naar voren brengen. Zo zegt hij in stel ling V, dat het zeer urgent is, een nader onderzoek in te stellen naar de schadelijke werking van het ro ken bij het ontstaan van het long carcinoom (longkanker). Vervolgens betoogt hij, dat de beoefening van sport door gedetineerden in gevan genissen van groot belang is voor hun wederaanpassing, terwijl zij tevens een waardevol middel vormt ter ob servatie van hun psychische struc tuur. Ook werpt hij in een van zijn stellingen de gedachte op, dat risi co's bij incidentele veteranen-sport geen beletsel mogen zijn voor goed gedoseerde sport-beoefening door ouderen. BRUSSEL. Zoals bekend zou België krachtens de Benelux-over- eenkomsten van 1 Maart af de be perkingen op de invoer van vis uit Nederland afschaffen. In ge zaghebbende kringen te Brussel wordt echter vernomen dat voor lopig niet tot hervatting van de invoer wordt overgegaan. Tot dus ver is nog geen enkele invoer vergunning verleend. De onderhandelingen tussen de beide landen worden voortgezet. De Belgische minister van Land bouw, Heger, zal binnenkort be sprekingen voeren met zijn Ne derlandse collega, minister S. L. Mansholt. (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM. Als de voortekenen niet bedriegen zal het eerste lus trum van het Koningin Wilhelroinafonds voor de kankerbestrijding sterk in het teken van de sport komen tc staan. Nadat reeds begin Januari 100 voetbalclubs zich bereid hadden verklaard, tot het spelen van een wed strijd ten bate van de kankerbestrijding, is het aantal clubs dat deze toe zegging heeft gedaan tot 130 gestegen. Inmiddels echter rolt het initia tief door de sportwereld als een la wine verder. De Nederlandse Ke gelbond heeft per circulaire zijn le den en die van de aangesloten bon den tot het organiseren van kegel- avonden opgewekt. De Nederlandse Bridgebond heeft de aangesloten bonden in overweging gegeven een nader vast te stellen week in 1954 aan de kankerbestrijding te wijden, door het organiseren van drives, waarvan de baten aan de vereni ging ten goede zullen komen. De Koninklijke Nederlandse Zwembcnd animeert tot het houden van wed strijden. voor het goede doel en de Koninklijke Nederlandse Motomj- dersvereniging heeft een lijst van de aangesloten bonden en vereni gingen ter beschikking van het KWF gesteld, om die individueel voor de plannen te interesseren. Zoals wij reeds berichtten is de datum van liet lustrum 21 Juni, maar het is de vraag of alle over wogen sportevenementen, dan reeds achter de rug zullen zijn. Wat het LONDEN. „Engeland zal een nieuw groot station voor de opwek king van ataomergie voor zo ver bekend is, het grootste ter wereld voor industrlegcbruik bouwen in Caithness, in het uiterste Noorden van Schotland, aldus heeft de mi nister voor Openbare Werken, sir David Eccles, Maandag het Lager huis medegedeeld. Het zal een soort ..broedreactor" hebben, die meer splijtbaar materi aal produceert dan verbruikt en tur bines kan aandrijven voor de op wekking van een aanzienlijke hoe veelheid electriciteit. Er zullen on geveer zes honderd personen wer ken. Er zal een grote bolronde sta len beschutting om het station wor den gebouwd. Men zal zo spoedig mogelijk met de bouw van de nieu we atoomfabriek beginnen Sir David verklaarde onder meer, dat de dag waarschijnlijk zal ko men, waarop de voorraad atoom wapens zo groot is, dat men er niet méér behoeft te maken. De indus triële toepassing zou dan geweldige voordelen kunnen brehgen. Binnen tien jaar zouden de kernreactors hun geld opbrengen. Binnen vijf jaar reeds zou de Atoomcentrale stroom leveren aan Noo^d Britse industrieën. DEN HAAG. De groothan- delsprijs van roomboter is met ingang van 1 Maart met 32 ct. per kg verlaagd. Dit is ten dele een gevolg van het feit, dat de vraag naar Nederlandse boter in België belangrijk is afgenomen, terwijl voorts de grotere melk productie in het voorjaar hierbij ook een rol heeft gespeeld. De prijs van boter was in de laatste maanden juist nogal hoog opgelopen, omdat er Ln Belgie een tekort aan boter was. Toen Ne derland niet spoedig genoeg aan de Belgische vraag kon voldoen, ging België er toe over om Deense boter te importeren. Hierdoor trad een prijsval in België op. De consumenten zullen eerst over enige dagen iets van de da ling van de boterprijs bemerken, omdat de detaillisten eerst nog de boter, die zij tegen hogere prijzen hebben ingekocht, tegen de oude prijs zullen verkopen. Noors schip bij Shetland- eilanden in moeilijkheden DEN HAAG. Het Noorse schip Sunny queen" is in het Noordelijk deel van de Noordzee ten Westen van de Shetland-eilanden in moei lijkheden gekomen. Het schip, dat met ijzererts geladen op weg was van Narvik naar Baltimore, maakt water. Met verminderde snelheid kon het echter vanmorgen opstomen naar de Shetland-eilanden of de Arkaden. De .„Sunnyqueen" meet 1 10.500 ton. 4 De ijsbreker „Voïmo" baant zich grom mend een weg door de onafzienbare ijszee op weg naar de Finse hoofdstad Helsinki. Drie schepen stomen lang zaam op in het kielzog, dat als een donkerfluwelcn lint over een wit kleed, ligt. GROMMEND DOOR EEN ZEE VAN IJS voetballen betreft staan nog slechts een paar data vast en de weers omstandigheden maken het bepalen van een datum ergens na het einde van de competitie niet gemakkelij ker. (Advertentie l.M.) I Onmiddellij ff spoedige ge is erger dan pijnt Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van uw J huidaandoening geeft het beroemdv. huidgcneesmiddel Dat doét i',et. besneeuwde Londen 15 vandaag de sifitirl tentoonstelling 't „1de- auiJu' ale Huis" geopend. Op het eerste gezicht is het verband tassen een ideale woning en Goudse kaas niet zo duidelijk, möar och. het is een aardig gezicht al die meisjes en het is zo'n mooie reclame voor ons land. HONGKONG. In een commen taar op een officiële aankondiging heeft het orgaan van de Chinese communistische partij, het Volks dagblad van Peking, Maandag toe gegeven, dat zwarte handel en speculatie voedselschaarste teweeg hebben gebracht. Een tweede voor name reden voor „het gebrek aan evenwicht tussen vraag en aan bod" ligt in het feit, dat „een ach terlijke stand van kleine boeren voornamelijk voor eigen gebruik verbouwt". De Chinese voedselvoorziening zal zolang de landbouweconomie nog niet volkomen gecollectiviseerd is „een belangrijke kwestie blij ven, die niet veronachtzaamd moet worden", aldus het Volksdagblad van Peking. BELGRADO. President Tito van Joego-Slavié is betrekkelijk optimis tisch over de toestand in de wereld. Dit vertelde Jijji op het diner van de buitenlandse persvereniging te Belgrado, waarby hij als eregast aanzat- Een van zyn. belangrijkste uitlatingen: verbetering van de betrekkingen tussen Joego-Slavië en Italië is volstrekt mogelijk. Volgens Tito heeft de Berlijnse conferentie zekere resultaten gehad. De koude oorlog heeft plaats gemaakt voor de phase van diplomatieke on derhandelingen tussen Oost en West. Over de nieuwe Italiaanse rege- gering zei Tito te geloven, dat pre mier Scelba werkelijkheidszin heetf. Het zou de moeite waard zijn de Joe- goslaviseh-Italiaanse problemen op te lossen, niet alleen de kleine, zoals het heropenen van de grensposten tussen de zones in Triest, maar ook de grote. Tito vond het jammer, dat Italië en Joego-Slavië, die zich eco nomisch zo goed bij elkaar zouden kunnen aanpassen, onbetekenende economische betrekkingen onder houden. De deelneming van communistisch- China aan de conferentie te Genève is in overeenstemming met het Joe- go-Slavische standpunt, dat de re gering te Peking m staat dient te worden gesteld haar rol in de inter nationale politiek {e spelen, aldus Tito. Jcego-Slavië is echter niet van plan communistisch-China voor te stellen diplomatieke vertegenwoordi gers uit te wisselen. Belgrado heeft dit al eens gedaan, maar het ontving toen geen antwoord. Tito verklaarde verder, dat Joego- Slavië normale betrekkingen met de Sowj et-Unie en haar bondgenoten wenst. Dit gaat echter zeer langzaam en op economisch terrein is nog in het geheel geen voortgang geboekt. Prins voorzitter Nationaal ere-comité voor Plesman- monument DEN HAAG. Verwacht mag worden, dat prins Bern hard het voorzitterschap zal aanvaarden van een ere-comité. dat wordt gevormd voor de totstandkoming van een Flesman-monument. Er zal een na tionale inzameling worden gehou den om de nodige gelden •mc.* dit monument bijeen te bren-ien. Ir. D. Roosenburg, de architect die het KLM-gebouw m Den Ha-tg her ft ontworpen en lid van het werkco mité, is besprekingen begoiuci met diverse beeldhouwers over hpt. ma ken van een schetsontwero Do defi nitieve plaats van het monument znï worden bepaald m over'eg met de beeldhouwer aan wie te zijner tijd de opdracht tot het maken ervan wordt gegeven. De gedacht-m gaan thans uit naar het hoge duin naast het hoofdkantoor van de KLM. B en W. van Den Haag hebben ver klaard hiertegpn in principe geen bezwaar te hebben. AMSTERDAM. Op 7 Sep tember 194,1 kwam een aangescho ten Stiüingbommenwerper van de R.A.F. met een harde klap terecht in een weiland in de buurt van Hengelo (Geld)' Wonder boven wonder konden de commandant en de navigator zich vrijwel on gedeerd uit dc wrakstukken red den; de ovetige leden waren met hun parachutes uit de machine ge sprongen. Over enkele dagen, twaalf jaar, zes maanden en elf dagen late?, keert één hunner, navigator Richard Pape, terug naar dat stukje wei land, waar hy die donkere oorlogs nacht terecht kwam. Niet alleen om nog eens te zien hoe zijn vriend de Stirling op dat kleine stukje grond neerprikte, maar in de eerste plaats om hulde te brengen aan de nagedachtenis van enkele Nederlan ders, die hun pogingen om tv -2 Britse vliegers te helpen, met hun Zeven hebben moeten betalen: Jo« lian Agterkamp en Herman Besse- link. Richard Pape (37), een roodha rige Yorkshireman, heeft over zijn belevenissen in bezet Nederland en in de krijgsgevangenkampen in Duitsland een boek geschreven, „Boldness be my friend", waaraan wij destijds een uitvoerige king hebben gewijd en dat nu in het Nederlands is ..schenen onder de titel „Met hand en tand". „Tk heb het boek in de allereerste plaats geschreven om hulde te be wijzen aan de mannen van het on dergronds verzet". Richard Pape zal hier enkele le zingen houden over zijn boek en op Donderdag 18 Maart gaat hij naar de Achterhoek om op het monument ter nagedachtenis van Agterkamp cn Besselink in de ge meente Steenderen een krans te leggen en tevens om een plaquette voor dit gedenkteken aan te bie- VEIII! riliil, I '1 ti-J ID11ÜF rjrili'li'1 'ÏTÏÏLIia !tlü l!ill!!lll RIT) .ill] RJI-LK3 lift LONDEN. Een nieuwe straal jager, die de geluidsbarrière in ho rizontale vlucht kan doorbreken, is op het ogenblik in aanbouw V»r de RAF, aldus is Maandag »end gemaakt door de Britse re gering. Verschillende Westerse landen beschikken thans over straaljagers, die de geluidsbarrière in duikvlucht kunnen doorbreken. Het Britse ministerie van Luchtvaart deelt mede dat voor zover bekend geen enkel land beschikt over vlieg tuigen, die in horizontale vlucht de geluidsbarrière kunnen doorbreken. Het vliegtuig zal zo spoedig mo gelijk een aantal proefvluchten makeu en daarna in dienst worden genomen. Aan de constructie van het nieuwe toestel wordt voorrang verleend boven alle andere bestel lingen van de RAF. Het kleine angora- geitje was nog maar net een dag op de wereld. toen. het werd uitgeroe pen tot „Juffrouw Mohair". Daar za- 'en onmiddellijk orettige conse quenties aan uasf. Want alle mensen op de tentoonstel- ing in San Anto nio, Texas, zeiden „Wat een liefje" en Donave Davis, 'compleet met een echte Texasse ten- gallon-hat", va m de geitenbaby in haar armen en po seerde voor de fo tograaf, waarbij zowel Donave als het angorageitje uitbarstten in dc kreet die Texas be- roemd heeft ge- maakt: „Yippee eh". Er vliegen op het ogenblik twee vliegtuigen rond die de naam „Abel Tasman" dragen Een daarvan is bij rle KLM in gebruik. De andere is de „Prin ses Wilhelmina" die de KLM aan een Australisch e 1 u ehtvaa rtmaa (scha ppy heeft verhuurd. Maar de Australiërs vonden, dat het toestel naar de ont dekkingsreiziger moest heten.. Van daar twee Tasmannen. EDAAGDE avondstemming in de huiskamer. Dr criticus zat in de coin de feu achter zijn bureau en schreef de laatste zin van zijn artikel over Hidde Ballema's par, verschenen ro man„Het zwc.r'e hort" Z»in pen penseelde sierlijk„Alles bijeen, be schouw 1 k dit boek, na de grote be lofte die de auteur ons b>j zijn de buut deed, toch als een..--'' Hij stokte en begon na te denken Al5 een mislukking, zou te zwaar Zijn,'Als een teleurstelling? Dat was óók niet precies wat tuj bedoelde. Het boek bezat kwaliteiten, maar het had hem allemaal zo weinig ge daan Als een.... als eenhe, dat je over een laatste woordje zo lang moest zitten mieren. Hij legde de pen even neer en zijn blik dwaalde door de kamer. Boeken, boeken, boeken.... eigenlijk moest luj er eens flink wat van wegdoen. Verkópen. En dan hel geld besteden aan een wild avondje uit met Leila. Hij keek even naar haar. Ze zat in de leunstoel bv het pedtchten- kast je en las in ren geïllustreerd Belgisch weekblad een vervolgver haal over het liefdeleven van de Sjah van Perziê. Hij vond dat ze er nog altijd erg aantrekkelijk uit zag, maar haar gezicht, had perma nent een uitdrukking va» verveling, die hem wel eens ongerust maakte. Hij wist weldat ze eigenlijk niet hield van deze kneuterige huis kameravondjes. met manlief kristal len duikend aan het .schrijfbureau. Die paar mislukte jaren aan het to neel hadden haar wat dut betreft bedorven als het tegen achten liep. werd ze ongedurig en wou er gens heen. Een beetje beducht keek hij naar haar in leesrim verzonken gezicht en zag hoe zij een sigaret uit het pakje haalde. Vergeefs rom melde zij in haar tas naar vuur. „Wit je Zucijers?" vroeg hij vrien delijk. Ze keek hem koel aan en knikte. „Vang!" riep hij jolig. Het luci fersdoosje vloop door de lucht en kwam precies in kaar kopje terecht, paniek zaaiend onder de thee, die en bloc een goed heenkomen zocht op haar jurk. „Sorry zeg••--** zei hij glimla chend. Hij wilde naar haar toegaan, maar werd op zijn stoel gehouden, door de felle haat waarmee ze hem toesiste: „Ach jij, sukkel.... Toen ze naar de keuken liep, om zich te reinigen, bleef hy gekwetst achter zijn bureau zitten. Sukkel.' Als hij nu iéts niet was.... Hij had opeens de pest in en kreeg zin haar een beetje te jennen. Straks zou hij ai leen uitgaan, zonder te zeggen waarheen, daar leed se al tijd verschrikkelijk onder, want ze was zo nieuwsgierig als een ekster en wilde trouwens altijd mee, over al heenals er maar mensen wa ren, Ja. dat zou hij doen. Even heb stukje afmaken. Eens kijken: „toch als een...." Hij aarzelde niet, maar schreef er in een veel ruwer hand schrift achter„teleurstellende mis lukking," Hidde Ballema. de veelbelovende auteur van „Het zwarte hart'», had de post uit de brievenbus gehaald en ging er mee achter zijn bureau zitten. Eerst maakte hij de envelop pe van het knipselbureau open. Er zat één recensie in, die hij dadelijk begon tc lezen. Geruisloos zette Mteneke de thee naast hem neer. Ze had geleerd nooit iets te zeggen als haar man werkte, want haar onbetekenende httisvrouwenbabbeltjes konden de meester een onvervangbare inval kosten, dat was al eens gebeurd. Sindsdien zweeg zij als hü aan zijn bureau zat en voorzag hem alleen van de consumpties, waarom hy by tijd en wijle riep. Breiend in haar stoel, zag Miene- ke eerbiedig hoe Hidde een sigaret nam. Terwijl hii naar lucifers begon te zoeken, lazen zijn ernstige ogen AUes bijeen beschouw ik dit boek, na de grote belofte die de auteur ons bij zijn, debuut deed, toch als een...." „Vang!" riep Mieneke. Het lucifersdoosje viel precies in Hidde's kopje en de thee blubberde over het krantenknipsel. „....als een teleurstellende mis lukking''. las hij net. „Sorry'>, zei Mieneke. Maar zij schrok van de haat waarmee hy haar toebeet: „Ach jsukkel...." KRONKEL. Nu even. zonder op het Carnaval te letten en dat is moeilijk m deze dagen* naar het Zuiden, naar Heer len waar clc eokcsfabrick Maurits een kwart eeuw bestaat In de 25 jaar pro duceerde de fabriek 34 200 000 ton cokes. Als U al die kolen in 20 tons spoorwa gons zou storten maar waarom zou U het doen? ontstond er een trein, waarvan de eerste wagon m Amster dam en de laatste m Sjanghai zou staan Of ergens ander. Maar ver weg in elk geval. den. waarin de R A.F -Escaping So ciety haar dank betuigt aan de na gedachtenis van deze twee verzets mannen. En voor zichzelf heeft hij nog een paar opdrachten. Hij zal de vader van Besselink een exemplaar aanbieden van de medailles, die hem zijn verleend. Tevens zal hij een wens vervullen van de familie Besselink: hy zal een zilveren le peltje met het wanen van Hengelo meenemen naar Engeland en dit aan Sir Winston Churchill aanbieden Bovendien heeft hij nog iets op zijn hart: toen hij in die September- nacht van 1941 verborgen lag .n een bosje, samen met Moir, en ie Duit sers hem bijna hadden gevonden, heeft hij een Engels geldstukje, dat ken hy als talisman bij zich droeg, in de braamstruiken gegooid „Dal. geld- 1 j„MIang Amerikaanse krm- zegt denier John Robertson uit Memphis by J de gemeente gezeurd om een verkeers- De 20-jarige Mario Pavese uit Ve rona is afgekeurd voor militaire dienst. De doktoren ontdekten dat de meeste van zijn interne organen aan de ver keerde kant zaten. Zijn hart en zyn milt zaten rechts en zijn lever links. Mam» keek er echt van op Ik heb er nooit last van gehad, zei hy geschrok- stukje hij. ga ik weer opzoeken", licht by zijn winkel te plaatsen. Zon dag werd hy bekeurd Hy was door zijn eigen rode stoplicht gereden. Een heleboel Amerikanen hebben Zaterdag zitten luisteren naar Neder landse liedjes en volksdansen, die een New Yorks radiostation uitzond. Er was een verklaring bij wat dat alle maal betekende: „Een liedje van de Zee". ..Naar Oostlantl willen xvij rij den" „Ik heb miln wagen volgeladen" en „Nu trekt dc boer een paar klomp jes aan" want de meeste Amerikanen zyn het Nederlands van de pioniers een beetje verleerd. o De wilde gevechten om een zitplaats m de New Yorkse ondergrondse zullen binnenkort nog feller worden. Want de directie heeft besloten de harde ban ken. die nog uit 1880 daleren, 1 den met schuimrubber en plas' e tïn Januari raakte de Itah; let to Focai een rpic'ae kwr miUiocn lire. Vorige week "vertelde aan een buschauffeur, dat hy zich ir niet kon hermneren waar de ven was. Dat »s ook toeval chauffeur, een paar weken ik precies zo'n ta5 m myr. den en naar de politie gebr<u..._ pijl uit de boog vloog Carletto* naar de politie en ja. daar stond de tas. mèt de twee millioen. U treft het. zet de brigadier, vorige week is hier ingebro ken. De dieven hebben een paar hoe den en paraplu's meegenomen, die stoffige tas hebben ze laten lij mis zet de

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2