Hermes-DVS vierde uitbundig zijn 70-jarig bestaan „Meisymphonie" fleurig spel in de Plantage C 3 controleur n KOEMSTERS In 1956 moet Damlaan worden verlaten AC RN DA Vreugdevolle viering van feest van de arbeid Circus op Lorentzpiein SFC vierde uitbundig zijn kampioenschap Cartonuagefabriek vierde feest Koninginnefeest in Irene Padvindsters Gilde in Musis Motorrijder slipte DRZ speelt gelijk tegen RKWIK Veertig jaar in gemeente-dienst DHS deelt met Roekan je Technische school officieel geopend Kon. onderscheiding TV-uitzending moest Kosteloos inenten Esperanto-agendo Esperanto wint veld Nationaal programma op 4 en 5 Mei Perzisch olieconflicl vóór Vrijdag, opgelost? vervroegd worden Ook West-Duitsland heeft wegenwacht Amerikaans bezoek aan Rotterdam Geen vermaak in de stad 2 Maandag 3 Mei 1954 Twee belangrijke mededelingen werden er Zaterdagavond op de jubi leum feestavond van het zeventig jarige Hernies-DVS in Lommerrijk ge daan. Van bet meeste belang voor geheel sportminnend Schiedam, was de bekendmaking door de voorzitter, de heer A, de Jong, dat de blamv- wittcn in 1956 de Damlaan. het knusse terrein naar men van de oprich ting af heeft gespeeld, zal moeten verlaten om het nieuwe lerrcineneom- plex in Kethel te gaan betrekken. Daarom was hetgeen de heer M. Gou- marc, als voorzitter van de jubileum-commissie zei, intern zo belang rijk, want hij kon de heer Jong een jubileumgeschenk van de leden over handigen. n.l, een cheque va» ruim 1300.Maar verder werd er deze avond niet aan verhuizen gedacht, want de omvangrijke Hermes-schare heeft zich kostelyk vermaakt met een excellent variété-programma. Dc feestavonden van Hermes-DVS zijn slechts dun gezaaid. De festivi teiten worden voor het merendeel in intiemere kring bedreven. Maar nu bij het veertiende lustrum heef! het blauw-witte bestuur zijn beste .beentje voorgezet en een variété programma op het Lommerrijk-to neel gezet, dat klonk als een klok. Het programma was 'n aaneenscha keling van rijk gevarieerde klasse- nummers. De vlotte start werd ge bracht door het voortreffelijke show-orkest ..The Topliners" o.l.v. Con de Vries, dat met „Evening in Paris" een kleur, en klankrijke ou verture vormde. Vooral met de lichteffecten werd een maximum aan expressiviteit bereikt. Maar be- halve de muziek was or het pittige zangeresje Ann Verdo, dat In aller aardigste klederdrachten, volkomen aangepast aan de originele decors, haar chansons, en in de show na de pauze, die aan Broadway was ge wijd, rhythmische songs liet horen De droogkomiek mr Doodle was de man, die de lachers het volle pond heeft gegeven. Met zijn slome maar humoristische conference vormde hij een van de top nummers van deze variété-show. De niusicall comedian Nicky Nobie demon streerde hoe naar zijn mening het bekende orkest van Spike Jones zou moeten spelen, compleet met autotoeters en wasbord. Het duo De leden van de amusementsver eniging „Pandora" van de N.V. damsche Cu. »on«age£abriek was Za terdagavond in de zaal van „Alhcnn te Rotterdam bij elkaar gekomen, om met medewL. „mg van de S.CJ?.- band o.l.v. H. v. d. Zouwen het ae- Cordeontrio van a de Bruin» het mond; itrio o.l.v. H. Michie!- se, het cowboyensemble de „Will- billy Hotchpotch" o.l.v. A. G. Ba- rendswaard, het winterseizoen op een gezellige wijze 'té beëindigen. Vooral het optreden 'van „Al Jolson" (een J creatie van een 'van de persöneets- eden van de cartounagefabriek) ver diende de volle aandacht. Wij wensen de N.V. Schiedamsche Cartonnagefabi'iek dan ook geluk met zulke medewerkers onder hun personeel en dat de directie daar ook zo over dacht, bleek aan het einde van de avond toen alle medewerkers namens de directie een extra pre sentje in .ontvangst mochten nemen De avond stond onder leiding van de heer M. Dorsman. Het bestuur van de Oranje Buurt vereniging Gusto, had ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin, Zaterdagavond een feest avond georganiseerd in de grote zaal van „Irene". Het is een machtig mooi feest ge worden, in feestvolle slijd versierd, en waar, onder de genodigden burge meester Mr J. W. Peek aanwezig was. De voo i-ïtter. de heer J. M. van Putten, heeft in zijn openingswoord allen welkom geheten en in het bij zonder de -"trgemeester bedankt voor zijn aanwezigheid, waarna men staande het „Wilhelmus" heeft gezon gen. Na deze korte stemmige m" ü- cung, werd door het Theater- en Va ir irtébureau „Barthly" een cabaret revue gepresenteerd, getiteld: „Waar om zou je piekeren". Lenie van Lettow cn Joop penning zorgden voor duetten, terwijl de Wfl- lantvs met hun accordeons de aan wezigen van melodieuze klanken lie ten genieten. De vrolijke nummers, welke allen konden meezingen ont braken natuurlijk niet, terwijl sket ches, waarin ook Bob Milton mede- speelde het programma voltooide. Na afloop was er een gezoliifï sa menzijn met muzikale medewerking van de heer fc*'-* rt. Dankaart bracht de sfeer van het Ween se liod binnen do Lommerrijk- muren; oude romantiek, die ook door de Jongeien met genoegen werd be groei De luchtacrobaten *Je „TardanaV' koppelden lenigheid met va tie aan de trapeze. Jan Oradf. de man-van-de-gcl ui- den in de radio-rubriek Mimo?a, heoit ook het Hermes-publiek ver steld doen staan van de mogelijk heden die zijn stem biedt- Bekende rati o-verslaggevers vormden een dankbaar onderwerp voor Oradi met zijn imitaties. Na de pauze werkte hij tezamen met z'n partnerin op de verbeeldingskracht van het publiek met zijp circus-impres? es. Crochet was de man. die als vanouds de aanwezigen verbaasde met zijn on geëvenaarde magische show. Con- ferenciei Bernard Bar ends had wei nig moeite dit programma aan el kaar te praten. Het dansorkest „The Topliners" zorgde ook tijdens het bal er voor, dat de stemming er tot aan het ochtendkrieken inbleef. Het programma „Welkom", dat het N.P.G. afdeling Schiedam, Zaterdag avond in Musis presenteerde, heeft begrijpelijk van Padvinderszijde zeer grote aandacht getrokken, en komt het de organisatoren cn leidsters, die de medewerkenden, van groot tot klem allen hebben ingestudeerd, ecu bijzonder woord van lof toe, voor do wijzo waarop alle nummers ten to nele zijn gebracht. Hierbij dient nog vermeld te worden dat alle gebruik te costuums, en er waren er wat! niet uit au. -'s kwamen, doch zelf ver vaardigd waren, En het was: Af. Onder de aanwezigen troffen wij aan de Districts Gommiss, van Schie dam. Vlaardingen en Maassluis, mej. A. Visser, on de ass. D.C. mej. A. Sunder man. aan wie ook de gehele leiding van de opvoering in handen was -gegeven, - Hot opgevoerde betrof eigenlijk een stuk uit het leven van een pöar in Schi'. passagierende matrozen, waarbij een dorpsharmonie, een cir cus. de Tinnen soldaten e.a. uitb« 1- dmgen ten tonele kwamen. Het was alles keurig tot in de uiterste puntjes verzorgd, terwijl ook de opvoering niets te wensen over liet. Wat men weten moet: Apothekers-nachtdienst; Bakker. St. Liduinastr. 58. Bellen btf ongeval: G.G. en G.D Tmniaan 80 Tel. 69290. L eeszaieo: Gem. Openbare Leeszaal en Blbl. Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur Zondags ge sloten. R.B. Leeszaal en Bibl.: Dam ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Monopole, 2, 7 en 9 uur: „Banba- rossa. de zeeschuimer" Passage, 2 en 8 uur: „Zij, die van de zonde leven". Bijeenkomsten: Irene: 8 uur: B.B.-avond. Burgerlijke Stand Gehuwd; J. H. Cornelisse 27 jaar en G. J, Hermans 20 jaar: G. v. d. Zee 25 jaar en W. Bouw 21 j. C. J. Leduc 33 jaar en H H. Heydel 26 jaar: M. Magielsen 28 jaar en M. J. G v. d Bleek 27 jaar; G. Konings 24 jaar en H. C A. van Dijke 22 jaar; J. P. J. Habraeken 53 jaar en M. v. d. Brug 41 jaar; A. F, Roelans 26 jaar en J. Rijnaard 23 jaar; D. van Leeuwen 20 jaar en R. V. Hoppe 17 jaar; W. Gfes- selbaeh 25 jaar en W Frenaij 27 j. Geboren: Dirkje H d. v. J. J- Donkersloot en D. Keijzer; Teunis z. v. A. van Wijnen en M. A. M. v. d. Goes; Paulus P. z. v. L. J. Jans- bergen cn A. M. Baartmans; Mar- tinus K z. v. M. v. d. Ent en J. Wiegersma. Overleden: A. Schot, 72 jaar; C. J. v.d. Pruwert, go jaar, weduwe van J. C. C. Blommendal; P. L, Torenvliet, 56 jaar. Ondertrouwd: E. W. van Beek 47 jaar en D. Weergang 36 j. J. P. Th. v. d. Boor 30 jaar en P. Costveen 27 jaar; H. Bordewijk 22 iaar en E. M. van Erk 22 jaar; A Christen 31 jaar en M Olden- borg 37 jaar; G M. Clariis 27 iaar en p. E. M. van Koetsveld, 25 inart L. J. C. van Dyk 24 jaar en A. J. Lammers 23 jaar: P. J A Gudde 26 jaar en J C van Beer= 22 iaar: M Kas 37 jaar en A. B Hoogeveen jaar; J. A. Koster 25 jaar en M. p. Rietveld 22 jaar: L. Lems 33 iaar en J. W L v. d Hoeven 25 jaar; A. M. NijS "21 jaar en M. J. Hoegee 16 jaar; D. J. Ruysenaars 35 jaar en H. Aleman 33 jaar: L. Wijnolts 25 jaar en F. Visser 23 j. De 40-jarige A. F B. uit Rotter dam. die Zaterdagmorgen met zón motor op de Koemarkt reed. shP'c in de bocht en kwam te vallen. De man A'e een hoofdwond opliep is in het gebouw van de GG on GD medische hulp verleend, waarna hij naar zijn woning terug kon ke ren. De motor werd ernst'g bescha digd. In de eerste wedstrijd om het kampioenschap van Rotterdam tus sen de drie kampioenen van de R. V. B. verplette 1 de CD! R.K.W.I.K. raet 61. Zondag werd de tweede wedstrijd gespeeiü m VIaardingen tussen RK WIK en DRZ Vóór de rust was het een aantrekkelijke wedstrijd, waarin DRZ wel enigs zins de meerdere was. Na rust werd het een heen en weergetrap. Door de felle wane was WIK regeimattg voor het DRZ-doej, maar geen en kele aanval hield wezenlijk gevaar in. De eindstand werd hetzelfde als de beginstand en bet was ook wel het meest bevredigende resultaat. Zondag komt ODI uit Rotterdam naar DRZ, een kwade tegenstander dus en dit kan dan ook een aan trekkelijke wedstrijd worden. DRZ 2 speelde zijn eerste promotiewed strijd tegen Excelsior, 20—3. In het begm had DRZ het initiatief en toen Breed veld raet een hard en zuiver schot zijn team via een vrije trap de leiding gaf zag het er wel naar uit dat DRZ met de eer zou gaan strijken. Een kwartier na het begin meende de scheidsrechter een back van DRZ ongeoorloofd te zien duwen en een strafschop was als zeer zware straf hiervan het resul taat Door deze tegenslag werd het elftal enigszins gedeprimeerd. De midvoor van Excelsior slaagde er nog in zijn club de leiding te ge ven en hoewel DRZ na rust nog kwam opzetten, wist Excelsior het offensief toch weer te openen. Vlak voor het einde maakte Excelsior er nog 31 van. Zaterdag. I Mei j-1. was de heer L. W. A. van Kemenade, commies A op de afdeling Algemene Zaken van de gemeente-secretarie 40 jaar in dienst der gemeente Schiedam. De jubilaris werd te zijnen huize door zijn collega's gecomplimen teerd De laatste competitiewedstrijd van DHS is geëindigd in een 2—2 ge lijkspel tegen Rockanje De geel zwarten hebben nu 35 punten be haald uit de 22 wedstrijden en kunnen nu even ademhalen om de promotiewedstrijden tegen LSV uit Leerdam of Zwijndrecht te be ginnen voor een plaats in de 3e klasse- Het was een aardige en sportieve strijd met Rockanje. Voor de rus» iets meer Ln de aanval door de ste vige wind. die van doel tot doel stond. Zij namen dan ook door een ver schot van de midvoor de lei ding en even later werd het zelfs 20. Dit was ook de ruststand. Er na is DHS doorlopend in de meerderheid geweest en binnen 15 min. was de stand reeds gelijk door goals van Kuypers en Jac. Kersse- metjer Dé eèclzwarten bleven aan vallen, maar Rockanje hield de druk cn er kwam geen verandering meer in de score Het derde elftal speelde in zijn eerste wedstrijd voor de promotie naar de Res. 3e klasse KNVB ge lijk 22 tegen Slikkerveer 2. De verdere uitslagen luiden: DHC 3—DHS 2 2—0 DHS 5—SMV 5 2—2 Met de „Mei-symphonie", die dc NW-Bestuurdersbond Schiedam Zater dagmiddag op het podium ïn de Plantage liet opvoeren, had men dit jaar het hoogtepunt gedacht voor de l Mei-viering. Werd in voorgaande paren dit feest van de arbeid in het Passage-theater gevierd; deze keer had men er de voorkeur aan gegeven het spel in de openlucht te doen plaats vinden. Begunstigd door een heerlijk voorjaarszonnetje hebben honderden in de Plantage van het fleurige festyn genoten. Drs D. Roemers, algemeen secre taris van het NVV hield een propagandistische rede, ivaarin hü nog eens duideljjk het waarom van deze jaarlijkse 1 Mei-viering belichtte. Met deze 1 Mei-feesten heeft de moderne vakbeweging nog eens dui delijk aangetoond, dat men ook in Schiedam niet bij de pokken neer zit. Dat er niet alleen door de ouderen strijd is en nog wordt gevoerd om tot betere levensomstandigheden te ko men, maar dat ook de jeugd zich in vreugde verbonden voelt, met el kaar, vormde de kern van deze ..Meisymphonie". Maar voordat het voornaamste on derdeel van deze symphonie, het de clamator ium ..Ontwaak", kon wor den afgewerkt, heeft eerst het in keurige hemelsblauwe uniformen gestoken harm on ie-orkest Crescendo enkele vlotte marsen en strijdliede ren laten horen. De gemengde Zangvereniging „Ex celsior". de arbeiders gymnastiek vereniging „Arma". de acrobaten- groep de Stuwers, de A.J.C., de Vrouwenbond van het N.V.V. en de jongeren organisatie Nieuwe Koers hebben vervolgens hun vreugde in zang, sport, dans en spel uitgebeeld. Aan het declamatorium werkten bovendien nog mee de voordrachts kunstenaars Lies de Wind. Paul Deen en Guus Verstraete. De regie van het spel had Gerrit Lindenberg. In zijn toespraak heeft drs Roe mers de aanwezigen nog eens goed op het hart gedrukt, dat strijd voor vrede en welvaart nog geenszins is gestreden. Hoewel men de inter nationale politiek niet kan beïnvloe den en men ook de ontwikkeling van de techniek t-a.v. atoom-, wa- tersof- en H-bommen nie kan e- genhouden, dient Europa zich als één man schouder aan schouder te achtnen ten einde eon hecht bol werk voor dc vrede op te trekken. Tn dit kader bezien moet ook de Nederlandse socialistische organisa tie zich sterk consolideren om aan dit vredes-ideaal zijn steentje bij te kunnen dragen. Zaterdagmorgen om half elf zal het schoolgebouw van de „Tech nische School voor Schiedam en Omstreken" aan de Burgemeester van Hnarcnlaan 87 officieel worden geopend, Zoals men weet és het ge bouw reeds officieus in georuik genomen. Gedurende drie dagen is Schic- dam in dg bon van het circus. Vanavond geeft het -tin laatste voorstelling tn de tent op het Lo rentzpiein. Tal van die echte on vervalste circus-attracties worden er door geroutineerde artisfgn in de piste vertoond Niet alleen «et caroitsseLrijdeu door paarden en ponies (deze laatste trorden op de foto door Jacques Laurenti bere den) maar ook de roofdieren-num mers worden cr door dompteur Bobby Althoff gebracht. Voorts zijn er wild-wesl'Shows door de Lemo'ines. de dieren-pot-pourri door Rudolfi, de dodensprong van Lemome, het klassieke hagesehool- riiden door Alice Schickler. het Lopez-trio als jongleurs, de cas- cadeurs Balagiier en het orkest ran JohmiV Gudenalder, Dat SFC kampioen is geworden heeft men Zaterdagavond m Tivnii meer dan eens kunnen horen. De prestatie, die onze stadgenoten dit seizoen leverden is dan ook om zijn hoed voor af te nemen. Na de degra datie van hel vorig jaar zijn ze weer in de ouoe omgeving teruggekeerd Bovendien was er nog een tweede elftal, dat voor het eerste niet heeft wallen ondeidoen en eveneens kam pioen werd. Ook hiervoor moest ge zongen women. Eimcdan is tr nog een kleine kans dat het gezegd 2 „alle goede dingen bestaan uit drie en" bewaarheid wordt, want ook het ijfde elftal heeft het kampioenschap voor he* grijpen. Omdat de voorzitter Krommenhoek verhinderd was opende de hoer Schilperoort de avond- Daar het to neel te klein was om alle 22 spelers voor het voetlicht te laten treden, nodigde hij slecuts de aanvoerders wii hel le cn 2c elftal nl. de heren C. Moijster cn M. v. d. Tas. Hij com- pbmci .eerde hen met he: succes, dat hun jongens behaald hadden en hij spoorde hen aan de geest tn hun teams even goed te houden als zij dit jaar was Dan worden zij vast weer kampioen. Bloemen dienden als tolk van de aanwezigen. Hierna hebben de Nieuwe Sonny Boys met hun muziek -weer een an dere soort sfeer in de zasl gebracht, waarbij al en toe krachtig werd me degezongen, waarbij de muren van oe zaal niet zijn bezweken. En wie kent The Handy Fooi» niet? Deze lenige knaptnzouden goede voetoaTlois zijn. Dn springen gewoonweg over een tejenslander heen. zonder ze aan te ra kón. En dit truckjes met de voeten' Daar zou geen enkele half tegen ongewassen zijn. Wellicht zouden het goed trai ners voor SFC zijp. Na afloop was cr ren gciellig bal, want SFC v.is kampioen. Bij Koninklijk Besluit van 10 April 1954 is de heer W. Bamberger, di recteur van de N.V. Metaal buizen - fabriek Maatschappij „Excelsior" benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op Vrijdag 7 Mei 1954 des namid dags van 2 tot 3 uur bestaat g« le- genheid tot kosteloze inenting te gen diphterie of tegen diphterie en kinkhoest gecombineerd voor met- schoolgaande kindeven van i jaar en ouder, in het gebouw van de G.G. en G-D., Tuinlaan 30. Merkredon, la 5an de majo. Okaze de la liberigo tago ni ne kun ven os. Ni esperas, ke la sekventan se- majnon eeestos despli da anoj. UNESCO, de Opvoedende. Weten- scheppelijke en Culturele Organisa tie van de Verenigde Natie's heeft over dc gehele wereld een onder zoek ingesteld om de praktische waarde van het Esperanto als ge- bruikstaai voor de internationale be trekkingen te bepalen Uil een on langs door UNESCO uitgegeven rap port betreffende het vraagstuk van de Internationale taal blijkt, dat tot lieden met minder dan 107 woorden boeken in het Esperanto werden uitgegeven. Onder de behandelde onderwerpen vindt men: eleclro- techniek, metalenkennis, geneeskun de, sterrenkunde, artsenij-bereid- kunde, kruidkunde, landbouwkunde, e.a. Op het Esperanto-congres, dat be gin Augustus te Haarlem gehouden wordt, zal ook aanwezig zijn de Amerikaanse Esperantiste mevr. An ne E. Beathy uil Cardington ir> de staat Ohio. In Juli a.s. hoopt ge noemde Anne E. Beathy 98 jaar te worden. Heitje voor 'n karweitje" De padvindersgroep „Burgemees ter van Haaren" heeft met de actie ,,'n Heitje voor een karweitje" in totaal een bedrag van 272.61 ver diend. Dat is 30 meer dan vorig jaar. De welpen namen dit jaar 109.37 en de verkenners 163.34 voor hun rekening. HRSS wint van SV '35 met 41 HBSS is de bekercompetitfe goed begonnen door met liefst 4-1 te winnen van SV '35. Een grootse wedstrijd was het niet, want daar voor was de tegenstand die de gas ten boden, te zwak. De eindstand was reeds met de rust bereikt, HB SS had over het algemeen wei het beste van het spel. al had SV '35 in de tweede helft wel meer te vertel len dan daarvoor. Door doelpunten van Meuldijk. Mast en Scheffers werd d't resultaat bereikt, nadat de midvoor van de gasten voor een tegenpunt had gezorgd. Er is pret tig en zeer sportief gespeeld. De gasten zijn nu uitgeschakeld voor de beker rn HBSS zal nu op 15 Mei a-s. in Vlaardingen spelen tegen Zwaluwen Vdat eveneens de eer ste bekerwedstrijd heeft gewonnen. Minder aangenaam waren de compefctie-uïtslagen in deze afde ling voor HBSS. Zuidland versloeg n.l. WGZ met 4-2 en SHO won met 3-2 van NSVV. Ondanks deze ne derlaag Werd NSVV toch kamp'oen in deze afdeling. Door deze resul taten zal HBSS uit de nog resteren de 3 wedstrijden waarschijnlijk minstens 5 punten moeten halen, hetgeen een zware opgave zal zijn. HILVERSUM. In de vooravond van 4 Mei zal over de beide radio zenders in een nationaal program ma de dodenherdenking worden uitgezonden. Dit programma opent om zes uur met eeil toespraak door mr G. J. van Heuven Goedhart en met het voordragen van het gedicht van Jan Campert „De achttien do den". Vervolgens zullen gedeelten worden uitgezonden van de des middags in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage gehouden officiële herden kingsbijeenkomst. Na een muzikaal tussenspel zal een reportage tocht volgen langs verscheidene plaatsen, waar Nederland die dag zijn doden herdenkt. Het nationaal programma op de bevrijdingsdag bevat o.a. de uitzen ding van de bijeenkomst „Vernede ring. volharding, victorie", die ter hei-denking van dc bevrijding in de Grote Kerk te Alkmaar wordt ge houden Hier spreken ds J. C. Ko ningsberger, pater G. Lohuis en prof. dr G. Stuiveling. TEHERAN. N'a de achtste geslo ten zitting van onderhandelaars der Perzische regering en vertegenwoor digers van het internationale olie- consortium heeft dc Perzische mi nister van Financiën Ali Aminj Zon dagavond voorspeld, dat vóór Vrij dag een algemene regeling van hèt Engels-Perzische oliegeschil tot stand zal zijn gekomen Hij weigerde bij- zonderheden mede te delen. In één jaar Export-combinatie voerde voor 330 millioen uit UTRECHT. Gedurende haar eenjarig bestaan heeft de Nederland se Exportcombinatie voor 330 mil lioen gulden uitgevoerd. Dit was de belangrijkste medede ling. die dc voorzittei, de heer G. J. Marsman deed in de vergadering die Zaterdag wc d gehouden. De directeur do combinatie, de heer L. Fokke-na uit Culcmborg, merkte in zijn toespraak o.a. op. dat er vorig jaar 53 ondernemingen wa ren aangesloten en thans 130. terwijl er duizend op de wachtlijst staan. Van de huidige 130 leden waren 126 op de vergadering! HILVERSUM Voor Zaterdag avond had de VARA de ui tzending van een voor de 1 Mei-viering ge schreven televisiespel aangekon digd Op het laatste ogenblik is de ze uitzend'ng naar de middag ver schoven. omdat de hoofdrolspelers Aaf Bouber en Joh an Elsensohn met hun gezelschap, „Dc Toneelver eniging", elders 10 het land een voorstelling moesten geven. Er was ruim een weex voor dit spel gerepeteerd en enkele buiten opnamen waren op de filmband vastgelegd. Vrijdagmiddag kreeg de televisiestaf van de VARA plotse ling bericht, dat Aaf Bouber en Johan Elsensohn Zaterdagavond zouden moeten optreden in Noord- Schar woude. Wegens ziekte van de hoofdrol vertolk er in „De school dei- dapperen" moest do Toneelvereni ging daar een ander stuk opvoeren, waarin beide voor de TV-uitzen- ding geëngageerde acteurs belang rijke rollen hadden. Contact met de Toneelveiemging van de zijde van de VARA had geen resultaat: men beriep zich op de verbintenis van de acteurs. De VARA, die reeds aanzienlijke bedragen voor de uit zending had uitgegeven, besloot toen de uitzending te vervroegen. Vele kijkers hebben dit niet geweten, omdat tijdige publicatie niet meer mogelijk was. STUTTGART. Zondag is in West-Duitsland de wegenwacht be gonnen met 60 motoren met zijspan. Van de zomer hoopt de Algemene Duitse Automobielclub. dat de we genwacht langs alle voorname toe- ristenweeen zal kunnen patrouille ren. De dienst werd ingesteld, nadat een studie was gemaakt van de ser- viceJSrelke de wegenwacht in Ne- derla|p, België en Sn geland biedt. De wegenwachters zullen tegen een vergoeding leden zowel als niet-le den van de Duitse automobielclub helpen. Ridgway- Atoomkanon kan granaat afvuren met Hiros] inia-effeet SPRINGFIELD. Generaal Ridg way heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat het nieuwe Amerikaanse atoom kanon een granaat kan afvuren, die bijna dezelfde vernietigende kracht heeft als de bom die op Uirosjima is geworpen. Hij deelde voorts mede. dat Ame rikaanse legereenheden spoedig zul len kunnen beschikken over nieuwe bestuurde raketten en projectielen. Volgens Ridgway heeft het kanon van 280 mm het vermogen, hetzij gewone, hetzij atoomgranaten af te vuren. Het Amerikaanse leger be schikt in Europa thans over 30 atoomkanonnen. Senator Ivnowland tikt Churchill op de vingers WASHINGTON. Senator Know- land, de leider der Republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, beeft 2aterdag verklaard, dat de Vei-, Staten onmiddellijk con anti-com munistische bondgenootschap in Azië moeten vormen zelfs als daaraan ,.cén van de grote bondgenoten" hij doelde op Groot-Briltannië niet deelneemt. „Het is ondenkbaar," al dus Knowland, „dat de premier van een ander land de macht zou hebben om dc Ver. Staten te vertellen wat zij moeten doen." Cl ir oi uier wijzers zijn voor verplicht Fries onderwijs LEEUWARDEN. „Als de proef school in Friesland straks voldoet aan de verplichtingen moet men klaar zijn om het beginsel van de tweetalige school in groter gebied toe te kunnen passen," aldus luidt de conclusie over de Friese taal in het rapport van de Commissie der Ver. v Chr Onderwijzers. De verplichting van de tweetalige school in een be paald rayon zal in 1Ö62 pas mogelijk zijn. aldus het rapport. Men verwacht, dat. als het Fries als voertaal alleen maar facultatief wordt gesteld, er heel weinig zal veranderen. Het vragen van de ver plichting is de enige kans bij het sla gen van de proef een toepassing daarvan op korte termijn mogelijk tc maken. Radio Ther, Instituut in Tilburg Zaterdag geopend TILBURG. Onder zeer grote be langstelling, vooral uit medische kring, is Zaterdag het radie thera peutisch instituut geopend. Eén der sprekers, ir B. Woldringh, radiotechnisch adviseur vau de Volksgezondheid te Den Haag zei, dat centraal bezien de opening van een radio-therapeutisch instituut geen bijzondere gebeurtenis is. Wèl belangrijk echter is het, dat hier een grote kobaltbron werd opgesteld. ROTTERDAM Zaterdag 1 Mei bracht de heer Raymond Pace Alexander, gemeen teraadslid van Philadelphia, een goodwill bezoek aan Rotterdam. Hij maakte zijn opwachting bij burge meester Van Walsum en overhan digde deze een door de burgemees ter van Philadelphia gesigneerde fo to van Independance Hall, dc ge boorteplaats van de Verenigde Sta ten van Amerika. Vooral de Rotter damse haven heeft grote indruk op dc lieer Alexander gemaakt. Een groot aantal Noord- en Zuid- Amerikaanse leden van de Inter national House 18 th trade and tra vel mission in New Orleans heeft op Zaterdag 1 Mei een bezoek aan Rotterdam gebracht. Morgenavond na 6 uur: In verband met de herdenkings plechtigheden zullen morgenavond van ze3 uur af het lunapark aan de Kruiskade, de openbare dansin- p'chtingen en alle gebouwen waar in openbare vermakelijkheden kun nen worden gehouden, gesloten zijn, tenzij door de burgemeester in een bijzonder geval ontheffing wordt verleend. Tn inrichtingen tot het verbruiken van eet- of drinkwaren mogen na zes uur uitsluitend de programma's van de Nederlandse zenders Hilversum I en II die dan worden uitgezonden, ten gehore worden gebracht. Op straat mag na zes uur geen muziek meer worden gemaakt. Familiefeesten, jubilea en strikt besloten bijeenkomsten van verenigingen kunnen echter door gang vindon. De eerste avondvoorstelling van de bioscopen vervalt morgenavond wel wordt dc tweede avondvoor stelling na 9 uur gegeven. SCHIEDAM GEVRAAGD VOOR DE NACHTDIENST Loon: inclusief rijwielvergoeding 60.33. Uniform wordt verstrekt. f Voor deze functie komen in aanmerking flinke valide personen, leeft. 3055 jaar. Bij aanstelling is een bewijs van goed ge- drag vereist. Aanmelden op de dag en 's avonds tussen 1D21 uur. EERSTE SCHIEDAMSCHE BEWAKINGSDIENST, Burg. Knappert laan 192b, Schiedam Tarief tot en met 15 woorden f 0.65 Elke vijf wooi den meer t 21) Te koop aangeb. Te koop. 2 Solexen m prima slaat, ook afzonderlijk. Na 7 uur Singel 31, flat. Tc koop een z.g.a.n.^ donker blauwe Engelse kinderwa gen. Te bevr. tussen 6—7 u. Singel 18 a. AU'U(ietkoo|ije^:: Nu 4 tau- teutis met riet. nieuwste stoffering voor 159—- Wil son. Gmte Vhsci ijslraai 79- lül. midden in de hlraat Hei beste te bereiken met lijn 8- halte Watticrstraat New White, plastic muurverf vuoi plafwids. muren gat» gen dekt wit over zwart al leen echt in bekerverpakkim; en naam „New-White" Al leenverkoop voor Schiedam Jan v Katwijk's verfhandel Broersveld 37. t.o. Passage. Meubelmakers en knutse laars. Berken, Limba, Oku- me en eiken triplex, multi plex meubelplaat, eiken en berkenhout. Vuren latten, planken, meubellijst, ronde stokken enz. tegen de laag ste prijs. Frans van Thienen, Broersveld 123. Hardboard 197x61 0.90, 122x 61 j 152x76 1 45, 122x91 1.80 122x107 2.—. 122x122 2.40, 122x153 3 25. 122x183 4.05, 122x214 4.95, 122x244 5.25, 122x275 6.15. Platen zachtboard 244x122 5 55. Frans van Thienen, Broers veld 123. Wij gaan voort met onze zeer voordelige oud-hollandse ko perstuk) es, b.v. koperen spin 1.65, salamander reeds voor 0.75. Bokhorst, Groenelaan 36, Hoogstraat 34. Zeemlappen, hele vellen in traan gelooid. 0.98, 1.68, 3.35, 3.50 enz. Alleen deze weelc bij Bokhorst, Groenelaan 36. Hoogstraat 34, Personeel qevr, Een netto werkster gevraagd. Enige dagen per week. Aan melden na half acht. B.K.- Laan 132. Weggelopen Weggelopen Airedale-terrier, zwart dek. lichtbruine krul len. Luistert naar de naam Donald. T. b. t. b. bij De Jong, Swammer dam singel 69 Schiedam, tel, 66523. Diversen Uw kleding past niet?? Even naai kleermakerij W. Meyer, BoerhaaveJaan 67. tel. 66564. Wij maken het weer goed passend Ronde glasplaten, schuil- ruiten, glas tn lood. geslepen suite-deuien, toiletspiegels, etalage-glasplaten, autorui- .en enz levert U Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39, Telefoon 68945 Zijn uw schoenen te klein? Wij vergroten ze met da nieuwste veigroUngsinslai- iatie Sehoenrep bedrijf „Ex celsior" Dam 36 tel 66874. Reparaties kunstgebitten Ook voor spoedgevallen Rot- terdamsedijk 265, tel. 68021, Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1