Zestig jaar i Duits diplomatiek protest over vechtpartij bij Katwijk Fel requisitoir van Mendès tegen EDG Sowjet-vloot dreigt de Britse marine te overvleugelen Nieuwe Fokker gaat de DC-3 vervangen oorts Getuigen zijn het oneens over juiste toedracht L__J: Franse politiek bedreigt Atlantische solidariteit Niet-katholieke werkgevers ontstemd over houding van katholieke collega's Ex-communistenleider in Hamburg zweert partij af Mysterie rond „Rollins" nog niet opgelost V Duitse bij baden aan Terschellings strand verdronken ATTLEE Zonder blinddoek Nieuwe spelling in België pas na een jaar BRYLCREEM MET DE EER GAAN STRIJKEN. WRÏCLEY F-27 (Friendship) samen met Amerikaanse fabriek gebouwd Officiële weigering voor musici en bode Concertgebouworkest Plaatsvervangers in Concertgebouworkest Nieuwe voorzitters van de Wereldraad voor Kerken ALARMKREET VAN BRITSE ADMIRALITEIT Kolonel Kloppenburg volgt gen. Puffius op als gouverneur KMA Donderdag 26 Augustus 1954 3 (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK AAN ZEE. Vrijdagavond jongstleden heeft er in deze bad plaats een handgemeen tussen de politie en enige badgasten plaats gevon den, dat een min of meer diplomatieke nasleep dreigt te krygen. Enige van de badgasten, die zich naar het oordeel van de politie te ver in zee be vonden, waren namelijk Duitsers, en een van hen, de 25-jarige zoon van de Evangelische predikant dr Johann Ldwensteln liep een paar flinke klappen met de gummistok op. Het Duitse gezantschap heeft hiertegen langs diplomatieke weg geprotesteerd. WASHINGTON. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben meegedeeld, dat men reeds een week lang pogingen doet, de identiteit van de getatou- eerde Amerikaan die in Enschede wordt verpleegd, vast te stellen. Het legernummer dat hij opgaf. 0-137485, kwam toe aan een officier uit de 2e wereldoorlog, Eugene L. Swan. De luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat in zijn archieven geen David Sa muel Rollins voorkomt. In New London, Connecticut, waar de man zou zijn geboren, heeft het bureau voor bevolkingsstatistiek geen bewijs voor zijn bewering kun nen vinden. Ook in Boston is hij on bekend. Een onderzoek in het legerarchief der veteranen te Washington heeft uitgewezen, dat in de eerste wereld oorlog een David Samuel Rollins heeft gediend. Men zoekt thans verder in het ar chief St. Louis, Missouri, waar 25 millioen oud-gedienden zijn geregis treerd. is net waar, aa I In het I I zoeklicht I i Zoveel ooggetuigen er bij dit inci dent aanwezig waren, zoveel lezingen over de toedracht ervan kan men vernemen. Ontdaan van alle franje komen de feiten op het volgende neer: 's avonds tussen zes en. half ze ven was ter hoogte van de oude kerk een aantal baders in het water, die deels zwommen in het zwin voor de eerste zandbank, terwijl anderen op de bank waren. LÖwenstein Jr, die zelf zweminstructuur is, zwom ach ter deze bank. Van het politiepost- huis uit zag de hoofdagent Vahr- meyer dit, die een agent naar het strand stuurde om de man te waar schuwen. Een dag te voren was na melijk in een mui op ongeveer de zelfde plaats een meisje in gevaar geraakt, dat door de heer Vahrmeyer werd gered. Nadat de heer LÖwen stein Jr op de eerste waarschuwing van de agent had medegedeeld een geoefend zwemmer te zjjn, ging hij weer in zee en zwom andermaal over de bank heen, waarbij enkele andere baders hem volgden. De politie heeft daarop tien minu ten op de fluit geblazen, alvorens de heer LÖwenstein weer uit zee kwam. De agenten wilden hem toen meene men naar de post om proces-verbaal op te maken. Volgens een deel der getuigen heb ben zij onmiddellijk met de gummi stok naar hem geslagen; volgens an deren echter geschiedde dit pas na dat de heer LÖwenstein een dreigen de houding had aangenomen, toen de agenten hem beetpakten. In ieder geval schijnen zich na het slaan met de gummiknuppel de in valide vader, de verloofde en twee zusters van de heer LÖwenstein jr in het handgemeen te hebben ge mengd, waarbij de dames de agenten uniformpetten en knuppels ontrukt en deze in zee geworpen hebben. In middels had de heer LÖwenstein zich losgerukt en was hij op de loop ge gaan. De agenten hebben hem inge haald op de boulevard en hem on der een enorme toeloop van het pu bliek in zwemcostuum naar de post gebracht Volgens sommigen heeft de 57-ja- rige dominee daar ook nog enige klappen met de gummistok gekregen, wat anderen echter tegenspreken. De corpschef van de Katwijkse politie heeft op - ons verzoek om inlichtin gen meegedeeld, dat hij de stukken die op deze zaak betrekking hebben bereids in handen van de officier van Justitie te Den Haag heeft ge steld, waardoor hij zich niet gerech- TERSCHELLING. Nabij Mids- land op het eiland Terschelling is Woensdagmiddag de 42-jarige Duitse mevrouw L. Hahndorf uit Dussel- dorf bij het baden in zee verdron ken. Zij had zich met een vriendje van haar zoontje te ver in zee ge waagd met het gevolg, dat zij in le vensgevaar kwam te verkeren. In haar angst greep zjj zich aan de jon gen vast die zich van zijn badpak moest ontdoen om niet gelijk met de vrouw door de stroom meegesleurd te worden.De jongen slaagde er met veel moeite in een zandbank te be reiken, waarop hij bewusteloos bleef liggen. Men bracht hem op het droge, waar hij spoedig weer bij kennis kwam. Zijn toestand is naar om standigheden goed. BOGOTA. De wet waarbij de vrouw in Columbia kiesrecht krijgt, is door de Nationale Vergadering aangenomen. Met de ontvangst door Mao Tse- toeng hebben de communisten aan de reis van de door de regering te Peking uitgenodigde delegatie van de Britse Labcurparty een nieuw hoogtepunt gegeven. Sinds Mao in geheel China aan de macht kwam, had nog geen Westerse politicus ge legenheid gekregen, de leider van communistisch China te ontmoeten. Aan Attlee en zijn gezelschap is nu de eer gegund, tot de ai bijna le gendarisch geworden figuur van Mao door te dringen. Er is, vooral in de Verenigde Sta ten, op de tournée van Attlee en zijn politieke vrienden nogal wat critiek geoefend. De Britse socialis ten zouden zich. alleen al door het aanvaarden van de uitnodiging, voor de propagandawagen van de communisten hebben .aten spannen-, aldus de beschuldiging. Natuurlijk het waar, dat de communisten hun invitatie niet - uit pure gastvrij- j heid verzonden. Bij hen zij zonder twij fel het doel voor, I de gasten ervan te •overtuigen, dat de communistische wereld niets liever zou willen dan een vreedzaam naast elkaar leven met het niet-cammunistische blok, en dat het de schuld van de Ame rikaanse anti-communistis. he poli tiek zou zijn, dat die ideale toe stand nog steeds niet is bereikt. Maar moet men aannemen, dat de leden van de Labourdelegatie met een blinddoek voor de ogen lopen en dat geen van hen in staat zou zijn eventuele valse communistische voorspiegelingen te doorschouwen of dat zij allen zo rijkelijk van de wodka en de rijstwijn zouden genieten, dat het vermogen, zich een onafhankelijk oordeel te vor men, by hen verloren zou zijn ge gaan? Misschien is het juist, dat een man als Bevan niet geheel ongevoe lig zou zijn voor de communistische verleidingskunst. Van een Attlee echter kan men dat onmogelijk ge loven. Het gerucht wil ook, dat de oud-premier en leider van de La bourparty oorspronkelijk geen ge volg wenste te geven aan de uft- nodiging, maar tenslotte besloot toch mee te gaan, om eventuele gevaar lijke „uitschieters" van de zijde van Bevan te kunnen opvangen. Zeker is in ieder geval, dat de La bourdelegatie de communisten tot nogtoe geen enkele kans heeft ge geven, uit haar uitlatingen propa gandistische munt te slaan. Attlee en zijn vrienden geven hun ogen de kost er, beperken zich verder tot het maken van hoffelijke maar nietszeggende opmerkingen. En die hoffelijkheid is niet eens altijd vrij van Britse ironie, „Het woord vrij heid", zo zei Attlee in Moskou tot de Sowjet-leiders, die hem juist luisterrijk hadden onthaald, „heeft in uw en in mijn land een geheel verschillende betekenis. Bij u bete kent het, dat men vrij is van het doen van een keuze; bij ons, dat men vrij is tot het doen van een keuze.'* Vürvolji van paft. 1 gedaan; de vroegere levensbeschou welijke pretenties zijn verdwenen. Wat we.: bestaat, is een brede volks partij, me mensen van alle levens beschouwingen poogt te verenigen op een program, dat het welzijn van de gemeenschap en sociale rechtvaardig- heid stelt boven de interessen van de enkeling, maar tegelijk de democra tische rechten van deze enkeling ten volle waarborgt. Zestig jaren van ont wikkeling hebben geleid tot die merk waardige vorm van jxKsonal.'stiscb so- se geest herkent, ook ir haar vermo-! grote indruk maakte zou twee gen een bijdrage le te>en aan de n»l- fn tPI1 hsxf jaar oedragen. Mot <lit Mur*faiohkd«ni» h« «k W»| g£ ten* t tn een groot aantal torpedoboten tigd acht thans nog mededelingen over deze zaak te Verstrekken. Het is ons niet gelukt iemand van de fami lie LÖwenstein over deze zaak te spreken, aangezieji deze niet in Kat wijk vertoefde. Den Haag ontsteld over besluit van Brussel (Eigen bericht) DEN r 'AG. Vanochtend viel er op het ministerie van O. K. en W. ontsteltenis waar te nemen, toen wy daar .de aandacht vestigden op bet kennelijk in België gekoesterde voornemen, de regeling inzake de schrijfwijze volgens de vastgestelde woordenlijst niet onmiddellijk als verplicht in te voeren, maar om 'n overgangsperiode van een jaar in acht" te nemen. Dit is op een persconferentie over het spelling-onderwerp door de heer Kuypers, kabinetschef van de Bel gische minister van Openbaar On derwijs, verklaard. Op onze vraag, hoe men er hier tegenover stond, kregen wij een antwoord, dat blijk gal van stomme verbazing, ja, van ontsteltenis, dat er nu ook weer ten opzichte van het tijdstip, waarop de schrijfwijze volgens de woordenlijst de binden de kracht zal hebben, eenheid tus sen Nederland en België ontbreekt. Onbegrijpelijk scheen het, dat men in België, zonder dat omtrent dit punt nader overleg met Nederland was gepleegd, de zoeven weergege ven weg van het in acht nemen van een overgangsperiode zou inslaan. Irt elk geval staat onomstotelijk vast. dat in Nederland de regeling, gelijk ook op de Woensdag in Den Haag gehouden persconferentie is verklaard, met de dag van gisteren is ingegaan. (Advertentie I.M.) LIKDOORNS S "Weg met onhandige likdoomringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de p(jn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoommiddel van f. L35 be spaart U veel ellende. (Advertentie I.M.) mannen die „gezien" lijn, prefereren BRYLCREEM De verzorgdheid van uiterlijk hangt vooral af Uw haar. Brylcreem. volmaakte h&lrdress! geeft Uw haar een leve dige. natuurlijke glau voor heel de lange dat Brylcreem is geëmuf geerd. dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond. Uw haar vrij van roos. voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., B tanmore, England - Jacq. Mol W.V., Amsterdam (Van onze correspondent) PARIJS. Het unr der beslissing nadert en onder de druk van. de spanning verdwijnen de dubbelzinnigheden. Mendès-France heeft gisteren voor de verzamelde Kamercommissies een soort voorverslag aan het parle ment uitgebracht over de conferentie van Brussel en de teleurstellingen, die hem daar bereid zijn. Door te bewijzen, dat het voorstel der vijf on aanvaardbaar was het voorste), dat tenslotte een poging was, de E.D.G, voor hem te verzoeten sprak hij het onaanvaardbaar uit over het EJD.G.- verdrag. Een merkwaardig soort formalis me weerhoudt Mendès echter de EDG openlijk af te wijzen. De rege ring is geen partij in dit debat, zei hij, aangezien de regeringsvoorstel len in Brussel verworpen zijn. Maar het „loyale rapport", dat hij gisteren uitgebracht heeft, was, zoals Eenë Mayer na afloop zei, het meest bril jante requisitoir, dat tot nu toe tegen de EDG is afgestoken. Iets anders was ook niet te ver- (Van een onter redacteuren) DEN HAAG. De niet-katholieke werkgevers organisaties hebben in circulaires aan hun leden stelling genomen tegen het feit, dat de Algemene katholieke Werkgevers Vereniging 't crediet voor voorstellen tot belasting verlaging op haar naam heeft gesteld. In een brief aan hun leden, hebben deze organisaties medegedeeld, dat de voorstellen tot verlaging van inkom sten-belasting, vennootschaps-belasting, vermogens-belasting, motorrijtui gen-belasting en successie-belasting, waarvoor de kaihplieke werkgevers medewerking hebben gevraagd aart de KVP-Kamerleden, resultaat zyn van een onderzoek van alle werkgevers-organisaties gemeenschappelijk. Vóór dit onderzoek is afgesloten en het werk van de commissie is goedgekeurd door de gezamenlijke werkgevers-organisaties, beeft de Katholieke werk gevers-vereniging de essentie nlt de voorstellen van de commissie gehaaid en,deze als doelstelling voorgelegd aan de KVP-Kamerleden. Het rapport van de commissie van de gezamenlijke werkgevers-organi satie zou eerst op 1 September wor den afgesloten, en in de loop van September worden besproken in een gemeenschappelijke vergadering. Wel werd verwacht, dat het rapport alge meen zou worden goedgekeurd, maar ook over de wijze waarop men dan verder zal trachten deze voorstellen te verwezenlijken moest nog een be- fAdoerfentie 1M.) t Loopt gesmeerd GLEt* t/u, w°^ï.-n slissing worden genomen. De Algemene Katholieke Werkge vers-Organisatie heeft die besluiten echter niet afgewacht en heeft zich voortijdig tot de Kamerleden van de KVP gewend. Of het een van. deze KVP-Kamerleden is geweest, die de voorstellen daarna publiek heeft ge maakt op de AKWV zelf, is niet dui delijk, maar het doet er ook weinig toe, want de publicatie komt voor de volledige verantwoordelijkheid van de Alg. Katholieke Werkgevers Ver eniging, die in werkgeverskringen ook wel het crediet voor deze ogen schijnlijke spitsafbijterij heeft ge kregen. Andere werkgevers-vereni gingen hebben vele vragen van hun leden te verwerken gekregen om trent hun eigen activiteit ten behoeve van deze vorm van belasting-verla ging, die overigens in hoofdzaak is gericht op vermindering van lasten voor de hogere en hoogste inkomens groepen. Intussen sprak men in de kringen van andere werkgevers-organisaties tegen dat uit deze eenzijdige actie van de katholieke organisatie, een verstoring van de samenwerking tus sen deze organisaties is voortge vloeid. wachten. Mendès-France is nooit enthousiast voor de EDG geweest en zijn compromisvoorstel helde sterk naar eie tegenstanders van de EDG over. De weigering van de kant der vijf. dit gedrocht te aanvaarden, heeft hem verder terug geworpen op zijn uitgangspunt en misschien op zijn omgeving. Mendès-France heeft echter in en kele opzichten zijn positie duidelij ker gemaakt. Het verwerpen van de EDG, zei hij, regelt natuurlijk niet de Duitse kwestie. Het land zal zijn souvereiniteit moeten herkrijgen en aan een herbewapening van Duits land in een andere vorm zal niet te ontkomen zijn: de Angelsak sen eisen dat. In ieder geval weet het parlement nu, dat het. na de verwerping van de EDG, over de herbewapening van Duitsland zal moeten stemmen. Want Mendès-France heeft al meegedeeld, dat hij die stap eerst door het par lement zai laten ratificeren. Een halve verhelderingis daarmee be reikt: een halve, want men weet nu dus wat in de naaste toekomst aan de orde komt. Maar men weet nog niet of Mendès-France in het parle ment over die toekomst Zondag aan staande een uitspraak zal uitlokken. Het is nog altijd mogelijk, dat hij zich beperkt tot een stemming over de EDG. Maar aangezien een stem ming over de naakte herbewapening van Duitsland nog onzekerder is dan een EDG-votum. betekent het. dat de ondoorzichtigheid na Zondag zou blijven voortbestaan. Sommigen denken, dat Mendès- France dit juist wil. Hij zou de Duitse kwestie in twee étappes wil len afhandelen. Nadat een votum tegen de EDG het terrein leeg ge ruimd heeft, zou hij de Kamerleden enige tijd voor bezinning geven en. dan met het voorstel tot herbewape ning komen. Maar als dit voorstel dan weer wordt afgestemd? Dan staan wij voor een echt vacuum en hebben wij een situatie, die nog veel moeilijker is op te lossen. Want het verwerpen van de herbewapening van Duitsland raakt het hart van de NAVO en brengt een slag toe aan de Atlantische solidariteit. WASHINGTON. De firma Falr- chlid te Hagerstown, in Maryland, en de Fokkerfabriek in Amsterdam hebben bekend gemaakt, dat zij een tweemotorig lijnvlïegluig zullen gaan bmnven, dat de DC-3 zal vervangen. Het nieuwe type zal worden'voortbe wogen door „turbo-props"; straalmo toren, die propellers aandrijven. Het nieuwe type, dat de naam „F 27-Friendship" krijgt, zal in het bijzonder' geschikt zijn voor vervoer AMSTERDAM. De solo-hoboïst Haakon Stotijn, de plaatsvervan gend eerste hoboïst Kees van der Kraan cn de violist Lou Biljoen van het Concertgebouworkest heb ben. evenals de orkestbode J. v. d. Berg, thans schriftelijk van het Amerikaanse consulaat-generaal in de hoofdstad bericht ontvangen, dat zij de V.S. niet hinnen mogen ko men op grond van „Section 212 of the Immigration and Nationality Act", AMSTERDAM. Het lijkt er veel p, dat het Concertgebouworkest twee plaatsvervangers heeft gevon den voor de musici, die aan de tour nee door de V.S. niet mee kunnen doen. De remplacanten zijn een Weense en een Westduitse hoboist, waarmee de onderhandelingen in het eindstadium zijn gekomen. Zes PvdA-Kamerleden naar Joego-Slavië DEN HAAG. Op uitnodiging van de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Joegoslavische parlement zullen zes Kamerleden van dè Partij van de Arbeid, die persoon lijke belangstelling hebben voor de toestand in Joego-Slavië een bezoek aan dat land brengen. Het zijn de heren mr J. A. W. Bur ger. drs G. M. Nederhorst, F. J. Goed hart. J. Blom en C. Egas, leden van de Tweede Kamer, alsmede de heer P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Ka mer, Het bezoek dat ten. doel heeft in drukken over de situatie in Joego- Slavië op te doen, zal tien dagen du ren en op 5 September aanvangen. op korte en middelgrote afstand. De motoren zullen Rolls Royce-Dartmo- toren zijn. Over de fabricage daarvan in Amerika wordt onderhandeld. Krachtens de nieuwe overeenkomst met Fokker zai de Fairchiïd-maat- schapplj het recht hebben, de F-27 te bouwen en te verkopen op het Wes telijke halfrond, behalve in Brazilië. In dat land heeft Fokker een dochter maatschappij. De aankondiging werd gedaan, door de president-commissaris van de Fairchild, Richard S, Boutelle, op een lunch, aangeboden aan Frits Diepen, verkoopsdirecteur van de „Fokker". De heer Diepen keerde gisteren na een verblijf van een week in de Ver enigde Staten naar Nederland terug. Hij verklaarde, dat Fokker de twee eerste prototypes bouwt. Zij zullen in het a.s. voorjaar voor het eerst de lucht ingaan. EVANSTON (Reuter). Tot nieuwe voorzitters van de Assem blee van de Wereldraad van Ker ken zijn gekozen: Bisschop Henry Knox Sheriil uit New York, het hoofd van de Amerikaanse Epis copale Kerk: Aartsbisschop Michael, de Metropoliet van de Grieks-Or thodoxe Kerk in het bisdom Noord en Zuid-Amerika, met standplaats New York; rector John Baillie van „New College", een onderdeel van de universiteit van Edinburgh, bis schop Otto Dibefius, hoofd van het Evangelisch bisdom Berlijn. Brandenburg en voorzitter van de Evangelische Kerk in geheel Duits land; bisschop Santé Uberto Bar- bieri uit Buenos Aires, het hoofd van de Methodistische Kerk in Ar gentinië, Bolivia en TJrugay; Mar Thoma Juanon, de metropoliet van de Mar Thoma Syrische kerk in Malabar (Zuid-India); George K. A. Bell. bisschop van Chichester, ia tot erevoorzitter gekozen. De benoeming van een leek in het bestuur, zoals voorgesteld door ds Martin Niemoeller, is niet door gegaan. Naar verluidt had ds Nie moeller hiervoor dr Relnhold van Thadden-Trieglaff, hoofd van de Evangelische Kerkdag in Duitsland, op het oog. Alle zes voorzitters zijn met al gemene stemmen gekozen. O i (Van onze correspondent) LONDEN. De Brltee Admiraliteit heeft gisteravond een schatting ge publiceerd van de sterkte van de Russische vloot die volgens deze bereke ning in twee tot drie jaar tijd» bestaan zal uit ongeveer dertig kruisers, honderd vijf tig torpedoboten, duizend mijnenvegers, driehonderd escorteurs en vierduizend vliegtuigen. Geschat wordt, dat de Sowjet-Unie In W54 een bedrag van 120 mil Hoen gulden aan de vloot heeft besteed. De Britse verklaring vertelt voorts dat een aantal zeegaande onder zeeërs in het binnenland wordt gebouwd en dat de bouwtijd van onderzeeërs met een actie radius ven twintigduizend mijl zes maan den bedraagt. De bouwtijd van een kruiser van de Sverdlov,- klasse die in Engeland bij de vlootrevue yenheió van de kroning zou en kleinere schepen bij kunnen krij gen. Waarom de Britse Admiraliteit juist nu met deze publicatie komt, is niet bekend. Ai verleden jaar vestigde zowel de Britse minister van Marine als de Amerikaanse ad miraal Carney er de aandicht op, dat de Russische vloot bezig was, de een na grootste marine ter wërëia Ié worde», maar rot dusver zijn er van officiële zijde nog nooit dergelijke hog*- totaalcijfers gege ven. De organisator van de nieuw# Russische vloot ie admiraal Kuznet- sow, die sinds 1937 onafgebroken de leiding moet hebben gehad en die een persoonlijke vriend van Mo- lotow moet zijn. Het personeel van de Russische vloot wordt op 750.000 man geschat, waarvan er 270.000 op schepen zouden dienen. Onnodig te zeggen, dat aangenomen wordt, dat de Russische schepen met de mo dernste wapenen zijn uitgerust, waaronder tactische atoomwapens en bestuurbare raketten. De Britse marinebegroting voor 1954/55 geeft als totaal aan schepen in actieve dienst, in reserve, in aan bouw en in dienst voor oefeningen het cijfer van vijf slagschepen, 22 vliegdekschepen, 29 kruisers, acht grote destroyers van de Darine- kiasse, 82 destroyers en 194 fregat ten, De Amerikaanse vloot bezit als afweermiddel tegen vliegtuigen en onderzeeërs 36 „xleetcarriers", 86 „esccrtcartriers", 258 fregatten en 352 destroyers. HAMBURG- De voormalige leider van de communistische partij te Hamburg, Wilhelm Prinz, die na 39 maanden gevangenisstraf in Oost-Duitsland te hebben uitgezeten Dinsdag te Hamburg terugkeerde, heeft verklaard, dat hij zijn betrek kingen met de party, die bijna der tig jaar oud zijn, afbreekt. „De laarzen van de Russische ge heime politie en de Oostduitse communisten" hadden hem tot het besluit gebracht tot de democratie terug te keren. Prinz was tot 1951 leider van de Hamburgse communistische partij, Prinz zei. dat hij in Februari 1951 een uitnodiging kreeg voor een com mu nistische feestuurs ver ga der i n g te Loewenberg Brandenburg waar h\j door de Oostduitse veilig heidsdienst werd gearresteerd. De leider van de Westduitse com munistische partij, Max Reimann. had hem er van beschuldigd ge deelte lijk verantwoordelijk te zijn voor het gebrek aan succes van de partij in West-Du its land. Dc nachtelijke verhoren, die hij had moeten ondergaan, gingen alle ..lichamelijke en geestelijke kwel lingen" te boven, die hij in het na- zi-concentratiekamp Saehsenhausen had doorgemaakt. Men had hem en j vier andere vooraanstaande commu- f nisten tot de bekentenis willen dwingen te hebben gewerkt voor de Britse geheime dienst. DEN HAAG. Bij K.B. is met in gang van 6 October 1954 eervol ont heven van zijn functie van gouver neur van de Koninklijke Militaire Academie, de als zodanig tijdelijk benoemde brigade-generaal K. F. Puffius. van het wapen der infante rie. en is benoemd tot gouverneur luitenant-kolonel W. Kloppenburg, van de geqerale staf. Deze laatste is voor de tijd, dat hij de gouverneurs functie vervult benoemd tot kolonel bij het wapen der cavalerie, bij het regiment Huzaren van Bo.eel. Erepromotie Dirk Coster op 8 November in A^dam DELFT. De erepromotie van de letterkundige Dirk Coster uit Delft aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam zal geschieden op Maandag 8 November. Als promo tor tree-it pp prof. dr N. A. Don kersloot Een kind van Groningse drieling overleden GRONINGEN Woensdagavond is in het R.K. ziekenhuis te Gronin gen een van de gister geboren drie ling van het echtpaar Bonman-Ten Brink onverwacht overleden. NEW YORK. - De 1.243 piloten» va n de Amerikaanse burger lucht vaartmaatschappij American Airli nes hebben besloten de reeds 25 da gen durende staking te beëindigen Het tres, om pre* eies te zijn. Maan* dagavond toen de* se Jota werd ge* maakt. De bejaar de meneer, die in het zadel van d# zware politiemotor zit, is de eerwaar de keer dr. Ceof* frey Frands Fishen aartsbisschop van Canterburydia momenteel deeïM neemt aan de rent gaderingen van dSr Wereldraad de p Kerken in Evans- ton (V.S.) en tijf dens een bezoekt aan Chicago avet de politiemotoren de opmerking maakte: ,JZe lijken me niet erg com- jortabel' De speed- cops William Ba ron flinks) en Va lentine Kaslugs namen het niet* „Ga d'r eens op zitten" vroegen ze de eerwaarde heet Fisher. Waarop de ze moest toegeven, dat hij ongelijk had: ze zitten wel lekker. Maar op die motor rijden waagde de aarts bisschop toch maat niet! Bewonderaars van de filmster Victor Mature dienen te weten, dat hfj gaaj schelden van zijn vrouw. Zij beschul digt hem van „buitengewoon. grot« geestelijke wreedheid' wat te Holly wood in dergelijke affaires een. vage maar veei gebruikte kreet is. ZH vraagt aan Victor een „redelijke toe* lage" 22SS dollar per maand. In U'est-Beriyn reconstrueerde d« politie gisleren een zeer ingewlkkeirie botsing tussen een tram en een zartd- auto. Men zette de truck opnieuw o» de rails, mat, trok krijtlijnen, schikte schoof, berekende en zou net met het onderzoek beginnen toen er een tram om de hoek kwam en de wagen met een reuze klap aan degels reed. Dennis Massey. een Engelse pacht boer, won met een inzet van vijf kwartjes in een voetbalpool 750.000, Drnms heeft nog nomt in zijn leven gevoetbald en weet verder ook maar een schijntje van voetballen. De Oostenrijkse politie is een uit gebreide exportzwerdel op het spoor gekomen. Exporteurs krijgen daar re- geringspremies voor uitvoer van zgn. waardevolle goederen, berekend naar de uren arbeid, die in de fabricage van de goederen zijn. gaan zitten. Een. groep exporteurs stuurde dus waarde loze rommel over de grens, gaf op, dat het waardevolle goederen waren en incasseerde de premies. Op 26 September worden de bus- en fremtanoven in Londen voor tie vijfde maal na de oorlog verhoogd. De ex tra-opbrengsten van t 44.000 per jaar zullen gebruikt worden voor de sinds Januari J.l. verhoogde lonen van het bus- en treinpersoneel. De hond van de familie Miller In Johannesburg bracht Dinsdag een heel jong neger babi et je mee naar huis. Hij droeg het kmdje voorzichtig in zjjn bek en legde het neer voor de voeten »ÏV?, zepr verbaasde mevrouw "hier. Hex negertje is naar een zie kenhuis gebracht en maakt het goed Men neemt aan. dat de hond het kleintje c>p een nabijgelegen vuilnis belt heeft, aangetroffen, waar de moe- tier het moet hebben neergelegd ot» er maar var» af te zijn. Maar in Bristol (Eng.) ging het an ders. Mevrouw Valerie Cook vertelde haar kmderer Kelth <51 en Marline '41. dat zij er een broertje of een zusje zouden bijkrijger». Tevreden ging het duo bullen spelen, bieef uren_ liiu; ëii kWdm éindelijk opgewon den terug met een kinderwagen. „Hier is de nieuwe baby, mammie," zeiden ze ,,'t is een zusje". Ze hadden het mis Het was de 5-Jarige Nicholas Keaiy die een heel eind uit de buurt woonde Zijn moeder had de politie al gewaarschuwd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2