Brand in Merweliaven met 46 stralen bedwongen Redding uit bouwval SSpÉ Herenhuis in Park zal worden hersteld SIGARETTENAANSTEKER DE OORZAAK Ruimen van Duits zeeschip door vuur geteisterd Prof. Oud: Liberalisme wint aan invloed Mariëtte Flink verraste met Overschotje NA EEN WEEK VAN WERKEN EEN WEEK-END VERMAAK Wit Schaap bij Heiers weer aan t werk ..A.R. staat op het ogenblik dichter bij de PvdA dan VVD" Humor ook hier JEUGDKETEN BIJ LAURENSTOREN ROTTERDAMSE COMEDIE Herdenking prinses Martha in de Noorse kerk te Rotterdam Jnsulincie' w.w.v. Limburgse havendag Verkeersstaking van twee dagen in Rome Belangstelling voor „Hoge Veluwe" stijgt Amerika weigerde te protesteren tegen nazi-opmars naar Rijn Westzaans gezin van drie mensen moet in varkenshok wonen Maandag 12 April 1954 9 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een venijnige brand in enkele ruimen van het Duitse m.s. Tanga, liggende in de Merwehaven, is Zater dagnacht in zeven uur tijd geblust met niet minder dan 44 stralen, twee nevelstralen en een waterkanon. Ettelijke tonnen bedraagt de niet nauwkeurig te schatten schade; omstreeks 1100 ton lading werd vernield door water en vuur. Ruw bere kend werd meer dan twee millioen liter water in de branden de ruimen gepompt en gespoten. Het schip maakte daardoor slagzij naar bakboord en ging de boeg meters lager liggen dan het achterschip. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat de 41-jari- ge havenarbeider A. P. N. met een brandende benzine-aanste- ker in, de lading zocht naar zijn tabaksdoos, die hij was kwijt geraakt. De recherche heeft hem aangehouden en proces-ver haal opgemaakt. Later is hij op vrije voeten gesteld. 's Avonds om 9.40 uur ontdekten arbeiders, werkend in ruim I, het vuur. Het bleek alsof voetzoekers over de balen grondnoten sprongen. In korte tijd was de hele opper vlakte één vuurzee. De mannen ver lieten echter kalm het ruim. Direct werd de blusleiding van het schip in werking gesteld en slangen van de terrein leiding werden over de railing gehesen. Enkele minuten later voegde de brandweer er nog tientallen van haar slangen bij. Vier autospuiten, een gereedschapswagen, drie blusboten en later nog twee bergingsschepen pompten urenlang water uit de Merwehaven in het ruim. Uiterst brandbare waar lag daar in, copra, grondnoten en sisal, en voorts uien uit Egypte, koffie en thee, tezamen 530 ton. Vele meters onder het dek bevond zich die lading en zij werd onzichtbaar ge maakt door dikke rook. Soms was er vuur te zien. Enige tijd lang werd ruim I nog afgedekt met een groot zeil, neergelaten door een havenkraan, om de toevoer van zuurstof te verminderen. Na middernacht, toen ruim I na genoeg was volgepompt, breidde de brand uit naar ruim II. De hitte had het waterdichte schot doen barsten, de losspringende klinknagels waren aan dek, ondanks alle lawaai, te ho ren. Achter het schot lag een andere hoeveelheid sisal en die vloog nu in brand, later gevolgd door de rest van de inhoud van ruim n. Wel was men even beneden gaan kijken met zuurstofmaskers en nevelpistolen, maar nr. II was weer ijlings dichtgelegd, om het aanwak keren tegen te gaan. Toen echter eensklaps het luikhoofd de hoogte in werd getild en een blauwachtige vlam naar buiten sloeg, kon men mets anders doen dan toch,aan de zijkanten ruim II open te maken en ook dit ruim vol te pompen. In ruim II lagen dezelfde waren, 597 ton totaal. Sinds de 5279-brt metende Tanga, eigendom van John T. Essbeger in Hamburg, en varende in lijndienst op Oost-Afrika. 's middags om één uur bij loods III van Wm Müller en Co. had gemeerd, waren voortdu rend mensen in ruim I afgedaald. Zelfs had men al de bovenlaag van de lading in ruim I, 46 ton castor- zaad, gelost. Tegen negenen roken enkele arbeiders reeds een vreem de lucht, maar pas drie kwartier later brak de brand uit. Rond middernacht spoot bat wa ter met niet minder dan 34 stralen in ruim I, waarin volgens grove berekening een hoeveelheid van 1000 ton moest worden gepompt; de pompen hadden gezamenlijk een capaciteit van 24 ton per minuut, maar heel veel water verdampte. Toch kwam dit ruim spoedig voL Alle aandacht' kon daarna worden besteed aan ruim II en aan het kabelgat onder de voorplecht, dat ook in brand bleek te staan. Uit breiding van de brand van nr. II naar nr. HI werd voorkomen door in het shelterdeck met een straal de rook te laten terugjagen. Deze straal werd bediend door brand weerlieden met zuurstofmaskers. Een van hen, J. Weyermans van bluseenheid 50, raakte bedwelmd en moest door de GGD worden be handeld. Het OBC-lid N. de Jong haalde hem naar boven. Het vuur in het kabelgat werd vrij spoedig met één straal geblust Tegen twee uur waren er tekenen van onrast aan boord waar te nemen. Kapitein Friedrich Duur uit Ham burg gaf bevel dat de bemanning en alle passagiers met hun lijfgoed, het schip moesten verlaten. HU gaf ook opdracht de wilde dieren, die op het achterschip in kooien stonden, te los- de Montgomery. De eerste pompte mee met een capaciteit van 1300 ton per uur, de andere hielp met 700 ton, nadat zij om 2 uur waren gearriveerd. Deze schepen deden echter haar belangrijkste werk, toen zij in de vroege morgenuren er voor zorgden dat beide ruimen werden ontdaan van het bluswater: daarbij spanden zij samen tot een vermogen van 3300 ton per uur. Een kleine, overkomelijke tegen slag kwam om kwart voor drie. Het water in de haven viel steeds lager en het werd on verantwoordelijk de pompen van twee der autospuiten het water te laten „trekken" van be neden hun practlsehe opvoerhoogte. Ze werden daarom stopgezet. De blussing stond onder leiding van hoofdman A. I. Boone, nadat eerst brandmeester H. A. Schenk nog even het bevel had ge voerd. De heer Boone werd geas sisteerd door 2ijn collega's J. J. Qster Jr., J. van Sillevoldt en ir K. van der Pols, Om half een in de nacht kwam burgemeester mr G. E. van Walsum even kijken. Ook de heer H. J. van Langen, hoofdinspec teur van het brandweerwezen, was getuige van de blussing. Voorts waren or talrijke politiefunctiona rissen. De Tanga bracht haar lading mee uit Porte Amelia; zij had eigenlijk heden haar reis naar Hamburg moeten vervolgen. De bemanning verleende de brandweer veel assistentie cn er werd voor gezorgd dat de blussers af en toe De dieren in hun kooien aan dek waren volkomen uit hun qetoone doen Het lawaai bracht hen van streek. En ze waren juist gewend aan dat schomme lende schip. Voor een kraan de beesten aan wat zette,met kooi en al, waren er wel brandweer lieden die probeerden de vreem de passagiers te kalmeren. iets te drinken kregen. Voor zover dat mogelijk was op het dek, dat met talrijke kilometers slag was bedekt, had het blussingswerk een vlot verloop. Zeer duidelijk was te merken dat by deze brand het be vel hecht in één hand, die van de heer Boone, werd gehouden. Tegen vieren kon hij zeggen dat de brand weer het vuur meester was gewor den. Nauwelijks een uur later rukte het laatste brandweermateriaal in. Juist hiervóór was het nog nodig nevelstralen te gebruiken in het eerste ruim, waar enkele vuurreden bleken te zijn. Direct na het leeg pompen van de ruimen begonnen arbeiders de verbrande resten van de lading te lossen. Het leek wel of alleen de Egyptische uitjes de rook- en vuurplaag zonder nadelige ge volgen hadden doorstaan. De brandweer was uitgerukt met de bluseenheden 45 en 50 gereed schapswagen 3, de bluseenheden 4S en 44, de autospuiten 2, 6, 7 en 4, en de schepen Havendienst IV, V en ÏIL Elke autospuit gaf vier stra len, de gereedschapswagen twee nevelstralen, de H III en de H IV elk vier stralen, de H V acht stra len, het schip vier en het terrein twee stralen. Samen met de zes in eerste aanleg gebruikte terreinstra- len zijn. dat er 46. De arbeider A. P. N. werd des nachts gearresteerd door de recher che. Nadat tegen hem proces-ver baal was opgemaakt ter zake van „brand door schuld", werd hij des Zondags vrijgelaten. Artikel 358 van het Wetboek van Strafrecht zegt dat het veroorzaken van brand door schuld wordt gestraft met gevan genisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden, of met drie honderd gulden boete. Als door een dergelijke brand anderen in levens gevaar zouden komen, kan men de schuldige een straf van zes maan den opleggen. Wat leden van de organisatie Bescherming Bevolking na het volgen van acht practiik-lessen presteren werd Zaterdagmiddag gedemonstreerd op de Schiedam- seioep. Op spectaculaire wijze werd een man „gered" uit een bouwval, die een gebombardeerd, huis moest voorstellen. De politie te paard keek rustig iae en dat kon, want gelukkig is Jiefc «iet werkelijk oorlogstijd. Prof. mr P. J. Oud heeft Zondag middag ttfdcns een weekeind-confe rentie van de Jongeren Organisatie „Vryhcld en Democratie" in De Tem pel te Ovcrschie een rede gehouden, waarin hij een historisch overzicht gaf van het liberalisme als de on dogmatische toepassing van het grote beginsel der individuele vrijheid. In deze toespraak stelde de voor zitter der V.V.D.fractie in de Tweede Kamer, dat het nieuwe liberalisme De ploegen havenarbeiders, op geroepen om de Tanga te lossen. bleue» de halve «acht werke loos in de canfwte zitten. Pas toen de kapitein order gaf de trilde dieren te lossen, kregen zij iets te doen. Maar de man nen verveelden zich tijdens het wachten overigens niet. Er stond een schoolbord met de medede ling Hedenavond klaverjassen". Een graopenmaker haalde het laatste woord door en schreef .Hedenavond brand". En juist dat woordje brand hipld in dat er tijd was om te klaverjassen; ^er ts menig kaartje gelegd! sen. Even later zweefden elf giraffes, vijf kleine neushoorns, vijf olifantjes, en een hert, alsmede een arend en enkele pelikanen aan de arm van een kraan van het achterdek naar de ka de. AI deze beesten rijn bestemd voor Carl Hagenbeek in Hamburg Terwijl andere zeeschepen langs de Tanga vertrokken en binnen kwamen ging de blussing met on verminderde kracht door. Aan de zijde van de kade hield één straal de scheepshuid koel: stoom sloeg er af. De Havendienst VI richtte aan de waterzijde haar waterkanon op de huid. Rond twaalf uur waren schepen van het bergings- en transportbedrijf H. van der Graaf te hulp geroepen, de Stormvogel en met haar streven naar een gebonden heid van gezag en vrijheid, die deze laatste verzekert, hand over hand aan invloed wint. Daarom ook zo zei hij, gaan ze op het ogenblik zo tegen ons te keer. In het bijzonder doelde *de heer Oud hier op recente uitlatingen van A.R.-politici. Sprekende over een be wering van minister Zijlstra. dat er geen verschil meer zou zijn tussen de V.V.D. en de P,v.d.A. indien er twin tig tot dertig procent meer welvaart ware, kreeg hij de lachers op zijn hand door te beweren dat de A.R. zelf op het ogenblik dichter bij de P.v.d.A. staat dan de liberalen. Hy vroeg zich af, of de bewindsman nu werkelijk dacht, dat hetgeen beide partijen van elkaar scheidt alleen 'n kwestie van welvaart is. In verband met zijn verhandeling over de verhouding tussen gezag en vrijheid wenste de'heer Oud er nog eens de nadruk op te leggen, dat de liberalen geen tegenstanders zijn van bedrijfsorganisaties, doch dat een desbetreffende regeling dient te wor den gebaseerd op de verschillende geaardheid der verantwoordelijkhe den van ondernemers en arbeiders. Meer nog dan op sociaal terrein moet men op economisch terrein met bedrijfsorganisaties voorzichtig zijn, aldus de heer Oud. Daar «dreigt on dermeer het gevaar, dat werknemer en werkgever elkaar vinden ten koste van het publiek. Aan de voet van de Laurenstoren, op de St, Laurensplaats, staan sinds Zaterdagmiddag twee houten keten, die in de komende jaren de Centrale Hervormde Jeugdraad van Groot- Rotterdam moeten dienen als nood- onderdak, ter vervanging van »De Heuvel", waarvan de huisbaas, de gemeente, de huur heeft opgezegd. De jongelui van de C.H.J. hebben de keten, voorheen schaftlokalen bij kazernebouw, zelf geplaatst, zij het dan onder leiding van C. Hoogeveen, een jongeman, cüe binnen niet al te lange tijd architect hoopt te zijn. De keten meten beide 5 x 13 meter, met ten tussenstuk van 3x4 meter. Eén zal dienen als zaal, de ander als kan toorruimte, ook voor CJMV en CJVF. Vóór het eind van de maand wil men de keten beslist gereed hebben; de opzeggingstermijn van „De Heuvel" is trouwens al verstre ken. De jongelui «elke avond bezig volgens ploegensysteem) hebben een grote medewerking van de diverse gemeentediensten. 32 TOEN Mariëtte Flink zich bij de Rotterdamse Comedie op de titel rol van „Overschotje" ging voorbereiden, wist zij dat zij hiermee herinneringen zou oproepen aan Annie van Ees, die als het open hartige, spontane kind van de Romeinse straat alle harten ver overde. Dat is nu al weer 20 jaar geleden en het succes was ver gelijkbaar met die andere Annie van Ees-creatie: „Boefje". In de Rotterdamse Schouwburg hebben de vermaakte leden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling zich Zondagmiddag kunnen overtuigen van de primitief-onver- woestbare humor van dit blijmoe dige niemendalletje cn van de op vallende vaardigheid, waarmee Mariëtte Flink deze ontwapenende flap-uit „Overschotje" op de plan ken zette. Dc jonge actrice verraste zelfs door het brio van haar guitige, vrijmoedige vertolking, waarin het licht Amsterdamse accent (ter ver vanging van het ,.!aag"-Romeins?) niet eens zo gek klonk. Frans van der Lingen speelde met flair de jonge ingenieur Titus, die tenslotte toch wel tot het besef komt dat hij het nooit zonder Over schotje zal kunnen stellen. Brenda Lindbergh was zijn krakelende, vadsige vriendin Franca, die het veld moet ruimen voor Overschotje, een ondankbare rol, niet onverdien stelijk gedaan. Dolf Rijkens zag men als zijn beste vrend en be schermer Julius die hem op het ge bied van flirting een lesje probeert te geven. Jan van der Linden had de kleine rol van de onderwijzer, die o heerlijke sentimentaliteit! Overschotje in de nachtelijke uren op de hoogte brengt van alle zaken, die aan haar educatie man keren en als regisseur had hij zon der veel nadrukkelijke accenten goed de sfeer getroffen, waarin de ongecompliceerde humor van de Italiaanse auteur van „Overschotje", Dario Nicodemi, uitstekend kon ge dijen. We zouden ons sterk vergissen als „Overschotje" de volhouders van de Rotterdamse Comedie niet het succes brengt, dat dezen in de BOTTERDAM. In de Noorse kerk te Rotterdam is Zondagmorgen een herdenkingsdienst gehouden naar aanleiding van het overlijden van kroonprinses Martha van Noorwegen. De dienst werd o.m. bijgewoond namens koningin Juliana door mr G. C. D. baron van Hardenbroek, opper- ceremoniemeester van de koningin, namens prins Bemhard door de res. It.-koï. C. C. Geertsema. door de mi nister zonder portefeuille mr J. M. A. H. Luns, de burgemeester van Rot- dam, mr. G. E. van Walsum en echt genote en door de gezanten van De nemarken, Zweden, Luxemburg, Bel gië, Engeland en Finland. Voor Afrikaander plein Binnenkort nieuwe speelwerktuigen Met een goed bezochte receptie heeft heeft de Speeltuinvereniging „Afrikaan- derplein" Zaterdagmiddag het vijf-jarig bestaan van de speeltuin herdacht in het R. K. Verenigingsgebouw aan het Afrikaanderplein. Namens het bestuur heette mej. C. G. Goudriaan de aanwe zigen hartelijk welkom. Namens de Rotterdamse Speeltuincen trale spiak dc heer A. Sintermklaas, sinds kort voorzitter. Namens de leden en donateurs overhandigde de voorzit ter van de Jubileum-commissie, de heer A. v. Oord, het bestuur een spaarpot in de vorm van het portiershuisje op de tuin met een inhoud van f 1026.voor de aanschaf van nieuwe speelwerktui gen. Op de 's avonds gehouden feestavond in hetzelfde gebouw werd nog een elecinsche klok aangeboden namens de Jeugdgroep. Vervolgens vertelde de voorzitter, de heer H. Peiger, dat er twee' nieuwe glijbanen, een draaimolen en schommels op de tuin zullen komen. Het Cabaretgezelschap „De Harusta's" bracht daarna in vlot tempo de revue „Een zonnig humeur". TIET is de toneelgroep van ,.tn- tl sulinde", de personeelsvereni ging van het Dloyd-Ruysconcern Zaterdagavond in Palace by de op voering van het blüspel „Het witte schaap van de jamilieniet gelukt het zelfde hoge peil te bereiken als de voorlaatste keer, toen men met „Arsenicum en oude kantzoveel succes had. Deze fcleine achreruit- gang valt gemakkelijk te verklaren, want enige van de beste krachten hebben sindsdien de groep verlaten en dat is een aderlating, die men niet op stel en sprong te boven is. Aan de manier bijv. waarop een gerou tineerde amateur tonelist als de beer C. Glansdorp ditmaal de rol van de vergeet achtige dominee vertolkte, kan men toet sen wat een goede kracht voor een to neelgroep waard is. Bovendien waren de eisen aan de medewerkenden m dit nieu we stuk gesteld waarlijk niet licht. In dit door L. du Garde Peach en Jar. Hay ge schreven blijspel over een ietwat sensa tioneel levend inbrekers-, znkenroiiurs- en vervalsergezm, ligt het zwaartepunt niet zozeer op de handeling als wel op een zeer vlotte, puntige dialoog. Juist aan dit laatste schortte het een en ander, al thans in het begin, later ging het veel beter. Over het geheel genomen echter mag regisseur Piet Rhuis over net be reikte resultaat tevreden zhn. Het tal- nik opgekomen publiek de zaal was geheel gevuld heeft volop plezier ge had, Aan het slot kwam een gul applaus los. een dankbaarheid, die door de heer C. Wetseroa. namens het bestuur van de toneelgroep, werd gerealiseerd m ren bloemenhulde aan de medewerkende da mes en een woord van lof gericht tot al len, ook tot de souffleuse, die met minder dan speelsters en spelers haar uiterste best had gedaan. In de Aula: Stem-Vreeivijk Het Rotterdams Kinder- en Gemengd Koor „Dc Stem Vreewijk" heeft gister morgen in de Aula van de Van Qlden- bamevelt HBS een voorjaarsconcert ge geven, dat er zijn mocht. Na het openings woord door de voorzitter, de heer M. Schilt, zongen achtereenvolgens de koren A, B en het gemengd koor. Ook de Zangspelklasse, de kleintjes, lieten enkele aardige wijsjes horen. Door koor A werd tenslotte vlot opgevoerd „Lentebloemen". Aan de vleugel bege leidde mej. Bea Mackenzie, die dit voor ae laatste maal deed, daar 2lj naar Indo nesië vertrekt. Door de heer Schilt werd zij dank gebracht voor de vele malen, dat zij het koor begeleidde. Een vulpen en een bouquet bloemen vertolkten de dank van het bestuur en de kinderen. Kaar va der, de heer J. Mackenzie, ere-dingent, zal voorlopig haar taak overnemen. In Carmsseliuis: Animato De Rotterdamse Toneelvereniging „Am- mato" bracht Zaterdagavond onder aus piciën van de wijkraden voor Oud- leiding van een kundige regisseur moet er wel een voortreffelijke opvoering uit de bus komen. De Letter Lievende Vereni ging „Union" beschikt over die goede krachten en Dirk Hitman heeft al vaker bewezen de toneelregie onder de knie te hebben. Zo kon het publick gisteren in Lommer rijk gemeten van een op hoog peil staande avond. „Pension Zonneschijn" van Cor Hermus werd gebracht; een stuk met een uitgewerkte sfeertekening, dat alleen hoofdrollen heeft. Bijzonder mooi spet zagen we van Teun Rook, Wun Schaap cn vooral Truus Bos. Ia Palace: Door Eigen Kracht Het Rotterdams Toneel-GezeJscbop „Door Eigen Kracht" besloot Zondag avond het speelseizoen met een opvoe ring van Koos Beswino's bekende stuk „Het meisie met de rode strik". De be langstelling was groot: de ruime zaal van gebouw Palace was tot de laatste plaats bezet. De spelers vervulden hun rol uitste kend. Vooral Cor Spiljard enn Sjaan Aal- ders als Giesbergs en Bets, zijn vertrouwde handen. Nadat hei publick met luid applaus de spelers voor hun werk had beloond, werd er tot één uur plezierig gedanst op mu ziek van het ba Droomorkest „The Music Stars" o.I.v. Jan de Klerk. In West-End: i#iwi^.j - t- uers «na miesuerK» en ocu, „ïiti vrouw. Nieuw-Charlois in het Carnissehuis aan iteten goed spel zien. in het bijzonder in de Lepelaarstngel het vierde toneelstuk i jjg dramatische scènes in het begin. De voor het voetlicht, dat door deze beide t regJe was bji de heer L. B. van Enk in wijkraden m een toneelconcours uitge- schreven is. Mc» voerde eop het „Gregor N.stery" o.l.v. de heer J. Broersen. Doordat vier personen door 2lekte ver minderd waren, moesten deze roJJen over genomen worden door anderen. De heer J. v. d. Plank van de wijkraad voor Ouü-Charlois" heette de aanwezigen welkom. In de Aula: Gaslicht „Gaslicht" was de titel van het toneel stuk. dat het ..Zuider Toneelensembie Zaterdagavond in de Aula van de Van Olclcnbarnevelt HB.S. opvoerde. Deze thriller werd vru vlot voor het voetlicht gebracht. De hoofdfiguur, mr Manning- ham. gespeeld door de heer J. Herwefjer, had echter nog meer m die koele Engelse stifl gespeeld moeten worden. Overigens werd het geheel goed naar voren ge bracht. De regie was in handen van de heer J. de Zwart De voorzitter, de heer L. Befjcr. heette de aanwezigen hartelijk welkom en deel de mede, dat men 21 November een uit voering in dc nieuwe Schouwburg aan het Zuidplein zal geven. In Lommerrijk: Pension Zonneschijn Als goede krachten samenwerken onder Zaterdagavond heeft de Rotterdamse Amateur Toneelvereniging W.W.V, in ge bouw West-Fnd een toneelavond gehou den. Op dit feest nam „Opa" Vermeulen afscheid van het amateur-toneel, „Opa" Vermeulen heeft 68 jaar het amateur toneel gediend. Vele vrienden en kennis sen waren dan ook gekomen om hem te feliciteren met dit unieke feit. Er werden veel sigaren aangedragen. Van kinderen, kleinkinderen en achter-kleinkinderen (die oók allemaal bij het toneel zyn) kreeg „Opa" bloemen en rookgerei. De verschillende afgevaardigden van toneel verenigingen spraken dc wens uit. dat „Opa", die momenteel 85 jaar is. nog bij vele toneeluitvoe.rmgcn tegenwoordig mag zijn, zij het dan als bezoeker. "W.W.V. voerde het toneelstuk „Als ma aan de touwtjes trekt" op. De heer C. Weers. mevr. 3. Weers, mej. C. Bergman, de heer M. de Wolf en mej, R. de Haan lieten goed spel zien. De heer C. Weers opende het feest, dat met een dansje besloten werd. In Lommerrijk: Maatschappelijk Werk19 Voor een aandachtig gehoor heeft de Rotterdamse toneelvereniging „Maat schappelijk Werk" Zaterdagavond in Lommerrijk een geslaagde opvoering ge geven van „De Grote Race" van Dorothy en Campbell Christie, Een detective-stuk, dat in tegenstelling tot het normale genre, dit keer de poli tic laat verliezen. Onder de deskundige regie van Dirk Ritman werd dit zeker met gemakkelijke stuk op voortreffelijke wijze en met vaart voor het voetlicht ge bracht. Alte medewerkenden waren volledig voor hun taak berekend en speelden met vol ie overgave. Zonder iets te kort te doen aan het spel van de anderen willen wij vooral noemen de vlijmscherpe inspecteur By- luig. door Lau de Wever prima vertolkt. Een gezellig bal tot 2 uur besloot deze avond. In Colosseum: Syi va Het Zuider Kinderoperette koor „Syl- va" heeft gisterochtend m het Colosseum- Thealer een opvoering van de Kinder- operette Sneeuwwitje gegeven. De klare kinderstemmen klonken htlder by het goede spel en zang en de vele aanwezigen, waaronder mevr. Gnmberg-Huyzer heb ben zich dan ook prima geamuseerd, De heer J. Meyer, voorzitter van „Sylva", heette iedereen hartelijk welkom. Aan Hammerstraat: De Volharding „De Volharding", brandweerveren icing van bluseenheid 17. volhardt niet alleen al tientallen Jaren in het blussen van branden, maar ook in het opgewekt vie ren van een groots jaarfeest. Voor het 47e feest trok heel 17 Zaterdag met aan hang naar bet zaaltje aan de Hammer straat. waar de ATV „DKR" de comedie „Het nestje van de antiquair" opvoerde. De aanwezigen hebben zich best geamu seerd, niet in het minst ook na afloop van het spel. toen Jan de Klerks Music Stars de balmuziek in overvloed lever den. Voorzitter C P. M. de Boer opende de avond, die werd bijgewoond door bijna alle hoofden van de bluseenheid. door be stuursleden van de brandweervereniging VZOD, en door enkele hoofden van an dere bluseenheden. Er was een grote tom bola. met mwr dan duizend prijzen, en men collecteerde voor de blinden. De echtgenote van onderbrandmeester Eijs werd als dank voor haar harde werken voor de vereniging een schemerlamp aan geboden: MAASTRICHT. De Limburgse Scheepvaartvereniging is bezig met de organisatie van de eerste „Lim burgse Havendag" die naar alle waarschijnlijkheid zal gehouden worden op Vrijdag 2 Juli a.s. te Maastricht. Een gezelschap van pro minente persoonlijkheden uit de Ne derlandse, Belgische en Duitse scheepvaart en industrie zullen er aan deelnemen. Dc belangen van Limburg met betrekking tot het waterwegen- vraagstuk staan tijdens deze Haven dag op de voorgrond. Verder wil men trachten op deze Havendag contacten te leggen tus sen de verschillende belanghebben den bij het scheepvaartwezen in Limburg, teneinde een grotere sa menwerking te bevorderen met ge lijk gerichte organisaties zowel in ons land als in Belgifi en Duitsland. ROME. Te middernacht is te Rome een verkeersstaking van twee dagen begonnen, waarbij zo- wei communistische als niet-com- munistische vakbonden betrokken zijn. Het gaat om loonsverhoging. Legerauto's en autobussen van reis bureaux zijn ingeschakeld om het verkeer op gang te houden. ARNHEM, Op de jaarvergade ring van de Ver, v. vrienden van het nationale park „de Hoge Veluwe", die Zaterdag te Arnhem is gehouden, werd meegedeeld, dat het aantal le den gestegen is tot 476, In 1953 zijn in het nationale park 45.000 bezoekers meer geweest dan in '52, waardoor het totaal is gekomen op 335.000. Het rijksmuseum Kroller- Muïler heeft 98,000 bezoekers getrok ken, tegen 67.000 in 1952, ofwel 31,000 bezoekers meer. moeilijke situatie van het ogenblik zo broodnodig hebben. Maar één ding, is het werkelijk onmogelijk het tijdschema enigszins aan te houden? Zoals wij reeds vaak bij de R.C. meegemaakt hebben, be gon ook deze voorstelling (voor en na de pauzei ver na het aangegeven tijdstip. Geen erge, maar wel een storende fout. die toch zo makke- hik verholpen kan worden. H. F. REEDIJK. Na twee weken te hebben gestaakt hebben de heiers in Rotterdam en omstreken van morgen weer bet werk her vat. Hiertoe werd besloten in een Za terdagmiddag in Odeon gehouden vergadering. De eis van de stakers was gelyk- trekking van hun lonen aan die van de heiers in Amsterdam. _Dit zou komen op een loon van f 95,bru to. Momenteel verdienen de meeste heiers tegen de 70,netto. Zij achten dit te weinig omdat hun. werk zwaar is en de slijtage aan kleding groot. Een aantal patroons was genegen, de eis in te willigen. Het Neder lands Verbond van Werkgevers in het Heibedrijf stelde zich echter op het standpunt, dat met stakende ar beiders met zou worden onderhan deld. De arbeiders hebben thans be sloten de staking te beëindigen, op dat onderhandelingen kunnen be ginnen. De staking was georganiseerd door „De Eendracht". Deze bond staat los van de Uniebonden, die zich te gen de staking hadden verklaard. WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft documenten van achttien jaar geleden vry gegeven, waaruit blijkt, dat de Ver. Staten in 1936 geweigerd hebben te voldoen aan een Frans verzoek om te prote steren tegen de opmars van Hit ler's iraepen in het Rijnland, waar mee de verdragen van "Versailles en van Locarno geschonden wer den. Op 8 Maart van dat jaar, de dag van de opmars, werd in Washing ton een dringend telegram van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Flandin, ontvangen. Hij ver zocht om, gezien de weifelende houding van Engeland, de situatie onder de aandacht van de president te brengen en om een Amerikaanse verklaring, waarin de unilaterale schending van de verdragen zou worden veroordeeld. Elf dagen la ter stuurde de toenmalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Cordell Huil, een boodschap aan zijn ambassade in Parijs, waarin hy zei: „Wij zyn van oor deel, dat wij niet in een positie zijn ZAANDAM. Dit weekend is het gezin van de boerenknecht S. Tam- minga te Westzaan gaan wonen na een varkenshok! De heer Tamminga werkte veertien jaar bij boer H, aan de Kanaalweg, maar werd in het laatste najaar opgezegd. Toen moest hij, met vrouw en kind, ook de dag- gelderswoning uit. die cie boer toe behoort, om plaats te maken voor de nieuwe knecht en diens gezin. Op advies" van de burgemeester heeft Tamminga's vroegere werkgever hem nu het varkenshok beschikbaar ge steld. dat voor menselijke bewoning geschikt is gemaakt. De belangstel ling voor de verhuizing was bijzon der groot. Geen scha door militair verkeer in Garderen GARDEREN. Het jaarverslag van de V.V.V. te Garderen over I9c>3 vermeldt, dat het toerisme op de Veluwe geen schade heeft ondervon den van het militaire verkeer. Dit wordt opgemerkt in antwoord op klachten van verschillende zijden, dat zulks wel het geval zou zijn. Aan de raad wordt voorgesteld een crediet van 60.000 beschik baar te stellen voor de uitwendige restauratie van het z.g. Herenhuis in het Park. Dit Herenhuis, het vroegere buiten „De Heuvel" hetwelk dateert van omstreeks 1750. verkeert in slechte staat Gezien de historische en ar chitectonische betekenis van dit pand hebben B. en W. doen nagaan, welke maatregelen noodzakelijk zijn. om het voor de gemeente te behou den. Daarbij is gebleken dat een afdoende restauratie een uitgave van tenminste 150.000 zal vereisen, n.L ongeveer 60.000 voor het uitwen dige en 90.000 voor het inwen dige van het gebouw. De wijze echter, waarop het" in wendig opknappen, moet worden uit gevoerd, wordt bepaald door de be stemming, welke aan het pand zal worden gegeven. Hoewel het geens zins twijfelachtig is, dat het voor een nuttig doel zal. worden aange wezen achten B. en W. het met het oog op de naderende Tentoonstel ling È-55, waarvoor het Herenhuis tijdelijk in beslag zal worden ge nomen, gewenst de beslissing om trent de bestemming en derhalve ook de inwendige restauratie op te schorten. Het is evenwel noodzake lijk het uitwendige herstel, bestaan de uit een grondige reparatie van de gevels, de daken eri de schoor stenen. terstond ter hand te nemen» Daar het pand voor het verricn- ten van de werkzaamheden zal moe ten worden ontruimd, is de huidige gebruiker, de Centrale Hervormde Jeugdraad van Groot-Rotterdam, de huur opgezegd. De Jeugdraad heeft het plan een definitieve behuizing te stichten, doch zal, in afwachting daarvan onderdak vinden in een. tij delijke cpstaL

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4