TSSVSCQ" C D Waar eens een klooster stond 3 (Dmjsm AGENDA KORFBAL Geen gelukkige start voor de Succes-twaalftallen AAN BROERSVEST KOMEN FLATS GEHEEL GRATIS KOPEN Schiedams lager voetbal Dertien terrein-afkeuringen, en matige resultaten D.H.S.-Gcluksvogels 8-1 Martinit en DOK delen (1-1) Demos verliest van DiUetant (0-4) HBSS verloor weer Burgerlijke Stand ,,De Studievrienden" in hof van Cyrene Kunst na Arbeid speelde in het Volksgebouw Hij verkoos de vrijheid In Musis: De stoel van de Koning Koffie meegenomen DRZ toont dat het in KNVB thuis hoort Eerste filmavond van CJMV SCV ..De Postduif" Esperanto wint veld Esperanto agenda Duiker werkt in de Lange Haven Verhit dispuut Vreemde zwaan in de bijt Fiets verduisterd Kunst door oefening brengt toneel SCHIEDAM 3 DAGEN GEHEEL GRATIS TE KOPEN BESTEDE BEDRAG IN CONTANTEN TERUG HERENMODEMAGAZIJN ff Maandag 13 September 1954 SCHIEDAM. Het is geen bijster gelukkige flag geweest voor bet lager voetbal In Schiedam. De regenval van Zondagnacht had nogal wat afkeuringen op haar geweten, t.w, SVDFWRoga, SFCIJrsus en RYVBSingelkwartier. Het terrein aan de Boshoek was in de ochtenduren nog wel nat, doch in de namiddag was het geheel opgedroogd en zon uitnemend bespeelbaar geweest zijn. Van de Schiedamse verenigingen, welke buiten de reserve-afdeling spelen, is alleen W. F, er in geslaagd een ruime overwinning te boeken; Demos, Schiedam en Schiedamse Boys verloren, terwijl Martinit tegen DOK gelijk speelde. Een karige buit dus. 3 punten uit 5 wedstrijden. In de reserve-afdelingen moesten 10 wedstrijden wegens afkeuringen vervallen terwijl slechts 2 Schie damse elftallen «en overwinning konden boeken, t.w, Demos 2—EDS 4, 7—1, En Tediro 3—Schiedam 3 24. In drie wedstrijden werd gelijk ge speeld terwijl verlies werd geno teerd in de wedstrijden; Nesloro—- Martinit 3 3—2, Voorwaarts 2— Sxngelkwartier 2 20. Demos 3 Rockanje 4 01. In de reserve-afdelingen kwamen nog een tiental afkeuringen voor. en boekten slechts 2 Schiedamse elf tallen winst, t.w. Demos 2 met een 7i 2ege op EDS 4. terwijl Schie dam 3 met 42 won' van Tediro 3. Drie wedstrijden werden door Schiedamse elftallen verloren, ter wijl jn drie wedstrijden een gelijk spel werd bereikt In acht wedstrij den dus slechts 7 punten. De uitslagen zijn: WFNoorderkwartier 64. Demos Dilettant 0—4. Martinit—DOK 1-1. RCR/DKSSchiedam 5—2, RJB Schiedamse Boys 3—1. Res.-klassen: Demos 2—EDS 4 7-1» Tediro 3—Schiedam 3 2—4, Nestoro Martinit 3 3—2, Voorwaarts 2— Singelkwartier 2 2—0. Demos 3— Rockanje 4 01, DOK 3SVDPW 3 4—4. AVO 2—SVDFW 0—0. TOGB 2—WF 2 2—2. De gasten hebben gisteren in Schie dam ondervonden, dat zij ook wel eens pechvogels kunnen zijn! Voor de rust. met de wind in de rug. kregen de gasten nog wel de gelegenheid tot aanvallen over te gaan. zonder deze echter te benut ten. Integendeel kr n Knijpers en Kerssemeijer binnen 25 minuten de kans de stand op 20 te brengen, met welke stand de rust inging. Na de thee was hi met de Ge luksvogels gedaan en vielen de doel punten met de regelmaat van de klok. Alle voorhoedespelers namen in de tweede helft een doelpunt voor hun rekening, behalve Kerssemeijer. die er twee maakte, waardoor de stand op 8—0 kwam. Kort voor het einde redde Dubbel dam. zij het in buitenspelpositie, nog de eer. RCRfDKS-Schiedarsi 52 Schiedam heeft het aan de Abra ham van Stolkweg er lelijk bij la ten zitten. RCR/DKS was wel ster ker op eigen terrein dan de Schie dammers, doch Schiedam's spil Re- nierse liad gisteren beslist zijn dag niet. Reeds 10 minuten na het begin hadden de gastheren een 20 voor sprong, uitsluitend te wijten aan het treuzelen van de Schiedamse spil. De ze achterstand bracht Schiedam toch niet van de kook. cn hoewel het niet tot doelpunten kwam, konden zij toch ook weer voorkomen, dat de achterstand werd vergroot. Met 2—0 ging de rust in. Na de rust, tegen wind in spelend, veerde Schiedam geheel op en volg den de aanvallen elkaar snel op. Hoewel de verdediging van de te genpartij aanvangeljjk stand hield stonden de partijen na 10 minuten toch op gelijke voet, door doelpun ten van G. Stolk en J. van Gent. Schiedam bleek deze weelde niet te kunnen dragen, want al spoedig zakte het spel als een kaartenhuis ineen. Het gevolg hiervan kon niet uitblijven want roet nog drie gave doelpunten bracht RCR/DKS de stand op 52. Doelpuiilenregen bij YY .F .-Noorderkwartier De gastheren, die het gisteren zon der hun achterspeler Valentijn moes ten doen, liepen al direct hard van stapel en hadden al spoedig door rechtsbuiten v. d. Broek en midden voor Schell een nuttige 30 voor sprong. Noorderkwartier liet zich hierdoor niet ontmoedigen en kwam ontstui- mig opzetten. De WF-verdediging moest nu alle zeilen bijzetten, doch kon niet verhinderen dat Noorder kwartier nog voor de rust deze ach terstand tot 32 inliep. Na de thee bleken de beide voor hoeden nog niet aan productivitiet te hebben verloren, want al spoedig had M, Jansen de stand op 42 ge- bracht, welke kort hierop door Noorderkwartier tot 4—3 werd gere duceerd. Begrijpelijk zetten de gasten nu alles op alle* om de gelijkmaker uit het vuur te slepen, doch niet tegenstaande de felle aanvallen, kon WF zich vrij spelen en was het we derom Jansen die scoorde, 53, Hot was een stuivertje wisselen, want kort hierop nam Noorderkwartier re vanche en bracht de stand op 54. Kort voor tijd maakte midvoor Schell aan alle twijfel een einde door de stand op 64 te brengen. Excelsior '20 verloor van Lugdunum De Excelsior-spelers hadden be grepen dat zij in Lugdunum. ciat vo rig seizoen als tweede op de rang lijst eindigde, een zware tegenstander zou hebben. De 2I overwinning van deze ver eniging is geenszins geflatteerd en de gastheren kunnen de handen dicht knijpen. dat de nederlaag niet groter werd. Immers nog voor de rust wer den door de Leidse voorhoede een tweetal dotjes van kansen voor het Excelsiordoel om zeep gebracht. Eenzelfde fout maakte de linksbui ten van Excelsior vlak na het begin; in een in het oog lopende buiten spel positie, waarvoor de grensrech ter vlagde doch waarop de scheids rechter niet reageerde. Vlak voor doel zag de speler echter kans nog naast te schieten. Beide doelpunten, welke door linksbuiten Teeuwen voor Lugdunum werden gescoord waren een gevolg van onvoldoende dekking. Deze fout had dan ook tot gevolg kunnen heb ben dat nog voor de rust de stand reeds 3—0 had kunnen zijn, zoals reeds boven vermeld. Het eerste doel punt viel reeds 6 minuten na het be gin. Het tweede doelpunt kwam vlak na de rust. De bal werd laag in het doel geschoten. Kerklaan, die overi gens uitstekend werk onder de lat had verricht, beoordeelde de bal ver keerd en. liet deze in het doel gaan. De eer werd ten slotte gered door de goed' spelende midvoor v. d. Ven. 12, die „duidelijk waarneembaar" met de hand de bal in het doel werk te. (121. In deze stand kwam geen verandering. Martinit heeft zijn eerste verlies- punt geboekt en het was DOK, van het Zuid plein in Rotterdam, die zich een punt verrijkte ten koste van de roodbaadjes. De uitslag werd 1-1 en het had zelfs niet veel gescheeld of de gasten waren met de volle winst gaan strijken. Dat het zover niet is gekomen dankt Martinit in hoofd zaak aan zijn prima en stevige de fensie die in de tweede helft toen DOK met wind mee spelend, een stormloop begon om een beslissing te forceren, In de eerste helft was Martinit sterker en het bewoog zich voort durend in de richting van het DOK- doel. Maar de doelwachter van deze club had er schijnbaar bizonder veel zin in. In ieder geval stond hij aan vankelijk ieder succes voor Martinit in de weg. DOK veroverde in die periode zelfs de leiding. De midden voor sloeg doelman Troost nadat deze juist een kanjer van een schol had afgeweerd. Had het aan de voor hoede van de Schiedammers gele gen, wel de stand was zo gebleven, maar gelukkig voor hen was daar de rechtshalf die er anders over dacht. Hii trok met een hard schot de stand weer gelijk. _,w De tweede helft was voor DOK De Martinit-verdediging wist echter raad met dit offensief en zag kans 't spel vaak gevaarlijk voor DOK te verplaatsen. Lang treuzelen belette de voorhoede echter weer om succes te behalen. De verdere uitslagen zijn: OJS.- Martinit 2 afgekeurd. Nestero 3-Mar- tinit 3 3-2. In een harde docht sportieve wed strijd is het Demos met gelukt de winstpunten in Schiedam te houden, want in alle opzichten was Diletant de meerdere. Mogelijk was de oorzaak dat De mos niet op toeren kon komen, door dat na li-a min. spelen de keeper op de proef werd gesteld met een harde schuiver die hij liet glippen, waarvan de linksbuiten van Dile tant profiteerde 01. Met Demos sterk in de aanval, docht zonder resultaten, maakte de midvoor van Diletant gebruik om 2ijn kunnen te tonen, doordat deze een vrije bal toegespeeld kreeg en alleen, 2onder fouten te maken op doel afging. 02. Na de rust speelde Demos met wind tegen iets feller, maar niets lukte, het was Vrouwe Fortuna die met Diletant was, want deze maakte er nog 2 doelpunten bij en Demos was een geslagen ploeg. Het begin van de dag zette voor Demos zo goed in. doordat Demos 2 E.D.S. 4 verpletterde met 7—1. Maar het derde elftal, dat m deze wed strijd een doelpunt maakte (in eigen doel) was genoeg om Rockanje 4 de punten mee te geven want het bleef 01. Het is H.B.S.S. ook in de eerste thuiswedstrijd niet gelukt om cie punten te verkrijgen, waarom net met het voetbalspel nu eenmaal Baat- Volkomen verdiend nam C.S>-v.jj. de punten mee naar Delft. Zaten er in de eerste helft voor HB.S.S, nog wel mogelijkheden m, immers de 0—1 achterstand was nog wel weg te werken geweest, na de rust was alle hoop spoedig ver vlo- °en Over alle linies werd h.ü.o.ö overspeeld, men had teveel tijd no dig om zich te herstellen, hovendien was het verband in de ploeg volle dig zoek. C S.V.D. toonde zich de betere ploeg, er werd snel gespeeld en men wa= ook niet bang om te schieten. Blijkbaar hadden zij meer werk ge maakt van hun training- Driemaal is scheepsrecht, al hopen wij dit niet voor de Oranjemannen. HBS-S. 2 stelde ons niet teleur en won na een pittig gespeelde wed strijd verdiend van T.O.G.R. 2 met 3-—1, Geboren: Adriana M. Th, d. v. M. Th. Jacobs en W. J- Bekker. Overleden: J. H. v. d. Sloot, 69 jaar. Wat tnen moet weten: Apothekers-nachtdienst: F. H. Bac ker, St Lidulnastr. 58. Bellen by ongegal: G.G. en G.D. Tuiniaan 80. Tel. 69290. Tentoonstelling. Stedelijk Museum: dagelijks 2—5 uur: „Het Schone Ambacht", Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lan^e Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dag en Zaterdags) van 7 tot 8.30 - uur. Zondags gesloten. RJL Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend Iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve Donderdags erj Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur: „Lucretia Borgia", Monopole: 2, 7, 9 uur: „La vastroom over Java", StcdelUk Museum: 8 uun Le zing „Kunst en Publiek". Zaterdagmiddag 11 September is in de hof van Cyrene, de kunste naars-sociëteit aan de Schiekade te Krthel. een kleine maar bijzonder aardige tentoonstelling geopend, ge organiseerd door „De Studievrien den". teken- en schild ervereniging te Schiedam. De beheerder van de Hof van Cyrene, de hee- J. A. Augusteyn, verwelkomde de talrijke aanwezi gen. Hij waardeerde het streven van de vriendenkring ten zeerste. Deze vorm van vrije u* isbesteding ver edelt en cultiveert, aldus de spre ker. Het deed hem dan ook ge noegen te vernemen dat de Schie damse Gemeenschap die heeft er kend door het toekennen van een kleine subsidie, Spr. achtte het een eer. dat de Hof van Cyrene deze expositie, die tot 9 October is te bezichtigen, mag herbergen. De heer De Haat heeft namens de vriendenkring een technische uit eenzetting gegeven ever het werk der leden. Er wordt ernstig ge poogd om de goedwillende amateur werk te doen —veten dat de toets der critiek kan doorstaan. De heer p. D. Ver.-neijdon, voorzitter van dè vriendenkring, verheugde zich m ie belangstelling. Mary Chell te Overschie heeft daarna enige soli op de piano ten gehore gebracht. „De Naamlozen van 1942", een tra gedie in 5 bedrijven van A. Defresne, wah de naam van het stuk dat Za terdagavond in 't Volksgebouw werd opgevoerd door de Schiedamse Ar beiders Toneelvereniging „Kunst na Arbeid". De Naamlozen van. '42 is geen ge makkelijk stuk om voor het voetlicht te brengen; en toch.... is regisseur, de heer A. van Rosmalen erin ge slaagd de speelsters en spelers we derom terug te voeren naar de laat ste oorlogsjaren, doch ook is het hem gelukt hen zq van de inhoud van hun rollen te doordringen, als waan den zij zich zelf als Naamlozen van '42. Vandaar dat dit spel met alleen vlot doch met diep gevoel werd gespeeld, waarin duidelijk werd gedemon streerd de moed en volharding welke in die jaren nodig, aan de dag werd gelegd. Dat het gegeven het pubhek in de greep hield bleek wel uit de stilte waarmede dit werd gevolgd, en het daverend applaus dat na elk bedryi uit de zaal spontaan opsteeg. Na deze inspanning was er wat verpozing nodig, die werd gevonden in een gezellig samenzijn met muzi kale medewerking van de heer Van Hasselt. Bij de Schiedamse politie werd een vreemdeling voor enkele dagen in bewaring gehouden. Als gebruikelijk werd hem een grote mate van vrij heid gelaten, maar dit vertrouwen werd door de vreemdeling be schaamd, want Zaterdag ging hij op de vlucht, hoewel hij zijn papieren niet bij zich had. De vluchteling liep de Plantage in achtervolgd door een politieman die met zijn dienstrevol ver een waarschuwingsschot in de lucht afvuurde, waardoor de vreem deling zo in de war raakte, dat hij in een sloot bij de Plantage sprong. Hij werd eruit gehaald en druipnat naar de plaats van ontvluchting te ruggebracht. Onderling Kunstgenot heeft een zeer goede naam in Schiedam, waar door het niet te verwonderen was, dat Zaterdagavond in Musis geen enkele plaats onbezet bleef toen de ze vereniging „De Stoel van de Ko ning" opvoerde. Onder regie van de heer Lanser dit stuk door de speelsters en spelers weer met volle overgave ge speeld. Het ia een, door Hans Nesna gees tig geschreven historie, al ontbreekt de ernstige noot niet. Men maakte kennis met het leven van een arbei der, een leven, dat niet altoos een onverdeeld genoegen was. Het toon de de volkomen begrijpelijke ver ontwaardiging bij de arbeider, die moet ervaren, na 40 lange dienstja ren van hard werken en zwoegen, dit jubileum eenvoudig wordt,... vergeten. Onderling Kunstgenot is er vol komen in geslaagd de geest van het stuk te treffen, zodat de aanwezigen een onvergetelijke avond van genot hebben mogen beleven. Onder de aanwezigen bevonden zich e engroot aantal ouden van da gen., door Onderling Kunstgenot uit genodigd, voor welke geste door de heer Jansson namens de oudjes werd bedankt. Een gezellig bal onder muzikale leiding van Maarten Slavenburg be sloot het geheel. Tegen de 37-jarige mejuffrouw J. G. uit Rotterdam werd door de politie in Schiedam proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in een zelf bedieningszaak van Bas v, d. Hey- den aan de Broersvest een potje koffie-extract had meegenomen en niet betaald had. In de eerste wedstrijden van het nieuwe seizoen, heeft ODI het er als vereniging het beste afgebracht. Weliswaar werden de wedstrijden van ODI I tegen Ons Eiland en van ODI-adspiranten uitgesteld, maar ODl 2 zorgde voor een duidelijke 62 overwinning op Bolnes 3, terwijl ODI 3 met 44 gelijk speelde tegen Oranje Nassau 3. initiatief in handen. Door goed ver- dedigen van Merwede duurde het te lang voor de achterstand door S. la Lau tot 2—3 kon worden verkleind. Spoedig antwoordden de Dordtena- ren hierop met 2—4, doch opnieuw werd de achterstand tot één doel punt gereduceerd, nu door mej. N. Ouwendijk. De gelijkmaker hing in de lucht, maar zoals het vaker ge beurt. viel aan de andere zijde on verwacht een doelpunt, waarmee de eindstand op 3—5 werd gesteld. Succes 2 verloor van een uit oud gedienden bestaand Rozenburg 3 met 2—3. Ook voor Schiedam is de competi tie niet gunstig begonnen. De beslis- singswedstrijd Schiedam 2—Rozen burg 4 eindigde na spannende strijd in 2—2. Strafworpen moesten de be slissing brengen. De eerste maal ein digde men weer met 2—2, maar de tweede maal vond Rozenburg 4 tweemaal de korf. tegen Schiedam 2 eenmaal. Door dit resultaat moet Schiedam 2 degraderen naar de 3e klasse van de RKB en hierdoor wordt de afstand tussen het eerste en tweede wel wat erg groot. Succes had geen gelukkige start. Zowel het eerste als tweede twaalf tal verloor, beide weliswaar eervol, maar verdiend. Uit de wedstrijd te gen Merwede valt wel af te leiden, dat de blauwwitten een moeilijk sei zoen tegemoet gaan. De partijen wo gen wat veldspel betreft vrijwel te gen elkaar op, maar voor de korf wa ren de Dordtenaren uit beter hout gesneden. Onze stadgenoten begon nen met de wind in de rug, maar van enige invloed hiervan viel weinig te bespeuren. De Dordtse schoten waren gevaarlijker; de eerste Succes, aanval kreeg de bal maar sporadisch op de korf. Toch duurde het 25 mi nuten voor Merwede de leiding kon nemen, daarbij profiterend van een blunder in de verdediging. De twee de treffer volgde tien minuten voor rust. maar de wisseling bracht een kentering. F. A. Baas verkleinde de achterstand tot 1—2, De vreugde hierover was van korte duur, want na de uitworp lieten de bezoekers 13 noteren. De pauze scheen de blauwwitten goed gedaan te hebben; gedurende de gehele tweede helft hadden zij het Jp EN voeek geleden werd op de Broersvest in de tuin uon het voormalige distributielokaal en de vrij- gekomen grond van de oude stal van de sinds lang ver dwenen win d korenmolen George Washington, (die daar tegenover gestaan heeft) de eerste paal ge slagen voor de bouw van twee irinïcels en zes flats, die het aanzien van de Broersvest-b oulevard nog zal doen toenemen. Wat niet algemeen be kend is, en wat ik gaarne aan de vergetelheid wil ontrukkenis het feit, dat hier op historische grond gebouwd toordb Op deze plaats n.l» heeft ten dele een klooster ge staan. Ook de omringende huizen en oude school, be zetten voor het andere deel de plek aan het oude kloos tergebouw met kapel. In het jaar 1443 gaf Paus Eugenius aan de Orde van de Kruisbroeders, vergun ning tot het stichten van een Convent (klooster), dat „'t Broershuys" ge naamd werd. De gronden en de goederen waren ge schonken .door Daniël Janszoon van Matenesse, en poorter Goeswxjn Mi- chielssoen. Elisabeth van Matenesse, dochter van Adriaan van Matenesse 1405—1434. heeft de fraaie kapel van het klooster de gebrandschilderde glazen (ramen) geschonken, waar op haar beeltenis voor kwam als Abdisse van de Abdij van Rijnsburg, een functie die zij meer dan 20 jaar bekleedde. Zij stierf in 1499. De eerste die een platte grond van onze stad ver vaardigde, was Jakobs Roelofs, bijgenaamd Ja kob van Deventer, die om streeks 1558 in opdracht van Filips II, plattegron den van de Hollandse ste den moest maken. Op de plattegrond van deze 0. Deventer, zijn de kloosters, ert ook ,,'t Broershuys" duidelijk te zien, dat op korte afstand, gescheiden door de stads gracht, van het kasteel van Matenesse lag. ,,'t Broershuys" had aan- zienlijke bezittingen. Een eeuw na haar stichting, in de jaren voor de Hervor ming, werden de inkom sten zo geringdat tot ver koop van grond moest wor den overgegaan. Zo kocht Muys Willemsz. of Antho- nis Willemsz. Muys, Heem raad van Nieuw-Matenesse en poorter der stadin 1545 de helft- van 11% hunder land, gelegen in Nieutn- Matenesse, met inbegrip van de aanwas in de ri vier. De andere helft werd in 1546 verkocht aan Jan Heynricz, stierman. en Jan Heynricz, zeilmaker, en de erfgenamen van wijlen Ariaen Jansz. te Dordrecht. De toenmalige Prior Joost van Hasselt, draagt de gronden onder de gebrui kelijke plechtige vergade ringen en eden, over. Tussen vestingwal en klooster lag een gracht, dc Broerges Vest genaamd. De benaming van Corte Vest het gedeelte stadsgracht tussen Koemarkt en Over- sehieseplein, raakte in on bruik, om te worden ver vangen door Broerges of Broersvest, naar de gracht van het klooster. Het Broersvéïd, herinnert aan ,,'t Velt van ae Cruyse- b roederen," waarop de tuinen en boomgaarden van het klooster lagen. Het Heerenpad van thans, was toen een z.g. .(KerckpndV' van de Kruisbroeders. Tus sen het klooster en de Lange Kerkstraat, door een muur hiervan gescheiden, lag een fraaie tuin, ,,'t Lant van Belofte" genaamd, waarvan nog de gevelsteen in het Stedelijk Museum te bezichtigen is. Na de hervorming werd het klooster verlaten en na het vertrek van het Spaan se garnizoen in Juli 1572 uit de stad, hebben de Wa tergeuzen van Lumei het volledig verwoest. In 1571 kwam de beschikking af, dat alle voormalige bezit tingen van de R.&.-religle, stads-eigendom geworden waren. In 1593, nadat reeds enkele percelen waren ver kocht, vond de grote uitgif te van erven plaats. Inder daad komt het klooster niet meer voor op de plat tegrond van de Gheyn van 1598. D. VAN DER ZEE. Twee DRZ-elftallen maakten Zon dag voor het eerst kennis met het KNVB-voetbal. Twee hoge scores waren hiervan het resultaat. Het be vreemdende was de ene uitslag op de debet— en de andere op de credit- staat der stadgenoten geschreven moet worden. Het eerste elftal van DRZ toog onvervaard naar Strijen toonde die club van die naam dat zij in het miilieu, hetwelk enige ja ren was verlaten, thuishoorde. Na vijf minuten zorgde J. Altorf reeds voor een voorsprong. Door een fraaie kopbal bekwam prompt daarop Strjjen de gelijkmaker. Voor rust wist DRZ in goede vorm spelend door middel van een pracht voorzet van Molendijk, die door Muilwijk in het net werd gedeponeerd, een 2—1 voorsprong te bereiken. Bij een aan val op het doel van Strijen kort de keeper niet op de juiste wijze het gevaar keren. Een slecht weggewerk te bal kwam bij R. van Eik en deze knalde resoluut in. Twee minuten later was het dezelfde speler die wederom een doelpunt maakte. De DRZ-aanvalen volgden elkander op en maar nauwelijks had een ieder de stand 4—1 voor DRZ prachtig ge vonden of J. Altorf liet Strijens „goalie" nogmaals vissen. Een kwar tier na rust tegen de zeer gematigde Schiedamse verwachting in had DRZ een veilige 51 voorsprong. Strijen slaagde er nog eenmaal in te scoren, doch Molendijk doorboorde aan de andere zijde Strijens doelmond en met een 62 overwinning keerden de Rood-Witten verheugd huiswaarts. Gebrek aan techniek en tactiek, een volkomen gemis aan tempo, zijn ver antwoordelijk voor het volledig falen van DRZ 2 tegen Leerdam 3. Hoewel de DRZ-reserves enkele goede kan sen hebben gekregen, welke niet be nut werden, waren zij toch over de gehele linie de minderen. Keeper Do- monie en spil Breedveld mochten nog zo uitstekend verdedigen, zij konden niet verhinderen dat het voor de rust 2—0 tegen stond. Na de rust over speelden de Leerdammers onze stad genoten. Een doelptmtenregen was het gevolg. Met een 70 nederlaag als eerste resultaat moest DRZ 2 uiteindelijk genoegen nemen. Duide lijker bewijs dat er iedere Donder dagavond op het DRZ-terrem ge traind dient te worden is beslist niet nodig. Het tweede elftal gaat a,s. Zondag naar Zwijndrecht 2. Het eerste elftal van DRZ blijft thuis en ontvangt dan op het nieuwe terrein aan de Schiedamseweg w Kethel de vereniging Hardinxveld, Zaterdagavond gaf de Commissie voor het Jongemannenwerk in de Federatie van de Schiedamse CJMV een filmavond in Gebouw „Irene" als opening van haar winterwerk. De avond werd geopend door de voor zitter van de Comm. voor het Jonge- mannenwerk, de heer J. Bamauw, met gebed waarna allen een woord van welkom werd toegeroepen. Spre ker stelde het zeer op prijs dat zo- velen aan de uitnodiging gehoor had den gegeven. Niet alleen de jongeren waren sterk vertegenwoordigd, maar ook vele ouderen. Hieruit mocht toch wel worden afgeleid, dat vele ouderen het werk van de CJMV een warm hart toe dragen en het werk, dat dikwijls onder zulke moeilijke omstandigheden moet" worden ge daan met grote waardering volgen. In het voorprogramma werden en kele aardige films vertoond, zoals een Woody-Woodpecker, een humo ristisch filmpje en §en mooie, geti teld „Great symphonies". Dit was een semi-klassieke muziekfilm, -waar in twee duetten werden gezongen en een groot symphonïe-orkest speel de ,An der schonen blauen Donau" van Johann Strauss en „Romance" van F. Feher, Na de pauze werd de hoofdfilm vertoond, getiteld „Mandy". Hieruit hebben zeer zeker de ouderen, maar ook de jongeren weer iets kunnen leren. Groot was de liefde van de ouders voor hun doofstom geboren kind Mandy. maar groot waren ook de moeilijkheden, waarmee de beide ouders te kampen hadden bij de op voeding van hun kind. Eerst bracht de opvoeding van het kind een ver wijdering, maar daarna een innige hereniging van het ouderpaar. De moederliefde kwam hier in een gro te mate tot uitdrukking. Als Chris tenmensen werd men weer eens be paald bij het feit 'roe gelukkig een mens is als hij kan horen en spreken. De SCV de Postduif hield een wed vlucht van uit Helmond, de uitslag was als volgt: 1 E. v. Smirren; 2 10 19 20 68 J, Doerjaaren; 3 6 81 92 J. v. d. Beek en Co; 4 39 A. v, Wagten- donk; 5 65 A. Faas; 7 16 L. v. d. Mey; 8 9 18 31 J. v. d. "Waard 11 C. Fossen; 12 21 29 38 47 86 89 D. Bakker; 13 L, M. Triel; 14 J. Koogje 15 25 50 59 W. Poort en Zn; 17 G. v. Triel; 22 C, de Graaf; 23 42 C. de Tuinder; 28 71 H. Blom; 27 62 68 80 A. de Man; 28 30 87 P. Hinten; 32 48 52 69 C. Verlinde; 33 J. Brand; 34 C. v. Tricht; 35 L, J. Crama; 36 A. v. Dongen en Co; 37 J. v. Asten; 40 H. Suttorp; 41 P, v, Os en Co; 43 44 53 63 J. v. d. Windt; 45 61 F. Eijkenbroek; 46 H, Crama; 49 Joh. Christen; 51 C. du Chatenier; 54 73 75 K. Muilwijk; 55 79 A. v. d, Tuyn; 56 57 Dijk; L. Verheugen; 60 N. in 't Hol; 64 82 G. Kiela; 66 J. Kersemeijer; 67 A. v. d. Grijp; 70 85 93 K. Brouwer; 74 84 A. Heeren; 76 J. Simons; 77 88 B. v. d. Moer; 83 L. Foutyn; 88 A. Moog; 90 J. Lips; 91 C. v. Grijp en Co. Het Engelse weekblad „John Buil" schreef onlangs een geïllustreerd ar tikel over de textielarbeider John Hoyle uit Sowerby Bridge. John Hoyle, die reeds sedert 1905 Esperantist is, voert correspondentie met collega's uit o.a. Portugees West- Afrika, Frankrijk, Rusland enz. Zijn contact ligt verspreid over 40 landen. Deze textielarbeider was zeker over tuigd, dat hij met zijn Engels niet zo ver kwam. De Esperanto Bond te New Jersey 448 South Orange Ave. Newark NJ. U.SA, looft 25 dollar uit in een wed strijd over geheel de wereld. De wedstrijd bestaat in het schrij ven van een artikeltje van ten hoog ste 500 woorden over het onderwerp „Waarom de Verenigde Naties Espe ranto nodig hebben!" September is de z.g, „Groene maand" voor de Esperantisten. Zij maken extra propaganda met 't oog op de a.s. wintercursus. Merkredon, la 15sn de sept. 54. Klubvespero La prograrao estas an- korau demand-signo Venu multnom- bre al Ploegstr. 19. Een lek in een zinker In de grote zinker van de wa terleiding die in de Lange Haven ligt bij de hoek met de Griffioen- straat is een groot lek ontstaan. Voor de reparatiewerkzaamheden aan de zinker is het Bergingsbe drijf H. van der Graaf uit Rotter dam ingeschakeld, terwijl ook een duiker hierbij behulpzaam is. Met behulp van een krachtige pomp wordt het zand en het slib boven de zinker weggezogen, terwijl de duiker in het water is galaten om het opruimingswerk onder de wa terspiegel te leiden. Deze duiker zal later ook nog de grote kap die door de Waterleidingsdienst is ge reedgemaakt over het lek in_ de zinker plaatsen. Nu is er vorig jaar in dezelfde zinker ook nog een groot lek geweest en de vraag rijst of het nieuwe lek op dezelfde plaats is ontstaan. Het bergingsvaartuig Montgomery en een schuit voor het opvangen van het opgezogen zand liggen dwars in het vaarwater van de Lange Haven voor anker. Met het reparatie werk zullen enkele da gen gemoeid zijn. Tijdens de voetbalwedstrijd Zater dag op het SW-terrein, ontstond er een woordenstrijd tussen de 28- iarige G. M. uit Rotterdam en de 45-jarige Schiedammer C. J. Waar het dispuut precies over ging weten we niet, maar in elk geval werd dfe stemming zo verhit dat de Rotter dammer zijn opponent een slag in het gelaat gaf waardoor diens ge bit in de bovenkaak brak. Dit was de bedoeling niet geweest en de Rotterdammer betoonde zyn spijt, door prompt de door hem aange richte schade te vergoeden, Voor de Koningin Emmaflat aan de Vlaardingerdijk bevindt zich een wjver, waarin een aantal zwanen zwemmen. In deze vijver zijn echter twee vreemde zwamen op onbeken de wüze terechtgekomen, maar de oorspronkelijke bewoners waren niet op de vreemdelingen gesteld en een van de bezoekers werd zodanig toe getakeld dat hij dreigde te ver drinken. Door de Plantsoenendienst werden de vreemde zwanen in be scherming genomen en naar elders overgebracht. De 43-jarige Schiedammer G. van N. werd door de politie aangehou den omdat hij op zeer verdachte wüze stond te morrelen aan een er gens neergezette fiets. Bij nader on derzoek bleek, dat van N. ook nog een fiets die hij op afbetaling had gekocht, onrechtmatig van de hand had gedaan. ..De Amateur" speelde „Jeugd in Nood" Voor een vrijwel uitverkochte zaal heeft de Schiedamse Toneelvereni ging „De Amateur" Zaterdagavond in gebouw Arcade" aan de Lange Haven het karakterspel in vier be drijven van A. Bromet, getiteld „Jeugd in Nood", ten tonele gebracht. Het stuk speelt in de crisisjaren en heeft tot hoofdmotief de ellendi ge gevolgen, die de werkeloosheid teweeg brengt. We zien hoe in het gezin van boekhouder v. Balen, een. ge2in, zoals er duizenden zijn, de cri sis zijn noodlottig v -rk verricht. De familiegemeenschap v ordt uiteen ge rukt: de zoon en schoonzoon hokken thuis, terwijl de vrouwen dag aan dag weg zijn om voor een schamel loontje te zorgen, waar allen van rond moeten komen. De jongste zoon vervalt door het dagelijks geslenter langs de straat, tot criminaliteit; De jeugd verkeert in nood! Toch eindigt het spel met een hoopvolle noot: „Ondanks alle te genslag moeten we blijven hopen, op een betere tijd" is de moraal. De toneelvereniging „De Amateur", die nog maar drie maanden bestaat, heeft zich tran de taak om dit lang niet gemakkelijke stuk, dat zijn pre mière beleefde in de Plantage Schouwburg in Amsterdam en in verkorte vorm voor Radio Brussel is opgevoerd, te brengen, vrij goed ge kweten. Hulde aan voorzitter W. Vucht en zijn gezelschap, dat zij jn drie maan den tyds reeds zo'n grote schare le den en donateurs hebben weten te verkrijgen: een. waarlijk verdiend succes. Aan het slot van de avond werden door de voorzitter en de regisseur, de heer G. Wijzcnbroek, nog enkele opwekkende woorden gesproken als dank voor het langdurige applaus. Na de grote tombola was men al dansend nog enkele uren gezellig sa men bij de muziek van P. v. Has- selt's dansorkest. In October doet de ondernemende vereniging „De Amateur" weer van zich spreken. Zaterdagavond 18 Sept, brengt de Schiedamse toneelvereniging „Kunst Door Oefening" het stuk „Wie zon der zonden is in Arcade op de planken. Het is een spel van de zee in vier bedrijven bewerkt door An- dré Grishomme; de regie berust bij de heer P. de Bruin. Na afloop van de voorstelling een gezellig samen zijn met medewerking van de K.D.O. band. Openbare kleuterschool in Kleinpolder-W est Aan de Rotterdamse raad wordk voorgesteld een crediefc van 275.850 beschikbaar te stellen voor de bouw van. een openbare kleuterschool in Kleinpolder-W est. De school zal vier leslokalen en een speellokaal bevatten en worden gesticht op een terrein, begrensd door de Hoornweg, de Van Adrichem- weg en de Duijvensteinstraat. In het tijdvak van 4 SEPTEMBER tot en met 25 SEPTEMBER stellen wij onze cliënten in de gelegenheid Mocht U op één van 'deze dagen uw in kopen bij ons gedaan hebben, dan ont vangt U tegen inlevering van uw kassa bon het gehele door U Dit geldt ook voor onze afdeling Confectie BKOEBSVEST 56 TELEFOON 69642 De uitslag wordt 27 September in onze etalage bekend gemaakt. koeriersters! 1 Te koop gevraagd j Personeel qevr. Gevraagd, orgel voor zaal geschikt. Aanb. merk, regis ters, prijs. Poppeliers, Ma- rentakstraat 57, Rotterdam. Werkster gevraagd. Widilja, L. Haven 129, Schiedam. Tel, 74387. f Fotografie Te koop aangeb. j Voor vlot en vakkundig ontwikkelen en afdrukken van Uw rolfilm naar Dro gisterij en Fotobandel Wil- Lebrand, Rotter damsedijk 405 a. teL 67848. 1 herenrywiel met hulpmo- lor (Mosquito) Prijs 130.-. Na 7 uur: Villastraat 47, Schiedam. Beklede wieg bij Mevr. Post Paltonstraat 60 a, Schiedam, Diversen Ombouw Planken 39.50, m. rondlopende rails ha gotisch, old-firüsh enz. Zie 4e verdie- ping bij Plate Meubelmaga- zijn t.o. Stadhuis, Schiedam, i Dames! Permanent Wave v.a, 6.— tot 12.50, Nieuw ste modellen. Watergolven f 2.50. Modelknippen f 1.— Jac. v. Kalker, Maison „Mo dern", Hoogstraat 53, teL 69750, Liberty Fauteuils. Door onze| recL campagne nu Liberty; Fauteuils compl. met kussens f- 39.—, 49%-, 59.— enz. Wilson, Gr- Visserijstr. 97 101, midden in de straat. Zijn uw schoenen te klein? Wij vergroten ze met de nieuwste vergrotingsinstal latie. Schoenrap.bedrljf ..Ex celsior"- Dam 33. tel 66874. Koop by de vakman. Keu kentafels v.a. f 12.50. Keu kenstoelen, beuken gelakt 12.75, keukenkrukjes beu- ken gelakt 4.50, Strijk planken va. f 9.75. Frans v, Thienen, Broersveld 123. Ronde glasplaten, achulf- rulten, glas in lood. geslepen suite-deuren, toiletspiegels, etalage-glasplaten, autorui ten enz. levert 0 LoopiK'S Glasindustrie. Boterstraat 39, Telefoon 68945. Het bekendste en goedkoop ste adres voor trapleren waskuipen, emmers, waske tels, wasteilen, wringers, wringerbokken, wasborden, wasplanken, enz, Frans van Thienen, Broersveld 123. Reparaties kunstgebitten Ook voor spoedgevallen Rot- terdamsedijk 265, tel. 68021 Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1