69*- JULIUS BAB vlecht dikke krans voor de toneelspeler C 3 Voor uitvoerende musici dreigt geestelijke slavernij KOERIERSTERS VFC-doelpimtenmadiiiie draait lioog toerental v Schiekant* tekeningen ENIGE SJOUWERS VERTEGENWOORDIGER Jerry Murchison gaf Koningin cadeautje Excelsior '20 in oefenwedstrijd met niet minder dan 8-0 geklopt Vier Duitse baders op het nippertje gered bij Kijkduin Z.-Korea antwoordt op Amerikaanse nota Vlaardinger -met verloofde- Olji Waterman Zilveren Kruik Hermes-DVS- Sparta Martinit Donderdag tegen HBSS Jubileum bij GTB Blauwe Doffer Kwa jongens werk Onwel geworden en daarna overleden Opdrachtgevers werden afnemers A O AD-bes tuur werd gewijzigd A. Munnik senior: Met vacantie naar Nieuw-Zeeland AGENDA Hij komt wel, hij komt niet Burgerlijke Stand SCHIEDAM Kamers met of zonder pension IWIGE MANNEN Ek GA. 50 VROUWEN EN MEISJES DAT Film over 17e eeuwse schilderkunst j -iususUt,. lAdvHTtevtie l.s\l.) U kunt er gerust van op aan, dat er volgend iaar heel wat zomergoed, dat dit seizoen niet verkocht is, zal worden aangeboden. Maar al is de zomer nog Zo slecht geweest, skisokjes tot het volgend ]aar bewaren doen wij beslist nietdeer. om hebben wij deze op ruiming. Want juist nu de moeders van de grote gezinnen in de va cant! e geen skisokjes genoeg kunnen hebben, komen wij met deze skisokjes, waarvan de prijs 50 tot 60% onder de normale waarde ligt. Nu de zomer pas begonnen is en U er de volle 100 pro cent plezier van kunt hebben, brengen wij een aanbieding van 3000 paar skisokjes voor jongens en meisjes, in tien tallen soorten, waarvan de normale prijzen variëren van 1.20 tot 1.65, voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop ven deze 3000 paar skisokjes ïn de maten 2 t/m 8 dus tot .in de kleinste damesmaten toe- in diverse soorten w.o. met nylon versterkt en indanihren kleuren en U koopt ze nu, alle maten door elkaar. W1NXELCENTRUM BfNNENWEfi, Tet 29183 BAARN. Zondag zijn de laatste deelnemertjes aan het internationale kinderkamp, dat gedurende een maand op „Boschwijk" is gehouden, naar hun haardsteden teruggekeerd. Vrijdagavond vertrokken als eer sten de kinderen, uit Denemarken en Griekenland uit dit eerste kamp van de „World Veteran Federation". Van de achterblijvers mochten Zaterdag zes kinderen, uit Ceylon. Pakistan, Zuid-Slavic, Groot Brittanniê en de Verenigde Staten, namens al hun deelgenootjes in de vacantievreugdc, aan H.M. dc Koningin op paleis Soest- dijk een afscheidsgeschenk aanbie den. De Amerikaanse jongen Jerry Murchison mocht het cadeau, een door de kinderen zelf vervaardigd al bum met Finger painting aan de Ko ningin overhandigen. De jeugdige ge delegeerden werden tot slot van het bezoek rijkelijk getractoerd. BERLIJN. Zondagochtend vroeg zijn op de autoweg bij Des sau (Oost-Duitsiand) twee autobus sen en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Er waren zes doden en achttien gewonden. Coen Poulus, nog niet zo lang geleden de grote steunpilaar van Hermes i>\$, thans trainer van het vorig seizoen zo succesrijke Schiedamse Ex- i cels,or '20, heeft ongetwijfeld de regenachtige dag van gisteren gebruikt om j eens na le denken over het resuttaat van de oefenwedstrijd tussen het aan 1 Z2in zorgen toevertrouwde team en VFC. Niet minder dan acht keer lie- j ten de Vlaardingers het net achter de Excelsior '20 doelman trillen. De Schiedammers stelden daar geen enke] treffen tegenover. Als oefenwed strijd heeft de ontmoeting niet aan haar doel beantwoord. Voor VFC was de tegenstand te zwak. De Vlaardingers hadden zich van de oefenwedstrijd veel voorgesteld. Excelsior '20 was vorig seizoen im mers kampioen van zijn afdeling ge worden; alleen Wassenaar had zijn promotie in de weg gestaan. Hoe on der s is dat uitgevallen. VFC was zijn leermeester Zoals het Zaterdag in het Sportoark liep, was VFC, technisch behoorlijk onderlegd, de leermeester, die in een hogere klas zou hebben kunnen zitten Kennelijk paste VFC zich beter san aan de terreinomstandigheden. Door een fikse bui van korte tijd voor het begïnsignaal was het veld glad, op één plaats stond er zelfs een grote plas. VFC probeerde een nieuwe opstel ling. weliswaar niet met zoveel nieuwe gezichten, maar toch wel met spelers op een andere dan nor male plaats. Toob Remmers, de vroegere Xerxes-speler, die enige keren ernstig teleur heeft gesteld, was nu als rechtshalf opgesteld en deed op die plaats zeer verdienste lijk werk. Ook stopperspil Bos stak in een goede vorm. Van de rechter vleugel Willy van EykCor van Eyk ging kracht uit. Kortom, bij VFC „liep" het. daarentegen bij Excelsior '20 helemaal niet. Geen der opgestelde spelers had z'n dag. Daarbij kwam nog. dat Excelsior '20 helemaal geen greintje geluk had. De hoekschoppen verhouding viel zelfs zwaar in het voordeel van de Schiedammers uit, hetgeen er mede ?P wijst, dat Excelsior '20 toch wel in de aanval is geweest. Zijn voor hoede was niet bijzonder op dreef en had in de VFC-verdediging zijn meerdere gevonden. Koewei de wedstrijd een fair ka rakter had, kwamen toch enige on gevalletjes voor. Doel verdediger Reygersberge van Excelsior '20 moest zich na een botsing met een eigen speler laten vervangen: links buiten Boon trok toen een trui aan DEN HAAG Twee Duitse kam peerders uit Munster die kampeer den op een terrein bij Kijkduin, ge raakten Zaterdagmiddag bij het ba den in zee in gevaar. De boot van de Haagse Vrijwillige Reddingbrigade rukte direct hierop uit. doch voordat men de drenkelingen had bereikt, hadden twee politieagenten reeds verbinding met hen^ verkregen door middel van een redlijn. Daarna wer den de agenten en de baders op het strand getrokken. Nog- geen -half uur later verkeer den twee Duitse dames ongeveer op dezelfde plaats in gevaar. De 19-ja- rige mej. H. uit Wuppertal werd door enkele brigsdeleden met een redstok gered. Mej. II. K„ ook uit Wupper tal werd door een brigadelid met as sistentie van politie en andere bri- gaaeleden naar het strand geholpen. SEOEL. De Zuidkoreaanse pre mier. Pjoen Joeng Tal, verklaarde Za terdag op een persconferentie de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Foster Dulles, op zijn nota te hebben geantwoord, dat het Zuidkoreaanse volk zijn betogingen tegen de communistische leden van de V.N.- com missie van Toezicht zal „ma tigen". In. de nota stond, dat Amerika op aanvaardbare wijze zal trachten te bewerkstelligen, dat de commissie wordt ontbonden. Jeugdherberg „Rhijnau- \ven" na verbouwing heropend BUNNIK. De jeugdherberg „Rhijnauwen" die wegens algehele verbouwing ruim een half jaar bui ten gebruik was gesteld, is Zaterdag heropend. De jeugdherberg kan nu een 130 gasten onderdak verschaffen. Ons Rode Kruis verstuurt vitaminen naar Pakistan DEN HAAG. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten 130.000 vitaminetabletten naar het Rode Kruis van Pakistan te zenden ten be hoeve van de slachtoffers der over stroming in dat land. Het is de be doeling dat do K.L3Ï. deze schenking heden meeneemt. en diens plaats werd door v. Buite nen ingenomen. Seen kreeg in de tweede helft last van een oude wond, toen viel Den Outer in. Tegen het einde, toen Excelsior '20 helemaal terugzakte, bleken tien VFC'ers nog sterker dan de elf wit-zwarte Schie dammers. Voor de statistiek: De VFC-doel- puntenmachine werd achtereenvol gens bediend door Schotel (1-0), vlak daarop door Seen (2-0) en nog eens door de VFC-middenvoor (3-0), v. d. Burg (4-0). Rust. Vijf en twintig minuten na rust door Remmers <"5-0), W. V. Eyk <6-0), v. d. Burg tweemaal (8-0). „Recreatie-terreinen en sportvelden zyn voor de omgeving van de grote steden in ons land natuurlijk erg be langrijk, maar voor iemand, die zijn brood op het land moet verdienen, maken ze de kans op een eigen be drijf wel erg klein". Het was de een en dertigjarige Cornells Vreugden- hil uit Vlaardingen, die Zaterdag middag aan boord van het emigran tenschip „Waterman" deze opmer king maakte. Het was ook de reden, die deze op de Goudsesmgel gewoond hebbende landarbeider opgaf voor zijn vertrek naar Dunedin, de belangrijkste ha ven van. het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland, waar hij en zijn vrouw in de toekomst een gemengd boerenbedrijf hopen- te kunnen ex ploiteren. .Maar eerst gaan we trouwen," ver telde deze emigrant, en voor hem zal dat minder voeten in de aarde heb ben dan voor veel andere landver huizers. Want de verloofde van de heer Vreugdenhil, mejuffrouw Emmy Barneveld. die tot Zaterdag aan de Boerhavelaan in Schiedam woonde, ging met dezeifde boot naar haar nieuwe betrekking in het nieuwe vaderland. Hermes-DVS heeft'in de serie om de „Zilveren Kruik" nog niet zo bui tengewoon veel laten zien. Wel moet hierbij rekening worden gehouden, dat de blauw-witten nog al met in vallers moesten aantreden Het wordt echter tijd, dat Hcrmcs in haar eigen serie eens met een overwinning uit de bus komt. Maar misschien is dit Dinsdag tegen Sparta het geval, want QE mechanische middelen tot verkeer en gesprek hebben-J zakenmensen. de contrasten tassen het leven der volkeren en de beteke nis der afstanden verkleind. We groeien naar een wereldsamen leving waarin de locale bindingen en de herinneringen daar aan onbel ngrijk zijn. Klederdrachten, volksdansen en streekliederen verdwenen eu verdwijnen met grote snelheid. De voiut vertin Hermes-DVS zal een elftal in het I sociale -verschuivingen brachten een democratie in de ware 'maar ook in de te ver gaande zin van het woord: volksheer schappij, betere term: massa-dictatuur. De oude „eerste stand" verloor de hegemonie, maar daarmee verdween de geestelijke elite daaruit als opdrachtgeefster voor de kunstenaars. Spe ciaal de componisten en uitvoerende musici zijn te afhankelijk geworden van een bedrijfsmatig concertleven, waarin het on bekende weinig kans krijgt, al is het nog zo goed. veld brengen dat nïe zo veel zal verschillen met de ploeg, waarmee de competitie zal worden ingegaan, o.m. is Cock v. d. Tuyn weer van de partij. De competitie staat voor de deur. Ook sparta zal dit natuurlijk besef fen. Het zal de wedstrijd van Dins dag als een serieuze zien en met een sterk elftal naar de Damlaan komen. Een aardige en interessante wedstrijd ligt dus in het verschiet. Ten einde het publiek in de gele genheid te stellen kennis te maken met de „Zilveren Kruik", is deze ten toongesteld in de etalage van Siga renmagazijn v, d. Jagt, St. Liduina- straat 11. Aan de nederlaag-serie, welke door de SW „Martinit" is uitge schreven, neemt ook H.B.S.S. deel. Donderdagavond zal de laatste wed strijd van deze serie plaats vinden, welke zal gaan tussen Martinit en HBSS. Het tot nu toe beste resultaat "is de 2O-overwinning, welke Hol la ndiaan op Martinit behaalde. De ze uitslag zal dus door HBSS ver beterd moeten worden, wil het kans maken op de wisselbeker. Daar deze wedstrijd voor beide verenigingen tevens een oefenwed strijd voor het naderend seizoen is. kan een aardige wedstrijd verwacht worden. Aanvang 7 uur. terrein Volkspark. Op 5 Augustus j.l. herdacht de heer H. Slagmoolen, voorman bankwerker bij de Technische Be drijven der gemeente Schiedam, de dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij deze bedrijven. 's Morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote per auto van huis afgehaald en om elf uur door de directie en de jubileumcommissie ontvangen in het met bloemen ver sierde cantinegebouw. Verschillende sprekers \'oerden hiorbii het woord, waarbij het gebruikelijke cadeau onder couvert en het geschenk van het gezamenlijk personeel werden overhandigd, terwijl aan mevrouw Slagmoolen. bloemen werden aan geboden. Het verdere deel van de dag heeft de jubilaris met zijn gezin in de huiselijke kring doorgebracht. Zondag 8 Aug. hield De Blauwe Doffer een wedvlucht vanuit Arn hem Broek, afstand 104 KM. Gelost tussen 9 en half tien arriveerde de eerste duif om 10-54-36. De laatste duif om 11-12-56. De uitslag was: 1 12 22 A. Broe ders, 2 Kouwenberg, 3 Paardekoper, 4 A. J. Kazenbroot 5 23 v. d. Steen, 6 van Wijk. 711 Th. Duivenbode, 8 15 J. Wentel er, 9 A. J. Brohling, 10 mej. v. d. Hoeven, 13 H. J. Broh- ling, 14 Umer. 16 Puttersa, 17 A. P. Hersbach, 18 J. Flipse, 19 24 P. Wijntjes, 20 Scbrechts, 21 B. Ro- hers, 25 De Hartig. Als je zo het programma voor het vacantiefeest 1954 eens hebt doorgelezendan zie je, dat er toch heel wat gedaan moet worden om, met een hele stad, de bloemetjes eens buiten te zetten. Bewondering krijg je dan voor de heren van de Schiedamse GemeenschapZe heb ben het weer voorelkaar gekregen! En dan loop je op de Lage Ha ven. Mooi zal dat worden, die ver lichting, die oude gevels; Schiedam zal zich van zijn allerbeste kant laten zien. Maar ineens wordt je goede humeur verknoeid, je ziet Schiedam van zijn allerslechtste zijde. Een stelletje knapen is ijve rig bezig met het kapotgooien van de toekomstige Gordel van Licht". IVafutirlijfc, je hebt ze wegge jaagd, maar wat een misselijke streek van die jongens! In het feestprogramma staat om de haver klap „voor de jeugd". Zo wil de Schiedamse Gemeenschap het, alle moeite wordt gedaan de jongeren prettige dagen te bezorgen. En dan zie je diezelfde jongeren hun eigen feestverlichting stuk gooien. Havenkanter is helaas geen brave jongen geweest, maar als vrienden van hem dergelijke grap jes uithaalden, dan kregen ze op hun falie. Iedere Schiedammer, oud of jong, moet er voor zorgen, dat 19 Augustus de „Gordel van Licht" piekfijn voor de dag zal komen. Tenminste, dat is zo de mening van HAVENKANTER. De 71-jarige L. van Dijk, ge woond hebbende Lange Achterweg 4 Schiedam, is Zaterdagmorgen in het postkantoor in elkaar gezakt. De man, die hartpatiënt was, is door de GGD naar het Gemeente ziekenhuis gebracht, waar. hij is overleden. jVJ OG in de dagen der Oost-In- 1 dische Compagnie en andere „Maatschappijen van Verre" stof feerden kleurige „Frans Hslsen" onze straten en wegen. In het ge bied waar nu de „Verenigde Staten van Amerika bestaan, joegen toen de primitief uitgedoste Indianen, hangend om de nek van hun snelle Op de onlangs gehouden jaarver gadering van de tafeltennisvereni ging N.O.A.D. werd het bestuur op twee plaatsen gewijzigd. Secretaris A. de Bruin en 2e voorzitter A. v. Beek moesten zich in verband met hun werkzaamheden uit het bestuur terugtrekken. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: voorzitter C. F. Marijnen. 2e voorzitter C. Blom- mesteyn, secretaris J. v. d. Meer, Hulkstraat 20 Rotterdam (west), penningmeesteresse H. Marijnen-— Hendrikx, comm. v. materiaal J. Hendrikx. De enige passagier aan boord van bet Zaterdag uit Rotterdam vertrok ken emigrantenschip Waterman, die nu al zeker wist dat hy niet lang in Nieuw-Zeeland zou blijven was dc negen en veertigjarige heer A. Mun nik uit Schiedam. Hy gaat voor een maand of zes naar zijn zoon Adri. De heer Munnik jr vertrok in Au gustus 1951 uit zijn geboorteplaats, waar hij als electriciën werkte. In Nieuw-Zeeland legde hij zich toe op het bouwbedrijf en thans heeft hij zes man personeel onder zich. Voor zijn vader is deze reis wel een zeer bijzonder genoegen. De heer Munnik werd namelijk in 1943, tijdens sabolagewerkzaamheden aan een Duits schip, dat op een van de Schiedamse werven in aanbouw was, zeer ernstig gewond en bleef inva lide. Mede dank zij de Stichting '40- '45 kan hij echter zijn zoon in diens tweede vaderland bezoeken. prairie-paardjes, op buffels. Overal zelfs bij ons werden type run de volksdansen gedanst en gespeeld. Het moderne verkeer hief echter met alleen de uit locale gegevens gegroeide gemecnschapsgevoelens op, maar ook de uitdrukkingsvor- j men daarvan. Zo verdreef de auto in de tijd van een half mensenle ven het oeroude kinderspel en kin derlied van de straten. Vroeger bepaalden adellijke enke lingen. of locaal of religieus gebon den groepen, wat de handwerkers cn faonkanten gezamenlijk moesten maken, Nu is m plaats van deze mm of meer opdrachtgevende macht de wereld-massa gekomen die min der karakter cn persoonlijkheid heeft, cie een meer slaafse afnemer is van het product der groot-indu strie wier uniformiteit en standaar disering dwingend om de ganse aarde grijpen. Niet meer wordt in de „kleding een mate van levens stijl uitgedrukt waarvan tegenwoor dig zelfs een kroningsplechtigheid een flauwe afschaduwing kan ge ven" (J. Huizinga in ..Herfsttij (ter Middeleeuwen"). Dr Drees. Eu.cn- hower, Soekarno en de keizer van a a pan lopen in vrijwel hetzelfde pakje. U kunt „uzelf tegenkomen op een steeds groter eenheid wor dend gebied van onze aarde! Recla me stampt dc suggestie van „hel beste" in de hoofden. En misschien behoort in de toekomst ook dit tot een romantisch verleden. (j OK het concertleven werd vrij- wei geheel uit de bescher mende handen van idealisten en cultureel rijken genomen door de Wat men weten moet: Apothekers-nachtdienst: Van Wes tendorp, Singel 83. Bellen ongeval: G G en G D. Tuin taan 80 Tel 69290 Leeszalen: Gem Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag «behalve Maan dag» van 9 30 tot 4 30 uui en iedere avond (behalve Woens dag en Zaterdag) van 7 tot 830 uur Zondags gesloten. ELK. Leeszaal cn Bibliotheek, Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur: iedere avond .(behelvt Donderdags en Zaterdag) van 7 tot 8-30 uur Zondags gesloten Bioscopen: Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Gekke touristen". Passage: 2 en 8 uur: „Kampioen op sokken." Het concertleven „_ii aoor het concert- bednjf met zyn misleidende recla me cn zijn beperking tot een klein dental £oed v „rkoupbare en als be zienswaard aanuevolcn „artikelen". Maar de pas geboren kunst is met verkoop Da ar. 'Zij moet haar loop baan beginnen by het begrip, het geould en de lieiue en.... de rust van een individualistische elite. Vid haar gaat de verbreiding en wordt ook het onb"kencle bcgerens- waard voor de massa. Zo ging het immers ook met zo vele distinctief bedoelde modemid delen? Zij worden zo algemeen dat ;.et negeren ervan een nieuwe dis tinctie oplevert! Dit kan opzettelijk zyn en dus ook weer snobistisch. Ook zy die alleen dat wat niet ge meen goed werd kunnen waarde ren, waarderen onzuiver. Want wat «emeongoed werd, ook in het con certleven. verdiende dit ook en moet ons aller liefde en aandacht □ehouden. MAAR het is dodelijk ontmoedi gend voor de componist dat hij tn* de huidige samenleving vrij wel geen directe of indirecte ge zonde opdrachten meer vindt. Er is zulks m feile tegenstelling tot de vóót-romantische tijd geen grote behoefte aan hol nieuwe. Voor dc solist is het tragisch dat hij slechts de keuze krijgt tussen een klem aantal muziekstukken. Een violist als Nathan Milstein. heeft wellicht slechts tussen «.cn /.es- of zevental ..Concerten' te kiezen. Hij kan cr in onze geüniformde we reld overal mee terecht, want over al zijn zij als „het beste" aanbevo- en. Hij moet ze dus haast dag in dag uit voor talloze zich „gelijk scha keten de publieken spelen. Dat zulk een commercieel gebaan de artistieke functie dood moet lo pen, spreekt vanzelf. Een werkelijk geïnspireerd en edel openbaar spel, dat aan dc bron der openbaring ontspringt, is een te zeldzame be levenis geworden. Die zeldzaamheid beleefden wij tot op zekere hoogte e lieden weck. toen Milstein in de Kurzaal het geluk had de routine verrassend te kunnen doorbreken m hel „Vioolconcert" van Brahms. de in WIJ moeten hopen dat geestelijk opzicht vrij om vangrijke elite van de huidige maatschappij ergens in een verband zal gaan groeien, een afgesloten en actief front zal gaan vormen. Want waar moet anders de heilzame wis selwerking tussen de progressieve individualiteit er. de zichzelf slechts handhavende massa een aangrij pingspunt vinden? Het is een eeuwige v/et dot het rad van de Tyd moet wentelen tus sen de polen van individu en ge meenschap Zo lang die polariteit niet van nature, organisch dus, m de samenleving functionnoert, zo lang kan niets ter wereld er iets aan veranderen, oat onze componis ten hun notenpapier niet eens kun nen verdienen; dat wij bijvoorbeeld elke wintei ongeveer vijftig maal de „Handel-variaties" van Brahms, de „Appassionato" van Beethoven of de „Sonate opus 53" van Chopm horen, cn dat andere werken uit verleden en heden, die onze belang stelling evenzo waard zijn cn kun nen verfrissen, met aan bod komen: omdat hei concert bed rij f niet kan vóórgaan zoals vroeger de geeste lijke elite in de toenmalige maat schappelijke verhoudingen voorging. PIET MöHRINGER JULIUS BAB, minnaar, biograaf en criticus van het toneel ..Ais de astrologen de heeft Schiller's geresigneerde woorden: „Dem Mimen f licht "f ieiden!bezegtrUcfe earme. die Nachwelt keine Kranze" niet zo maar zonder meer kunnen i hals mèt innige vreugde o„Als de astrologen de beroemde heeft Schiller's geresigneerde woorden: „Dem Mimen fiicht i Nachwelt keine Kranze" niet zo maar zonder meer kunnen i hals met innige vreugde „dat is aanvaarden. Hij heeft een dikke krans van wel honderd ver- hS;keGS geet-me-nietjes en precies dertig trotse rozen voor ze ge- het zou vani gebrek aaneerbied maakt. De vergeet-me-nietjes zijn de mindere toneelgoden en de rozen de allergrootste acteurs te beginnen met David Garrick en te eindigen met Fritz Kortner die de toneel speelkunst volgens Bab in vierhonderd jaar heeft voortge bracht. Wij vernamen, dat, in tegenstel ling tot wat eerder is meegedeeldv de penningmeester J. L. P. van „Vriendschap doet reizen" niet op nieuw als penningmeester door de ze vereniging zal worden aangeno men. Er is een penningmeesteresse gekozen. Geboren: Jeannette b., d. v. J. Valwerk en C. B. Z. van Hurck. Harriet, d. v. H. R. Hoekstra en H. Wundetink. Gez. 178 Heden nam God tot Zich mijn lieve man, onze lie ve vader, behuwd vader, broeder, behuwdbroeder en oom, de heer DANIËL LJSMS in de ouderdom van by na 64 jaren. Uit aller naam: M. Lems-Dijkxhoorn en kinderen Chr. Huygensstraat 2a. Schiedam, De teraardebestelling vindt plaats op de Algem. Begraafpl. a.s. Woensdag 11 Aug. 2 uur n.m. vanaf het sterfhuis. Juffrouw b.b.h.h. 1 September zoekt per eventueel kookgelegenheid. Brieven onder no. S 176 bur, van dit blad. Te koop aangeb. Emmertjes, Schoppen, Bal- Jen, Zonnebrillen.. Badtassen. Zwembanden voordeliger bij Bokhorst, Hoogstraat 34. Groenelaan 36. Koop bij de vakman. Keu kentafels v.a. 12.50. Keu kenstoelen, beuken gelakt 12.75, keuken krukjes beu ken gelakt 4,50. Strijk planken v.a. 9.75." Frans v. Th i enen. Broers veld 123. Het bekendste en goedkoop ste adres voor trapleren waskuipen, emmers, waske tels. wasteiien, wringers, wringerbokken. wasborden, wasplanken, enz. Frans van Tbienen, Brocrsvcld 123. Uitverkoop van fauteuils! Nu vier leuke fauteuils met riet opzij en bekleding naar keuze voor 159.—. Wilson. Gr. Visserijstraat 97—101, midden in dè straat. fotografie Voor vlot en vakkundig ontwikkelen en afdrukken van Uw rolfiim naar Dro gisterij en Fotohandel Wil- lebrand, Rotterdamsedijk 405 a. tel 67848. Diversen Reparaties kunstgebitten Ook voor spoedgevallen. Rot- terdamsedijk 265, tel. 68021, Schiedam. Zijn uw schoenen te klein? Wij vergroten ze met de nieuwste vergrotmgsinstal- latie Scheen rep bedrijf „Ex celsior" Dam 36. tel 66874 Ronde glasplaten, sctiuif- ruiten, glas tn lood. geslepen suite-deuren, toiletspiegels etalage-glasplaten, autorui- .en enz. levert Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39 Te|f foor* 6R945 Dames! Permanent Wave v.a. 6.— tot 12,50. Nieuw ste modellen. Watergolven J 2.50. Modelknippen ƒ.1.—. Jac. v. Kaiker, Maison „Mo dern". Hoogstraat 53, tel. 69750. v. d. WINDT'S HANDELMIJ: Parallelweg 4 - Vlaardingen vraagt: GEVRAAGD Aanmelden: JAC. VAN GELDEREN Lange Achterweg 51 - Schiedam gevraagd voor Schiedam en omstreken. Nieuw gepaten teerd artikel met grote mogelijkheden. Vaste maandelijkse toelage plus provisie. Waarborgsom ƒ500.—. Brieven met ui tv. inlicht, ond. no. S 178 bur. van dit blad. A ANGEZIEN de portretten-galerij 1 -^zich uitstrekt van het achttien- de-eeuwse Engeland tot het na- Hïtlerse Duitsland is het duidelijk, dat Bab slechts enkele van deze uitverkoren prominenten zelf heeft zien spelen. In het laatste deel van zijn boek, waarin figuren worden getekend, die velen van ons op het toneel hebben aanschouwd, wordt het dan ook pas mogelijk, het van harte met de auteur eens of oneens te zijn omtrent keuze en karakte risering van zijn favorieten. Maar het heeft, geloof ik, weinig zin om Bab aan te vallen over het feit, dat hij de een wel heeft genomen en de ander niet. Iedere bloemlezer en kransenvlechter is subjectief, het gaat er om of het niveau van zijn keuze als geheel de delen recht vaardigt, En niveau kan men Bab's boek zeker niet ontzeggen. Het zal een schrijver, die in de materie is ingewerkt, waarschijn lijk geen al te grote moeilijkheden opleveren, om het leven van grote reeds lang gestorven toneelspelers voor ons te reconstrueren: er is doen men tatie-materiaal en er zijn meestal wel de nodige anecdotes in omloop. Maar Bab doet veel meer: hij schrijft als het ware posthume critieken. hij poogt het wezen van de acteur die speelt voor ons te vangen, hij weegt kracht en zwak heid van bepaalde vertolkingen te gen elkaar af. hij probeert kortom dode schimmen tot leven te wek ken. Het is zijn grootste verdienste dat hem dit in vele gevallen ook gelukt, dat het ons voorkomt, alsof we na het lezen van zijn boek we ten. hoe een Kean. een Sara Sid dons. een Sarah Bernhardt hebben stelling een zware hartaanval Dok. getuigen als hij zich openlijk ver heugde. Daarom keert hij zich van hen af. verkneutert zich een paar seconden lang zo geweldig, dat hij inderdaad de rode randjes om zijn ogen krijgt, die altijd een grote, met geweld onderdrukte vreugde be. geleiden en zegt: ..Dat is mijn naam!" tegen zich zelf. Dit wijs neuzig geheimzinnig doen heeft een onbeschrijfelijk effect, want men ziet niet alleen de onnozele, mis leide sufferd, maar tegelijkertijd een nog veel belachelijker figuur, die zichzelf met een soort innerlijke triomf voor een geraffineerde slim merd houdt." Bab voegt daar aan toe: „Niet alleen het indringend psychologisch inzicht, waarmee Garrick hier blijk baar een ontroerend menselijk trek je in zijn komische rol heeft ge bracht, ook die rode randjes om zijn ogen zijn zeer belangrijk en veelzeggend! Zij lonen aan, dat een toneelspeler, die zich psychisch vol ledig in een figuur verplaatst, daar van ook de lichamelijke kenmerken kan gaan vertonen." Met de2e opmerking grijpt de au teur terug naar zijn interessante in leiding over „Oorsprong en Wtv.m der Toneelspeeikunst", waarin .'i ook ingaat op de vraag, of een ac teur zich volledig in de door hem uit te beelden figuur verliest, of dat hij oen zekere afstand bewaart BAB komt tot de conclusie, dat afstand noodzakelijk is en dat het zich verplaatsen m een bepaal de rol slechts tot een zekere grens kan en mag gaan. Maar hy haalt ook voorbeelden aan van beroemde toneelspelers, die deze grens over schreden. Lucien Guitry (vader van dc door Bab als een „ijdele charla tan" getekende Sacha), speelde in Parijs de rol van de aan de drank verslaafde Copeau in een toneel bewerking t?an Zola's „l'Assom- moir". Guitry, die een zeer matig man was, kreeg na dc tiende voor gespeeld. eigenlijk een wonder, maar dan een wonder, dat zijn ontstaan dankt aan het samengaan van ontzaglijk veel kennis van eri hartstochtelijke liefde voor bet to neel en een bijzonder sterk en ge nuanceerd invoelingsvermogen Want met ooggetuige-verslagen ook al zijn ze van niemand minder dan de Duitse filosoof en cultuurcriti cus Georg Christoph Lichtenberg' komt men er niet. Waarmee wc niet willen zeggen, dat het niet in* teressant is om van deze Lichten berg te horen hoe David Garrick in 1775 de rol van Abel Drugger de domme winkelier uit Ben Jon- son's „Alchemist" heeft gespeeld: toren stelden vast. dat men hier tc maken had met een aanval, die ty pisch Is voor dronkaards in een zeer vergevorderd stadium. Het stuk. dat zeer veel succes had. moest onmiddellijk van net reper toire worden afgevoerd. En nog zo'n voorbeeld, ditmaal positief: Dc Engelse acteur Robert Loraine werd in de eerste wereld oorlog ernstig aan beide benen ge wond en kon zich nog slechts op krukken voortbewegen Maar hij wilde Rostands „Cyrano de Berge rac" spelen. Cyrano, die op liet to neel moet klauteren, springen en vechten, die bijna drie uur lang in voortdurende beweging moet zijn. om 11 uur in het theater Ondanks waarschuwingen van dok-kyk". toren en vrienden, die hem voor gek verklaarden, zette Loraine door. Hy speelde Cyrano prachtig hy klauterde, hy sprong, hij vocht, hy was drie uur lang voortdurend in beweging. En toen het gordijn viel, moest hy op zijn krukken moei zaam van het .toneel afstrompelen. ]\/l EN zou over dit boek aan het iv 1 vertellen willen blijven. Wie weet nog iets van de beroemde Amerikaanse toneelspeler Edwin Booth, wiens leven overschaduwd werd door de dolzinnige daad van zijn broer, John Wilkes Booth, die in het Ford theater in Washington Abraham Lincoln neerschoot? Q£ van de grote actrice der Franse ro mantiek, Marie Dor val, of zelfs van Frcdéric Lemaitre, als het niet is uit dc film „Les enfants du Para dis". waarin Jcnn Louis Barrault een andere uitverkorene van Bab speelt, de mime Jean Gas- pard Debureau? Of van die vele vele anderen, van Réjane, van Lud- wig Devrient, van Henry Louis Lekain? Zij speelden soms Shakespeare. Racine, Corr.eille cn Molière, ze ker. maar veel vaker afschuwelij ke melodrama's, waarin zij noch tans theatrale, banale woorden wisten te vullen met diep-mense- lijke tragiek. Tot ver in de ne gentiende c-euw speelde men in F-mkrijk Shakespeare in een af schuwelijke bewerking van Ducis, \!ak voor zijn dood klaagde Talma tegen de jonge Vicloi Hugo; „Ik heb mijn hele leven lang geen ech te rol gespeeld. Ik heb Shakespea re verlangd en ze hebben me Du- cis gegeven." AAN onze Louis Bouwmeester is geen portret gewijd, wel wordt zijn naam genoemd in ver band met zyn eventuele invloed op dc Wccnse Acteur Fried"ch Mit- terwurzer, die ook in Holland heeft gespeeld. Misschien is dat te wij ten aan de begrensdheid van ons taalgebied, misschien behoorde hij niet tot do allergrootsen.het gaat verre buiten mijn competentie om ook maar te trachten zijn rang orde in dit illustere gezelschap te bepalen. Met dat al is Julius Bab's „Kran ze dem Mime" dat bij' de uitge verij Lcchtc in Emsdetten (West- falen) is verschenen, een boek, dat men in handen van velen, ook van vele niet-toneelspelers zou wensen, In opdracht van het ministerie van O.. K. en W. vervaardigde Hans Sibbe Jee „De Zeven Trovin- ciën", een film over de Nederlandse schilderkunst in de 17de eeuw. De muziek werd gearrangeerd en uit gevoerd onder leiding van Johan Fellkamp, Piet van Moock en de pmdtictie.Ieiding. De eerste vertoning van deze do cumentaire vindt 10 Augustus plaats ,de Uit-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1