fi if Sportbijlage He In alle races was de winnaar na eerste ronde bekend Hongaarse zwemploeg weer te sterk voor Nederland Haagse atlileten komen tekort in strijd tegen „rest" Duel Veer-Pcigani hoogtepunt in TT De snelheden stegen hoger dan ooit tevoren Teleurstelling Heren leveren spannende races ondanks felle tegenwind Recordpoging van V en L mislukte Drikus op volle kracht Onze vrije slag-sprintsters faalden W aterpoloteam bracht het tot 2-2 Fraaie 400 meter Nieuwe jeugdrecords athletiek Vijf Amsterdamse spelers prof? START i\dt2tin<iay 12 Juli Hf<34 Onze landgenoot Veer heeft er Zaterdag in de T.T. voor gezorgd, dat de vele tienduizenden toch nog in verrukking konden komen over een enerverende stryd. Drikus Veer, de man, die vol komen heer en meester over zyn machine was, heeft feitelijk „Assen" gemaakt. Zou hij er niet geweest zyn, dan had de wedstrijd in de zware klasse een zelfde beeld getoond hebben, als de drie voorafgaande races, waarin een topman de leiding nam om zonder enige tgenstand de over winning te behalen. Duke bleek bij de halveliters geen concurrentie te hebben. Noch Amm, noch Anderson konden hem bedreigen. En wellicht zouden alle races ditmaal een zeer eentonig ver loop gehad hebben, als Veer niet voor de nodige sensatie gezorgd had. Alleen het duel Pagani- Veer hield de massa tot op het laatste ogenblik in grote spanning, Het was ook vrywel het enige feit, dat van deze T.T.-races in herinnering zal blyven. Onze veronderstelling, dat er twee klas sen voor de Duitsers zouden zjjn en de 350 cc en 500 cc klassen voor de Italianen, is bewaarheid. De Engelsen, die vroeger de opperniachtigen waren, kwamen er niet meer aan te pas. nadat hij er bij de training narig heden mee had gehad. Nu immers sou het duel tussen Duke en Ander son komen. Na een zeer vlotte start, werd in de eerste ronde al uitge maakt. wie de overwinning zou be halen. Duke nam alle twijfel weg, door direct een grote voorsprong te nemen. Zijn grote rivaal Anderson werd op de voet gevolgd door Amm. Hoe raze/d snel het ging, kon wor den opgem&èkt hit de rondetijd "van Duke, die met 5.54.7 een gemiddelde noteerde van 167.2 km. Hij zou even- Niet alleen in de voetballerij werden ze van de eerste plaats verdrongen, maar op de Drentse hei werd hun ook de illusie ontnomen, dat ze tegen Duitse en Italiaanse merken nog weerstand zouden kunnen bieden. Met de heerschappij in de motorsport is het voor Engeland afgelopen. Brachten de wedstrijden dus over *t algemeen weinig strijd en spanning, de snelheden werden weer aanzienlijk hoger, Duke bereikte één ronde met een gemiddel de vaD 169.8 kilometer, dat is maar eventjes ruim zes km meer dan de grootste snelheid van de Vorige T.X., toen Amm een -ronde draaide van gemiddeld 163,5 km. Kwamen de snelheden hoger te liggen, ook de belang stelling voor de races nam weer toe, want het aantal bezoekers- was groter dan ooit tevoren, terwijl het aantal gemotoriseerde voertuigen auto's, motoren en bussen aanzienlijk bleek gestegen. Hoewel de juiste cijfers nog ontbreken, kan toch met enige zekerheid worden aangenomen, dat het tegen de 25.000 liep. In opdracht van de Shell werden filmopnamen van de training en de wedstrijden gemaakt. Tal van camera-mannen waren Zaterdag langs de baan opgesteld, terwijl gedurende dc trainingsdagen verschillende opnamen werden geënsceneerd. Een film, die ruim 'n half uur zal duren, hoopt men van 't najaar gereed te hebben, waarna dan in vele landen een indruk kan worden, gfcgevén van de Nederlandse snelheidswed strijden, van de toestand, waarin het vernieuwde circuit verkeert en van de veiligheid en de beveiliging van het parcours,die-het Asser-circuit biedt. "Was de zege 's morgens in de kwart literklasse vóór de NSU-rijder Haas geweest, bij de 125 cc'ers liet hij die aan zijn teamgenoot Hollaus over. De fabriek, overtuigd, dat het ook nu weer een NSU-o ver winning 20U wor den, had geen instructies gegeven en liet aan het kwartet rijders over, wie voor de zege zou zorgen. Aangezien Hollaus de meeste punten had ver zameld voor het wereldkampioen schap, werd hij de man, "die hier door een overwinning zijn positie het best kon verstevigen. Hollans nam dan ook direct na de start de leiding en verzekerde zich van een flinke voor sprong. Het veld van 27 deelnemers werd al heel gauw uiteen getrokken en uit de eerste ronde komend, die de Oostenrijker met een gemiddelde van 134 km had gereden, was de volgorde één NSU, drie M.V."s met Ubbiali, Copeta en Sandford, en daar achter weer drie NSU's met de rij ders Muller, Baltisberger en Haas. Dat was "wel een wat gevaarlijke positie voor Hollaus, want mocht hij pech krijgen, dan zouden zijn stalge- noten het moeilijk hebben om naar de kop te dringen. Daarom drong Muller zich eerst tussen de M.V.s om, in de derde ronde, op de tweede plaats te komen en de wacht achter de leider te betrekken. Het gevaar verdween geheel, toen Copeto en Sandford uitvielen en Ubbiali met twee NSU-mannen voor en twee an deren achter zich, geheel in bedwang werd gehouden. Strijd was er maar bitter weinig te zien. Ook niet tus sen de dertien Nederlanders, waar van er maar vijf de zeven ronden uitreden. Muylwijk mocht niet de voldoening smaken om met zijn vee! bewonderde machine, uit te rijden. In de 5e ronde moest hij de strijd staken. Het slot was aardig. Toen Haas en Baltisberger naast elkaar doorkwamen. Zeer hoog waren de verwachtingen van de 350 cc klasse, waarin 41 deel nemers startten. Het werd echter een ontnuchtering, want uitgezonderd enkele kleine gevechten in de achter hoede, bracht deze wedstrijd niet de strijd, die velen hoopten te zien. An derson verzekerde zich direct van de eerste plaats, liep regelmatig uit en had weldra zo'n voorsprong, dat nie mand hem meer kon bedreigen, als pech achterwege bleef. Lorenzetti nestelde zich op de tweede plaats. Aanvankelijk leek het of Amm het dezen lastig zou gaan maken, doch tot een gevaarlijke aanval kwam het niet. Het gat tussen de Italiaan en Amm werd regelmatig groter, totdat de Norton-rijder in de tiende ronde verdween. De DKW's, die tijdens de training ook nog al gesukkeld had den, bleken ook nu geen succes. Langzaam maar zeker zakten ze te rug. Slechts Hofman kreeg geen ron de achterstand. Ook Knijnenburg werd tot opgeven gedwongen, omdat zijn DKW nukken vertoonde. Aardig waren de gevechten tussen de Australiërs Ahearn en Quincey. als mede de Nieuw Zeelander Murphy. Ook de Engelsen Houseley en Storr, met de Duitser Jager knokten voort durend. Van hen hielden Murphy en Quincey het tot het einde vol. Geheel in de achterhoede verrichtten Bak ker. Van Burik en Elhersen hun werk en verzamelden er de punten, voor het nationale kampioenschap. Maar als wedstrijd miste dit nummer ook alle geur en fleur en was een gang naar de Drentse hei geenszins waard. Alle hoop was tenslotte gevestigd op de vierde en laatste race, Daarin verschenen 37 renners van interna tionale klasse. Zeer velen hunner hadden een gestroomlijnde machine motoren met voorkamers werden ze genoemd maar Piet Bakker had zijn voorbouw maar weer opgeruimd. stond. De Hollander werkte zijn bei de concurrenten achter zich en het werd een voortdurend stuivertje wisselen. Montanarï moest het 't eerst opgeven, doch nu ontstond de twee strijd tussen Veer en Pagani. Nu eens lag de een voor, dan weer de ander. Het verschil was nimmer meer dan enkele nieters, totdat tenslotte Pa gani met twee tiende seconde ver schil eerder dan Drikus de eind streep passeerde. Een achtste plaats in dit gezelschap was voor onze land genoot een schitterend succes. Hij werd door de cracks volkomen voor „vol" aangezien en 't bewijs was ge leverd door dit resultaat, dat ook Nederlanders wel mee kunnen, als ze maar over goed materiaal beschik ken. 't Zou in 't geheel niet vreemd 2ijn, wanneer door het succes van Veer, de aandacht ook op andere Hollandse rijders zou vallen. Onge twijfeld zou een goede keuze gedaan kunnen worden. Knijnenburg werd de tweede Ne derlander en Piet Bakker de derde, die, zij 't met de nodige achterstand, de wedstrijd uitreden. Vermelding verdient ook wat Simpsin deed. Hij zakte door moeilijkheden van de achtste naar de 30e plaats, maar werkte zich snel weer naar voren, zodat hij na tien ronden weer op de 10e plaats- stond. Toen voltrok zich het noodlot over hem en viel hij uit. .Tenslotte is gebleken, dat Postma. door zijn niet kunnen starten in de 250 cc, niet zo gedupeerd is, als aan vankelijk werd gedacht. Steman viel uit, zodat geen punten voor het kampioenschap van Nederland wer den toegekend en Postma de plaats hield, die hij al innam. De uitslagen waren: Klasse 125 cc (7 ronden 115.53 km) 1. R. Hollaus (D) op NSU m 50 m. 21.7 see., gem. snelh. 137.4 km; 2, H. P. De winncar van de kwartliter- Klasse. Werner Haas. was wed er om. ongenaakbaar voor alle te genstanders. De voorzitter van de KNMV. dr. N. Rodenburg, huldigde hem. op het „schavot" voor de grote tribune, met een. krans. MUller (D) op NSU. 50.301; 3. Carlo Ubbnoll (It) op MV, 50-50.4 4. H, Baltisberger <D) op NSU, 51.44,8: 5. W, Haas (D) op NSU, 51.44.9; op een rondo S. K. Lottes (D) op MV; 7. O. Krebbs (D) op Mondial; 8. K. v. d. Waerdt (Ned.) op Eysink: 9. W. Scheidhauer (D) op MV; 10. L. Simons (Ned.) op Mondial. De snelste ronde maakte Hollaus in 7.06-9, hetgeen een gem. snel heid var. 138.9 km is. Klasse 350 cc <12 ronden 197.71 km): 1. F. Anderson (Eng.) op Guzzi, 1 u. 15 m. 26.5 sec., gem. snelh. 157.3 km; 2. Ennco Lorenzetti (It) op Guzzi. 1,17 56.2: 3. R. Coleman (Nw. Zeel.l op AJS, 1.18.37.1; 4. B. Mac Intyre (Schot),) op AJS, 1.18.54.8; 5. K. Hofman (D) op DKW 1.19.13.6; 6. A. Montanarï (It) op Guzzi, 1.19,49.2; 7. La Simpson (Nw. Zeel.) op AJS. 1.19.55.2; 8. M. Quincey (Austr.) op Norton. 1.21.46.5; 9. G. Murphy (Nw, Zeel.) op AJS, 1.21.55.3. Op één ronde: 15. P, Bakker (Ned.): 20 C. H. van Burik (Ned.) en op twee ronden: 24. H. EIbersen (N), Anderson reed m deze klasse de snelste ronde met 6.11.8, dat is met een gemiddelde van 159.6 km. Klasse 500 cc (16 ronden 263.62 km) 1. Geoff Duke (Eng.) op Gilera, 1. u. 34 m. 13.7 sec., gem. snelh. 167.9 km; 2. F. Anderson (Eng.) op Guzzi, 1.35.42.2, gem. 165.2 km; 3. C. Bandirola (It) op MV 1.35.44.34. Coleman (Nw. Zeel.) op AJS, 1.36.24.8: S. D. Dale (Eng.) op MV 1,36.27.7; 6. Mac Irityre (Schotl.) op AJS 1.38.14,9; 7. N. Pagani (It.) op MV 1.39,48.4; 8. H. Veer (Ned.) op Gilera, 1.39.48.6, Op één ronde: 11. P. Knij nenburg (Ned.; op twee ronden; 13. P. Bakker (Ned.); 15. L. Simons (Ned,); 16. Van Burik (Ned.) en 17. lesberts (Ned.). Duke maakte de snelste ronde ln 5 min. 49.4 sec., dat is met een gem. snelheid van 169.8 km. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Haagse athleten hebben gistermiddag op de sdnteï- baan aan de Laan van Poot de strijd durven aanbinden tegen „de rest van Nederland". Het mocht de Hagenaars in deze door Vlug en Lenig uitste kend georganiseerde wedstrijden niet gelukken „de rest" te slaan, vooral door de achterstand op de technische nummers. Het mocht ook de Haagse estafette-ploeg, bestaande uit de V.-en L.'ers Van Hardeveld. Saat, Kulan- der en Van Raarosdonk niet gelukken een nieuw Nederlands record te vestigen op de 4 maal 100 meter: met hun 42,1 seconden bleven de lopers net een tiende seconde boven het record van A.V. '23 uit 1934. Butselaar deed een vergeefse greep naar 'n nieuw record polsstokhoogspringen: hjj haalde de 3 meter 90, dus onder de 3.975 van Lamorce uit 1946. Ondanks deze „mislukkingen" Is er athletïek van zeer behoorlijke klasse wegge geven op deze middag, waarop de vrij harde wind bij voorbaat de kansen wegblies. land 3 23.3. Verspringen: 1. Visser fR) 701 meter; 2. P&rlevllet (H> 6 00. Hoogspringen' 1. Van leperen (R) 1-83 meter. 2. Van Druten <H) 1 30 m. Kogelstoten. 1 Derichs <R) 14.03 meter; 2. Demmmk (R) 14 03 m- Discuswer pen: I. Postma (H) 43 945 meter: 2. De richs <R> 4361 m. Speerwerpen: 1. Ftkkert (RJ 63.77 meter; 2. Lutkeveld (R) 60.63. Polsstokhoogspnngen: 1- Butselaar (R> 3 90 meter; 2. Van Es (R) 350 m. De Rotterdammer Butselaar deed op de athletiekontmoeting van Den Haag tegen (ie „rest van Ne derland* aan de Laan van Poot tot driemaal toe een vergeefse aanval op het record polsstok hoogspringen. Hij haalde royaal de 3 meter 90 .centimeter, doch op 4,05 meter miste hij de eerste sprong en m de volgende twee sprongen nam de slip van zijn broekje de Jat bij de afsprong mee. Eigen foto) Er waren deze middag drie bijzon der spannende races, alle drie bij de heren. Eerst was er die honderd me ter, waarin Van Hardeveld de prijs wegsleepte op zo'n miniem verschil voor Theo Saat, dat er onder het tal rijke publiek een gemopper van twij fel ontstond: beiden noteerden. 11,2 seconden. Blankensteijn zorgde ïn de 800 me ter voor sensatie: kalm had hij de verbeten strijd laten uitvechten tus sen. Veltman en Wolsink, die elkaar tot op misschien 20 meter voor de finish om beurt de kop betwistten. Toen spoot de Trekvogelman. er tus sen uit, onstuitbaar, Maar hij kwam net die fractie tekort om de jury de overtuiging van volle winst te geven: Wolsink werd eerste in gelijke tijd als Blankensteijn: 1 min. 59,3 sec. Verreweg de felste strijd werd ge leverd op de 4 x 400 meter estafette. Verschoor nam voor „de rest" direct een ruime voorsprong op Midden dorp. Na de wisse] liep Verwey al een stuk op de achterstand in. Chris Smildiger gaf daarna Harry de Kroon gelegenheid om. de laatste 400 meter gelijk ïn te gaan. met Sep Ste ger, de Zwitserse kampioen, die nu in Amsterdam woont. Nek aan nek liepen deze twee in keurige stijl op. De laatste 80 meter gooide De Kroon zich echter onhoudbaar los: 3 min. 22,1 seconden noteerde zijn ploeg te gen een 3 min, 23,3 seconden voor ,de rest". De recordpoging op de vier maal 100 meter mislukte de V. en L.-ploeg dit keer, omdat de twee keer, dat de honderd meter tegen de sterke wind in moesten gaan, net te zwaar wa ren. Maar een beetje gunstiger weer en een tikje meer perfectie in de nu al knappe wissels en het lijdt geen twijfel, of binnenkort gaat het re cord uit 1934 onbarmhartig naar het verleden. Het polsstokhoogspringen van But selaar bracht bijzondere spanning; driemaal waagde de Rotterdammer :n aanval op de 4 raeter 5 ccntime- .r. De eerste keer miste hij royaal. De tweede keer ging het, maar net op het fatale moment pikte de slip van zijn broekje de lat mee. De der de sprong was nog beter, maar net niet scherp genoeg: ook nu viel de lat in de beslissende fractie van de afsprong. In totaal behaalde Den Haag 205 punten tegen de „rest van Neder land" 285 punten. De gedetailleerde uitslagen waren: Dames: I00 meter: 1. Puck van Duyne- Brouwer (Haag) 12.8 sec.; 2. Dicky van Dijk (Rest) 12.9. 80 meter horden: 1. Fanny Blankers-Koen. (R) 11.7; 2. Willy Lust (R) 118. Hoogspringen: 1. Dini Hilbrandie (R) 1,45 meter; 2. Dinl Ho- bers (R) 1.45. Verspringen: 1. Willy Lust (R) 5 54 meter; 2. Ine Vaal (R) 5.45 m. Kogelstoten: 1. Ans Panborst- Niessmk (R) II94 meter; 2. J. v. Schou- wen-Cramer (H) 11.59. Discuswerpen: Ans Panhorst-Niessink (R) 41.205 m: Cor Aafjes (R) 38 695. Speerwer pen; 1. Corry Wendels (R) 39.17 meter; Me), de Vos (R) 36.965 m. Heren: 100 meter: 1. Van Hardeveld (H) 11.2 sec: 2. Saat (H) 11.2. 200 meter: 1. Van Hardeveld (H) 22.7 sec; 2. Holst (R) 22.7. 400 meter: 1. De Kroon (H) 49,1 sec: 2. Steger (R) 49 9. 800 meter: 1. Wolstnk (R) 1.59.3; 2. Blan kensteijn (H) 1.49.3. 1500 meter: 1. Rovers (R) 4.02.2; 2. Van Zeeland (R) 4.03.-. 5000 meter: 1. Fekkes <R) 15.17.8; 2. Verra (R) 15.23.6. 4 x 100 meter: 1. Den Haag 42.1 sec; 2. Rest van Nederland 43.-. 4 x 400 meter: 1. Den Haag 3.22.1; 2. Rest van Neder- START der voorop de 500 cc klasse met winnaar Geoffrey Duke Iop Gilera. wel nog sneller gaan, want na een tijd van 5.50.4 volgde er een van 5.49,4. Dat betekende een gemiddelde snelheid van 169.8 km. Iets onge hoords voor Assen, Om die te berei ken, werd op de rechte einden zeker 220 km gedraaid, Bü zo'n snelheid kreeg Anderson geen gelegenheid om Duke te bereiken. Zelfs was het tegenvaller, dat hij zijn tweede plaats aan Amm moest afstaan en in de elfde ronde door Bandirola ver drongen werd. Tegen het einde moest Amm de strijd staken en wist Ander son toch weer naar de tweede plaats te komen. De gelederen waren hal verwege al flink gedund en een acht tal renners speelden min of meer een rol. Gebeurde er dus aan de kop niets wereldschokkends, meer naar achte ren vochten drie mannen om hun plaats. Een gevecht, dat weldra aller aandacht had en dat met spanning werd gevolgd. Veer, Montanarï en Pagani vormden een trio, dat van de vierde tot en met de 16e ronde in het middelpunt van de belangstelling GEOFFREY DUKE, de winnaar der 500 cc klasse, in een der bochten van het circuit te Assen. (Van onze speciale verslaggever) ARNHEM, Het spiksplinternieuwe zwembad Klarenbeek te Arnhem, dat de eerste weken van zijn bestaan in de troosteloze en. zonloze kilheid van een der slechtste zomers van deze eeuw heeft versleten, is Zaterdag en Zondag het toneel geweest van een goed geslaagd en indrukwekkend zwem-evenement. De landenteams van Hongarije en Nederland hebben elkaar gedurende twee dagen van mooie sport in zwemmen, schoonspringen en waterpolo bestreden en ruim 3000 toeschouwers hebben daarvan ge noten. Evenals in September van het vorig jaar te Boedapest, heeft de Nederlandse vertegenwoordigende ploeg met ruim verschil verloren. Toen de eïudbalans werd opgemaakt, bleken de Hongaren 110 punten te hebben vergaard tegenover Nederland 72. Een nederlaag dus in de categorie van die van Boedapest, maar met in de zwemwedstrijden meer teleurstellingen dan toen. de Olympische kampioenen. Met dit resultaat, zij het dan ook dat een kleine Hongaarse zege de verhouding zuiverder had weergegeven, hebben de mannen van Frans Kuyper ge toond nog mee te tellen. Bij de uitstekende verzorging van de tribunes en andere installaties had men vergeten, dat de zwemmers en zwemsters het belangrijkste zijn en dat een wedstrijd als deze met vier banen midden in een bassin, en dus met vrij ruw water, betere baan- afzetting behoeft. Het heeft vooral de Hongaren verbaasd dat hier lijnen in het water lagen, waaraan om de me ter een gekleurde kurk zat. Een goe de wedstrijdbaan, en zeker een in ternationale, behoort te zijn afge zet met een aaneengesloten gordel kurk, die steeds zichtbaar blijft. De ironie wil. dat de Nederlandse deelnemers de meeste hinder van dit gebrek hebben ondervonden. Zo zwom Wim de Vreng in de eerste race van de eerste dag terwijl hü in goede positie naast Kadas op de fi nish afging, tweemaal achterelkaar Immers in Boedapest vierde Ne derland op de 100 meter vrije slag dames een grote triomph met de prachtige tijd van Geertje Wielema, Nu waren onze sprintsters Geertje Wielema en Ria Vonk op het num mer dat ons land tezamen met de 100 m rugslag nog altijd in de top klasse heeft gehouden „nergens" ver geleken bij de machtige snelheid van Katy Szoke en Judith Ternes. Met deze resultaten, gevoegd bij de an dere zwemprestaties kunnen wij de Europese kampioenschappen van dit jaar te Turijn niet bepaald met ver trouwen tegemoet zien. Daartegenover staan gelukkig en kele winstpunten, zoals het uitste kende zwemmen van Hettie Balken ende op de 400 meter vrije slag en de zeer verdienstelijke 22 van het Nederlands waterpolo-zevental tegen in de (voor hem onzichtbare) tou wen. Gevolg: verlies van de cadans, verlies van de anders ongetwijfeld bereikte tweede plaats en.... een matige tijd van 60.8 sec. De teleurstelling werd onmiddel lijk daarop weggewerkt door het uit stekende zwemmen van Hettie Bal- benende op de 400 meter, die met haar eigenaardige, maar goed geno men Kïefers zowel de beide Hon gaarse meisjes Garay en Sebo als Jopie van Alphen de baas bleef. Jn 5.19.1 werd zij eerste op dit nummer, waarop Valerie Gyenge, 's werelds snelste 400 meter zwemster, met griep op de tribune, niet startte. De 200 meter vlinderslag heren was een Hongaarse aangelegenheid, die voor de liefhebbers veel interes sants opleverde. Hier zagen wij een veld dolfijn-slag zwemmers met de man, die de slag beroemd gemaakt heeft, Gyorgy Tumpek, voortdurend in tweede positie. Tumpek maakte 3 beenbewegingen op 1 armslag, een drietact dus. Fejer zwom een korter lijkende tweetact en bleek daarmee sneller. Toen Tumpek na het laatste keerpunt „van zn 3 in z'n 2 scha kelde" was zijn landgenoot al te ver weg. De Nederlandse zwemmers op dit nummer, van Rooy en Muller, deden eenvoudig niet mee. Rika Bruins hield de achterstand van Nederland met een overwinning Op de 2G0 meter schoolslag op Klarè KiUermann, Rypsima Szekely en de Bredase Nel van Opstal in 2.58.9 nog redelijk (24—20). De 400 meter vrije slag heren met Jaap de Jong en Ten Thije als figu ranten, de 4 x 100 meter estafette da mes met Geertje Wielema en Ria Vonk (beiden in 1.(0.3 langzamer dan RIKA BRUINS won tijdens de zwemwedstrijd Nederland-Hon- garije de 200 m. schoolslag. Nel van Opstul, die vierde werd. was de eerste, die haar feliciteerde. Hettie Balkenende en Jopie van Al- phen) en de 4 x 200 m. heren brach ten de Hongaarse voorsprong weer Op 5233. De goede race van Bekkering op de 200 m schoolslag, waarop hij Iftassy echter van de start af moest laten gaan, werd gevolgd door de teleurstellende 100 m vrije slag da mes. Dat Katy Szoke met de voor een 50 meterbaan en een watertem peratuur van 19 graden fantastische tijd van 1.05.9 eerste werd is voor onze zwemsters geen schande. Dat Geertje Wielema echter niet verder kwam dan 1.03 op de derde plaats achter Judith Ternes (1.07.0) en Ria Vonk vierde werd in 1.10.4, betekent, dat de Nederlandse sprintsters volko men uit vorm zijn. Bii het schoonspringen kon alleen Els van der Horn zich op het niveau van haar tegenstandsters handhaven, de overige Nederlandse deelnemers aan dit nummer brachten het niet verder dan tot een min of meer sier lijk van de plank vallen. In de waterpolowedstrijd heeft het Nederlands zevental een in de eer ste helft opgelopen achterstand van 2—0 geheel weten weg te werken. Toch is deze 2—2. op zichzelf een prachtige prestatie tegen de Olym pische kampioenen, niet het resul taat geweest van goed spel, maar eerder van een geslaagde tactische opzet, waaraan de schoonheid van de combinatie werd opgeofferd. Van Feggelen maakte beide Nederlandse doelpunten. De uitslagen luidden le dag: 100 meter vrije slag heren- 1 .Kadas <H) 38.7 sec. 2. Domotor (H) 59-5. 3, De Vreng <N) 60 8. 400 meter vrije slag dames: 1. Hetty Balkenende (N) 519.1. 2. Jopie van Alphen (N) 5.27.9, 3. Agato Seboe (H) 5.28.6. 200 meter vlinderslag heren: 1, Fejer (Hl 2.33.3. 2. Tumpek (H) 2.37. 3. Mul ler (N) 2.53.2. 200 meter schoolslag dames: 1. Rika Bruins (N) 2.58.8. 2. Klara KiUermann <K) 2.58.9, 3. Rypsima Szekely (H) 3.01.4. 400 meter vrije slag heren: 1. Nyeki (H) 4.46 3. 2. Zaborsky (H) 4 49. 3. Ten Thye (N) 3.00.4, 4X100 meter vnje slag estafette da mes: 1, Hongarije (Marta Finter. Magda Gycrgyak. Judith Ternes, Kati Szoke) 4 min. 33.3 sec, 2. Nederland (Geertje Tijdens de Nederlandse jeugdkam pioenschappen atbletiek, welke te Hengelo werden gehouden zijn en kele Nederlandse jeugdrecords ge sneuveld. Zo liet Henny Bloemhof (De Kometen, Arnhem) op de 3(3 meter 9.9 sec. noteren, 0.1 sec. bene den het Nederlands record, dat se dert 26 Juli van het vorig jaar op naam stond van Els Witkamp (GAC, Hilversum). Daar Henny Bloemhof voordeel had van rugwind is het echter d« vraag of dit record zal worden er kend. Elly Schagen (GAC) kwam bij het discuswerpen boven het Neder lands jeugdrecord. Zij won met een worp van 36 92 meter, een. verbete ring van 2.24 meter van het oude re cord, dat sedert 15 Juli 1951 met 34.68 meter op naam van Rietje Baars van Olympia '48 stond. Bij de jongens waren het Janssen van AAC en Klundert van Pro Pa- tria, die voor twee nieuwe Neder landse jeugdrecords zorgden. Laatstgenoemde werd winnaar op de 800 meter in 1 min. 56.4 sec. (oud record sedert 30 Augustus 1953 met 1.38.9 op naam van Janssen), Jans sen liep de 1500 meter in 4 min. 6.2 sec. Sedert 3 Juni 1951 stond het oude record op naam van Van den Wildenberg (EAV) met 4 min. 7.6 sec. Utassy (H)_2 min. 41.6 sec. sS? «ring Alphen) 4 36.1. ■eter vrye slag heren: garije (Ipacs, Czordas. Kadas, tor) 9.12.6, 2. Nederland (De joï Vreng. De Jonge, Willemse) 9.1i Na de eerste dag was de stand: garge 59*4 pnt, Nederland. 401'2 Tweede dag: meter schoolslag n. 41.6 sec. 2 (N) 2.46.4. 3. Kunsagy (H> J loo meter vnje slag dames: 1. Xato Szoke <H) 1.05.9. 2. Judith Ternes (H) 1.07.-. 3. Geertje Wielema (N) 1.0$.-, 1500 meter vrije slag heren: 1. Csordas I; 19.21.4. 2. Zaborsky (H) 20.01.1. 3. Ten Thye (N) 20.22.4. 100 meter vlinderslag dames: 1. Maria Littomenczky (H> 1.20.2. 2. Nel Garrit- sen (N) 1.21.9. 3. Maria Garay (H) 1.22.6. 100 meter rugslag dames: 1. Geertje Wielema (N>. 2. Joke de Korte (N) 1.15.9. 3. Judith Ternes (H) 1,18.4. 100 meter rugslag( heren: l. Gyengosl (H) 1.09.1. 2. Van der Veen (N) 1.09.2. 3. Korteweg (N) 1.10.2. Schoonspringen dames: 1. Iren Zsagot (H) 133.13 pnt. 2. Els van der Horn (N) 122 55 pnt. 3. Eva Szabo <H) 11732 pnt. Schoonspringen heren: 1, Domen* (H) 147.30 pnt. 2. Baeskai (H) 139JI pnt. 3. Van Mollen (N) 114.63 pnt. Een waterpolowedstrijd tussen de re serveteams van Nederland en Hongarij» werd door de Hongaren met 8—2 (rust 4—0) gewonnen. AMSTERDAM. Naar wij verne men zouden Boskamp van Ajax, de blamv-witters Tolmeijer en Mes man, Gallis van RCH en de AFC-er H. Smit een contract hebben gete kend voor de beroepsvoetbalclub „Amsterdam." Deze spelers zouden. Zondag aangetekende brieven heb ben verzonden aart de besturen vaa hun clubs waarin zij het lidmaat schap opzeggen.. Deze week begint de training te Duivendrecht, waar „Amsterdam" een terrein heeft gehuurd, waarop de volgende maand tribunes zullen worden geplaatst met een accommo* datïe voor 10.000 tot 12.000 toeschou* wers.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2