Geluidsproeven in Aula en Beurs H. TH. v. d. VLERK EDG niet door ander plan te vervangen Jeugd-jolijt brengt heel Schiedam op de been Op reis in een armstoel Is eerlijkheid geboden in Italiaanse Kamer? r Wat zal er vertimmerd moeten worden? i „St Caecilia in „Arcade' Burgerlijke Stand Verlovingsringen Om de tennis- titels SPAAK TERUG UIT PARUS: Conferentie van zes eind Juli? Afgezant van Franse premier Dinsdag naar Bonn Kinderspelen, gecostumeerde voetbal- ivedstrijd en „Zwaan kleef aan SCV „De Postduif" Mulo-eindexamens Nieuwe maatregelen in VS tegen spionnen Betere voorlichting over gewasbespuiting met vergiften 5000-ste radarlanding op Volkel Verbruikscoöperaties te Groningen bijeen Nieuw tumult in zaak-Montesi Vrijdag 2 Juli 1954 Wat Zal er aan de Aula van het Stedelijk Museum en aan de grote zaal van de Korenbeurs op de Dam moeten worden vertimmerd, willen de :c zalen werkelijk geschikt genoemd kunnen worden als concertza- len? Een vraag, die velen stelden, maar waarop zij het antwoord niet wisten, omdat de be rekening van de acous- tische waarde van een 2aal zeer ingewikkeld is en het verhelpen van de gebreken niet een-twee-drie voor el kaar is. Zelfs niet na de onderzoekingen die gisteren door twee he ren van de Technische Natuurwetenschappe lijke Onderzoekmgs- dienst uit Delft wer den gedaan. Maar. we zijn na dit onderzoek wel een eind in de goede richting geko men, want met behulp van. de niveauschrijver, een ingenieus instru ment, dat werd be diend door de heer J. P. van Wisselingh, werden vele gegevens vergaard, aan de hand waarvan men onge veer kan berekenen wat er zal moeten ge beuren en welke wij zigingen zullen moeten worden aangebracht om de geluidswaarden van de twee gebouwen te verhogen. Het eerst hebben de heren zich geworpen op de Aula. Zij hadden hun instrumenten wagen voor de hoofdingang opgesteld en vanuit die wagen zonden zij door middel van twee versterkers gelui den uit in de Aula. Daar werden die geluiden weer opgevangen door een microfoon en teruggezonden naar de auto, waar de niveauschrijver ze op ving en nauwkeurig trillingen en snelheden registreerde. Uit de gege vens, die tot nu toe werden verza meld is wel duidelijk geworden dat de Aula een moeilijk geval is. Door de uitzonderlijk grote afstand lussen bodem en plafond, in vergelijking met de afstand tussen de zijwanden, (Advertentie I.M CARL UPMANN DE BETERE SIGAAR Alleen bij: S. K. v. d. BERG G. Verboomstraat 6 - Telef. 68451 TT ET R.K. Schiedams manncn- ■A koor "St Caeciliahad voor 20«n »evaï met de openraamcode. Een zun concert, Donderdagavond lege- be20Jicr „.01-dt gesteld op 44 vier- ven in het gebouw „Arcade". Paul van der Putten als gast-dingent uitgenodigd, dit in verband met het kortelings overlijden van zijn diri gent Wim de Rooy. Het was de eerste avond die „St Caecilia" na het heengaan van zijn leider gaf en dit werd herdacht met een pro gramma bestaande uit composities, die De Rooy na aan het hart lagen. Het Requiem van C. de Rooy, dat staande door het publiek werd aan gehoord, opende het concert op pas sende wijze. Dat de leiding bij Paul van der Putten in goede handen was, be wees de uitvoering van composities o.a. van Da Vittona, Darius _Mil- haud, J. de Kerle en Han dc Koert heel dikwijls. De eisen die deze stukken stellen zijn zeker niet ge ring. In het bijzonder wel Milhaud's Psaume eist een zeer speciale koor- technick cn daaraan werd over het geheel genomen zeker voldaan. Wel kreeg de koorklank een enkele maal een te grote expansie en waren het vooral de tenoren die in het forte geforceerd klonken. Maar dit kan voor een deel ook worden toege schreven aan het voor dit koor te kleine podium. Overigens hoorde men vaak een welluidend pianissi mo. De dynamiek bezat trouwens genoeg kwaliteiten, die aanleiding tot waardering gaven. De pianist Alex van Amerongen bracht met enige goed gekozen wer ken de nodige afwisseling in het programma. Zijn keuze bewees, dat er in het verleden nog wel mu ziek te vinden is. die de moeite waard is om te worden uitgevoerd. Het Scherzo nr 2 in Bes van Ba- lakirew en Glazounow's Caprice- Impromptu op. 49 bijvoorbeeld zijn stukken, die niet alleen uitmuntend voor de piano zijn geschreven, doch die ook wei degelijk muzikale in houd en menige sterke inventie be vatten. Ook de weinig uitgevoerde tnuzieken als bijvoorbeeld Chaus- son's Paysage en de Gavotte uit de Suite op. 90 van Salnt-Saëns schen ken veel muzikale voldoening. Hoewel Van Amerongen enige minder gelukkige ogenblikken had, die echter wel voor een goed deel als buiten-muzikale factoren waren te beschouwen, wist hij met zijn technisch knap en muzikaal zeer be heerst spel toch uitmuntende in drukken na te laten H. VAN BORN Ir. VV. A. QOSTINGr .veranderingtbi aanbrengen. krijgt men te kampen met reflex- geluiden, die voor orgelmuziek daarop bouwde de architect in 1790 immers zijn kerkje niet hinderlijk zijn, Integendeel, zij verhogen waar schijnlijk de acoustische waarde. Met de piano en met de stem van de mens is het echter geheel anders ge steld. Vooral het gesproken woord heeft veel te lijden onder die grote afstand. De toehoorder van een spre ker hoort diens eerste lettergrepen direct, maar een fractie van een se conde later hoort hij ook de reflex, via het plafond, van die eerste letter grepen. Mogelijk wordt dc spreker er dan op attent gemaakt, dat het publiek hem niet verstaat, cn wel licht zal hij dan het volume gaan opvoeren. Gevolg: oen nog sterkere reflex. Ir W. A. Oosting. lm zal moe ten uitmaken wat er aan de gebou wen moet worden veranderd, ge loofde dat er misschien iets is te be reiken door het aanbrengen van ge- luidsabsorberende pleisters en door het bekleden van de wand met een dik tapijt. Hoe kunnen ze nu tot de juiste berekening komen van de gang van het geluid wanneer er, zoals deze morgen het geval was. geen publiek in de zaal aanwezig is? Ook het pu bliek heeft toch zijn functie in de geluidsstroom? Wel de onderzoekers werken in bezoeker wordt gesteld op kante meter openraam. Nooit houdt men rekening met een volledig be zette zaal. omdat wanneer de zaal dan eens niet volledig bezet is, wei eens zou kunnen blijken, dat de aan gebrachte veranderingen geen ver beteringen Waren. Mét duizend en één mogelijkheden moet rekening worden gehouden. Zo hecfl de heer Wisselingh kort geleden een berekening gemaakt van een nieuw kerkgebouw. Er waren klachten gekomen dat dc kerkgan gers de pastoor niet konden verstaan. Na de geluidsmeCngen kwam men tot de conclusie, dat één van de bogen in de kerk onderbroken zou moeten worden. Dat werd dan ook prompt gedaan. Het euvel was echter nog niet verholpen. Oorzaak? De beheer- decs van de kerk vonden de onder- breking van de boog niet moo! en j plaatsten die 'n twintigtal centimeters hoger dan het advies van de TNO had aangegeven. Dat zou nog met zo I J. P. VAN WISSELINGH ...duizend en een mogelijkheden... hinderlijk zijn geweest, als de pastoor die in deze kerk sprak niet belang rijk korter was geweest dan men als gemiddelde lengte bij deze onderzoe kingen aanneemt. De geluidsbaan vond zijn energie vlak nu niet in de onderbreking, maar verdwaalde in de holle gewelven. U ziet dus dat men met alles en nog wat rekening moet houden. Ove rigens hebben we wel de indruk ge kregen, dat er by de onderzoekingen, die gisteren in de loop van de dag in de Aula cn de Beurs plaats von den, met zoveel mogelijk werd reke ning gehouden en dat er een advies uit de bus 2al komen, waarmede be- langrijke verbeteringen zullen kun- nen worden aangebracht. De .vraag blijft echter of het gemeentebestuur bereid is het vrij aanzienlijke bedrag, dat nodig zal zijn om deze verbete ringen aan te brengen zal kunnen cn willen voteren. GEHUWD: W. van Beek. 73 jaar en A. de Jong. 67 jaar; F, G, H. Landsbergen, 28 jaar cn A. M. A. van Veggel, 24 jaar; P. J. StehoU- wer, 25 jaar en E. Bolk, 22 jaar; B. v. d. Lubbe, 24 jaar en M. E. J. M. van Leeuwen, 19 jaar; C. J. van Oosterhout. 28 jaar en M. Karstanje. 24 jaar; H. Klóne, 25 jaar en A. G- van Schellebeek. 21 jaar; A. van Diest, 26 jaar en P. C. de Vries, 27 jaar: M. op den Brouw, 28 jaar en B. P. Bakker, 25 jaar; J. F. Sig- mond. 24 jaar on Th. Broekmeyer, 23 jaar; N. v. d. Hoek, 26 jaar en N. M. van Rijn, 25 jaar; G. van Leeuwen. 23 jaar cn G. Frenay, 22 jrar; J. W. Donkers, 25 jaar en M. H. Hazewindus, 23 jaar; L. Ie Congé, 22 jaar en E. D. J. Haver- mans, 20 jaar; J. L. M. v. d. V^n, 24 jaar en C, A. M. van Winden. 20 jaar; G. Reus, 30 jaar en M. A- G. Vredebregt, 27 jaar. OVERLEDEN: 30 Juni: M. W. C. den Brinker. 65 jaar. GEBOREN: 1 Juli: Ronald H.. z. van A. Pijl en M. Ligthart: Chris tina I.., d. van A. J. van Wijk cn A, Simons; Adrianus J„ z. van W. van Dam en E. de Waard. ONDERTROUWD: 1 Juli: C. Ba- zuijn, 26 jaar en P, G. Pronk, 21 jaar: J. v. d. Berg, 24 jaar en C. A. Kok, 26 jaar; N. Crama, 44 jaar en P- E. van Logchem. 42 jaar; J. Elgers. 24 jaar cn Th. J. Braak, 23 jaar; C. v. d. Caag, 26 jaar en P. C. van Vclzen, 22 jaar; C. J. v. d. Heide. 21 jaar en C. v. d. Most, 24 jaar; J. J. Hersbach. 34 laar en B, S. Binnendijk. 38 jaar; A. J. van Heusdcn. 44 jaar en A. W. Botter» man. 31 jaar; T L. Hoop, 30 jaar cn E. M. Oostendorp, 22 jaar: H. R. Lavue, 23 jaar en C. A. Post, 23 jaar: J. W. Mersch. 29 jaar en G. J. C. L. v d. Valk, 25 taar: W. E. Pronk, 26 jaar en M. W. E Timmers. 23 jaar: C. Roobol. 24 iaar en J. J. Smits. 20 jaar; Th A. Ru- baij Bouman. 26 jaar cn H. Teeling, 31 jaar: J. Smit, 22 jaar en A. M. Daalmeycr. 21 jaar; P. J. Veldhui zen, 27 jaar on T, Bovenberg23 jaar; A. Vlaardingerbroek, 24 jaar cn L. F. Donkersloot, 20 ^aar: J. Wester veld, 25 jaar en D. den Boer, 22 jaar. (Advertentie l M Massief 14 kar. qoud PER STUK v.a. f 36.— ROTTERDAMSEDIJK 268 D Telefoon 67593 De uitslagen voor de Schiedamse tenniskampioenschappen luiden: Herenenkel A: L. de Roos—mr H. Oort 1—6 2—6. Herendubbel A: P. Nolet en L. de RoosH. v. d. Horst en W. de Nijs Bik 5—7 3—6. Gemengddubbel A: Blom-Blom sl. de Roos-de Roos 86 46 60. Herenenkel B: mr D. van Velzcn G. van Bergen. Walraven 60 28 62; W. Duys—J. Hoogendoorn 36 46; D. J. Mulder—K. Rijpma Jr 36 6—2 3—6; H. Sprengers—L. van Lingen 68 64 46. Damesenkel B: mevr, R. Sprengers mej. <T. Voordenberg 46 16; mevr. Duystermej. J. Legen 36 26; mevr. H. de Roosmej. J. Voor denberg 75 61. Damesdubbcl B: E. Mens en T. van Bergen WalravenL. Knicpstra cn R, v. d. Made 1—6 11—13; Van Toor en BuschmannDuyster cn de Roos 06 3—6; J. Legen en B. de Ronde Duyster en de Roos 26 2—6. Gemengddubbel B: mevr. E. Blaisse W. Blaisse verl. mej. Voordenberg- Hoogendoorn 36 6—3 16; mej. v. d. Made-H. Lambermontmevr. Beukers-W. den Hoed 97, 64. Heren-enkel: G. van Bergen Wal raven sL J. 't Hart 62, 6—0. P. J. van Soetens sl. F. van Neerbcr. 64, 8—6. G. van Bergen Walraven sl. K. Baris 6—3, 63. K. van Rees sl. D. Houthuysen 6—2, 2—6. 7—5. J. 't Hart sl. J. Hardeman 2—6, 6—3. 6C. K. Nolet sl. C. Valk 6—3, 6—4. M. Jan sen sl. B. v. d. Windt 64, 80. K, Rijpma Jr sl. M. Jansen 7—9, 6—0. 6—4. K. van Rees sl. P. Soetens 7—5, 6—2. H. Pleket sl. K. Nolet 6—4, 6—4. H. Pleket sl. J. Kuiper 8—6, 6—3. Dames-enkel C: mej. W. yan Kem pen sl. N. Mens 3—6. 10—8. mej. H. Mulder sl. M. v. d. Wetering 3—6, g3( g^_i. Mej. Voordenberg sl. me vrouw K. Weycr 6—1, 62. Mej. I. de Nijs Bik sl. L. Kniepstra 6—1. 3—6, 6—1. Mevr. K. Weyer sl. S. van Neerbos 6—4. 6—3. Mej. van Kem pen sl. J. Fial 86, 62. Heren-dubbel C: K, Baris-E. Kulik sl. H. Plekct-F. van Neerbos. W. den Hoed-H. Hardeman sl. J. 't Hart- Kuiper 63, 62. Uitslagen van 1 Juli' H E-A: H. v. d. Horst slaat P. Mul der 86 6O; E. den Hoed slaat H. Oort 6—2 6—4; W. de Nijs Bik slaat W. Duys 6—3 6—2. H E-B. J. Hoogendoorn slaat D. van Velzen 6—4 60: H. Lambermoui slaat W. den Hoed 6—4 6—4 B D-B; mevr. Beukers-Blaisse sl mej. v. d. MadeKuipstra 61 6—1. D D-B eindstrijd: mevr. Beukers Blaisse tegen mevr. Duyster en mevr. De Roos werd afgebroken. H D-B: Hoogendoorn en Blaisse sl. Wy lacker en Öypnrca Jr 60 62. G D-B: mevr. Sprengers—Sprengers sl. mej. Van Bergen Walraven eri J. Wij lacker 46 6—4 97. D E-C: mej. v. d. Made sl. mej. Mul der 6—3 6—2. t Idem (troostronde) mej. v. o. Wete ring sl mej. v. Neerbos 6—3 6—2. Veteranen: EC. D, W. den Hoed en Rijpma Sr sl. A. Hoogendijk en D. Houihuysen 6—4 6—2; W. Blasse cn v. d. Akker s!. R. Oort en Albrecht 6—2 46 63: P. Beukers en L. Geerdes sl. A. Hitman en Forehead 6—1 6—1. BRUSSEL Spaak, die gisteren, na zijn terugkeer uit Parijs dadelijk de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken van zijn besprekingen met Mendès-France op de hoogte bracht deelde mee, dat waarschijnlijk eind Juli of begin Augustus de door de Beneluxlanden voorgestelde conferentie van de zes E.D.G.-mogendheden zal plaats hebben. Spaak gaf daarbij tevens als zijn mening te kennen, dat er tot nu toe nog geen enkel aanvaardbaar alternatief voor de E.D.G. bestaat. Ter verdediging van zijn door sommige Belgische kringen becriti- seerd initiatief waarvan de ver antwoordelijkheid, naar hij zeidc, door zijn collega's van de beide Be neluxlanden wordt gedeeld merkte Spaak op. dat de ministers, die de E.D.G. hebben aanvaard en ook door hun parlementen hebben zien geratificeerd, het recht en zelfs de plicht hebben, de E.D.G. Ie ver dedigen. De invitatie voor de con ferentie was, volgens hem, ook niet op een minder gelukkig moment ge komen. De investituurrede van Men dès-France, waarin de behandeling van de E.D.G. door het Franse par lement in het vooruitzicht werd ge steld, was hiervoor het uitgangs punt. De invitatie was allerminst een ultimatum en was via de diplo matieke kanalen ter kennis der an dere regeringen gebracht. Dat nu op verzoek van Frankrijk tot uitstel is besloten noemde Spaak een nor male zaak. Waar het de Benelux- PARIJS. De Franse cretaris van Buitenlandse Zaken, De Beaumont zal Dinsdag per trein naar Bonn reizen, om besprekingen te voeren met. Bondskanselier Adenauer over het Europese leger- plan. In diplomatieke kringen wordt vrij veel waarde gehecht aan deze eerste bespreking van Adenauer met een vertegenwoordiger van premier Mendès-France. De Beaumont heeft intussen reeds besprekingen, gevoerd met vertegenwoordigers van West- Duitsland, Italië, Nederland en Luxemburg over de bespreking van premier Mendès-France met de Belgische minister van Buitenland se Zaken, Paul Henri Spaak, Dat jeugd-jolyt inslaat in Schiedam Is vooral Woensdag en Donderdag bewezen. Woensdagmiddag namen op het Edisonplein meer dan drie honderd kinderen deel aan allerlei vaardigheids- en gezelschapsspelen. Woensdagavond was er een gecostu meerde voetbalwedstrijd van het Singelkwartier op het Lorentzplein. De belangstelling was ontzaglijk groot, naar schatting 6 a 7000 toe schouwers stonden langs het terrein dat afgezet was met touw. Eert woord van hartelijke dank aan rie Plantsoen- en Bestratingsdienst is hier op zijn plaats. Er is hard ge werkt onder leiding van de heer Zijtveld om de wedstrijd mogelijk te De S.CV. ,.Pe Postduif" organi seerde een wedvlucht vanuit Cha- tearoux, afstand 600 k.m. De uitslag was als volgt; 1. 10. 26, 41, 42 J. Christen; 2. 44 C. de Tuinder; 3. 4, 8, 13. 14, 43. A. Heeren; 5 L. Verheugen: 6. Nie- meijer; 7. Lancer; 11, 12, 19 J. Freij; 15, 36 J. de Waard; 16 C. van Wijk; 17, 34, 38 C. v. d. Grijp en Co.; 18 P. van Os; 20, 23 C. van Dongen; 21. 45 J. de Koster; 20 J. v. d. Windt; 24 v. d. Waal; 25 J. Doejaa- ren; 27 L. Fontijn; 28 H. Crama; 29 33 C. Verlinde; 30 C. de Graaf; 31 J. Brand; 32 E. Smirren: 35 Horen gevel; 37 P. Dalhuizen; 39 F. Eijken- brock; 40 C. Brouwer. Diploma K. Muyhvjjk, Wilt U eens een heel verre reis maken in deze vacanticmaandcn. zo'n tocht door een boeiende, vreem de wereld, die U niets kost en ook niet moe maakt, waarop U met af hankelijk bent van het weer cn toch enorm veel kunt genieten cn ondervinden? Ca dan eens naar de Gemeen te-bibliotheek cn vraag daar of er met cén van die interessante reisbeschrijvingen thuis is, die in de laatste maanden voor U zijn aange kocht. Natuurlijk wilt U eerst wel eens weten, waarheen U zo op Uw ge mak kunt reizen. Hier volgt de reisgids: Helfritz brengt U naar het „Land van dc Koningin van Shcba" en Hue: Dwars door Mongolië. Met Hunt beklimt u de Mount Everest. Mazure vertelt wat men beleeft „Tussen Beirut en Jeruzalem. Met Douglas bent U „Op de grens van Oost en West" en met Hauser: Ze ven jaar in Tibet. Al deze schrnvers brachten U naar het verre A "ié. maar ook over het donkere werelddeel Afrika valt wat nieuws te leren in: Gatti: Afrika doodt! Gedat: Wat groeit er uit dit Arika? Juilen: Pygmeeën. Scrton: Zuid-Afnka. Ook naar Amerika kan Uw reis gaan: Lapicrre: Een dollar per duizend kilometer: Pos: Cahformê; Laan: Canada: Cooke: Zoeklicht op Ame rika; Strauss: Vreemdeling in Bra zilië. Wie de koude aandurft kan op expeditie gaan met: Giaever: Twee jaar m het Zuidpoolvbied met de Maudheim-exneditie. of met Antho- nie van Kampen: Groenland. Voor de oerwoud-avonturiers is er: Eechoud: Met kapmes en kom pas door Nieuw-Guinea. Van Dam en Elias: tonen U een „Spiegel van Staten en stéden", wsarin gedenkwaardige plaatsen in en buiten Europa te zien zijn. Alma: bezocht de grenzen van ons werelddeel en vertelt ervan in. .."Waar Europa eindigt". Ook kunt U nog met Schildt ,.In Odysseus' kiei ><t" varen, wanneer U wat meer over Griekenland en de Balkan we ten wilt Mogelijkheden zijn er dus genoeg voor een goede reis cn er is 100 pet kans op een goede thuis komst. Geslaagd op 28 Juni: Diploma B: M. Bangma. W. Mans veld. H. Radema, F, H. P. Puik, H. Maarleveld, I. Bakker. H. K. van 't Hoff. W. B. Fontein. P. J. Flach. T. P. Groene veld. A. M. v. d. Hoeven, J. R. Kappetijn, L. J, Friedrich. Diploma A: A. W. Troost. J. de Jong, K. M. Biesheuvel. G. Boer, H. Gcurtsen, R. Richter Uitdenbogaardt. B. Mudde, I. K. H. F. de Jong, M. W. Brandenburg. A, Hopman, J. Blenk, M, J. Smit, M. Snelleman, Geslaagd op 29 Juni. Diploma B: T. Dukel, A. Kraan. H. Rijerkerk, A. Groen, J. Boeser, R. E. Chun, Chr. Kruidenier. R. J, Kuy- pers, J. Hollebrand, J. v. Dijk. Diploma A: A. C. Schep. W. G. Mans, J. M. de Jong, A. Bossche. P. T. van 't Hof. T. Vis. M. de Keijzer, A. Ligthart, J. v, d. Schalk, A. Schuit man, E. van Noort, J. van Styn, F. T. v. d. Ree. C J. de Ridder, G J. Kos ter. W. de Ruiter, I. v. d. Steen, J. Uitterl inden. Geslaagd op 30 Juni: Diploma B; A. N. Rensen, L. Wai'- naar, F. B, v. Gelder, C, H. J. v. Dijk, F. Wijnhorst. Diploma A; W. Hagendoorn. W, Keesmaat, L. P. C. Kristalijn, H. M. Lcnos, M. Heesterman, M. E. Zonne, H. M. v. Munster. T. Ouwerbroek. C. T. Kaale, W. Mak, G. C. C. Meijer, A. K. Stigter, F. Berg, J. C. Schmeis, J. Serrij, A. Kegel, C. Hoogendyk, W. Slienstra, E. Vermeijden, J. W. v. d. Wal, J. C. A. v. d. Wal, J. W. F. Zevenhuizen, A. Lankester, S. Mei- iegers, A. dc Jager. BP. G de Vos. E. de Winter, E. F. Markinams, C. J. Doom. A. Hendnkse, H. J. Noordam, J Scharloo, G. E. den Uyl. S Vlug, H. Wygerse, M. 't Hart, j. F. Oostermoyer. A: A. Molenaar. J. Muidcrman, L, de Legge J. L. van Dyk. W. H, op 't En- de. H. Venvey, A J. v. d- Berg, J Sas, A. \an Vliet, N. Meyboom maken. Om kwart voor acht kwa men de voetballers, vooraf gegaan door de drumband van de kajotters. Achter de vlag van het Singelkwar tier liepen een aantal voetballers in de gekste keding uitgedost. Zelfs St. Nicolaas was aanwezig. De heer Collc gaf een uitstekende reportage van de wedstrijd. Een spe ler met drie benen werd het veld afgedragen en dit was voor de jeugd het sein om te gaan kijken. Bij hon derden stroomden zij naar het veld. De kajotters namen de voetballers mee naar hun kleedlokaal, gevolgd door honderden jongens en meisjes. Het was een geslaagde avond. Dat de Zwaan kleeft, bleek Don derdagavond in de Gorzen. Om ze ven uur was er bij het Rozenbur gerplein geen doorkomen aan. Vele verklede kinderen waren er, maar ook belangstellende ouders. Zonder Zwaan werd gewandeld naar de speelplaats van de school Dwars straat. Meer dan 600 verklede deel- ncmers(stersl waren aanwezig. Het was een hele opgave om met deze groep te spelen. Het lukte, want de schoorsteenveger en de mosselman werden met vreugde ge speeld, Enkele massa-spelen zoals de Zoeloes en de voetbalwedstrijd wer den een succes, evenals het spel van de R.K. gidsen „Jan Kiaassen gaat emigreren". In de Dwarsstraat stonden de Jon ge Harmonie cn de Kajotters drum band klaar om door de wijk te trek ken. In vele straten waren honder den toeschouwers. Het spel van „Zwaan kleef aan" had heel de Gorzen op de been gebracht Om even half negen werd in de Nieu we Maasstraat de stoet ontbonden nadat eerst de deelnemers een drie werf hoera hadden uitgebracht oo de Jonge Harmonie, de drumband en alle andere medewerkenden. Maandagavond 5 Juli staat er een roischaatswedstrijd op het program ma. De start is om 7 uur in de Lange Niemvstraat bij het politie bureau. De deelnemers(sters) kun nen zich voor de aanvang opgeven. Duivensport De P.V. „De Vrijheid" organiseert op Zondag 4 en 11 Juli a.s. een opleervlucht voor jonge duiven van uit Breda resp. Barendrecht. Gelegenheid tot mkorven elke Zon dagmorgen van 07.30 u. tot 08.30 uur m haar inkorflokaal Kethelstraat 4. Elke Schiedamse postduiveniief- hebber kan hieraan deelnemen. Prijs per duif 0.10. Concert van St. Radboud Zondag 4 Juli geeft de R.K. har monie St Radboud, dir. C. L. van Beurden, een concert in de Plan tage, aanvang 8 uur. Het programma luidt als volgt: I. Skymaster. mars, R. Sennema; 2. Images de France Suite, A. Thi- ry; 3. Le Roi S'Amuse, L. Delibes: 4. Judex, arr. A, C. van Leeuwen; 5. Nabucco, Ouverture, arr. A. Dol- haye; 6. Partita Piccola. G- Bor- dijn; 7. Les Salfimbambangues, L. Ganne, 8. Finale. Geslaagd te Delft Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer T. van der Kooij uit Schiedam voor het propaedeutlsch c-ctmcn voor natuurkundig ingenieur. landen om ging was, volgens hem, niet voor een fait accompli te wor den gesteld nu de politieke situatie snel schijnt te evolueren. Spaak zeide, dat bij het overleg te Parijs een redelyke oplossing was gevonden. Hij zal hierover langs de diplomatieke weg een rapport aan de Beneluxpartners overhandigen. Van een afzonderlyke conferentie tussen Duitsland en dc Benelux waar een Duits dagblad op had gezin speeld was hem niets bekend. WASHINGTON. Volgens een nieuw Amerikaans wetsontwerp zal men bepaalde personen als spionnen en saboteurs kunnen, ar resteren en veroordelen als zy zich niet by de minister van. Justitie hebben laten inschrüvcn. De voorgestelde wet heelt ten doel agenten te vangen, $an wie niet bewezen kan worden, dat zij zich aan ondermijnende activiteit heb ben schuldig gemaakt. Volgens het ontwerp moeten al len - Amerikanen cn buitenlanders die geoefend zijn in sabotage en spionnage, zich laten inschrijven. Deze bepaling betreft niet dc diplo maten, militaire altaché's en agen ten, die werken voor de V.S., een bondgenoot of een veiligheids organisatie als de NAVO. DEN HAAG, Op vragen, van het Tweede-Kamerlid Van Meel betref fende vergiftigingen met dodelijke afloop, ten. gevolge van het bespui ten van landbouwgewassen, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken geantwoord, dat bet naar zijn me ning nodig is de voorlichting daar- van uit te breiden. De Staatssecre taris overweegt het gebruik van de gevaarlijkste bestrijdingsmiddelen wettelijk te beperken. VOLKEL. Op de vliegbasis Vol kel is Donderdag de 5000ste radar landing gemaakt. De vlieger van de Thunderjet. de basiscommandant van Volkel. Kolonel-vlieger P, Janssens, die over enige maanden 50 jaar hoopt te worden en op één na de oudste Nederlandse straaljager is, werd binnengeloodst door de 21-jarige kor- por aal Grooters, de jongste leerling- operator van de radarafdeling op Volkel. De vliegers van de basis bo den hun commandant na de landing een enorme taart aan, waarop in suiker en chocolade de beide radar wagens alsmede de overige appara tuur prijkten. Wijziging woningwet in belang van bescherming bevolking DEH HAAG. Bij dc Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Woningwet in het belang van de bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van oorlogsgeweld. De subcommissie schuilplaatsen bij nieuwbouw van de coördinatiecom missie voor de bescherming bevol king, welke werd belast met het on derzoek van de mogelijkheid schuil plaatsen aan te brengen bij nieuw bouw van woningen cn andere ge bouwen komt blijkens haar rapport tot de slotsom, dat het niet op ern stige bezwaren stuit, indien voor schriften worden gegeven tot het treffen van zekere voorzieningen bij nieuwbouw van bepaalde catego rieën woningen. Voorgesteld wordt een nieuw arti kel op te nemen. Ingevolge dit arti kel zal het mogelijk zijn bij alge mene maatregel van bestuur aan te geven, welke voorschriften in het be lang van de bescherming van de be volking tegen de gevolgen van oor logsgeweld noodzakelijk zijn te ach ten, Het tweede lid verplicht de ge meenteraad deze voorschriften bin nen 6 maanden in de plaatselijke bouwverordening op te nemen. (Advertentie 1M.) Dit is een aanbieding voor onze vaste klanten, die even goed in hun vacantie de stad uit gaan. Een aanbieding reistassen voor iedereen, of U nu naar de Rïvièra of naar de Veluwe gaat, per bus of met een luxe wagen maar voor een prijs die ook onze mensen kunnen betalen. Deze grote reistas van zwaar dubbel gegarandeerd water dicht linnen, met voorzak an brede tuiglederen riem, die in de normale serie als een van de beste voor f. 12.90 wordt verkocht, noemen wij ng door de bijzondere prijs «de reistas voor iedereen". En U koopt deze solide tas, waarvan de handvatten met solide ringen aan het ijzer- sterke linnen zijn bevestigd, de zijkanten met leer zijn afgewerkt en die door een speciale vinding ook ongevuld zijn model houdt, voor nog géén acht gulden! Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze grote ideale reis- en bood schappentas, een combinatie van dubbel linnen en ijzer- sterk tuigleer de kleuren hazelnoot, groen, bruin en grijs, voor WINKEK&NTRUM BINNENWEG, Tel 29130 EDE HE MAANDAGM ORÖEN; GEOPEND. A-V/ GRONINGEN. De Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties houdt van 1 tot cn met 3 Juli haar algemene vergadering in de „Har monie". De bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van dc raad van commissarissen, de heer VV. M. Metman. De coöperaties strijden, aldus de heer Metman. nog steeds tegen de ka pitalistische economische opvattin gen. maar met alleen economisch moet er worden gestreden, ook op ander terrein is zulks noodzakelijk. Spreker dacht daarbij in het bijzon der aan de vakbeweging. Velen uit deze kring denken nog te weinig aan de consumptieve sector in deze strijd. DEN HAAG. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft voor koolzaad van oogst 1955 de richtprijs vastgesteld op f 60.per 100 kg. Deze prijs geldt voor koolzaad van gezonde doorsnee- Kwaliteit met een vochtgehalte van 13 r'o en een zuiverheid van 97 bij levering door de teler franco pak huis handelaar. De kooizaadprijs voor de oogst 1955 is derhalve 5.per 100 kg ho ger dan die welke geldt voor het koolzaad van de thans te velde staande oogst. Deze verhoging houdt verband met de kostprijsstijging, zoals die blijkt uit een door het Landbouw Economisch Instituut samengesteld rapport. ROME. Ttfdens 'n woedend debat over dc vraag of minister Raffaele ie Caros onmiddellijk rap,, ort sou moe ten uitbrengen over de vraag of er een regermgsschandaal bestond in de zaak-Wxlma Montesi, is gediscussieerd over de kwestie of men eerlijk moet zijn om lid van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden te zijn. Donderdagavond zou minister De Caro volgens de belofte van zijn be vindingen rapport hebben moeten uit brengen. De Caro verklaarde echter dat hij dat niet kon doen zonder het justitiële onderzoek in de zaak in ge vaar te brengen. De communistische afgevaardigden, die zeggen, dat de regering de leiden de figuren in de zaak tracht te sau veren. begonnen onmiddellijk een scheldpartij. De communistische stokebrand Giu- liano Pajctta deelde De Caro meds. er zeker van te zyn, dat het rapport in de zaak oneervol zou zyn. „Ik heb 34 jaar zitting gehad in deze Kamer", antwoordde De Caro styi. „en ik ben altijd eerlijk geweest. An ders zou ik niet hier zijn". „U behoeft niet beslist eerlijk te zijn om hier zitting te hebben", riep de communist. „Dat zou we! eens juist kunnen zyn", antwoordde De Caro op de ban ken van de linkervleugel wijzend. Want ik zie. dat jullie hier ook bent Pajetta sprong weer op, maar voor- Giovanni Gronchi advisee: dc hem: „Blijft alstublieft kalm. Neem een pilletje of zo iets Naderhand besloot de Kamer met 254 tegen 230 stemmen het voorstel van De Caro te aanvaarden en de bespreking van het rapport uit te stellen. J Minister De Caro stemde er echte? in toe op vrafen, welke het just j tie ie onderzoek niet in gevaar zouden brengen, antwoord te geven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1