Bevolking van Schiedam is zeer trouwlustig Zes vrouwen stalen in Schiedam jenever Onze stad toont volledige zelfstandigheid aan Mathenesse-school was in Amicitia'5 Verminderde spaarlust in eerste helft van 1954 2 Uit Sociografisch onderzoek blijkt: Bevolkingsdichtheid Kinderen komen naar Schiedam Topografisch atlas van onze stad Vacantie-stemming bij Kantongerecht Meer vrouwen W-programma, voor morgen Duivensport CAB-pupillen zijn dagje uit Burgemeester reikt diploma's uit 7 eugdverkeersbrigade in Schiedam Het verhaal van t Roode Anker en d'Groene Theeboom v> mi -55 LATEN WIJ ER MAAR EERLIJK VOOR UIT KOMEN uitzonderlijk lage prijzen The Shirtshop JACK HANSEN AGENDA Schoorsteenbrandje Geslaagd Burgerlijke Stand In de Diergaarde doet men alsof het geen zachte „winter is Straten worden nog schoner Nieuw tramtarief op 1 Augustus a,s. BLIJDORP TREKT ONDANKS KILLE ZOMER TOCH VEEL BEZOEK r Tien maal KW-mars Strenge straffen geëist Overleg over lichtweken Textielwinkels Maandagmorgen geopend Donderdag 15 Juli 1954 De Schiedamse burgery is zeer trouwlustig, groter dan eldens !n het land. Bovendien, gaan de jonggehuwden er snel toe over een gezin op te bouwen. En dat is een van de redenen, dat onze stad een aanzienlijke wo ningnood kent. Dit is wederom een conclusie, die getrokken kan worden uit het sociografisch rapport, dat drs J- H. Diederich in opdracht van het gemeentebestuur heeft samengesteld. Duidelijk bewezen wordt ook, dat de theorie van de geograaf R. Schuiling in 1930, „dat de Inlijving van Schie dam bij Rotterdam slechts een kwestie Van tijd was" volkomen ongegrond is gebleken, omdat Schiedam ruimschoots zijn zelfstandigheid kan aan tonen. frequentie betekent een verhoogde vraag naar woningen door jonge gezinnen. Van de in 1952 gesloten huwelijken bleek 61 pet der beide huwelijkspartners uit Schiedam af komstig te zijn: 30.1 pet der tc Schiedam gehuwde vrouwen liet 2ich in dc echt verbinden met een man van elders afkomstig, terwijl slechts bij 8.9 pet van de ter plaat se gesloten huwelijken een van el ders afkomstige vrouw betrokken Schiedam neemt, zoals drs Diede rich in zijn historisch overzicht op merkt, in de Westelijke keten van agglomeraties der randstad Halland reeds lang een voorname plaats Sn. Uiteraard heeft de steeds nauwer wordende geografische aansluiting met Rotterdam het hedendaagse; structuele beeld van onze stad ten zeerste bepaald. Bepalend voor de bevolkingsstrucfcuur is: 1. De historie van de stad, die reeds in 1275 stadsrechten kreeg, doch volgens tot nu toe bekend ge worden bronnen in de loop van de 16e êeuw door handel, nijverheid ■'én scheepvaart als vissersplaats tot bloei kwam, 2. De groei der bevolking gedu rende de laatste 100 jaar. 3. De sociaal-economische functie, die Schiedam sinds de industriali satie in het laatste gedeelte der 19e eeuw heeft ingenomen. - 4. De ruimtelijke mogelijkheden voor de stadsuitbreiding en de ste- debouwkundige inzichten, die de groei bepaalden. Onmiskenbaar is de aanleg van de Nieuwe Waterweg voor Schie dam van zeer groot belang ge weest. Hierdoor kreeg de stad ge legenheid zich te ontplooien tot ves tiging van scheepsbouwindustrieën. De industrieën op metaalgebied, incl. hun verzorgende nevenbedrij- ven domineren, heden en hadden bij de laatste bedrijfstelling in 1950 ruim lOaOO werkzame personen in dienst. Dit is 41.5 pet van alle in de Schiedamse bedrijven werkzame personen. In 1930 werkte niet meer dan 24.4 pet van alle werknemers te Schiedam in de metaalindustrie, .Een' vergelijking Van de bevol kingsgroei van Schiedam geduren de de laatste 100 jaar met andere industriële agglomeraties in Neder land, laat geen overeenkomstige groei zien. Sinds 1869 tot 1952 nam het aantal inwoners van onze stad met 28,8 pet toe. Dit is een lang zamere bevolkingsgroei dan b.v. in Dordrecht of in Rotterdam. Hieruit valt te concluderen dat het mo derne industrialisatie-proces in Schiedam -later begonnen is en zich ook minder snel ontwikkelt. De toename van de bevolking in Schiedam is allerminst regelmatig geweest. Eerst na-.1910 t begint een snellere toeneming, die nog ver- sterkt wordt door de versterkte in dustrialisatie (o.m. de vestiging van Wilon-Feijenoord) sedert 1925, Van 1935 t.m. 1945 valt een vrij sterke vertraging waar te nemen.-om in de jaren na de tweede wereldoorlog tot heden, hetzelfde tempo van de periode '25 im. '35 te hervatten. ..Een belangrijke rol bij de omvang en het tempo van de toeneming van Van 22 Juli tot 12 Augustus zul len in onze stad 11 kinderen wor den ondergebracht. Dit rijn kinde ren van Nederlandera, die beroeps halve in Duitsland moeten wonen. Op verzoek van het Ministerie van Maatschappelijk Werk heeft het Nederlands Verbond Pro juventute zich met de huisvesting van deze kinderen belast. De nieuw benoemde gemeente archivaris. drs Kuyer, is voorne mens een topografisch- atlas van Schiedam samen te stellen. Dit om vat platen, foto's en tekeningen, die betrekking hebben op onze stad. De collectie die het gemeente-archief momenteel bezit is onvoldoende. Na ordening zal worden bekeken hoe de collectie, kan worden aangevuld. Stadgenoten, die oude prenten over onze stad bezitten en deze voor het archief willen afstaan kunnen zich met de gemeente-archivaris in verbinding stellen. Ook bij het kantongerecht is de vacantiestemming merkbaar. Niét alleen dat de kantonrechter zelf ook met vacantie was <hij werd nu vervangen door rnr dr ïr M. M* van Praag); ook het aantal strafzaken was gisteren aanmerkelijk minder dan anders. Een minder gunstig verschijnsel is, dat openbare dronkenschap toe neemt. Gisteren hadden zich daar voor drie mannen te verantwoorden. Twee werden beboet met f 10,— suhs. 4 dagen hechtenis. Een 65-ja- rige man, die bij zijn zoon de aan komst in Drees-geledereri was gaan vieren, was op weg naar huis in een café in de Lange Kerkstraat beland. Twee glaasjes bier had hij voor eigen rekening gekocht en twee had hij er gekregen. Deze boeveel heid gerstenat was hem echter te machtig, weshalve hij op het poli- iïe-bureau terecht kwam, Gezien de financiële omstandigheden veroor deelde mr van Praag deze man tot f 5.— boete subs. 2 dagen. De 21-jarige fabrieksarbeidster P. O, uit Rotterdam was op 26 April aan boord van het aan de werf Nieuwe Waterweg liggende Finse ms. Degero aangetroffen. Wegens overtreding van de bewaldngsvoor schriften (de dame was niet in het bezit van een Nederlands paspoort, terwijl zij zich op Fins grondgebied bevond) werd zij veroordeeld tot een maand - voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van-2, jaar. een bevolking, speelt ook het grond- gebied, dat een gemeente voor ste delijke uitbreiding ter beschikking heeft. De totale oppervlakte van Schie dam bedraagt heden 1755 ha. Dit betekent op 1 januari 1953 gemid deld 4193.9 inwoners per vierkante kilometer. Door de grenswijziging met Rotterdam per 1 April 1953 zijn nog 7.18 ha van het grondgebied van Schiedam afgestaan. Reeds het landsgemiddelde van 314.9 inwoners per vierkante kilometer Iaat verge lijkend zien dat 't grondgebied van Schiedam heel wat intensiever be bouwd is. Bij Rotterdam met 4590.4 inwoners per vierkante kilometer blijft Schiedam niet veel ten ach ter. Vlaardingen daarentegen b'ë- schikt met een bevolkingsdichtheid van 2481.3 inwoners per vierkante kilometer over veel meer agrarisch gebied. De vestigingsoverschotten bliyken aanzienlijk groter te zijn. zodat in de periode der laatste 52 jaar Schie dam met 8991 inwoners tengevolge van meer vestiging dan vertrek, kon toenemen. .De totale toeneming der bevol king sinds 1900 .werd evenwel ver oorzaakt voor 81.3 pet door het ge boorte-overschot en slechts voor 18.7 pet door het migratie-overschot Hierbij steekt Vlaardingen metresp. 75.26 pet en 24.74 pet gunstiger af. Schiedam is echter een zeer ar beidzame en nijvere stad. Relatief zijn hier meer jongere mensen dan elders in het land. Het aantal be jaarden is veel minder. Rekening dient echter te worden gehouden met de mogelijkheid dat het aan tal ouden van dagen geleidelijk zal toenemen. De sterkere geboortefre quentie in de jaren 1945 t,m. 1950 heeft evenwei tot gevolg gehad, dat de hedendaagse leeftijdsopbouw ook in onze stad een brede laag van kinderen in de kleuterleeftijden heeft, Deze geboortefrequentie is in Schiedam relatief intensiever ge weest dan in geheel Nederland. Voor de komende jaren schept dit feit o.a. de noodzaak additioneel meer schoolruimte dan in andere gemeenten beschikbaar te stellen. Nauwlettend dient er daarom, te worden toegezien in welke omvang de geboortefrequentie zich zal hand haven, omdat hiervan o.m. afhanke lijk is of de meerdere schoolruimte een tijdelijk of een nieer permanent karakter zal moeten hebben. Bij een. onderlinge vergelijking van de bezetting der leeftijdsgroe pen van de mannen en de vrouwen blijkt, dat in 1899 nog doorgaans meer vrouwen dan mannen in Schiedam werden geteld. In 1950 is hierin evenwel een kentering waar te nemen. In de jongere leef tijdsgroepen. t.m. 24 jaar zijn nu meer mannen dan vrouwen aanwe zig. Daarboven zijn er weer meer vrouwen dan mannen. In 1B99 wer den in Schiedam per 1000 mannen 1094 vrouwen geteld, in 1952 is dit aantal per 1000 mannen 1011 vrou wen. Voor Nederland is de verhou ding loog vrouwen per 1000 man nen. De trouwlustigheid blijkt onder de Schiedamse bevolking gedurende de afgelopen 50 jaar relatief iets lager te zijn geweest dan onder de totale bevolking van Nederland. Eerst na 1945 is de Schiedamse huwelijksfre quentie intensieveren hoger dan die van het Rijk. Hogere huwelijks- Het „Veilig Verkeer "-programma voor morgen luidt: 10.00—11-30 uur:Gratis spatborden schilderen op het Stationsplein. 14.0015.30 uur: Idem op het Van 't Hoffplein. 16.00—18.00 uur: Propaganda-auto bezoekt het Oosten van Schie dam. 9.00—12.00 en 14.0016.00 uur: Gratis remmencontróle aan het Hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat no. 55. Spreuk van de dag:. Bromfietsers: Uio snelheid wordt 17 graag gegund Als U maar tijdig stoppen kunt. Zaterdag 10 Juli hield „De Blau we Doffer' een wedvlucht vanuit Limogen. afstand 730 km. Gelost om 6 uur arriveerde de eerste duif om 16.19.12. De laatste duif om 18.45.24 uur. De uitslag was: l N Kerkhof; 2 7 12 mej. v. d. Hoeven; 3 9 A. Scheper; 4 8 v. Leeuwen en Co: 5 Puttens Zn.; W. H. Schrumpf; 10 A. Broeders: li J. Hopstein. Dipi J. Wenteler. Zondag 18 Juli houdt „De Blauwe Doffer" een trainingsvlucht voor jonge duiven vanuit Gouda. Alle liefhebbers aangesloten bij een er kende Bond kunnen hieraan deel nemen Inkorven Zondagochtend van 7.30 tot 9 uur op de Schie. Kosten zijn 6 cent per duif. Vandaag zijn een aantal C.A1B-- pupillen een rijtoer gaan .maken. Het doel van de reis was Zeist, terwijl op de terugweg Schevenin- gen werd aangedaan. O.m. werd daar een bezoek gebracht aan het beroemde waterorgèl in het'Casino de Paris. Deze lichamelijk gebrek kige mensen werden als vanouds vervoerd in luxe auto's, die belan geloos door Schiedamse" particulie ren beschikbaar werden gesteld. Burgemeester mr. J. W. Peek heeft vanmorgen in het- Passage- theater aan 700' jongens en meisjes het jeugdverkeersdiploma uitge reikt, De jongelui, die enkele we ken geleden hiervoor examen héb ben afgelegd, werden voordat de uitreiking plaats vond, onthaald op een interessant filmprogramma. De ze bijeenkomst werd bijgewoond door een groot aantal politieautori teiten en bestuursleden van de Ver. eniging van Veilig Verkeer, de "ver eniging, die in samenwerking 'met de verkeerspolitie de examens af neemt. Binnenkort zal ook Schiedam zijn Jeugdverkeersbrigade hebben. Bur gemeester J. W. Peek heeft dit van morgen tijdens de uitreiking van de Verkeersdlplotna's in het Passage theater meegedeeld. De voorzitter van de Vereniging Veilig Verkeer, ing, H. W. G. Hoek, zei: „Dit is het mooiste cadeau dat het gemeentebestuur onze vereniging kan aanbieden". N" de achttiende eeuw, toen de Hoogstraat nog Boterstraat heette, stond daar ter hoogte van nr. 180 een pand, waarin de tabak-, sigaren- en koffiewinkel 't Roode Anker was geves tigd, herkenbaar aan een aan de gevel bevestigde versiering van fraai houtsnijwerk: een rood gekleurd anker in een om lijsting van gebogen takken en bladeren, een typisch voor beeld van Louis Seizestijl. Een soortgelijke winkel was te vinden op nr. 171deze droeg de lyrische naam D'Groene Thee boom en kon prat gaan op een versiering, die wel niet zo groot was als die van, laten we maar zeggen,, de concurrent, maar overigens aan duidelijkheid niets te wensen overliet, want het was inderdaad een in hout gesneden boom met groene' bla deren. De twee winkels zijn reeds lang ter ziele, evenals trouwens de pan den, en de Boterstraat werd omge doopt in Hoogstraat en de tijden bleven maar veranderen. Wonder lijk genoeg werden de versieringen, waarvan sprake, van een roemloze ondergang gered. Een paar pientere lieden ontdekten juist op tijd, dat die versieringen snel bezig waren historische voorwerpen te worden, welke, zoals men weet, met enig ontzag behandeld behoren te wor den, aangezien het nageslacht ons er op zeker moment boos om zou kunnen aankijken, wanneer zou blijken, dat wij ons in -onze op ruimwoede ai te zeer hadden laten gaan. Dc versieringen werden dus in veiligheid gebracht en aangezien men zich in een lucideogenblik herinnerde, dat er een soort instel lingen bestond, ook wel museum geheten, dat zich over dergelijke historische vondsten ontfermde, be landden 't Roode Anker en D' Groene Theeboom In het Stedelijk Museum. De eerltj'kheïd gebiedt ons op te merken, dat vele, vele jaren lang niemand er naar heeft omgekeken. Ze lagen daar maar, die versierin gen, en ze werden daar niet beter van, want de gevreesde tand des rijds liet zich niet onbetuigd en daar konden de houten blaadjes gans niet tegen De ene begon te barsten, een ander verpulverde langzaam, een derde viel er af en vooral V Roode Anker had het hard te verduren Tot men op zeke re dag het onheil ontdekte en maat- regelen begon te treffen. Nu kunt u op de museumzolder de beeldhouwer Emile Voeten te gen komen die, geassisteerd door zijn maat, de restauratie van de versieringen op zich heeft geno men. Een precies karweitje, waar veel geduld voor nodig is. Bij stuk jes en beetjes heeft hij de gehaven de en verweerde blaadjes bij elkaar moeten zoeken, nieuwe moeten snijden om de vergane tc vervan gen en ze onzichtbaar aan de be staande moeten lijmen ,En tenslotte moet de kleur aangepast worden aan de pate, die de eeuwen er over heen hebben gelegd, Zo'n karweitje is niet in één dag gebeurd, maar wanneer het achter de rug is. zijn 't Roode Anker en D' Groene Thee boom weer voor een poosje behou den, Wie eenmaal deze stukjes vak manschap uit de achttiende eeuw heeft gezien, zal dat veel genoegen doen. Het zijn versieringen, die men niet licht vergeet. Fijn geciseleerd en een tikkeltje pronkerig dragen ze het kenmerk van dc tijd, waarin ze werden geboren. Hopelijk draagt de restauratie er toe b{j, dat wc ze binnenkort ergens in het museum kunnen bewonderen. Eén herinne ring aan oud-Schiedam... Het is geen gemakkelijke school, de Mathenesserschoo! A aan het Oude Kerkhof, waar de heer J. v. d. Kamp over ongeveer 250 kinderen in de leeftijd van 6—-14 jaar de scepter zwaait..En toch.... al vergt het veel beleid, de heer v. d. Kamp kan er met zijn mede-onderwijzers, (Advertentie l.M.) Het voorjaar en zomerseizoen heb- hen ons tot heden lelijk in de steek gelaten, daarom verkopen wij vanaf ,17 JULI: alle speciale ZOMERART1KELEN tegen Profiteer nu en koopt dus kwaliteit uit onze werkelijke zomersortering HERENMODES ROTTERDAMSEDIJK 427 Wat men wet«n moei: Apothekers-nachtdienst: Evers. L. Haven 81, BeHen !»U ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 80. Tel. 69230. Tentoonstelling; Siedeiyk Museum: Dagelijks van 25 uur: „De wereld van Vin cent van Gogh" in foto's van Emmy Andriesse, Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Blbl. Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond - (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. R.K. Leeszaal en Bib!.: Dam. ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 f.ot 4 uur; Iedere avond behalve Donderdags en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Monopole, 2. 7 en 8 uur „Alarm bij de kustwacht". Passage, 2 en 8 uur; „Roman Holiday". De heer D. van D. verbrandde gis teren in de kachel in zijn woning aan de Singel wat oude papieren en oude kranten. Hierdoor raakte het roet in kachelpijp cn schoorsteen in brand. De buren hebben de kachel weggedragen waardoor het vuur in de schoorsteen doofde. De brand weer behoefde geen dienst te doen. De heer F. M. Buitenhuis, commies ter secretarie (afd. Alg. -Zaken) be haalde het diploma B II „Documen tatie en Administratieve Organisatie bij de Overheid" van het Instituut voor Bestuurswetenschappen. Geboren:: Petrus H. z. v. M. J, Wit- berg en C. M. van Eijk; Amerika d. v. G. A. Harte en A. van Duijn; Elsje d. v. J. M. Zeverboom en F. F. Kooïjman; Alida M. P. d. v. C. J. Feelders en G. M. Schets; Tom z. v. A.. Hordijk en M. A. van Nus; Johny z. v. A. Niquet en A, Molijn, 7™ï heren in*De Bilt mogen dan al dreigen met toe- JU nemende wind uit het Westen of met kansen op hier en daar regen, dc exploitanten van uitspannin gen speeltuinen en andere gelegenheden tct vermaak, ■mogen dan al mopperen over het matige bezoek, ae bevolking en dc plantenwereld van Diergaarde tnij- dorp heeft over gebrek aan belangstelling met te klagen. De autobussen uit Groningen, uit Limburg, uit Dren te en uit Brabant schijnen evenveel bezoekers te bren gen als wannéér er géén wolkje aan de lucht is, en het zijn niet alleen gezelschappen, die al van te voren een rondleiding hadden besproken. De bont-gekleurde papegaaien maken een babbeltje met de bezoekers als of er geen kou bestaat, de apen zien. al balancerende op hun kale bomen, enigszins verwonderd neer naar al die toeschouwers, die ondanks de niet al te beste zomer tóch nog schijnen te komen. „Ze zullen wel naar de Victoria Regia komen kij ken," schijnen ze te zeggen. Want dat een menselijk wezen in zo'n zomer naar iets anders komt zien dan haar deze wonderlijke bloem, die één nachtje wit en daarna rose en rood wordt, totdat in de tweede nacht een nieuwe knop haar taak weer overneemt, dat wil er bij hen niet in. Alleen de bewoners van de exotische vogel- en plan- tenserre schijnt het niet op te vallen, dat er gasten knmeri maar zij zitten dan ook in een verwarmde af deling. Bovendien hebben ze het veel te druk met roddelpraatjes over de nieuwe buurman, de six-plumed paradijsvogel. Met enige afgunst in hun stemmen vertellen ze elkaar, dat hun buur een paar dagen gele den nog in Stockholm woonde, bij dr. Sten Bergman, die een heleboel van vogels afweet. De nieuweling zelf, evenals de hele familie Para dijsvogel van afkomst Nieuw-Gui- neeë'r, trekt zich van al dat gepraat weinig aan, en als het hem mocht gaan vervelen zet hij z'n zwarte pak een beetje uit en zwaait hij hautain met de zes zwarte fluimen, die zo maar ergens uit zijn achterhoofd schenen te komen. Lang 'duurt de stilte in de aangrenzende woningen niet. Want dat het een schande ïs, dat de mannelijke paradijsvogel be ter gekleed gaat dan zijn echtgenote, dat moet toch wel even gezegd wor den. Helaas kunnen al die mensen uit Rotterdam, uit Groningen, uit Lim burg, uit Noorwegen of uit Frank rijk het niet allemaal verstaan. Daar om lopen ze maar door, Naar de muskusrat met haar twee jongen bijvoorbeeld, die nu nóg met ver waande gezichten op een wortel zit ten te knauwen, omdat ze twee da gen geleden door een meneer van de Plantenziektekundige Dienst zijn gefilmd. Ze begrijpen zelf hele maal niet, waar dat nou wel voor was, dat filmpje, maar hun oppasser weet het maar al te goed: De mus kusrat is een van de gevaarlijkste vijanden van onze dijken, die dit uit Noord-Amerika afkomstige dier met "zijn kostbare huid volkomen kan ondermijnen, en de film dient als studie-materiaal, waarmee de strijd tegen de zich snel uilbreiden- de dieren des te beter zal kunnen worden aangebonden. En terwijl de zo vredig uitziende knaagdieren onbewust van het na- heel goed met de grote groep op schieten en zijn omgekeerd de kin deren gehecht aan hun onderwij zers. Hiervan getuig de. ook gister avond de grote opkomst -in zaal „Amicitia" welke nog juist groot genoeg bleek om niet alleen de kin deren, doch ook hun ouders te kun. nen bergen. Dankbaar was de heer v. d. Kamp hiervoor vooral, omdat de ouders door de massale opkomst het bewijs leverden, mede te leven ook met hel onderwijs en opvoeding aan hun kinderen gegeven. Het is' een gezellige avond ge worden .waar1 een tweetal meisjes uit de zesde, .klas. Nel' Bergen en Janny Raddex* huhvaardigheid op de grote accordeons lieten horen. Zij speelden heel goed en waren de eersten, die een daverend applaus ontvingen. Er stond nog veel meer op het programma, Door een achttal kinderen werden keurige* dansjes uitgevoerd en weer anderen voerden kleine toneelstukjes op, .zoals „Pim en Pam" en „Hoe. prins Mau lézen leerde!" In de pauze kregen de kinderen een tractatie. De avond werd be sloten met een woord van dank door de voorzitter van de ouder commissie de heer B. J- Jeup. De Schiedamse straten zullen in de toekomst wellicht nog schoner worden dan 2ij nu reeds zijn. De gemeenteraad wordt n.l. geconfron teerd met een voorstel om 2400, te fourneren voor het aanschaffen van 6 nieuwe veegwagens ten be hoeve van de Gem. Reinigingsdienst. Op het bouwwerk Hoogstraat hoek Goudsewagenstraat van de bouwcom- A ,,A' A' Kulberg en G. N. Boers Zal V njdagrhlddag de vlag worden ge hesen. daar 'het hoogste punt is be reikt. Be N.V, Import MIJ voor auto banden zaleindvan deze maand een gedeelte van het pand in gebruik ne men. De ftamesploeg van het Rode Kruis m Overschie heeft tijdens districtawed- strijden te Voorburg de eerste prijs ge wonnen. De dames kunnen nu deelne men aan de nationale wedstrijd te Alk maar op 24 Juli. De heren wonnen in Voorburg de derde prijs. Het' gemeentebestuur van Rotter dam heeft besloten het nieuwe tram tarief op 1 Augustus a.s. te doen ingaan. Van die datum af zal een enkele reis 15 ct kasten, een over stapje 20 ct en een kinderkaartje 8 ct. Een vijf- en een tienrittenkaart zullen resp. 0.65 en 1*30 kosten. derend onheil rustig afeten schui felt het bezoek verder. Naar de vis sen, naar de olifanten, de zebra's, de tijgers en de leeuwen, en ten slotte naar de uitgang, waar de chaufeurs van de bussen zich te goed doen aan een kop hete koffie. Want de dieren in Blydorp zijn niet de enigen, die zich -erover ver wonderen, dat zoveel mensen onze kille zomer toch nog trotseren voor een bezoek aan de Diergaarde. Zaterdag zullen zich dutsen- den naar Schiedam begeven om deel te nemen aan de 10 Konin gin Wilfieïmina-mars. In enkele jaren tijds heeft deze mars, welke thans voor de 5e maal zijn startpunt in onze ge meente heeft, een zo grote be langstelling gewekt, dat hier te recht gesproken kan worden van een nationaal wandelfestijn. Het Vendel Schiedam der Oranje Gardedat jaarlijks deze mars organiseert, kan met ge rechtvaardigde voldoening te rugzien op het eervolle resultaat van zijn onvermoeibare stuw kracht. In dubbele zin geldt het hier een gedenkwaardig gebeu ren, want door deze 10e Konin gin Wilhelminamars wordt te vens het 20-jarig bestaan van het Vendel herdacht. Gaarne wens ik het Bestuur en de organisatoren geluk met deze feestelijke herdenkingsdag; de burgerij zal, naar ik ver trouw, gevolg geven aan de wens van het Bestuur om het karak ter van deze dag te accentueren door de vlaggen uit te steken. Mogé de 17e Juli 195i een on vergetelijke dag worden voor al len, die zijn gekomen van_ hein de en ver, am deze Jubileum- mars te volbrengen. De Burgemeester van Schiedam, mr J. W. PEEK, 7 Ondanks de strenge straffen in vo rige soortgelijke zaken geëist, ston den vanmorgen weer zeven personen uit Schiedam, van wie zes vrouwen, terecht voor de Rotterdamse recht bank. Zij werden ervan beschuldigd van December '53 tot Maart '54 sterke drank van-de CV Coebergh en De Bruyn in Schiedam te hebben ge stolen en/of geheeld. Tegen dé 33-jarige werkster A. M. N.-S. eiste de officier een gevange nisstraf van acht maanden met af trek, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een jaar toezicht. De L8-jarigc plakster C. K. hoorde vijf maanden voorwaardelijk tegen zich eisen, eveneens met drie jaar proef tijd en een jaar toezicht. Tegen de 27-jarige fabrieksarbeidster I. A. S.- de W. en tegen haar even oude col lega J. v, d. K.-v, d. S. luidde de eis drie maanden voorwaardelijk, met dezelfde bijkomende bepalingen als de beide vorige verdachten. De 18- jarige fabrieksarbeider S. de K. wil de de officier gestraft zien met een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen en een boete van ƒ30 o tien dagen, ƒ75 eiste hy tegen de 38-jarige winkeliers H.G, Deze kocht enige Hessen bessenjenever van een der genoemde vrouwer. Ook de 31- jarige fabrieksarbeidste A M. A. M.- S. stond terecht wegens heling. De tegen haar geëiste straf luidde 30 of tien dagen. De uitspraak werd be paald op volgende week Dinsdag. In Juni hebben de Schiedammers méér bij de Spaarbank weggehaald dan zij er brachten. De inleg bedroeg 557.996,71, de terugbetaling f 570.149,26. Diensvolgens daalde het totale spaartegoed met 12.152,55. Nu het eerste half jaar is afgesloten geeft de volgende opstelling een beeld van de groei van het spaartegoed sedert 30 Juni van het vorig jaar: 30 Juni 31 December 30 Juni Vermeerde- 1953 1953 1954 ring in 12 maanden Aantal spaarrekeningen 38.733 39.251 39.831 Totaal, spaartegoed in guldens 14.131.018,85 14.891.860,60 15.091.817,72 960.798,87 In één jaar tijd groeide het spaartegoed met bijna 1 millioen gulden. Wel is de invloed van de verlaging van het rentegevend maximum per boekje merkbaar. De stijging van het tegoed in de laatste 6 maanden is vrij be perkt gebleven. Wat de bijzondere spaarvörmen betreft zijn de cijfers aldus: Juni 1954 Bedrijfs- sparen Afhaaldienst Spaarbusjes Eerste half jaar 1953 37.305,— 242.653,— 43.534,39 Eerste half jaar 1954 7.342,25 41.944,45 55,033,— 285.817,50 9,468,34 50.562,85 De Jeugdspaarbank vertoont al evenzeer een voortdurende groei, zoals de volgende cijfers laten zien: 30 Juni 30 Juni Vermeerde- 1953 1954 dering in 12 maanden Jeugdboekjes in omloop 5.478 5.895 417 Totaal spaartegoed 64.711,26 74.222.84 9.511,58 Op de scholen werd van Januari tot Juli voor een bedrag van 23549,35 aan spaarzegels verkocht tegen 18.013,85 in het eerste half jaar van 1953,' De beleggingen der Spaarbank waren per 30 Juni als volgt samengesteld* Effecten 7.418.198,99 Onderhandse leningen 5.992.547,87 Hypotheken 2.027.845, Spaarbankrekening 2.000.000, Eventueel samenwerking met stichting E-55 De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het comité „Kotterdam-Lichtha- ven" dit jaar een of meer lichtweken zal organiseren In samenwerking met de Stichting E-55. Men zal met deze stichting over leg plegen over een mogelijke vorm van het lichtfeest tijdens de grote nationale manifestatie, die volgende zomer in Rotterdam wordt gehouden. Ook bestaat de mogelijkheid dat de lichtweken evenals in het afgelopen jaar, tijdens de wintermaanden wor den georganiseerd. Momenteel wordt in overleg met de overkoepelende middenstandsorganisatie en een aan tal bedrijven naar de juiste vorm van organisatie gezocht. Men vraagt zich af of eventueel moet worden overgegaan tot het ma ken van een aantal vaste grote ob jecten, die ook in volgende jaren kunnen worden gebruikt De textiewinliels zullen aan staande Maandagmorgen ge opend zyn. In verband met de uitverkoop hebben Burgemeester en Wethouders besloten deze zaken, die volgens de verordening op de Maandagochten den gesloten zijn, voor Maandag 19 Juli1954 ontheffing van deze ver plichting te verlenen. In Overschie kwamen verleden Jaar 203 gevallen van schoolverzuim voor, waarbij 43 leerlingen waren be trokken. Voornaamste reden waren thuis heipen, thuis oppassen en ziekte thuts. Enkele kinderen spijbelden en soms speelden sociale omstandigheden een rol.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1