„Te weinig r.katholieken in hoge ambtelijke lunches* [Vi ■m Peking nog niet toe zetel in Y.N. aan Politie kondigt nood toestand af in Beieren Huiduitslag Zweed wilde naar Afrika zeilen maar sloeg voor Noord wijk om n® oorts Mr BOOT, VAN DE A RE L KLAAGT: In Raad van Vakcentralen zou het rommelen lïCATlPMfSy GELEZEN- In Driebergs seminarium schat van vijftig millioen verborgen geen DÉ BRAL! NE Hengelen Dienstplichtigen krijgen vacantie- bonnen vergoed Prinsessen Beatrix en Irene incognito met vacantie Politieke gevangenen in Oost-Duitsland voorwaardelijk vrij Regering niet voor 55-urige werkweek in bouwbedrijf Resultaten van Rijks werkplaatsen voor Vakopleiding toasted anterican mBaaam Tieleman/Dros vraagt surséance aan CHURCHILL OVER WASHINGTON Bijeenkomst metMalenkow hangt af van „juiste tijdstip Twee gaten in dijk geslagen Maagklachten I en gewogen MINISTER DONKER VERKLAART: Onderwijzeres besmet kinderen met t.b.c. Doeken van Picasso blijven eigendom van Sowjet-Unie Totaal uitgeput ondergebracht in hotel Zwitsaletlci Dinsdag 13 Juli 1954 ROTTERDAM Mr. A. Boot, waarnemend voorzitter van Je Alg. R.K. Ambtenaarsbond, heeft er zich op het congres van de ARKA ernstig over beklaagd, dat er te weinig rooms- katholieken in hoge ambtelijke functies zijn. Hij toonde aan, dat er in ons land niet één r.k. secretaris-generaal is en gaf een uitvoerig overzicht van de verhouding tussen de aantallen r.k. en niet-r.k. hogere ambtenaren op de ministeries en enkele andere rijksinstellingen. Volgens zijn berekening zijn de per centages r.k. hogere ambtenaren de volgende: DEN HAAG. Dienstplichtige mi. litairen, die wegrens herhalingsoefe ningen In werkelüke dienst verblij ven, zullen voortaan van rijkswege vergoeding ontvangen van gederfde vacantiebonnen. Deze regeling treedt in werking met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1953 voor alle militairen, die op of na deze datum in werkelijke dienst wa ren, dan wel thans in werkelijke dienst zijn of zullen komen. Vergoe ding wordt verstrekt door het fonds, waarbij de werkgever van de mili tair is aangesloten voor de verstrek king van vacantiebonnen. ENSCHEDE. Met 38 andere leerlingen van het Baarns Lyceum hebben de prinsessen Beatrix en Irene streng incognito een vacantie week doorge bracht op de „Hoge Boekei" te Enschede, een landgoed van de heer A. van Heek, Zaterdag moest prinses Irene echter vertrek ken in verband met de opening van de Ned. Herv. kerk in Lon den. De leerlingen van het lyceum logeerden in een tentenkamp op de „Hoge Boekei" en vandaar uit hebben zij nets- en bustochten gemaakt door Twente Prinses Beatrix nam Za terdag deel aan de dansen, welke een boerendansgroep bij een boer derijtje op de „Hoge Boekel" ten beste gaf. Maandagmiddag heeft de klas de terugtocht aanvaard. BERLIJN Dezer dagen zijn 603 politieke gevangenen in Oost-Duits land voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Zij waren in 1950 tot lang durige gevangenisstraffen veroor deeld. In Maart is door het Oost- Duitse ministerie van Justitie een dergelijke maatregel in het vooruit zicht gesteld. Ministerie Binnenlandse Zaken 16 pet; Buitenlandse Zaken 12.5 pet; diplc-jatieke „chefs de poste" IC pet; Economische Zaken 26,1 pet; Justitie 26.5 pet; Fi-ancien 10.7 pet; Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening 15.7 pel; Maatschappelijk Werk 36 pet; Marine (uitsluitend burgerpersoneel) 11 pet; O. K. en W. 35.3 pet; Oorlog (burgerpersoneel) 7.7 pet; Sociale Zaken en Volks gezondheid 13,3 pet; Verkeer en Waterstaat 7.8 pet; Wederopbouw 5.9 pet. Verder: leden van de domein- raad 0 pet; Centraal Bureau voor de Statistiek 20 pet; directeuren van 's Rijks belastingen en domeinen In de provincies 0 pet; Rijksverzeke ringsbank 15.1 pet; Pensioenraad 11.1 pet; Centrale Raad van Beroep 18.8 pet; staatscommissie inzake herz. Ned. burg. Wetgeving 15.4 pet; Cen traal Plan Tureau 19.1 pet en Hoge Raad 12 pet. Mr Boot merkte in dit verband op: „Bij voorbaat moet ik wel er kennen, dat de cijfers hier en daar wellicht aanvechtbaar zijn. Niette min is bij de samenstelling van liet cijfermateriaal toch met een zodani ge nauwkeurigheid te werk gegaan, dat het ARK A-hoofdbestuur voor de juistheid van de totaalindruk garant is. Voor zover cijfers ontbreken, kunnen wij ervan overtuigd zijn, dat zij het totaal beeld nog nadelig zullen beïnvloeden, omdat uiteraard niet de vooraanstaande katholieken en zeker geen ARKA-leden aan on ze aandacht ontsnapt zullen zijn." „Bijzondere aandacht zal besteed moeten worden aan de salarissen van dc lagere administratieve en technische functionarissen. Wanneer onze nationale economie over de middelen beschikt, gebiedt de recht vaardigheid, dat de salarissen van deze groep worden verbeterd", zei mr Boot verder. Hij meende op te merken, dat „het rommelt in de Raad van Vak centralen", omdat één der daarbij aangesloten organisaties (de KAB, Red) een afspraak inzake het pu bliceren van toekomstige acties zou hebben overtreden. Hij drong aan op reorganisatie van het georganiseerd overleg, waarbij de ambtenaren meer me dezeggenschap wordt gegeven. Ten aanzien van de ziektekostenver goeding voor ambtenaren hand haafde mr Boot de eis van een eigen ziektekostenregeling, geba seerd op het verrichtingenstelsel. Hij beschuldigde de regering in. dezen van nalatigheid. Beroerdste straat wereld ter De mensen, die langs de kronke lende, bochtige Lombard Street in San Francisco wo nen, moeten één man dankbaar zijn voor de bloemenpracht, die hun wo ningen gevangen houdt. De bermen van Lombard Streetdie de „be roerdste straat ter wereld'\ wordt genoemd, zijn dicht begroeid met enorme hortensia's, die een zekere meneer Bercut tien jaar geleden met grote zorg begon te planten. Adelborst verdronken bij oefening op Buiten-IJ <Van onze correspondent AMSTERDAM Op het Buiten-IJ en het IJselmeer zyn Maandag vaar tuigen van de Koninklijke Marine en de rijkspolitie te water de gehele dag aan het zoeken geweest naar de 20- jarige adelborst J. F. Hendriks die Maandagochtend uit 'n zeilsloep viel en naar alle waarschijnlijkheid is verdronken. Hij is afkomstig uit Den Haag, Het ongeluk gebeurde tijdens de jaarlijkse oefenzeiltocht van de adel borsten. Hoe is niet precies bekend. De zee was vrij ruw. DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid Beernink betref fende de suggestie van de Ned. Chr. Aannemersbond tot instelling gedurende de zomer, van een 55- urigc werkweek, heeft staatssecreta ris Van Rhijn geantwoord, dat de stelling, dat door het overgaan van een 48-urige op een 55- urigc werkweek in het bouwbedrijf een productiviteitsverhoging van 10 pet kan worden bereikt, naar zijn mening in haar algemeenheid niet juist is. Een algemene overwerkvergunnmg wordt m de regel eet it dan in overwe ging genomen, wanneer blijkt, dat daar aan landelijk of regionaal behoefte be staat. Dit is op het ogenblik niet zo. Mocht de situatie in de bouwnijverheid zich wijzigen, dan zal de minister een daartoe strekkende aanvraag in overwe ging nemen. DEN HAAG. In 1952 verlieten 3733 personen de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling, na een volle dige cursus te hebben gevolgd. Van deze personen is nagegaan, ca. één jaar nadat zij de werkplaats hadden verlaten, welk werk zij deden vóór zij de cursus begonnen en wat voor arbeid zij na hun vakscholing ble ken te verrichten. Uit het onderzoek is gebleken dat 421 oud-cursisten onbereikbaar wa ren wegens emigratie, militaire dienst, enz., terwijl er 151 werkloos waren. Van de 3161 anderen bleek ruim 77 pet werkzaam te zijn in een beroep overeenkomstig de ontvangen opleiding. Van 1 Juli 1946 tot 1 Juli 1954 heb ben in de Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikkeling in totaal 35.482 per sonen een volledige cursus gevolgd, waarvan 16.892 voor de bouwvakken, 18.364 voor de metaalvakken en 226 voor enige andere beroepen. Op 1 Juli 1954 waren er 2495 cursisten in opleiding, waarvan 940 in de bouw en 1555 in de metaalvakken. (Advertentie LM') (Van onze correspondent) LEIDEN. De conservenfabriek Tielexnan en 'Dros, waarbij 400 ar beiders werkzaam zijn, zal surséan ce van betaling aanvragen. Dit ver zoek wordt Vrijdag door de recht bank behandeld. De laatste jaren waren voor de fabriek ongunstig, doordat Indonesië, haar grootste af- nemer, verloren ging. v De Herstelbank verschafte de fir ma een crediet van twee millioen gulden, doch ondanks een reorgani satie is de financiële toestand zorg- wekkend gebleven- LONDEN. De mogelijkheid van een gedachlenwisseling tussen Eisen hower, Malenkow en Churchill over de waterstofbom Is tijdens de bespre kingen in Washington ,Jn algemene bewoordingen" besproken. Dit heeft de Britse premier Maandagavond in het Lagerhuis meegedeeld. Ten aan zien van China merkte Sir Winston op, dat de Britse regering nog steeds van mening is, dat de regering van Peking tot de V-N, toegelaten dient te worden. Met het oog op de gebeurtenissen in Korea en elders is de tjjd echter thans niet rjjp, om deze kwestie aan de orde te stellen. In antwoord op een, vraag van Attlee zei Churchfll, dat een ontmoe ting van de regeringsleiders van de Sowjet-Unie, de V.S, en Engeland in de eerste plaats een kwestie is van MUNCHEN. In Beieren zyn Maandag in de dijk, die Deggendorf (16.000 inwoners) beschermt, twee gaten van 30 nieter geslagen. De politie heeft de noodtoestand afgekondigd. Alle mannen tussen 18 en 60 jaar zijn naar bedreigde punten gezonden om hulp te bieden. Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen voeren zandzakken aan. „diep medeleven." betuigd. De Amerikaanse en Russische sol daten werken schouder aan schou der om een Amerikaans vliegveld (Advertentie LM.) Tob toch niet langer. Neem^~rZZZ\ D* Nederlandse schilder en etsw Marcus Alexander Bauer (1864— 1932) heeft tijdens zyn leven vooral naam gekregen als de schilder van het Oosten. De indrukwekkende grootsheid die hij daar vond. de kracht van de zon en de klaarte der nachlen heeft hij in reeksen van kleine en grote etsen cn aquarel ten verheerlijkt. Daar. by was Bauer steeüi de schilder vin krioelende mensenmassa's, van pralen de stoeten met paarden, baldakijnen en ruiters, die hij met zeldzaam decora tief talent wist te componeren Zijn styl van tekenen, meer aanduidend dan beeldend, zijn kleuren kei 12e toets en comnosities de gehele wh?e van zier) was m hoge mate romanttsch. Over deze kunstenaar heeft de Am sterdamse architect sfmon Switzsr een alleraardigst hoekte geschreven onder de titel ..Met Bnuer in het ttosten" (Uitgeverij w van Hoeve. Den Haag) dat. zoals de naam reeds zegt meer in het bijzonder hetrekkine heeft op de verschillende reizen die Bauer naar het verre Oosten, naar India en Indo nesië maaMe v.m m—r I Ruier- Stumpff, de weduwe van de kun «re- naar kreeg de schrijver inzage in het vele materiaal dat in vele. zorgvuldig bewaarde schetsboeken ligt bewiard en waarin als het ware heel het Oos ten staat opgetekend zoals Bauer het van uur tot uur heeft gezien Het is hieraan en aan de persoonlijke ge spreken tussen Switzar en mevr Baiw te danken, dat er een boekje als dit kon ontstaan ver«l®Td m»i veelal nog onbekende krabbels, schetsen studies, soms in inkt, dan m potlood, meestal in kleuren van de reizen naar Voor- en Achter Indie en Indonesië Het re laas van deze reizen is met een zuiver gevoel voor de sfeer door Switzar na verteld. 12.50). DEN HAAG. Het is, naar mi nister Donker meedeelt, niet waar dat in het rooms-katholieke semi narium te Drïeberffen-Rijsenburg een schat van» f 50 millioen oor spronkelijk eigendom van de Duit ser R. Liffers zou zijn verborgen gehouden. Hy antwoordt dit op vragen van het staat-kundïg-gcre- formde Tweede Kamerlid ir Van. Dis. Deze had gevraagd of het de mi nister bekend was, dat de transactie met het herenhuis Prinsesscgraeht 3 in Den Haag dat sedert 16 Jan. '41 in bezit van Liffers zou zijn ge weest „vermodelijk een schun- transactie" was geweest. Het Be heersinstituut heeft geweigerd Lif fers te ontvijanden en diens bezit tingen in beslag genomen. Het legde echter géén beslag op het Haagse herenhuis. Liffers werd na de oor log gezocht. Het spoor leidde naar het seminarium in Driebergen-Rij- senburg, waar men Liffers vol gens ir Van Dis niet meer zou hebben gevonden, wel. achter een muur verborgen, een grote collectie juwelen en kunstvoorwerpen ter waarde van rond f 50 millioen. Deze „schat" zou echter volkomen zijn verdwenen. Minister Donker nu verklaart, dat het Haagse harenhuis al sedprt Jan. '41 niet meer het eigendom was van Liffers, maar van de N V. „Trazent". Het overgrote deel der aandelen van die NV. was echter in handen van Liffers. „Trazent" is na de bevrijding onder beheer gesteld. Het huis is in 1944 verkocht. Van die schat van f 50 millioen weet de minister dus niets, wèl zijn in een bergplaats van het seminarium ga- vonden 42 schilderijen, één kake mono (Japans schilderij) en vier gravures. Later nog eens een bont jas. waarin enkele sieraden van weinig waarde. De schilderijen zijn in September 1917 in het openbaar verkocht, zij brachten ruim f 38.000 op. Beperkingen voor Sow jet diplomaten in Pakistan KARATSJI. Binnenkort zal de bewegingsvrijheid van Russische diplomaten in Pakistan ingrijpend worden beperkt, aldus is Maandag van beüouwbaie zijde vernomen Dit besluit is bedoeld als vergel dingsmaatregel tegen de beperkin- vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle =-fii afdoende werking van hei - beroemde huidgeneesmiddel - Het officiële dodencijfer voor Oos tenrijk bedroeg Maandagavond 12, in Oost-Duitsland was het even hoog, bovendien worden daar nog twee personen vermist. Te Passau is het water drie meter, gezakt. Het grootste gevaar dreigde in Oostenrijk in het district Wachau in de Donau-vallei, waar de stad Spitz geheel is overstroomd. In Oost- Duitsland is de Mulde vijf meter bo ven het normale peil gestegen, waar door Saksen, ten Oosten van Leipzig gevaar loopt. In de andere delen van Oost-Duitsland is de dreiging van het water iets afgenomen. Het Franse persbureau AFP meldt uit V/enen, dat dc internationale trei nen, zoals de Arlberg-expres, Osten- de-expres en Oriënt-expres door Stiermarken een omweg van vier tot zes uur moeten maken. De 3500 Amerikaanse militairen, die zijn betrokken bij de reddings werkzaamheden in West-Duitsland, hebben reeds duizend mensen gered. Sir Winston Churchill heeft Bonds kanselier Adenauer telegrafisch zijn TILBURG Op de lagere meis jesschool van de Parochieheuvel is door de Geneeskundige Dienst ont dekt dat enkele kinderen door een onderwijzeres met tbc zijn besmet. Zes kinderen worden thans ver pleegd, terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat nog meer kinde ren uit deze kleine klas zijn besmet. De onderwijzeres, die nu twee jaar aan deze school werkzaam is, werd bij de aanstelling medisch gekeurd. Er werd toen echter niets bi) haar gevonden. Volgens de schoolkinde ren kwam het echter meermalen voor, dat zij voor dc klas flauwviel. Ook van de aan deze onderwijzeres toevertrouwde Gidsengroep zouden enkele meisjes aangetast zijn. even buiten Wenen te beschermen tegen het opdringende water. De basis van de Amerikaanse lucht macht bij Tulln ligt geheel geïso leerd in de Russische bezettingszone, ongeveer 35 kilometer ten Noord- Westen van de Amerikaanse sector in Wenen. Het water van de buiten haar oevers getreden Donau, dat reeds zeventig duizend mensen dakloos heeft gemaakt, bedreigt deze Ame rikaanse basis. PARIJS. Een Frans gerechts hof heeft Maandag de eis van mevr. Irene Keiler—Tsj'oekin met betrek king tot 97 schilderijen van Picasso, die vroeger eigendom waren van haar vader. Serge Tsjoekin, nist ontvankelijk verklaard. De president van het hof ver klaarde, dat geen zaak aanhangig kan worden gemaakt tegen de or ganisatoren van de tentoonstelling, een linkse groep van intellectuelen, aangezien zij de schilderijen slechts tijdelijk onder hun beheer hebben. Om geldig te zijn, zou de zaak aan hangig moeten worden gemaakt te gen de Sowjet-Unie, die zich echter niet gebonden behoeft te achten door het besluit van een Frans ge rechtshof. Picasso zelf verklaarde dezer da gen niet te kunnen inzien, hoe mevr. Keiler aanspraken kon laten gelden. „Wat zou er gebeuren als de graaf van Parijs (de Franse kroonpreten dent) aanspraak maakte op het kasteel van Versailles?" zo vroeg hij. (Van onze correspondent) NOORDWIJK. De badgasten zagen Maandagmiddag een bootje op zee dobberen, dat vrijwel stuur loos naar het strand dreef. Men waarschuwde onmiddellijk de red dingsbrigade, doch toen deze ver scheen was de boot, omgeslagen, reeds aan land gespoeld en trof men een uitgeputte jongeman van %1 jaar aan, bevangen van de kou de. Liefderijke handen brachten hem fiën*"vöorPakista nse diplomaten m naar hotel „Hollander", waar weer de Sowjet-Unie. De leden van het personeel van de ambassade zullen niet meer bui ten Karatsji en zijn voorsteden mo gen komen. Ook zullen geen Russi sche geschriften mogen worden in gevoerd of verspreid. andere liefderijke handen hem van droge kleren en voedsel voorzagen. Hierna werd hem een rustige ka mer aangewezen, waarin een bed dat, zoals hij moe glimlachend zei, hem nog nooit zo heerlijk had toe geschenen als deze keer. On mirt M. iiMhs&vRMaai m dellijk viel hij als een blok in slaap. De schipbreukeling bleek Zweed Kurt Tam te zijn, een jour nalist. afkomstig uit Kalmar. Met zijn boot. een zeilscheepje van meter lang, was hij de 17 Juni uit Kalmar vertrokken voor een tocht raar Zuid-Afnka. Over zyn reis hoopte hij een serie artikelen voor diverse bladen te schrijven. Zater dag was hij uit Cuxhaven vertrok ken. doch na een aanvankelijk voorspoedige tweede étappe brak de mast van zijn bootje onder de Hollandse kust, waarna het scheep je tot overmaat van ramp ging kapseizen en tenslotte omsloeg. Vermoedelijk zal het zeiljaehtje flink onderhanden moeten worden genomen, alvorens Tom zijn tocht kan voortzetten. Kurt Tom's bootje werd aanvan kelijk gesleept door het Zweedse de motorjacht „Vanadiz". Ter hoogte van Noordwijk raakte het los. Ook de „Vanad-iz" kwam in moeilijk heden doch kon behouden door de moforkotter Zs1 de haven van Scheveningen worden binnen ge sleept. het kiezen van het juiste tijdstip. Churchill legde er in zijn officiële verklaring over de besprekingen de nadruk op, dat een. van de belang rijkste redenen voor zijn bezoek aart de V.S. de wens is geweest, om meer gegevens over de Amerikaanse proe ven met de waterstofbom te verkrij gen. Met Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom- energie, hebben Churchill en Eden uitgebreid van gedachten gewisseld over technische kwesties mot betrek king tot de atoom- en waterstofbom. De premier heeft alle hoop, dat er in de toekomst op het gebied van de uitwisseling van gegevens inzake kernenergie een betere verhouding tussen de VS en Engeland zal komen. Sprekend over West-Duitsland en de EDG noemde de premier het wei nig minder dan een dwaasheid, om West-Duitsland geen andere keuze te laten dan het oprichten van. een na tionaal leger. Hij wees er op, dat het denkbeeld van de EDG van Frank rijk is uitgegaan en dat, hoewel er verschil van mening over de vorm van de Duitse bijdrage tot de Wes telijke verdediging bestaat, men het er algemeen over eens is, dat er een Duitse bijdrage moet zijn. Engeland en de V.S. hopen, dat de partijen in Genève tot overeenstem- rrüng komen inzake Inöo-Chma. Het plan voor een collectief verdedi gingsstelsel voor Z.O.-Azië is hier- 1 mee niet in strijd, want ook al zouden regelingen worden getroffen voor het Indochinese en het Koreaanse vraag stuk, dan moet worden afgewacht, hoe dergelijke overeenkomsten wor den nageleefd. (Advertentie LM A Bestrijd UW PIJNEN met: muiultend hij Apothekers en Drogisten Drogisten Met een ernstig gezichtje zit deze kleine Indo-Chinese jongen in een blikken bak, die hem tot badje dient. Het Rjfct wel alsof hij on danks de paar oorlogsjaren die hij telt nu al begrijpt, dat voor hem noch voor zyn ouders noch voor de duizenden andere vluchtelingen de toekomst er bijster jirettig uitziet. /N het kleine café op de gracht, waar ik 's ochtends nogal eens pleeg te komen, was het ongewoon vol, maar de kastelein zag er uit, of deze bloei van zijn onderneming hem eerder verontrustte dan verheugde. Onder het schenken had hij mij al een paar keer aangekeken als een drenkeling, maar pas toen een prale rige man, die de hele tapkast met zijn stem beheerste, een breed opgezette voorbeschouwing over de Tour de France even stillegde, kwam hij mar mij toe, boog zich over en vroeg zachtjes: Zeg meneerU komt hier tqel meer zoudt U me niet even een plezier willen doen?" Natuurlijkzei ik. ,Nou kijk", vervolgde hij, ,J3aqr achter in de tooonkamer zit me va der met een man en die man is van het begrafenisfonds. Maar dat weet die ouwe niet. Dat mag hij niet we ten ook. Begrijpt U wel?" „Nog niet helemaal", bekende ik. Doe ze maar weer eens vol", riep de Tour de France verteller royaal. Toen het gebeurd was, kwam dc kas telein bij me terug. „Kijk, ik wil me vader in dat fonds hebben, want je weet nóóit, nietwaar, maar die vent heeft gezegd, dat Jiy hem alleen neemt, als hy hem eerst gezien heeft. Daarom is hij er notf. Om te kijk.cn. Maar dat weet dié 0uwe niet. Die kan ik dat niet zeg gen hij is zo wantrouwig, hij denlit altijd dat het om zijn centen te doen is. Daarom heb ik gewoon gezegd: 4 JTa's Kees, een ouwe hengelvriend van me". Dat nam hy wel. Maar ja, ik kon er niet bij blijven, de zaak liep opeens vól. En nou zitten ze daar sa men „En U is er niet gerust op", be greep ik. „Als die ouwe over zijn kwalen be gint...", zei de kastelein zorglijk, „Zou IT niet even een oogje in het zeil kunnen houden? V doet maar net of U hem óók van het hengelen kent. Dat is altijd prijs Er kwamen vier mannen binnen, die om bier begonnen te roepen. De kas telein trok zich terug op zijn kraan en keek me van daar smekend aan. Ik begreep dat ik hier niet meer on deruit kon, dronk mijn glas leeg en trad het donkere achterhuis binnen. Nu lijken zulke dingen moeilijker dan ze zijn. Het is een kwestie van ongespannen opkomen en natuurlijk uitroepen: „Zö hoe gaat het? Nog wat moois gevangenZondag?" De blozende dikkerd, die in de be dompte kamer met een gemaakte grijns tegenover een zuinig zwijgend oud mannetje zat, haakte dankbaar in, drukte mijn hand recht hartelijk en zei: „Nou, een stuk of wat kleintjes Maar een week of wat terug Een paar minuten later moest hij al opstaan, om met gespreide armen on belemmerd te kunnen wijzen. Hoewel ik zeer natuurlijk tegenspel gafkeek de oude toe of hij voor ons dilettan tisme geen woorden hadPlotseling verhief hij zich en verliet mompelend het vertrek. „Waar gaat hij heen?" vroeg ik. „Weet ik veel", zei de dikke. „We hadden het over snoeken..." „Nou, laat maar zitten.", lachte ik, „Ik heb nog nooit van mijn leven ge vist, dus ik zeg toch maar allemaal onzin Verbluft keek de man mij aan. ,JNog nooit gevist?" zei hij. Waar om zit je er dan over te kletsen...?" De kastelein kwam btnnen, legde zijn hand vriendelijk op de schouder van de dikkerd en riep: „Zo vader, daar ben ik at weer. Waar is Kees gebleven?" De man schudde de hand af, wees met een priemende vinger op mij en vroeg: „Wie is dat?" „Dat is óók een ouwe hengelvriend van me", riep de kastelein teder. „Eu hij heeft -nog nooit gevist", zei de vader wantrouwig. Nu kwam de verzekeringsgrijsaard weer binnen met zijn jas aan, want die was hij even op de gang gaan halen. „Ik ga er maar weer eens vandoor meldde hij. „Dan loop ik zover met je mee. Kees", zei ik, want weggaan leek mij een delicatesse. „Gaan jullie maar vissen, in de goot", riep de dikke man honend. En toen we de deur achter ons sloten, hoorden we hem vastberaden tegen zijn zoon zeggen: „Als je maar weet dat ik geen stukken of bescheiden te ken. En geld afschuiven doe ik hele maal niet..." Buiten zei de verzekeringsman te gen me: „Die man neem ik. Die neem. ik rustig. Ik wou dat ik er zo goed op stond. Dan kon ik op me slofjes in ieder fonds „rs U nu dan niet verzekerd?" vroeg ik. „Ach nee meneer' zei hij, „Wie sal mij nemen?" Hij maakte een illustratief gebaar langs zijn eigen gestalte en besloot: „Maar ik ben helemaal alleen op dc wereld, dus wat zal ik me kopzorg maken? Dood is dood, zeg ik altijd maar en de gemeente, doet het hier héét netjes Tot aan het station heeft hy me zó suggestief lopen uitleggen hoe netjes, dat ik er bepaald zin in kreeg. KRONKEL veilig tn door en Want al is hy Haïponp, de oor straks zal er gee* zijn verder te trekken. rien, die de strijd in r de stromen vluchtelinge y'te, ziet men thans tn lndo-< m m ge lijke mate. Wie zal ons zeggen of de kleine man op deze foto van enige dagen her nog in leven is als uw krant in het verre Nederland, het plaatje afdrukt? Het is de bedoeling de maquette van Walcheren bij Middelburg te laten bestaan. Dit is Zaterdag meegedeeld, tij dens de prijsuitreiking aan de bouwers van do miniatuurwereld. e Ha. monster, heerlijkl Met andere woorden: bet monster van Loch, Ness is weer gezien en wel Zondag b(j Durqu- hart Een boerenknecht en een kamer meisje van een hotel, die samen een roeitochtje maakten, brave dier met tal van kronkels vier mi nuten aan de oppervlakte van het water apparaat geworden wijselijk met. vermeldt Tass U1, - En volgens radio Moskou heeft een zagen plots het Russische walvisvaarder in de Stille - Oceaan een walvis gevangen van 127 meter lengte. Het gewicht van het dier Hij keek zeker naar vliegende schotels, bedroeg 120 ton. Bon meisje uit Gevle (Zi B. en W. van Drachten hebben zich mocht Zondag van haar vriend e.„» uitgesproken voor het geven van uit- Z)Jn motorfietsje een blokje rond sluitend Eries-taUge straatnamen in de den. Toen 2e goed en wel onderweg was ?cP' kult^ll<lorpen van de gemeente vrist ze niet meer hoe ze moest stoppen. (Smallingerland Tn Drachten wil het 2e kwam op de grote weg terecht tn gemeentebestuur nog iets< toegeven aan tufte 80 km door. Toen wal de benzine op. Het lieve kind is met de trein naar de buitenlanders Daar komen straat- naambordjes in het Fries en In het Ne- huis gegaan, derlands. D Mevrouw Marion Hart (63) landde Volgens 't Russische persagentschap Zondag met haar één-motorig" vliegtuig -«- Terboro (New Jersey) na een trans- de helicopter als puntje bij paaltje komt ook een Russische uitvin ding. In dc mand Juli 1754 zou een ze- kere professor Lomonossof het proto- landen type van een soort wentelwiek hebben Woensdag was zij met haar 29-j doen vliegen. Hij wilde er wetenschap- Britse piloot Bryan Neely voor peiyke waamemingslnstrumenten mee snelle monstertrip wrtrokken uit 1 omhoog sturen. Wat er verder van het den. atlantische vlucht, die het einde was yan een 60.000 km lange tocht over 25 Eauropa. Afrika en Azië. 'jarig»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2