Jeugd staat voor problemen in dynamische maatschappij Geluk ligt in klein hoekje specimen van kleinkunst Leven in film en werkelijkheid: „Zo lang je bij me bent'9 H. Th. v. d. Vlerk Wilton heeft beschikking over vormingsleider B en W antwoorden G. J. Smit en H. M. v. Nieuwkerk Chr. Technische School in Nieuwland Oecumenische Jeugdraad bijeen in Oud-Kath. Kerk Drs P. DE JONG SPRAK VOOR PRO JUVENTUTE Op Boshoek: Honkbal vraagt de aandacht DES beeft nu 5000 leden Huizen in trekgeld AGENDA Het. Zwarte Paard CFA-filmactie in Irene Pater v. Rixtel voor comm. RK Schiedam Rotterdamse Comedie nam afscheid van Schiedam In Monopole De Wraak van de Zwarte Adelaar yellen geq Kosteloos inenten in Kethel tVERLOVINGSRINGEN Zonnehuis-werk vraagt steun 'VJ Bij S.G.-vacantieweek Binnenstad geïllumineerd Spelers van „Theater' moeten in Arnhem wonen Drie-jarig bestaan Shape herdacht 2 Zaterdag 3 April 1954 Over de ..Ontmoeting van de jeugd in de 2ich walgende maatschappij" «eelt gisteravond drs P. de Jong-, directeur van het Sociologisch Instituut van de Hervormde Kerk in Utrecht, een uiteenzetting gegeven. Zeer groot ■was de belangstelling voor deze bijeenkomst, die in het gebouw van do Ned. Protestanten Bond door Pro Juventute was georganiseerd. Het is daarom jammer, dat de spreker slechts het licht kon laten schUnen op enkele facetten van dit, In de brede belangstelling liggende, onderwerp en dat bovendien de causeur zijn inleiding te veei op het wetenschappelijke vlak trok. Tijdens de discussies gaf drs De Jong enige populaire voor- beelden uit het dagelijks leven, waardoor deze avond nochtans aan het gestelde doel beantwoordde. Dra. de Jong sneed zyn inleiding in drie delen, n.l. een historisch overzicht over de ontwikkeling van het mensdom en dan in het bijzon der de jeugd, de psychologische in vloed. van de sterk wisselende maat schappij op de jeugd en de sociolo gische problematiek, waarvoor de jongelieden, wanneer zij hun entree maken in de maatschappij, komen te staan. Historisch be2ien constateerde de inleider, dat elke generatie een an dere jeugd, een ander volwassendorn en ook een. andere ouderdom ten aanzien van dit laatste kent. Vooral de opvoedingsmethoden voor het kind zijn van zeer groot belang, wanneer het op latere leeftijd met de maatschappij wordt geconfron teerd. Met de geestelijke ontwikke ling van de zich steeds weer opvol gende generaties hebben de stadia, waarop het kind de maatschappij gaat benaderen en dus in het volle leven wordt geplaatst, zich eveneens ontwikkeld. Maakte vroeger het kind op zeer jeugdige leeftijd kennis met de maatschappij, doordat het naar de fabriek e.d. werd gestuurd; nu heeft zich dat verplaatst en zal b.v. een student eerst op latere leeftijd in de maatschappij worden opgenomen dan een jongen, die vanaf de lagere school de strijd om het dagelijks brood aanbindt. Hiermede benaderde de heer de Jong tevens het psychologische deel van zijn inleiding, want het komt heel vaak voor, dat zo'n jongeman, die weinig ontwikkeld is op andere manieren <b.v. door dure kleding stukken! zijn sociale minderwaar- De voetbalcompetities gaan nu langzaam ten einde lopen, en komt de tijd aan voor de zomersporten. Onder de zomersporten neemt Honk bal sedert de laatste jaren een- voor name plaats in. Teneinde zich wat los te „werpen" en los te „slaan" begint morgen een voor-competitie waaraan deel zullen nemen Sparta, Neptunus, R.F,C, en Schiedam. Op de Boshoek z»l om half elf de eerste ontmoeting plaats hebben en wel tussen de teams van Sparta en Schiedam. Dat Honkbal een aantrekkelijke sport is, wordt wel bewezen door het feit dat ook de Verenigingen Feyenoord, Xerxes en B-P.M. beslo ten hebben deze sport te gaan be oefenen. Het is in de geschiedenis van de Coöperatie „D.E.S." een belangrijke f:ebeurtenis, dat dezer dagen het OOC-ste lid werd ingeschreven. Geen wonder, dat men feestelijk: gestemd was en dat van het hoofdgebouw in de Ketholstraat de Coöperatieve vlag werd uitgestoken. Het betrof het gezin C. van Wijk, Dr. Zamenhofstraat S3, dai van deze gebeurtenis werd in kennis gesteld en gecomplimenteerd. Vanzelfspre kend bleef het niet bij een felici tatie alleen, doch werd een prachtige feesttaart ter beschikking gesteld. By de openbare verkoping, die no taris P. Schaberg gisteren heeft ge houden zijn de navolgende panden in het daarachter vermelde trekgeld blijven staan: Aleidastraat 34 in 11.200,—Aleidastr. 36 in ƒ11.400,—, Aleidastraat 40 In ƒ11.200,Alei dastraat 42 in ƒ11.100,Aleidastr. 44 in ƒ11.700,—, van Beverenstraat 41 en 43 in 12.600,—, van Bevcren- straat 30 in 10.600,—, Broersvest 45 in ƒ8.100,Grofbaan 89 in ƒ1075, en Cverschiestraat 42 in ƒ7600, KERKDIENSTEN Herv. Gem„ Grote Kerk, 10 Uur ds. A. Hoffman, 5 uur ds. P. J, d« Bruyn en 7 u. ds. J, Gras; Nieuwe Kerk 10 Uur ds. W. Hemmes, 5 uur ds. J. Gras; Westefkerk 9 en 10.30 u. dr. L. J. Cazexnier, 5 uur ds, J. v. Leeuwen; Vredeskcrk 9 en 10.45 uur ds. J. Gras, 7 uur dr. L. J. Cazermer. Ned. Prot, Bond. kerk Westvest, 10-30 uur prof, dr. W, Banning. Oud Kath, Kerk, Dam. 10 uur, Hoogmis. Ned. Herv. Gem., zaal Irene. 10 en 4 ti. de heer Asmus. Chr. Gcr. Kerk, Warande, 10 en 5 uur ds. A. Zwiep. Evans. Luth. Gem.. L. Kerkstraat, 10.30 uur ds. W. F. ten ïtouwelaar. Geref. Kerk, Oosterkerk. 10 Uur ds. G. Brinkman. 5 uur ds, E. J, Oomk.es; Plan- tagekerk, 10 uur ds. W. A. Krijger, 6 uur dj, Cr. Brinkman; Julianakerk lo uur ds. E, J, Oomkes. 5 uur ds. W, A. Kryger; Kethel 9.30 uur ds. Jf. v. d. Linden, 2.30 u. ds. Cj. Brinkman. Oud-Geref. Gem„ Geref. Jeugdhuis. Lange Haven, 10 en 5 uur ds. F. Luïjtjes. Leger des Hells, 10 u. heiliglngssa!nen- komst; 17-30 uur openluch (prediking aan de Gerrit Verboomstrast; 19,30 UUr verlos- smgssamenkomst, Baptisten Gem., Kerkzaal Broersvest S3, 10 en 7 uur pred. J. Segaar. Geref. Kerk (art. 3l> kerk Westvest 80. 8.30 en 4 uur c. Vonk. Chr. Geref. Gemeente, Volksgebouw Tuinlaan 50, io en 4 uur ds, M. J. Middel der L&atsta Dagen, Lange Haven 69, 5 u. godsdienstoefening. Gem. Gods, pinkstergemeente, gebouw Astoria. Kethelstraat 45, 10 uur, de heer L. Daniël, Den Haag. Kruisleger, gebouw Tuinlaan»), 10,50 u., wijdingsdienst; 8 uur samenkomst ol.v. adjudant T, suzera. digheidsgevoel tegenover zijn hoger ontwikkeld medemens tracht te compenseren. De sociologische component van zijn betoog deelde de causeur even eens in drie gedeelten, n.l. de ver houding jeugd tot het gezin, die van de jeugd tot het gezin en de samen leving en de jeugd in het bedrijf. Wanneer het harmonisch verband in het gezin ontbreekt en het kind de liefde, de behoefte en genegenheid zich bij de ouders te kunnen koes teren, ontbreekt, dan ligt hier voor de school en de jeugdorganisaties de taak het opvoedende werk voort te zetten. Vormend voor de samenleving zijn de jeugdbeweging en de bedryfs- scholen. In dit verband merkte drs de Jong op, dat Wüton ertoe was overgegaan op de bedrijfsschool een vormingsleider aan te trekken. Het opnemen van de jeugd in het be drijfsleven schept sedert de laatste vijftig jaar bijzondere complicaties door de groot-industrie. In tegenstel ling met de burgerbaasjes en een mansbedrijven komen de jeugdige werkers voor bijzondere moeilijkhe den te staan, zoals de ruimte, de techniek en de menselijke samen leving in zo'n grote gemeenschap. Daarom hebben tal van grote be drijven vakscholen voor jeugdige leerlingen ontworpen, waarin de jongelui geleidelijk bekend wordt gemaakt met en begrip bijgebracht voor het werk, dat zij straks met hun oudere collega's zullen moeten gaan verrichten. Drs, de Jong werd ingeleid door de heer M. Holl, wnd. voorzitter van Pro Juventute. Burgemeester rar, J. W. Peek en wethouder mr. M. J. M. van Kinderen bevonden zich onder het aandachtig luisterend auditorium. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Fa. Gouka, Hoogstraat 29. Bellen b{j ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 80. Tel. 69290. Leeszalen; Gem, Openbare Leeszaal en BibI, Lange Haven, geopend iedere werkdag (hehaive Maandag! van 9.30 tot 4.30 uur en Iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. RJK., Leeszaal en BibI,: Dam, ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur, Zondags gesloten. T entoonstelllngen: Stedelijk Museum: 25 uur; „De Studievrienden". Bioscopen; Monopole, 3, 5. 7, 9 uur: ..De Wraak van de Zwarte Adelaar", Passage, 2, 4.15. 7. 9.15 uur: „Zolang je bij mij bent". Bijeenkomsten: Volksgebouw: 8 uur: „La Mati- nata". Musis Sacrum: 8 uur: Motorclub Schiedam. Irene: 8 uur: C.F.A. Donderdag hield de schaakvereni ging „Het Zwarte Paard" haar jaar lijkse ledenvergadering. De voorzitter kon in zijn openings woord gewag maken van een gunstig verenigingsjaar. Het ledental was weer gestegen. Na de gebruikelijke jaarverslagen volgde de benoeming van diverse commissies. Een feestcommissie voor het le lustrum in 1955 werd reeds be noemd. Een kleine bestuursverschui- ving vond plaats, waardoor het se cretariaat nu wordt waargenomen door de heer Jf. Witlox, Kievitsstraat 40. Rotterdam. Op 1 April 1954 had de trekking plaats van de loterij voor de mate riaalactie. Het theeservies is gevallen op no. 1647; het electr. strijkijzer is gevallen op no. 802. De beide prijzen zijn af te halen bij de heer H. v. d. Kraan, Pooriugaalsestraat 16. De leden ven de C.F.A. Schiedam waren giRterenavond in a grote zaal van Irene bijeengekomen om te zien naar de twee-acter „ue krantenjongen". De voorzitter, de heer B. heeft in zijn openingswooid nog eens het doei van de Vereniging uiteengezet, n.l, het brengen van goede Christelijke films. Het er- heugde spreker dat het aantal leden zodanig was gegroeid, dat het nood zakelijk js geworden een reprisejan deze avond, en wel morgen leef dag) avond te houden. ^aarn,,4„ met kort gebed de avond openoe. Met samenzang werd de avond oe- sloten. Reeds tweemaal heeft pater van Rixtel voor leden van het Comité R,K, Schiedam een lezing gehouden over het Humanisme. De eerste lezing was gewijd aan het Humanistisch Verbond en neven- orgamsaties. In de tweede causerie behandelde spreker het dogmatische standpunt over het Humanisme, terwijl giste renavond besproken werd het stand punt van de Katholieken over het Humanisme in de politiek. Na de pauze was er gelegenheid voor het stellen van vragen. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer A, J. Breve heeft de heer v. d. Weyde de avond geopend en gesloten. De Rotterdamse Comedie heeft een onverwoestbare levensdrift. Dat ls geen nieuws meer. Sinds iedereen weet en beseft wat het voor een toneel directie zonder subsidie Is, een schouwburg tot een levendig centrum van kunstzinnige activiteit te maken. „De Lantaren" in de Gouvernestraat was zo'n centrum waar twee jaar lang Richard Flink, plleke Verstraete en al die anderen een prachtige propagande hebben gemaakt voor toneel, voor drama en blijspel. Elk dubbeltje moest worden omgekeerd, dat is zeker, maar het publiek ,dat telkens en telkens weer naar een belangwekkende première werd gelokt, heeft daar nooit iets van gemerkt. Nu ln deze Boekenweek minder dan ooit. De Rotterdamse Comede verdwijnt, dat is heel triest, maar we hebben niet durven vermoeden, dat een afscheid zo blijmoedig kan worden gevierd als ditmaal in Rotterdam, Dordrecht en gisteravond in Arcade Is geschied. Anna Blaman, die al eens eerder de Nieuwjaarswens v, >r het gezel schap schreef, heeft nu samen met Richard Flink een literaire revue gemaakt, die het cachet van de Boekenweek dra~; t. Was dit de zwanenzang van de Comedie? Zo ja, het was er een. in luchtige terts geschreven, en met veel verve op de planken van Arcade gezet. Het Schiedamse puMiek heeft er van genoten, en terecht, want „*t Geluk ligt in een klein hoekje" is Door het lid van de Gemeente raad, de heer" H. M. V. Nieuwkerk (WD), zyn onder dagtekening van 22 Maart 1854 de volgende vragen gesteld: 1, Is het juist dat het raadsbe sluit van 16 December 1953, be treffende aanschaffing en gebruik van auto's voor gemeentefunctio- Zo hebben de architecten Swa ne ve ld cn. Goslinga zich de Christe lijke Technische School gedacht, die achter de flats van ouden van dagen aan de Burg. Honnerlage Grethelaan zal verrijzen. Deze school, die wordt gebouwd in op dracht van de „Vereniging tot op richting en instandhouding van Christelijke Nijverheidsonderwijs" is toegankelijk voor leerlingen uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, de Zuidhollandse eilanden en Rot terdam-West. Ruim 409 jongens kunnen er zich gaan bekwamen in smeden, haakwerken en timmeren. Het schoolcomplex is gescheiden in. twee delen: n.l. een grote ruime werkplaats en een uit vier lagen bestaand gebouw, waarin de theo rie-lokalen zijn ondergebracht. De kelderverdieping is, behalve voor fietsenstalling en voor verwar- mings-instaliaties, beschikbaar als BB-schuilkeldcr. Parterre, eerste en. tweede verdieping worden inge nomen door 19 klasse-lokalen en de derde verdieping is ingericht als cantine, geschikt als filmzaaltje. Dc ruime grasgazons, die bet schoolgebouw omgeven laten vol doende uitbreidings-mogelijkheden open. Men hoopt de school, die een milliocn gulden zal kosten, in Sep tember 1955 in gebruik te kunnen nemen In het Monopole-theater kan men tot en m«t Maandagavond ..De Wraak van de zwarte adelaar" aanschouwen, een film van Russi sche makelij. Het verhaal speelt zich af iln het Rusland van de acht tiende eeuw, loen in die czaren- periode de corruptie hoogtij vierde. In de strijd tussen de Tartaren en de Kozakken is de Zwarte Adelaar de hoofdfilguur, die wraak gaat ne men, als hij b)j zijn thuiskomst be merkt, dat zijn tegenstanders zijn. gezin volkomen hebben gerumoerd. Er worden hevige .bloedbaden aan gericht, Wensen 2onder meer in de kolkende zee geworpen en heel wat kogeIs door de rokende ge weerlopen gejaagd. Gok de liefde ontbreekt in deze rolprent ntfet, waarin dc voornaamste rollen wor den gespeeld door Kossaao Brazzi, Gianna Maria Canale en Franca Marzi. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johanna C.,'d v ph. van Oordt en C. vervoort; Ronald, z v G, D. Zdll en A. J. Meyer; Johannes E., z v Th. C. C. van Veggcl en W. P. de Vries; Ja- coba. d v j, Nederlof en E. den Uil; Theodora C.. d v D. Veldho ven cn p. j, v. Steenbergen. OVERLEDEN: C. Blok,.86 j we duwe van W. den Held. (Artwertentto I, ftt.) BRILLEK DDijkihoom'*'. OPTICIEN it UOQtHAttM&t t «TgLIIOOH *T*4t schub&m „So lange du da bist", is eigenlijk een film over een film en zij legt juist de zwakheden en onoprecht heden van die (opgemelde) routine productie vrij onbarmhartig bloot. AI gebeurt dit dan ook weer met het nèt-i ets-te-veel, het tè nadruk kelijke van de Duitse stijl. Het probleem van fUmschyn en werkelijkheid is geconcentreerd in de succes-regisseur Tornau, een keiharde routine-producent met een onfeilbaar instinct voor het genre, dat de populaire smaak het makke lijkst bevredigt. Toch is onder die dikke laag van gefantaseerde verhaaltjes en strope rige filmromantiek zijn artistieke persoonlijkheid niet werkelijk begra ven. Door een incident maakt Tor nau kennis met een jonge figurante en met het grauwe armelijke be staan. van haar en haar man. Beiden trachten onder deze moeilijke om standigheden ccn rustig, gelukkig huwelijk op te bouwen. Toen zij elkaar nog maar kort kenden, is een dramatische gebeur tenis oorzaak geworden van hun verwijdering. Het meisje had de man tijdens de vlucht voor de naderende geallieer den in de steek gelaten. Tornau ontdekt in hun geschiede nis de werkelijkheid van het leven, die hij nooit heeft kunnen of willen betrappen. Na ae jonge vrouw voor zijn plan- Maar wéér heeft de filmregisseur Zonder experimentele vondsten toe oen gewonnen te hebben, begint hij zich in de werkelijkheid vergist; op te passen heeft Harald Braun ge- met een zeldzaam fanatisme aan de het kritieke moment als de vlucht- Iilmd in een persoonlijke, boeiende verfilming van deze levensgeschie- scène wordt opgenomen en Eva de stijl, die inderdaad ook afwijkt van denis. soldaat wederom in de steek zou de routine-productie die hier in het Hij blijft blind voor de psychische moeten laten, springt zy van de zonnetje wordt gezet, ontreddering van Eva, die thans als wegrijdende trein: zij heeft voor Dc begaafde Maria Scbetl frap- hooföpersoon. m zyn film aüe tragi- haar man gekozen. Dit slot is dan pcert door haar natuurlijke vertol- sche gebeurtenissen van het ver- ook het vonnis over de film en de king van de jonge vrouw: O. W. leden opnieuw moet beleven. Er man, die haar maakte; alleen en Fischer (steeds met opzichtige zon- ontstaat een verwarrend soort ge- zwijgend blijft hij op het perron nebnl) speelt de dictatoriale Tornau, negenheid tussen hem en de jonge achter. Hardy Kruger is de jonge echtge* vrouw, die steeds meer onder zijn Het pakkende gegeven is film- noot in deze ongewone en ongewoon invloed komt. technisch even pakkend uitgewerkt, goede Duitse film- O W. FISCHER cn MARIA SCHSLL speten de hoofd rollen in de film „ZOLANG JIJ BIJ MIJ BENT". narissen niet in overeenstemming met dit besluit is uitgevoerd? 2. Zo neen. om welke redenen is dit niet gebeurd? 3. Willen Burgemeester en Wet houders de toezegging doen, dat genoemd raadsbesluit alsnog vol ledig zai worden uitgevoerd? Naar aanleiding hiervan kan het volgende worden medegedeeld: ad 1. Bij raadsbesluit van 16 December 1953 werd besloten over te gaan tot het aanschaffen van twee pesonenauto's „Renault 1954" en wel één auto ten behoeve van de Keuringsdienst van Vee en Vlee en één ten behoeve van de Brandweer. Ingevolge dit besluit is inmiddels één auto aangeschaft. Deze is aan de Brandweer toegewezen. Van het voor de brandweerauto geraamde crediet is het voor het overspuiten in andere kleur uitgetrokken be drag ad 120,- niet uitgegeven, aangezien wij bij nader inzien hebben gemeend, dit niet te moeten besteden. ad 2. De tweede auto is nog niet aangeschaft, aangezien twijfel is' gerezen omtrent de vraag of het belang van de Keuringsdienst door aanschaffing van bedoelde auto het best wordt gediend, mede in verband met het feit, dat deze dienst ook afgekeurde slachtdieren en organen moet kunnen vervoe ren. De commissie voor de Vervoer dienst is hieromtrent om advies gevraagd. ad 3. Voordat deze zaak tot klaarheid is gebracht, kan de ge vraagde toezegging niet worden gegeven. Indien wijziging van het raads besluit gewenst-is, zal ons College hierop nader terugkomen. Door het lid van de Gemeente raad, de heer G. J. Smit (PvdA) zijn de volgende vragen gesteld: le, Is het juist, dat het raads besluit van 28 Augustus 1953 om het aanzien van de woningen in de Kleiti-Babberspolder te verbe teren nog niet is uitgevoerd? 2e. Zo neen, wat zijn daarvan de redenen? 3e. Willen Burgemeester en Wet houders bevorderen, dat aan de uitvoering van dit raadsbesluit spoedig gevolg zal worden gege ven? Naar aanleiding daarvan kan het volgende worden medegedeeld: Ad 1. Het raadsbesluit van 28 Augustus 1953 is inderdaad nog niet uitgevoerd. Ad 2. De oorzaak hiervan is ge legen in het feit, dat naar aan leiding van onze toezegging in de raadsvergadering van 28 Augustus 1953 'n uitvoerig onderzoek moest worden ingesteld naar de door een der raadsleden genoemde keim. Zowel door de Commissie voor de Woningdienst als door de betrok ken wethouder persoonlijk zijn daarbij enige gebouwen, die met deze keim waren geverfd, bezich tigd. Daarna heeft de Commissie voor de Woningdienst zich op nieuw beraden en ons College ad vies uitgebracht. Ad 3. Overeenkomstig het advies van de Commissie hebbén wij thans besloten: a. in verband met de financiële consequenties de zachte stenen niet te doen uithakken: b. 3 proefvlakken, ieder met een oppervlakte van 6 m2. te doen aanbrengen en wel: 1. op een gedeelte, dat kaal is; 2. op een gedeelte geve], dat nog goed met keim bedekt is; 3. op een balcon, met een soort verf. te kiezen in overleg met de T.N.O.; 3 andere proefvlakken van dezelfde oppervlakte te doen aan brengen met een andere soort verf, te kiezen in overleg met de T.N.O.; d. geen gebruik te maken van de in de raadsvergadering van 28 Augustus 1053 genoemde keim; e" T.N.Q. uit te nodigen de proeiylakken te controleren en daarna t.z.t. te rapporieren. Op Dinsdag 6 April 1954 des namid- ags van 44.30 tlur bestaat voor in woners van Kethel gelegenheid tol kosteloze inenting tegen pokken ten huize van dr P. van der Kuy, Noord einde 5. Trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen mee brengen. een specimen van kleinkunst, dat waard is gezien te worden en ook waard is vergeleken te worden met het beste xvat ons land aan cabaret opbrengt, cn dat is gelukkig niet weinig. Men zou op de vorm, die Anna Blaman haar geesteskind ge geven heeft, het een en ander kun nen aanmerken. De literaire preten tie leek hier en daar niet helemaal gerechtvaardigd, de Boekenweek was niet de grondtoon, en het ver haaltje, waar alle liedjes, scènes, woord- en lichaamsacrobatiek (want een „ballet de comédie" was er ook) was wat roze-zoetjes gekleurd, met don paar sentimentele mijmeringen over oud-Rotterdam, maar dit doet niets af aan het feit, dat de afzon derlijke delen, daar dus waar het cabaret de revue overheerste, van een heel degelijke kwaliteit waren. Het verhaaltje heeft niet veel om het lijf, er is sprake van een boek houder Jansen, die de dode sleur ontwijkt, en naar het geluk op zoek gaat. Hij kemt in een boekenwin kel, bij een psychiater, hij wordt geconfronteerd met een familie- Doorsnee (niet zo vreemd overigens, want Kees Brusse is óók lid van de Comedie), belandt bij een varié té-voorstelling (kostelijk aankno pingspunt voor een reeks acroba tische toeren, waarvoor men acteurs niet gauw in staat acht, maar ten onrechte) en c kiekt tenslotte, dat dit gezochte geluk heel dichtbij, in een klein hoekje te vinden is. Hij vindt het samen met zijn verloofde op het bankje voor het beeld van Zadkine (schitterend staaltje décor- bouw van Matthieu Vicheron), raak punt van oud en nieuw Rotterdam. Dit verhaaltje is eigenlijk veel min der belangrijk, dan waar het tel kens weer aanleiding toegeeft: rake liedjes, geraffineerde dialogen, en heel vaak kolder, in de juiste dose ring toegemeten. Een riskante aangelegenheid, ze ker, maar tot ontsporingen leidt het nergens. Er werd mat verbluffend gemak gespeeld. Vooral door Frans v. d. Lingen. die veel maakte van de boekhouder. Hy maakte hem niet te belangrijk, iets wat te vlug dieigt in een revue, maar genoeg om hou vast te bieden aan de anderen. Adolf Rijkcns, Jef de Groot waren goed. Jan van der Linden gaf een. frappante parodie op een snob, maar beter nog was hij in de lachwek kende creatie van een psychiater, Mieke Verstrakte had niet vsel te doen, maar wat ze deed was weer allcrcharmar.tst (zoals altijd) De meeste affiniteit tot het cabaret genre bezit misschien wel Jetty van Dijk-Rieckers; zij was tenminste on overtrefbaar in de „slap-stick" van het begin. Natuurlijk voldeed ook Kees Brusse in alle opzichten, dit luchtige werk is hij wel gewend. De centrale en stuwende figuur was ook nu weer Richard Flink, de regisseur-acteur, die de Comedie haar plaats gaf in Rotterdam. Zal hij die functie nu in Arnhem gaan vervullen? Het Schiedamse publiek heeft het fleurig opgediende Boeken week-ge schenk gretig aanvaard. Maar toch was de zaal niet vol, en dat was wel jammer voor de initiatiefne mers. de Verenigde Schiedamse Boekhandelaren, die traditiegetrouw ook dit jaar weer een passende bij drage leverden aan het jaarlijks feest van het boek. (Advertentie l.M.) massief 14 kar. goud, in alle maten en modellen vanaf 36.— per stet zonder inlevering van goud ROTTERDAMSEDIJK 268 Telefoon 67593 Gisteravond was de Oecumeni sche Jeugdraad met belangstellen den' bijeen ln de Gemeentekamer van de Oud-Katholieke Kerk. Na de opening en het welkomst woord door de voorzitter, de heer E. Boas, kreeg de weleerwaarde heer P. Kloosterman de gelegenheid te spreken over één der aspecten van Evansfcon, n.l. De verantwoor delijkheid van de Kerk jegens hen, die buiten staan, Spr. bepaalde eerst de aandacht bij het begin van de kerkgeschiede nis in Europa. Hoe 1900 jaar ge leden voor het eerst het Evangelie van Jezus Christus gebracht werd aan een volkomen heidense bevol king, hoe na een periode van strijd het Evangelie steeds meer aanhan gers kreeg, en langzamerhand de overhand kreeg. Deze groei van de Christen-gemeente was een gevolg van het in-beweging-zljn van de Kerk, Ook toonde zij in de strijd haar vreugde, te mogen lijden voor haar Heer. Na deze periode van strijd en overwinning, toen het Kruis over al in Europa bekend was, kwam er een tijd van stilstand. De gedachte: wij zijn niet van deze wereld, wij zijn op weg naar de wederkomst van Christus, geraakte meer en meer op de achtergrond. De Kerk verstond niet meer haar roeping, te getuigen van haar Heer,, maar hield zich bezig met de eigen kring In de tyd, dat Renaissance, Hu manisme en Rationalisme met over tuiging hun indieeën verkondigden, kon de Kerk alleen maar een ver dedigende houding aannemen, 5n- plaats vaneen getuigenis te laten horen. Nu na 2 wereld-oorlogen, durft de Kerk in Evanston als thema te stellen: „Christus, de Hoop der Wereld." In een wereld zonder hoop. komt de Kerk met deze bood schap. Zij heeft weer iets van de moed, die ook de eerste Christen gemeente had. De verantwoordelijk heid van de Kerk is groot; zal er uit Evanston één stem van Hoop klinken, of zullen het vele stemmen zijn, door verwarring en verdeeld heid, en daardoor onverstaanbaar voor de wereld? Het is de taak van ieder kerk-lid, aldus spr. door ge bed en bezinning op dit thema me- Zteaarder don het leven van vele andere zieken is het lot yen de chronische patiënten, voor wie geen uitzicht op her stel meer beslaat. Zullen tuij onze harten sluiten voor deze veelal stille lijders m de eenzaamheid oj zullen wij trachten verlidhting te brengen in hun duister levenslot? De Vereniging Het Zonnehuis" heeft hierop een ondubbelzinnig antwoord gegeven door zich het lat dezer eenzamen aan trek ken en hun verzorging ter hand te nemen. Het Schiedamse Zon nehuis aan het Lorentsplein is een sprekend getuigenis van het geen de naastenliefde vermag Daarom: steunt het werk yan deze Vereniging, wanneer ln de loop van de volgende week een beroep op 17 wordt gedaan," gü kunt het chronisch lijden in onze maatschappij verzachten. De Burgemeester van Schiedam, Mr J. W. PEEK. de de verantwoordelijkheid te dra gen voor de naaste. Na een zeer goede discussie, werd deze vergadering door Pastoor C. Tol met dankgebed gesloten. Blijkens publicaties In het zojuist verschenen orgaan van de Schiedam se Gemeenschap zfjn er plannen ln voorbereiding om nu de verlichting van het Julianapark dit jaar om tech nische redenen geen doorgang kan vinden, de binnenstad feestelijk te illumineren. Dit S.G.-initiatief zal door een ieder ongetwijfeld met vreugde worden begroet, omdat daar mee de vacantieweek met een attrac tief onderdeel wordt verrijkt. Bijeenkomst van reinigingsdirecteuren Dinsdag 25 Mei is er in Schiedam een landelijke bijeenkomst van direc teuren van gemeentereinigingsdien sten. Er wordt o.m. vergaderd in de aula van het Stedelijk Museum. De congressisten zullen voorts bezoeken aan enkele bedrijven brengen. ARNHEM. Stichtingsbestuur en directie van de toneeitroep „Theater" hebben met de eis van de minister van O. K. en W. dat de acteurs zich In Arnhem moeten vestigen inge stemd. De minister acht het echter juist, dat de voorwaarde voorlopig soepel wordt geïnterpreteerd. Daarom mogen enkele spelers !n het komende seizoen nog in Amsterdam blijven •wonen. PARIJS. Op het geallieerde hoofdkwartier (Shape) bij Parijs is Vrijdagochtend met een korte een voudige plechtigheid herdacht, dat 3 jaar geieden het Atlantische opper bevel werd ingesteld. In tegenwoor digheid van de geallieerde opperbe velhebber, generaal Gruenther, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., Lord Ismay. en de militaire gouver neur van Parijs, generaal Zeiler, werden veertien nieuwe vlaggen op het hoofdkwartier gehesen, voor elk N.A.V.O.-iid een. SIR ADRIAN BOULT dirigeert in Hilversum twee radioconcerten HILVERSUM. Sir Adriün Boiilt, de vermaarde Engelse dirigent, is hier gearriveerd om twee radio-con certen te leiden. Deze concerten - met het Radio Philharmonisch Orkest zullen op de band opgenomen en la ter worden uitgezonden. Het is de eerste keer dat deze dirigent voor de Nederlandse radio concerten leidt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1