I Sportbijlage De Schiedammer Sterker Sparta door P.S.Y. verrassend onder de voet gelopen Neptunus en V UG kwamen natwee uur voetbal niet tot beslissing Een illusie sneuvelde in Eindhoven Uitslag door sterk geflatteerd strafschoppen Clavan leidde de aanval van ADO Ruiv slot Eerste helft was voor de kasteelheren Bij rust was de stand 1-1 WV hield SVV met moeite op afstand Geluk Zaterdag-elftal Bij de foto: Xerxes kon maar net van HBS winnen (2-1) Hermes deed zicli aan NO AD tegoed illfeft? Spangen werd dubbel leed bespaard De stand bleef 1-1 Excelsior bedwong Bradford (5-3) - Schulpweg-serie begonnen r V. .J Feijenoord had geen moeite met Willem II (5-0) Muilwijk wint te Eersel LEO van IERLAND Excelsior vertrok na pittige wedstrijd met nederlaag van 3-1 START Alti a n tlss ff 2-1 31<ti 931 wel. Het had voor de rust Franssen als binnen speler opgesteld om een juiste bestrijding van Terlouw te vinden. Deze tactiek werd een mis lukking, In de tweede helft was Franssen weer de aanvalsleider en een goede aanvalsleider. Dat mocht blijken. EINDHOVEN Zondag De 23ste Mei van het jaar 1954 is voor Sparta een sombere dag geworden. Op het Philips Sportpark gegarneerd door een knel lende mensenmassa, die soms onheilspellend compact leek door het spel van zon en donkerblauwe regenwolken werd een grootse en imponerende illusie van een hernieuwd kampioenschap door PSV grof weggeschoten. De klap was zwaar en raak. Toen de eindstreep was bereikt durfden dc Spartanen nauwelijks naar hel seoringsbord kijken. Geheel onopvallend verdwenen zij tussen het Eindhovense feestgedruis, nog niet goed beseffend hoe het toch mogelijk was geweest, dat de PSV-garde, die aanvankelijk niet kon marcheren, plotseling tot de stormaanval overging en de tegenstander binnen tien minuten de laars op de nek zette. De score werd hoog opgejaagd. Het einde kwam met 5—1. vormen van een vloedgolf aannemen. Onzekerheid besprong de verdedi gers door de strelende bewegingen van Eosselaar en Benningshof en door liet voortdurend beuken van Sonnevcld hij had postgevat op de middenlijn duldde niet dat deze door een FSV-er werd gepas seerd en joeg tot grote schrik van PSV passes bij de vleet naar de zes tienmeter-lijn. Steiger greep enkele keren mis, naar had geluk toen Van Ede op enkele meters in zijn handen schoot. De vijandelijke defensie wan kelde. Zij moest de stellingen aan de rand van het strafschopgebied prijsgeven en zich enkele meters dichter bij de doellijn ingraven. Een volgende doorboring werd ieder ogenblik verwacht. Maar Sparta was zachtmoedig en bracht het ge schut niet in stelling. Werd Sparta dus kansloos onder dc voet gelopen? Neen, stellig niet. Bij het afsluiten van de eerste helft, de stand was toen 12, geloofde nie mand zelfs meer in een rede kans voor PSV, want Sparta had zijn te genstander aan de rand van de wan hoop gebracht door ais een struise v.impi ongrijpbaar voor de bonkige Einclhovenaren over het grascarré te zwieren. Vol maatgevoel was de aanval, die met listige combinaties dc bal door de vijandelijke defensie schoof. Wuft werd een 10 achterstand door een magnifieke kopstoot van Dillen weg gewuifd. Met een enorm schot, mo gelijk na een schuif partijtje tussen Van Ede en Zuidgeest, sloeg Boot doelman Steiger. Nog lustiger werd de dans van Sparta. Voor PSV dreig de oen catastrophe. De greep werd worgend en ademhalen was nauwe lijks mogelijk. Het offensief ging (Van nnze sportcorrespondent) VENLO, Zondag. In een aan trekkelijk gespeelde wedstrijd heeft V.V.V. op het nippertje en feitelijk enigszins tegen de spelverhouding in, ccn 2—1 overwinning behaald op een SW, dat gedurende driekwart van de wedstrijd in de meerderheid is geweest. Dc Schiedammers vonden echter een oersolide VW-defensie tegenover zich, die uiteindelijk oor zaak ervan is geworden, dat de bei de puntjes niet naar Schiedam zijn verhuisd, Reeds van meet of aan demon- stieeide SVV een technische meer derheid, die zich openbaarde in fraaie combinaties, snel spel en uit stekend positiekiezen. Ondanks deze factoren wist VVV in twee ogen schijnlijk ongevaarlijke uitvallen voor de rust een 20 voorsprong te verkrijgen. Na 30 min. spelen loste middenvoor v. Rhee een keihard schot dat via het been van de Schie- damse rechtsback achter doelman Kouwen verdween 10, Vlak voor de rust wist Schattorje met een on houdbaar schot doelman Kouwen voor de tweede maal te passeren 20. Na de thee drong SW de Ven- Ionaren in de verdediging. De Ven- lose defensie wist echter dit vinnige offensief te weerstaan, 2ij het dan dikwijls door paniekvoetbal. Na 20 minuten spelen kregen de Schie dammers een strafschop toegewezen wegens hands van back Teeuwen in het beruchte gebied, v. Pelt plaatste dc bal onhoudbaar achter doelman Delsing 21. Verwoed hebben de Schiedammers nog gevochten om de gelijkmaker. Doch de zich tot het uiterste inspannende WV-verdedi- ging wist stand, te houden- Misschien wilde het in de tweede helft daartoe overgaan, althans de eerste bewegingen duidden in die richting en bijna kwam Sparta aan zijn voorsprong, toen het op twintig meter een vrije trap mocht nemen. Wanhopig sprongen enkele Eindho- venaren in de richting van het schot. Een van hen trof het geluk dat het scherpe schot op zijn been afketste. Weg ging PSV, in de richting van Dufourné. Ogenschijnlijk zonder hoop, want het keerde na het schot van Vergauwen reeds naar de posi ties terug. Het schot had een slechte richting cn zou wel naast gaan. Plot seling kraakten de spanten van de tribunes van Philips Sportpark. De bal ging niet naast, maar draaide bij zonder vreemd naar de uiterste hoek, onbereikbaar voor een te laat rea gerende Dufourné. Sparta schrok, drie minuten later ging het door de knïeen. Een geluk zalig gevoel moet zich van rechtshalf Rcnsen hebben meester gemaakt toen hij tot de ontdekking kwam. dat zijn schot-in-hct-wilde-weg doel had getroffen. Het technisch dus veel sterkere Sparta keek tegen een 31 achter stand aan. Alle kracht ebde weg. Alle maatgevoeiens verdwenen. Niets wilde meer lukken. Bij PSV DEN HAAG. Zaterdag, 29 Mei, zal op het terrein van Borgerhout te Antwerpen de interlandwedstrijd tussen de Zaterdagvoetbalelftallen van België en Nederland worden gespeeld. De samenstelling van de Neder landse ploeg luidt: Doel: Woudsma (DES). Achter: Wilhelm iSKL) en Schaap (Quick Boys). Midden: Zandbergen (Quick Boys), Van der Nagel (Rijnsburgse Boys) en Jansen (CSVD). Voor: Kerkdijk (Sparta. Ensche de), Heinen (Spakenburg), Van den Oever (Quick Boys), Loosman (Zuidvogels) en Schipper (SHO). i Reserves: Waal (Noor-wijk) en i Bou= (Huizen}- Rien Terlouw, in iedere wedstrijd weer de grote zuil van de verdedi ging, werd van zijn voetstuk gesto ten. Huiveringwekkend was het gat dat steeds in het centrum van dc de fensie ontstond. Hij kon het echt niet bij benen en moest soms naar de grof ste middelen grijpen. Dat maakte de nederlaag van Sparta definitief. Na tuurlijk moest scheidsrechter Schip per een van de vele overtredingen straffen. De eerste elf meter-trap werd door Dillen genomen. Natuur lijk kon Dufourné die niet stoppen. Nog onstuimiger kwam PSV naar voren. Niet altijd lette het op de te genstander en te veel werd Dufour né door Dillen besprongen. Eenmaal ging dat te grof. Dufourné kon zich niet meer beheersen en trapte Dillen na. Heel verstandig negeerde de scheidsrechter de straf die daarop staat. Hij goot die in ieder geval in een andere vorm. Weinige minuten later struikelde Franssen over de benen van Worseling, Tot grote ver bazing van iedereen zelfs van de eeuwig sportieve aanvoerder Hans Sonne veld wees de heer Schipper naar de stip. Weer een strafschop. Weer schoot Dillen raak. Daarna ge beurden er nog vele onprettige din gen. Wij zullen ze niet vermelden. Spanning en vooral een te grote spanning doet vaak de controle en zelfbeheersing veel kwaad. Toen deze foto werd gemaakt her. leefde det hoop bij Sparla. De voet die u bi7 de bal ziet behoort Boot toe. Een moment later zal de bat achter Steiger liggen. De stand werd IV Later 51 voor P! PSV' ROTTERDAM, Zondag. In een wedstrijd, die van generlei belang meer was, hebben de zebra's gister middag tegen het reeds gedegradeer de HBS een moeilijke 21 overwin ning kunnen behalen, dank zij het doortastende en uiterst snelle spel van linksbuiten Molijn, die beide treffers liet aantekenen. Opmerkelijk was het dat de krachtsverhouding tussen de eerste en tweede klasser zeer gering was en dat de Hagenaars zelfs na 16 minuten onverwachts door een magnifieke kopbal van linksbuiten Elsink, de lei ding namen Zij wisten die voor sprong tot de rust te bewaren. Toen de tweede helft 20 minuten oud was. maakte Xerxes door Molijn gelijk. HBS wilde echter niet verlie zen en verzette zich hevig. Kort voor het einde moest het echter buigen voor een doelpunt van Molijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Zaterdag. Ondanks vier invallers heeft Hermes-DVS ra dicaal ccn competitie-kliekje opge ruimd. NOAD werd met zes treffers geveld. Jacques Heyster toonde rich bij het opruimen van dit voetbat- menu-restje een ouderwetse kok, want voor een groot deel is dit re sultaat aan hem. te danken. Voor de pauze hebben de gasthe ren met de gasten een genoeglijk dansje om de bal gemaakt. Maar na een drankje in de rust zette men zich aan de maaltijd. Hermes was echt gulzig, waardoor NOAD zo nu en dan maar een hapje kon nemen. En als Louer,-Verrijt of Smulders iets wilden pakken, dan werd hen dit steeds weer door Moiief, Burger, v. d. Sloot en Gudde ontfutseld. Jacques Heyster had bijzonder veel trek. Na vijf minuten nam hij de eerste hap, daarbij geholpen door de Titburgse rechtshalf Walhout 1-0. Vijf minuten later proefde Leo Jan- se en het was 20. NOAD vond het beslist niet aardig, dat het maar van het kastje naar de muur werd ge stuurd. Het werd grimmiger, maar daar trok Hermes zich niets van aan. Tien minuten voor sluitingsuur drukte Jacques Heyster de rode kool (Hermes speelt altijd met een rood- ledcren bal) voor de derde maal achter doelman Huisman. Nog had den de Schipdammers niet genoeg. Drie minuten voor het afscheid ne men likte van Oers aan de pudding (40) en in de laatste minuut slokte Jacques Heyster met twee grote happen de hele koek op (60). Nog maar nauwelijks beko men van een periode van ang stige spanning heeft de Nep tunus-aanhang vanmiddag de Drietand, die lange tijd scheen te zullen worden kromgetrok ken, met bezwete, maar weer sterke handen omklemd er ongeschonden huiswaarts ge dragen. Volgende week zullen de blauw-witte volgelingen hun symbool weer moeten op poetsen en hopelijk zal hij in de tweede beslissingswedstrijd, die noodzakelijk werd, omdat Neptunus en VUC vanmiddag zelfs in een. verlenging niet tot een beslissing kwamen (11), iets langer en feller in het licht mogen glinsteren dan Op Woudestein zag men Zater dagavond ondanks de donkere regen wolken. toch de zon schijnen. Excel sior speelde dit keer tegen Bradford City, een Engelse derde-divisie club cn het deed dat zo goed, dat men elkaar op Woudestein verzekert, dat dit de beste wedstrijd was. die dit seizoen in Kralingen werd gespeeld. Excelsior was inderdaad in een vorm, die herinneringen opriep aan de succesvolle periode in het begin van de competitie en waarmee het nu Bradford gedurende lange perio des volkomen in bedwang hield. Den Hartog, een van dc beste spelers van het veld was erg productief. Hij had met zijn vier treffers een groot aan deel in de 53 overwinning, die de Kralingse wapendragers tenslotte behaalden. vanmiddag, toen hij bijna steeds onopgemerkt achter de bedrukte gezichten op het Kasteel verborgen bleef. Slechts ccn keer ging hij vanmid dag fier cn vastberaden omhoog. Dat gebeurde vroeg op de middag, toen een doelpunt van Flemmink niet al leen veel vreugde deed opwellen, maar tegelijkertijd het eerste fleurige beeld van een voetbalgevecht werd, dat tot dan velen het hoofd had doen schudden. Want, o, o, wat keken die 18.000 toeschouwers beteuterd, nadat zij dat onrustige gedoe van die 22 spelers op het veld tien minuten had den gadegeslagen. Terwijl zij VUC cn Neptunus daar zo bezig zagen, moeten zij zich toch wel afgevraagd hebben of die beide ploegen naar Spangen waven geko men om te tonen, waarom zij in de tweede klasse zo laag gerangschikt zijn. Gelukkig schoten Cockie Luy- ten juist toen enige listige schijn bewegingen te binnen en manoeu vreerde hij Flemnunks daarna naar een zo gunstige positie, dat die felle knaap maar hoefde te vuren om de Rotterdammers iets van hun rust te rug te geven (10). Zij gingen zelfs stukken beter voetballen en het was eigenlijk onbegrijpelijk, dat VUC niet verslapte. Het tegendeel was juist waar. Het zocht naar goede plannen. Zowaar vond het die snel cn daarom mocht Neptunus maar tien minuten tegen een 10 voor sprong aanleunen. VUC uitte name lijk zijn gedachten in een sterke be geerte naar beheersing van het cen trum. Het was niet zo moeilijk om die begeerte te bevredigen. De Rijke en Zonneveld kunnen aardig met een voetbal overweg en daar Pijper (Neptunus) te weinig steun van aan voerder Koster ondervond om de meters grond te gaan betwisten werd VUC sterker. Gelukkig voor VUC en voor het verdere beloop van de wed strijd kreeg het een beloning. Doel man Van Noordwijk durfde na onge veer 20 minuten zyn doellijn niet te verlaten om een hoge voorzet van De Rijke te onderscheppen en van deze angst maakte Willemsen. de beste Haagse aanvaller, gebruik om met een werkelijk sublieme kopbal de ge moedstoestand van beide ploegen op eenzelfde niveau te brengen. Het spel werd niet alleen rustiger, maar ook beter en op de tribune vergat men die nare gevoelens van enkle minu ten geleden. VUC bleef sterker, het voetbalde iets beter en niemand (be- Voor de Schulpweg-serie om de Rotterdamsch Parool-beker, zijn Zon dag de eerste ronden gespeeld. Even als vorige jaren, aldus de heer Pau- lissen in z'n openingswoord, zal het batig saldo van de wedstrijden weer voor een liefdadig doel zijn bestemd. Was dit vorig jaar voor hot Natio naal Rampenfonds, dit keer gaat de opbrengst naar het Fonds Kankerbe strijding. De uitslagen van de heden gespeel de wedstrijden zijn als volgt: le afdeling: Hillesluis Comb.DOK 1 30 DEH 1—AVO 1 2—0 Transvalia Comb.Bloemhof 1 00 T.C. wint m. str. DHZ Comb.Sportvogels 1 0* RDM Comb.Zuiderster 1 FSV PretoriaLMO 1 2c Afdeling DOK 2RJB 1 LMO 2—AVO 2 O ML 1SSAVR 1 Groen Witten 1Pantserboys 1 04 RDM 3ZVC 1 1—0 Varkenoord 1Soag 1 31 3e Afdeling RJB 2—OML 2 0—0 RJB w. m. str. Groen Witten 2Smeetsland 2 21 Sportvogels 2ZVC 2 30 Varkenoord 2Transvalia 3 14 SSAVR 2Pantserboys 2 50 FSV Pretoria 3Zuiderster 2 10 1—4 6—2 regl. 50 Engeland B verliest ook BAZEL. De voetbalwedstrijd Zwitserland B—Engeland B. welke te Bazel werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor de Zwit sers, De ruststand was 10. halve Neptunus) zou ontevreden naar huis zijn gegaan als de Hage naars de zege zouden hebben gegre pen, toen Alberz tegen de benen van Van Noortwijk aanschoot of Huis man dat tegen de paal deed. Nu red de Neptunus zich bijna, maar Nuis stopte een krachtig schot van Dam mers meesterlijk. Het was 11 en het bleef 11. Ook in de verlenging, die ieder wel zo snel mogelijk zal willen vergeten. liet was heus jammer ge weest, als m die periode de beslissing gevallen zou zijn. Zo een tweede beslissingswedstrijd is het beter. Waarschijnlijk hebben de can- tinebeheerders van het Kasteel oog nooit zulke slechte zaken ge daan, als gistermiddag tijdens de rust van de voetbalwedstrijd Nep tunusVUC. Hoe kwam dat dan? zult u vragen. Er waren toch on geveer 18.000 toeschouwers cn de beslissingswedstrijd was zo be klemmend, dat er toch heel wat droge kelen geweest moeten zijn. Wel, eer» ieder bleef op zijn plaats om toch maar vooral niets te missen van de speciale repor tage, die de sportredactie van Het Rotterdamsch Parool, vanuit Eindhoven, waar Sparta zou trachten het afdelingskampioen- sehap te bemachtigen, op het Kas teel gaf. Toen de stem van onze reporter door dc luidsprekers klonk waren allen mm of meer met hun ge dachten in het Sportpark te Eind hoven. NeptunusVUC werd voor een ogenblik vergeten en een golf van teleurstelling rolde over de tribunes toen men hoorde hoe PSV leiding nam. Doch hoe an ders was het enkele minuten la ter, toen Boot bij alle achterblij vers de hoop op de titel deed her leven. Hoeden gingen de lucht in en op verschillende plaatsen zag men plukics mensen dansen en juichen Toen keerden Neptunus en VUC op 't veld terug en werd de lijn met Eindhoven verbroken om het sjiel op Spangen niet te verstoren, maar telkens hoorde men naast je de mensen zich af vragen hoe de stand in Eindho ven wel zou zijn. Tot vlak voor het einde van de wedstrijd Nep tunusVUC bleef men in angsti ge spanning, Toen kraakte de luidsprekers en werd het stil langs de lijnen. „De stand bij de wedstrild PSVSparta is nu 31" klonk het even later over Span gen. Ontdaan als men was bleef die stilte enige seconden gehand haafd. Toen kwamen de tongen los en giste men hoe dat ail es in Eindhoven in zijn werk moest zijn gegaan Dat de einduitslag ten slotte 5lwerd interesseerde nie mand meer. Alle hoop was aï ver. dwenen en NeptunusVUC nam •eer alle aandacht in besla. De Neptunus-doe Iman Van Noord- wijk vond het gistermiddag erg gewaagd om zijn plaatsje op de doellijn te verlaten. Pas nadat VUC hem eenmaal gepasseerd had besefte hij dat het heus wel eens 7iodigf is om een hoge voorset voor zijn doel te onderscheppen. Zoals U hier ziet kan hij de tnoeilyfc- heden best aan. (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM, Zondag Een fut loos Willem II speelde in de laatste minuten tegen Feijenoord slechts om een debacle te voorkomen. Futloos heid, die wellicht een gevolg was van gebleken onmacht. Het besluiten van. de eerste helft met een 2—0 achter stand door twee goede doelpunten van Meerman in samenwerking met zijn middenvoorwaartsen, duidde nog geenszins Qp de min of meer cata strofale nederlaag, die deze laatste competitie-wedstrijd voor de Tilbur- 'gers zou worden. Die voltrok zich pas in het laatste kwartier. Nadat Willem II een half uur laitf tevergeefs getracht had zijn stand aifc gewezen kampioen s-candi- daat op te houden, drukte Feijenoord door. Hard en onverbiddelijk. Van Roesscl was toen. reeds lang over tuigd van zijn onmacht tegen het hechte Feijen oord-de fensieblok en zijn collega's in de rood-wit-blauwe aanvaislinie waren, daar helemaal niet tegen opgewassen. Invaller doelman Van Neer ijve riger dan de verdediging voor hem zwichtte een eerste maal na de rust voor een in laatste instantie door Meerman ingeschoten bal. 30. Een ogenblik later glipte De Bruin alleen door de verdediging. 40 en tenslot te maakte Van Woerden er na mis sen van de Bruijn zelfs 50 van. Willem II kwam zelfs niet tot het redden van de eer. Het zou meer zijn geweest dan het verdiende. Zondag werd te Eersel een weg wedstrijd voor amateurs gehouden. De Rotterdammer Piet Muilwijk werd winnaar voor de Brabanders v. d. Linden en v, d. Waterlaafc. GEEN GOUD-INLEVERING GEEN BIJBETALING (Van een onzer verslaggevers). In een uitstekend gespeelde wed strijd heeft ADO de voornaamste ontmoeting van de competitie met 31 van Excelsior gewonnen. De Ha- genaars hadden Clavan weer in de gelederen opgenomen en ditmaal als aanvalsleider wetke taak hij naar behoren heeft vervuld. Hoewel ADO een vnj goed begin had. waarbij de aanvallen hoofdza kelijk werden geleid door Clavan. nam Excelsior na 14 minuten dc lei ding Van Kilsdonk pikte na een fraaie combinatie tussen Braams cn Den Hertog de bal op en kogelde van ver onhoudbaar in dc rechter bovenhoek ADO bleef echter de toon aangeven en nadat Rijiuis reeds met een kopbal, die tegen de lat sloeg, de gelijkmaker had aangekondigd werd deze na ruim 20 minuten werkelijk heid toen deze'fde speler een voorzet van Vrekcn benutte. Na zes minuten spelen in de twee de helft nam ADO een voorsprong. Clavan brak op links uit, gaf een trek bal naar Verhoek, die Taag en hard ae bal achter doelman Den Her tog liet verdwijnen Excelsior rea geerde op deze achterstand met eni ge gevaarlijke aanvallen, maar het duur tic niet lang of de Hagenaars stelden hun overwinning veilig met een schitterend doelpunt van Rijn vis Na 18 minuten gaf rechtsbuiten Vroken een voorzet, die Rijnvis on weerstaanbaar langs Den Hertog kopte Hierna heeft de Rotterdamse doel man nog het meeste werk gehad ma«, tol doelpunten pracht ADO het met meer Vele toeschouwers van de onge veer 5 000 vluchtten reeds iange tijd voor het einde ais gevolg van de zware regenbuien, die zich boven het Zuiderpark ontlastten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2