E 55 wordt in druk wekkende manifestatie van wat Nederland presteert OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN IN ALLE GELEDINGEN WERKEN MEE Zweefkabelbaan met een lengte van 1 kilometer Nationaal karakter is gewaarborgd Roodbruine eekhoorn leidt de klas af Harmonie tussen binnen en buiten Nationaal paviljoen Naar de oertijd In de Lusthof -ymm: Nederlandse hulp Rotterdamse coaster in Deense wateren estrand In het Park BOSSEN ALS SCHOOLLOKAAL Rotterdammertjes krijgen les in UIvenhoutse natuur x.% Woensdag 15 September 1954 3 Er begint thans tekening te komen in de organisatie van E 55, de Manifestatie van Nederlands Energie, die van 18 Mei tot 3 Sep tember 1955 te Rotterdam zal worden gehou den. Op een gisteren in Den Haag belegde persconferentie is bekend gemaakt, dat de oppervlakte van de expositie 37 ha bedraagt, waarvan ca 35.000 m2 bebouwde oppervlakte en ca 50.000 m2 onoverdekte expositieruimte Van de gebouwen werden genoemd het be staande Ahoy'-gebouw (10.000 m2), de nieuw te bouwen Sporthal (5600 m2) en ongeveer 20.000 m2 te bouwen tijdelijke paviljoens. Voorts het niet-overdekte parkeerterrein van Ahoy', het voorplein van het Ahoy'-gebouw, verschillende open gedeelten in het Park en aan de Parkkade. De kosten van het gehele complex worden geschat op 5 millioen. De verwachting is, dat 3 millioen mensen de ten toonstelling zullen bezoeken. E 55 zal op Zon dag niet geopend zijn, wel zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld na kerktijd het in het Park geprojecteerde vermaakscen trum „In de Lusthof" te bezoeken, evenals dit destijds op Ahoy' het geval was.. Het ge heel van E 55 wordt gegroepeerd 3n de omge ving van het Museum Boymans, het Scheep vaart-Museum, het ziekenhuis Dijkzigt in aan bouw, dat in Mei 1955 ongeveer 40 meter hoog zal zijn, de Maastunnel, de Maas en de gebou wen links en rechts van de Parklaan. De ten toonstelling wordt als 't ware ondergeschoven in het groen en komt te liggen temidden van bloemen en waterpartijen en zwaar geboom te. Zij is onderverdeeld in verschillende, logisch op elkaar afgestemde sferen. Deze sferen geven samen het beeld van tien jaar herstel van Nederland, van tien jaar Neder landse Energie. Dwars door de tentoonstelling 'heen als de Amsterdamse luchthaver loopt de Westzeedijk, waar het weg- Schiphol. Wie zich 't trieste schouw- r!;_ j verkeer gewoon doorgang zal kun- spel herinnert, dat Schiphol in 1945 v vffnhnnIJL mat»)? nen hebben. Bezoekers bereiken het bood en dat vergelijkt met de huidige f,', deel - der tentoonstelling, dat tussen luchthaven, weet dat er typisch-Ne- de Westzeedijk en de Maas ligt, door derlandse energie voor nodig was om y bouwbedrijf betrok- middel van een grote stalen brug, die het zover te brengen. De vliegtuig maken van zinkstukken demonstre ren. Via de metallurgie van de Hoog ovens komen we bij de metaalnij verheid in de ruimtse zin. In het Ahoy'-gebouw zal een grote manifes tatie w_rden gegeven van het kun nen onzer metaalnijverheid. In dit gebouw zullen trouwens, behalve de lunMhawcn verrichtingen van de metaalnijver- iucmnaven heid en haar vakopleiding< de vak. ken zijn. de beide delen van E 55 verbindt, industrie, de rijksluchtvaartdienst en to7"er,fie, 5Üi Bovendien worden beide delen van de ieuedluchtvaart voltooien de kaar- wat hier geprojecteerd is, zal Op de buitenterreinen in deze eer ste sfeer zal veel te zien zijn op het gebied van verkeer, electro-techniek een van de sprekendste manifesta ties zijn, welke tot dusver in ons land te zien zijn geweest. De groep Bou wen en Wonen in het tweede deel van* de Ahoy'-hal sluit daar logisch bij 'aan. Zo komt de bezoeker aan het Na- Bovendlen worden beide delen van de jeugdluchtvaart voltooien de E 55 verbonden door een zweefkabel- luchtvaartfamilie, baan van ongeveer 1000 meter lengte. Zij begint haar vlucht bij de groep Bouwen en Wonen, gaat dan langs het ziekenhuis in aanbouw, langs de Noorse kerk, over de vijvers, door het geboomte van het Park, om te eindigen in de afdeling Internatio nale Contacten, aan de Parkkade. Deze zweefkabelbaan zal een capa- citeit hebben van ongeveer 8000 per- en op die gebieden, welke tevoren tionale Paviljoen, waar men eerst sonen per dag en zij zal een gemid- in de paviljoens werden getoond. Er wordt herinnerd aan de honger uit delde hoogte hebben van circa 12 is gestreefd naar harmonie tussen de oorlogstijd, dan aan de geleide- meter. De hoofdingang zal zijn aan de Mathenesserlaan, bij het Museum Boymans. Er zijn verscheidene ande re ingangen en uitgangen, waardoor het bezoek vergemakkelijkt wordt. Het entree-paviljoen dal begint di rect na het passeren van de hoofdin gang, wordt ingericht door de Rege ring. Het zal o.aAbevatten een^grote wereldbol, waarop Nederland slechts een stipje vormt. Maar op dit stipje wonen en werken 10% millioen Ne derlanders temidden van 2500 mil lioen andere aardbewoners wier werken en streven, wier energie het eigenlijke onderwerp van E 55 is. Die tien jaar Nederlandse energie, hoe belangrijk ook voor de nu leven de geslachten en voor de toekomst, zijn toch slechts een ogenblikje in de Tijd, in de millioenen jaren, die onze planeet Aarde achter zich heeft. Het palviljoen Tijdmeting laat zien, hoe we de tijd meten, de seconden, de minuten, uren en jaren. Dan gaan we terug naar de oertijd van de wereld en van ons land, naar voorwereldlijke dieren en naar het Carboon- of steenkooltijdperk. Ge toond zal worden hoe de bodem van Nederland is ontstaan, welk gebruik wordt gemaakt van de delfstoffen en hoe de natuurlijke schatten van bo dem, lucht en water worden benut voor chemie, gas en electriciteit. De gezamenlijke Limburgse mijnen stellen de bezoekers in staat door een echte mijngang naar het paviljoen van de delfstoffen te gaan, waar men Nederlands bodemschatten, kolen, zout mergel en olie vindt. Vandaar naar het Wonderland der moderne chemie. Deze inzending wordt verzorgd door de chemische bedrijven hier te lande. Zij zal een allure hebben, welke haar weerga in de wereld niet heeft. De Vereniging van Gasfabrikanten verzorgt de af deling Gas. In het Electriciteitspaviljoen krijgt men een volledig beeld van de elec- triciteits-situatie in Nederland. De KEMA te Arnhem heeft in deze in zending een groot aandeel. De kern reactie het actuele begrip van onze dagen is natuurlijk niet vergeten. In aansluiting aan dit paviljoen bren gen de Nederlandse Spoorwegen de electrifieatie van ons spoorwegnet in beeld. Daarbij blijft het trouwens niet: de spoorwegen komen met een groot paviljoen en met butteninzen- dingen, waar zij hun modernste ma terieel tonen, het seinwezen, goede renvervoer, restauratie-rijtuigen etc. Tevoren heeft men dan al het on zichtbare verkeer kunnen zien, nl. velerlei vormen van tele-communica- tie. Deze afdeling staat onder leiding van de P.T.T. Bij het snelverkeer van spoor fin post en tele-verbindingen sluit aan het luchtverkeer. De KLM die zich na 2e oorlog zulk een toonbeeld van energieheeft betoond, zal zich op E 55 met onbetuigd laten, evenmin de bekoorlijke omgeving, waarin deze inzendingen worden geplaatst, zullen haar een ongemeen pakkend karakter verlenen. Dit te meer. omdat het hier niet gaat om een loutere tentoonstelling van dieren en voorwerpen, maar omdat het een compleet boerdenj- bedrijf wordt, geleid van een te bou wen moderne boerderij uit. Als tegenstelling tot deze moderne boerderij komt er een Lös Hoes, uit Twente, dat naar Rotterdam wordt overgebracht en daar wordt her bouwd, in precies dezelfde toestand als waarin zulk een boerderij sedert eeuwen wordt gedreven. De afdelingen tuinbouw en visserij sluiten hier bij aan. In het park vindt men verder de voedsel - industrie, de industriële vormgeving, groei en bloei van stad en land, een groepering voor de pro vinciale en gemeentelyke inzendin gen. Vervolgens de papier- en gra fische industrie, een paviljoen ge wijd aan de mode en het sieraad. In de omgeving van de Maas ko men de afdelingen Bankwezen, Ex port, groothandel en internationale contacten. Op verschillende plaatsen worden Kunstnijverheid, T.N.O., Re clame, verpakking, Onderwijs in-ge- groepeerd. E 55 zoals zij thans is geprojec teerd zal geenszins een „tentoonstel ling" zijn in de gewone zin van het woord. Er wordt natuurlijk veel ten toon gesteld, maar omdat het een levende, boeiende, dynamische ex positie is, die voortdurend in bewe ging is en waar alles wat bewegen kan ook beweging hééft, is het een Manifestatie. Êen Manifestatie van Nederlands Energie. Men zal er niet verveeld langs en door lopen, maar telkens weer zullen oog en oor ge boeid worden door iets wat op apar te wijze de aandacht trekt. Behalve leerzaam en boeiend wordt E 55 dus ook ontspannend. Het wordt een Energie-féést, Niettemin zal er ook voor verpo zing en ontspanning van andere aard worden gezorgd. Wie in het veelzij dige land der energie heeft gewan deld en gekeken zal wel even wil- Overzicht van het tentoonstellings terrein E 55. De witte partijen geven de gebouwen en paviljoens len uitrusten of een verversing wil len gebruiken. Voor deze soort ont spanning en verpozing is ip tal van plaatsen in E 55 gezorgd. Maar ook dit gebeurt anders dan gewoonlijk. De ontspanningscentra warden iets heel bijzonders. Op dit en vele andere gebieden is nog heel veel in voorbereiding en een ontspanriing moet een verrassing zijn. Daarom nu alleen dit, dat er een zeer aantrekkelijk centrum komt, dat de naam „In de Lusthof" heeft gekregen. De brug der kennis zal een staal kaart van ons onderwijs te zien geven f DEN HAAG De Nederlandse regering heeft besloten een bedrag van f75.000 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de natuur rampen in India, Pakistan en Alge rije. Naar elk der getroffen gebie den gaat een bedrag van f 25.000. j-T ET beroemde accent, dat bedenksel van organisa tor Jac. Kleiboer, de man, die van suggestieve en opzienba rende tekens houdt (denk aan de apostrofe van Ahoy'), staat niet langer op de letter E, doch is van plaats veran derd. Het paradeert nu voor de E als een op de punt balancerende zwarte driehoek waarin zich een witte cirkel bevindt. Een gelukkige vondst, aan merkelijk gelukkiger dan het oorspronkelijke teken, dat al leen maar aanleiding gaf tot spraakverwarring Nu wijst het nieuwe teken, door de witte stip bijzonder indrin gend. naar de letter E, die een andere ioonwaarde heeft gekregen en juist daardoor veel meer opvalt. Een vergissing is uitgeslo ten. De driehoek, de letter, en de cijfers vormen samen een eenheid, die gemakkelijk aanspreekt en die voor geen andere uitleg meer vatbaar is. De Manifestatie van Ne derlands Energie heeft nu een uitstekende blikvanger gekre gen. 0*1 KOPENHAGEN. De 477 bit metende Rotterdamse kustvaarder „Nettie", eigendom van J. Vermaas' scheepvaortbedrijf, is in de buurt van de haven Marstal op hei Deense eiland Aero aan de grond gelopen. De coaster was van Enge land met een lading kolen onder weg naar Rudköping op het Deense eiland Langeland. Dinsdagavond om zes uur was een sleepboot in de buurt van het gestrande schip. De ..Nettie" bleek niet erg vast aan de grond te zitten zodat men het schip vanmorgen vlot had. Dc eremedaille in goud vertoonde* aan. de Orde van Oranje Nassau Is toege kend aan de heer H. J. Hille. alhier. „binnen" en „buiten", zodat men een boetend schouwspel krijgt, hetzij men. onderdak is ofwel onder de hemel koepel wandelt. Zo komt er zwaar materiaal van de delfstofwinning, een z.g. „ja-knikker" van de olievel den bij Schoneheek en een boortoren van de Nederlandse Zoutindustrie. Na het voorterrein verlaten te heb ben komt de bezoeker via een brug, waarop de Drinkwaterleiding wordt tentoongesteld, bij de afdeling Haven- Rijn- en Zeevaart, waar Amsterdam se en Rotterdamse overheden en be drijfsleven een gezamenlijke inzen ding verzorgen. Aan Rijn- en Zeevaart grenst de Scheepsbouw, eveneens een gezamen lijke deelneming van bedrijven uit Amsterdam, Rotterdam en hun om gevingen. De Rijkswaterstaat en grote bag gerbedrijven laten zien hoe Neder land zijn grond aan het water ont rukt en het land tegen het water ver dedigt, Onze baggerbedrijven, onze inpolderingen, de herstelwerkzaam heden in de gebieden, die in 1Q53 werden overstroomd, hebben de naam van Nederland in de wereld grote faam verschaft. Wat er op deze gebieden is gepresteerd zal aanschou welijk worden voorgesteld, met groot materiaal buiten. Mannen van het vak uit Sliedxecht zullen b.v, het De heer Jac. Kleiboer geeft een explicatie van de verschillende inzendingen lijke terugkeer van normale toestan den, meer voedsel, meer werk, de sociale zorg, de arbeidsvrede en waar men tenslotte ziet hoe we nu leven en werken. Van deze inzen ding heeft dr. Kortenhorst, voorzit ter van de Tweede Kamer, de lei ding op zich genomen. Hier, in het hart van de tentoon stelling zal men kunnen zien, wat E 55 betekent: tien jaar energie in een democratisch, door een Oranje geregeerd land. Rond het Nationale Paviljoen komt het Elf-Provinciën-Plein. Na de oor log waren er, evenals voor de oorlog, elf provincies, maar door de vernie ling van bruggen en wegen leek de uiterlijke band los te zijn. Het her stel van de verbindingen heeft de provincies herenigd. Op en om het Elf Provinciën-Plein kan men zien hoezeer bruggen en wegen verwoest waren, hoe de brug gen eerst tijdelijk, later definitief hersteld werden. Tien, jaar Neder landse Energie hebben het verkeer te land en het verkeer boven het water hersteld en verbeterd en daar door de elf provincies weer aaneen gesmeed. In deze afdeling is verder te zien hoe steden en dorpen, die van het oorlogsgeweld te Jijden hebben ge had, herrijzen. Tegen de achtergrond van het ziekenhuis in aanbouw worden de afdelingen volksgezondheid, licha melijke opvoeding, sociale zorg en beveiliging gegroepeerd, zomede een paviljoen, voor de eontainer-fabri- cage. Alle tot dusver genoemde inzen dingen bevinden zich aan de stads- kant van de Westzeedijk. Aan de overkant, in het Park dus. Komen de akker- en weidebouw, met alles wat daarmede verband houdt. Hier is gedacht aan landbouw-onderzoek en landbouw-onderwijs. Verder aan zaaigoed, pootgoed, kunstmeststof fen, veevoeder, landbouwmachines, boerderijen-bouw en aan: levende have. Stamboekvee, stamboekpaar- den en -varkens en pluimvee ziet men in natura. De energie, welke de boerenfa milie besteedt aan haar land, aan haar bedrijf en haar levende have, welke energie zo sterk wordt ge steund en doeltreffend gemaakt door wetenschap, techniek en onderwijs, wordt als het ware zichtbaar ge maakt in de zuivelproducten, in vlees, eieren etc. alsmede in de af zet daarvan. 1 Het aantrekkelijke landschap en Het doel van E 55 is aan het Nederlandse volk en aan de wereld te tonen, wat Nederland na de beproevingen van de wereldoorlog en ondanks de tegenslagen van ie watersnood van 1D53 heeft gepresteerd en wat het thans presteert zei ir J. TV. Ernste. algemeen voorzitter Raad van Advies E 55. Voorts de betekenis te laten zien van het wetenschappelijk speurwerk, het ondehvijs, de vakopleiding, de voorlichting op velerlei terrein, de nieuwe mogelijkheden en perspectieven, welke daardoor voor Nederland worden geopend en door een grootse, dynamische tentoonstelling van Nederlandse prestaties aan de jeugd een inspirerend voorbeeld te geven. Rotterdam is een van die steden, die het meest heeft geleden en die zich het devies Sterker door Strijd ■waardig heeft getoond. De Rotter dammers waren terstond bereid hun schouders onder de tentoonstelling te zetten. Het gemeentebestuur aan vaardde ogenblikkelijk de conse quenties; het stelde het terrein be schikbaar, financierde de bouw van een nieuwe, grote hal en stelde zich garant voor een deel van het •werk kapitaal. Het terrein, waarop de Ahoy'-tentoonstelling werd gehou den, is uniek en geeft een voor sprong op andere grote gemeenten. Aan het nationale karakter van de tentoonstelling wordt niets tekort gedaan. Over de deelneming was men tot dusver, aldus de heer Ernste, zeer tevreden. Er moest al op worden gelet, dat men niet teveel plaats ruimte kwijt raakte. Het zijn gro tendeels groeperingen, die inzenden, waaronder ongeveer zestig grote. Voor het onderbrengen van toe risten is intussen een commissie in het leven geroepen. Rotterdam al leen zal aan de buitenlandse bezoe kers geen onderdak kunnen verle nen, doch aangezien het een natio nale manifestatie is, zullen Den Haag en Amsterdam daarbij de be hulpzame hand kunnen bieden. Er wordt in elk geval voor gezorgd, dat de hotelaccommodatie geen moeilijkheden geeft. Prof. Ir J. H. van den Broek en J. B. Bakema zijn de hoofdarchitec ten van E 55. Eerstgenoemde gaf een interessante uiteenzetting van de architectonische aankleding, waarbij hij niet verheelde, dat het een moeilijke opdracht was geweest. Er is uitgegaan van het assenstel sel, zowel op het Ahoy'-terrein als in het Park. Het terrein, dat in het Park is vrijgekomen door het dem pen van de sloot, is bij het handha ven van dit principe 2eer van pas gekomen. TEMIDDEN van de uitgestrekte UIvenhoutse bossen wordt in een' laag gebouwtje aan 3Q Crooswijkse jongens en meisjes les ge geven. gij leren aardrijkskunde, geschiedenis, rekenen en lezen, alles volgens rooster. Soms gaat hun blik door dc openstaande ramen naar buiten en plotseling zigt één van hen een eekhoorn. Dan vergeet meester Snelderwaard zijn rekensommen en vertelt over het rood bruine knaagdier. Deze school in de buitenlucht is een experiment, dat door de steun van het Vacantie-Kinder Feest mo gelijk werd gemaakt. Een maand lang blijft de zesde klas van de Cou- waelschool in het vacantiehuis te Ulvenhout, waar de kinderen kun nen ervaren, dat er meer is, dan al leen maar trams, fabrieken en snel verkeer, en waar zij kennis kunnen maken met alles waaraan de natuur rijk is. Vertrouwd met natuur Maar het is niet zó maar een va cantia. het is een proefneming, die in onderwijskringen met belangstel ling wordt gevolgd. Het doel is, de kinderen met de natuur vertrouwd te maken, hen te leren in gemeen schap met anderen te leven. De voorwaarde, die dc rijksinspectie voor het onderwijs daarbij heeft gesteld, is dat de lessen volgens rooster doorgang zouden vinden. Deze lessen worden meestal in de ochtenduren gegeven. Daarbij maakt de heer Snelderwaard gebruik van alles wat de natuur aan aanschou welijk materiaal te bieden heeft. Hij gaat met zijn jongens en meisjes de bossen m, en wijst hen op bloemen en planten, hij neemt ze mee naar een boerderij en weet de boer aan het praten te krijgen over zijn be drijf, Ook laat hij de kinderen er veel alleen op uit trekken. Zingend en gehuld in de onver mijdelijke spijkerbroeken verkennen zij dan met een plattegrond de om geving. Zij ontdekken van alles: een smederij, of een oude waterput en brengen onbekende bloemen mee. die dan met een naamkaartje erbij in het schoollokaal worden gezet. Géén baldadigheid Wat opvalt is, dat de kinderen deze vryheid zo goed kunnen ver dragen, want nergens is iets van baldadigheid te merken. De kinderen, die in het begin nog al eens onwillig waren, maken thans een rustige en meegaande indruk. Zij hebben geleerd kalm aan tafel te zitten, hun tanden te poetsen, een pyama te gebruiken, en al die kleine dingen meer, die thuis wel eens ver* geten worden. Het echtpaar Snelderwaard hoopt nu maar, dat van dit alles iets bij de kinderen blijft hangen; zij rekenen daarbij op de medewerking van de ouders. Zondag komen deze de kinde ren opzoeken en dan zal over dat onderwerp met hen ge sproken worden. smeiiih! mhm1-! h a. •iimB.^iwannimnir g In het weidelandschap heeft m de schooljeugd legio kansen jg op een ontmoeting met een g grappig koebeest. Kom daar gj eens om als je op school 1 gaat in de stoffige straten 8 van de stad! m

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2