Sportbijlage Mfe Schiedammer Duitsers winnen grootse finale om wereldtitel voetbal Hongaren (^0mnrKgit)zien droom van vier jaren vervluchtigen Maureen Connolly voor derde maal W imbledonkampioene Uraguay-Oostenrijk een teleursstellend duel Duke won zware klas doordat Amm uitviel m Succes voor Mercedes Gordon Laing verongelukt O zeven minuten! Beslissend doeïpunt 5 min. voor het einde r Souvenir voor allen vJ Vreugde in Duitsland na overwinning Herendubbel voor Australiërs Hartwig en Rose Oud-kampioenen zonder geestdrift Grote Prijs van Frankrijk Kerkrade promoveert Om Grote Prijs van België Bij cross verongelukt Ronde 9 provinciën START ifi&ti i&34 (Van onze speciale verslaggever) BEEN, Zondagavond Het wereldkampioenschap voetballen is voor Duitsland. Het Wanborf-stadion trilde vanavond onder de tomeloze jubel van 25.000 tn de stromende regen „verdronken" Duitse toeschouwers, die tezamen met hun van puur geluk over het veld springende spelers de over winning van 32 op het machtige en als favoriet gestarte Hongarije vier den. Een overwinning, die een energiek en tot een onverbrekelijke tech nische eenheid gesmede Duitse ploeg vfjf minuten voor het einde bevocht van een finale, die door een nimmer luwende spanning en zeldzame schoon heid onvergetelijk zaJ blijven. Dit beslissende duel om een wereldkroon begon met een Hongaarse explosie die elke andere formatie waarschijnlijk definitief uit elkaar zon hebben gerukt. Puskas joeg al na een handvol minuten een als door atoomkracht gedreven schuiver achter doelman Turek, een treffer, die de Duitse verdedigers zo nerveus maakte, dat links achter Kohlmeier en Turek zij de volgende aanval bun zekerheid verloren, waardoor Czibor opnieuw raak kon schieten. Na zeven minuten stond Hon garije toet 20 voor. Maar Duitsland kwam met verbluffende kracht naast rijn tegenstander. Dit evenwicht bleef daarna in een schitterend en fair gevecht gehandhaafd totdat in de tweede helft een sterker Hongarije kort voor tijd werd verslagen door rechtsbuiten Rahn, die een gedurfde dribbel na een pass van zjjn aanvoerder Fritz Walter afsloot met een zelfs voor Grosics niet te stuiten schot. Duitsers antwoordden met verbeten vechtlust en een stijl die bewonde ring afdwong. Dit was voetbal van grootmeesters zonder de allure van artisten. Gaaf, sterk en vooral mee slepend, Duitsland nam na een kwartier nog in kracht toe. Een ziedend schot van Morlock kon Grosics nog tot hoek schop slaan. De inzet van Fritz Wal ter was 20 scherp, dat rechtsachter Buzanski de bal opnieuw over de lijn moest drukken. Deze tweede hoekschop werd de Inleiding tot een doelpunt. Ditmaal zond aanvoerder Walter de bal over de verdediging en naar de tweede paal. Rahn ving de voorzet op de wreef op en zijn diagonaal schot schonk Grosics geen kans; 2—2 in de zeventiende minuut. Het stadion kookte van opwin ding en het Duitse legioen liet wilde geluiden van de druipende tribunes dalen. Want het regende onvermin derd. Het veld was uiterst glad, maar bood niettemin door de perfecte lichaamsbeheersing en technische vaardigheid geen moeilijkheden aan beide teams. Het formidabele duel won zelfs door de intense spanning en het hoge tempo van de acties nog aan schoonheid. Het ondanks de neergutsende re gen met 70.000 verwoede voetbalfans gevulde stadion juichte hartstochte lijk toen beide elftallen naast elkaar in rustige pas het veld opstapten. De opgooi werd een Hongaarse over winning. Middenvoor Ottmar Walter moest dus het duel openen. Duitsland bouwde er vrijwel onmiddellijk een aanval uit op, die een schok op de tribunes veroorzaakte. De naar de zijlijn afgebogen linksbinnen Fritz Walter liet een hoge voorzet los en krachtig opverend stootte rechtsbin- Mctrlock de bal naar het doeL Een handbreedte over de lat Opnieuw trok Duitsland na een "kort gevecht op het middenveld naar voren, dit maal over rechts en de op een pass sprintende Rahn kon slechts ten koste van een hoekschop worden be dwongen. Diep daalde de bal in het doelgebied. Linksbuiten Schaefer vuurde op een Hongaars been en vervolgens joeg Frits Walter een hoog schot dicht langs de kruising. Hongarije begreep dat het een scherp antwoord diende te geven op deze bruisende aanvalsdrift van een tegenstander, die zonder enige ver kenning vrij in de verdedigingslinie doorstootte met een voorhoede, waar saamgebalde kracht uit sprak. Rechts half Josef Boszik leidde een tegen actie in en zond een juweel van een pass naar Kocsis. Met een onnavolg bare schijnbeweging schudde de Hongaarse „matchwinner" spil Lie brich van zich af, joeg vervolgens in rechte lijn naar het doel en vuurde. Een seconde te laat. Want Kohl meier blokkeerde het schot. De bal kwam echter naar links in de vrije ruimte, waar Puskas met een bliksemreactie opdook om een schuiver los te laten, die z|jn team na vjjf minuten op 10 bracht. De Hongaarse aanvalslust werd door deze verrassende treffer nog groter. Uit het middenveld stuwde Boszik een pass naar Puskas en met een beheerste beweging van zijn meesterlijke linger voet liet de Hon gaarse aanvoerder een droom van een boogbal achter spil Liebrich da len Kocsis iag al in volle sprint, maar kreeg KohJmeïer aan zijn zijde, die de bal een onderdeel van een seconde eerder bereikte. De Duitse linksachter speelde op de inmiddels uitgelopen Turek terug, maar zoveel zijwaarts, dat de doelman erdoor tverd verrast. Turek greep ten dele mis. De naar binnen gestormde Czibor kon snel langs de uit balans geraakte verdedi ger glijden en scoren (20). Zou een nu volledige Duitse formatie naar een nederlaag met grove cijfers wor den gedreven? Hongarije Wenste die op de vele tribunes uitgesproken gedachte blijk baar te bevestigen, want het bouwde met zoveel flonkerende voetbalprachi aan zijn combinaties, dat zij reeds ver voor het doelgebied de kiem van een dodelijke treffer inhielden. De Duitse verdediging met PosJpal. Liebrich en Kohlmeier vond echter plotseling haar zekerheid terug. Er sprong uit die achterhoede een „electrische vonk" over, die het hele team met energie laadde. Duitsland voelde zich nog niet verslagen. Het bundelde zijn kracht, met op rijke techniek en snelheid steunende aan vallen. Aanvoerder Walter leidde zijn voorhoede persoonlijk naar de laat ste linie van de Olympische kampioe nen Er kwam een loupe-zuivere pass van zijn voet naar Schaefer. een tikte terug, en daarna spleet Walter de achterhoede van de Magyaren met een op rechtsbinnen Morlock gerich te bal. Spil Lorant gleed uit, verloor daardoor zijn duel aan Morlock. Na negen minuten was de stand door een laag schot op 21 gekomen. Een vloedgolf van toejuichingen stroomde van de tribunes en stimu leerde de Duitsers tot een snel van de allerhoogste kwaliteit. De ploeg vormde een eenheid, die een kracht ontwikkelde, waarvoor de Hongaren achteruit weken. Moesten wijken' Want deze tegenstanders bleken tot even knappe èn directe combinaties in staat als zij zelf. Onverzettelijk Het duel groeide naar een niveau, dat in dit tournooi van voetbalgroot machten nog niet was bereikt Hon garije viel aan met alle kwaliteit waarover zijn schitterende storm- lime beschikte Maar het stuitte op een onverzettelijke verdediging De BERN Alle spelers, die aan het emdtournooi om het we reldkampioenschap voetbal m Zwitserland nebben deelgeno men alsmede hun leiders, zul len als aandenken van het or gan isatte-comrte van het tour nooi een Zwitsers horloge ten geschenke krijgen. Schitterend spel Hongarije leidde nieuwe aanvallen in om zijn in vier jaar veroverde suprematie te bewijzen. Puskas nam een voorzet mee, vuurde met alle kracht maar een Liebrich, die naar een ongenaakbare vorm was ge groeid, blokkeerde de poging. Een volgende stoot van de Magyaren ver hief Turok tot een doelman van uit zonderlijke klasse. Kocsis liet weer een van zijn meesterlijke kopballen los, die op zes meter van het doel neerdaalde. Niet op de grond, doch op de voet van een doorgelopen Hi- degkuti, die ineens vuurde Turek deed het onmogelijke. Hij sloeg de hal over de lat. De Olympische kam pioenen legden opnieuw alles in de aanval. Een omhaal van Kocsis zoals de meest verwende toeschouwer wel licht nog nimmer zal hebben gezien. De Duitsers werden onder hoge druk gezet. Hidegkuti sloot een weer galoze manoeuvre af met een schot dat van de paal terug sprong. Voor dat Turek zich zelfs maar had kun nen bewegen. De iets meer verfijnde techniek van Hongarije leidde ten slotte tot een overwicht, dat de te genstanders echter herhaaldelijk doorkruisten met zeer gevaarlijke aanvaisstoten. In de laatste phase voor rust ont wikkelden de Duitsers zelfs zo'n machtig tempo in de combinautie dat de verdediging van de Olympische kampioenen in paniek raakte. Rahn schoot uit een moeilijke hoek scherp in, Grosics dook en stompte de bal weg voor de voeten van Schaefer, BERLIJN In West-Berlin dansten juichende mensenmassa's in de straten toen de overwinning van Duitsland in het tournooi om het wereldkampioenschap een feit was geworden. Kanseher Adenauer heeft onmid dellijk een telegram aan de Duitse ploeg gezonden waarin o.m. gezegd wordt dal bet gehele Duitse volk zich verheugt over de schitterende zege. Ook de president van West- Duitstand prof. Theodor Heuss, dre m Bonn de TV-uitzending zag, zond een telegram waarin hij meedeelde dat aan de spelers het zilveren lau rierblad, de hoogste onderscheiding op sportgebied, was verleend. De president zal de spelers persoonlijk in Bonn ontvangen en bun de on derscheidingen uitreiken. die onmiddellijk een nieuwe poging waagde. Hoekschop en een reeks van verwarde situaties voor het doel van Hongarije, die slechts met inzet van alle afweerwanens konden worden opgelost. Met t _n kopbal van Kocsis altijd weer Kocsis, meester in de lucht die Turek bijna versloeg, brak de rust aan. De Hongaren keerde met een ge wijzigde aanvalslinie terug. Czibor wilde meteen tonen, dat hij als links hui ten voor zijn ploeg de meeste waarde had. Na een niet te stuiten opmars schoot hij bard op doel. Tu rek stond weer op de goede plaats. Een handvol seconden later sprintte Puskas achter een dieptepass aan en liet in volle ren een daverend schot los. Turek wees ook deze poging af. Ofschoon de Duitsers ook nu weer in staat bleken om zelfs de felste ac ties van hun tegenstanders te be dwingen, werd het geleidelijk aan toch duidelijk, dat Hongarije de meeste kans maakte om deze grootste finale als winnaar te beëindigen. De combinaties waren juist wat gesle pener en in de voorhoede liep een Kocsis rond, die *n aanval onverbid delijk met het hoofd kon afronden. Niet Ferenc Puskas, maar Sandor Kocsis was de gevaarlijke speerpunt van de voorhoede. Het tempo werd de Duiisers te machtig. Zij moesten alle aandacht aan de afweer besteden en tegen aanvallen waren meestal slechts mo gelijk uit de verdediging. En dat kostte tijd, waardoor het verrassen de element, dat voor de rust zo had geboeid, uit de aanvalsacties ver dween. De achterhoede van Duitland bleef evenwel sterk als een beton nen wal. Zelfs toen Turek door een schot van Toth volkomen was ver slagen, konden ae Magyaren nog niet juichend naar het midden terug lopen. Kohlmeier" remde het harde schot op de doellijn. Even later was Kocsis weer heerser in de lucht en zijn kopbal gleed van de lat het veld weer in. Neen, ook de Duitse poging om Hongarije eindelijk een nederlaag op te dringen leek te mis lukken. De slag woedde weliswaar nog in alle hevigheid voort, maar de score bleef toch voornamelijk in evenwicht door de onverbrekelijke eenheid van de Duitse formatie en haar sublieme verdediging. Hongarije slaagde er niet in, de muur van ver- Hoog opspringend onderschept de Hongaarse doelman Grosits een aanval geleid door de, Duitse mid denvoor Othmar WalterDe Duit sers tuisten de Hongaren iia de finale van het voetbaltoernooi in Zwitserland de eerste nederlaag toe te brengen en daarmee de wereldtitel te veroveren. zet te breken. Een mogelijkheid van verlenging werd groter. Beslissing valt De beslissing viel echter vijf mi nuten voor het einde. Een aanval van Fritz Walter bracht de bal bij Rahn. De rechtsbuiten was door een een zame positie wel gedwongen, zelf een kans te scheppen en zijn dribbel naar binnen verraste Lantos. Spil Lorant sprong toe, maar miste en voordat een andere verdediger kon toelopen, had Rahn met de linker voet een schuiver losgelaten, zo hard en zuiver, dat Grosics zich vergeefs strekte (3—2), Alles wat Duits was ontketende een storm van gejubel en applaus. De wereldtitel was binnen bereik. Hon garije vocht nog verwoed voor een gelijk spel. Puskas scoorde zelfs, maar de voortreffelijk leidende Har ry Ling (Engeland) had duidelijk buitenspel geconstateerd en keurde de treffer dus af. Nogmaals wierpen de Magyaren al hun kracht in bet gevecht. Turek stortte zich echter naar de hoek om een schot van Czibor naast de paal te duwen. Het bleef 32. En tijdens het wilde feest op het veld, dat elf Duitse spelers opvoerden met be hulp van een honderdtal fotografen, liepen de Hongaren met gebogen hoofden naar de rand van het veld. Sportief feliciteerden zij de tegen standers, maar hun droom van vier jaren een wereldtitel was ver vluchtigd. Voor de derde keer veroverde Maureen (Little Mo") Connolly de „Challenge Trophy" in het tennis-enkelspel op Wimbledon. In de finale versloeg deze Ame rikaanse haar landgenote Louise Brough. WIMBLEDON. Voor de derde maa,l In successie heeft Maureen .Little Mo" Connolly bet Wimbledon-kamploenschap in het dames enkelspel be haald. Met 62 15 versloeg de negentienjarige tenniskoningln uit bet Callfornisehe San Diego haar 12 jaar oudere tegenstandster en landgenote Louise Brough. Het is voor de eerste maal in de 70-jarige geschiedenis van Wimbledon, dat een zo jonge speelster de hattrick verricht heeft. Eew „walk over" was het ditmaal niet, want Louise Brough, die ln de negen jaar, dat zij op Wimbledon speelt, voor de zesde maal in de eindstrijd was gekomen, heeft de kleine athlete voor elk punt laten vechten. Het was vaak tennis van de allerbeste klasse, waarin Louise Brough in vlagen haar beste spel uit vroeger jaren evenaarde. De vaart, de accuratesse en de manlijke kracht, waarmee Maureen Connolly ook in dit tournooi op onmiskenbare superieure wijze elke tegenstandster haar wil oplegde, plaatsen haar voorzover een vergelijking mogelijk isln dezelfde klasse met een Su zanne Lenglen, een Helen Wills en Alice Marble. Ook tegenover deze natuurtalenten was elk winnend punt een prestatie op zich. In de eerste set, die 19 minuten duurde, kon Louise Brough maar vier „winners" slaan. De overige punten vergaarde zij op fouten van Miss Connolly. Toen, m de tweede set, kwam het herstel in het spel van de oud-kam pioene. Tweemaal doorbrak zy de service van Maureen Connolly en met de 52 voorsprong, die zij hier door kon bevechten, leek een be slissende en derde set voor de deur te staan. Maar Maureen Connolly wilde het er niet op aan laten ko men en vanaf dat moment stond Louise Brough met al haar kracht en ervaring tegenover het sterkste damestennis, dat ooit op Wimble don was vertoond. Met sterk ser veren, een formidabele controle over alle slagen en dodelijke smashes leg de de titelhoudster een breed ge spreid spervuur over het net. afge wisseld met de verraderlijke korte volley en dropshot. Na 55 brak zij met prachtige returns, beslaten door een flitsende backhand diep in de hoek, naar 65 door om daarna in een snelle servicegame met één tegenpunt de partij te besluiten. Rex Hartwig en de linkshandige Mervy Rose hebben in het heren dubbelspel de Wimbledontitel aan hun Australische en Amerikaanse kampioenschappen toegevoegd. Met 6-4 64 36 6—4 werden de Ame rikanen Seixas en Trabert in de finale, de eerste door regen onder broken Wimbledon-eindstrijd sedert de oorlog, verslagen. Een grote par tij was het niet, maar het publiek op bet uitverkochte centrecourt heeft toch van veie aantrekkelijke mo menten kunnen genieten. In een opvallend goede „come back" hebben Louise Brough en. Margaret Dupont het dames dubbel spel gewonnen. Doris Hart en Shir ley Fry, drie jaar achtereen titel- winnaressen en ook voor 1934 favo riet, werden met 4—6 97 en 6—3 verslagen. De 33-jarige echtgenote van de nylon-millionnair Dupont slaagde er in met haar twee jaar jongere part- (Van onze speciale verslaggever) ZURICH (Zaterdagavond). Uru guayOostenrijk, het duel voor de derde plaats in bet eindklassement van bet wereldkampioenschap voet ballen, is in het Hardturm-stadion een grote mislukking geworden. Oos tenrijk won met 3-—1, maar het beeft voor dit resultaat niet ai zijn talen ten nodig gehad. Uruguav geen schaduw van het machtige team dat in Lausanne bijna de Hongaren uit het tournooi stootte was in de eer ste helft reeds kansloos tegen het zuivere combinatiespel van de tegen stander en viel een kwartier na rust volkomen uiteen. Elf artisten misten na het verlies van de wereldtitel de prikkel om in deze ontmoeting althans voor hun reputatie te strijden De verbrokkel de formatie moest diep buigen voor de Weense zwier die echter ook ver dween toen enkele Zuid-Amerikanen zich ijverig gingen toeleggen op het raken van benen Een verbroede ringsfeest is het dus niet geworden Een mistrap van de Oostenrijkse linksachter Koliman opende na vijf minuten voor Uruguay de mogelijk heid op een doelpunt Juan Hnhberg de held van de halve eindstrijd te- i gen Hongarije, rukte snel op; voor dat hij kon vuren had doelman Schmiedt zich met een geweldige' sprong voor zijn voeten geworpen. Na veertien minuten moest de Zwit- serse scheidsrechter Wijssling naar de elf meter stip wijzen Middenvoor Dienst was op rechts een dribbel be gonnen. trok de sprint aan en wilde tussen drie tegenstanders naar Mas- poli oprukken De athletische spil Carballo had daar bezwaar tegen, maar tilde het been op toen Dienst hem al voorbij was De Oostenrijker stortte tegen de grond Strafschop. Linksbinnen Stolas schoot de score open; 0—1. Vervolgens werd Uruguay opnieuw in de verdediging gedwongen door een reeks meesterlijke bewegingen, die door geen Zuid-Amerikaanse voet konden worden verstoord. Het werd in de twintigste minuut desondanks 1—1 door een schot van Hohberg, die een pass had ontvangen van midden voor Mendes. Uruguay kon tegen bet bekwame samenspel van de Europeanen echter slechts individuele acties stellen en de ploeg was vanavond niet m staat de kracht op te brengen, die Honga rije zo sterk had gevoeld. Oostenrijk maakte echter ook geen vuist. Het leefde zich uit in donzen schoonheid maar vond niet de stimulans voor een strijd op het scherp van de snede. Het bleef met rustig precisiewerk gemakkelijk tn de meerderheid en Uruguay haaide de rust met een 1l stand uitsluitend door het weerga loze gevoel voor positie van zijn rechtshalf Andrade. Ook in de tweede helft heerste Oostenrijk, maar er was al lang geen sprake meer van een strijd en dc stijlprijs. Het tweede doelpunt van Oostenrijk overigens bekwaam voorbereid luidde het einde in van een duel dat een ontmoeting van ho ge klasse had kunnen en moeten worden. Na veertien minuten werd de bal uit de verdediging in snelle driehoekscombinaties diep in de laat ste linie van de ex-wereldkampioe- nen gevoerd. Probst boog naar bin nen en liet met de buitenkant van zijn voet een hoog schot los. Maspoli veerde naar de bedreigde hoek. doch Uruguays half Cruz trachtte weg te koppen, waardoor de baan van het schot zodanig werd veranderd, dat de vingers van Maspoli slechts lucht grepen 1—2. Een doelpunt, dat Cruz huilend op de grasmat bracht en Uruguay nog meer desorganiseerde. Enkele Zuid-Amerikanen pasten grove charges toe en de kostbare Schiaffino deed nauwelijks nog een poging om aan het spel deel te ne men, Carballo schoot Stojaspal tegen de grond en kort daarop probeerde Martinez Probst invalide te maken. De heer Wijssling strafte onmiddel lijk en voorkwam daarmee een finish met incidenten. Het werd tenslotte I3 door Oc- wirk. die in de 35ste minuut eer schot loste waarop Maspoli pas rea geerde toen de bal tegen het net rustte. Oostenrijk „bevroor" het spel op het middenveld en wilde het ter rein voornamelijk zonder blessures verlaten, wat dan ook is gelukt. ner de peettante van haar achttien maanden oude zoon, twee match point te overleven toen Hart en Fry bij de stand 46 35 op 15—40 kwamen. Twee zenuwslopende rallies maak ten deuce en toen werd de game gewonnen. Ook de volgende en dus werd het 55. De service over heerste tot 77 en in een verbeten duel tussen twee paren, tussen wie zoals bekend ook sterke persoonlijke rivaliteit heerst, wonnen Margaret Dupont en Louise Brough de set met 97. In de beslissende set bleek de te genstand van Doris Hart en Shirley Fry totaal gebroken en met 6—3 voor Dupont en Brough kwam het einde van de strijd. In het gemengd dubbelspel be hielden Doris Hart en Seixas hun titel door een 57 64 6—3 zege op Margaret Dupont en. de Austra liër Ken Rosewall. De laatste partij, welke jn het Wimbledontournooi 1954 werd ge speeld. was de finale in het ge mengd dubbelspel tussen het Ameri kaanse paar Doris HartSeixas en de Amerikaans-Australische combi naties Margaret Dupont—Rosewall. Doris Hart en Seixas wonnen met 5—7 6—4 6—3. Advertentie LM.) in elk huisgezin: j"qenéést Uitsluitend bö Apothekers en Drogisten Een Mercedes Benz, met aan het stuur de Argentijn Fangio, heeft de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen. Kling (Did.) die eveneens met een Mercedes reed, gaf zijn teamgenoot niet veel toe en na een spannend duel, ging hjj met slechts weinig ver schil als tweede over de eindstreep» Ongeveer 30.000 toeschouwers ston den langs het 8.347 km lange circuit, dat 61 maal gereden moest worden. De omstandigheden, droog en zonnig weer, waren gunstig voor het maken van goede t- u Omr-ddeilijk na de start namen de beide Mercedesrijders de leiding. Kling legde de tweede ronde af in 3 min. 45,5 sec. met een gemiddelde snelheid van 193,7 km. per uur en bleef noe enkele ronden, aan de kop, totdat hij aan Fangio later de leiding moest afstaan, terwijl de meest ge vreesde rivaal van de Mercedesrij ders, Gonzales, zijn Ferrari op de derde plaats hield. Deze moest ech ter de strijd opgeven toen zijn motor in brand vloog. Nadat het vuur ge doofd was. reed hij langzaam naar de pits. Ascari kreeg in de 4e ronde reeds motorpech aan zijn Maserati, zodat hij de strijd moest staken. De derde Mercedesrijder, Hans Hermann verbeterde het ronderecord doch toen was het echter ook met zijn wagen gedaan en verdween hij van het toneeL De strijd om de der de plaats ging nu tussen Manzon met Ferrari. Trintignant met Maserati en prins Bira, eveneens met Maserati Na 30 ronden lagen de coureurs in de volgende positie: Fangio, Kling, prins Bira, Trintignant en Manzon, maar Trintignant was de volgende renner die motorpech kreeg en het veld moest ruimen, terwijl even la ter de Ferrari van Rosier (Fr.) het eveneens begaf. Een regenbui maakte de baan ge vaarlijk glad. Het tempo zakte aan merkelijk naarmate de coureurs min der risico namen in de bochten. Ook Fangio minderde vaart. Toch zag hij nog kans om Kling, die de leiding overgenomen, had en met een paar seconden verschil voorlag, in te ha len en de kop te nemen. De beide Mercedeswagens hadden de gehele race onbedreigd de eerste twee plaatsen behouden. Ze vertoon den geen enkele hapering en zowel Fangio als Kling behoefden niet een maal aan de pits te stoppen. In een hevig slotduei flitste de wagen van Fangio met nauwelijks een meter voorsprong op Klink het eerst over de eindstreep. Het eindklassement was*. 1. Fangio (Argentinië) met Merce des. 2 uur 42 min. 47,9 sec. (gem. snelh. 186.6 km); 2. Kling (Duits land) met Mercedes 242.48; 3. Mam- zon (Fr.) met Ferrari, op een ronde; 4. Prins Bira (Siam) met Maserati, op een ronde; 5. Villoresi (It.) met Maserati op 3 ronden; 6. Behra (Fr.) met Gordini, op 5 ronden. Door de uitslag KerkradeKim- bria 2i, werd in de promotie twee de klasse groep D de eindstand: Kerkrade 4 3 0 1 6 10— 4 Kimbria 4 2 115 128 WVC 4 0 13 1 7—17 Kerkrade promoveert. De eindstand in de promotie twee de klasse groep C werd na de wed strijd VelocitasVeendam (3—0): Veendam 4 3 0 1 6 98 Velocitas 4 2 0,2 4 10— 6 Zwa-temeer 4 1 0 3 2 8—13 Veendam promoveert. Onder ongunstige weersomstandig heden het was koud en druilerig weer werden te Francorchamps motorraces gehouden om de Grote prijs van België, De Australiër Ka- vanagh werd met een Guzzi winnaar van de 350 cc klasse. Reeds m de eerste ronde, in totaal moesten elf ronden worden gereden, nam Kava- nagh de leiding en hoewel er ge durende de eerste helft van de race veie aanvallen op 2ijn positie werden gedaan, behield de Australiër de eer ste plaats. Ray Amm moest in de 5e ronde wegens motorpech de strijd staken. De uitslag luidde; 1. Kavanagh (Austr.) (11 ronden s= 355.320 km.) in 56 min. 56.3 sec. (gem. 163 km per uur); 2. Anderson (Eng.) 57 min. 51 (161 km/gem.); 3. Wuensche (Did.) met DKW 58 min. 25 sec.; 4. Loren- zetti (It.) 59 min. 3 sec.; 5. Simpson (N. Zeeland) 59 min. 24 sec.; 6. Mac Intyre (Schotland) 59 mm. 24 sec.; 7. Goffin (Belg.) 1 uur 2.1 sec. De snelste ronde werd gemaakt door de Engelsman Anderson in 5 m, 2.9 sec, met een gemiddelde snelheid van 167.817 km. per uur. De race in de 500 cc klasse (15 ronden, totaal 211.800 km), waarvoor 28 deelnemers waren gestart, eindig de in een overwinning vöor de En gelsman. Duke met Gilera in 1 uur 12 min. 3.75 sec. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 176.34 km per uur. Zoals het met de Australiër Kava nagh irs de 350 cc klasse was ge gaan. Zo verliep ook de wedstrijd in de 500 cc klasse voor de Engels man Duke; in de eerste ronde nam hij de leidmg en stond deze niet meer af. De aanvallen waren niet van gevaarlijke aard, want reeds op de helft van de afstand had Duke op zijn achtervolgers 40 sec. voorsprong en in de tiende ronde bedroeg zijn winst 1 min. 6 sec. De uitslag luidde: 1. Duke (Eng.) 1 uur 12 min. 3.71 sec., gem. snelheid 176.3 km. 2. Kava- LE MANS Zondag is bij de Europese kampioenschappen cross country met jeeps, die gehouden worden in Lude (Sarthe) een Ne derlandse bestuurder, de 18-jarige Willy Maes,. uit zijn jeep geslin gerd- Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later is overle den. nagh (Austr.) 1.13.16 (173.4 km). 3. Martin (Belg.) 1.14.01. 4. Mac. Intyre (Schotland) 1.14.28. Op èen ronde: 5, Campbell (Austr.) 6. Murphy (N. Zeeland). Duke kreeg de snelste ronde op zijn naam met 4 min. 42 sec., hetgeen neerkwam op een gemiddelde snel heid van 180.191 km. per uur. De race in de zyspankiasse over 8 ronden (totaal 112.960 km) werd ge wonnen door de Engelsen Oiliver en Nutï met Norton m 44 min. 40.63 sec. De uitslag luidde: 1. OiliverNutt (Eng.) 44 min. 40.63 sec., gem. snelheid 151.7 km. p. uur. 2. Noll—Cron (Did.) 45.25.35. 3. Smith—Dibben (Eng.) 46.23.06. 4. HiUebrand—Grunwall (Did.) 47.12.00 5. Schneider—Strauss (Did.) 47.13.00 6. Deronne—Nies (Belg.) 47.48.00. In de eerste wedstrijd van de Gro te Prijs van België, de race in de 350 cc klasse is de Australiër Gordon Laing dodelijk verongelukt. Met Rsy Amm verdedigde hij de Norton- kleuxen. Toen hij in de tweede ron de op het circuit van Francorchamps bij Spa met grote snelheid een be ruchte bocht naderde, kon hij zijn machine niet meer meester blijven, vloog de bocht uit met het gevolg dat hij op slag werd gedood. In die zelfde ronde kreeg ook de Canadees Roy Godwin een ongeluk en werd zwaar gewond naar een Ziekenhuis vervoerd. HOBO KEN. Het eindklassement van de ronde der 9 provinciën luidt: 1. NordvaR (Zweden) 29.33.00; 2. De- blaer (Belg.) 29,34.41; 3. Mertens (Belg.) 29.3S.14; 4. Van Schil (Belg.) 29.36.41; 5, Bijl (Belg.) 2S.3S.65; 15. Van der LtJke (Ned.) 29.43.20; 18. De Vries (Ned.) 29.50.09; 30, Van Bockel (Nod.) 30.55.1; 43. Schrauwen (Ned.) 32.08.05. In het ploegenklassement werd Oost Vlaanderen eerste met 88.54.08, Neder land eindigde op de zesde plaats r 00 20,40.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2