•RuPË Voor gevederde vrienden is najaar al begonnen C D Trek naar het Zuiden nu in volle gang Culturele activiteiten in de haringstad SZC was oppermachtig maar verloor toch Oud Lloydscliip keert van de sloper terug AUSTIN A. 70 bouwjaar 1052 ONZE VOGELS IN AUGUSTUS AGENDA Automobilist kwam er goed af Burgerlijke Stand Recreatie-gebied Nieuwland is opengesteld Delegaties ter Unie conferentie houden werkvergaderingen Nieuwe indeling van HBSS Wie heeft iets verloren Geslaagd Rijwiel ontvreemd Penningmeester stond terecht Martinit en RKWIK delen buit (2-2) Geen zwemmers naar Engeland Economische hulp van VS aan buitenland eindigt 30 Juni 1955 Schoorsteenbrandje Tosari als zandvoorraadschip voor Boete en Oosterwijk SCHIEDAM KOERIERSTERS Vrijdag 6 Augustus 1954 Be weidevogels hebben ongeveer halverwege de vorige maand met hun kroost de broedgebieden verlaten en zich in de richting van de zee en de slikken begeven en daarmede Is eigenlijk de (najaars-)frek al weer be gonnen. Weliswaar zien wij nog wel eens een enkele grutto of tureluur in de weide, doch dat zijn toch uitzonderingen. Kieviten zien wy meer, doch voor bet merendeel zullen dit vogels uit noordelijke streken zijn, die om zo te zeggen onze broedvogels komen aflossen. Kieviten zien wij overigens ui de weiden tot het gaat vriezen en dat duurt gelukkig nog wel even. Wat de kleinere vogels aangaat zyn de gierzwaluwen altijd de eerste, die naar het Zuiden vertrekken. Terwijl Ik dit schrijf, begin Augustus, hoor ik hun schel „sfe-sie-sie" nog steeds hoog in de lucht, doch als wy deze regels lezen, vertoeven zy vermoedelijk al in de buurt van de Middellandse 2ee. Meestal vertrekken zij In de buurt van de tiende van deze maand. Een paar late exemplaren of een enkele doortrekker uit het hoge Noorden zien wij nadien nog wel eens, doch dat behoort toch tot de uitzonderingen. Heel wat doortrekkers hebben wij dit voorjaar gezien in de nieuwe bosaanleg onder Kethel. Daar zag ik vogels, die ik nooit eerder in onze dreven heb aanschouwd, zoals b.v. groenpootruitrs, zwarte ruiters, oeverlopers, allemaal broedvogels van het Noorden van ons werelddeel. Voorts zagen wij tapuiten (echte duinbewoners} en een paar elegante kluten, die weer op en top strandbe woner zijn. Hoe het komt, dat wij zoveel bij zondere vogels daar aantroffen? Wel, sedert de stormramp van 1 Februari van het vorig jaar, werden vrijwel alle arbeiders, die hier te werk waren gesteld, naar het ramp gebied gezonden, zodat het in het toekomstige bos uitermate rustig was, terwijl het onkruid overal we lig tierde. De verschillende plassen en singels, die reeds waren gegra ven boden een prachtige gelegenheid voor tal van waadvogels, die wij in de aanhef dezes reeds noemden. Uiteraard zijn dc2e vogels in de loop van het voorjaar naar hun haard steden vertrokken, doch weer andere vonden het terrein zeer geschikt om er hun nesten te maken en voor de instandhouding van de soort te zor gen. Zo vonden wij daar meerdere nes ten van de kievit, waarvan wij er na verloop van tijd verscheidene heb ben zien uitkomen. Grutto's en ture luurs hebben er eveneens gebroed, dat kon men aan de gedragingen der vogels wel merken, hoewel ik hun nesten niet heb gevonden. (■Advertentie l.MJ In deze opruiming verkopen wij niet alleen onze restanten en enkele stuks, neen, ook Onze te grote voorraden wor den duchtig onder handen genomen. Zo ook met een partij bi nnenveer matrassen „Jumbo Unique" van 185 gulden, met 20 jaar schriftelijke garan tie, kwaliteitsmatrassen uit onze topklasse, die door de prijs toch minder vlot lopen dan wij verwacht hadden. De interieurs van verkoperde veren, gedraaid van gepaten teerd staaldraad, gevat in stalen band, afgedekt met gestepte crine en dubbele wattenlaag, overtrokken met zware damast en gewatteer de zijkanten met borduur- motieven. Een matras waarvan de kwa liteit geen probleem is en U de grootst mogelijke zeker heid geeft. Wij noemen dit een opruiming „die nooit herhaald kan wor den",omdat onzeopruimmgs- prijzen niets meer met de waarde te maken hebben. Zaterdag om 9 uur begint de verkoop van deze twee persoons binnenveer matras sen, onder de volle garantie, 1/3-2/3, met twee Java kapok gevulde kussens, voor één prijs, die alleen in deze opruiming mogelijk is, Ook In Ben~persoons. WINKELCENTRUM 6MKENWE6, 29180 WDBBHimK Heel merkwaardig was tevens de aanwezigheid van twen scholekster nesten, vogels waarvan ik enige tijd geleden reeds vertelde, dat zij (als bewoners van strand en duin) steeds meer in oostelijke richting verschij nen en die reeds aan de uiterste westgrens der gemeente gebroed had den. Helaas werd een der nesten van zijn eieren beroofd, doch het andere legsel is gelukkig goed uitgekomen en ik heb de oude vogels met hun drie jongen later verder in de pol der waargenomen. Ze waren heel ge makkelijk te volgen, want als er b.v. een kraai of een meeuw in de buurt van de jongen verscheen, hoorde je de oude dieren al op een kilometer afstand te keer gaan of ze vermoord werden. Die hebben, het in elk geval wel gered. Vlak in de buurt van het scholek sternest vonden wij twee nestjes, elk met drie eieren, van het visdielje, ook al een op en top zeevogel. Een ervan is goed uitgekomen en de oude vogels hebben lange tijd met hun jongen in de omgeving van een der plassen gebivakkeerd. Alweer een nieuw broedgeval voor Schiedam. Verscheidene paden waren inder tijd al geprojecteerd en voor het me- redeel al met puin verstevigd. In dit puin nu hebben wij buitengewoon aardige belevenissen gehad. Dat zat zo: ik zat in mijn schuiltentjc bij het nest van een kievit om deze te foto graferen en terwijl ik zat te wachten op de terugkeer van onze kuifdrager, hoorde ik aanhoudend het geroep van een kleine plevier, een vogeltje ongeveer zo groot als een leeuwerik. Aangezien de kievit mij een goed uur liet wachten voordat ik hem kon kieken, had ik volop 'gelegenheid om door een kijkgaatje de omgeving af te loeren en op een gegeven moment zag ik twee pleviertjes heen en weer rennen op een stuk puinweg. nauwe lijks vijftig meter van mij af. Toen ik bij de kievit klaar was. ging ik op onderzoek ui* cn vond in het puin een putje, dat mij heel ge schikt leek voor het nestje van de kleine plevier. En waarlijk, drie da gen later lagen er al twee marmer- kleurige eitjes in. Na een paar dagen was het legsel (4 eieren) compleet en toen kon ik het wagen om ook deze vogel vanuit mijn schuiltent te fotograferen, hetgeen ook lukte. Weer een nieuw broedgeval. Maar het mooiste moet nog komen, want in de volgende weken vonden de bewaker en ik niet minder dan vijf nestjes van de kfeinc plevier. Zelfs moet er nog een zesde geweest zijn. omdat wij op een bepaalde plaats steeds de alarmroep der vo gels hoorden, doch niets konden vin den. Dat is ook geen wonder, want de marmerkleurige eitjes komen zo schitterend overeen met de grijze kleur van het puin, dat je er gemak kelijk vele malen voorbij kunt lo pen zonder het te vinden. Een en ander wijst enigszins op kolonie vorming en dit is te meer merkwaardig, omdat zulks bij klei ne plevieren niet vaak voorkomt. Alleen op de Vondelzngenplaat heb ben wij de laatste jaren iets derge lijks geconstateerd, doch b.v. op de Beer. waar jaarlijks niet meer dan drie of vier paartjes broeden, liggen deze altijd heel ver uit elkaar. Jammer is. dat tijdens het broeden de werkzaamheden weer gedeeltelijk zijn hervat, waardoor drie nestjes van de kleine plevier werden ver stoord. Maar, drie zijn er wel uitge komen en dus mogen wij niet klagen. Verder hebben er met succes ge broed: een waterhoentje, dat ik met acht jongen achter zich aan over het water zag peddelen en boven dien (en weer een nieuw Schiedams broedgeval (een dodaarsje, een echt duikertje, dat vijf spruiten heeft ge kregen, en verscheidene wilde een den. En wat de zangvogels betreft, leeu weriken, gele kwikstaarten en gras piepers (hoewel ik van deze laatste twee geen nesten heb gevonden), als bewoners van het open veld. In de aanplant rond de sportvelden en te vens hier en daar in de aanplant in het nieuwe bos hoorde ik: spotvogel, grasmus, tuinfluiter, merel, zanglijs ter. vink, groenling. winterkoning en koekoek. Een of meer torenvalken kwamen dagelijks hun tol heffen van de vele veldmuizen. Uiteraard waren er volop insecten, hetgeen weer was opgemerkt door niet minder dan vier soorten zwalu wen, te weten: boeren-, huis-, oever- en gierzwaluw. Het ziet er naar uit. dat binnen kort (helaas) de werkzaamheden weer in volle omvang zullen Worden hervat, zodat er daarmede tevens een einde zal komen aan dit unieke vogelparadijs zo dicht onder de rook der stad. Alleen de zangvogels, die in de houtaanplant kunnen nestelen, zullen vermoedelijk wel broedvogei blijven. A. de Jong. Wat men weten moet: Apothekers-nachtdienst: Apotheek Backer, St, Liduinastraat 58. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D., Tuin laan 80. TeL 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 130 uur en iedere avond (behalve Woens dag en Zaterdag) van 7 tot 8,30 uur Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend tedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalvt Donderdags en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen; Monopole: 2, 7, 9 uur: „Gekke touristen". Passage: 2 en 8 uur: „Kampioen op sokken". Xj Hoe gevaarlijk zelfs de kleinste onvoorzichtigheid voor een automo bilist kan zijn bleek gisteravond in de West Frankelandsestraat. De 28- jarige R. H. uit Schiedam wilde daar bij het nemen van een bocht een pa< pier van zijn ruitenwisser verwijde ren. Hij zag daardoor de verkeers- zuil pas toen zijn wagen ertegen was gereden. Het geluk was met hem ge reden, Met de schrik en een bescha digde wagen kwam hij eraf. GEHUWD: A. Ronujn 40 jaar en S. Philips 29 jaar; H. J. v. d. Water 33 jaar en J. "W. van Rutten 35 jaar; G. P. J. Braak 25 jaar cn A. M. A. Wever 24 jaar; A. C. Biesheuvel 23 jaar cn G. Hoogewerf. 19 jaar; A. Kool 24 jaar eu A. Heijboer 24 jaar; A. Hoogendoorn 25 jaar en C. v. d. Gaag, 27 jaar, J. A. Groeneweg 25 jaar en A, Landman 21 jaar; ML Broercn 23 jaar en M. de Ronde 31 jaar, W. Groeneweg 31 jaar en J. v. d. Schoor 29 jaar; J. J. Geluk 26 jaar en J. p. van Tricht 19 jaar; H. Tuijtel 53 jaar en J. M, Koot 55 jaar; P. v, d. Wulp 24 jaar en V. I. Offers 23 jaar; R. A. Idsinga 25 jaai en A. Droge 30 jaar; W. Leenders 36 jaar en M. Semeijn 47 jaar; J. Veth 22 jaar cn T. de Jonge 24 jaar; Th. M. Veringmeier 37 jaar en J. H. Kloppers. 27 jaar; G. J. Beniest 37 jaar en J. A. Pil 35 jaar; M. Ruijs- broek 25 jaar en C. Butter 24 jaar; J. Droge 22-jaar en A. Albers 23 jaar; G, Visser 29 jaar en A. de Beer 29 jaar. ONDERTROUWD: W. J. P. v. d. Berg 20 jaar en E. van Bakel 18 jaar; J. Öp den Brouw 22 jaar en A. Scharloo 22 jaar; A. Th. van Deelen 23 jaar en C. P. Plat 20 jaar; M. van Eijk 20 jaar en M. P, van Oevelen 25 jaar; F. Gerhardt 51 jaar en J. Kwakman 48 jaar; P II- mer 25 jaar en A. Rodenberg 21 jaar; C. Jans 37 jaar en J. C. Wij- zenbroek 34 jaar; J. van Leeuwaar den 28 jaar en J. M. Mojel 25 jaar; C. W. Odijk 38 jaar en C. Sprong 31 jaar; H. Flugge 22 jaar en E. van Gogh 19 jaar; S. Poort 24 jaar en L Suttorp 31 jaar; KL A. Salemink 29 jaar en L. Krommenhoek 28 jaar, A. Vriens 30 jaar en B. W. M. Ger- ritsma 23 jaar; A. M. G. Westdorp 23 jaar en A. Hoogeveen 16 jaar; J. Wöhler 29 jaar en T. Stolk 26 jaar. GEBOREN: Marlène Th., d van Th, Kortrijk en H. M. Ponsiocn; Hendrik M.. z. van L. M. Trie! en D. s. de Jong; Petroneïla, d. van P. F. Futselaar en A. J. Jeup; le venloos kind van J. a. Perdaems en C. M. Stuurman. OVERLEDEN: M. E. jaar, weduwe van M.' J. Kroonen, 48 -jaar. De aanleg van de plantsoenen In Nieuwland is thans zover gevorderd, dat het Gemeentebestuur gemeend heeft niet langer te moeten wachten met het openstellen van de verbindingspaden tussen de woonwijk in Nieuwland en de VlaardingerdUk, een en ander ten gerieve van de burgerij. Aangezien echter de beide grote speelweiden dit voorjaar pas zijn inge zaaid, kunnen deze thans nog niet worden betreden zonder blijvende schade aan te richten. Ook de jonge aanplantingen laten niet toe, dat men zich daartussen begeeft. Teneinde de gehele aanleg in 1955 volledig aan zijn doel te kunnen doen beantwoorden, roept het Gemeentebestuur met klem de medewerking van de burgerij in, om te helpen voorkomen, dat de grasvelden worden belopen en de aanplantingen worden beschadigd. Met name wordt in deze een beroep gedaan op de medewexking ran de „w._ ouders, opdat het zoveel belovende recreatie-gebied niet wordt vernield, j Supomo anderzijds. Vandaag zul- Laat een ieder er aan medewerken, dat het stadsschoon, dat niet dan len deze delegatieleden het overleg met veel moeite en grote financiële offers kan worden verkregen en in- voortzetten. Bijzonderheden over standgehouden, wordt bewaard. het Donderdag besprokene kunnen HET GEMEENTEBESTUUR REKENT OP U ALLEN! I nog niet worden medegldeeld DEN HAAG Het overleg op „werk--basis" in afzonderlijke ver gaderingen tussen leden van de Ne derlandse en Indonesische delegatie voor de Uniebesprekingen is Don derdag begonnen. Donderdagochtend en -middag zijn besprekingen gevoerd tussen minister Donker, mr Blom en mr Schurmann enerzijds en de minis ters Yamin en Iskaq en professor c Vandaag Kersten, 90 Westerveld; De nieuwe indeling van het KNVB- Zaterdagvoetbal is bekend geworden. HBSS treft daarin geen enkele te genstander van het vorig seizoen, want de Schiedammers zijn in een andere afdeling geplaatst. HBSS zal het volgend seizoen uitkomen in de 3e klasse A; waarvan de indeling als volgt luidt: ARC. CSVD, Excelsior M, "s-Grav. SV, HBSS, Monster; Quick Boys; RCL, Rijnsb. Boys,, Scheveningen, Ter Leede. De competitie voor dit district 2 zal een aanvang nemen op Zater dag 4 September a.s. (Van onze correspondent) j naam „Het beeld in de natuur", in De VLAARDINGEN, De Augustus- j Visbank een daarop aansluitende ex- maand in Vlaardingen staat deze j positie van kleinere plastieken, en keer wel heel sterk in het teken van kunst en cultuur. Er zijn met minder dan drie tentoonstellingen georgani seerd, die op hoog niveau zyn ge plaatst: in het Oranjepark een ex positie van beeldhouwwerk onder de Te bevragen bij hel Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9— 12.30 uur en 2—6 uur: Blauw-witte gymschoen, autostep, onderdeel van vishengel in foudraal. Te bevragen by de vinders: Rij vviclger eed schap. J. Jonas. Grote Markt 6b; dop van benzinetank, M. v. Meurs,' Vlaardingerdijk 199; ry- wie'handpoinpje, Verstoep, Fabri- plein 6a; rijwielhandpompje, W. v. d. Heijden. Franklinstraat 15 a; jonge hond, W. de Bouw, Hoofdstraat 185/ 13: klein zwart hondje, mevr. Ruse ier, Broers vest 66: Spaniel (bruin m. grijs). J. Mackay, Nieuwsticht ZZ, no. 23; ring met sleutels, G. den Uijl. Sneilïussmgel 20a; ring met 4 sleu tels. P- Smit. Oude Maasstraat 6: schaar, W. v, d. Mark. BJC.-laan 223a: vulpen, J. Kievit. Jan Vermeerstraat 16a; aansteker, T. Meder, Warande 4b; vulpen, mevr. Hengst. Jan Steen- straal 35; etui met rozenkrans, C. de Haan, Marconistraat 75a; bedrag aan geld. postkantoor Tuinlaan; arm bandje, D. de Jager, St. Jansplein 6; armband, S. Beekman, Kerk weg 38; gouden ring, A. de Wit, Korte Haven 22; Kruisje, M. Heimans, B.K.-Iaan 201a; bedrag aan geld. v. Nïeveldt, B.K.-laan 280; doublé armband, H. Pijnacker, Paulus Potterstraat 22; herenportemonnaie, H. A. Schou wenburg, Louronstraat 2: kmderpor- temonnaie, met inhoud. L. de Graaf, Beieriandsestraat 59b; bruine porte- monnaie met inh„ J. Jongebrcur. Oosterstraat 99a: zwart étui met fo to's, C. van Berk, Lange Haven 97; portemonnaie, J. v. d. Velden, Jan Steenstraat 7; 1 paar krukken. Van Vliet, Noordvest (op het pontje); autoped, J. Schaeffer. Fr. Haver- schmidtlaan 68; rode autostep. C. Philippic, Westfrankelandstraat 3; washandje, tandenborstel en tand pasta, E. Krabbendam. Rubcnsplein 17b; wit kinderschoentje, J. Konings, Herenstraat 25; herenvest, C. Lagen dijk, Lekstraat 102a; rode pantoffel, v. d. Haar, Maasdamsestraat löb; wit kinderschoentje, Portier Gasfabriek, Dwarsstraat; 1 paar schoenen, J. de Boed, v. Smaleveldtstraat 25; geel kindervestje, Mastenbroek, Pr. Fr. Hendrikstraat 14; kindercape met ca puchon, C. de Groot, Prof. Aalberse- laan 83; wit kindersokje KL Wuister, Louronstraat 16; 1 paar baggerlaar zen, v. d. Haar. Huijsmansstraat 39; tasje met inh., "W. van Pelt, Waranda 40*. ten slotte in de Harmonie de Palet- manifestatie 1954, waaraan in ruime mate door Nederlandse kunstschil ders wordt deelgenomen. De tentoonstellingen in het Oranje" park en De Visbank zijn tot stand gekomen met medewerking van de Stichting ..Kunst en Gezin", De fraaie tuin heeft opeens een nieuw .ent gekregen; ze is vrolijker, maar ook stemmiger geworden en tussen de grasgazons, de struiken en de bomen hangt de sfeer van een sprookje. Ruim veertig beelden hebben cr een plaats gekregen, beelden van uiteenlopende kunstzinnige richting, van het traditionele, probleemloze genre tot he^ vooruitstrevende, mo derne toe De grillige, doch in wezen tragische Don Quichotte van Jan Snoeck, die ook op de Keukenhof te zien was, is hier in gips te bewon deren, evenals hel beroemde beeld, eveneens in gips, De Dokwerker van Mari Andriesse. Vlaardingen, zoals het was, is en werkt, vormt het thema van de Fa- letmanifestatie. Het is dan ook, op weinige uitzonderingen na, al Vlaar dingen wat de klok slaat. De rivier en de haven, schepen en sluizen, af braak cn opbouw zyn dc motieven, die de aan deze manifestatie mee werkende kunstenaars hebben in beeld gebracht. Het ingezonden werk heeft over het algemeen een verheugend peil. De jury kende de eerste prijs toe aan de Haagse schilder Hubert Hierek voor zijn schilderij „Nieuw bouw". De tweede prijs ging naar de Hagenaar Henk Munnik voor diens „Overweg aan de Parallelweg" Het gemeentebestuur heeft vier >n" gezonden schilderstukken over eenkomstig het advies van de jury aangeschaft, waaronder werken van de Rotterdamse kunstenaars mevr. M. E. Willemse-Vervloet en Advi Cornells. Voor he Associatie-Fractijkdiplo- ma Engelse Handelscorrespondentie slaagden: Mej. G. de Vaal en de heren C. v. d. Berg, J. v. Dijk, L. J. Heinsbroek, A. Meyer en D. de Waal. Voor het certificaat Neder landse Handelscorrespondentie: de heren H. Bezemer, J. Buskes, J. v Dijk, L. Duifhuizen en J. v. Hartings- veldt. Allen zijn cursisten van de heer H. Meyers, De cementwerker J. M. H, N. van de Vlaardingsedijk zette gistermid dag zijn fiets voor zijn woning neer. Het rijwiel werd gestolen. Reisje ging niet door De zeven en vijftigjarige pen ningmeester van de Schïedamse vereniging „Vriendschap doet Rei zen", j. L. P. uit Schiedam, die zijn vereniging voor bijna duizend gul den had benadeeld, waardoor een voorgenomen reisje niet kon door gaan, stond gistermiddag terecht voor de Rotterdamse rechtbank. De officier van justitie, die over een grenzeloos misbruik van ver trouwen sprak, eiste een gevange nisstraf van negen maanden tegen dc man, met aftrek van het voor arrest, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uit het dossier bleek, dat de ver eniging bereid was verdachte weer als penningmeester aan te nemen, ondanks het feit, dat hij ook hel vorige jaar reeds een tekort van zes honderd gulden had. Dat geld was toen echter aangezuiverd wiet geld, dat P. van zyn broer had geleend. Hijzelf verklaarde dat het geld aan sterke drank was opgegaan. De rechtbank zal op 10 Augustus uitspraak doen. Gisteravond werd voor de neder laag-serie van Martini* de wedstrijd Martinit—R.K. Wik gespeeld. De Vlaardingevs zijn er niet in ge slaagd de overwinning, die Hollan ds aan destijds behaalde, te overtref fen, ze speelden met 22 gelijk. Het was een aardige wedstrijd; de voorhoede van Martinit zorgde voor enkele verrassende aanvallen, die keeper Lens in staat stelde te de- monstr en. dat hij een vakman is. Het was dan ook R.K. Wik, dat het eerste doelpunt scoorde. De Jïnsk- buiten passeerde met een goed schot keeper Troost. Onmiddellijk antwoorde Martinit Na de aftrap werd de bal kundig opgebracht en na een goede com binatie kreeg Wolthuis de bal in schietpositie; doelpunt! Dat was 1—1 en met deze stand ging de rust in. Na rust bleek Martinit zijn voor hoede te hebben gewijzigd en dit was een verbetering. Toch zouden de Vlaardingers het eerst voor een doelpunt zorgen; de midvoor scoor de uit vrije positie. Fel reageerde Martinit hierop en toen Lemmens tactisch een bal voor Mastenbroek liet lopen had deze weinig moeite met een goed schot de stand weer te nivelleren. Dat was 2—2 en zo bleef het. Enige lijd geleden schreven wij dat het in het voornemen van het bestuur der SZC lag om ook dit jaar weer met een zwem- en polo- ploeg naar Engeland te gaan om zich met hun Engelse vrienden te meten. Thaos wordt ons van de zij de van voornoemd bestuur mede gedeeld dat deze tocht geen door gang kan vinden wegens te weinig animo. Dit laat zich wel enigszins begrij pen, want deze uitwisseling vindt reeds zeven jaar plaats en. het- wa ren vrijwel steeds dezelfde mensen die meegingen. Om voor een af wisseling te zorgen zal de SZC het volgende jaar een ander land uit zoeken en dit in het vervolg tel ken j are weer doen. WASHINGTON. Leden van de Senaat en van het Huis van Afge vaardigden hebben, overeenstem ming bereikt over het vaststellen van 30 Juni 1955 als einde der eco nomische hulpverlening onder het programma voor buitenlandse steunverlening, hoewel het toege staan zou worden, dat de liquidatie van het programma nog een jaar mag duren. Voor de beëindiging van de militaire steun werd geen datum vastgesteld. Het totale bedrag voor de buiten landse hulpverlening in het fiscale jaar beginnende 1 Juli 1954 werd vastgesteld op 3.054.568.000 dollar. Dit is het maximum bedrag, dat het congres voor hulpverlening kan toewijzen, doch de omvang van het bedrag dat het congres in feite voor het programma ter beschikking zal stellen, moet nog worden vastge steld. De waterstoker P. van E. uit de Van Dijckstr. keek gisteren vreemd op. toen het plafond van zijn water stokerij ging branden. De brand weer onder leiding van. de heer D. de Jager heeft het vuur snel geblust. Oververhitting van de pijp van. de waterketel bleek de oorzaak. DEN HAAG. Een Belgische Thunderjet straaljager heeft Donder dagmiddag op een weiland in een buitenwijk van Eindhoven, in de buurt van De IJzeren Mar., een ge slaagde noodlanding uitgevoerd. Tot besluit van deze zomercompetitie trok het tweede herenzevental van SZC naar Leiden om daar hun laatste sprong naar het reeds lang be geerde kampioenschap te maken. Voorlopig zal deze begeerte nog enige dagen voedsel vinden, want de Schiedammers zagen !geen kans de «ver winning, die overigens voor het grijpen lag, binnen te slepen. Een gelyk spel was reeds voldoende geweest, maar zelfs dat konden de zeer matig spelende Schiedammers niet klaar spelen. Het werd een 2—1 nederlaag. Zoals reeds gezegd was het een zeer matige wedstrijd, waarin SZC dc hoofdrol speelde, maar het over wicht niet op de juiste wijze uit buitte. SZC was veel sneller, doch het samenspel was ver te zoeken, waar door menige goede kans teloor ging. Herhaalde malen zat SZC op het doel van De Zijl en er werd maar al te vaak op dc prima spelende kee per geschoten door spelers die ge dekt lagen terwijl er vaak andere spelers in een betere positie lagen. Het eerste doelpunt van SZC. en tevens het enige, werd door Mels Zijlstra gemaakt, die een straf worp kreeg toegewezen on deze kans niet onbenut liet. Verder dan dit ene schamele doelpuntje kwam het tot de rust niet. Na de rust zag men ongeveer de zelfde vertoning, nl. een aanhouden de druk op het Leidse doel en zo nu en dan een uitschieter naar de andere kant. Tijdens zo'n uitschieter werd er een Schiedammer het water uitge- voor een overtreding binnen de vier meter. Een. strafworp zorgde er voor dat de stand weer op gelijke voet kwam <11). Weer viel SZC aan, maar de schot vaardigheid bleef ver beneden peil on het verwachte doelpunt bleef uit. De Zijl kwam door verkeerd op stellen van de SZC-midachter op for tuinlijke wijze aan het winnende doelpunt. Er werd nl, gefloten voor een overredintg en vrijwel iedereen verkeerde in de mening dat SZC de vrije worp toegewezen zou krijgen. Dit was echter niet het geval en De Zijl maakte handig van de ver warring gebruik door snel naar de vrijgelaten middenvoor tc plaatsen, die ongehinderd de bal achter John Plomp plaatste (21). Met deze enigszins geflatteerde overwinning maakt De Zijl een goe de kans op de eerste plaats. De situatie is nu als volgt: De Zijl heeft 5 verhespunten met nog 1 uit wedstrijd tegen het sterke DWT in Haarlem, DVZ (Den Haag) en DWT hebben elk 6 verhespunten en moe ten nog tegen elkaar uitkomen, ter wijl SZC daarachter zit met even eens 6 verhespunten maar uitge speeld is. Hier is dus nog van alles mogelijk. ROTTERDAM. Gelijk in een mensenleven kan ook in de loopbaan van een schip zich een wonderlijke keer voltrekken. Immers, niet zo lang geleden hebben wij een. „necro logie" gewijd aan het goede oude schip Tosari, toen. dat na 35 jaren trouwe dienst door de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd aan slopers te Hendrik Ido Ambacht werd verkocht Het schip werd in 1919 door de reeds lang verdwenen Rotterd. scheeps werf Bonn en Mees aan de Lloyd af- jeleverd. De necrologie blijkt nu niet op zijn plaats te zijn geweest, want op het moment, dat in plaats van het bekende heldere geluid van de vertrouwde scheepshal, ditmaal de sombere klank van dc doodsklok over het schip zou gaan weerklinken gebeurde het dat de Tosari toch niet voor goed op het schepenkerkhof verdwijnen zou. Haar redding op het laatste nippertje dankte zij aan haar nog steeds wel onderhouden, stevige en blijkbaar indertijd solide ge bouwde romp. Dit namelijk trok de aandacht van de heer J, C. Ooster wijk. eigenaar van de N.V. Boele cn Oosterwijk Z a n do versla gtr ansport- en Handelsbedrijf, en deed hem be sluiten de Tosari van de slopers aan te kopen. De heer Oosterwijk zag in de oude Indiëvaarder een object, dat nog ja ren uitstekende diensten zou kunnen De Tosari is niet doodhij leeft! bewijzen aan zijn in de loop van d« tijd sterk ontwikkelde bedrijf, na melijk als een soort'"* vooïraddschip voor de zandwinning. Teneinde er voor te zorgen, dat de uitgebreide kring van clientèle prompt kan wor den bediend, zal in de ruim 135 m. lange, 165 m. brede en. ruim tien meter diepe romp van de Jipsari een reusachtige hoeveelheid zand kunnen worden geborgen, zodat in geval van slagnatie in de zandwinning bijv. door slechte weersomstandigheden, de bestelde hoeveelheden zand uit voorraad kunnen worden afgeleverd. In plaats van onder de slopershamers te vallen, zal nu dus de Tosari zo waar het grootste zandschip ter we reld worden. Om de toegang tot de ruimen vrij te maken, zal de opbouw van dek huizen, inclusief brug en schoorsteen verdwijnen, terwijl natuurlijk ook de hoofdmachine uit het schip wordt verwijderd. Naast allerlei andere voorzieningen zullen over de gehele lengte van het hoofddek rails wor den gemonteerd als rijbaan voor een moderne kraan. Aldus kan het zand snel in of uit lichters worden gela den of gelost. TE KOOP: 4 o.d.k., in prima staat. Elk deskundig onderzoek toegestaan. Te bezichtigen: AUTOCENTRALE SCHIEDAM Noordvest 111—113 - Tel. 65606 TARlEf TUI ÊN 15 WUURDEN I 0,85 Elke vttf woorden meer t 0.20 Te koop aangeb. Uitverkoop van clubstcllen, overgebleven van dure huis kamers. Nu voor 215. 259.—, 298.—, 315.—. Al leen bij Wilson, Gr. Visserij straat 97101, midden in de straat. Spotkoopje. Berini-motor met fiets. Vaste prijs 85.—. NL Koor e vaar. Singel 138" (hofje). Volop huiselijke sfeer dooi een gezellig koekoeksklok je, reeds vanaf 14 50 bij H- A Dielerich. horlogemaker goudsmid opticien, Er of Kam. Onneslaan 98. Baby-commode 27.50, Kin- derledikantje 17.50. Ton en andere modellen, alles gelakt Tussenbroek, Edisonstr. 31A, Schiedam. Pracht collectie poppen en poppenwagens bij het voor deligste adres in Schiedam dusBokhorst, Hoogstraat 34 en Groenelaan 36. Te koop een Solex in pr. st. 225.Branderssteeg la, Schiedam. Groene carbolineum, 1.50 p. kg, kleurcarbolineum 1,80 p. kg, groene lakverf voor schuren en schuttingen 3.90 p. kg. Verf- cn Glashandel G. van Loencn, Dam 4341, Schiedam, tel. 66132. Gordynrail geheel compleet 1.00 p.m. Gordijnroeden 0.75 p.m. Gordijnveer 0.40 p.m. Traproeden 0,32 - 0.34 - 0.50. Loperpenrten. Gor dijnringen, Schroefogen enz. Frans van Thienen, Broers- veld 123. Diversen Diploma gehaald? Laat het inlijsten voor dat het ver kreukelt. Maar dan bij G, van Loencn, Dam 4341, Schiedam, tel, 66192. Auto's Motoren Rijwielen Sportrijwielen hl het betere genre. &.v met de unieke Mutaped 3 speed-naaf ip de trappers, bij Melcbers, Sin gel 4 (achter de Hema), tel. 67544.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1