i Prof. Carp licht zijn nieuwe conclusie uitvoerig toe Positie procureur-generaal op Antillen verduidelijkt Dit is de Van Dooren-fanfare Voorts .7.1 Dokter O. minder toerekeningsvatbaar Medische stoornis99 in de geestvermogens VLIEGEN OP AFBETALING NEDERLANDSE SURPRISE OP RTC-WESV Churchill herhaalt: Londen niet te voren ingelicht Oplichter bedroog meisje op schandelijke wijze Vreemdsoortige straf in een lagere school GELEZEN- HMIIllHflin»»™ 'Bis*© Bureau met vlekkenPrachtbijfs Nederlandse dank aan Australië voor hulp op zee Debat Parijs-Washington over Indo-China Vo Song Thief, in een Geneefs ziekenhuis opgenomen Londense amokmaker had lijst met 28 namen Wat zei minister over Indonesië? vraagt Kamerlid Gouden jubileum van prof. J. Fahrenfort Hoofd van school in Montfoorl voor de rechter gedaagd Twee jaar geëist in zaak van pseudo- ingenieur Post naar Duitsland duidelijk adresseren Bijzondere uitzending van Canadese radio en gewogen Vrijdag 21 Mei 1954 3 die vriiwel de gehele dag op de divan heeft gelegen gelegenheid woord aan officier en verdediging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De psychiater prof. dr. E. D, E. A. Carp, heeft vanmorgen voor de rechtbank de nieuwe conclusie toegelicht, die h(j verleden week ter zitting heeft verbonden aan het rapport, dat hy heeft uitgebracht over de Berkelse arts J. F. A. M. O. Aanvankelijk had prof. Carp de dokter volkomen toerekeningsvatbaar verklaard. Hij zag als aangenomen wordt dat de arts inderdaad zijn vrouw heeft vergiftigd als motief voor zulk een daad een abnormaal felle baat tegen de schoonmoeder van de arts, diö deze dan op zijn vrouw op deze wijze had afgereageerd. Op een vraag van de verdediger, mr P, van 't Hoff Stoik veranderde prof. Carp verleden week zjjn conclusie: als aangenomen wordt, dat O. schuldig is, dan is hij gezien het abnormale motief voor zjjn daad niet als volkomen toereke ningsvatbaar maar als licht vermtc ierd toerekeningsvatbaar te beschouwen. Deze plotselinge wijzigii.g van de hem horen, wanneer zijn conclusie heeft prof Carp neerge- legd in een nieuw rapport, dat hij vanmorgen toelichtte. Dokter O. heeft, volgens prof. Carp, eet» stoor nis van geestvermogens, maar in medische, niet in juridische zin. Hij is in staat de consequenties van zijn daden te overzien. Het is mogelijk, ci«it hij de gevolgen niet heeft over zien. maar het vermogen hiertoe is, volgens prof. Carp, niet gestoord ge weest. Het lijkt de deskundige ver der niet aannemelijk, dat verdachte ook de eerste twee uur na het toe dienen var» de cvaankali zo wordt aangenomen, dat hij dit heeft ge daan zijn beoordelingsvermogen heeft verloren. Prof, Carp acht het verder on waarschijnlijk, dat O. als medicus werkelijk is blijven vasthouden aan de veronderstelling dat zijn vrouw aan een tumor leed. Achterdochtig gebleven Op een vraag van mr Van 't Hoff Stolk verklaart prof. Carp, dat hij gelooft, dat de aanvankelijke tumor diagnose van O. wel te goeder trouw zal zijn geweest. Hïj kan zich voorstellen, dat O. gezien een geval in zijn practijk, waarbij een meisje aan een tumor stierf, ondanks het feit dat dit gezwel niet werd gevonden achterdoch tig is gebleven, maar neemt niet als waarschijnlijk aan. dat hij te goe der trouw dit idee niet heeft op gegeven, toen de verschijnselen niet steeds duidelijker werden. Op verdere vragen van mr Van 't Hoff Stolk geeft prof. Carp toe. dat hij geen absolute zekerheid kan geven over kwade trouw van O. bij het vasthouden aan zijn tumor diagnose. Prof. Carp gelooft niet nog steeds wanneer schuld wordt ver ondersteld in een plotselinge op winding maar in kalm overleg. Hierin kan hij zelfs het gebruik van cyaankali plaatsen, omdat ver dachte dan in een abnormale ge dachtegang zou hebben gehandeld en daarin gevangen kan hij verstan delijke overwegingen, niet meer heb ben. laten tellen. Zelf bestraffing Mr. Huygens vraagt de professor dan, of de schoonmoeder niet even goed een aressiviteit in mevrouw O. heeft kunnen opwekken. Prof Carp bevestigt dit en ook de stel ling, dat deze agressiviteit oo zich zelf kan worden afgereageerd, voor al, wanneer de persoon, die deze agressiviteit opwekt, een geliefde persoon is -zoals hier de eigen moeder kan dit leiden tot een „zelfbestraffing" in de vorm van zelfmoord. Mr. Huygens bouwde zijn vragen op uit literatuur, waar bij hu om. uit een boek van de professor zelf citeerde. Hij toonde zich zeer verheugd, dat prof CarP het met zijn eigen citaat eem was. Mr. De Lint vraagt, of prof. Carp iets is gebleken van een haatverhou ding tussen de overledene en hanr moeder. De psychiater heeft echter slechts de schoonmoeder kunnen testen en kan hierop dus geen ant woord geven. Dr. Hoelen is het op vele punten niet direct eens met prof. Carp Hij stelt echter, dat indien men de persoonlnkheidstekpning. zoals d'e door prof. Carp wordt gegeven, als juist aanvaardt zeker van ver zachtende omstandigheden kan vor- rien gesproken. Niet in kalm overleg? Als een arts cyaankali als mourd- middel gebruikt dan kan hij zo laat dr. Hoelen nogmaals horen dit nooit in kalm overleg, maar op grond van zeer hevige gemoadscom plexen hebben gedaan. Voor zover hij uit het dossier mevr. O. kan be oordelen ziet hij haar als een neuro tisch depressieve vrouw, dio tot droevige reacties in staat Is Tegen dr. Hoelen heeft de ver dachte gezegd, dat er „geen schijn van bewijs" te vinden was. Rechter mr Nauta ziet hierin reden om als jurist het sein op „onveilig" te zet ten, want dit ziet hij als typische reactie van een schuldige. Dr. Hoe len kan hier als psychiater echter niet over oordelen. Na deze behandeling van het rap port van prof. Carp neemt de pre sident met prof. Froentjes nog eens dp berekeningen door over de hoe- vee'herd cyaankali, die in het to nicum en de diverse flessen in de apotheek zijn terugevonden. Verdachte ondervraagd Daarna wordt de verdachte zelf ondervraagd. De president wil van kan hebben gehad om de buitenge woon ingewikkelde handelingen uit te voeren, waarmee arsenicum in de apotheek en het tonicum met cyaan kali werden besmet. „Het heeft voor mij weinig zin om iets te vertellen, want het zal weer iets nieuws zijn", zegt O. Maar daarna geeft hij een opsom ming van de uren, waarop zijn vrouw rustig en onbewaakt tijd zou hebben gehad om in de apotheek te knoeien De president onderstreept het dan als zeer zonderling, dat de vrouw eerst kalm aan van het vergiftigde tonicum zou 2ijn blijven innemen en daarna nog eens cyaankali in de bouillon zou hebben gedaan. „Ik vind er niets zonderlings aan," zegt O, „u verwijt mij dingen, •aarvan ik niets weet". En met dit verhoor wordt het on der zoekstadium van dit monster proces afgesloten. Maandag is het (Advertentie Ï.M.) L ballpoints vanaf KOPENHAGEN, ASg gevolg van de scherpe concurrentiestrijd tussen Europese en Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen heeft de Scandinavische luchtvaartmaat- schappij SAS een betalingssysteem ingevoerd, waardoor het voor Ame rikanen mogelijk is op afbetaling gebimk te maken van de lijndien sten vap de SAS. Amerikanen kun nen voortaan naar Kopenhagen vliegen, zonder een cent od zak. De reissom kunnen zij daarna in twee jaar afbetalen. Men verwacht dat door dit systeem het aanial „dollartoeris- ten'» naar Denemarken deze zomer zal toenemen. Het afbetalmgs- systeem heeft niet alleen betrek king op de vliegbiljetten doch ook op andere uitgaven, die verband houden met de reis. (Advertentie t.M Het Limburgse stad je Weert is trots op z'n fanfarecorps, dat uit 21 icden van de familie Van Dooren bestaat. Het oudste lid van dit corps is 81 jaar. Hij blaast nog dapper op zijn bas hoorn, die hij al van zijn lie jaar bespeelt. Zijn 50-jarig huwe lijksfeest vorig jaar gevierd was aan leiding tot het stich ten van het Van Doo- ren-orkest. Vijf tak ken vari die familie zijn er in vertegen woordigd; één vader zit er in met zijn zoon en vijf kleinzoons. Ook de dirigent is een Van Dooren, die al vanaf 1914 bij de staf- rnuziek is. Het bestuur bestaat natuurlijk uit Van Doo'ens, hoeuiel het zelf niet mee- blaast. Donderdag avond was Ger de Roos bij de „Van Dooren-Fanfare" op bezoek om het spel van dit familieorkest op de band op te nemen. Binnenkort kunnen we het dus per radio bewonderen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De surprise op de eerste dag van de R-T.C. met de West was het voorstel van de Nederlandse delegatie om alsnog enige wijzigin gen aan te brengen in het ontwerp statuut en de daarbij behorende toe lichting. De belangrijkste drie wijzi gingsvoorstellen hebben betrekking op de veelomstreden positie van de procureur-generaal op de Nederland se Antillen. Die positie is nu verduidelijkt tot genoegen van de KVP. Deze heeft er belang aan gehecht de taak van het rijk en die der landsregering ten opzichte van de leiding der poli tie op de Antillen duidelijker te formuleren, speciaal voor zover deze de inlichtingen- en vreemdelingen dienst betreft, die uiteraard op de Antillen met zijn ohebeiangen van grote betekenis is. Op dit punt is thans in de Neder landse delegatie eenheid van op vatting verkregen. Het lijkt met waarschijnlijk, dat de Antilliaanse delegatie, nu het louter om toelich ting gaat. er ernstige bezwaren tegen zal ontwikkelen. De moeilijkheid voor de KVP was, dat de Antilliaanse gouverneur Struycken vroeger minister van Justitie (KVP) in" Nederland vreesde, dat het statuut wijziging zou brengen in de positie van de administratieve politie. Het ontwerp laat hem de leiding van de justi tiële politie. Het sluit niet uit, dat hij ook de administratieve politie zal leiden (zoals hans het geval is), maar schrijft dit niet bindend voor. De beslissing daarover biyft bij de landsregering. In het ene zowel als in het andere geval wil het ontwerp-statuut hem echter de taak laten, toezicht uit te oefenen, dat het gehele politie-ap- paraat aan de normen van de rechtsstaat voldoet. Daarom geeft het ontwerp hem ook de bevoegd heid voorstellen te doen ten aanzien van de taak der politie. De Neder landse delegatie heeft nu voorge steld in de toelichting te bepalen, dat elke politionele instantie ver plicht is de procureur-generaal de inlichtingen te verschaffen, welke MELBOURNE. De Nederlandse regering heeft dank gebracht aan officieren en manscheppen van de Australische kruiser „Australia" voor aan Hr. Ms. landingsvaartuig L 9607 verleende assistentie. Het Nederlandse landingsvaartuig had op 12 Mei in de Koraalzee moeilijk heden, doordat een motor onklaar raakte. De „Australia" is het schip te hulp genseld. Honduras krijgt wapens van Amerika TEGUCIGALPA. De Vr\ Sta- ten zullen Honduras in het kader van het programma voor de ver dediging van het Westelijk halfrond militaire hulp verlenen. Gisteren is daartoe een overeenkomst getekend door dr J. Edgardo ValenzueJa, mi nister van Buitenlandse Zaken van Honduras en de Amerikaanse am bassadeur W. A. Willauer. Een soortgelijke overeenkomst is on langs tussen de VS en Nicaragua getekend. (Van onze correspondent) LONDEN. In antwoord op een vraag van het Labourlid Denis Hea- ley heeft Sir Winston Churchill gis teren in nog stelliger termen dan hJj dat Maandag deed, (doch zonder ver der commentaar) toegegeven, dat Engeland niet van te voren ingelicht was over de vorige week gehouden FransAmerikaanse besprekingen aangaande eventuele Amerikaanse interventie in Indo-China. „Uitgaande van ir. de pers versche nen berichten" zei de premier, „be sprak de minister van Buitenlandse Zaken de kwestie met de Ameri kaanse vertegenwoordiger (generaal Bedell Smith) gedurende het week einde en sindsdien is door het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken aan de Engelse ambassade te Washington een volledig verslag gedaan." „Het schijnt," voegde hij daar nog aan toe, „dat deze bespre kingen van informele en verkennen de aard waren en dat door geen van beide partijen nieuwe verbintenissen werden aangegaan." Healey maakte toen nog de als vraag geformuleerde opmerking men kan in het vragenuur op een antwoord alleen maar doorgaan door een verdere vraag te stellen of de premier zich niet bewust was. dat deze stiekeme methoden van twee der grote Westelijke geallieer den alleen maar de betreurenswaar dige breuk onder hen over een rege ling in Indo-China vergroten kon en een regeling in Genève kon uitstel len en in strijd waren met de Wes telijke alliantie en de entente cor diale. „Dat hebben wij ook in ge dachte te houden," antwoordde de premier. GENEVE. De Indo-chinees Vo Song Thiet, die in Genève een hon gerstaking houdt „totdat mijn land vreedzaam verenigd is", is naar het ziekenhuis overgebracht. Hij vast reeds 18 dagen en is zeer verzwakt. Aanvankelijk durfde men hem niet naar het ziekenhuis over te brengen, daar men vreesde, dat hij dan zelf moord zou plegen. De politie heeft zijn weinige bezittingen, een tent, een fiets en wat papieren, in bewa ring genomen. LONDEN. Een 27-jarige Lon dense militair, zekere Nathan Gold berg, op wie de politie jacht maakte, nadat hij een persoon had doodge schoten en twee andere gewond, bleek een lijstje bij zich te hebben met de namen van 28 mensen, die hij als slachtoffers had uitgekozen. Voor dat de politic hem greep, schoot de amokmaker zichzelf dood. De op Goldbergs lijst voorkomende namen of de initialen ervan corresponderen met die van hemzelf. Het schijnt, dat deze namen uit een telefoongids zijn overgenomen. Een der twee gewon den verkeert nog in zorgwekkende toestand. hij voor het uitoefenen van deze laatste bevoegdheid nodig heeft. Tevens heeft de Nederlandse dele gatie voorgesteld te bepalen, dat als in de bestaande positie van de procureur-generaal als hoofd van de administratieve politie wijziging wordt gebracht hierbij tn ieder geval in aanmerking wordt geno men. dat het Koninkrijk int hoofde van zijn zorg voor de buitenlandse betrekkingen er een direct belang bij heeft, dat de reorganisatie met betrekking tot de inlichtingen- en vree mdeiing endi onst i nte rn a tl o na le verwikkelingen worden voorkomen Het tweede wijzigingsvoorstel van de Nederlandse delegatie betreft het eerste artikel van het ontwerp-sta tuut, handelende over de Kroon. Daarin stond: „De Kroon is en blijft opgedragen aan Hare Majesteit Juliana. Prinses van Oranje-Nassau, om door haar een hare wettige op volgers tc worden bezeten." Als nieuwe tekst heeft minister Beel nu voorgesteld: „De Kroon van het Koninkrijk wordt, overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet, ge dragen door Hare Majesteit. Juliana, Prinses van Oranje-Nassau, en bij opvolging door hare wettige opvol gers De nieuwe tekst bedoelt de eenheid van Koninkrijk tot uit mg te brengen. Nadat deze wijzigingen waren voorgesteld is Donderdagmiddag en vanmorgen niet meer vergader d. Aan de delegaties werd gelegenheid geboden tot onderling beraad. Van middag zou opnieuw een besloten plcnovergadering plaats vinden, zo als men er meer zal kunnen ver wachten. aan DEN HAAG Het Eerste Kamer lid de heer Molenaar heeft aan de minister zonder portefeuille, ZE. Luns, de volgende vragen gesteld: I. Heeft de minister kennis ge nomen van een mededeling van Associated Press uit Genève op 12 Mei in de bladen gepubliceerd, waarin wordt gemeld, aat de minis ter zou hebben gezegd, dat „Indien Indonesië eenzijdig de unie met. Ne derland wil verbreken. Nederland niets zal doen om dit tegen te hou den" en „Ik zou een dergelijke stap als een fout beschouwen.... maar aan zodanige verklaringen geen de finitief karakter toekennen." De minister zou tevens hebben opgemerkt: „Dat aangezien Neder land de Indonesische aanspraken op Nieuw-Gumea niet kan erkennen, een unilaterale beëindiging van de unie Indonesië zeker zou beroven van elke juridische basis voor aan spraken op „West Irian". Heeft de minister met name de laatstelijk overgeseinde uitlating in derdaad gedaan, zo vraagt de heer Molenaar verder, er aan toevoegend: „Indien de minister zich niet. althans niet geheel in bovenbedoelde zin heeft uitgelaten, is de minister dan bereid de woordelijke tekst van zijn verklaring aan de Kamer mede te delen?" (Advertentie LM.) Meur Advertentie 1. M.) fiii mÊÊ ma fel jmMT KB American Cigarettes nr m met filter-mondstuk ÖJ ct. AMSTERDAM. Op 4 Juni zal prof. dr J. J. Fahrenfort, hoogleraar in de volkenkunde aan de gem. uni versiteit van Amsterdam, 50 jaar in het onderwijs werkzaam zijn. In 1927 promoveerde de jubilaris cum laude in de sociale geografie op het proefschrift „Het hoogste we zen der primitieven". In 1934 werd dr Fahrenfort be noemd als lector ««gemene volken kunde aan de Amsterdamse univer siteit. Zyn benoeming tot gewoon hoogleraar in dezelfde wetenschap volgde in 1946. Een receptie tevens huldiging van de jubilerende hoogleraar op de jubileumdag is in voorbereiding. (Van onze correspondent) UTRECHT. Ter zake van mis handeling van één zyner leerlingen, een 33-jarige knaap uit de zesde klasse van de school te Montfoort, was de 61-jarige hoofdonderwijzer J. H. B. F- gedagvaard voor de Utrechtse politierechter te verschij nen. De gedaagde was niet opgekomen, zodat de zaak bij verstek behandeld werd. Als enige getuige in deze zaak werd gehoord de betrokken knaap H. Z. uit Linschoten, die mededeel de, dat hij wegens het niet kennen van zijn les op 23 Februari j.l. een ietwat eigenaardige straf had moe ten ondergaan. Hij zou door het schoolhoofd, tevens klasse-onderwij zer, in knielende houding voor de klas zijn gezet ged ure ude ongeveer anderhalf uur. Bovendien had hij de handen boven het hoofd moeten houden als hij deze van vermoeid heid liet zakken zou hij door de hoofdonderwijzer met een aanwijs stok op de vingers zijn geslagen. Tenslotte zou hij bewusteloos zijn geraakt. Bij nadere ondervraging door de politierechter, gaf de jongen toe, dat het verzwarend element in de straf, het omhoog heffen van de handen, eerst was toegepast, toen hij met een andere leerling, die ook in de knielbank zat, grapjes had gemaakt. De politierechter achtte het alsnog gewenst andere getuigen te horen, oa. de medegestvafte jongen. Voorts zal het betrokken schoolhoofd op nieuw worden gedagvaard om zich persoonlijk te komen verantwoor den* AMSTERDAM. De 31-jarige monteur E. H, P. uit de hoofdstad, die reeds verscheidene "veroordelin gen achter de rug heeft, heeft van een Amsterdamse onderwijzeres in totaal 4650 weten los te krijgen door zich voor te doen als inge nieur van General Motors, het la ten zien van foto's van zaken, die hij in Afrika zou hebben en het te doen voorkomen, alsof hij op korte termijn een cheque verwach te, die hem in staat zon stellen, al hef geld, dat hü ter leen vroeg, te rug te betalen. Bovendien gaf hij de onderwijze res de illusie, dat hij haar zou trou wen, ofschoon hij verloofd was met een ander meisje en bovendien be trekkingen onderhield met nóg een andere vrouw. Terzake van op lichting is twee jaar met aftrek van voorarrest tegen hem geeïst. Ter rechtzitting bleek, dat de verdachte het onderwijzeresje het hoofd op hol gebracht had met een reeks van beloften. Hij zou een auto voor hen beiden kopen en een huis laten bouwen, waarvoor hij de grond reeds zou hebben aangekocht. Om dit alles geloofwaardiger te maken, nam hij het meisje mee op auto-ritjes door het Gooi. waar hij haar z.g. het terrein liet zien. waar DEN HAAG. Om vertraging in de overkomst te voorkomen verdient het aanbeveling in het adres van do correspondentie voor Duitsland, het nummer te vermelden van het post- district, waarin de plaats van bestem ming is gelegen. Dit nummer moet bij voorkeur in een cirkel bij de plaats van bestem ming worden vermeld. Voor zover het correspondentie voor Berlijn betreft, is het gewenst op het adres op in het oog vallende wijze aan te geven, in welke sector (Amerikaanse, Britse, Franse of Rus sische) de geadresseerde woonach tig is. dit huis zou moeten verrijzen. Hij bezocht met haar zelfs een archi tect, die plannen, die hij ontworpen had. zou moeten uitwerken. Het meisje, dat over het alge meen met gemakkelijk geld uit leende, vatte nimmer wantrouwen op. Op een vraag of zij ook bedragen zou hebben verstrekt indien zij ge weten had, dat verdachte géén in genieur was. géén drager van de Militaire Willems Orde zoals hij beweerde en géén zaken had, antwoordde zij de president ont kennend. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat P. het meisje op een schandelijke manier bedrogen had- De verdediger betoogde, dat ver dachte psychisch gestoord is. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Trein greep Veluwse bus Tegen chauffeur eis een maand hechtenis ZWOLLE. Voor de rechtbank in Zwolle is vandaag het ernstige bus ongeluk behandeld, dat op 12 Febru ari van dit jaar is gebeurd bü een onbewaakte overweg en dat aan drie personen het leven heeft gekost. Te gen de chauffeur werd een maand hechtenis geëist benevens een half jaar intrekking van zij" rijbewijs. Op genoemde datum werd op een onbewaakte overweg in de Kampweg bij Harderwijk een autobus van de Harderwijkse stadsdienst gegrepen door een electnsche trein uit de rich- ting Zwolle. Een vrouw en twee mi litairen kwamen daarbij om het leven. De chauffeur van de autobus, de 33-jarige M. K. uit Hulshorst, kon niet verklaren, dat hij de trein niet heeft zien aankomen. Plotseling, op het moment, dat hij al met de voor wielen van zijn bus op de rails stond, had hij de lichten van de trein ge zien. Het was echter te laat. De wagenvoerder van de trein, de 56-jange W A. M. uit Utrecht, had signalen gegeven, maar had niet kun nen denken, dat de bus door zou rijden. Hij verklaarde echter ook dat het licht heiig was bij de overweg Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak. NAARDEN. De Nederlandse afdeling van de Canadese Radio- omroep zal Zaterdag om 19.15 uur en Zondag om 17.45 uur (Ned. tijd) op de golflengten 1684 en 1953 een bijzonder radioprogramma uitzen den. Te Ottawa wordt n.l. een tul- penfeest gehouden, dat zal worden geopend door de ambassadeur van Nederland in Canada, de heer A H. J. Lovink. Verder is het programma van betekenis voor famihledcrx en verwanten van opvarenden van dc „Karei Doorman" aangezien een re portage wordt gewijd over 150 op varenden van de „Karei Doorman" die bloed gaven voor het Canadese Rode Knus. Tenslotte zal in do uit zending aandacht worden geschon ken aan de honderdduizendste Ne derlandse immigrant in Canada. „Medal of Freedom dr B. A. v. Schaik uitgereikt AMSTERDAM. Aan dr B. A. v. Schaik, directeur van „Centraal Be heer". is Donderdag de Amerikaanse Medal of Freedom uitgereikt voor zijn actief aandeel in het verzet te gen de bezetters tijdens de oorlog, Dr van Schaik heeft zich vanaf Januari '42 onderscheiden door zijn werk bij de spionnage en contra-spi- onnagedienst in de verzetsbeweging. Hij heeft voorts een werkzaam aan deel genomen in verschillende ande re activiteiten van de ondergrondse beweging. AANKONDIGINGEN Ernest Claes „Het was lente». Uitgave De Wereldbibliotheek. Amsterdam. Ge bundelde verhalen. (Prfjs f 6,75). Thomas B. Costaln „De zilveren be ker". Uitgave Van Tuyl, Zaltbommel. Historische roman, spelende in de da gen na de kruisiging van Jezus. Ver taald uit het Amerikaans. (Prijs f 7,75). Boris Simon „De voddenrapers van Emmaus". Uitgave De Fontein, Utrecht» Boek. dat als een reportage in roman, vorm een beeld geeft van het heilzame werk van de Franse Abbé Pierre aan dc zelfkant van de Parijse samenleving. (Prijs f 4,50). Clara Egglnk en Guus Sötemann „Het week-end hoek". Uitgave Tjeenk "Wil link, Haarlem. Bundel bevattende ver halen. gedichten, limericks, spelletjes etc. kortom al datgene waarmede men zich tijdens het weekeinde cn wet dan alleen kan vermaken en ontspan nen. (Prijs f 6,90). Uitgave Callenbach. Nijkerk, Roman een protest wil zijn tegen de verbur gerlijkende neigingen In het kerkelijks leven. (Prijs f 6,90), Hans van ASsmnhurg „Ontastbaar ge bied». Uitgave G. F. Callenbach. Ni)» kerir. Roman over het zeemansleven, in oorlogstijd. (Prijs f 5,40), Marinas van Goeree „Nieuwe grond"» Uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam. Roman, spelende op de Zuidbollandse eilanden met als hoofdmotief de strgtf tussen vader en zoon. (Pros f 4,90). Violet Dean „Carmen Whitlock". Uit. gave sythoff, Lelden. Uit het Engels vertaalde roman, die m zon beschrijviriï van een vrouwenleven een tijdsbestek van driekwart eeuw omvat. CPri s f 7,90). P, J. BJsseeuw „Weekend In de Archi pel". uitgave Bosch Si Keunmg, Baa.rn. Roman over vriendschappen en liefde, die, ra de oorlogstijd ontloken, een be langrijke rol spelen in de herinnering van de hoofdpersoon, (Prijs f 5,40). Nelly van Dijk—Has „Ea het zaad viel". Uitgave J. H. Kok, Kampen. Ro man, spelende in protestants christelijke kringen, (Prijs f 5,40 geb„ f 4,25 mg.). I. A, K. Wylie „De stille wreker». Uit gave Schoonderbeek, Laren. Tweede druk van een uit het Amerikaans vee. taalde roman die speelt in een klem Frans dorp, tydens de Tweede Wereld oorlog. (Prijs f 4,90). Vt? "A? ic'Ji Dis i? misschien toet een ideetje voor de vacantie, dat tuil zeggen voor dat handjevol vacantiegangers, dat over een „caravan"' beschikt. Met een beetje handigheid kan ie dere caravan tegenwoordig worden omgebouwd tot een zceivaardiq vaartuig. Het vlot waarop de ca ravan rust. fcan met een paar een voudige handgrepen worden opge vouwen en in dc auto opgeborgen. De «itutndmg is van een Berlijncr De moderne ark wordt voortbewo gen door een kleine buitenboord- motor. De Russen laten ons weten, dat hun geleerden thans inter-planetaire raket ten kunnen bouwen en ook in staat zijn kunstmatige sstelieten rond de aarde te laten cirkelen. Verder hebben ze zo hun eigen ideeen over een tocht naar de maan Zodat we vrezen, dat het op die satehet van de aarde binnenkort ook een gedrang van jewelste is. Een kordaat vierjarig jongetje uit Stockholm, v\ ens schop hem door een jongen was afgenomen holde naar de telefooncel -n belde de politie cp Een radlowagcn kwam hem te hulp en de politiemannen gaven het jongetje rijn schop terug. Maar om verdere initiatie ven van dit soort te voorkomen, heeft de Stockholmse politie in de bladen be kend geznaakt,_ dat dit eigenlijk haai De employe's van een openbare speetgelegenhcid in Tokio zyn in sta king gegaan, omdat zij met meer mo gen zoenen onder het werk. Twee paartjes zijn wegens dit feit ontslagen. De directie nad besloten, dat kussen on der het werk „nadelig was voor de rust en de goede orde in de zaak". Trou wens onze directie ziet dat, menen we. ook met graag. Sinds de oorlog ligt er m de bed ding van een rivier, die door Milaan, stroomt een bom van 225 kilo Gisteren raakte de boni in de grijpers van een. groaimachine. De geschrokken machinist haalde onmladehjk een handle over toen hy zijn onheilspellende last zag De bom. viel van twintig wet er hoogte, zonder evenwel te e.vploideren Op het ogen blik is het leger bezig de bom te demen teren o De politie van de Zweedse gemeente Orebro nad al jarenlang een uiterst n.crAwaardige gewoonte. Ieaere agent liep voortdurend te kn.kken en zelfs de juffrouw die bezoekers bij de knik kende commu.sa.iS toeliet, maakte steeds üezalfac hoofdbeweging Tot ze er ge noeg van kreeg en ontslag nam. Wat was d«. uaiiö? veischeidene agenten aan een geheimzinnige „knik- die naar de doktoren thans te kunnen vaststellen zHn vindt jn kolendamp, die uit de <L£'ïïIl,el>ur??u ëeleSen garage hl den wc« met^tw-wisas»» «JSW.SSS'ïïFffi/ÏÏg: ng voelden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2