Schiedam verwisselt keukenschort voor bloemrijke japon Haven van Hasekamp moet verdwijnen Rehobotli-school wint Parool-medaille Luifel van HA V-Bank krijgt glas-mozaïek Uitbreiding ziekenhuis langdurig proces In Grote Kerk mogen weer 3 klokken luiden Q CÜ$i ff Nu de Maasboulevard „open" is Worsteling Stiefkind Toegang Rivierpark Afwachten Korfbaltournooi op Boshoek AGENDA Voetballertjes uit Duitsland bij SW op bezoek Haastige spoed is zelden goed Muziek-festival in Plantage Burgerlijke Stand Avondschool nodig voor de grafische vakken Straatvoetbal Fiets gestolen Huisraadscliade door watersnood 2 Donderdag 10 Juni 1954 Mei de openrfelUnf Zatw&MpnIdÖa£ door de burgemeester vut de Maas boulevard werd bet eerste en een van de voornaamste onderdelen van het lang* de Maas te stichten recreatie-gebied een feit. Er is een stuk ,,ver- porin*" voor de burgerij bijgekomen. Dat het niet zo is als men (en daar mee bedoelen we zowel het gemeentebestuur als de gehele Schledamse bevolking) wel zou wensen, is begrijpelijk. Terecht zegt de stedebouw- kandige, de heer J. M. Horvith, de nun, die met de stadsarchitect, ir. L- A. de Hmaa en de gemeentelijke tuinarchitect, de heer J. 3. Schipper, het toekomstige park aan de rivier heeft ontworpen, dat Keulen en Aken ook niet op één dag zijn gebouwd. 1» de laatstverschenen uitgave van het maandblad van de Schledamse Gemeenschap geeft de héér Horvith een historische beschouwing over het ontstaan van z'n visie over de toekomst van het nieuwe recreatie-gebied, We achten dit artikel van de geestelijke vader van dit nieuwe stadspark van bijzonder betekenis, zodat wij hiervoor gaarne plaatsruimte afstaan. Veel stadgenoten hebben de laat ste tijd vooralsnog op Veilige af stand de werkzaamheden gade geslagen, die werden verricht op de plaats waar tot voor kort lood sen. opslagplaatsen en fabrieksge bouwen het vrije uitzicht op de Nieuwe Maas verhinderen. Het ver trouwde beeld van dit gebied was Jarenlang dat van een ietwat som bere en grauwe stadsrand met als het ware een ijzeren gordijn van gebouwen, dat elk contact met het water daarachter onmogelijk maak te. Sedert de werkzaamheden voor de parkaanleg een aanvang namen, is er dagelijks iets merkbaar veran derd. De vrijmoedigsten onder de nieuwsgierigen hebben waarschijn lijk langs „sluipwegen" de bewaker al eens kunnen verschalken. ZU hebben daar aan de rivierkant bu het Hoofd al iets kunnen opmer ken. dat de meeste Schiedammers eerst met de Pinksterdagen hebben of daarna zullen bemerken, nl dat ■onze stad bezig is zich aan de Maas op te sieren als een jong meisje, dat haar keukenschort verwisselt voor een bloemrijke japon tot v-reugde van stadgenoot en vreemdeling. Nu op 5 Juni de ingebruikneming van de t-g. wandelstrook als eerste deel van het recreatiegebied langs de Maas een feit is geworden, bete kent dit zeker nog niet dat u een- lommerrijke of uitbundig door bloe men stralende omgeving wacht. Paar voor zullen er oog,_ wel wat seizoenen moeten voorbijgaan. Wat een wa ndeïing langs de rivier hier direct kan schenken, dat is dat be vrijdende gevoel van ruimte, dat de benauwenis van de stad onmid dellijk doet verdwijnen. En dan het uitzicht... Links van u de rivier, altijd wisselend van schakering met het rusteloos af en aan gaan en ko men van de grote en kleine boten, aan de rechterhand de nog onge bonden ruimte van het recreatiege bied „Het Hoofd" Onwillekeurig heeft uw fantasie zich reeds bezig gehouden met de vraag, boe een en ander zich daar verder zal ontwik kelen, Misschien heeft u ook uw ge dachten dan laten gaan over hoe het vroeger was en waardoor het geworden is tot wat we nu kunnen aanschouwen. De vragen zijn gemakkelijk uit gesproken. Misschien zelfs gemak kelijk te beantwoorden nti het zo ver is. De werkelijkheid van de wordingsgeschiedenis is een andere, een moeizame worsteling, zoals elke geboorte en vernieuwing. Oorzaak en gevolg rijgen zich ook in dit ge val tot een lange keten terug in de historie van Schiedam. Laten wij echter niet te ver terug gaan en hier constateren dat een generatie geleden het Sterrebos en het Volkspark ruimschoots voorza gen in de recreatieve behoeften van de Schiedammers. Deze bepaalden zich echter tot overigens nogal pas sieve genoegens, waarvan het be kende wapdelen langs de paadjes wel het voornaamste was, hoofdza kelijk op Zondag en dan uitgcdostl Het aanleggen van dergelijke re creatiegebieden sproot niet voort uit directe noodzaak zoals nu vrij wel altijd het geval is, maar ge schiedde eigenlijk alleen in afwach ting van de uiteindelijke bestem ming van de gronden: industrieter rein. In onze stad was het niet an ders. Voor de bevolking betekende het echter dat voor vele tientallen jaren de beschikking werd verkre gen over een groengebied, waaraan het zich snel ontwikkelende Schie dam grote behoefte had. Een groeiende stad wilde niet al leen zeggen een grotere bevolking, maar vooral ook meer industrie. De komst van deze laatste .nam een vorm aan, zoals indertijd amper voorzien kon worden. Terwijl aan de buitenkant de eerste happen uit het Sterrebos gingen, omzoomde de oude stadsern zich met steeds meer nieuwe woonwijken. Eén van die wijken was de Gor zen. Lange tijd stiefkind, kreeg dit stadsdeel ook de gedaante van een stiefkind. Liefdeloos, planloos, chao tisch toonde het zich aan degenen, die er kwamen. Geen spatje wijk- groen, dooihofachtfge straten, stijf tegen de industrie gedrukt en om singeld door dezeHet was de tijd van de „grote winsten" bij het gemeentelijk grondbedrijf. Hoe is nu de toestand in Zuide lijk Schiedam intussen verder ge worden? Wa* is de erfenis welke wij thans hébben te aanvaarden? En wat n°g belangrijker is, hoe moet daarin verbetering gebracht worden waar dit noodzakelijk is? In de eerste plaats dan is de indus triële uitbreiding rondom de Wil- helminahaven binnen niet al te lan ge t|jd vrijwel voltooid- Het Volks park is daardoor teruggedrongen tot een groene strook ter breedte van ong. 2Ö0 m, terwijl het Sterrebos als zodanig bijna geheel verdwenen is. "Weliswaar zijn enkele gedeelten nog met volkstuinen bezet, doch ook deze zullen zeer binnenkort moeten, verdwijnen. De verkoop van het Sterrebos aan Wilton-Feijenoord sluit de mogelijkheid om langs de Adm. de Ruyterstraat de Maas te bereiken, binnenkort volkomen uit. Welke magnetische werking de rivier op onze stadgenoten heeft, blijkt wel u't bet feit dat zij on danks de afbraaktoestand van het Sterrebos toch nog de moeite nemen voor een wandeling naar de Maas! Stelt U zich daarom de toestand voor: deze toegang tot de Maas ge heel gesloten en geen plannen voor een park aan de Ravendijkl Onze stad zou onbewoonbaar verklaard moeten worden. Hierbij komt nog dat alle terrei nen voor sport en jeugdrecreatie eveneens moeten verdwijnen: Bos- hoek, S.V.V. en ten dele de Zand vlakte. Bedenken wij daarbij dat het inwonertal in een hele decenma verdrievoudigd Is, misschien ver viervoudigd. wordt en dat het le- venstempo enige malen hoger ligt dan een generatie geleden, dan hoeft niet verder betoogd te wor den waarom het park aan de Maas bh de Havendijk een stuk lijfsbe houd betekent. Het is dan ook be grijpelijk dat de gelden, verkregen uit de verkoop van het Sterrebos, In de eerste plaats door het ge meentebestuur voor vervangend re creatiegebied worden bestemd. Een deel hiervan is het park aan de Maas bij de Havendijk, Hoe bereiken wij dit nu? Voor lopig nog langs de oude Wëst-Fran- kelandsedijk en de oude Spifssluis. Over enige tijd langs de meer noor delijk gelegen nieuwe verbindings weg, van de Adm. de Ruyterstraat, over de S.V.V.-velden via een rui me bocht over de nieuw te bouwen spuisluis (Houthaven—Oude Spui- haven) naar de Havendijk. De nieu we sluis is noodzakelijk geworden nadat gebleken is dat de oude sluis niet meer voldoen kan aan de eisen, welke thans gesteld moeten worden in verband met de waterkering. Na de Februari-ramp is het duidelijk geworden dat de waterkering, voor zover deze langs open water getra ceerd is, ten minste 6 m. boven NA.P. moet liggen, zogezegd een manshoogte hoger dan thans! Reeds eerder was een hoogte van 5.10 plus gepland, doch dit blijkt niet meer afdoende te zijn. Er is natuurlijk geen sprake van'dat de Havendijk over de gehele lengte tot die hoogte gebracht kan worden. De gehele woningbouw langs die weg zou immers ingestoept moeten worden. Gekozen is daarom de op lossing om deze waterkering vanaf de nieuw te bouwen sluis onmid dellijk Zuidwaarts af te buigen en organisch op te nemen in het park- plan. Daartoe is dus noodzakelijk dat hot fabriekscomplex langs de Havendijk geheel verdwijnt. Als dit een feit zal zijn dan komt het ge hele parkplan eerst goed tot zijn recht. Hoe zal dan de stedebouw- kundige situatie worden? Getracht is in de eerste plaats een open rivierpark te ontwerpen, d.WJi, een groene ruimte weke op de rivier afgestemd is en roet deze al het ware één geheel vormt. Dus niet een park-type dat overalelders gemaakt zou kunnen worden met laantjes, e.d.t doch als het ware een grote weide met boomgroepen en op een zodanige hoogte dat van elk punt uit de Maas gezien kan wor den. Dit is bovendien mogelijk door gebruik te maken, van het hoogte verschil tussen de wegen langs de Maas en de nieuwe waterkering; het park dus enigszins van de wa terkering af te glooien naar de Maas. Men staat dus altijd iets ho ger dan direct langs de rivier. Het haventje achter het fabrieks complex van de firma Hasekamp moet eveneens verdwijnen ten be hoeve van de waterkering. Over het lot van het Balkangat zijn reeds vele meningen uitgesproken. Hoe het ook worden zal, de tegenwoor dige gedaante is niet meer houd baar, gelet op de diverse grote be langen welke daarmede samenhan gen. Een definitieve beslissing moet echter nog steeds worden genomen. In het parkplan is plaats in ge ruimd voor een schoolsportveld en speelgelegenheïd voor kleinere kin deren, tenvijl thans in onderzoek is of in de onmiddellijke omgeving plaats gevonden kan worden voor een tweede (eenvoudig) openlucht- bad, jachthaven en misschien een sportveld (ter vervanging van het bestaande). Hoe dit ook zij, één der hoogtepunten van dit plan zal zijn de ontworpen hoge flatbouw tussen de Havendijk en de nieuwe water kering, Zes flats van ongeveer ze ven verdiepingen markeren straks onze stad langs de Maas en geven de ongebonden ruimte de juiste schaal en achtergrond. Deze flats zijn zodanig geplaatst dat de lave bestaande bebouwing aan de Ha vendijk niet afgesloten wordt van het park doch hiermede direct con tact heeft. Het profiel van de Ha- vendiik is geëgaliseerd gedacht met groenstroken langs de lage huizen. Inmiddels, geachte wandelaar, zijt ge aan het eindpunt van uw wan deling en overpeinzing gekomen. Ietwat vermoeid z|]t ge op een der plateau's op een bank neergestreken en kijkt terug naar het Hoofd. Wat die boel daar scheefgezakt, denkt en wat ia daar alles klein van gehalte geworden, het wordt hoogst noodzakelijk dat tiz.t. daar wat ge- beurt. Wacht uw tijd af. Rome is toch ook niet in één dag gebouwd? Intussen hebt u ook dorst gekre gen en kijkt reeds rond naar een mogelijkheid tot lafenis. De gele- Zo heeft men zich het recreatie oord pedccht langs de Maas. Op deze situatie-tekening zyn o.m, de zes flats aangebracht, genheid is geschapen voor de juiste man op de juiste plaats om daarvoor te zorgen. Het plan. geeft de moge lijkheid voor het stichten van een goed verzorgd café-bedrijf, direct bereikbaar vanaf de nieuwe spui sluis. Slotoverweging: Na het afsluiten van het Sterrebos zal dit Maaspark tot ontplooiing kunnen komen met ongedachte mogelijkheden. Allerlei manifestaties, waarvoor de ruimte thans ontbreekt, kunnen plaats vin- den op en langs de grote centrale' weide en de wegen. De Gorzen, zo stiefmoederlijk bedeeld, krijgt een park in de buurt dat er toe zal bij dragen dat het weer de moeite waard wordt in de Gorzen te wo nen- De verbinding tussen dit park en het Volkspark zal zo ruim mo gelijk worden gemaakt zodat de overgang via groen plaats vindt. Op deze wijze wordt de gehele Zui- deijke groene gordel tot een ZO harmonisch aansluitend geheel ge maakt. Dinsdagmiddag Is op - het terrein Boshoek een touraooi gehouden tussen de korfbal-twaalf tallen van de Schledamse ULO-scholen. In de meeste wedstrijden is hard voor de punten gewerkt. De aanmoedigende mede-scholieren hebben rich niet onbetuigd gelaten. In de twaalftallen viel natuur lijk liet spel van de spelers en speelsters, die regelmatig in de verenigingen uitkomen, wel te on derscheiden van de minder ge- oefenden, doch deze wisten zich zeer goed bij het spel aan te pas sen. Zeker is, dat de spelers een sportieve middag beleefden en dat vele van hen besloten zich by een der Schiedamse korfbalclubs aan te sluiten. De Rehoboth-school had wel een zeer goede middag. Zij keerde hut's- (of school-?) waarts met twee me dailles, één beschikbaar gesteld door het Gemeentebestuur en de andere door „Het Parool". Voorts ging een medaille naar een ploeg van de Mathenesser-school. Al met al een geslaagde korfbal-middag, die we gaarne tot traditie zouden zien worden. De gedetailleerde uitslagen zijn; Pr. Irene-schoolRehoboth-school 02; W. de Zwijgerschool—Mathe- nesserschool 00; Mathenesserschool Pr. Irene-school 2—0 Rehoboth- schoolW. de Zwijgerschool 20; W. de ZwijgerschoolPr. Irene- school 20; Rehoboth-schoolMa- Wat wen weten moet: Apothekers-nachtdienst: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Bellen b# ongeval: G.G. en GX> Tulnlaan 80 Tel 69290. Tentoonstelling: Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur: „De wereld van Vin cent van Gogh" in foto's van Emmy Andriesse, Leeszalen: Gem. Openbare Lee*saai en Blbt Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. RA Leestaal en Bib).: Dam. ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 tol 4 uur; iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Monopole: 2, 7 en 9 uur: Jungle Jim en het gedoemde eiland. Passage, *2 uur: „The Glenn Mil ler Story." Bijeenkomsten: Passage: 8 uur Gymnastiekuit- voering D.O.K. Marijke: 6 uur Afscheidsavond „De Zonnebloem". Antwoord van B. en W. n.a.v. de Vragen gesteld door het raadslid, de heer K. Kornfeld (PvdA) betref fende verbetering van het Gemeen te Ziekenhuis. Door het lid van de raad, de heer H. Kornfeld, zijn de volgende vra gen gesteld: 1. Kunnen B. en W, mededelen welke voorbereidingen zijn getrof fen voor de verwerkelijking van de door mij bij de behandeling van de Gemeentebegroting 1954 aan de orde gestelde en ook door B. en W. gunstig beoordeelde verbeteringen van het Gemeente-Ziekenhuis? (a. het bouwen van een nieuwe vleugel aan. het Gemeente-Zieken huis, zodat er meer ruimte voor verpleging ter beschikking komt en dus patiënten minder lang om op name behoeven te wachten; b. daardoor tevens de mogelijk heid tot verpleging van ernstige zie ken in afzonderlijke ruimten wordt bevorderd; c. de losse schermen te vervan gen door vaste schermen; d. van. de 3e klasse een algemene te maken). 2. Indien inmiddels de voorberei dingen zover zijn gevorderd, dat over hetgeen in vraag 1 wordt ge noemd reeds inlichtingen kunnen worden verstrekt, wanneer worden dan de-voorstellen aan de Gemeen teraad ter beoordeling en beslis sing voorgelegd? 3. Willen B. en "W., gelet op de dringende behoefte aan meer ver- pleegruimte en noodzakelijke ver beteringen, in ieder geval de toe zegging doen, dat spoedig desbe treffende voorstellen de raad zullen bereiken, indien thans nog geen mededelingen, kunnen worden ge daan als bedoeld in de voorafgaan de vraag? Naar aanleiding hiervan hebben B, en W. de eer het volgende me de te delen: Ad la, In een nieuw te bouwen vleugel zullen de uitbreidingen en verbeteringen die nog moeten plaats vinden, ondergebracht moeten wor den. Gedacht wordt aan; de vervan ging van de kraambarak door per manente bouw; de vervanging van de polikliniek; de inrichting van een afdeling voor chronische patiën ten, chronische patiënten onder de ouden van dagen inbegrepen; de uit breiding van het aantal bedden, Het is niet mogelijk (economisch onverantwoord en organisatorisch onaanvaardbaar) de oplossing te zoeken in het bouwen van afzon derlijke paviljoens. Ongeacht de bovenstaande maat regelen moet nog een oplossing ge vonden worden voor een wachthal voor bezoekers en, in verband met de uitbreiding van het aantal bed den en de ingevoerde 8-urige werk dag. voor de huisvesting van het verplegend personeel. Ad lb. De verpleging van ern- stige patiënten in afzonderlijke ruimten hangt samen met de wijzi ging van de zaal in verpleegruim- ten voor 3 tot 6 personen. Ook deze verbetering zouden wij zeer toe juichen, doch dit gaat ten koste van het aantal bedden. Om dit verlies op ie vangen is eerst de bouw van de vleugel nodig. Ad 1c. Het vervangen, van de losse schermen door vaste zou be tekenen het verdelen van de zaal in een aantal vakken. Dit zou een kostbare voorziening zijn, voor een betrekkelijk korte tijd. Daarenbo ven zijn er ook patiënten die deze verdeling niet zouden toejuichen, omdat de communicatie er door ver loren gaat. Het ligt evenwel in de bedoeling Op de begroting 1955 een bedrag aan te vragen, waardoor de losse scher men vervangen worden door gordij nen, die open ea dicht geschoven kunnen. worden. Ad ld. Daar ons fs gebleken dat de vraagsteller bedoelt de naam 4e klasse (niet 3e klasse) te vervan gen door .Algemene verpleging" merkten w|j op, dat bij de vast stelling van de verordening op het Gemeente-Ziekenhuis de naam „zaal- verpleging is vervangen door 4e klasse, Wjj zien er geen bezwaar in bij de eerstvolgende wijziging deze naam te vervangen door „Algemene verpleging". Ad 2. De voorbereidingen voor de verwezenlijking van deze plannen worden getroffen, doch bevinden zich nog in het stadium van on derzoek, waarvan naar buiten toe weinig, fcdjkt. Bij dit onderzoek zijn verschillende organen, ook niet-ge* meentelijke organen, betrokken, het geen hoezeer de Commissie van Administratie voor het Gemeente- Ziekenhuis en ook ons College door drongen zijn va-, de gedachte dat hierbij spoed dient te worden be tracht het onmogelijk maakt een termijn te noemen, binnen welke de problemen zullen zijn opgelost en aan dï architect een wel nmschre- thenesserschool 22; Pr. Irene- school B—Rehoboth-school B 12; Rehoboth-school BPr. Irene-school B 2—1. Op Zaterdagmorgen arriveren 2 Jeugdelftallen van de Splelvereinl- gung 3 „Griekhelm" uit Frankfurth A/M in Schiedam, welke voetbal lers twee dagen te past zullen zijn fcif SVV. Griesheirrj is één der sterkste ploe gen uit de le Amateur Liga in Duitsland, by welke vereniging SW in 1952 on bezoek is geweest en heeft kunnen ervaren dat men daar prima voetbal speelde. Het A-Jeugdelftal van Griesheim, dit zijn spelers van 18-22 jaar, speelt Zaterdagavond om 6.30 op 't SW-terrein een wedstrijd tegen 'n elftal van de beste Jeugdspelers uiit SW, c.w, Herman. Wing e.a. Zondag speelt een B-Jeugd-elftal van deze Duitse vereniging tegen een sterk junior-elftal van SW. Deze ontmoeting vindt plaats om 2 uur non. De 60-jarige mevrouw M. J. S. uit de Philips van Bourgondièstraat wil de gistermorgen nog snel onder de dalende afsluitbomen van de Koe- marktbrug doorlopen. De brugwach ter, die dit zag, wist door de bomen direct tot stilstand te brengen een ernstig ongeluk te voorkomen. De dame liep nu tegen het hekwerk, dat onder de afsluitboom hangt, op en kreeg daardoor een lichte hersen schudding. Per ambulance van de GG en GD is de haastige dame naar haar woning vervoerd. Zaterdag 12 Juni *s avonds om 7 uur zal in de Plantage wederom het jaarlijkse festival plaatsvinden voor de Schiedamse muziekkorpsen om te komen tot een verdeling van de ge meentelijke subsidie. Elk korps zal uit een programma van zes ingezon den werken er twee moeten spelen. Deze worden bepaald na loting en zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit de heren Piet van Meger en Oscar van Heml. De ru- rieken waarover geoordeeld zal wor den zijn: zuiverheid, klankgehalte, dynamiek (voordracht), techniek, sa menspel en opvatting en tempo. De toegang tot de Plantage is, zulks in uitzondering met vorige jaren, dit maal geheel gratis. GEBOORTEN: Elizabeth d. v. C. H. Groeneweg en E. Krohne Rudolf zoon v. M. C. Beukers en E. E. M. van Gastel. OVERLEDEN: M. M. "Wirsel. 90 j. wed. van H. Gouka. ROTTERDAM Naar een Dagopleiding voor motordrijvers Voor 2070 gig per jaar kan Rot terdam een bijzonder nuttige in stelling mogelijk maken, n.l- een in stelling van de Vereniiging School vuor Scheepswerktuigkundigen dag opleiding motordrijver kleine han delsvaart. Allerlei organisatie»; en de raad voor nijverheidsonderwijs hebben gunstig geadviseerd. Derhalve wordt de raad verzocht zijn goedkeuring te hechten aan de plannen voor een dagopleiding motordrijver waarme de het leerplan van de School voor Scheepswerktuigkundigen moet worden Uitgebreid. Als er in Rotterdam officieel een avondschool komt voor de grafische vakken wordt er in een behoefte voorzien welke door 6 organisaties van werkgevers en werknemers en door de Raad voor het Nijverheids onderwijs, na ingewonnen advies, bevestigend is erkend. Daarom stel len B. en W. voor de oprichting en instandhouding van zulk een school voor nodig te verklaren. Na een cursus van twee jaren zullen de ge diplomeerde eind-examinandi de bevoegdheid hebben leerlingen van het leerlingenstelsel in de bedrijven op te lelden. Netto exploitatiekosten 2300.. per jaar, waarvan 690. ten laste van de gemeente zal ko men. De raad wordt verzocht hier aan zijn fiat te geven. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden van de Séhiedamse straatvoetbaleompetitie zijn: Dinsdag 8 Juni Aid. A. Eldos— Parallelweg 1I. Afd. C 1 VOP— EPB 3—1, Afd. C 2 KMDGEJC West 2—1. Woensdag 9 Juni Aid. A DGB— COJ 2—2. Afd. C 1 NFC—ODS O—0. Afd. C 2 GideonSteeds Vooruit 2—2. C. J. 't M. heeft bij de politie aan gifte gedaan dat zijn fiets, die hij op slot in de Hoofdstraat had gepar keerd, is gestolen. Looddief aangehouden De 21-jarige classificeerder E. J. d. P. uit Schiedam is door de po litie aangehouden terzake van lood diefstal bij Wilton Fyenocrd. De man heeft een volledige bekentenis afge legd. Brom-duopassagiere krijgt hersenschudding Mevrouw C. E. M. K.-H. uit Rot terdam reed gisteravond als duo- passagiere op de bromfiets met haar echtgenoot mee. By het inhalen van twee wielrijders op het fietspad van de Rotterdamsedijk raakte de passa- f;iere met haar voeten een langs dit ietspad geparkeerde auto. Het ge volg was. dat mevrouw K. kwam te vallen en met een hersenschudding in het Zuiderziekenhuis moest wor den opgenomen. Antwoord van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de vragen, gesteld door het Raadslid, de Heer A. Sonneveld (CHU), betreffen de het luiden van de klokken in de toren van de Grote Kerk. Door het Lid van de Raad, de Heer A. Sonneveld, zijn. de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat het College van van Burgemeester en "Wethouders aan de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente een schrijven heeft gericht met de mededeling, dat voor het lui den der klokken in de toren van de Grote Kerk de toestand van de ven opdracht voor de bouw van een vleugel te verstrekken. Ad 3. Ktl antwoord op deze vraag ligt besloten in het antwoord op vraag 2. Nu de uitbreiding van het kantoorgebouw van de HA.V.-Bank z|jn voltooiing nadert, heeft de ontwerper, de bekende architect Dudok, zich beraden, hoe h|j de verfraaiing, die h|j bU het nieuwe kantoorpand toepast ook op het oudere gebouw kan overbrengen. Die oplossing is overigens niet erg moeilijk,, want eenzelfde versiering door glasmozaïek, die aan de onderzijde van de luifel van de nieuwe kantoor-uitbreiding wordt aan gebracht, kan gemakkelijk op de bestaande luifel langs de Gerrii Verhoon- straat worden bevestigd. Ook daar zal dus een glaamozaïek bestaande uit stukjes glas In pasteltinten, afgewisseld door helderwitte glazen blokjes waarin echt zilver ls gevat, het plafond van deze winkelpronsenade sieren. Sedert enkele dagen wordt hetlichting brandt fel schittert en daar- trottoir langs de HA V-Bank gedeel- j door aan de kleurenzee een bijzon- teiijk versperd door een houten stel-der levendig aspect geeft ling, waarop twee mannen met een Het zou ondoenlijk zijn de stukjes pneumatische beitel een dikke verf- clas stuk voor stuk ter plaatse op laag van de onderzijde van de luifel1 de luifel aan te brengen. Daarom van dit kantoorpand hakken. Wan- heeft de leverancier, een iirma uit neer deïe kalklaag verwijderd zal Haarlem vellen papier van 30 by zijn, komt daarvoor in de plaats 30 cm in de ateliers volgeplakt met een nieuwe cementlaag. waarin een stukjes gekleurd glas, glasmozaïek wordt gevat. Dit mo zaïek heeft geen enkele uitbeelding. Het bestaat uit willekeurig gerang schikte pastelgetinte stukjes glas van twee vrerkane centimeter, Tus sen de gekleurde blokjes glas be vinden Zich helder witte stukjes glas waarin echte stukjes zilver zijn gebakken, hetgeen vooral in de avonduren wanneer de etalage-ver- Deze vellen worden in hun geheel tegen de lui fel geplakt, waarna het papier wordt afgeweekt en de stukjes glas nog eens extra worden opgepoetst. Op de luifel van de kantoor-uitbreiding aan de Tuinlaan Is reeds een ge deelte van deze mozaïek gemon teerd, zodat men enigszins een. in druk kan krijgen hoe fleurig het geheel zal gaan worden. installatie van dien aard is, dat het alleen maar verantwoord is de kleinste klok te luiden? 2. Indien dit juist is, zijn Burge meester en Wethouders dan bereid die maatregelen te treffen, welke nodig zijn om de installatie zodanig te verbeteren, dat de 3 aanwezige klokken voortaan hun geluid over de stad kunnen laten horen? Naar aanleiding hiervan hebben wy de eer het volgende mede te de len: Ad I. Inderdaad is op 15 April j-L aan de Centrale Kerkeraad der Her vormde Gemeente, alhier, bericht, dat de staat, waarin de installatie van de drie klokken op het ogenblik verkeert, van dien aard is, dat het niet zonder gevaar is. andere klok ken te luiden dan de kleinste van de drie. Dit hield verhand met de uitslag van een voorlopig onderzoek, op grond waarvan moest worden aan genomen, dat de klokkenstoel en vooral de balken, waarop de stoel rust, in vrij slechte staat verkeren. Ad 2. Sinsdien is door de Dienst van Gemeentewerken een nader ad vies fngewonnen. Het thans ingeko men rapport komt tot de conclusie, dat weliswaar aan klokkenstoel en ondersteuningsconstructie herstellin gen moeten worden uitgevoerd, doch dat het geheel nog in zodanige staat verkeert, dat het luiden, met drie klokken tegelijk nog wel kan worden toegestaan. Op grond hiervan heeft ons College kunnen besluiten goed te keuren, dat in het vervolg bij bijzondere gelegen heden weer met drie klokken wordt geluid. "Wij stellen ons voor te zijner ii)3 een door de Dienst van Gemeente werken op te maken plan voor het uitvoeren van de nodig geachte her stellingen ter nadere beoordeling te ontvangen. Op verzoek van het Nationaal Rampenfonds wordt er cd gewezen, dat diegenen, die tengevolge, van de stormramp in Februari 1953 huisraadsehade hebben geleden, voor zover dit nog niet is geschied, alsnog tot uiterlijk 1 Augustus 1954 deze schade kunnen aangeven, bij de Schade-Enquéte-Commissie. Beursgebouw. Meent 132 te Rotter dam (Tel. 211440).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1