MANDSJOERIJE fi fantastisch geloof in mechanisatie „Triton55-wrak is in drieën gebroken Florence Nightingale Generaal De Castries onverwacht in Parijs Kortenhorst: „Er moeten meer industriëlen in 't parlement Jego oorts Zaterdag 11 September 1954 door CLEMENT ATTLEE Sluier van onwetendheid gevaarlijker dan het „IJzeren Gordijn Collectief Eén zeug gekocht m elf varkens thuis gekregen WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK LEIDT TOT NIEUWE RADI0GIDS Vier slachtoffers van ramp naar laatste rustplaats Spaanse prelaat eist verbod protestantse propaganda Geheimzinnig waas rond aankomst Man die vrouw sloeg met hamer is een zenuwpatiënt Schip in nood bij de Kanaaleilanden Roulettespelers door politie verrast Minister Soenarj'o over Nw.Guinea Deens kabinet door crisis bedreigd \\I IJ brachten een kort bezoek aan Mandsjoerije in het Noordoosten van China. Hier is het centrum van de zware industrie. Om vijf uur opgestaan, vlogen wij van Pe king over de provincie Hoepeh. In het Westen zijn hoge ber gen en daar vandaan stroomden of liever gezegd kronkelden grote waterlopen, die in deze tijd van het jaar zo goed als droog zijn, naar de zee. De onmetelijke vlakte werd afgewisseld door bergen, die er van ons vlieg tuig niet anders uitzagen dan als tekens op een kaart. De vlakte was zelf tot de laatste meter in stroken, vermoedelijk pachtgrond, in cultuur ge bracht, terwijl er een onmete lijk aantal grote dorpen was. De Chinezen schijnen geen enkele zorg te hebben dat deze inmense be volking een druk op de middelen van bestaan kan uitoefenen. Zij hebben, een fantastisch geloof in mechanisa tie; men zou echter menen, dat de bij na op tuinieren ïykende wijze van bebouwen door de boeien niet veel verhoging van de productie toelaat. Zonder twijfel zou men met minder arbeid hetzelfde resultaat kunnen verkrijgen, maar dat lost het pro bleem niet op. Inmiddels schijnen de Chinezen vastbesloten te zijn zich te vermenigvuldigen. Moekden in Mandsjoerije bereikten wij omstreeks elf uur. Wü werden als gebruikelijk begroet door kinderen met boeketten en een grote verzame ling notabelen. Moekden beeft nu meer dan 2.400.000 inwoners en is sinds de bevrijding enorm gegroeid. Het was van 1931 tot 1945 in Japanse handen en toont nog veel tekenen van de bezetting. Vergeleken met Peking heeft Moekden 'n grijs aspect met iets van de gestrengheid van de industrie steden in Noord-Engeland. Het feit, dat het hard regende, maakte de ge lijkenis nog sterker. Het leek mij. dat de algemene levensstandaard kenne lijk lager was dan in Peking. De men sen zagen er ook niet zo aantrekkelijk uit als in het Zuiden. Het huisves tingsprobleem moet er schrikbarend zijn: ik moet mijn hulde brengen aan de energie waarmee het aangepakt wordt. woonblokken zijn By alle bewondering welke de Britse oppositie leider ondervond toen hy in Mandsjoerije zag wat het communistisch be wind tot stand had ge bracht, maakte een diepe ongerustheid zich van hem meester toen hjj tot de slotsom kwam dat aan de honderden millioenen inwoners van dit uitge strekte gebied net genoeg onderwijs wordt gegeven om hen in staat te stellen actieve werktuigen van het regiem te zijn. ge- meer personen: men moet dit echter I zijn. gingen naar beneden, terwijl hpziOn ir* VerPellïWtm* met. /te rif» ,-Iq ar\ Kolossale bouwd of in aanbouw. Vergeleken met onze maatstaven is de stan daard niet hoog; een ka mer en een keuken voor een familie van vijf of meer personen. bezien in vergelijking met de misera, beie lemen hutten waarin velen he den ten dage nog leven. De mensen waren zeer vriendelijk, in het bijzonder de kinderen, die uit de ramen leunden om ons de hand te kunnen schudden. Er is één ding dat speciale vermelding verdient: Moek den is erg koud in de winter, maar deze woonblokken waren centraal verwarmd door fornuizen, die een heel blok bedienen. De verwarming loopt door de stenen ondersteunen van het familiebed en wanneer men het aantal familieleden in aanmer king neemt, dat er 'n plaats in vindt, moet het er in de winter lekker be nauwd zijn. Dc woonblokken zijn alle voorzien van electriseh licht en gas, maar ze hebben gemeenschappelijke badvertrekken. n IJ wijze van contrast reden wij een 25 kilometer de stad uit, naar een landbouwbedrijf, dat vier jaar lang in coöperatie was be bouwd, maar dat nu collectief was. Er waren 160 families in het dorp: waarvan cr 130 op het collectieve landbouwbedrijf woonden. De indi viduele boeren schenen in goede verstandhouding met de anderen samen te leven. Wij werden ont haald op thee en massa's statistie ken, die lieten zien wat voor voort gang er was gemaakt sinds landheer onteigend en het land onder de arbeiders verdeeld was Terwijl het merendeel van de grond collectief bebouwd werd, bezaten de leden daarnaast individuele stukjes voor tuinbouw en hadden zij hun eigen varkens en kippen. De cijfers toonden grote vooruitgang aan en de plaats scheen welvarend. De hui zen waren heel aardig, meestal twee kamers en een kleine keuken; ze schenen meer persoonlijke bezit tingen te bevatten dan de arbei derswoningen In de stad. Het hoogtepunt was de kleuter school. met allerliefste kinderen die zongen ert dansten. Chinese kin deren zijn bijzonder innemend: twee kleine meisjes grepen mij bij de hand en vergezelden mij door het dorp. Tk twijfel er niet aan. dat dit een ..show place" was. maar het liet stellig zien wat gedaan kan worden Ik vernam dat er in dit gebied heel wat coöperaties waren. Tk ben mening dat er geen twijfel kan be staan. dat met de afschaffing van het grootgrondbezit het lot der boe ren verbeterd is. Ttaar A mar "H E morgen na onze aankomst namen wij een zeer eoed inge- richae trein naar Ansland, waar grote ijzer- en staalfabrieken zijn. Ik ben technisch niet bevoegd om commentaar te geven over de.effi ciency van het bedrijf; de cijfers schijnen een geringere productivi teit aan te tonen dan de onze. Men moet echter bedenken, dat in dit eehple gebied gevochten en geplun derd is en dat de fabrieken opnieuw opgericht moesten worden. Wy zagen een bewonderenswaar dige kin der bewaarplaats, prachtig schoon en goed georganiseerd, maar het was kennelijk voor de kinderen van de geprivilegieerde klassen. Wij zagen ook een sanatorium, dat een eindje van de stad af lag. ieder opzicht biizonder fraai, maar ik vernam dat de meeste patiënten kantoor- en administratief werk ver richten, Wij zagen ook een andere, minder fraaie kleuterschool, waar de vaders juist kwamen om de kin deren mee naar huls te nemen. De genen. met wie wij spraken hadden allen een betrekking bij een over heidsinstelling. Ik had het onpret tige gevoel dat hier. zowel als el ders, de eigenlijke handarbeiders er niet erg aan de pas kwamen. Er waren ook tal van boerenhuizen, die door de Japanners gebouwd waren, maar deze waren voor de technici en de administrateurs. Er was hier in het Noorden meer ge wapende politie te zien dan in Pe king: vragen daarover werden niet op or ijs gesteld. Op Zondagmorgen vlo een wij naar Nansjan. een zeer grote mijn- stad van fiöft 000 inwoners, Miin GESJANG MING-SJAN J „model-arbeider" be groette Clement Attlee har telijk bij het bezoek van de Britse La bourde legatie aan de staalstad AnsHan S» Mandsjoerije. Achter de lei der van de Britse delegatie ziet men Aneurin Bcvan. de overigen de badinrichtingen en de can tines boven de grond bezich tigden, Er kan geen twijfel aan bestaan dat dit gebied in de Chinese economie steeds belangrijker zal worden! Onwetendheid \X7 IJ kregen een officieel diner vv in het recreatiehuis met alle functionarissen van de stad. van de vakverenigingen cn van de partij. Gedurende de maaltijd werd door Aneurin Be van een instructieve discussie over de bibliotheek ge opend. Hij vroeg waarom bepaalde werken, die toch in alle talen wa ren vertaald, niet aanwezig waren. Het antwoord was, dat de arbeiders zulke boeken niet wensten. Verder gevraagd over boeken door Kro- potkin (Russisch anarchist red.) en andere vermaarde schrijvers uit het verleden, was het antwoord, dat er geen vraag naar was. Bij verdere aandrang werd gezegd, dat deze boeken niet geschikt waven om door arbeiders gelezen te worden. Wij voerden aan. dat dit de koers was die door reactionnaire regeringen in het verleden werd gevolgd en zeiden hun, dat, als de Russische arbeiders niet in staat ivaren geweest te lezen en voor zich zelf na te denken, de Rus sische revolutie heel goed bij haar geboorte had kunnen worden ge worgd. Zij kwamen hier gans niet van onder de indruk; zij zou- den wel uitmaken wat voor de arbeiders geschikt was. Deze verkondiging, door de devote aanhangers van de veronderstelde linkerzijde, van typische sentimen ten van reactionnaire regeerders en hogepriesters door de eeuwen, been, was niet zonder grappige kanten; maar het had ook zijn ernstige zijde. Over deze enorme uitgestrektheid, van de Elbe tot aan de Chinese zee, wordt aan de arbeiders niet toegestaan om voor ïichzelf te den ken. Boeken, die hen er toe kunnen brengen, mogen zelfs niet worden gedrukt. Het ..Gordijn der Onwe tendheid" is dichter en gevaarlijker dan het IJzeren Godrijn. Aan deze honderden millioenen BOLSWARD. Een landbouwer uit Ter wou de kocht op de veemarkt te Sneek een zeug. Het die/ zou door een expediteur aan de boerderij te Terwoude worden afgeleverd en de landbouwer keek derhalve met onge duld naar de vrachtrijder uit. Toen de auto bij de hoeve aankwam, kwa men er tot verbazing van de land bouwer niet één, maar elf varkens uit het voertuig en alle elf mocht hij 2ijn eigendom noemen. De zeug had namelijk onderweg van Sneek naar Terwoude het leven geschonken aan tien mollige biggetjes. uuimiiumi;a'iua gü uehi: t!i;i uif ti:ii iiiiiiiuiti g tttir1 m ongeletterden zal nefc genoeg on derwijs worden gegeven om hen in ctaat te stellen actieve werktuigen van de grote leuze „produceer meer" te zijn, maar voor het overige zul len zij alleen horeii met de oren en zien met de ogen van hun meesters. (Nadruk, ook in gedeelten, verbodenj (Advertentie l.MJ Een uitvoerig onderzoek, verricht door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) in opdracht van de VARA, heeft opmerkelijke dingen aan het licht gebracht. Opmerkingen en wensen van VARA-leden, reeds in afdelingsvergaderingen naar voren gebracht, kregen hiermee de wetenschappelijke vorm en bevestiging. De resultaten van dit onderzoek gaven de doorslag bij de totstandkoming van een nieuw programmablad, dat thans geheel is afgestemd op de luistergewoonten van de Nederlandse luisteraar. De Radiogids is nu nieuw, is nu anders, is nu beter. Méér foto's en gezellige nieuwtjes omtrent uitvoerenden en medewerkers, geen. verdoezeling meer van de populaire programma's der andere Omroepver enigingen, duidelijker! U vindt onmiddellijk wat U het meest interesseert. De VARA bracht reeds vele graaggehoorde radioprogramma's als „ïn Holland Staat Een Huis", het Aetherforum, de Showboat, hoorspelen en concerten. De VARA brengt nu ook het programmablad dat de Neder landse luiste, aar „op het lijf werd geschreven". Koop er eens een bij kiosk of boekhandel of vraag een gratis nummer rechtstreeks bij de VARA (postbus 175. Hilversum). U zult dan zelf zien, dat de nieuwe Radiogids ook het best bij Uw luistergewoonten past en dat de nieuwe Radiogids met één slag hèt programmablad werd, óók voor U! Als het programmablad U bevalt en U wordt Hd-abonné, dan kunt U óók meedingen, in een wed strijd, naar prachtige prijzen! SHANNON. Het wrak van de KLM-Super-Constellation „Triton" is door de stormen, die Woensdag en Donderdag hebben gewoed, in drieën gebroken en over een korte afstand stroomafwaarts gevoerd. Deze stormen hebben de pogingen van de bergingsdeskundigen om door het inbrengen van luchtballonnen de neergestorte machine drijvende te houden, onderbro ken. De bergingswerkzaamheden zijn Vrijdag voortgezet, maar tengevolge van de situatie waarin de „Triton" thans verkeert zullen de plannen enigs zins gewijzigd moeten worden. DEN HAAG De Spaanse Aarts bisschop van Sevilla, kardinaal Se- gura, eist opnieuw, in een herder lijk schrijven, dat de „Protestantse propaganda" in Spanje zal worden verboden. In dit herderlijk schrij ven wordt opgemerkt: „Deze Protes tantse propaganda heeft de laatste tij'd verontrustende vormen aangeno men en is daardoor tot een groot gevaar voor ons geloof en voor on ze moraal geworden. Er is een soort van Protestants regionaal congres in voorbereiding. Dat is onwettig en het dient door de betreffende over heidsorganen verboden te worden," {Advertentie f-M.) pEen uitzonderlijk vrouwenleven Honderd Jaar geleden zette een Engelse vrouw voet aan land In Turkjje. om er de verpleging te organiseren van bet door ziekte en ontberingen vernietigde Engelse expedltieleger op de Krim. werd een nationale heldin, een gestalte, die wereldfaam verwierf. De legende maakte haar al tijdens haar leven tot de Vrouw met de Lamp, de aanbeden Engel der Soldaten. Dat is het, wat ook u van haar weet. Maar zij was niet de lieve barmhartige vrouw uit het sprookje. ZE WAS VEEL v, GROTER. Staalhard, onverzette- Rfk. Een vrouwelijke tiran, die omwille van haar idealen haar trouwste medewerkers genadeloos fc de dood Indreef. Wilt u haar werkelijke leven leren kennen en al haar onsterfelijke grootheid, leest dan in LÏBELLE de rijk geïllustreerde vervolg-serle, aan haar «Are gestalte gewijd. ...staalhard onveraettelyk In betnummer van 18 September verschijnt de eerste aflevering, tegelijk met de schokkende re portage: De wereld, heeft honger. (Van onze Pa rij se redactie) PARIJS. Generaal Christian de Castries de ongelukkige verdedi ger van Dien Bien Phoe, is gister- Advertentie l.M.) Bret niet langer voor de rraal- Tuchtlgo motten nu O volop geMlTINteeerde mot vrije vrol kunt kopen V AMSTERDAM. De poging tot doodslag, waarvan de 62-jarige Am sterdamse cantinehouder N. S. uit de Nova Zembiastraat sedert Donder dagochtend werd verdacht, is tot klaarheid gekomen. In overspannen toestand is de da der, die aan een zenuwoverspanning lijdt. Donderdagavond vlak bij zijn. woning door de recherche aangehou den en na een kort verhoor, waarbij hij een bekentenis aflegde, overge bracht naar paviljoen 3 van het Wil- hel mi nagasthuis. Donderdagochtend hoorde een buurvrouw enig lawaai en zag zij de cantinehouder ijlings zijn woning ver laten. In bewusteloze toestand werd even later de vrouw gevonden. Haar was met een hamer een klap op de schedel toegebracht. Zij werd in le vensgevaarlijke toestand naar het "Wilhelminagasthuis gebracht. Ze bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen en werd dezelfde middag geopereerd. Ze is nog steeds bewusteloos en in levensgevaar. SCHEVENINGEN RADIO. Ter hoogte van het Britse eiland Aider- ney, een der Normandische eilan den, is het s.s. „Island Commodore" in nood komen te verkeren, door dat het roer niet meer werkte. Het schip werd op sleeptouw genomen door de „Silver Commodore", die la ter seinde nog hulp nodig te heb ben. omdat het schip, dat op sleep touw was genomen, niet vooruit kwam. Nadat een reddingboot tor plaatse was gearriveerd, werd dit verzoek om hulp ingetrokken. KOKTENHOEF. Terwijl een twintigtal spelers het verboden rou lettespel beoefende, heeft 'de rijks politie, onverwacht, kort na het mid dernachtelijk uur, een inval gedaan in een zomerhuisje aan het Molen eind te Kortenhoef, Tegen de bank houder, een Amsterdammer, en de spelers werd proces-verba al opge- maakt. Een groot geldbedrag en de roulette werden in beslag genomen. De Shannon was Vrijdagmorgen kalm en het bergingswerk, dat ver richt werd door een aantal motor boten rond bet wrak, verliep vlot. Een Nederlands expert heeft meege deeld, dat het getij in de Shannon Zondag, Maandag en Dinsdag gunstig voor het bergingswerk zal zijn. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten het wrak in drie dagen kunnen lichten. Maar als we nog zo'n storm krijgen als Woensdag zullen al onze plannen in de war raken." Kapitein Carl J. Rupplin, chef van de commissie van onderzoek van de KLM heeft meegedeeld, dat het voor stuk en de vrachtruimte van het middenstuk zijn afgebroken. Ook het staartstuk is afgebroken. Volgens zijn zeggen is de vrachtruimte voor in het toestel nog geheel in tact. Maar hij wist niet of het achterstuk onbe schadigd was. Vier slachtoffers van het ongeluk met de „Triton" zijn gisteren naar hun laatste rustplaats gebracht. Op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J, A. Brongers, in leven hoofd van de persdienst van de Bataafse Petroleummaatschappij. Op „Zorgvlied" te Amsterdam werd de eerste steward W. van Buren be graven, die twee dagen voordat hij bij het vliegveld Shannon de dood vond, samen met commodore Viruly nog aanwezig was bij de crematie van de derde vlieger van de ,3onte- koe" R. M. T. Meyers. Te Driehuis- West erveld heeft de crematie plaats gevonden van prof. dr W. Kouwe- naar en zyn echtgenote. mevr. C. H- Kouwenaar-Engels. Voor alle vier droeve plechtigheden was de belang- collega'x, die experts op dit gebïedstelling enorm groot. {Advertentie f.Af.) Zó boeiend is nu P 4 O R A M.4 DEN HAAG. Tijdens een door de Yier werkgeversverbonden aangebo den lunch, waarmee het industrie- bezoek van de parlementsleden werd besloten, heeft dr L, G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, uiting gegeyen aan zijn bewondering voor wat door de Nederlandse indus trie in de iaatete jaren is bereikt. Dr Kortenhorst stelde de vraag, waf er gedaan moet worden om bedrijfs- Het parlementaire stelsel kan niet leven en parlement dichter bij elkaar behoorlyk werken, als het slechts bij te brengen. Hij meende, dat meer in- tijd en wijle de belangstelling heeft- dustriélen bereid moeten zyn, zich Het ligt in het voornemen van de re- candidaat te stellen voor het Kamer- gering, een poging te ondernemen tot lidmaatschap. Landbouw, midden- uitbreiding van de kamers. Er komt stand en arbeiders zijn in de Kamers dus plaats. Wil de Benelux slagen, vertegenwoordigd, de industrie niet. dan mag naar de mening van de ka- Alleen de VVD heeft naast een tnid- merpraes.es de industrie niet war denstander ook een industrieel afge-. den gemist in een parlementaire Be- vaardigd. nelux-adviesraad. ochtend onder de grootste geheim zinnigheid in Parjjs gearriveerd. De generaal blyft slechts enkele dagen in Frankrijk. Hoewel velen hadden vermoed, dat De Castries, die een week geleden uit communistische krijgsgevangenschap in Noord-Indo- Chtna werd ontslagen, nog voor het einde van deze week thuis zou komen, arriveerde het lijn vliegtuig van Saigon zó vroeg op Orly, dat niemand aanwezig was. Ook mevrouw De Castries niet, die drie kwartier later haastig in een taxi het vliegveld op kwam stuiven. Na een dag, die gevuld was met lange, snelle achtcrvolgingspo- gingen van Franse cn buitenlandse journalisten, teneinde ergens de ge neraal te spreken te krijgen, zijn tenslotte enkele gegevens uitgelekt. Over enige dagen gaat generaal De Castries terug naar Hanoi om dan over ongeveer veertien dagen zijn officiële intocht in de Franse hoofd stad to maken. Dit keer zal het verblijf van drie of vier dagen zich beperken tot een gesprek met pre mier Mendès-France en met enke le andere autoriteiten en een korte vacantie met zijn echtgenote. De achtervolging in. een serie au to's door een. groot deel van Pa rijs eindigde tenslotte bij het appar tement van een kennis van De Castries aan de voet van de Eiffel- toren. Daar herkenden echter vele journalisten de generaal, die in bur ger gekleed was en. een enorme zonnebril droeg, niet. KARATSJÏ. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soenarjo, heeft Vrijdagavond op een persconferentie te Karatsji, op door reis naar New York, verklaard, dat hij de kwestie Nicttw-Guinea in de Algemene Vergadering der VN ter sprake hoopt te brengen en. dat zijn regering Pakistan en vele andere landen om steun heeft verzocht. „In dien Nederland het debat in de VN boycot, zal het de toestand niet ver beteren.", zo voegde hij hieraan toe, KOPENHAGEN. Voor de eerste maai sedert haar optreden vorig jaar bevindt de sociaal-democratische Deense minderheidsregering zich in gev3ar tengevolge van de momenteel heersende economische crisis. Van daag of morgen zuilen de conserva tieven en de liberaal-agrariërs, die zich categorisch verzet hebben tegen het deze week door minister Hedtoft ingediende economische noodpro- gram, een motie van wantrouwen in het parlement ter tafel moeten bren gen. Het voortbestaan van de regering zal dan afhangen van de houding der veertien radicale afgevaardigden. Men verwacht in politieke kringen te Kopenhagen, dat deze radicalen de socialisten zullen helpen om de crisis te boven te komen DE ongekroonde koning van Net kleine Italiaanse badplaatsje waar ik dit schrijfheet Jego. Hij i* drie jaar oud en verreweg de lief lijkste vermomming van Satan ate mij ooit onder ogen kwam. Letter» lijk niemand kan aan gijn charmes weerstand bieden, want hij combi neert vritblond haar met een don kerbruine huid. heeft een elegant klein neusje en kijkt de wereld aan met de vermaarde Italiaanse choco- iade-pastilles. De hele plaats galmt van zijn naam: ,Jego.... Jego.... Jego. trant iedereen wil een persoonlijk lachje van hem, zoats men een hand tekening vraagt aan een beroema- heid. Hij blijkt er niet scheutig mee, maar zijn, pa neemt het hem meestal uit de hand, want hij is een stra lende handelsman uit Rome, die eens uoor zaken Amsterdam bezocht en zijn daaruit overgehouden kennis van onze mooie taal demonstreert, door mij elke morgen op het strand toe te voegen: „Goede mor ken, lieve heer" Jego zegt minder. Als hij tn net zand voor me komt staan, hoor ik alleen het woordje „bonbino" van hem. Hij doet er een glimlach bij, waarvan hij weet dat het harde va luta is. want hij trekt hem onmid dellijk* weer gierig in, als ik een pepermunt heb uitgekeerd. Tot de volgende negeert hij me dan net als op straat. Want wat dat laatste aangaat, heeft hij iets van de dron ken mUlionnair in City Lights" hij herkent me alléén als h\j naakt is. „JegoJego Een paar meter verder zitten re al met de snoepzakjes klaar. Hij trip pelt er blasé heen en ik zie hem pas weer terug, als hy, bij wijze yan tijd verdrijf, zijn zandemmertje komt ledigen in myre boek, waarbij hij een duivels knetterlachje -uitstoot. „Maar Jego Eigenljjk is het de eenvoudigste oplossing van een probleem dat me al een tijd kweltwant wat moet een mens in vredesnaam lezen op het strand? De plastic fiction met de wulpse plaatjes buitenop vind ik te grimmig voor het vacantieparadijs, bij een gewone, recht op en nedere detective kan ik maar niet laten, na één hoofdstuk achterin, te gaan kij ken of mijn verdenking juist is en de echte letteren verkleuren in de zon, als mensenhaar. Multatuli is hier net een koppige hcodandertwijzer die zijn geklede jas aanhoudt in zee en Schopenhauer, boven wie mijn Engelse buurman aldoor in slaap volt. doet aan als een zwarte timmerman, die je telkens aan je plaats komt vastnagelen en dan en passant even mompelt dat je de trein vaar huis wel missen zult, Goethe lijkt nog het britikbaarst helder water in een aarden kruik, maar op den duur toch ook een beet je een gigantische plafondengelbij wie je soms oneerbiedig denkt: „Wat zou jij een zeur zijn als je geen genie was." „Bonbino," komt Jego declareren. Als hij hem binnen heeft, gaat hij eerst een zonnende meneer een glas koud water in het kruis gieten en vervolgens een- klein -meisje pesten, door haar zó vaak haar pop af te nemen, dat zelfs het geduld van zyrt stralende pa even kapseist en twee klappen voor zijn dwergachtig bad- broekje hem brengen tot een vol strekt ongemeend huiitje van vijf seconden. Als het uitgestorven is, gaat hij eens rustig zitten rondkij ken, wat er nu nog voor hem te ver buigen valt. Die pop niet meer dat hebben ze dóórmaar dat klei ne jochie met de bril? Hij is het zoetste ventje van het hele strand en hij speelt, élke dag maar. weer. met drie knikkers die de beeltenissen van beroemde Ita liaanse vrielrenners bevatten. Zolang de zon aan de hemel staat, hoor je hem ergens roepen: „CoppiCop- piCoppi-mant daarmee voert hij rijn uitverkoren stuiter aan. Op zijn bitletjes in het zand geze ten, Icijkt Jego enige ryd een beetje loens toe. Dan staat hij op, letterlijk en figuurlijk om te stelen, want hij pakt de Coppi-knikker en icerpt deze met een h'mniklachje in de branding. Het is een misdaad zonder fouten. Het zoete brilletje stort zich huilend op hem en fcrygt even later dan ook een paar ferme tikken van een vriendelijke meneer, mant Jego heeft zijn jamwrinstallaiie aangezet en visueel gesproken, behoort hij uit eenmaal tot de Zondagskinderen die altijd gelijk hebben. „Jego.... Jego De snoepzakjes lokken aan alle kanten en hij gaat maar weer eens proeven- Onzegbaar sip staat het brillejongetje in de branding en staart naar de zee die zijn held mee voert naar verre, onbekende stran den KRONKEL HELSINKI De regeringen van Finland, de Verenigde Stalen. Frank rijk en Groot-Brittannië hebben be sloten haar wederzijdse gezantschap pen te verheffen tot ambassades. Geïnspireerd door de stoomwals heeft een Duitse uitvin der een strijkijzer ontworpen, dat zich. op een beetje an dere manier Iaat voortbewegen dart het gewone. Het „rol-strijkijzer" is electriseh en de uitvinder beweert, dat het net zo goed is als het stan daardtype strijk ijzer en dnt het bo vendien reel ge makkelijker in het gebruik is. De moeilijkheid is a2- leen dat hy nog geen fabrikant heeft kunnen vinden die het geval in pro ductie tril nemen. Dat loopt dits nog ntet zo op rolletjes als de uitvinding -elf. De 19-jarige Annelies von Metselt uit Bennekom beeft een prijs van 50 dollar gewonnen van een Amerikaans dagblad, dat een internationale wed- 'ilrijd voor modete koningen had uit geschreven. De japon van Annebes was ecu van de dertig uitverkoren tekeningen die gekozen werden uit tienduizenden .inzendingen. Ze dingt nu mee naar een van óe drie grote prijzen, die het blad verder ter be schikking heeft gesteld. De Zweedse FTT krijgt hoofdpijn van de Invasie van reclamefolders waarmee Nederlandse bloembollenex porteurs het land overstromen, precies 2000 zakken znct in totaal anderhalf millioen folders moeten verspreid wor den. De Zweden hebben het werk en de Nederlandse PTT krijgt over eenkomstig de regels van bet inter nationale postverkeer de duiten, Deskundigen van de Britse vereni ging ter bevordering van de weten schap hebben een. diepgaand onder zoek ingesteld naar linkshandigheid, In hun studie sommen d« geleerden de meest krasse voorbeetdon op enten- slotte komen ze tot de conclusie, dat ze....géén x-crklarmg kunnen geven van bet verschijnsel. Een Romemse geleerde was iets positiever toen hij iets vertelde over tweelingen. Als U tweelingen hebt, zei hij. is er 75 procent kans, dat er in Uw familie al eerder tweelingen zijn geweest. Er is verder 50 procent kans. dat de tweelingen voorkomen in de familie van de vrouw, tegen 25 procent, dat zij zich in de familie van de man voordoen. Er komen meer tweelingen voor in Europa dan m Amerika en meer bij het zwarte tas dan bü het blanke. Een van de beruchtste bandieten van Italië, de 30-jaxJge Sardinier Tuigt Dejana. die zeven maanden geleden uit de'gevangenis ontsnapte, is over meesterd door drie politiemannen, die zich uitgaven voor journalisten dié een verhaal over da bandiet wilden schrij ven, Toe maar, en de Jour na listen "maar een slechte naam krijgen, in de onder wereld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2