Archivaris gaat Schiedams historie beschrijven ANWB in conflict met autohandelaren ..Meisymplionie* op 1 Mei in de Plantage De CHU bestaat zestig jaar 118J5 AGENDA Hoe de jeugd de vacantie nuttig kan besteden 2.98 Derks Vrienden winnen de Eureka-cup WF-handballers winnen en verliezen VOORSTUDIES OVER ACTUELE PROBLEMEN Goed geoutilleerde archief Schoolvoetfoal- en handbal-tournooi Gras in brand Feestelijke herdenking op 27 April WAARHEID JN RECLAME WILTON KARPETTEN DUBBEL BOUCLÉ TAPIJT Esperanto wint veld Wandeltochten voor St Joris Doele Wie heeft iets verloren? Lezing voor Kath. jongeren Esperanto-agendo Veertig jaar bij Roelants Duivensport Baptisten houden toogdag Nieuw hechtenisbevel tegen Klaas Faber uitgevaardigd Dakbrandje bij Wenneker Gevangenisstraf voor dr Tsjeddi Jagan Fabrieks-directeur voor Baarnse klas Russische salami op jaarbeurs te,Milaan NAVO heeft nieuwe vlootcommandant 2 Dinsdag 13 April 1954 Ook heeft de nieuwe gemeente archivaris gevorst naar maritieme gegevens tijdens de laatste wereld oorlog, speciaal ten aanzien van de strijd in de Pacific, waar Amerika, Engeland en Nederland hebben ge vochten tegen Japan. Deze studie vormt een vrijwel afgerond ge heel, die wellicht als proefschrift gebruikt zou kunnen worden voor het behalen van een universitaire graad. Maar voorlopig denkt drs Kuver hier nog niet aan, zodat hij zich nu gaat bepalen tot een popu lair wetenschappelijke beschrijving van Schiedams verleden. „Het ligt op mijn weg de geschiedenis van Schiedam te be studeren en er dan wellicht een gedocumenteerde beschrijving van te geven, ïtëaar dat is een levenstaak. Daarom zal ik van tijd tot tijd voorstudies over actuele onderwerpen publiceren. En ik denk te beginnen met het bestuderen van de culturele ontwikkeling en de problemen, die daarmee ongetwijfeld samenhangen." Aldus vertelde ons de nieuw benoemde ge meente-archivaris, drs P. Th. 3. Kuyer, die sedert twee weken de stoel in het archief-gebomv aan het Oude Kerkhof bezet, die door drs J. van der Poest Clement is verlaten. De heer Kuyer was tot de idee om het Schiedamse culturele pro bleem eens pan een nadere be schouwing te gaan onderwerpen ge komen, tijdens een gesprek dat hij kortgeleden me+ een van zijn as sistenten heeft gehad. Het bevreemd de toen de nieuwe gemeente-archi varis, dat Schiedam met eens over eert behoorlijke schouwburgzaal be schikt- Dit moet vooortspruiten uit de culturele ontwikkeling van de burgery, die voor zover drs Kuyer bet kon bezien, vroeger steeds cul tuur was geboden met een politieke of religieuze omlijsting. Voorts was de heer Kuyer van mening, dat Botterdam wel heel erg, wat de cul turele manifestaties betreft, aan Schiedam heeft gezogen. Voor zover bekend, bestaat er ©ver Schiedam geen behoorlijk ge documenteerde geschiedschrijving. Wel heoben actieve burgers zich bezig gehouden een en ander te boek te stellen, fiet meest volledig is nog het werkje van dr A. Maas, dat in 1861 verscheen. Maar de standaardisering van de Schiedamse historie in al haar geledingen en aj-pecten vormt een levenstaak. De heer Kuyer is gaarne bereid hier mee een begin te maken, te meer, daar hij in Schiedam een bijzon der goed geordend archief heeft aangetroffen. Vol lof is drs Kuyer over het Werk, dat drs Van der Poest Cle ment heeft verzet. In de vijftien jaar, dat hij dit archief heeft ge diend, aanvankelijk voor enige da gen per week, daarna als een vol ledige dagtaak, heeft hij voor een ongeorganiseerde boel een keurig gerangschikt en getabeliariscerd ge heel gemaakt. Alles is -in handige klappers zeer gemakkelijk na te slaan, waardoor deze goede outilla ge van het Schiedamse archief lan delijke bekendheid geniet. Schiedam is voor de heer Kuyer «iet geheel onbekend, want Rot terdammer van geboorte heeft hij enige tijd op het' Rotterdamse ge meente-archief gewerkt. Voordat drs Kuyer in Schiedam werd benoemd was hij assistent van prof. Müo in Deiden, docent in de geschiedenis van het zeewezen. In deze functie heeft de heer Kuyer zich vooral bezig gehouden met de bestudering Van. het maritieme aandeel in de oorlogsvoering in de strijd, die m de geschiedenis bekend staat als „De tachtig jarige oorlog". De leiders »*an de deelnemende scholen aan het Paasvoetbal- en handbaltournooi, die nog niet het wedstrijd-formulier hebben ingezon den worden verzocht dit voor a,s. Zaterdag bij het secretariaat te doen. Daarna voor de wedstrijden. De for mulieren voor het handbaltoumooi voor meisjes moeten voor de wed strijden worden ingevuld en ingele verd. De deelnemende scholen wor den verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn. Doordat kinderen gistermiddag met lucifers zaten te spelen op een grasveld van de Nederlandse spoor wegen aan de Parallelweg, raakte het dorre verdroogde gras in brand. Ruim 250 m2 gras ging in vlammen op. De brandweer heeft onder lei ding van brandmeester D. de Jager met een straal op de waterleiding het vuur gedoofd. Onder de titel Meisymphonie zal de socialistische beweging in Schiedam het feest van de eerste Mei vieren. Op deze dag zuilen weer heel wat medewerkers van de feestrevue „Jubiieumklanlien" van de N.V.V.-Bestuur- derbond aantreden in de plantage op het concert-podinm. Zondagmorgen heeft onder be kwame leiding van de regisseur Gerrit Lmdenberg een repetitie plaats gevonden. Aan dit openlucht-spel zullen vele leden van de volgende verenigin gen deelnemen: Arbeidersmuziek- veroniging „Crescendo"; Gemengde Zangvereniging „Excelsior"; de Ar- beidersgymnastiekver. „Arma" met verschillende groepen en w.o. de acrobatengroep „Dc Stuwers"; de A.J.C.; de N.V.V.-vrouwenbond; en de Jongerenorganisatie van het N.V.v. „Jonge Strijd". Een Meispel met, tl kent het wel zó langzamer hand, meer dan 100 medewerkers? Ook enkele beroepsartisten van de Theatergroep „De Verenigde Spe lers" o.a. Paul Deen, Lies de Wind en Guus Verstraete verleneu mede werking en U zult het wei hebben begrepem .het geheel staat weer onder leiding van regisseur Gerrit Undenberg. Reeds nu al kunnen wij tl mede delen, dat de vóór-generalerepetitie zal plaats vinden op 20 April a.s. in net gymnastieklokaal aan de Prins hfauritsstraat om 8 uur n.m., terwyi de generale-repetilie zal Op 21 Mei bestaat de Christelijke Historische kiesvereniging in Schiedam Zestig jaar, welk feit op 27 April in een buitengewone ledenvergadering in Irene zal worden gevierd. Dan houdt de heer N. Koren, de tegenwoordige voorzitter van de kiesvereniging „Groen van Prinsterer", aangesloten bö de C.H.U. «en herdenkingsrede, waarin öe namen van alle corypheeën van deze politieke groepering nog eens de revue zullen passeren. De ver toning van de film „Meneer de Gouvernante" en het optreden van een goochelaar vormen de overige punten van dit feestprogramma. Hoewel hgt wellicht onwaarschijn lijk zal klinken, isx de Schiedamse Historische Kiesvereniging ouder (Advertentie IM.) Ah speciale Pa as-attractie, morgen 9 uur verkoop van een partij PRIMA WOLLEN in een aantal warme Perzische dessins. Een bijzonder mooi en degelijk karpet, in de volslagen maat 300 x 200, van 145.- NU Morgen eveneens een speciale aanbieding in een sterk tapijt Yoor huis- en slaapkamer, 100 cm. breed V8tf 3.95 per meter plaats hebben in de grote zaal van „Hot Volksgebouw", Tuinkaan 50 en Wel op 29 April a.s. Ongetwijfeld zullen zij die de feestrevue „Jubileumklanken" des tijds iti het Passage-Theater hebben gezien, thans wel een gang naar de Plantage willen maken, temeer om dat ditmaal de toegang gratis zal zijn, om nog eens de kennismaking met het werk van Gerrit Linden- berg te hernieuwen. De voorzitter van de Duitse On derwijzersbond, de heer Karl Kröber rector aan de Volksschool te Kitzïn- gen (Duitsland), heeft het onderwijs in Esperanto voor 7e en 8e klas, ver plichtend gesteld. Ook de aan de school verbonden leerkrachten moe ten aan het Espéranto-onderwïjs deel nemen. Op 16 Dec. 1953 's namiddags om 5 uur, ontving de directeur van, het Europese Centrum van de-VéFenigde Naties in Genève een aantal hoog geplaatste gasten ïr» de grote zaal van het ÜJJ.O. paleis. Er werden redevoeringen afgestoken door voor aanstaande Esperantisten, de heren Harris, Privat en Jacob en na afloop daarvan werd de nieuwe sprekende film over Australië met Esperanto tekst vertoond. De staf van de Uno w-as uitgenodigd. De een jaar geleden opgerichte Wereldfederatie van Aquariumbe- zitters besloot in een vergadering, waarin 9 buitenlandse vertegenwoor digers aanwezig waren als Ame rika Esperanto als contactmiddel te gebruiken. Wat men moet weten; Apothekers-nachtdienst: -Jansen, Swammerdamsingel 41. Bellen bij ongeval; G.G. en GJX Tuinlaan SO. Teh 69290. Leeszalen; Gem. Openbare Leeszaal en Bibl. Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 3.30 uur. Zondags ge sloten. R.K. Leeszaal en Bibl.; Dam, ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 UUr, Zondags gesloten. Bioscopen; Monopoïe. 2, 7 en 9 uur: „Anna". Passage. 2 en S uur: „Berlijn- Oostzone". Bijeenkomsten: Huishoudschool, 7 uur: Tentoon stelling. Astoria, 8 v.: Filmavond ANMB. Volksgehouw, 7.30 uur: Ouder commissie W. BrouwerschooL Het clubhuiswerk van de ,.St. Joris Doele" viert dezer dagen zijn eerste lustrum. Voor dit werk, waaronder UOO jongens en meisjes vallen, is veel, heel veel geld nodig. Een drietal Schiedamse Wandel- sportverenigingen, „De Schiedamse Wandelaar", „De Trekvogels" en .Het Rode Kruis" hebben een voor stel aan het bestuur van „De St, Joris Doele" gedaan, om wandel tochten te organiseren voor dit mooie clubhui3werk, welk voor stel door het bestuur dankbaar is aanvaard. Deze nationale wandeltochten zul len gehouden worden op 1 en 2 Mei. Er zal worden, gewandeld over af standen van 30 en 15 km. Ingeschreven kan worden op de volgende adressen; G. Lagendijk, Cannemanstraat 14. Rotterdam v.m. Overschie; P. Ooms v, Alphenstraat 6. Rotterdam; B. G. Kervezee, Ver- De eerste contactavond van de Bestuursraad van de Schiedamse Gemeen schap was Maandagavond in de cantine van de firma Roelants gewijd aan de jeugdvacantiebezigheid. Twee bij uitstek deskundige inleiders, de heren W. A. J. M. Stroux, inspecteur van het Onderwijs te Delft en voorzitter van de Delftse Vacantieschool, en de heer N. M. K, Kalis, leider van Haag se jeugdkampen, waren uitgenodigd onj iets te vertellen over hun erva ringen met de jeugd-vacantiehezigheid. heijstraat 82, Vlaardingen; H. J. van deelneemt! In verband met de plannen voor de Schiedamse Vacantieschool, die deze zomer in Den Haag zal starten, vertelde de heer Stroux een en an der over de ontwikkeling van dit werk in Delft en gaf met cijfers en practische voorbeelden een indruk van de practijk. De Delftse Vacantieschool is ont sproten uit een kinder uitzending, die door een R.K. groep in 1948 ter hand werd genomen. Er kwam een over koepeling tot stand, die drie zelf standig werkende afdelingen onder zich heeft. De Vacantieschool omvat drie weken van Augustus, t.w, twee in de Delftse Hertenkamp, waar men de beschikking heeft over 4% ha. grasland en één week in Schevenin- gen, waarheen de kinderen dagelij- s per trein werden vervoerd. In ver band met het uitvallen van de ver binding RotterdamScheveningen, zal men het' vervoer dit jaar echter met autobussen moeten regelen. Van de zijde van het Delftse ge meentebestuur heeft men van de aanvang af de grootst mogelijke me dewerking ondervonden. Werd in 1949 een subsidie van 10.000 ver strekt, dit jaar zal het vereiste be drag waarschijnlijk de 21.000 over schrijden. Daarnaast vindt jaarlijks een grote collecte plaats, die het voor Delft uitzonderlijke bedrag van ca. 1800 pleegt op te brengen. De bij drage van de ouders is gesteld op 4.per kind. In bijzondere geval len kan hiervoor nog vrijstelling worden verleend. Begon men in Delft de Vacantie school met een deelneming van 1500 kinderen, dirjaar worden er al 3500 verwacht, wat betekent dat de helft van alle schoolgaande kinderen aan deze vorm van vacantiébesteding NU BINNENWEG BEWERUANOSEIAAM dan de landelijke C.H.U. Maar dit laat zich eenvoudig verklaren, want de Christelijk Historische Unie is een unie,, een bundeling van plaat selijke kiesverenigingen, die eerst later z'n beslag heeft gekregen. Aangezien het archief van de Schiedamse Kiesvereniging in de oorlog door de Duitsers is vernie tigd, heeft men pogingen onderno men een en ander te achterhalen. De heer Koren heeft zich vastge klampt aan courantenberichten uit de negentiende eeuw en ljwara tot de conclusie, dat omstreeks eind Mei 1894 een Christelijk Historische politieke groep was ontstaan. Als datum is aangehouden 21 Mei. Op richters waren ds. Schrijver en de heer Schellevis, die zich in die da gen afzonderden van de Anti Revo lutionaire groepering. Reeds in 1895 stelde de C.H. Kies vereniging, die toen de naam van „Eendracht" droeg, de heren P. La- verge en C. v. d. Vlies canöidaat voor de gemeenteraadsverkiezing, welke beide heren ook werden ge- kozend In later jaren werd deze christelijke politieke partij wier naam inmiddels in „Groen van Prinsterer" was omgezet, nieuw le ven ingeblazen door de heren Kleyn Scheffer en T- Slavenburg, welke laatste de eerste C.H.U.-wethouder in Schiedam zou worden. Zeer veel werk hebben ook de heren JNT. Krabbendam en H. Heukels als ei kaar opvolgende voorzitters, ver richt. Het krachtigst was de kies vereniging in de jaren kort yoor de laatste wereldoorlog, toen de heer N, Koren, die samen met de heer J. D. Vogelij reeds in 1927 een jon- geron-groeöering had opgericht, de voorzittershamer overnam. Tot 1941 heeft men zich in de oor logsjaren kunnen handhaven, doch toep eenmaal de politieke partijen door de Duitse overheersers werden verboden en de heer Koren als gij zelaar naar St. Michelsgestel werd gevoerd, heeft de kiesvereniging „geslapen"- Direct na de bevrijding werd men weer „wakker" en ont wikkelde zich het poitieke leven, zoals we het vandaag de dag ken nen, Nd de bevrijding werd eerst de heer H. v. d. Kraan en daarna de heer Th- J. L. v. d. Berg als C.H.U.- wethoud«r gekozen. In de raad is de C-H-tf" behalve een periode van 5, steeds door 4 leden vertegenwoor. digd geweest. Burgerlijke Stand Geboren: Roelof z. v. A. van Groot- veid en A. H T. Mulder; Johannes z. V. P. H- van der Mark «i M. Ut tel- Louis® d, v. J- Wesierveld en J. E. Vroegh; Rudolf H. z. v. H. P?ot en A- Dom; Wihem F. Z. v. J. Verbiest en F. J'ö^rieden: W. tJijtdewllligen, 17 J,1 M, R. "Wei;, we duw* va» M, K, van DuK 50 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 9 12,30 uur en 26 uur. Armbandje; 1 paar zwarte motor- handschoeneo; kop van een rijwiel lamp. Te bevragen bij de vinders: kin- derbril, J. Hooft, Rozenburgerplein 6a; 3 sleuteltjes, H. v. Triel, Pr. Fr. Hendrikstr. 22a; bril in étui, C. Baan- vinger. Boerhavelaan 100b; ring met sleutels, P. Steeds, Noordvestlaan 8; kinderbril, S. Vermeer, Alb. Thijm- straat 56; wandelstok, H. v. d. Kamp, B.K. laan 262b; 1 paar damesschoe nen, H, v ,d. Vaart, Gr. Markt 8; rood groene das, W- v. Klink, Rubenslaan 22; wollen dameshandschoen, Zoete- man, Frans Halsplein 31b; wollen shawl, Jansen, Maasstraat 17; wollen shawl, J. Roerling, Alb. Thijmstraat 4b; portemonnaie, G. Fok, Lorentz- plein 26; plastic kindertasje, G. Vrij dag, Nwe Maasstraat 35b; rode auto ped, Tuinder, Oostsingel 118; rood kinderfietsje, A. Brinkman, Bilder- dijkstraat 20b; autoped, Overgoor, L. Achterweg 29b; grote schop, Voile- bregt, v. Beverenstraat 12b. Drunen, Rotterdamsedijk 413, Schie dam en J. Lagendijk, Vlaardinger- diik 225. Schiedam, Gestart wordt vanuit de St. Jo ris Doele, Doeleolein, Schiedam. Voor de leden van de Jongeren van de Katholieke Kring heeft gis terenavond de heer dr Hoönhout. leraar aan het Fransiscus College, in de bovenzaal van Musis een bespreking gehouden over de in houd van het spel Marieke van Nimwegen. dat de volgende week werdt opgevoerd in Passage-theater. De opening van de avond ge schiedde door de vice-voorzitter van de JJ5.K.» de heer L. de Leede, die ook de spreker van de avond in troduceerde. 3n zijn causerie memoreerde spre ker dr Hoonhout dat door het „spel" het kind de kans krijgt om uiting te geven van innerlijke ge voelens, van datgene wat het diepst in het kind leeft, Zo is ook het „spel" van iedermens gedurende zijn leven: de innerlijke gevoelens omtrent de verhouding God en mens, zonde en staat van Genade, de problemen van goed en kwaad. Zo moet ook gezien worden het „spel" dat Marieke van Nimwegen speelt. Marieke speelt in dit stuk, met het goede van de mens in zich, tegen Moe oen, de vlees geworden echte duivel, zij verliest 't duel met de Satan, wordt een_ slechte vrouw, om later, haar dwaling inziend, als uiting gevend aan de diepste inner lijke gevoelens van het hart te be keren. Verschillende citaten uit het duel Marieke-Moenen werden gelezen, waarbij de declamaties van Marieke vertolkt werden door mej. Nel Lens uit Vlaardingen, terwijl dr Hoon hout die van Moenen citeerde. Merkredon, la 14an de aprilo. kdo v. Loon parolos por ni pri „La prak- tika valoro de Esperanto" Venu multnombre al gek: v. Gink Floeg- straat 19. La 17an de aprilo parolos kdo Adrev el Nancio en la rotor- dama borso. Beperkt Delft zich zowel in de Hertenkamp als aan het "strand tot de ontspanning zonder meer, in de kampen, welke de „oubaas" van de Haagse padvinders, de heer Kalis, regelmatig leidt, wordt aan deze ont spanning een bepaalde vorm gege ven. Van de opening tot aan de slui ting loopt een vaste lijn door het ge heel, die erop gericht is verantwoor delijkheidsgevoel en teamgeest aan te wakkeren. Het leiden van zulke kampen is beslist geen gemakkelijk werk, aldus de heer Kalis, maar wan neer over voldoende fantasie, ener- Vandaag herdacht de heer H. Graven de dag waarop hij voor veertig jaar in dienst trad bij de Koninklijke Nederlandse Boekdruk kerij H. A. M. Roelants. Vanmorgen werd de jubilaris met zijn vrouw en dochter gecomplimenteerd in de cantine van het bedrijf door de heer H, L. Jonker Roelants, een der di recteuren. In hartelijke bewoordin gen releveerde deze directeur bet werk van de heer Graven, die aan vankelijk als drukker is begonnen en nu het archief beheert. Hij over handigde de jubilaris een cadeau onder couvert. Namens de collega's voerde de heer L. de Klerk het woord, die hem namens het gehele personeel een armbandhorloge aan bood. De heer Kousemaker ver tolkte de gevoelens van de ANGB, namens welke organisatie hij de heer Graven eea cadeau onder cou vert aanbood. De jubilaris heeft verder de dag in huiselijke kring doorgebracht. gie en liefde wordt beschikt, heeft men alle kans deze jeugd te grijpen. Ook in Den Haag wordt evenals in Delft het geval is en in Schiedam het plan is, door de drie richtingen samengewerkt met volledig behoud van eigen zelfstandigheid. Namens de Schiedamse Gemeen schap heeft de heer M. Holl dank gebracht voor de gegeven toelichting, waarop Schiedam zich bij het verder uitwerken van de plannen kan base ren. Zondag hield de „Blauwe Doffer" een wedvlucht vanuit Kesteren, een afstand van 77 AJn. Gelost werd om 3 uur 30 minuten. De eerste duif arriveerde om 9.28.32. De laatste prijswinnende duif om 9.33.22. De uitslag was: 1 A. P, de Rauw; 2, 11 Van Leeuwen Scbrumpf; 3, 6, 9, 17 W. H. Schrumpf; 4, 21 Sloot en Vrauwdeunt; 5, 7, 14, 19 Th. Dui- venbode; 8 Mej. v. d. Hoeven; 10 Kerkhof; 12 v. d. Steen; 13, 15 H. J. Brohling; 16 A. J. Kazenbroot; 18 A. Limborg; 20 A. Schepers; 22 A. Boes; 23 A. Broeders; 24 J. W, Kazenbroot; 25 Dm er. In de zaal van de Baptisten Ge meente te Schiedam, Broersvest 55, wordt 2e Paasdag een grote toogdag gehouden, waaraan Gemeente uit Leiden, Haarlem, Den Haag. Rot terdam en Gouda zullen medewer ken. Verschillende bekende spre kers. ö.a. zendeling Hoekendijk, zullen het woord voeren. Zangkoren uit verschillende"" deelnemende ste den zullen zingen. De toegang is voor een ieder toegankelijk. Op Goede Vrijdag Gemeente-bureaux gesloten Ter, algemene kerml3 wordt gebracht, dat de gemeente-bureaOX op Vrijdag, 16 April a.s. (Goede Vrijdag) voor het pu bliek zullen zijn gesloten, Het burteau voor de BurgeUjKe Stand, Nleuwstraat 26 (kamer 7) zal op dte dag van 9.00 tot 9.30 uur zijn geopend, even wel uitsluitend voor bet doen van ge boorte- en overlijdensaanglftett. De dienst in het Openbaar Slachthuis zal op genoemde dag worden waarge nomen als op Zon- en feestdagen. De Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de filialen zullen ook op Zaterdag, 17 April gesloten zijn. HBSS won van Sunlight In ons blad van gisteren meldden wij. boven het verslag van de wedstrijd SunlightHBS, dat HBS van Sunlight verloor. De opmerkelijke lezer zal ech ter begrepen hebben, dat dit Juist an dersom moest lulden, want HBB won met 32. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De A.N.W.B. heeft zich met de publicaties dat h(j voor nemens is autobeurzen voor zijn le den te organiseren, duidelijk bet on genoegen van de Bond van Auto mobiel- en Garagebedrijven (BO- VAG) op de hals gehaald. Na het protest dat de BOVAG vo rige week tegen deze auto-veilingen liet horen, is zij verder gegaan. In een schrijven aan alle aangesloten bedrijven verbiedt de BOVAG hun advertenties te plaatsen in de bla den van de AJJ.W3. en op eniger lei wijze mee te werken aan deze autobeurzen. Het hoofdbestuur van de BOVAG spreek in dit rondschrij ven de mening uit, dat de R.AJ. binnen enige dagen een dergelijk besluit zal nemen. Met het besluit autobeurzen te or ganiseren, begeeft de ANWB zich, naar de overtuiging van de BOVAG, op het terrein van de bona fide han del in tweedehands automobielen. De mogelijkheid, dat de ANWB in de toekomst meer van dergelijke beurzen gaat organiseren en daarin ook andere motorvoertuigen betrekt, is volgens de BOVAG geenszins uit gesloten. De BOVAG-leden wordtin ditzelfde rondschrijven aangeraden reeds opgegeven advertenties voor de ANWB-bladen te annuleren. De juridische afdeling van de BOVAG zal, indien hierdoor moeilijkheden ontstaan, de leden van advies dienen. De ANWB had vanochtend nog geen officiële mededeling van de BOVAG inzake deze kwestie ge kregen. Men spreekt bij de ANWB van een „zeer onelegante maatre gel", waarvan de rechtmatigheid wordt betwijfeld. Brommer contra auto; schedelbasisfractuur Op de Nieuwe Haven hoek School straat verleende gisteravond een bromfiets, bereden door de 32-jari- ge electrisch lasser M. de H. uit de Christiaan Hugenstraat geen voor rang aan een personenauto. Er ont stond een botsing, tengevolge waar van de bromfietsberijder tegen de straat werd gesmakt. De man, die een schedelbasisfractuur opliep, is per ambulancewagen van de G.G. en G.D- naar het Gemeentezieken huis vervoerd. DUSSELDORF De rechtbank te Düsseldorf heeft Dinsdag op nieuw een bevel tot inhechtenis neming van de uit de gevangenis te Breda ontvluchte Nederlandse oorlogsmisdadiger Faber uitgevaar- digd. De Westduitse rechterlijke in stanties onderzoeken, of Faber krachtens het Westduitse recht ge recht kan worden voor de feiten waarvoor hij in Nederland is ver oordeeld. In de Kajuit-Bar aan de Hoogstraat werden gisterenavond de laatste van de 18 blllardwedstrijden gespeeld Ln het concours om de „Eureka-cup". Voor de 6e maai had dit concours plaats en was de Biljart-Vereniging „Pleinzicht" verdedigster van de cup. Derks Vrienden I bleek met 24 punten de hoogste score te hebben behaald en komt dus voor één jaar in het bezit van het kleinood. De wedstrijd-leider, de heer G. D. van Schellebeek, heeft niettegen staande de vele werkzaamheden wel* Pleinzicht is er dit jaar niet in ge- j aar2 een concours verbonden zijn, slaagd de cup te behouden, anders zou deze prijs eigendom geworden zijn. Met een achterstand van 8 pun ten. op Derks Vrienden I kwam het op de tweede plaats. Het le herenhandbalelftal van Wilton kon het niet tot een over- j winning brengen tegen wings uit Den Haag. Het leek er zelfs in het j begin op dat zij een grote nederlaag zouden incasseren, want na 10 min. spelen stonden de Hagenaars al reeds met 4—0 voor. Er werd gerust met een 3—7 voorsprong voor Wings. Na de thee beet de Wiitonploeg feller van zich af en met nog on geveer 10 minuten te spelen hadden zij de achterstand ingehaald tot 8-9. Met deze stand kreeg Wings 2straf- worpen te nemen, welke beiae ge mist werden. Ook aan de andere kant werd een 13 meterworp toe gewezen, doch Wiltons midvoor deed niet onder voor zijn collega en schoot hard over. Hierna maakte Wings nog een doelpunt en kwamen de rood witten er niet meer aan te pas. Dames 1 kreeg met het mooie weer niet de gelegenheid om te spelen, daar BR.C. uit Delft mets van rich liet rien of horen. Hetzelf de euvel kwam ook voor bij het 2c dameselftal. Hier was het Zuid wijk dat verstek liet gaan. In dc nacom- petitie speelde net 2e herenelftal zijn eerste wedstrijd en wel tegen Dyna mo 3. Dat dit elftal hoge ogen zal gooien bleek wel uit het vertoonde spel. Frisse en snelle aanvallen wer den er opgebouwd en vele ook net jes afgewerkt. De ruststand was hier 5—1. In de tweede helft maakte Dy namo nog 1 tegenpunt en de W.F.- voorwaartsen lieten nog 9 maal het net trillen, eindstand 14—2. De ju niormeisjes die hun eerste wedstrijd speelden hebben dit ook gelijk goed gedaan door de Meeuwen met een 11—7 nederlaag naar Rotterdam te rug te sturen. Ook het meisjesad- spirantenzevental boekte een over winning in hun eerste wedstryd al was hier het verschil niet zo erg groot. Met de rust hadden zij een 10 voorsprong en. in dc tweede helft scoorden beide ploegen ieder nog 1 maaL Ria Leuthoiff was de maakster van de beide doelpunten voor de jeugdige rood witten. zich uitstekend van zijn taak gekwe ten. De voorzitter van Eureka, de heer L de Jong, heeft de spelers dank gezegd voor de sportieve wijze waar op strijd is geleverd, en sprak de hoop uit dat zij ook een volgend jaar aan het concours zouden deelnemen. Hierna volgde de uitreiking van de prijzen. le prijs Cub met beker: Derks Vrienden 24 punten, 96,467»; 2e prijs: Pleinzicht 16 punten 85,77%; 3e prijs: E.V.S. A 16 punten 77.64%; 4e prijs: E.V.S. B 14 punten 90-34%; 5e prus: Luctor et Emergo, Maassluis, 10 pun ten 82.647? Begrijpelijk had het bestuur van Eureka veel vriendelijke woorden van dank en waardering in ontvan; te nemen, met de beste wensen voor de toekomst. In gezellige sport-sfeer bleef men geruimen tijd nog bijeen. Overwaaiende vonken uit schoorsteen waren de oorzaak, dat er een begin van dakbrand ont stond in het pand van de distilleer derij Wenneker en Co aan de Schie 98. De brandweer die terstond met groot materiaal uitrukte, wist het vuur in de kiem te smoren zodat slechts enkele planken onder de dakpannen door de vlammen wer den aangetast. „Wij hebben", aldus een woord voerder van de ANWB, „ons met de BOVAG in verbinding gesteld, voordat wij uitvoering gaven aan onze plannen i.v,m. de reorganisatie van de autobeurzen. Bij de eerst* bespreking met deze organisatie over deze veilingen hebben wij toe gezegd, indien er bezwaren-warén, de plannen ln te trekken. Wij heb ben zes weken lang op antwoord gewacht Toen. dit uitbleef hebben wij, nadat de BOVAG hiervan op de hoogte was gesteld, meer bekend heid aan onze plannen gegeven. De BOVAG heeft dus ruimschoots de tijd gekregen eventuele bezwaren kenbaar te maken. Zij hebben ech ter niets van zich laten horen". GEORGETOWN (Brits-Guyana). Dr Tsjeddi Jagan, de afgezette pre mier van Brits-Guyana en leider van de Progressieve Volkspartij, is Maandag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, wegens over treding van een verordening, waar bij-zijn bewegingsvrijheid tot Geor getown beperkt werd-. BAARN. Op 28 April wordt in de Oosterscbool een bijzondere wijze van onderwijsvernieuwing gede monstreerd. De techniscb-directeur van de Philips' Phonografische In dustrie de heer P. R. Dijksterhuis, zal aan een aantal klassen van deze openbare lagere school les geven over de fabricage van gramofoon- platen. Tot het onderwijssysteem op deze school behoort het streven om de kinderen zoveel mogelijk op de hoogte te brengen van wat er in de maatschappij leeft. Hieraan zal de PPI op deze wijze haar medewer king verlenen. Na de les gaan de leerlingen een bezoek brengen aan de gramofoon- plateniabriek. Utrechtse politie vraagt inlichtingen over een. onbekende vrouw UTRECHT De commissaris van politie, chef van de justitiële dienst in Utrecht, maakt bekend dat Zon dagmiddag op de openbare weg een vrouw werd aangetroffen die ken nelijk geestelijk gestoord bleek te zijn. Uit niets kon haar identiteit bLijkon. Zij is overgebracht naar de afdeling .neurologie en psychiatrie" van het Stads- en Academisch Zie kenhuis. Signalement: lang 1.6a m, tenger postuur, grijzend polkahaar^ leeftijd plus minus 50 jaar, gekleed in grijze mantel, grijze rok, zwarte jumper, lage lichtbruine schoenen, drneg een tasje van peau de suede bij- zich Haar linkerhand is kromgetrokken door rheuma. De Utrechtse politie vraagt inlichtingen, die tot vaststel ling van de identiteit kunnen leiden. PORT SAID. Volgens de poli tie te Cairo hebben Britse soldaten vanuit een jeep geschoten op twee Egyptenaren te Elkaab, 32 km ten Zuiden van Port Said. Een van de Egyptenaren werd ernstig gewond; de andere zou zijn overgebracht naar een Brits kamp. MILAAN De Russen hebben dapper water naar de zee gedra gen zij zijn op de grote jaar beurs van Milaan met een inzen ding Russische salami verschenen. De Italianen waren verbijsterd en verrast Sommigen vroegen scep tisch: „is dat echte salami?" „Ja. en het is zeer goede worst?', zei een van de dames van de Rus sische stand. De reusachtige inzending van de Sowjet-Unie trok veel aandacht. De tentoongestelde cosmetica en par fums waren uitstekend, maar de ra dio's 2agen er wat ouderwets uit. Bulgarije parfumeerde een hela tentoonstellingszaal met een fon tein, die rozenwater spoot, In de Bulgaarse stand was jam te zien, die een rozenaxoma had, NORFOLK (Virginia). De 56 jaar oude admiraal Jerauld Wright heeft gisteren het commando van de Amerikaanse Atlantische vloot en het NAVO-commando in het Atlantische gebied op zich geno men. Admiraal Wright, die in beide commando's de opvolger van admi raal Lyade McCormick is, aan vaardde zijn nieuwe functies met een plechtigheid aan boord van het slagschip „New Jersey". Zaak politie-corpschef uit Onstwedde weer behandeld GRONINGEN. Voor de vierde keer heeft het Ambtenarengerecht zich bezig gehouden met het be roep, dat O., de chef van het poli tiecorps in Onstwedde, heeft aan getekend tegen het hem door de burgemeester van die gemeente ver leende eervol ontslag wegens on geschiktheid. Zowel de burgemeester, öe heer S. H Knottnerus, als de raadsman van O., mr Kopplus, hebben de grieven die te gen O. waren aangevoerd, weer de revue laten passeren. Mr Roppitis kwam tot de conclusie, dat het ontslag niet gehandhaafd kon worden Burgemees ter Knottnerus echter concludeerde, dat. het ontslag volkomen gerechtvaardigd was Het Ambtenarengerecht bepaalde de uitspraak over drie weken. J. F. van Hengel president Nederlandse Kamer van Koophandel in de V.S. NEW YORK. De Nederlandse Kamer van Koophandel in de Ver enigde Staten heeft de heer J F, van Hengel tot zijn president be noemd- De heer Van Hengel is de opvolger van de heer Anton D. Bestebreurtje, die de functie tien jaar lang heeft bekleed. De heren J. A. de Lanoy en C. H. Coryat zyn herkozen als vice- president en de heer G, Peter Fleclc is als zodanig benoemd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1