Gouden S.Y.V. huldigt groots zijn pioniers Pers gehinderd door rechercheurs Voorzitter C. Maltha door KNVB onderscheiden Zeer geslaagd tournooi in de Beurs CJMV voert „Jeep-actie" Operatie „Ping-ping" door de Spaarbank 1111III Heropening toneelzaal van Gorzen-kerk Rood-groene manifestatie in Musis Sacrum Bekende namen r Gedenkboek voor de ere-leden VJ AGENDA Van de groene tennistafel r~ Hemelvaartsdag SVV-Ajax ESB bestaat 50 jaar DHS speelt tegen Roekan je Pech voor Kethel Promotiewedstrijden van NOAD Onderscheid i ngen bij de Veglo Burgerlijke Stand Ouderenvereniging was bijeen GTB-nieuws Kosteloos inenten Y.S. pogen buiten Indoehinese oorlog te blijven Communisten buiten de wet in West-Berlijn Finse regeringscrisis geëindigd VEGLA voetbalt zomersavonds Schoorsteenbrand j e Winkelsluiting op Koninginnedag .Omheiningscomplex' van krijgsgevangenen INCIDENTEN IN DE KEUKENHOF Donderdag 29 April 1954 Op waarlijk indrukwekkende wyze heeft het gouden SVV gisteravond tijdens een buitengewone ledenvergadering in Musis Sacrum zijn pioniers gehuldigd. Drie ere-leden werden met luid applaus door de rood-groene schare begroet, zes leden van verdienste vielen eenzelfde verwelkoming te beurt, terwijl voorts een. aantal leden, die 40 of 25 jaar lid waren voor het forum van de vereniging het erc-metaai op dc borst werd gespeld. Maar het bleef niet alleen bij deze manifestatie, die weer eens overduidelijk aan toonde, welke hechte banden de SVV-ets aan hun club binden; een bijzondere huldiging betrof de voortreffelijke voorzitter van de rood-groene gemeenschap, de heer C. Maltha, die door het KNVB-bestuur met het zilveren ere-teken van de voetbalbond werd begiftigd, omdat hij met vaste hand 25 jaar de voorzittershamer hanteert. Eenzelfde onderscheiding werd posthuum verleend aan de kortelings overleden secretaris-penningmeester, de heer J. F, Hofmun, wiens verscheiden een plotseling'® schaduw over de gouden feestvreugde werpt. Zowel drs C. Reysiger, de vlce-voorzitter van de KNVB, als de clubvoorzilter, de lieer Maltha, hebben de onvergetelijke heer Hoiman in treffende woorden herdacht. Wcik een plaats SW In liet hart van de heer Hofman heeft ingenomen, bleek wel, toen bij liet aan bieden van de geschenken een spaarbankboekje werd overhandigd, ver meldende een legaat van de heengegane bestuurder, bestemd voor dc bouw van een jongens-tribune op het toekomstige nieuwe terreinen-complex. Voor de „Hofman-tribune", Het overvolle toneel van Musis Sacrum met leden, die op de een o£ andere wijze gedurende lange tijd hun beste krachten aan SVV hebben gegeven moet toch wel een onuitwisbare indruk hebben ge maakt op die leden in de zaal, die nog niet op zo'n staat van dienst kunnen bogen. „Dit is de kern van onze vereniging." zei voorzitter Mal tha. En daar raakte hij de spijker precies op zijn kop. Hij eerde met deze woorden de verdiensten van .hen, die hij zo juist had onder scheiden met ere-tekenen en hij trof daarmee bij de jongere de juiste gevoelige snaar om alle krachten in te zetten om ter gelegener tijd ook tot zo'n uitverkoren groep leden te mogen behoren. Deze gehele buitengewone verga dering, die niet alleen door de aan wezigheid van de dames van de le den, maar ook door de medewer king van het muziekgezelschap „De Troubadours" een feestelijk tintje droeg, en dan ook als inzet voor de jubileumfeesten was bedoeld, was een voortreffelijk staal van „de band. die bindt". Hier vierde de clubgeest, de onderlinge vriend schap en de verenigings-homogeni- teit hoogtij. Iets waaraan het in het - verleden bij SW wel eens heeft ontbroken. Dit vertelde de heer Maltha in zijn uitvoerige historische overzicht, waarin hij op heldere en - overzichtelijke wijze de ontwikke ling van de rood-groene spruit be lichtte. „We vergaderden vroeger in het zaaltje ..Liefde en Vrede", maar het was altijd ruzie en kift", zo zei de zilveren rood-groene president. En ook de vice-president, de heer B. J. Oetker, die in een sprankelende toespraak de grote verdiensten van de heer Maltha releveerde, gewaag de van niet altijd plezierige verga deringen uit de begin-periode van SW's ontstaan. Het was o.m. de heer Maltha, die in de dertiger ja ren, toen SVV in zijn moeilijkste tijd verkeerde, met krachtige hand de vereniging naar hetere welvaart leidde. Vele bekende namen passeerden de revue in de herdenkingsrede van de lieren Maltha. Namen als de gebroeders Hoorman, Jun Post, de gebroeders Bras, Rensman, Fru- dïchcr, Hofman, Janus Osterholt, Dirk Lelieveld, allemaal legenda rische figuren, wier persoonlijkheid een begrip voor SVV is geworden. De periode van het veld achter Gusto, later de opening van liet te genwoordige veld aan de Westfran- kenlandsedijk, het instellen van het junioren-voetbal, het verblijf van SW in de overgangs-klasse, de z.g. margarine-afdeling, en van zeer re cente datum de entree in de eerste klas en het kampioenschap van Ne derland; het zijn alle hoogtepunten in de geschiedenis van de rood groenen, waaraan met veel genoe gen wordt teruggedacht. Evenemen ten. die vreugde schonken in het leven van hen, die het beleefden; sportmanifestaties van de eerste or de. die er voor oen groot deel ine hebben bijgpdragen. dat SVV niet alleen een bekende maar ook een goede naam kreeg in de Nederland se voetbalwereld. Bovendien legden Hoewel het gedenkboek van SW nog niet geheel klaar is en er bij de drukker, die het ver vaardigt, met man en macht wordt gewerkt om het voor Zaterdag klaar te krygen (op die dag kun nen de leden liet b«ek op het ter rein komen afhalen) kon gister avond aan de ere-ledcn toch reeds een exemplaar van, dit bijzonder fraai uitgevoerde gedenkboek Worden uitgereikt. zij de grondslag voor de topklasse, in welk stadium de club zich mo menteel bevindt- „En dan was het voetballen er niet alleen om uit te blinken op het sportveld, maar ook om door middel van de sport het lichaam te verstevigen en te ont wikkelen. zodat nien als een gezond mens in de maatschappij stapte. Want dat is een zeker niet te on derschatten taak van de sportge- meenschap. waavioe SW behoort," zei voorzitter Maltha. Na dit historische overzicht gaf de vergadering gaarne gevolg aan de uitnodiging van de heer wnd.- praeses, de heer Oetker, om de he ren C. Maltha, A. Hoorman en L. C, Sigmond te benoemen tot ere-leden. De heren W. Hoog huis, W, Burg, D. Scheepmaker, L. de Bruyn en J. Bjjloo verwierven het lidmaat schap van verdienste. In deze figu ren huldigde de vereniging zijn trouwe werkers en pioniers. De kern van de club kwam later op het podium om uit handen van de voorzitter het insigne voor 40- of 25- jarig lidmaatschap te ontvangen. Voordat hiertoe kon worden over gegaan. maakte de vice-voorziücr van de KNVB. drs. C. Reysiger 2ich meester van de microfoon en ver telde, dat het Bondsbestuur had be sloten de eveneens jubilerende heer Maltha net zilveren ere-insigne te verlenen als erkenning voor de gro te verdiensten van deze eminente voorzitter. Posthuum geschiedde dit aan de heer Hofman, wiens insigne aan mevrouw Hofman ter hand werd gesteld. De heer A. H. W. Weekenstroo, voorzitter van de Onderafdeling Rotterdam van de KNVB benoemde de heer Maltha tot ridder van deze plaatselijke voetbalbond. Voorzitter Maltha werd deze avond overladen met geschenken. Van de vereniging ontving hij een fraaie boekenkast, een oud-schoolvriend kwam met een kistje sigaren en de heer J. Vorstenbos bracht de gelukwensen eveneens vergezeld van sigaren namens de supportersver eniging „Doar Weer en Wind" over. Mevrouw Maltha werd in een fleu rige en kleurrijke bloemenhulde be trokken. Het geschenk van de leden aan het jubilerende SW (een spaar bankboekje met 425,bestemd voor een gedenkraam in de toekom stige nieuwe bestuurskamer) werd met een korte tocspi'aak overgedra gen door de heer H. v. Druten, ter wijl namens de oud-weesjongens, die bij SVV gratis toegang Op de terreinen hebben, de heer K. Bu- scher een schild bestemd voor de bestuurskamer overhandigde, alsme de 22,50 voor het bouwfonds. Nadat voor de laatste maal de voorzittershamer op de bestuursta fel was neergedaald en gezamenlijk het clublied was gezongen, hebben de rood-groenen zich tot ver na het middernachtelijk uur kostelijk ge amuseerd met een dansje op mu ziek van „De Troubadours". Daarbij bestond ook de gelegenheid de rook artikelen hun weg te laten gaan. die in een speciale feestverpakking bij de ingang van de zaal door ce jubileum-commissie aan ieder lid werden aangeboden. Deze min of meer officiële ope ning van de jubileum-festiviteiten was ongetwijfeld een bijzonder sma kelijk hors d'oeuvre, een klein, be scheiden voorproefje van het kolos sale feestmenu dat de rood-groenen op Zaterda'g 8 Mei met de receptie en Zondag 9 Mei, wanneer de grote feestavond in Odeon plaats heeft, te wachten staat Rem- Wat men weten moet: Apothekers-nachtdienst; Rembrandt-apothcek, - brandtiaan 5. Bellen by ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 80, Tel. 69290. L eeszaI en Gem. Openbare Leeszaal en Bib!. Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. R.K. Leeszaal en Bib!.: Dam. ge opend iedere dag behalve Maan dag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur, Zondags gesloten. Bioscopen: IUonopote, 2, 7, 9 uur: ..Semi nole". Passage, 2 uur: „Zij, die van de zonde leven". B ij eenkomsten: Passage: 8 uur Sehiedamse Kunstkring. Musis Sacrum: 8 uur Schie dams Toneel. Corner House: 3 en 3 uur Mode show. Zondag heeft de tafeltennisvereniging NO AD een toumooi georganiseerd ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. Om twaalf uur 's morgens starten 67 deelnemers voor de slag om de prijzen, nadat NOAD's voorzitter het tournooi geopend had met de mededeling dat NO AD de primeur had in Schiedam een tournooi te organiseren met vrije inschrijvingen voor spe lers uit de afdeling Rotterdam» Tot nu toe waren er alleen toumooien ge organiseerd voor spelers Schiedam. Hij hoopte dat het tournooi goed zou verlopen en dat er sportief gespeeld zou worden. Gisteravond Iaat ontving het SVV-bestmir telefonisch dé heu gelijke mededeling, dat de ere- wedstrijd, die ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan te eren A'jax tal ze or den gespeeld en die op de oorspronkelijk vast gestel de datum geen doorgang kon oinden, op Donderdag 27 Mei (Hemelvaartsdag) wordt gespeeld Hierna namen de wedstrijden een aanvang, er werd gestart met de vierde kïassers en naarmate het tournooi vorderde kwamen de der de en tweede klassers in de strijd. Toen er enige tekening in de wedstrijden kwam bleek dat Öe fa vorieten in de derde klas onder wie onze stadgenoot W. Bruning (Rea dy) al waren uitgeschakeld en in de vierde klas gold hetzelfde voor de spelers Pluym en Luteyn van PTTS. In de tweede klas was het inderdaad dc favoriet Hofland van USV die zich in de finale speelde doch niet tegen J. Vis (Noad) doch tegen zijn clubgenoot v. d. Velde (USV). Vis werd in de poule al uit geschakeld door Sannes (Xerxes). Dc finale in de tweede klas is een prachtige wedstrijd geworden tus sen de twee US V-er s die het vuur elkaar na aan dc schenen legden- Wij zagen een fanatiek aanvallende i v. cl Velde die het uiteindelijk j niet tegen dc goed spelende verde digende Hofland tot succes kon brengen. Met het kleinst mogelijke verschil echter haalde Hofland ech- -cr de buit binnen en hiermede leg- de hij beslag od de le prijs in de I tweede klas. ln de derde klas word i liet een fmale lussen twee Schie- dammers. Het waren Plooi (TCK) en Groenewc" (WiltonOok hier was het een finale die voor de der- dc klas op hoog peil stond. Plooi werd uiteindelijk de winnaar. Inde i vierde klas hadden zich in de finale 1 gespeeld Eykels (Germinal) en Cocee i (Tavejo). Twee spelers van jeugdi- I ge leeftijd die allebei hun heil 1 zochten in de aanval en daar de I Germinalsneler doze wat beter be heerste als ziin tegenstander zag hij kans in 21in klas de le Prijs te I behalen Do finales die zoals geti med om 7 uur begonnen waren hiermede ten einde en ging de voorzitter over tot de prijsuitrei king Hij bedankte eerst de deelne mers van het tournooi die zo pret tig hadden medegewerkt om het tournooi te doen slagen. De prijs winnaars waren in de 2e kl. Hof land (USV) le prijs: v. d. Veide (USV) 2e pr,: 3e klasse Plooi (TCK) le pr; Groenewag (Wilton) 2e nr.; vierde klasse Eykels (Germinal) le pr.; Codee (Tavejo) 2e pr. Al met al kan NOD op een zeer geslaagd tournooi terugzien Op de le Mei 1904 werd te Schie dam opgericht de N.V, Eerste Schie- damsche Begrafenis Vereeniiging Zulks geschiedde op initiatief van enkele vooraanstaande ingezetenen van Schiedam, omdat vóór de op richting van de E.S.B. een ieder die dat wtllde begrafenissen ver zorgde en daaraan vele fouten kleefde. Een georganiseerd bedrijf was dan ook de bedoeling van de oprichters en na 50 jaren mogen wij constateren dat dit goed gezien is geweest. De destijds gekomen naam van Eerste Schiedamsche Begrafe- nisvereeniging was dan ook zeer juist, omdat dit de eerste georgani seerde begrafenisonderneming te Schiedam betrof. Het bedrijf stond oorspronkelijk onder de dagelijkse leiding van de heer A. van der Most en na dilens overlijden in 1944 kwam het onder de bekwame leiding van de heer J. H. Jenner. Een bijzonderheid is wel dat de heer J, H. Jenner vanaf de oprichting aan de E.S.B. is ver bonden geweest cn op 1 Mei 1954 dus de dag zal herdenken dat bij zich voor 50 jaar geleden aan de E.S-B. verbond. Ofschoon het beroep van begrafenisondernemer wel een zeer bijzonder genoemd mag worden twijfelen wij er niet aan of het zal de heer Jenner op 1 Mei a.s. niet aan belangstelling ontbreken, mede gezien diens grote bekendheid on der de Sehiedamse burgerij. Zondag a.s. speelt DHS zijn laatste competitiewedstrijd en wel tegen Rockanje. De kampioenen hebben tegen deze ploeg nog iets goed te maken, want in Rockanje werd des tijds een 21 nederlaag geleden. Zij zullen dus zeker trachten om revanche te nemen voor deze mis stap. De strandbewoners zijn ech ter nog niet geheel veilig en zullen dus ook hun uiterste best moeten doen om dit te worden. Er staat dus nog een spannende strijd te wachten,. Vóór deze wedstrijd speelt DHS 3 zijn eerste promotiewed strijd tegen Slikkerveer 2 voor een plaats in de Res. 3e klasse KNVB Verleden jaar zijn de gcel-zwarte reserves mot door de promotie ge komen, maar dit heeft hun niet weerhouden om opnieuw kampioen te worden en nu te proberen, meer succes te hebben. Deze strijd vangt aan om 11.30 uur. Het verdere programma luidt: DHC 3—DHS 2, 12 uur; DHS 3— SMy 5, 12 uur. Gedurende dc maand April wordt door het C.J.DI.V. in Nederland een financiële actie gehouden onder het motto Alleen een jeep houdt het uit in tropcnland". Deze actie beoogt het inzamelen van gelden onder de C.J.M.V.-ers in den lande, teneinde een bedrag van 10.000 bü elkaar te krijgen. Deze gelden zullen worden besteed voor de aankoop van een nieu we jeep en enkele kisten met medische Instrumenten voor de zendingsarts H. J. Maarleveld (een oud CJ.M.V.-crs) die momenteel arbeidt op Celebes. Deze arts wil het geweldige brok leed en nood te lijf gaan. Z\jn vervoer middel is echter finaal op. Deze actie wordt gehouden met de volle instemming van het Zcndings- centrum der Hervormde Kerk te Oegstgeest alsmede van de vereni ging SIMAVI. die voor dit werk reeds een bedrag beschikbaar stelde. Er zal veel geld moeten komen. De nood is ontzettend groot op Celebes. Vele kinderen sterven in hun eerste levensjaren, als gevolg van het niet kunnen bieden van de nodige hulp. De verraderlijke malaria sleept dui zenden kinderen ten grave. De C.J.M.V.-afdelingen in Schie dam zamelen op alle mogelijke ma nieren gelden in. De C.J.M.V-afde- ling „Centrum" wil dit op een bij zondere wjjze doen. Daarom organi seert deze afdeling op Donderdag avond (hedenavond dus) in zaal 1 van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven te Schiedam een „tentoonstel ling", Dit is een groot woord. Er is hard gewerkt om dit tot stand te brengen. De toegang is geheel gratis. Een ieder zal daar een indruk kun nen krijgen van de diverse hobby's van de leden. De C.J.M.V. sterrenclub „Superno va" zal daar een kleine demonstra tie houden. Een jong C.J.M.V.-er zal daar zijn schilderijen tentoonstellen, die ook verkocht zullen worden te gen zeer lage prijzen. Een fotowed strijd met een boekenstand van het C.J.M.V. completeren deze gehele tentoonstelling. De gelden die ont vangen zullen worden, zullen worden aangewend voor het beoogde doel. De lezers worden opgewekt om eens een kijkje te gaan nemen in gebouw Irene en op deze wijze hun steentje aan dit mooie doel bijdragen. Bij alle vreugde over de Ko. ninginnedag zal er Vrijdag m Ke thel enige teleurstelling zijn. Zoais enige tijd geleden werd aangekon digd en in het programmaboekje van de Ver. tot Viering van Nat. Feest- en Gedenkdagen werd ver meld was het de bedoeling Vrij dagavond de in het Tuindorp her bouwde muziektent uit de Plantage, officieel in gebruik te nemen Van deze ingebruikneming kan morgen avond echter niets 'komen, aange zien de bouwers van de tent de mannen van de firma Muijs en De Winter in de hun (krap) toegeme ten tijd niet gereed kwamen. Er wordt getracht de muziektent de volgende week klaar te krijgen. Het uitgestelde concert door „St Radboud" zou dan wellicht op Be vrijdingsdag alsnog kunnen door gaan. Reeds in 1947 hebben de spaarbanken, leden van de Nederlandse Spaar- bankbond een campagne gevoerd voor het begroten van de gezins-uitgaven. Zij hebben als hulpmiddel budgetijstatcn uitgegeven. Nu het Gezins-Begi'otings-ïnsli- tuul met zoveel succes in samen werking met de officiële en semi official© voorlichtingsorganen spe cifieke voorlichting geeft omtrent doelmatige besteding van het gezins inkomen, heeft onze spaarbank dit instituut verzocht van bovengenoem de budgetstaten een geheel nieuwe bewerking te verzorgen. Mevrouw E. J. Wilzen-Bruins, bij wie de leiding van het vooriich- tingswerk van het Gezins-Begro- tings-Instituut berust, heeft per soonlijk deze bewerking op z»ch genomen. Hét resultaat is dc „Operatie Ping Ping", in feite een volkomen nieuwe opzet. Gezien dc grote practische ervaring van mevrouw Wil zen- Bruins op dit gebied, twijfelen wij niet of deze nieuwe uitgave zal geheel aan het doel beantwoorden. Er zijn twee edities: één voor week- cn één voor maandinkomens. Begroten is weloverwogen verde len van het inkomen over ^de on middellijke en de toekomstige be hoeften. Het reserveren voor de toe komstige behoeften is sparen. De spaarbank hoopt dat deze uit gave mdcronad tot gevolg mege hebben: Beter leven van het week of maand-) inkomen. De uitgaven zijn tegen de prijs van 15 cênt verkrijgbaar. NOAD heeft Dinsdag j.l. in de Beurs zijp 3e promotiewedstrijd ge speeld. Het moest deze wedstrijd winnen om nog een kans op pro motie te behouden. Het team was gewijzigd cn J, Zuidgeest was ver vangen door J. Meuldijk Ook Rot terdam speelde voor zijn laatste kans en had v. Dilst vervangen voor de oud-le klasser Aarse. Het bleek dat NOAD een goede greep had gedaan Meuldijk op te stellen want hij maakte een prachtig de buut door alle drie zijn partiien te winnen en hierdoor de grondslag te leggen voor een 64 overwin ning van het NOAD-tcam De stand in de promotie-competitie is thans: Emos 1 3 3 0 0 6 24-6 Carbon 4 3 NOAD 1 3 Elan 1 4 Rotterdam 2 3 Zaterdagavond moet NOAD zijn laatste wedstrijd spelen in Zwyn- drecht tegen Emos en Zaterdagmid dag wordt gespeeld de wedstrijd RotterdamCarbon Wint Rotter dam en verliest NOAD dan eindi gen 4 teams gelijk, V?rhest of speelt Carbon gelijk en wint NOAD dan is NOAD le klasser. Onze stadgenoten, de heren J. Boekholt, A. Landsbergen en J W. Slieker werden heden onderschei den met de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, wegens hun langdurige en getrouwe plichtsbetrachting in dienst bij de N.V. Vereenigde Glasfabrie ken. OVERLEDEN: J. van Steenoven, 83 jaar; W. Broersen, 71 jaar. vr. van W Lems; H. J. Wessling, GEL i.i.N: Simonetta, d. van E. J. Kerker en L. C. P. de Kok; Ken- drikus A„ z. van G. den Uijl en H. Trouwborst; Hermina H. C., d. van W. Feclders en P. G. Wigmans; Gijsbertus M„ z. van C. Schaeffer en P. M. G. Mooren; Lodewijk Ih. A., z. van W. L. L. Middendorp en ,T. M. G. L. Eosch; Maria H„ d. van J. J. O verdijk en A. Wmdhouwcr; Maria A. L., d. van F. G. A. Voor- meeren en A. L. Beuman. In de grote zaal van het Gebouw voor Sociale Belangen was gister avond door de Geref. Ouderen Ver eniging een jaarfeest belegd voor de jongeren van 1214, en van 1416 jaar. De leider van deze avond heeft met gebed geopend, waarna door de aan wezigen gezamenlijk het Lulherlied werd gezongen. Voor de pauze moest de jeügd zelf voor het voetlicht komen. Op de eerste plaats was er een re citeer wed strijd waarbij de deelne mers elkaar zwaar hebben bestreden, en bewijs gaven geen plankenkoorts te kennen, - Sen testwedstrijd, met pun ten toe wijzing volgde hierna, waarbij de deelnemers aan de tand werden ge voeld op het gebied van Bijbelse, Va derlandse- en Kerkelijke geschiede nis. Alles bijeen genomen een „inge wikkelde" geschiedenis waar de deelnemende jeugd zich wel wist doorheen te slaan. Na de pauze werden een tweetal films vertoond waarvan de laatste een „sprookje" was. De eerste was belangrijker en leer zamer. Deze film behandelde de In- te rnationale-IJs-Patrouille dienst op zee en in de lucht. Het waarnemen, rapporteren, het aantekenen op de kaarten aan boord van schepen, van ijsbergen werd ge toond evenals de permanente con trole van patrouille vaartuigen en welke de positie en toestand van het ijs rapporteren, zodat alle schepen deze machtige drijvende ijs-eilanden uit de weg kunnen blijven. Zaterdag ontvangt G.T.B. op haar terrsi'n aan de Havendijk Rozen burg. om uit te maken wie zich no. één van de ranglijst mag noemen. Wint Rozenburg dan is het kam pioen; wint G.T.B. dan moet er nog één wedstrijd gewonnen worden om het kampioenschap in te houden. Voorspellingen omtrent de uitslag zijn erg moeilijk te geven, daar er te veel factoren zijn. die de uitslag kunnen beïnvloeden. Dat er echter hard om de beide puntjes gestreden zal worden 3S wel met zekerheid aan te nemen, daar beide ploegen deze gelegenheid aan zullen grij pen. om in een sportieve botsing, eikaars krachten te meten. Liefheb bers van een stevige, spannende wedstrijd, zullen zeker niet in hun verwachtingen teleurgesteld wer den. Aanvang 3.15 uur, terrein Ha vendijk. Voor deze speciale gele genheid. zal de leiding iin handen zijn van de heer Onck. G.T.B. 3 gaat wederom een zware uitwedstrijd tegemoet en wel in Ridderkerk tegen RWH 3. Op Dinsdag 4 Mei 1S54 des na- WASHINGTON. De vice-presi dent van de Ver. Staten, Richard Nixon heeft verklaard, dat de Ame rikaanse regering in principe de politiek voert om te vermijden, Amerikaanse troepen in lndo-China of elders buiten Amerika ïn te zet ten, indien zulks mogelijk is. Nixon verklaarde voor de Ameri kaanse Kamer van Koophandel, dat Eisenhower geen politiek van zwak heid 2al voeren om dit doel te be reiken. De drieduizend gedelegeerden van de Kamer van Koophandel juichten Nixon's verzekering luide toe. BERLIJN, De West-Berlynsa vrije democraten hebben formeel een verzoek ingediend by het Ge meentebestuur om de communisti sche party buiten de wet te stellen. De motie van de vrye democrati sche partij (F.D.P.) zal de volgend© week bespreken worden. De F.D.P. heeft tot deze actie be sloten na de ontvoering van dr Ale xander Troesjnowitsj door Oost- duitse geheime agenten. De Socialistische Eenheidspartij (communistisch) werd in 1946 in West-Berljjn opgericht met goedvin den van de geallieerde contröleraad. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De Finse re geringscrisis is thans geëindigd. Na dat het noch de leider der Boeren partij dr. Kekkonen, noch de leider der socialisten Fagerholm gelukt was een ministerie te vormen, bereikten deze partijen een compromis, waar bij aan een kleine partij in het parlement, de Zweedse volkspartij de eer te beurt viel een minister president aan te wijzen. Hierop middags van "2 tot 3 uur bestaal ge- I heeft president Paasikivi de. letde legcnheid tot kosteloze inenting te-J Parlij voormalig gen pokken in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen mede brengen. Zoals wij enige tijd geleden be richtten. was de voetbalvereniging „VEGLA" weer bezig om ook dit jaar een bcdrijfscompetïtie te organiseren. Thans kan worden medegedeeld, dat zij daarin is geslaagd. Op 3 Mei a s zal de competitie, dit maal onder auspiciën van de afdeling R.V.B. Zomeravond-Bedrijfsvoetbal, gaan draaien en wel met acht vereni gingen. Een woord van dank aan de Gemeentelijke Sporteommissie en iu 't bijzonder aan de heer J. Bronne- rnan, die door hun welwillende me dewerking dit gebeuren mogelijk maakten, is hier zeker op zijn plaats. De eerste wedstrijd zal a.s. Maan dagavond om 19 uur plaats vindon op de Laanslootsewcg met een ontmoe ting tussen Postschlitters cn VVS O. Wij wensen „VEGLA" van harte succes en hopen, dat evenals vorige jaren, de competitie een sportief ver loop zal hebben. 3 u v b J" T 0 12 1 11-19 x De toneelzaal onder de H. Hart- KetH aan de Lekstraat had verled mi jaar met de stormrampnacht veel van het water te lijden gehad. Er 1 drijven, was veel bedorven en vernield. Na ruim één jaar is ook dit gedeelte ün- non. En ook zij ziin hierin geslaagd met de opvoering reunoi--Leven" een spel in Niet alieen eer goed van „Zi- drie bc- cler de Kerk na algehele restauratie ,?n 'st,.mmiscn aoor de gereed gekomen. Gisterenavond werd U1 svkaapt. moesten er V001- hot eerst va-er een uitvoe- 4j||- Mnmnkor H. C. U aan ''inS gegeven, zodat net S.K.MÖsj2 i !f'- KP£?" Sluis 13 woedde gisteieu ho=r -Zingend Leven" er trots op I Sl"t„!ï) t-cfflonhrartHip Hat Hoor Hp l was» her-opemngsavond te mo- Dc. spUleidmg was hier in ha Bi i de betonwt de Oude een schoorsteenbrandje dat door de I brandweer a.l.v. brandmeester D. de Jager met een ramonneur werd ge doofd Geen autcTs en honden op wielerparcours Nu Zaterdagmorgen de wielerka- ra vaan van de Ronde van Neder land door onze std trekt, verzoekt de politie op het reeds gisteren door ons gepubliceerde parcours geen ■openingsavond te mo gen verzorgen. Eén van de oudste leden heeft op een keurige wijze allen welkom ge heten en mot een kort inleidend woord, de avond geopend. Wij kunnen ons zo voorstellen, dat de directeur de heer C. P. Vrede- bregt op de repetities met nadruk er op zal gewezen hebben, dat het spel op deze heropeningsavond „af" moest zijn. En dat is het geweest. Al voor de pauze werd de opvoe ring van de operette „Dc Sneeuwko ningin". dat nog wel door de jong- auto's te willen parkeren. Boven- t sten werd opgevoerd, een succes, en dien worden eigenaars van honden werden de kleuters niet vermoeid aJ verzocht hun dieren aan de lün te j had deze operette 5 bedrijven. Zij houden, daar zii anders wanneer zii waren dan ook in. de pauze de kleine plotseling de weg zouden overste- j helden van de avond. kon. valpartijen in het rennerspelo ton kunnen veroorzaken. Na de pauze was het de beurt van dc ouderen, om hun „kunnen" te to- .spelende kinderen" Zigeuners ti -Voor stellen. zelfs oen deftige burgemees ter, hoge en lage politiemannen 1 mt. -.handen van Jo Lmkcis. Het was een good geslaagde feest avond voor de Gorzen-jeugd, die pas erg laat naar huis ging. De Sehiedamse Middenstandscen trale verzoekt ons noe het volgen de te willen meedelen: Er biijkt bü velen misverstand te bestaan ten aanzien van de ver plichte winkelsluiting 's avonds op Koninginnedag Om verwarring te voorkomen brengt zij nog onder de aandacht der bij haar aangesloten leden, dat de gemeentelijke veror- „Zonnegloren" vierde feest in Irene Voor de derde en laatste maal heeft de afdeling „Schiedam" van de t.b.c. vereniging „Zonnegloren" gister avond in Irene een propaganda-to neelavond gegeven voor uitzending van patiënten naar Soest. In hoedanigheid van voorzitter van de afd. Schiedam, heeft dr Gras gis teravond in zijn openings- cn wel komswoord zijn grote tevredenheid uitgesproken over het feit. dat dc zaal practisch was „uitverkocht", een bewijs dat men met het prachtige menslievende doel van Zonnegloren medeleeft. Spreker wekten niettegenstaande deze spontane uiting van medeleven de aanwezigen op, vooral goed te be seffen, welk een groot aantal voor delen, de gezonde mens heeft, boven de zieken, vooral de tbc-patiënten.* Wanneer men hiervan doordrongen en overtuigd is, kan het niet anders of men offert graag, heel graag voor het prachtige doel van „Zonneglo ren". Hierna is een mclo-dramatisch to neelspel opgevoerd van W. Dee- monck, getiteld: „Zij die gestuurd was", dat zeer goed werd gespeeld en dat met volle aandacht van de aanwezigen werd gevolgd. Beheerder Simpanghotel weer op vrije voeten DJAKARTA- Het landgerecht van Soerabaia heeft de heer A. H, M. Johan. destijds beheerder van het Simpanghotel, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maan den cn 10 dagen. Dit is de tijd, die hij in voorarrest heeft doorge bracht. De heer Johan was be schuldigd van prijsopdrijving, ge pleegd in de tweede helft van het vorig jaar. nister van Buitenlandse Zaken TÖrngrcn. met de vorming van het nieuwe kabinet belast. Diens rninis- teriyjt omvat zes sociaal-democra ten, zes leden van de Boerenpartij en één lid van de conservatieve Samri lungs partei, de Zweedse volks partij en de Finse volkspartij. Als minis er van Buitenlandse Zaken zou dr. Kekkonen zijn opgesteld. WASHINGTON. Een in Neder, land geboren chirurg te Washington, dr Pii. Blocmsma, die vier jaar in een Japans gevangenkamp heeft doorgebracht, heeft Dinsdag voor een krijgsraad te Washington ver klaard, dat 9g procent van beschul digingen van krijgsgevangenen tegen medegevangenen onjuist zi)n. Volgens dr Bloemsma verliest bijna elke gevangene zijn gevoel voor goed en kwaad wanneer hij een tijJ lang in een. afgesloten kamp doorbrengt. De gevangenen krijgen een „omheiningscomplex". Dr Bloemsma was als deskundige gedaagd bij de berechting van een Amerikaanse korporaal, die er van wordt beschuldigd tijdens zijn ge vangenschap in Korea met de Chi nese communisten te hebben samen gewerkt. Tienjarige jongen over reden en gedood ALKMAAR Dg 10-jarige E. J. Koenen uit de Wagenmakerstraat te Alkmaar is Woensdagmorgen van de aanhangwagen van een vracht auto gevallen, toen deze wegreed. De zware aanhanger reed over het knaapje hen De jongen was opslag dood. De chauffeur treft geen schuld. TUNIS Drie Arabieren zijn Woensdagmorgen in de gevangenis van Sfax ter dood gebracht. Zü werden veroordeeld wegens moord op Antoine Perret, opzichter van de weg tussen Sfax en Gafsa. (Van een onzer verslaggevers) Het is spijtig, dat rondom dit ccnse bezoek, dat op zichzelf vooral gisteren en vandaag zo bij zonder gestaagd is. van iijjd tot tijd kleine schaduwen vallen. Dit Is in hoofdzaak te wijten aan het optreden en de maatregelen van sommige politie-autoriteiten, die bij verschillende gelegenheden blijk baar in een dergelijke nerveuze spanning gei'aken, dat dit tot on zinnige en betreurenswaardige to nelen aanleiding geeft. Het optreden van de paleisrecherche van de Ko ningin staat hier geheel buiten. D©2e bekwame politiemannen treden even onopvallend als voortreffelijk op. Men weet, dat zij er altijd zijn. maar men ziet ze nooit. Een scherpe tegenstelling daarmee vormde het wel zeer opvallende optreden van een zeventigtal recher cheurs (buiten de vele tientallen geiiniformde rijkspolitiemannen), die in opdracht van dc rijkspolitio- au to rite it in dit district deze mor gen op de Keukenhof „onopvallend" waren neergezet op de grasvelden, waar de gasten passeerden. Niet alleen deed dit nogal komiek aan, maar het was bovendien storend. Wanneer deze figuren-in-burger dan bovendien blijkbaar opdracht heb ben in alle eenzaamheid op een grasvlakte in de houding te gaan staan, is daarmee het toppunt van opvallendheid wel bereikt. De re chercheurs traden bovendien van tijd tot tijd bijzonder onaangenaam op tegenover persfotografen en jour- na lis ten, die op enkele honderden dening op de winkelsluiting onver anderd van kracht blijft, zodat de diverse branches om 6 uur namid dag zoals normaal, moeten sluten. meters afstand de gastenvolgden. En zij beriepen zich daarbij op hun orders. Op zeker driehonderd meter afstand van de uitgang versperden drie rechercheurs onverwachts de weg van de rustig voortwandelende persscharc. Een Deens fotojournalist werd daarbij door een rechercheur omarmd, en toen Nederlandse lournalisten, bevreesd voor een nieuw incident, hum er op wezen dat hn bezig was een blunder te begaan, be riep hij zich op zijn orders. Een Deense verslaggeefster, die op ongeveer vierhon derd meter afstand van het koninklijk gezelschap een foto wilde maken, werd onmiddellijk aangehouden door een heer in burger, cn toen zij zich als Deens jour naliste legitimeerde zei deze politieman woedend: „Ik ken dat met die pers." En dan spreken wn nog maar niet van de verslaggevers, die wanneer zij naar een telefoon wilden lopen op achthonderd oi' duizend meter afstand van het gezel schap, werden besprongen door argwa nende lieden, die uit struiken te voor schijn kwamen on om papieren vroegen. Dat dit alles een ietwat helacheluke in druk maakt is nog tot daar aan toe. Het wordt echter ernstiger wanneer Deense journalisten 2ich er over gaan beklagen, dat zii voortdurend het gevoel hadden aan belemmerende maatregelen onder worpen te zijn en dat zij zich al deze dagen onafgebroken beloerd voelden door heren in burger. „Wij zijn hier toch in een vrij land?", zei een van deze persmen sen. cn die opmerking leek enigszins symptomatisch. Dit is wel triest te genover deze vertegen woordigei"s van de Deense pers, die en dit valt ook ieder op herhaaldelijk door hun Koning speciaal worden begroet. Misschien mollen deze overdleven maatregelen van de politie-autoritei- ten worden geschoven op het feit, dat dit het eerste officiële bezoek van een buitenlands vorstenpaar aan ons land is sinds de bevrijding. Maar dan hopen wij toch, dat het met komende bezoeken anders mag zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1