FRIESE RUNDVEESTAPEL UNIEK ECONOMISCH BEZIT VOOR NEDERLAND Fascinerend vuurwerk besloot de Vacantiefeesten Grondslag van grote industrie en export over gehele wereld KOERIERSIERS AGENDA De brand op het Duitse schip Tanga Slol-manifeslalie boeide tienduizenden DANSSCHOOL A. SCHILPERÖÖRD DANSLESSEN STENO TYPISTE Stammoeder s van naam i SraSÉfiÉiiiSISs Het Schone Ambacht weer geopend Havenarbeider veroordeeld tot een maand gevangenisstraf Burgerlijke Stand HET SPROOKJE IS UIT. Ballet-klasse bij SM „Centraal" Wie heeft iets verloren? SCHIEDAM disliliateursknecht INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN DANSSCHOOL SITTON IVoensdag September 1954 j ET beeld van vele Friese weiden wordt bepaald door fraaie en prachtig gebouwde, productieve en kostbare stamboefckoeieri, tel gen vaak uit een beroemd geslecht. De verkoopwaarde van deze dieren is van verschillende factoren afhankelijk lafstammingproductie, ex terieur, zoons en clochters> en varieert van f4000 tot f 10.000. De marktwaarde van een gewone goede koe loopt uiteen van f750 tot f 1000. (Van onze landbouwredacteur) REEDS jaren lang 2ijn de economische ambas sadeurs van Friesland, zijn prachtige, sterk gebouwde en hoog-productieve stamboekkoeien en -stieren over de wereld uitgezwermd. Bij tiendui zenden grazen zij in de «rei! ander van zeer vele landen. En in al die landen hebben zij een stuk reputatie en bekendheid opgebouwd voor Neder land in het algemeen en voor Friesland in het bij zonder. Het zwartbonte Friese rundvee zou niet een zo gewild exportproduct en belangrijke devie- zenbron zijn, ais het niet over bijzondere kwalitei ten besehikte, die het voor de veehouders in het buitenland tot een begeerd product maken. Er is waarschijnlijk in de hele wereld geen stuk platte land te vinden, waarop in de loop van een jaar zoveel buitenlanders kunnen worden aangetroffen als in Friesland en tijdens de jaarlijkse grote na- jaarskeuring te Leeuwarden is er geen stad in Nederland waar een 20 groot aantal vreemde talen wordt gesproken. Want het is niet overdreven de ze keuringen van het Friesch Rundvee-Stamboek een internationaal evenement op het gebied van de veehouderij te noemen. In de Friese rundvee stapel heeft Nederland een uniek economisch be zit, benijd en ongeëvenaard door andere landen. De Friese fokker is een vakman met een inter nationale naam. Vijf en zeventig jaar reeds is constant, en syste matisch aan de ontwikkeling van dit vakman schap en' het fokmateriaal gebouwd. Uiteraard, ook vóórdien werd in deze provincie rundvee ge fokt, en goed gefokt. Maar de grondslagen voor de vaste lijn, voor het systematisch fokken met stieren en koeien waarvan de afstamming in een soort burger lijke stand nauwkeurig en betrouwbaar werd geregistreerd, werden in 1879 gelegd in de herberg de „Drie Roemers" te Roordahuizum, waar toen 21 Friese veehouders het Friesch Rundvee-Stamboek oprichtten. Deze historische gebeurtenis zal het F.R.S. op 7, 8 en 9 September herdenken met een jubileum op de Wilhelminabaan te Leeuwarden. Huil DIE drie dagen zullen de Beste resultaten van 75 jaar fokkers- arbeid in de Frï e hoofdstad verza meld zijn; een collectie van honder den stuks geselecteerde koeien, stie ren en jongvee met 'n productiever mogen, uniformiteit, schoonheid van lijn e» bomv en in een aantal, zoals nog nimmer in Nederland cn wel licht zelfs 'op de wereld, bijeen is geweest. Symbool en grondslag van Prleslands economische kracht, van zijn internationaal bekende rundvee houderij, van zijn grote moderne zui velindustrie en van zijn exportwegen voor stamboekdieren en zuivelpro ducten, die naar alle landen ter we reld leiden. Het doel van stamboekfokkerij kan in simpele woorden worden weerge geven: Het fokken van koeien, die in de normale (dus niet een bijzon der verzorgde) bedrijfsvoering van een veehouder een zo groot moge lijke melkproductie met een boog vetgehalte geven en dat zoveel mo gelijk jaren volhouden. Maar zo sim pel als dit doel geformuleerd kar. worden, zo moeilijk is het bereiken er van. Inzicht en kennis HET fokken van hoogwaardig rundvee vereist een van vader op zoon overgeërfde ervaring, diep inzicht e.n grote kennis van de die ren en hun afstamming waarmee wordt gewerkt. Een hoge mate van „feeling" tevens en... geluk. Wie zal bv. uitmaken, hoe de factoren inzicht en geluk zich verhielden, toen een Groneman de hand legde op Frans I en toen de Gebrs. Ruyter OIdambstcr Adema I hun stil binnen leidden? Ongetwijfeld zagen deze be kwame fokkers iets meer in hun aan kopen, dan de fokkers die deze nog jenge stiertjes verkochten. Maar met geen schijn '*an zekerheid hebben zij de eerste paar jaar na de aankoop durven vermoeden, dat zü eigenaar waren geworden van n kapitaal dier, dat tot cn groot en beroemd stamvader zou uitgroeien. Maar overschat de macht van het geluk niet. evenals in het zakenleven is bet ook in de fokkerij slechts een bijkomstige factor, die alleen aan de staldeur klopt van de fokker wiens veestapel berust op het primaire fun dament van kwaliteit, kennis, inzicht, ervaring en liefhebberij. Alleen deze eigenschappen, aangevuld met een beetje geluk, maken het mogelijk kwaliteitsdieren te fokken, die tot de smalle top van het stamboek door dringen en met hun afstammelingen het niveau weten te handhaven en zo mogelijk hoger op te trekken. Vererving belangrijk nE belangrijkste biologische fac tor in de fokker»' is de stier, Ten eerste moeten in hem alle goede hoe danigheden verenigd zyn van r.ijn mannelijke en vrouwelijke voor ouders en een tweede (het belang rijkste) moet hij ever het vermogen beschikken die geërfde kwaliteiten door tc geven aan zijn nakomelin gen. Want de Achillespees van de fokkerij is de erving; een prach tige stier die afstamt van hoogwaar dige ouders en een mooie koe met een hoge productie zijn voor de fok kerij van geen waarde, wanneer zij deze eigenschappen niet overdragen 'aan hun nageslacht, vermits het doel -van de fokkerij is het instandhouden «en verhogen van een grote melk- en vetproductie. Wat echter, kan men zeggen, inte resseert ons een ..mooie" Koe en een ..mooie" stier, het gaal om de pro ductie van veel melk met een hoog vetgehalte. De zaak kan dus simpel gesteld worden: men paart een stier, (afkomstig van een moeder met hoge rpreductie aan een koe die vod melk •geeft en daarmee basta: want in die fichting voort fokkend krijgt men vanzelfsprekend stieren en koeien waar een gicte productie achter zit. Deze redenering lijkt logisch, maar een te grote logica brengt niet zel den een glimlach on bpt gelaat van de duivel. De inconsequentie is in het leven, óó1* rn de fokkerij, vaak van veel betekenis, omdat (schijn bare) inconsequentie menigmaal te maken heeft met verstand, met com- piomïssen, met geven en nemen en dus met resultaten. Geven en nemen ZO is het ook in de rundveefok- kery. Wie alléén op hoge en steeds maar hogere productie zou fokken, zou spoeciig degeneratiever- -clujnsclen in zijn veestapel zien op treden. Een koe kan 3lleen een hoge productie volhouden, wanneer zij bo vendien beschikt o%'er een goed en evenredig gebouwd lichaam, dat lichamelijke kracht (uithoudingsver mogen als men wil) en een sterke gezondheid verraad. En daarom mag dat uiterlijk, die bouw (het exte rieur, zegt de veehouder) onder geen bening verwaarloosd worden, door alleen maar de productie van de koe le stimuleren, want dan wordt het evenwicht, het compromis tussen lichamelijke bouw en productie ver broken. Vandaar dat een koe en stier met een goed exterieur van zoveel betekenis zyn. want die uiterlijke kentekenen rechtvaardigen de ver wachting. dat er productie achter het dier zal zitten- Maar ook dit is geen wet van Me den en Perzen: absolute zekerheden bestaan niet in de fokkerij, dP rijk is aan onvervulde verwachtingen en grote teleurstellingen. Mede omdat het presenteren op de keuring van een mooie, in goede conditie zijnde koe 01 stier de begrupeljjke trots 15 van de fokker, kan het voorkomen dal aan eon dier met een prachtig exterieur wel eens wat meer bete kenis wordt toegekend, dan het op grond van zijn productiegegevens toekomt Beroemde stamvaders BEROEMDE stamvaders heeft het Friese stierenheir in zijn midden gehad. De beroemdste is wei de in i934 geboren Adema 197, een stier die door zijn adellijke voorkomen en zijn buitengewone fokprestaties een legendarische naam heeft gekregen in de stamboekfokkerij. Bijna zeven jaar oud, heeft Adema in 1941 het bt.oemde hoofd voor olt.jd te ruste gelegd. Zijn dagen waren niet in ledigheid voorbij gegaan. 678 zoons en dochters liet hij, ingeschreven in het stamboek, achter. Maar daarmee had zijn invloed ■niet haar grens bereiktwant z\jn zoons en dochters zouden die zóver uitdragen, dat thans bij practisch alle Friese zwartbonte koeien en Adema197 De eminente stamvader vim Frieslands sïam- boekvee, Ade ma 197, werd op 9 Mei 1934 in ae stal van Simon „4tte Knol ie Hartwerd gebo ren, die hem in de zomer van 2939 verkocht aan J. N. Was senaar te Jel- suw, waar hij op 4 April 1941 overleed. In zijn jeugd hield Adema niet ten. uoile de belofte in van de beroemde stier, die hij geworden is. Meer dere malen heeft zijn fokker ern stig overwogen hem te verkopen, maar toch zag hij telkens weer iets in de stier (die een uitstekende stamboom achter zich had), dat hem van zijn plan weerhield. Pas tegen het eind van zijn tweede jaar begon Adema «is te groeien tot een toonbeeld van kracht en gratie. Zijn grote naam in het openbaar vestigde hij in Af ei 1939 op de centrale keuring in Leeu warden, waar hij ais een magneet aller belangstelling tot zich trok. stieren in meer of mindere mate het bloed van Adema 297 is terug te pin den. Naar de hoogste sport van de officiële stierenladderde onderschei ding preferent A, was Adema geste gen. Dat zijn twee beroemdste 'zoons (waardige opvolgers van hun vader), Keizer en Pojitjes Adema, ook deze stierentroon konden bestijgen op grond van de kwaliteiten, die Iran afstammelingen bleken te bezitten, bewijst welk een eminent fokdier Friesland i?z Adema 197 op de hoeve van J. N. Wassenaar te Jelsum heeft bezeten. Cijfers spreken A NDERE kopstukken van de laal- f ste tijd zijn Rudolf Jan en Roos jes Athleet, ook hun is het vaandel van preferent A uitgereikt. Met der gelijke en vele andere kwaliteitsdie- ren als voortrekkers aan de top'van de fokkerij, kan het resultaat, in de vorm van een hoger economisch ren dement van het boerenbedrijf niet uitblijven. Een vergelijking tussen een paar cijfers spreekt in dat op zicht meer dan woorden. In 1938 was de gemiddelde jaarproductie per koe in Ne derland reeds de hoogste ter wereld met 3540 kg en 3,3 pet vet. Vorig jaar bedroeg die ge middeld e productie per koe 3860 kg melk met 3.8 pet vet. In geld uitgedrukt betekent dit» dat de boeren bij de tegenwoor dige prijzen en omvang van de veestapel 150 millioen per jaar minder aan melkgeld zou den ontvangen, als deze pro ductieverhoging niet tot stand was gekomen. Nu komt een deel van deze toegenomen melkproductie stellig ook op rekening van de eveneens toe genomen ontwikkeling van de boer, van doelmatiger voeder methoden en betere veeverzor ging, maar het grootste aan deel hierin heeft toch ongetwij feld de fokkerij, die berust op het pionierswerk van de lei dinggevende groep fokkers. - Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co., Groenelaan 127. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D., Tujnlaan 80. Tel. 69290. Tentoonstelling; Stedelijk Museum: dagelijks 2—5 uur: „Het Schone Ambacht". Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dag en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur: City Lights. Mo no pole: 2, 7 en 9 uur: San- garee". Vandaag is de tentoonstelling „Het Schone Ambacht", die in het Stedelijk Museum wordt gehouden en die op last van het College van B. en W. gedurende de vacantiefees ten gesloten moest worden, weer geopend. Dagelijks kan men van 2 tot 5 uur deze unieke kunstnijver-l heid-expositie gaan bewonderen. De 43-jarige havenarbeider A. N. uit Rotterdam is vanmorgen door de Politierechter veroordeeld tol een maand gevangenisstraf. Aan zijn schuld was het te wijten, dat er in de avond Van de tiende April een hevige brand uitbrak aan boord van het Duitse stoomschip Tanga, dat op die Zaterdagavond in dc Hier- wehavcn lag gemeerd. - Om kwart voor tien 's avonds werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in ruim één van het Duitse schip, dat geladen was met o.m. het zeer brandbare cisal. Tot 's morgens half zes waren twaalf eenheden van de brandweer druk bezig om hgt snel om zich heen grijpende vuur meester te wor den. Zij konden echter niet ver' hinderen dat er een schade van naar schatting een half millioen .ontstond. Twee dagen later, op Dins dag, moest de brandweer nogmaals terugkeren in verband met broei ing van de lading. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand bracht aan het licht, dat de ha venarbeider N. met een brandende aansteker aan het zoeken was ge weest naar zijn tabaksdoos toen do ze uit zijn zak tussen de balen si sal was gegleden. In de dagvaar ding stond vermeld dat hij hoogst onachtzaam, onvoorzichtig en onna denkend had gehandeld en zodoende levensgevaar voor zijn mede-arbei ders en gevaar voor de lading had veroorzaakt. U wist toch, dat de lading hoogst brandbaar was?, vroeg de politierechter aan N. Hoe kwam u er dan in vredesnaam bij een aansteker te gebruiken? De man bleef het antwoord schul dig. De hoofdman van de Vrijwil- lige Brandweer, de heer A. I. Boon- ne, deelde als getuige mee dat er boven de lading waarschijnlijk door druk gassen hebben gehangen, die het vuur des te sneller om 2ich heen hebben doen grijpen. Hij wees er bovendien op, dat liet rookver bod in de haven zeer streng is. In zijn requisitoir merkte de Of ficier o.m. op. dat dit rookverbod in het belang van arbeiders cn goe deren ook zeer streng gehandhaafd dient te worden. Overtreding dient dan ook in het algemeen belang in dit geval met een gevangenis straf te worden bestraft. Hij eiste vervolgens een gevangenisstraf van twee maanden. Geboren: Bernardine G. L., d. van W. T, A. Nefkens en E. L. L. Evers. Overleden: G. J. de Roode, wed. van A. van den Bos, 77 jr. stellingspoorten gesloten en de mu ziek op de kermis verstomde. Het sprookje was uit Met vrolijke marsmuziek, rhythmische dansen en een knet terend, kleurrijk en knallend vuurwerk werden gisteravond de vacantiefeesten 1954 afgesloten. Een feest vol vreugde en onbezorgdheid, begunstig door stralend weer, behoorde tot het verleden. Tot de laatste druppel hebben de Schiedammers de vreugdebeker genuttigd, want tot de allerlaatste ogenblikken bleef het druk op de kermis. Met trots mag de Schiedamse Ge meenschap, de organisatie, die er voor heeft gezorgd, dat onze stad deze feestroes beleefde, op haar werk terugzien. Het was de af ge1 «oen weken weer eens anders dan anders; een ieder was in i vrolijke stemming en putte uit de bronnen van ver maak nieuwe energie en kracht om zich wederom voor een jaar vol toewijding aan de dagelijkse arbeid te zetten. Voor een jaar, want dan zijn er weer Vacantiefeesten Ver voor het aanvangsuur hadden zich reeds duizenden belangstellen den langs de Vlaardmgerdjjk en de dr Schaepmansingei geschaard om maar zeker te zijn van een goed plaatsje, teneinde de rhythmische dansen en het vuurwerk maar goed te kunnen zien. Tegen de tijd, dat met de uitvoering begonnen zou worden, groeide dc mensenzee tot enkele tienduizenden. Niemand zal spijt gehad hebben van zijn tocht Het was zijn eerste deelname aan een keuring sinds het begin van de periode, waarin hij van Waar schijnlijke belofte uttgegroeid was tot boeiende realiteitEen glorierijke fokperiode, die reeds in betrekkelijke stilte te Hart- werd was begonnen., zou nu ouder de algemene belangstelling van de Friese en Nederlandse zwart bonte fokkerij worden voortgezet. Hoe graat de waardevermeerde ring is, die Adema 197 aan de Ne derlandse rundveehouderij heeft toegevoegd, kan jammer genoeg niet exact worden weergegeven, want dit bedrag is op geen mil- lioenen guldens na uit te druk ken. naar dit feestterrein, want wat daar werd geboden dwong aller bewon dering af. Nadat het wachten bekort was door vrolijke marsmuziek, geprodu ceerd door twee stedelijke muziek gezelschappen, betraden de meisjes van de b.ajlctgroep van mej. N. Du- rang het grasgazon aan de dr Schaep- mansingel. In de felle stralenbun dels van o a. gekleurde spotlights hebben de dames enkele vrolijke dansen uitgevoerd. Een dankbaar applaus was een waardevolle belo ning voor hetgeen de executanten demonstreerden. Hoogtepunt van dit Vacantiefeest- slot was ongetwijfeld het vuurwerk. Steeds meer stuurt de S.G. dit kleu rige, knallende en sissende vuurfes- tijn naar een climax. Dachten we het vorige jaar. dat dit bereikt was: het tegendeel weid gisteravond bewezen want dit vuurwerk overtrof alle voorgaande uitvoeringen. Verrassen de effecten werden bereikt door rte kleurrijke vuurpijlen, die in alle mogelijke vormen m dc lucht e.x- ploideerden. Zeer knap waren de uitbeeldingen van de „jonglerende zeehond" en de ..twee jongens op de wip". Vliegende schotels, de pijl snelle telegraaf, spuitende fonteinen en vloeiende watei vallen boden een feeeriek schouwspel, waarvoor het publick zijn enthousiasme en verba zing niet kon onderdrukken. Een langdurig applaus was ook hier de beloning voor deze kleurrijke en faxemerende vuur-symphome; dat na de slotmanifestatie „S.G., een drachtig samenstrevend" knetterend en sputterend uiteenspatte. Het betekende officieus het slot van het Vacantiefeest. Officieel werd dit in de late avonduren voor het Beursgebouw gedaan, waar ÖBK de taptoe bJies. Maar daarmee werd dan ook definitief eon streep onder de feestrekening gezet. De Gordel van Licht werd gedoofd, de tentoon- Met ingang van het nieuwe school jaar is er aan de Schicdamsche Mu ziekschool „Centraal" een afdeling Balietkunst toegevoegd, welke on der persoonlijke leiding staat van de Balletdanseres-pacdagoge Lies- beth van Buul. Er wordt door haar onderricht gegeven aan groepjes van ten hoogste 15 personen. Vooral voor de. opvoeding van de kinderen mag de ballet-techniek van grote waarde genoemd worden, daar zij een harmonische ontwikkeling be vordert cn houdingsfouten coiri- gcert. Tevens komt deze kunstvorm tegemoet aan een natuurlijke be- hoete (ot lichaamsbeweging, welke vooral schoolgaande kinderen zo sterk gevoelen. De leiding der SMC heeft daarom gemeend, dat een der gelijke afdeling niet aan de school mag ontbreken. De verzorging van het muzikale gedeelte (begeleiding der lessen) berust m handen van de componisl-auteur Norbert Loeser. Tenslotte dient nog vermeld, dat het bestuur der S.M.C. is gewijzigd en voorlopig bestaat uit de heren: M. J. NieJ. J. Chr. Dubois, en J. van Buren 'arts.) terwijl de commissie van aanbeveling wordt gevormd door de heren: mr, H Snoep, W. H. F. Meijer (arts) en C. D. van Duyn (arts). Tc bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912 30 uur en 2—6 uur: Broodmes, vulpen, 2 portemonnaie's, jongensjasje, groen wind tack, autostcp Te bevragen bu de vinders: Zwarte hond, v. Troost, Voltastraat 29; persoonsbewijs, W. Bergkotte, Lange- Haven 110b: dricw.elig kinderfietsje. Visser. Marias'raat 125b: autosiep, V. Raadsen. Hogenbamveg 7,'lb: autoped met luchtbanden, M. v. Tricht. Raam 22/JO; kinderhoedje. L. Rjxoord. Lelie straat 41; kindermutsje. J. Mulders, van Riebeeckslraat 58: kindervestje, P. v Wassenaar. Noen d vest 37; 2 kinder- jasjes, L de Boef Rorenburgerpleiu J4b; km der vest je, T. Visser, van 's-Grax'en- zandeslraat 37a: gouden oorbel met banger. T. Hodes, Alex Numanstraat 14c. zilveren broche, de Bruin, Grof- baan 25/9; halsketting, R. V. d. Tempel, Lange Nlquwstraat 31b: bedrag aangcld. N. Gllle. Lekstraat 93: armband, G. Din- genouts. v, Bevercnstraat 23: heren zakhorloge. de Ruiter. Rijnstraat 13b (tuasen 1319 uujj, damesppadapuse Edjaars, Rijnstraat 17; rood kinderjasje, C. Spits Plesüaglaan 8a; vuipcn. G. de Jong, Willem Brouwerstraat 25a: 2 kof fersleutels, S. Padberg. L. Nieuwstraat na. 7b; zokmss. W. Beil. Boerebavelaan 70: ring met 4 sleutels. Middendorp, Rlmstrnat 7b; gietssleuteltje, C. v. d, Geer, Seringenhof 18: nikkelen rozen krans. Gudde, v. De verenstraat 3. Fantasierijke toeschouwers gaven alle uiteenspattende vuurpijlen een naam. De explosie, die once fotograaf op de gevoelige piaat vastlegde, werd de spinnekop genoemd. Oudjes van Delfshaven gaan een dagje uit Zestienhonderd Delfshavcnse oud jes en invaliden gaan morgen een dagje uit. Een lange karavaan van 38 bussen, 12 auto's een vrachtwa gen ilie de invalidenwagentjes mee- neemt en een rode kruis-auto zal morgenochtend om acht uur van het Bospolderplein vertrekken. De stoet gaat eerst naar Oud Val- kevecn waar geluncht wordt, dan naar Amsterdam waar de warme maaltijd wordt opgediend en ten slotte naar Schiphol. Men verwacht om half acht te arriveren aan de Heemraadssingel, waar vier muziek korpsen zullen wachten orr de ka ravaan feestelijk Delfshaven bin nen tc brengen. Om acht uur be reikt men het Bospolderplein weer. Het uitstapje wordt georganiseerd door de Z.A.C.-Delfshaven. Heden is kalm en rustig na een geduldig gedragen lijden van ons heengegaan onze lieve Moeder. Be huwd- en Grootmoeder. Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mevrouw GIJSBERTA JOSINA DE RAAD Wed. van de Heer Arend van den Bos in de ouderdom van 77 j. Uit aller naam: L, M, Sonne veld van den Bos F. W. Sonne veld G. N. van den Bos P. van den Bos Groeneweg Josje Schiedam, 31 Aug. 1954. Prins Mauritsstraat 12 b. De bijzetting in het fami liegraf op de Algemene Begraafplaats aan de Vlaardmgerdijk zal plaats hebben Vrijdag 3 Septem ber a.s. Vertrek.: van het sterfhuis te 2 uur. Gevraagd voor onmiddellijke indiensttreding een Br. no. S 193, bur. v. d. blad. Vanaf heden inschrijving. Lessen o.a. In Jive Bebob en Bumba. REMBRANDTLAAN 105 TEL. 67238 DAGELIJKS Warande 270 - Tel. 68211 Vanaf heden inschrijving LANGE HAVEN 121 Nederlands-Engels, 20 jaar. Vooropleiding 5-jarige H.B.S. A Goede kennis Engels-Frans. Brieven onder no. 1278, bureau van dit blad. Voor pastoto'8 naar K.. van Vu uren, Hoogstraat 106. teU 66720. In spoedgeval desge wenst in uu» klaar Tarief tot en met 15 woorden 0 65 Elke vijf woorden meer fU.2U Te koop qevrotaqd Te koop gevr. 5 W.L. hen nen. P. Mïjs, Domlaan 31. Schiedam. Te koop aaageb. Hardboard - Hardboard. Zo juist ontvangen grote partii hardboard in alle maten, te gen de laagste pryzen Grote keuze zachtboard. triplex, multiplex, eiken en beuken hout, ronde stokken enz Frans van Thienen, Broers- veld 123 Tel R97Ö9. Fotoyiafie Ontwikkelen eo afdrukken van ruifilm? runnen een dag Drogisterij en Fotohande' "Willebrand Rotterdamsedijk 405a, tel. 67848. Personeel qevr. Gevraagd, flinke zelfstandi ge dienstbode, goed met kin deren om kunnende gaan. Mevr. vao der Spek, Louise de Collignystraat 37. Gevraagd net meisje van 8 —2 en Vrijdags tot 5 uur. Mevr. v. Woerkom, L. Nieuw straat 39 b. Net meisje gevraagd voor de huishouding. Mevr. Teunis- sen. B.K. laan 33. Diversen Reparaties kunstgebitten Ook voor spoedgevallen Rot terdamsedijk 205, tel, 68021 Schiedam. Gothiek Huiskamer, best. uit fraai dressoir, met luifel, ta fel. 2 clubs en 4 stoelen, ^be kleding naar keuze, 415.—. Wilson, Gr. Visserijstr. Tfl 101, midden in de straat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1