Radio is voor Nederlanders ontspanningsinstrument Psychiatrisch rapport in zaak van moord door treinontsporing Verdedigers stellen Hof ultimatum Caféhouder zocht kosthuizen voor 173 werklieden Voorts... Vernietigend oordeel van prof. Gerretson over het plan voor Moerdijkkanaal Bonte avonden" hebben bijna drie-millioen luisteraars EGYPTE Naguib, Nasser en het Westen - 4000 luisteraars ondervraagd _J Chefarine 4 Ingeleverde marken worden vergoed Arthur Miller krijgt van Washington geen uitreisvisum Zes Mau Mau-leiders willen praten over overgave Linieschip heeft zijn tijd gehad Operatie Blauwkapel ZVVITSAUNE gelee Bergers goudschat in geldgebrek Marie Besnard spoedig vrij? Bijna een millioen Irakkezen getroffen door overstroming Duregrapvan fantast, die rust verlangde Woensdag 31 Maart 1954 3 (Van onze radioredacteur). DEN HAAG. De bonte avonden zijn de meest beluisterde programma's van de Nederlandse radio. Zij worden maximaal door twee en drie kwart millioen mensen beluisterd. Daarna volgen de nieuwsberichten met een een-derde millioen. Hoorspelen en luchtige muziek worden in de avonduren, door ruim een millioen Nederlanders beluisterd. Aanzienlijk geringer is de belangstelling voor ernstige muziek en godsdienstige uitzendingen: resp. 140.000 en 350.000. Deze gegevens zijn ontleend aan het rapport over „Radio en vrije-tüdsbestedlng", dat het Centraal Bureau voor de Statistiek op ver zoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft samengesteld. De conclusie van dit rapport is, dat de functie van de radio voor het overgrote deel van de bevolking in het ontspanningsvlak ligt en dat de aan radiobeluistering bestede tijd, In vergelijking met overige re creatiemogelijkheden, groot is. De „doorsnee-Nederlander" luis tert op werkdagen ruim twee uur per dag en op Zondagen 2% uur naar de radio-programma's. Vrou wen luisteren meer dan mannen: 18 tegen 14 uur per week. De agrari sche bevolking toont voor de radio minder belangstelling dan de an dere bevolkingsgroepen. Dit ligt vermoedelijk niet aan de aard van de programma's' maar aan een an ders gerichte ontspanningsbehoefte. De manier, waarop de jongeren luisteren, wijst niet op oppervlak kigheid of op een gebrek aans se lectiviteit. In vele gezinnen, vooral in de lagere milieus, zijn het de oudere kinderen die de programma keuze bepalen. Dit leidt in het al gemeen tot weinig conflicten tus sen ouders en kinderen. De ouden van dagen zijn in ver houding tot hun beschikbare vrije tijd op ontspanningsgebied in het algemeen minder actief dan de an dere leeftijdsgroepen. Voor hen is de radio relatief van meer belang. Tijdens de periode, waarin de enquête werd gehouden, was 40 pet van de uitgezonden radiprogram- ma's gewijd aan ontspanning, 60 pet. aan ontwikkeling en verdieping. De luchtige muziek neemt vergeleken met de voor de Tweede Wereldoor log in de programma's een aan merkelijk geringere plaats in. In "1935 was het 48%, in 1953 slechts 27 Het gesproken woord won sterk aan betekenis, mede ais ge volg van de toeneming van het aan tal hoorspelen en reportages. Het aantal radiotoestellen in clusief de distributie-aansluitingen AdvertPtifto f M AUEEN ÉCHT MET HET fcAYERKRUft In het zoeklicht F) EZELFDE Egyptische massa's die in Februari de straat op trokken, toen de militaire junta, dit sinds de val van Faroek de macht in het land uitoefent, presi dent Naguib ter zjjde wilde schui ven, zjjn m het geweer gekomen, nu Naguib een einde trachtte te maken aan de invloed van de officieren, die de populaire gene raal Nagmb gaarne als uithangbord van hun regiem gebruiken, maar de feitelijke macht stevig in han den willen houden. Dat is in het Sc heel niet verwonderlijk. Handige agi tatoren kunnen het onontwikkelde, bitter arme Egyptische proletariaat voor elk doel, dat hun wenselijk toeschijnt, in beweging krijgen. De status van achterlijkheid, waarin de brede lagen van de Egyptische bevolking buiten hun schuld verkeren, legt het gelijk in de laatste controverse tussen Naguib en Nasser, de sterke man der militairen, aan de zijde van de laatste. Na- f guib wilde de „democratie" in Egypte onmid dellijk herstcl- t I len; de militat- V y ren wensen een overgangster mijn, waarin zij onder uitoefening van totalitaire macht, het volk op de democratie zouden kunnen voor bereiden, Inderdaad is een demo cratisch betvind met mogelijk *n een land, welks bevolking nog op een zeer laag weiwaarts- en ont wikkelingspeil staat. Naguib kan daarom ook niet de werkelijke democratie op het oog hebben gehad, toen hij voorstelde het militaire regiem door een bur gerlijk te vervangen, Zijn doel kan geer. ander zijn geweest dan voor zijn betrekkelijk gematigde politiek steun te vinden bjj de oude. bur gerlijke eroeperineen in Egypte, zoals de Wafd-partij en de extreem rechtse Mohammedaanse Broeder schap, tegen de revolutionnair ge zinde jonge officieren. Wie het tenslotte in Egypte zal winnen, Naguib of Nasser, kan nog niet worden voorspeld. De weste lijke mogendhPden kunnen ook nau welijks invloed op de ontwikkeling uitoefenen: zij zullen zich moeten bepalen tot toezien. Dat is, van westers standpunt uit bekeken, niet aangenaam. Het Nabije Oosten vormt een gevaarlijk zrwakke schakel in de westelijke defensie tegen het op dringende communisme. En die schakel kan niet worden versterkt 2o!ang het Brits-Egyptische geschil over de bescherming van het Suez- kanaal. die de Egyptenaren van de Engelse troepen willen .overnemen, voortduurt. Dat geschil is zeker niet onoplos baar. Reeds vijf maanden geleden waren de onderhandelaars van beide partijen zo ver, dat een vergelijk nabij scheen. Toen werden de be sprekingen, onder invloed van de mterne Egyntische moeilijkheden afgebroken. Zij zijn sindsdien niet weer op gang gebracht en men kan op het ogenblik moeilijk aannemen dat Londen op een hervatting er van zal aandringen. De ervaring immers heeft geleerd, dat wanneer er in Egypte om de macht wordt gestreden, de elkaar bestrijdende partijen elkaar de loef trachten af blijft in Nederland met 21 per 100 inwoners achter bij dat in En geland (25) en de Scandinavische landen (Zweden 31, Noorwegen 25 en Denemarken 29). Het is echter hoger dan dat in België en Frank rijk (resp. 19 en 18). Met onderscheid wordt vooral ge luisterd in kringen, waar men reeds een aanvaarde levenshouding heeft ten aanzien van bepaalde vormen van cultuur en recreatie. De groe pen. die niet beschikken ovér een culturele traditie, staan veel min der entisch, maar ook met minder positieve mogelijkheden tegenover het aangeboden programma. Interessant zijn de gegevens over het luisteren door lezers van be paalde programmabladen naar uit zendingen van ..andere" omroepen. Van de luisteraars naar de „Bonte Dinsdagavondtrein" raad pleegt 17% geregeld de Avro- radio-bode, 17% behoort tot de lezers van de Katholieke Radio- gids en eveneens 17% tot de lezers van de Vara-Radiogids, 9% leest de Omroepgids van de NC RV. Voor de Vara-showboat wa ren deze percentages respectieve- Het onderzoek naar de culturele en sociale betekenis uan de radio voor het Nederlandse volk is ge houden in de periode van 12 tot en met 25 April 1053. Deze periode was naar da mening van het CBS zeer geschikt om een inzicht tc krijgen in de normaleluister - gewoonten gedurende de maan den, dat de avonden lang zijn. Iedere dag in deze periode met uitzondering van de Zondagen werden ca. 300 vraaggesprek ken gevoerd, op Maandag ca. 600 (naar aanleiding van de op Zater dag en Zondag beluisterde pro gramma's). In tofeai zijn 4002 per sonen, die samen een representa tieve vertegenwoordiging vorm den van de Nederlandse be volking. ondervraagd over de vrije-tydsbesteding en de feitelij ke radio-beluistering. Hieronder bevonden zich 1802 personenaan wie tevens is gevraagd hun waar dering voor de uitgezonden pro gramma's kenbaar te maken. Wat dit laatste punt betreft, dient men by de beoordeling van de uitkomsten rekening te hou den met het feit, dat de enquête bijna een jaar geleden is gehou den, Sindsdien hebben zich in de waardering van b.u. de bonte pro gramma's enkele verschuivingen voorgedaan Advertentie l M.) 4-voudige inderdaad yBCt betere werking l Doordat in één tablet Che- larine „4", vier wereldberoemde geneesmiddelen samenwerken, is de werking veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen falen. TÉGENPUNEN««GRIEP 20TABLETTEN83e* te steken in anti-Britse gezindheid, hagen gaan. DEN HAAG. De regering heeft besloten voor alle na de bevrijding door Nederlandse onderdanen aan de grens ingeleverde rijksmarken, rentemarken en geallieerde mar ken, die tot dusverre on vergoed zijn gebleven, onder bepaalde voor waarden alsnog een vergoeding toe te kennen. De^e vergoeding is met het oog op .e Duitse geld- zuivering vastgesteld op 5,85 voor elke 100 ingeleverde marken. De arbeidesbureau's van de plaats van inwoning der belanghebbenden zullen met ingang van vandaag for mulieren uitreiken, waarop de aan vragen om vergoeding schriftelijk moeten worden gedaan. Degenen, aan wie een vergoeding kan worden toegekend, zullen voor het in ontvangst nemen daarvan ze spoedig mogelijk na afloop van de termijn, binnen welke een verzoek om vergoeding kan worden inge diend, worden opgeroepen. Uiterlijk 31 Juli kan een dergelijk verzoek nog worden gedaan. WASHINGTON. Het Ameri- kaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft op 5 Maart aan de toneelschrijver Artfibr Miller een uitreisvisum geweigerd. Dit op grond van een artikel van de pas- poortenwet, dat zegt dat san per sonen die lid zijn of sympathiseren met de communistische beweging geen paspoorten verstrekt mogen worden. Miller wilde in verband met de opvoering van een van zijn stukken naar Brussel en Kopen- ljjk: 15, 12. 25 en 9. Voor „Negen heit de klok": 10, 29, 9 en 11. Voor de Steravond: 13, 16, 15 en 20. Van de radio-discussies wordt het „Aetherforum" (Vara) -het meest beluisterd: 35% van de bevolking luistert hiernaar geregeld. Dan volgt Radiolympus met 22%, naar het Radioparlement wordt door 7% van de bevolking geregeld geluisterd. Van de geregele luisteraars naar de Radiolympus behoort" 18% tot de AVRO-aanhang, 12 pet. tot die van de KRO, 7 pet. tot die* van de NC RV en 25 pet. tot die van de VARA. Onder de vaste luisteraars naar het Radioparlement van de AVRO vor men Vara-leden de grootste groep (22%). tot de AVRO behoort 20 pet tot de KRO 14 en tot de NCRV 7. Naar hoorspelen luistert 79 pet. van de bevolking. De hoorspel-serie „In Holland staat een huis'' (de fa milie Doorsnee) valt zeer in de smaak; 33 pet. heeft hiervoor voor keur. NAIROBI. Zes leiders van de Mau-Mau-terroristen in Kenia zijn afgedaald van het Aberdaregeberg- te om met de inheemse commis saris van de Britse kolonie en de Oostafrikaanse stafchef, generaal Heyman, te onderhandelen. In of ficiële kringen hoopt men dat de Mau Mau-rebellen bereid zullen zijn zich over te geven. In een of ficieel communique wordt gezegd dat een nieuwe bijeenkomst plaats zal vinden om verdere bijzonder heden te bespreken. WASHINGTON. Een besluit van het Amerikaanse ministerie van Marine om het 45.000 ton metende slagschip ..Missouri", aan boord waarvan op 2 September 1945 de Japanners hun overgave tekenden in de reserve te plaatsen, doet een zelfde beslissing ten aanzien van de drie andere slagschepen van de de zelfde klasse, de „Wisconsin", de „Iowa" en de „New Jersey" voor zien. Dit schijnt ie betekenen, dat de dagen van de linieschepen, wat de Amerikaanse vloot betreft, ge teld zijn. De vliegdekschepen zullen nu de kern van de oorlogsvloot gaan vormen, aldus luiden de com mentaren. (Van een onzer verslaggevers). UTRECHT, De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een psychiatrisch onderzoek gelast van de beide verdachten, de 36-jarige Henk de V. uit De Bilt en de 33-jarige Harry de V. uit Zeist, die zich beiden te ver antwoorden hadden voor hetgeen In de annalen, van de spoorwegrecherche en de Biltse politie wellicht als de „operatie Blauwkapel" geboekstaafd zal blijven: de fantastische poging met behulp van een spoorwegongeluk iemand van het leven te beroven om zich In het bezit der verzekerings premie te stellen. Zes jaar had de-officier van justitie gevraagd tegen Henk de V„ voor het geval de rechtbank een psychiatrisch onderzoek niet op zijn plaats zou achten. Maar er bestond over de gewenstheid daarvan niet het minste verschil van mening tussen rechtbank, openbare aamklager en advocaten. (Advertentie LM.) Éf.nogr m'polë, sochte bandon^ (Van onze correspondent) TEXEL. Nog steeds zijn de bergingswerkzaamheden van het in de eerste wereldoorlog bij Texel gezonken s.s. „Renate Leonhardt", dat een lading goud aan boord had van ongeveer 74 millioen gulden, niet begonnen. De Coöperatieve bergingsvereni ging, die het werk zou uitvoeren, beschikt tot dusver namelijk met over het benodigde kapitaal. Voor deze berging is ƒ350.000. nodig, terwijl men thans nog slechts 150.000 heeft. Wel wilde een Duits-Zwitserse combinatie heiwerk financieel steunen, maar zij wenste dan de concessie geheel in handen te krijgen. Hiertegen verzette de Nederlandse regering zich echter weer, omdat dan het goud van de „Renate Leonhardt" naar het buiten land zou gaan. Thans bestaat de kans dat de Ber gingsvereniging een inschrijving zal openen om de ontbrekende twee ton bij elkaar te krijgen. (Advertentie I m DEN HAAG. Bij de behandeling van de begroting Verkeer en Water staat werd in het algemeen door de leden veel lof geschonken aan de manier waarop na de Februariramp het dichten van de dijken is gebeurd. Maar bü deze lof kwam van verschillende kanten even royale critiek op de ettelijke punten, variërend van het zo langzamerhand beroemde-beruch- te Moerdijkkanaal tot de kwestie tram-of-bus? op Schouwen Duiveland. EERSTE KAMER De heer Brandenburg (CPN) zei o.a. over het laatste geval, dat de bevolking van het eiland zelf moest bepalen wat er over het eiland zal rijden, een tram als vanouds of de nieuwe bussen. Hij vond de regeringsmotivering van een eeuwigdurende concessie aan de Rott. Tramweg Mü- geen steekhoudend argument. Verder drong spr. aan op een vastberaden houding inzake de vriie Rijnvaart. Uiteraard voorstander van het delta-plan merkte dit Kamerlid nog op, dat het mogelijk goed zou zijn bij bijzonder slecht weer de Nieuwe "Waterweg te kunnen af sluiten. gezien het gevaar, dat de dijken bij Rotterdam tijdens bij zonder hoog water lopen. De heer Roe broek (K.V.P.) toonde zich voor stander van een orgaan, dat over alle zeeweringen de super-visie had en onder leiding zou staan van de directeur-gene raal van Rijkswaterstaat. De heer Kolff (CHU) noemde Nederland nog wel eens wat tole rant bij het doen uitvoeren van internationale overeenkomsten. Als voorbeeld noemde spr. de acte van Manhelm. Ook voor de Ameri kaanse scheepvaartpolitiek toonde spr. weinig bewondering. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) hoopte, dat de indijking van de Lauwerszee spoedig aan de orde zal komen. Hij noemde het bus vervoer voor Schouwen-Duivel and beter dan het verkeer per tram en uitte critiek op de houding van West-Duitsland in de kwestie van de Rijnvaart. Spr. achtte een ge zamenlijke repressaille van Neder land met Zwitserland mogelijk maar niet aanlokkelijk. „Restlose capitulatie" Over de Rijn-Schelde verbinding zei de heer Gerretson (CHU), dat zijn fractie slechts dan daaraan zal meewerken als de oplossing er van zowel boven als beneden de Moerdijk, in Rotterdam en Ant werp en, bevrediging wekt. Het resultaat der onderhandelin gen, zoals dat door een Belgische courant was bekend gemaakt, be sprekend, merkte hij op, dat het tracée van het Noordelijk deel van het kanaal, langs Bergen op Zoom, het tot een Moerdijkkanaal stem pelt en het moet z.i. daarom on aanvaardbaar zijn. Ket Moerdijk kanaal is nl. reeds twee keer door het parlement afgewezen. Voorts zou België door het nieu we plan twee constitutionele wa terwegen op Nederlands grondge bied krijgen, doordat Nederland een nieiiw statuut op de tussen wateren zou vestigen. Aanvaarding van het advies van v. Cauwelaert- Steenbergen noemde hij een „rest lose" capitulatie van het Neder landse standpunt. Sterren stralen In Cannes aan de Mid dellandse Zee wemelt het op het ocenblik ran filmsterren, die het internationale, film- in Cannes festival met hun aan- wezighe.id komen op luisteren. En traar filmsterren zijn, zijn ook handtekemngenjagers Dit meislee is niet zo maar een peioone verzamelaarster. Ze is zelf een ster retje Het is de. jonge Engelse actri ce Janet Scott, die haar rug ais schrijftafel laat gebruiken door Jean. Marais En omdat er een fotograaf in de buurt was, doet ze het extra bevallig. De houding, die beide verdach ten ter zitting aannamen, was al lerminst gelijk Had Henk de V.. die het eerst terecht stond, in de morgenuren staan aarzelen en draaien bij zijn antwoorden, had hy tenslotte een poging onderno men te suggereren, dat zijn mis dadig plan pas gestalte kreeg on der de druk van de recherche, Harry de V.. die 's middags aan een verhoor werd onderworpen, kwam met een ruiterlijke beken tenis voor de dag. „Ja. ik zou er beter van worden", gaf hij toe op een desbetreffende vraag van de president, waarop hij aanvankelijk een lange stilte liet volgen. Woorden van dergelijke strekking had Henk de V„ met zijn vel „ja maar" 's, „dat is te zeg gen 's, niet laten horen. Inmiddels bleef de ex-SS-er Harry, wat de rest van het fan tastische plan betreft, even vaag als zijn mede-verdachte. Maar toen BORDEAUX. De verdedigers van Marie Besnard hebben Dinsdag aan het Hof voorgesteld om drie leden van de aca-"emie van weten schappen uit te nodigen om uit spraak te doen in het geschil tussen de getuigen a charge en décharge, die het volmaakt met elkaar on eens zijn over de origine van het arsenicum, dat gevonden is in het haar van de zes vermeende slacht offers van Marie Besnard. Wanneer het Hof weigert op het verzoek van de advocaten in te gaan. zullen de vier verdedigers van mevrouw Besnard onmiddellijk de rechtszaal verlaten. Wanneer het Hof het verzoek inwilligt, is het mogelijk dat het Hof de zitting voor onbepaalde tijd zal schorsen, of dat de zaak naar een andere rechtbank verwezen wordt, wanneer tenminste de leden van de academie van we tenschappen om tijd zullen vragen, ten einde de rapporten te bestude ren. Wanneer de zitting wordt ver daagd of het proces verwezen wordt, moet volgens de Franse wet geving Marie Besnard voorlopig in vrijheid worden gesteld. Het verzoek van de verdedigers van Marie Besnard kwam als een donderslag aan heldere hemel. On- Communisten in Spanje veroordeeld OCANA. In Ocana (Spanje) zijn 34 mannen veroordeeld tot vonnissen variërend van een tot 20 jaar gevangenisstraf. Zy worden er van beschuldigd gepoogd te heb ben de (verboden) communistische partij weder of> te richten. Eén man kreeg 20 jaar, één 15, drie twaalf en vier kregen tien jaar. Een vrouw, de echtgenote van een beschuldigde, die tot vier jaar ver oordeeld werd. werd vrijgesproken. De groep werd in 1952 gearresteerd. middellijk schorste de president de zitting voor een half uur en daarna deelde hij mede dat het Hof niet voldoende tijd had om de zaak te bestuderen en derhalve zijn ant woord tot vanmiddag drie uur wil de overwegen. Door deze plotselinge wending bleef voor de 21 getuigen, die nog gehoord moesten worden, minder belangstelling over. In ruim een uur tijds passeerden zij allen de revue en verklaarden zij zonder uitzonde ring dat in Loudun geen beter hu welijk gevonden had kunnen wor den dan dat van de Besnards en dat heel Loudun geen vrouw rijk was, die zo op haar moeder gesteld was en haar zo vertroetelde dan juist Marie Besnard, die thans we gens zes moorden in de beklaagden bank zit. BAGDAD. Bijna een millioen personen op een bevolking van 4 millioen zielen zijn naar schatting door de overstromingen in .Irak ge troffen. Van alle kanten wordt de Iraakse regering hulp aangeboden. Zo heeft het Nederlandsche Roode Kruis besloten 2000 lakens te zen den. Naar verluidt, proberen Engelse technici thans gaten te dichten in dijken 30 km ten Noorden van Bag dad. die vier dagen geleden zijn ge maakt en de Iraakse hoofdstad voor overstroming hebben behoed. Het water dat door deze gaten stroomt verhoogt het P®R van het kunst matig ten Oosten van Bagdad ge vormde meer waardoor het Oostelij ke deel van Bagdad met algehele overstroming wordt bedreigd. f Advertentie M.J (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In drie grote Amsterdamse dagbladen stond Woensdagavond een advertentie, waarin op suggestieve wijze werd aangekondigd, dat men zijn inko men kon vermeerderen door een. twee, drie of meer kostgangers ge durende een jaar of langer in huis op te nemen. Als vergoeding werd een bedrag van 25.-— per week genoemd. Gegadigden konden zich tot 1 April melden bij de koffie huishouder Reneman, Wibautstraat 49 (Amsterdam-Oost). Een etmaal later heeft de heer Reneman tot zijn schade ervaren, dat hij het slachtoffer is geworden van de 33-jarige psychopaat Van B.. die rijn fantastische verhaal had gedaan met geen ander oogmerk dan te worden aangehouden en naar Avereest te worden gestuurd. Hij verlangde, naar zijn zeggen, naar bust. Nieuwe straatverlichting De gedupeerde man thans trouwens ook, want sinds vorige week Donder- iuiiiiniH(imn!ikiDiidn:iLTtdu,":iaaiiMRiiili,iiiiiiiiïi,i[iitiii:iiriLitt:iiii]rflBpi,naiiiiii dag heeft deze ook opwindende dagen beleefd. Op die dag kwam van B. voor het eerst m diens zaak Hij ver telde voorman-uitvoerder van Philips in Eindhoven te zijn en te zijn belast met een belangrijke opdracht In Am sterdam zou namelijk de gehele straatverlichting verandering onder gaan en voor dat doel zouden op veie plaatsen andere kabels moeten wor den gelegd. Philips zou met ingang van Maan dag vast een ploeg van 23 werklieden sturen voor het voorbereidende werk en in de loop van deze week kwam er dan nóg een ploeg van 150 man. Honderd broodjes De heer Reneman kreeg opdracht een koffietafel voor de „voortrek kers" te verzorgen. Maar toen Maandagmiddag om drie uur nog niemand was komen opdagen, be gon de koffiehuishouder argwaan te koesteren. In arren moede belde hij Hulp voor Onbehuisden op met het verzoek de ruim honderd belegde broodjes te laten weghalen, opdat de kinderen in dit tehuis er 's avonds nog iets aan zouden hebben, maar de advertenties kon hij toen al niet meer buiten de kranten houden. Telefoon wit gloeiend „De telefoon heeft gisteravond en ook vanmorgen nog werkelijk wit gloeiend gestaan, meneer," vertelde ons de heer Reneman, die het geval nu maar als een miserabele 1 April grap beschouwt. ..De deur werd plat gelopen en binnen een minimum van tijd had ik zoveel adressen, dat ik wel vijf honderd mensen onderdak had kunnen brengen. De ge zamenlijke advertentiekosten belo pen voor mij ongeveer 370.en ik besef heel goed. dat ik formeel ver plicht ben deze te betalen." de president hem er aan herinner de, dat zij toch. het voornemen had den mej. Stoffehna V. uit Amster dam „weg- te werken", verklaarde Harry: „Dat wilden we doen, me neer de president'. „Wat?", vroeg mr Visser, „dafc wegwerken?" Even stilte. Dan „Ja", Als getuige gehoord, bevestigde Henk de V. toen alles. Hij ver telde. ook, dat hij van plan was geweest bij het treinongeluk met een maar Harry de V. „te laten omkomen". „Ja. daar hoor ik iets nieuws", zet Harry. „Dat was toch met erg sportief". Bijna in koor verzeker den toen de rechtbank en de offi cier van justitie, dat in dit soort zaken sportiviteit moeilijk te ver wachten viel. De reclasseringsrapporten van beide verdachten vertoonden veel overeenstemming. Beiden werden als ..mensen aan de zelfkant van. het leven" aangemerkt, beiden wa ren politieke delinquenten. „Henk de V. werd een fantast genoemd, die zijn eigen leeugens gelooft. Van Harry de V. heette het. dat hij „psychologisch moeilijk in staat is normaal te denken". Het was daar om weinig verwonderlijk, dat de rechtbank tot haar boven vermeld besluit kwam. Zij behoefde er niet eens voor in de raadkamer. En de advocaten betuigden hun instem ming. Het woord is nu aan de psy chiaters. Laten we beginnen met uit te leggen dat dit een hond is. Heus, dat moet U nu maar even aannemen. Zn omdat een hond gewoonlijk op springt met zijn kop naar bouen» concluderen we, dat de bouenkanC van deze levende tuoZbaal de voor kant van de hond is. Daaruit volgt, dat de achterkant van het beest van staart kun je eigenlijk niet spreken op de grond rust en dat de poten zich ergens ter rechter zijde bevinden. Toch is deze Hon gaarse schapendoes de trots uan 2y» meesteres, die op tentoonstellingen al veel prijzen met hem heeft ge wonnen, Misschien wel omdat da juryleden er geen kop of staart cart konden ontdekken. In Wormerveer woont Jan Mole naar. Jan is zeventien jaar en het fan farecorps „Eensgezindheid" m Wormer heeft hem tot zijn directeur gekozen. Daar ligt nog een grote toekomst m de muziek voor deze Jan, By het spitten In de tuin van de fa milie B in Vorüen is een gouden pen houder gevonden, waarop het jaartal 1871 voorkomt De houder zag er gloed nieuw mt Zodat er geen mens is die oegnjpt hoe de pen in de houder zit. sis begrppt wat wij bedoelen. Dat brengt ons meteen op het ter rein van de opgravingen, waar we van- aaag jets ever te zeggen hebben. In Zwaagdtjk by Hoorn wordt op het ogenblik een grafheuvel onderzocht e 1 Jaar 1(W0 voor Chnstus da teert. Zo om en nabtf dan. En Sn Dokkum wordt de oudste terp waarop de stad is gebouwd, afge graven Daarbij hopen de geleerden meer gegevens te kragen over de ouderdom van het stadje waar m 754 Eomfaüus werd vermoord. In de mergelgroeven ,,'t Booth" te wemelen in Zuid-Limburg hebben des kundigen laatst vastgesteld, dat de fos sielen die daar gevonden zyn hebben toebehoord aan een mosasaurus waar van men de ouderdom schat op 60 minnen jarpn. De beenderen die tot nu toe zyn g"vonden. doers veronder- f. ii J1dat mer} waarschynluk een vrij tolledig exemplaar van een voorhisto rische zeeslang heeft ontdekt. die uiterst zeldzaam is. Een oud beestje in eik geval, %Yeer niet zó erg oud, maar toch al wei bejaard is de mammoetli-tand die h!"L2Pgnmni!en ,m !e buurt van Olden- hurg gevonden is. De geleerden schat ten de tand op 200.000 jaar oud. Zo nu en dan weer tets nieuws. O I" Amerika hadden ze het natuurlijk al, maar dat tellen we even "'f1. m4?e landbouwer P Goelema mUJ tegenwoordig als eerst® in Nederland, met een tractor op ziln IA ii - waarop een radio speelt. Makkelijk voor het weerbericht en ro af en toe een riedeltje muziek. e WS1 worden plotseling overvallen door de vreselijke gedachte, dat V alles j.w?J V v.andaag verteld hebben, zoudt kunnen houden voor Aprilgrap pen Maar echt met hoor. mensen, het allemaal waar. En wat er morgen in r"brtek \taat is ook allemaal was echt. Nou, wat dacht Ut

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2