Overstromingen zware slag voor Mao s vijfjarenplan Ergste ramp in China's moderne geschiedenis 1 Op 't water, in 't water Yietminh wint grote „propa Vetgehalte van melk blijft 2,5 pet 0 Station Arnhem krijgt in September het NX-systeem Ongewenste Pool liep in Amsterdam tegen de lamp Ook FRUITTEELT heeft haar MODE A*** Gevecht op een Noors schip in Kiel Om de toekomst van Vietnam Verontrustend beeld in Indo-China „Corruptie in regering van VS" Bij relletjes in Hyderabad 100 gewonden Huisvrouw, die rassen kent, laat zich niets in de handen stoppen Dinsdag 17 Augustus 1954 yiiiuiiii!iiiiniiimi>i',i]iiiiiniii™t ïBmiwBiinffiUHHBiiHiii'iiiiiiiiiniiiii-'KPumitffliHi.irB uininiBH'iini'iïii'i|'iiri.uaü!itaui'f!"i'iiHi IiTHhimpb.' iciii!i»n6iiiiii i'iia 5? ONTSTEMMING IN ZUIVEL WERELD Uitwisseling gevangenen in Indo-China Democraten openen de aanval op Eisenhower Jongetje mist teen na explosie Jonge Fransen in grot omgekomen Alles lijkt rustig in Frans Marokko AVENUE DON CAMILLO Haarlems meisje gewond Sportcar vloog met 160 km. over de kop Mevrouw Pandit in Djakarta aangekomen Installatie komt ook in Rotterdam en Leiden KONING HAAKON BETUIGT DANK Pech voor gezochte vreemdeling speelde Rotterdamse politie mooi in de kaart Russisch spookschip is terecht Administrateur stal f 17000 uit de kas van reisbureau Arnhem breidt trolleynet uit met zeven bussen .liÜSlÜliiüi!!!!! uiüüüiirp'Uüini Itiültili llilüii;::':!.:!.., iH.iiühuiiii.iiiii'in KIEL. Aan boord van de 8961 ton metende Noorse tanker „Milford" is Maandag: een gevecht uitgebroken onder de leden van de bemanning waardoor het schip niet op de vast gestelde tijd de haven heeft kunnen verlaten. De kapitein van de „Milford" riep 's middags de hulp in van de politie, omdat een gedeelte van de beman ning, gesteund door enkele Spaanse en Deense zeelieden, de strijd aan bond tegen het Italiaanse deel van de bemanning. De politie kon de orde spoedig herstellen, maar de kapitein besloot om, teneinde verdere moeilijkheden te voorkomen, de Italianen van boord te sturen. Zij verlieten gisterenavond 't schip met hun gage plus geld voor de terugreis over land naar Genua. Op verzoek van de kapitein wer den twee Noren en een Deen ge arresteerd. Het schip moet nu in de haven van Kiel blijven wachten, tot-, dat de bemanning weer is aangevuld. De „Milford" was op weg van Oslo naar Amsterdam, waar'het onmiddel lijk na aankomst verkocht zal wor den. LONDEN. De catastrofale overstromingen in China, die de ergste zijn in de moderne geschiedenis, hebben, naar het oerdeel van Westelijke auto riteiten, een zware slag toegebracht aan het economische vijf-jarenplan van Mao Tse-toeng. De verwoestende vloedgolf, die midden-China treft, zal, zo verwacht men, het Chinese bewind dwingen om zijn program voor de industrialisering van het land en de opbouw van zijn militaire kracht over een langere periode uit te strijken. Het Chinese plan is nu in zijn tweede jaar. De deskundigen te Londen hebben zich met behulp van de officiële Chi nese radioberichten en met andere berichten die doorsijpelen, een beeld kunnen vormen van de enorme famp, die aan duizenden het leven heeft gekost. De wateren van de voedselgebrek honger lijden, heeft zich nooit zulke enorme verliezen van graan kunnen veroorloven. Maar de slag komt thans nog zwaar der aan. omdat de regering een groot deel van de landbouwproductie ge bruikt om zijn program voor de machtige Jangtse en Hoeai hebben bouw van fabrieken te financieren honderdduizenden hectares rijk rijst- j De Chinese communisten, die niet land bedorven. Honderdduizenden over contanten beschikken of over mannen en vrouwen werken aan de een grote export-industrie, hangen kilometer lange dijken des nachts van de verkoop van de landbouwpro- fcij schijnwerpers om het reeds verlamde industriële complex Woe- han, met de steden Hankau, Woets- jang en Hanjang, te redden. Het ergst is het verlies van de oogsten, die men zo wanhopig hard nodig heeft. China, waar jaar in jaar uit millioenen wegens het chronische (Van onze ParySe redactie) PAKIJS. Sinds enkele dagen Is de wapenstilstand nu overal in Indo-China van kracht geworden, maar de rust nog geenszins te ruggekeerd. Vooral politiek ver toont Indo-China op het ogenblik een beeld waar niemand in het zic.'1 over kan verheugen. Ho Tsji-minh's communisten zijn ogenblikkelijk aa de propaganda begonnen cm de vrije verkiezin gen (die volgens de Geneefsejiver- eenkomst binnen twee jaar gehou den moeten worden) te winnen. Zelfs het d de Franse regering gecontroleerde persbureau AFP kan niet ontkennen dat heel Vietnam „gevietminl* eerd" wordt in een buna onstuitbaar tempo. Terwijl de militaire evacuatie van de door de Fransen in Noord-Viet- nam prijsgegeven gebied voortgaat, neemt de communistische organisa tie de leiding al strak in handen. In de gelederen van de rode bezet ting van deze gebieden bevindt zich een groot aantal militair georgani seerde politieke commissarissen, die overal de Lao Dong-partij beginnen te organiseren. Ook in midden- Vietnam. dat voor het grootste deel onder nationalistisch Vietnamese controle staat, is volgens de berich ten al tachtig procent van de dor pen communistisch georiënteerd, en de nationalistische propaganda schijnt zich geheel tot de enkele belangrijker steden te beperken. In Zuid-Vietnam wint het communis me ook steeds meer terrein Zelfs op de wegen die naar Saigon lei den, wordt in de dorpen een ver bazingwekkend openlijk communis tische terreur over de bevolking uitgeoefend. Dat is een somber beeld, maar het is toch waarschijnlijk niet ge heel fair deze ontwikkeling volko men aan fouten van de nationalis tische regering te wijten zoals op het ogenblik in officiële krin gen m Parijs gebeurt. De moeilijk heden zijn begonnen met de eva cuatie van burgers uit de aan Ho isji-minh afgestane gebieden. Deze civiele evacuatie, die een belangrijk aantal stemmen aan de democrati sche kant had kunnen brengen, is na het uitblijven van daadwerke lijke Franse medewerking door de nationalistische regering al gauw tot een volstrekte chaos gemaakt. Dat heeft vele aarzelende Viet- namezen de lust tot evacuatie ont nomen. vooral ook omdat de com munisten hen bedreigden met re presailles tegen achterblijvende fa milieleden en met de valse mede deling dat evacué's een ogenblikke lijke gedwongen dienstneming in het Zuidvietnamese leger zou wach ten. De nationalistische regeerders moesten bijna zonder enige gouver nementservaring beginnen; het is niet hun schuld dat hun 'deze er varing ontbreekt, terwijl de com munisten kunnen voortbouwen op een internationaal georganiseerd propaganda-apparaat, dat voor wei nig middelen terugschrikt. ducten af voor de betaling van ma chines en de grondstoffen die zij moeten invoeren. Op deze handel berust het succes van het vijfjaren plan. Van de handel wordt 75 pro cent gedreven met het Sowj et-blok en wel op de basis van landbouwpro ducten tegen industriële goederen. De overstromingen 'begonnen in Juni catastrophale afmetingen aan te nemen. Dit was kort nadat de com munistische autoriteiten de boeren in Centraal-China hadden laten we ten. dat zij eindelijk veilig waren voor de eeuwenoude watersnood- plaag. Meer dan vier jaar zijn mil lioenen boeren in dit gebied gedwon gen om aan grote projecten van de Jangtse en de Hoeai te werken. De zwaarst getroffen provincies zijn Hoepeh en Hoenan in de vallei van de Jangtse. Tengevolge van de ongewoon zware regenval, gevoegd bij het gewone smelten van de sneeuw der Tibetaanse bergen, is het water in de Jangtse tot recordhoogte gestegen. Een lid van het Japanse parlement, dat na een bezoek aan Peking, onlangs over de Jangtse- vallei heeft gevlogen, wist te vertel len. dat de overstromingen een „bin nenzee" hadden gevormd ter grootte van het Noordelijke Japanse eiland Hokkaido. DEN HAAG. Tot grotfc ont stemming in brede kringen in het georganiseerde ziiivelleven heeft de minister van Landbouw een ver zoek om het standaardïserlngsper- centage vet in consumptiemelk van 3,5 op 3 te brengen, van de hand gewezen. Zuivelkringen zijn van mening, dat de ontroming van cle natuur lijke koeienmelk met een gemid deld vetpercentage van 3,7 een te groot overschot aan melkvet geeft voor de boterproductie. Waar de standaardisering van de de melk eén door de overheid op gelegde maatregel is, terwijl die zelfde overheid geen garantie voor de verkoop van de boter geeft, acht men het standpunt, dat het vetper centage van de melk op 2.5 gehand haafd moet worden, onjuist. Een verhoging van dit percentage zou een lichte prijsverhoging van de consumptiemelk veroorzaken, doch anderzijds zou de voedings waarde van de melk worden ver groot. Hierdoor zou dan tevens het risico van de boterfabricage gerin ger worden. Daar tegenover staat de mening van voedingsdeskundigen, dat het vet in melk eigenlijk niet zo'n be langrijk voedingsbestanddeel is. Veeleer zijn het de eiwitten en mi neralen, die melk tot een belang rijk voedingsproduct maken. Ver hoging van het vet percentage in melk lijkt deze deskundigen niet nodig. Op het ogenblik wordt in over heidskring overwogen om de mo gelijkheid open te stellen volle HANOI. Het Franse opperbevel meldt, dat Woensdag te Vietri, ten noordwesten van Hanoi en te Sam son, ten Zuiden van Haiphong, de uitwisseling van gevangenen begint. De eerste dag zullen 700 Frans-Viet- namese "gevangenen worden vrijgela ten. CHICAGO. De voorzitter van het nationale comité der Amerikaanse Democratische Party, Stephen Mit chell, heeft Maandag verklaard, dat een van president Eisenhowers „naas te vrienden" belangen heeft in een onderneming, die door de president Is aangewezen voor het bouwen van een atoomcentrale voor industriële doeleinden. Het bureau van Mitchell deelde later mee, dat de voorzitter gedoeld had op de oud-golfkampioen Bobby Jones. Mitchell -legde zijn verklaring af voor de Amerikaanse orde van ad vocaten, in antwoord op een uitda ging van de voorzitter van het na tionale comité der republikeinse par tij, Leonard Hall, om een geval van corruptie in de regering te noemen. Mitchell was van oordeel dat de rol van Eisenhower in het geschil om trent de atoomenergie „iets is, dat werkelijk een onderzoek behoeft". Volgens hem had de Dixon-Vates on derneming, waarbij Jones belangen heeft, de opdracht gekregen, hoewel twee andere maatschappijen voor bedragen, die resp. 90 en 140 millioen dollar lager waren, hadden inge schreven. APELDOORN. Twee broertjes van 8 en 7 jaar, die Maandag in de schuur van hun grootvader, wonend aan de Textielweg, met projectielen aan het spelen waren, zijn door een explosie van een dier stukken oor logstuig gewond Het jongste ventje, E. B., is,in het ziekenhuis opgeno men, waar hem een teen van de lin kervoet wera aigezet. i >wui wmw»» g Op 't water, in 't water, B 5= overal voelen ze zich thuis, J S de schippers van ons land. En g g vooral als de zon zo heerlijk s r. schijnt als tegenwoordig is 't fg g heerlijk om onder het toe- m s ziend oog van vader, en ste- a vig vastgehouden door een jf 5 stevig stuk touw, de eerste a slagen in het heerlijke nat te j§ maken. Wie voelt er niet jf 7= voor? j ™IIMI,li!IIIB]ITIII!l!IMJI"rilllllBIllUilllllllllllllliMIIIIBillllfciilliiailli AUXERRE. Een reddingsploeg heeft Maandag het lijk gevonden van een jonge Fransman, die met een kameraad door een plotselinge stijging van de rivier de Cure in een grot van de buitenwereld werd afge sneden. De rivier was Zondagmiddag plot seling gestegen en had de gang, waardoor de beide jonge mensen, de 17-jarige Chretien Bobin en de 18- jarige Mare Néraville. waren binnen gegaan, afgesloten. Brandweerlieden van het op 112 km. afstand gelegen Parijs zijn gekomen om bij het zoe ken te heipen. Bobin's lijk werd gevonden in de eerste van twee nauwe gangen bin nen de grot. Het zoeken naar zijn kameraad werd met grote haast voortgezet. Later is ook hel stoffelijk overschot van Néraville gevonden. CASABLANCA. De op rege ringskantoren en in fabrieken werk zame Marokkanen zijn voor het grootste deel Maandag aan het werk gegaan, maar door het stakingsbevel van de ondergrondse Istiqlal (onaf hankelijkheidspartij) bleven de meeste inheemse winkels gesloten. De prijzen, speci- -"1 van levensmid delen, zyn sterk gestegen. Er deden zich nog kleine inciden ten voor in het Franse protectoraat, maar uiterlijk leek alles rustig. Zon dagavond is een boerderij in brand gestoken. Twee Joodse kooplieden ontdekten vanmorgen juist op tijd dat een in hun wagen door een Ma rokkaanse visser achtergelaten pak ket een bom bevatte. Het beste bewijs voor de populari teit van een ro manfiguur is, wan neer de mensen straten naar hem gaan noemen. In het Franse plaatsje Carri le Rouet is onlangs de Avenue Don Camillo geopend door de man die de ro buuste, langzamerhand beroemd ge worden pastoor op het filmdoek gestalte gaf: Fernandel. HAARLEM. Met een snelheid van een slordige 160 km per uur reed Maandagavond een Britse sport wagen over de Delftlaan, schoof te ver door bij het nemen van de bocht naar de Rijksstraatweg, knalde uit alle macht remmend tegen een trot toirband, sloeg drie, keer over de kop en vloog eindelijk in een plantsoen in brand. De inzittenden een mecanicien uit Walton on Thames, in dienst van een deelnemer aan de sportwagen races die Zondag op het circuit van Zandvoort zijn gehouden, en een 17- jarig Haarlems meisje, waarop de mecanicien met zijn snelheidsshow indruk wilde maken kwamen er levend af. Het meisje brak een paar ribben bü het ongeval. Een toegeschoten bewoner uit de buurt doofde de brand in de dure H.W.M.-sportcar met een schuim- blusser. De politie mat naderhand een remspoor van.... 100 meter! DJAKARTA. De voorzitster van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, mevrouw Vidjaja Laksjmir Pandit is Maandagavond voor een tiendaags bezoek aan In donesië per KLM in Djakarta aange komen. Mevrouw Pandit, die de gast van de Indonesische staat is. werd ver welkomd door het gehele kabinet het diplomatieke korps en honderden leden van de Indiase gemeenschap. AKNHEM. Arnhem zal binnen kort, in de nacht van 11 op 12 Sep tember, het vierde station in Neder land worden, dat zal worden bediend via het nieuwe NX-beveiligingssy- steem voor de spoorwegen. Op de stations Den Bosch en Eindhoven en by Blauwkapel (bij Utrecht) is dit systeem reeds in toepassing. Voor de invoering van het stelsel in Leiden en Rotterdam zyn de voorbereidende werkzaamheden aan de gang. Men heeft van het inwerking stel len van dit systeem te Arnhem de nacht van Zaterdag 11 op Zondag 12 September gekozen omdat het trein verkeer dan minder frequent is. Het aantal op het nieuwe systeem aangesloten' wisselstellers en seinen bedraagt respectievelijk 100 en 80. De omschakeling op het geheel nieu we systeem zal op Zondagmorgen direct geschieden. De bouw van de nieuwe beveili gingsinstallatie duurde van Juli 1953 tot Mei 1954. Er moesten 110 km ka bel en 150 km montagedraad worden verwerkt. Het wordt mogelijk per dag 2700 bedieningen te verrichten DEN HAAG. Koning Haakon heeft Maandag een telegram gezon den aan koningin Juliana en prins Bernhard. waarin hij zijn dank voor „de warmte en vriendelijkheid, waar mee ik allerwegen werd ontvangen" overbrengt. Koning Haakon ziet in deze ont vangst het bewijs van de blijvende vriendschap tussen het Noorse en Nederlandse volk. In antwoord heeft onze vorstin aan de Noorse koning een telegram gezonden, waarin zij hem dankt voor zijn bezoek en de beste wensen uit voor hu persoonlijk welzijn van ko ning Haakon en voor de voorspoed en het geluk van het Noorse volk. voor het goed doen functionneren van 500 treinverbindingen. Het NX-beveiligingssysteem is een Amerikaans patent en voor Neder land het beste, aldus heeft ir. H. Wiemans verklaard, toeziend inge nieur van de spoorwegen die het toe zicht had op de werkzaamheden. Zoals reeds gemeld, geeft het hele nieuwe systeem vele voordelen. Er is een grote eenheid bij de bedrijfs leiding. en ook de bedrijfsbeveiliging is zeer groot. Bovendien verkrijgt men door het moderne systeem een duidelijk beeld van het totale empla cement. Met de automatische schake ling wordt een maximum aan veilig heid verkregen. AMSTERDAM. <De 52-jarige uitgeweken Pool B. uit Londen, ex- dompteur bij het circus Mullens, die als ongewenste vreemdeling door de vreemdelingendienst van Rotterdam gezocht werd, moet zich met verba zing hebben afgevraagd hoe de Nederlandse politie hem midden tussen het vele publiek op het Damrak, zonder dat hy zich op enigerlei wyze verdacht ophield, wist te vinden. Daar hielden rechercheurs hem plotseling aan, vroegen wie hy was en namen hem mee. De dompteur wist toen ook nog niet, dat toevallige omstandigheden tot zijn aanhouding hadden geleid. Die had de Amsterdamse vreemde lingendienst te danken aan de oplet tendheid van de heer K. Vyth uit Amsterdam-Zuid. De heer Vyth. directeur van een accumulatorenfabriek in Oost, be vond zich Zondagavond toevallig bij zijn fabriek en zag daar een man heen ,en weer lopen, die hem ver dacht voorkwam. Hij hield hem eni ge tijd in het cog en ging er toen toe over de politie te waarschuwen. Twee rechercheurs arriveerden, doch de hun nog onbekende man be gaf zich juist naar het Centraal Sta tion. Zonder dat hij het merkte werd hij door de rechercheurs gescha duwd. De Pool hoorde aan het lo ket. dat de laatste trein naar Rot terdam reeds was vertrokken. On- verrichterzake wandelde hij terug, het Damrak op. Daar namen de rechercheurs geen verder risico. Zij hielden hem aan en informeerden naar zijn identiteit. Hij bleek de Pool te zijn, van wie de vreemdelingendienst uit Rotterdam 14 dagen geleden aan de politie in Amsterdam per telegram de opspo ring had verzocht. „De man leeft van liefdadigheid en van geld, dat hij van in ons land wonende Polen tracht te lenen," stond er in. Zijn uitwyzing was ge wenst. De Pool is thans weer in Rotterdam en zal vermoedelijk naar Engeland worden teruggezonden. melk naast gestandaardiseerde melk in de handel te doen brengen. De boeren zouden dan rechtstreeks aan consumenten kunnen leveren. (Dit mag thans alleen in Zeeland.) Over dit voornemen maakt een groot deel van de georganiseerde zuivclwereld zich ernstig 'ongerust, omdat dan. naar veler mening, een ware chaos zou ontstaan, zulks ook met het oog op het zuivelfonds, een compensatiefonds. dat dan niet meer te hanteren zou zijn. BOMBAY. Tydens relletjes tus sen Mohammedanen en Hindoe's in Nizamabad in de staat Hyderabad hebben Zondag 100 personen ver wondingen opgelopen. Volgens in Bombay ontvangen berichten zouden 70 personen ernstig gewond zyn. De relletjes braken uit toen plaat selijke congresleiders op het markt plein arriveerden om de Indische vlag te hijsen. Van de vlaggemast wapperde echter reeds de Pakistaan se vlag. De districtspolitie verwijderde zonder incidenten de vlag en hees de Indische vlag. Later echter trok een grote menigte Mohammedanen plun derend en brandstichtend de stad in. Pas na een charge van de politie kon de orde hersteld worden. LONDEN. Het Russische „spook schip", de „Alfa" is Zondagavond in het Kanaal gezien, nadat het vijf dagen lang vermist is geweest. Naar verluidt bevond het schip zich Maan dagavond ter hoogte van Prawle Point bij Dartmouth en koerste het naar het Westen, blijkbaar naar de Atlantische Oceaan. Vermoed wordt, dat de Alfa een opleidingsschip is met een bemanning van 40 koppen. Naar men meent te weten, zou de Alfa naar een haven aan de Zwarte Zee moeten gaan. Het schip heeft sinds 10 Augustus geen radiobood schap meer gezonden en. de Sowjet- Unie bad de scheepvaart verzocht naar het schip uit te zien. Nader wordt gemeld, dat de Alfa Maandagavond op de rede van Ply mouth voor anker is gegaan. De kapitein heeft te kennen gegeven, zijn voorraad water en brandstof te willen aanvullen. De stgaaruormige alumtniumkist, welke het stoffelijk overschot be vat van de twee jaar geleden om het leven gekomen Franse grot onderzoeker Marcel Loubens is uit de diepte van de grot van Pierre St Martin omhoog gebracht door een ploeg van Franse en Spaanse speleologen. AMSTERDAM. Zondag heeft de recherche een 26-jarige admini strateur van een reisbureau in het centrum van de stad gearresteerd wegens verduistering van ongeveer 17000 ten nadele van de zaak waar hij werkte. De jongeman, die af en toe han deltjes in auto's deed, was op den duur in geldnood komen te zitten en had zich toen vergrepen aan de kasgelden. Het ene gat met het andere stoppend was het ontvreem de bedrag tenslotte gestegen tot 17000, waarvan hij o.a. een Mer- cede-Benz (van 8000) had ge kocht. Hij wist ten slotte niet meer wat te" doen en berichtte Zaterdag zijn chef, dat er een enorm bedrag uit de onder zijn beheer staande kas ontbrak. De chef haalde de recherche er bij, die steeds meer verdenking tegen de aanvankelijk ontken nende bediende kreeg. Zondag gaf de jongeman die gehuwd is toe, dat hij zelf het geld had gestolen. Zesduizend gulden had hij toen nog m zijn bezit. Dit bedrag en de auto zijn m beslag genomen. Woensdag wordt de man voor de officier van Justitie geleid. ARNHEM. De gemeenteraad van Arnhem heeft Maandag besloten het trolleynet uit te breiden met zeven bussen en daarvoor een bedrag van 665-000 disponibel te stellen. (Van een medewerker) De oogst van onze appels en pe ren is weer begonnen. Eerst komen de zomerrassen, zoals Yellow Trans parant, daarna de herfstrassen, zo als James Grieve, Glorie van Hol land en eigenlijk ook Coxen, Oran ge pippin en Sterappel. Ten slotte worden de bewaarappels geplukt: Goudrenetten, Jonathan, Golden Delicious en vele andere. Er is een gestadig gaan en ko men van rassen in de fruitteelt: Rassen als Brabantse Bellefleur, Groninger Kroon, Notarisappel, Princesse Noble en vele andere worden niet meer geplant; integen deel, waar ze staan, worden ze ge rooid Nieuwe rassen, waarvan.nie mand 25 jaar geleden had gehoord nemen de plaats in. Denk bv. aan Jonathan. Golden Delicious, James Grieve, Winston e.a. Waarom is dat eigenlijk zo? Ongetwijfeld is deze verandering van rassen voor een gedeelte een kwestie van mode; maar het zou toch wel kortzichtig zijn om daar alles op te schuiven. Neen!, vele bomen om met de rode Goudrenet. rassen zijn vervangen door betere. Een Brabantse Bellefleur bv. mag dan goed houdbaar zijn, veel smaak is er niet aan. En precies hetzelfde geldt voor Keuleman. Bovendien Er bestaan nl. tegenwoordig Goudrenetten-rassen, de een fraai rode kleur hebben en verder ech te Goudrenetten zijn. Die rode kleur is bij de consument zeer lil lüiii worden tegenwoordig hogere eisen aan de vruchten gesteld, dan vele jaren geleden. Een Goudrenet b.v. is in Nederland goed te verkopen, omdat men zijn kwaliteiten kent. Maar mooi zijn de meeste dezer appels niet. Daarom enten vele fruittelers een gedeelte van hun gewild. Weliswaar wordt m Euro pa niet zoveel waarde gehecht prijs, dan voor een gele, of, nog erger, grauw gekleurde vrucht. Naar onze mening is er aanlei ding voorzichtig te zijn met te veel waarde te hechten aan kleur, zon der al te veel op de smaak te letten. Voor de Nederlandse consument in het algemeen en voor de Neder landse huisvrouw'in het bijzonder komt het er op aan. de verschil lende rassen te leren kennen. Als ze de rassen kent. zal ze zich geen mooi schijnende, maar slecht sma kende appel, zoals Koningszuur (Engelse Bellef!eur> in handen la ten stoppen, maar de voorkeur ge ven aan rassen, die ze lekker vindt. Ze zal dan ook bereid zijn, voor een werkelijk goede appel meer te betalen dan voor een vrucht zon der smaak. Het streven van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie aan kleur als in Amerika, maar om door middel van voorlichtings- het is toch een voorname factor, avonden voor huisvrouwen de da Het publiek koopt graag gekleur de (lees: rode) appels. Daarom krijgt de fruitteler voor een ge kleurde vrucl.t vaak een hogere mes kennis bij te brengen over de rassen en de verschillende kwali teiten. die er te heep zijn, ie ook zeer toe te juichen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2