Eur. parlement in Straatsburg beleeft fel debat Conflict in Vietnam benadert revolutie Tandarts moet zelfstandig zijn practijk uitoefenen' Prinses Irene wint beker „Nieuwe Koers' blijft naar federaal Europa streven „De Grote Trek'5 geopend in Utrechtse Domkerk Vijfde jaarboek Buit. Zaken opsomming belangrijkste ontwikkelingen GELEZEN— Prins waarschijnlijk Dinsdagmiddag naar Zuid-Afrika Spaak geeft neutralistische Callaghan een afstraffing MAATSCHAPPIJ TANDHEELKUNDE: Chef luchtmachtstaf dankt voor hulp bij vliegtuigongeval Tarn-tam' en ,Prom' op Zaterdagavond [anjer mooi Vrijgezellen wensen belastingverlaging en woningen Keizer Bao Dai blijft zwijgen Bij twee ongelukken in Engeland 15 doden Minister van Defensie van Laos vermoord Perzië tekent accoord over aardolie Aartsbisschop van Cyprus naar zitting Ver. Naties Gruwelijke misdaad op boerderij in Columbia Twee Britse soldaten in Oostenrijk ter dood veroordeeld Nederlandse bus had aanrijding te Visé Zeven licht gewonden Winst voor Zweedse conservatieven bij verkiezingen Geen nieuwe gevallen van paratyphus in Katwijk aan de Rijn Formosa zet aanvallen op Chinese kust voort en gewogen Hongarije en Nepal willen in VN Maandag 20 September 1954 S iMiiuroraiMffli «aiiHjifflisiyiiiBiwai'Bi'J'amOTWi'ir Operatie Schaakmat Winnaar van bliksem- loterij leende geld voor twee lootjes HILVERSUM. In de bliksem- loterij „Operatie Schaakmat" ten hate van het grote achaaktournooi te Amsterdam zijn in totaal 520.936 lo ten verkocht, wat een bruto op brengst van ruim 130.DÖO betekent. De hoofdprijs van 15.000.— be staande uit naar keuze een huis, een veestapel, een complete bedryfsin- staliatie of een reis om de wereld, viel in Goes bij het echtpaar Van der Linden. De winnaar had Zaterdag twee lootjes gekocht zonder dat hij geld in zijn zak had. Zijn collega- lassei schoot de twee kwartjes voor, zodat de heer Van der Linden de hoofdprijs op nr D 3962 won. zon der dat hij een cent uitgaf. Het echt paar, dat door de radio hoorde, dat het de hoofdprijs had getvrmnen. heeft zijn keus uit de waardevolle collectie nog niet bepaald. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bern- hard zal waarschijnlijk Dinsdagmid dag zijn reis naar Zuid-Afrtka be ginnen. Hij reist per regerings Dakota Tevoren zal de Prins aanwezig zijn bij de opening van de zitting der Staten-Generaal en met de Ko ningin en de oudste twee prinsessen een rijtoer door Den Haag maken. Emigrantenvluchten naar Canada vertrekken op AVoensdas DEN HAAG De emigranten - vluchten van de KLM naar Canada zullen m October niet op Maandag vertrekken, zoals aanvankelijk was vastgesteld, doch op Woensdag. Met 1 Engelsen dan zullen blijven' het oog hierop zijn vertrekdata ge- Tot de sprekers van Zaterdag be- wijzigd; zij zijn. thans 6, 13, 20 en hoorden ook de Nederlanders Vixse- 27 October. t boxse (Christelyk Historisch) en STRAATSBURG. Vandaag dus zal de Assemblée van de Raad van Europa vernemen, hoe de Franse premier Mendès-France zich de organi satie van West-Europe voorstelt, na de verwerping door Frankrijk van de Europese Defensie Gemeenschap. Interessant zou het zün geweest dan te vens de mening van zijn tegenspeler, de Duitse bondskanselier dr Aden auer, te horen. Maar daarvan zal niets komen. Dr Adenauer heeft zijn komst uitgesteld en er wordt gevreesd, dat van dit uitstel wel eens afstel zal kunnen komen. Het hoogtepunt van Zaterdag in het politiek debat van de Assemblee was een steekspel tussen twee so cialisten: de Belgische minister Spaak en de Engelse Labour-afge- vaardigde Callaghan, die het voor honderd procent oneens met elkaar waren. Callaghan zeide. dat, na het echèc van de E.D.G.. Duitsland al leen zou kunnen worden bewapend door de Fransen overboord te gooien, nu Frankrijk het E D G -verdrag had verworpen, zou het ongetwijfeld ook het plan van Eden of een Duits lid maatschap van de NAVO van de hand wijzen. Callagnan verdedigde het stand punt. dat het Westen thans sterk genoeg is om hel zonder de twaalf Duitse divisies te stellen, dat het daarom niet nodig is de kans op on derhandelingen met de Russen te bederven door militaire regelingen en dat nu het ogenblik gekomen is voor een nieuw diplomatiek offen sief, om de bedoelingen der Russen te peilen. Spaak ging hier tegen in met een donderend: „Neen. jtillie hebt de meerderheid in Europa nog niet. Jullie vergeet, dat belangrijke meer derheden in vijf E D G.-landen zich hebben uitgesproken ten gunste van de formule, die wij hebben verde digd." De Belg noemde de rede van Calaghan „schrikwekkend" en be schuldigde de Engelsman van de magogie. Spaak zeide er absoluut van over tuigd te zijn, dat, als Duitsland met bewapend wordt, de Verenigde Sta ten hun troepen uit Europa zullen terugtrekken. Hij vroeg: „Zyn we er. als dat gebeurt, zeker van. dat de Van der Goes van Naters (Pv.d.A.). De heer Vixseboxse verklaarde, dat de nieuwe overeenkomst voor de verdediging van Europa gebaseerd moet zijn op het principe, dat de in voeging van Duitse strijdkrachten in een gemeenschappelijke Atlantische verdediging zo moet geschieden, dat de wedergeboorte van een Duits le ger met politieke macht voorkomen wordt. Jhr Van der Goes van Naters was van mening, dat het probleem van de Frans-Duitse verzoening niet kon worden opgelost door een associatie van Europese landen op de basis van nationale souvereiniteit. Dit beteken de tevens, dat een verdrag als dat van Brussel onvoldoende was als op lossing. Als hij zou moeten kiezen tussen een tot mislukking gedoemde associatie" van zeven landen en een gemeenschap van zes staten plus een geassocieerde, verkoos hij het laatste. HAARLEM - Vrijdag en Zaterdag heeft de Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde haar algemene zomervergadering gehouden. Als voornaamste agendapunt kwam In discussie een door het hoofdbestuur aan de algemene ledenvergadering uitgebracht rapport: „Sociale tand heelkunde en zijn aspecten voor de tandheelkundige verzorging van zie kenfondsverzekerden," De algemene ledenvergadering kon zich verenigen met de volgende kerngedachten, die nog nader gefor muleerd zullen worden. 1. Het uitgangspunt van alle be schouwingen en conclusies is, dat de verhouding tandarts-patiënt in prin cipe geheel onbelemmerd moet zijn en daarbij geen inmenging van der den kan worden geduld. 2. De tandheelkundige volksge zondheid is het best gediend, indien de tandarts zelfstandig, onafhanke lijk en onder eigen naam de tand heelkundige praktijk uitoefent. 3. Hoewel dus de voorkeur uitge- DEN HAAG. Naar aanleiding van het vliegtuigongeval met een Harvard-lestoestel van de Kon. Luchtmacht bij Empel, Noord Bra bant, heeft de chef van de lucht macht, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, een dankbetuiging ge zonden aan de heren H. J. G. van der Dussen, G. J. van Rooy en Th, J. v. d. Horst te Empel, voor hun moed en zelfopoffering toen zij met gevaar voor eigen leven hebben ge tracht de inzittenden van de „Har vard" te redden. Radio en Televisie Zaterdagavond hebben we Jan de Cler tam-tam horen maken, Dat zijn nieuwe programma, zo tam was, dat het met veel tam-tam aan gekondigd moést wordenonder schrijven we ntet. Het haalde niet by de „Klok'' in z'n glorietijd maar slechter dan de byna afgelopen klok pan het laat ste seizoen was het zeker niet. De liedjes van Jan zelf waren als al- tijd aardig. Hier en daar deden vorm en inhoud van deze „Tam tam" ons iets te veel aan Assers „Mi mosa," denken. Maar volkomen ori ginaliteit kan men by de scherp con currerende prijzen op de overbe volkte markt van ons radio-amuse ment ook moeilijk verwachten. Chtel ce Boer jongleerde cl met tooord- spelmgen voor de microfoon, toen EU nog niet over het schrijven van raaio-teksten peinsde. Om negen uur hebben we snel overgeschakeld op Hilversum X, waar de VARA het laatste BBC-pro- menade-concert uit de Royal Albert Ha 1 relay eerde. Gelukkig land met zulke radio-tradities! Gelukkig ra dio-orkest, dat voor zo'n dankbaar publiek mag optreden. Maar zou zoiets bij ons nu werkelijk niet mo gelijk zijn Ons orkest is goed ge noeg we hebben geen „Pomp and circumstance" en geen „Sea song", maar toch nog altijd Van Anrooy's „Piet Hein-rhapsodie". Als er nog geen concertzaal is in Hilversum, waarom dan de gr oenten veiling in de radiostad op zomer-Zaterdag avonden niet gehuurd? Daar is wel meer muziek gemaakt (en-uitge zonden) en acoustische bezwaren moeten, als cr bepaalde belangen op het spel staan, opzij geschoven kun nen worden. Heus. de autobussen zullen wel vol komen, in alle delen van het land. sproken wordt voor de behandeling van de patiënt ten huize van de tandarts, zal de maatschappij de ccntrambehandeling, op die plaat sen waar deze historisch is gegroeid onder bepaalde voorwaarden accep teren, doch daarbij zal er geen spra ke mogen zyn van een z.g. monopo liepositie en dus zal in die plaatsen waar voor de verzekerden van een ziekenfonds alleen centrumbehande Ung gegeven wordt, ook de huisbe handeling opengesteld moeten wor den. 4. De omvang van de verstrekkin gen zal zoveel mogelijk aangepast dienen te worden aan datgene, wat volgens de huidige stand van de tandheelkundige wetenschap als ideaal gezien moet worden. 5. Indien dit m de huidige situatie niet te verwezenlijken is, zal grote aandacht, zelfs prioriteit, aan de tandheelkundige verzorging van de jeugd moeien worden geschonken. 6. Wi men komen tot een opbouw in de jociaie tandheelkundige ver zorging, waarin de gebreken van de huidige regeling verbeterd zullen zijn, c.q. tot een voor allen te aan vaarden systeem kunnen leiden, dan kan slechts een gecoördineerde stu die en rapportering van alle op dit gebied werkzame organen en. instan ties tot dit doel voeren. (Advertentie l.M.) Duitse ontwerpers H-LUN hebben zich ook ge worpen op Christian DUITSE Dior's H-hjn en dit is tnat zij ervan ge- t/fd C/ÏT maakt hebben. Op een LAOIij show in Wpst-Berly'n toonde het huis Stabe-5ieper dit micldag-pakje van zwarte (synthe tische) slof. Hei bijpassende mutsje is van hermelijn. CAiRO Van Zondag af is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang van kracht in alle militaire zones van het aan Israel grenzende Egyptische kustgebied van Gaza, „met hel oog op de ge spannen toestand in de aan Israël grenzende gebieden" In dit gebied wonen ongeveer 200.000 Arabische vluchtelingen. GREVENBICHT. Zondagmiddag is hier een optocht gehouden, waarin enkele wagens meetrokken, die be trekking hadden op het vrijgezellen- leven. Ook was. omringd door hof dames. de Grevenbichtse vrijgezellen koningin van óe partij. Om haar hield het congres later een ronde dans. Tijdens de optocht werden door de heer Greijn op de Markt uit gouden medailles bestaande on derscheidingen uitgereikt aan hen, die zich verleden jaar en dit jaar bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor het Vrijgezellencongres, o.a. burgemeester mr. L. Corten en mej. Mies van Oss. secretaresse van de Nederlandse Vrijgezelienbond. De heer A. Beerkens uit Helmond, lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandse Vrijgezelienbond, deelde tijdens een der sectievergaderingen mede, dat volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek de Nederlandse bevolking voor 12% uit ongehuwden boven 30 jaar be staat. De Vrijgezelienbond stelt zich vooral tot doel, ten gerieve van deze groep belastingverlaging en meer faciliteiten ten aanzien van de mo gelijkheid om een woning te krijgen, te bereiken. Telegrammen, die hierop aandrin gen zouden vandaag Worden verzon den aan de minister-president en de ministers van Financiën en van We deropbouw en Volkshuisvesting. (Van onze Parijse redactie) PARIJS. Dc strijd tussen de Vietnamese premier Ngo Dinh Diem en de chef-stnf van het leger, gene raal Hinh, heeft zich nu ontwikkelt tot een stadium dat de revolutie bij zonder nabij komt. Tijdens een pers conferentie gisterochtend te Saigon heeft de generaal een open bood schap gezonden aan keizer Bao Dai. die al sinds vele maanden met va- cantie aan de Franse Rivière ver blijft. In deze boodschap wordt de keizer min of meer een ultimatum gesteld om nu partij te kiezen tussen de premier en de generaal. „Als de keizer niet bes ist, zullen wij het lot van Vietnam zelf in handen moeten nemen," verklaarde generaal Hinh glimlachend. De generaal heeft nu zonder twijfel de gehele zeer om vangrijke Vietnamese strijdmacht achter zich in zijn verzet tegen het Tydens het nationaal concours- hippique dat Zaterdag door de Zuid-Hollandse Jechtvereniging in het Westbroekpark tc Den Haag werd georganiseerd slaagde prinses Irene er in de samenge stelde wedstrijd voor deelnemers tot de leeftijd van 18 jaar ie win nen en hiermee de jeugdwissel- beker te veroveren. Prinses Irene, gezeten op haar paard Kor alle, neemt de beker in ontvangst van de voorzitter der Z.H.J.V., de heer Pasman. LONDEN Brand en ontsnappend gas hebben het leven gekost aan dertien Engelse kinderen en twee volwassenen. Zes kleine kinderen zijn Zaterdag verbrand in een hou ten hut in de buurt van Edinburgh en in een huis te Shotton, in het noorden van Wales vond de politie, die gewaarschuwd was dour een buurman, die een sterke gasiucht had waargenomen, een echtpaar en zeven van hun kinderen dood. Een achtste kind, een 16-jarig meisje werd bewusteloos naar het zieken huis gebracht. VIENTIANE. De minister van Defensie van Laos, Kou Voravong, is Zaterdagavond door terroristen te Vientiane vermoord. Naar later gemeld werd hadden opstandelingen twee bommen door een openstaand raam van het huis van de vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Phoei Sanani- kone. geworpen, In het huis werd een partij gehouden, waarop de ver moorde zich bevond. Sananikone zelf werd licht gewond. AMSTERDAM. „Nieuwe Koers", de jongerenorganisatie van de PvdA, streeft naar een verenigd Europa, gebaseerd op geestelijke vrijheid en so ciale gerechtigheid van alle bevolkingsgroepen in alle aangesloten Janden. Als de beste politieke waarborg voor een dergelijke ontwikkeling be schouwt men een socialistische beweging, waarin de vernieuwende krach ten van alle geestelijke stromingen samengebundeld zijn. Aldus een nieuw, Europees hoofdstuk, getiteld „Jongeren en Europa" dat op het congres van „Nieuwe Koers" is toegevoegd aan het jongerenprogramma en dat aan het congres van de PvdA zal worden aangeboden. Ter bevordering van de Europese gezindheid van de jonge generatie bepleit „Nieuwe Koers" een Euro- rese Jeugdgemeenschap, een Euro pees Volkshogeschoolplan. een Europees reisplan voor jongeren, vrije migratie van alle Europeanen te beginnen met jonge mensen, die zich in een ander land een toe komst wensen op te bouwen, uni formiteit van de toelatingseisen voor de beroepen ia de verschillen de landen en het aanvaarden van de verantwoordelijkheid tot het tot ontwikkeling brengen van de ach tergebleven gebieden. Het congres nam voorts een re solutie aan, waarin de mening werd UTRECHT De najaars-actie der Hervormde Kerk, getiteld De grot© Trek" Is Zondagavond met een bijzondere dienst in de Dom kerk geopend. De voorgangers wa ren dr E. Emmen, secretaris-gene raal der Ned. Herv. Kerk en mr A. W. Kist, directeur van „Kerk en Wereld". Tijdens de dienst gaf het Buurkerkkoor o.l.v. Mees van Huis een eerste uitvoering van twee door ds W. H. Kelder gedichte en getoonzette koorwerken. Dr Emroen zette nogmaals de op zet van de actie uiteen. De Her vormde Kerk is van oordeel dat de Bijbel door velen niet genoeg ge kend en gewaardeerd wordt. Daarom wil de kerk in het najaar de mensen er toe trachten te brengen de Bijbel goed te leren lezen en verstaan. „De grote Trek" is met georgani seerd door dromers en zij heeft ook niet de opzet in. Nederland getwist te veroorzaken. Zij wil de mens leren leven, bestaan, lijden, hopen'en verwachten. Dr Em- men zei dat „De grote Trek" eigen lijk de karakteristiek is van de kerk van Christus wereld. „De trek, die niet gemakkelijk is in een sa menleving vol onrecht, onbarmhar tigheid en verzet. Maar slechts de mens die ondanks dat hoort, gelooft en bidt is sterk", zei hij. Mr A. W. Kist zei bij het verne men van de plannen van de na- jaarsfnanifestaü.e der N.H.-Kerk een siddering te hebben ondergaan, „op de figuur van. Jezus Christus moet altijd ons oog gericht zijn" zei spreker. Hij was van oordeel dat ae Bijbel alleen verstaanbaar is voor de mens, die ai lezende het gelaat van Christus tussen de let ters ziet en de woorden uit zijn mond hoort en hem herkent en te rugvindt. TEHERAN. Perzie's minister van Financiën, Ali Amini, en Morte- zagholi Bavat van de nationale Per zische aardolie-maatschappij hebben Zaterdag de overeenkomst getekend, waarmede een einde gekomen is aan de drie jaar oude strijd om de Perzi sche olie. De overeenkomst met een internationaal consortium behoeft thans nog slechts de goedkeuring van het Perzische parlement. De Perzische premier Fazoliah Zahedi heeft Zondag in een besloten fitting van het parlement verklaard, dat elke dag uitstel van de ratifica tie van de olieovereenkomst Perzië 40 millioen rialen (5 millioen gul den) kost. Ds A. Dronkers, directeur-voorzit ter van het Centraal Bureau voor Evangelisatie, besloot de indrukwek kende dienst met een gezamenlijk gebed NICOSIA (Cyprus) Cyprus zal een driemansdelegatie, onder leiding van de aartsbisschop van het eiland, mgr. Makarios, naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties afvaardigen, om de bespreking van het vraagstuk-Cyprus dat Grie kenland verzocht heeft op de agenda op te nemen bij te wonen. Cyprus is. als bekend, Brits bezit. De overgrote meerderheid der in hoofdzaak Griekse bevolking wil aansluiting bij Griekenland, waarvan Groot-Brittannië niet wil weten. BOGOTA Zestig tot zeventig als soldaten vermomde bandieten hebben Zaterdag j.l., bij het aanbre ken van de dag, 26 slapende arbei ders van de eenzame San José-boer- derij, in de Columbiaanse provincie Cundinamarca, overvallen en, op een na, vermoord. De enige man, die ontkwam, lag, zwaar gewond, onder een stapel lijken. Toen hij weer bu bewustzij was gekomen, slaagde hu er in zich drie uur over de weg naar de na burige plaats Guaduas voort te sle pen, waar hij zijn treurige nieuws verhaalde. De moordenaars beschoten de slapende arbeiders eerst, waarna zij ze met hun „machettes" langu messen afmaakten. Men meent, dat roof of wraak het motief voor de verraderlijke overval is geweest. Politieke beweegredenen zyn on waarschijnlijk, omdat de vermoorde arbeiders tot verschillende poitieke partijen behoorden. uitgesproken, dat door de verwer ping van de EDG door het Franse parlement Europa in een critieke situatie was komen te verkeren, maar dat dit voor „Nieuwe Koers" geen aanleiding was om het ideaal van een federaal Europa prys te geven. In een tweede resolutie werd een dringend beroep op regering en volksvertegenwoordiging gedaan om initiatieven te nemen, die kunnen leiden tot oplossing van het schrij nende vluchtelingen-vraagstuk in Europa en waarin instemming werd betuigd met de uur-loon-actie. Tevoren had de heer Alfred Mozer, hoofd van de afdeling Bui tenland van de PvdA een inleiding gehouden, waarin hy cntiek oefen de op de buitenlandse politiek van de Franse premier Mendès-France Vervolgens had de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt gesproken over de economische vraagstukken, die met dc Europese eenwording verband houden. WENEN Twee jeugdige Britse soldaten, die op 2 Juni in dronken schap een Oostenrijkse koopman met revolverschoten hebben gedood en 5 andere personen, onder wie een schildwacht van hun kazerne, heb ben gewond, zijn door het Engelse militaire gerechtshof te Wenen tot de dood door ophanging veroor deeld. Het hof zag evenwel verzachtende omstandigheden in de jeugd (negen tien en twintig jaar) der veroor deelden en hun goede gedrag vóór het misdrijf, weshalve het heeft aan bevolen hun gratie te schenken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „In de na Stalins dood onveranderd gebleven strategie van de Sowjet-Ume ligt een algehele rechtvaardiging van de politiek van gemeenschappelijke veiligheid, waarbij Nederland in bondgenootschappe lijk verband is betrokken. De praktijk heeft reeds bewezen, dat alleen een krachtige voortzetting van deze politiek de basis kan leggen voor een recht vaardige regeling der nog openstaande, onopgeloste internationale vraag stukken", aldus luidt een passage in het vorige weck verschenen vijfde jaarboek van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit vijfde jaarboek is afgesloten op 30 Juni van dit jaar en geeft als gevolg daarvan nog geen overzicht, over de veruit belangrijkste Euro pese ontwikkelingen van dit jaar die in eerste instantie culmineerden in de verwerping van de E.D.G. in Frankrijk. Het boek geeft dan ook niet meer dan een opsomming van de belangrijkste ontwikkelingen, die 3an het Franse besluit zijn vooraf gegaan, en van de richtlijnen van het Nederlandse buitenlandse beleid. De ministers Beyen en Luns omschreven het doel van het Nederlandse beleid als: „Het handhaven van vrede en veiligheid, die de vrije ontwikkeling ener democratische volkengemeen schap waarboi gen." De doelstellingen, die op dit be leid hun stempel drukken, zijn: be vordering van een vreedzame inter- verdieping van de culturele cn gees telijke waarden der christelijke sa menleving en verhoging van de ma teriele welvaart. In het jaarboek wordt geconsta teerd. dat de nieuwe rechtsorde tus sen Nederland, de Antillen en Suri name voor de verhouding tot het buitenland en met name tot de or ganisatie van de Verenigde Naties van betekenis zal z^n. In het jaarboek zyn twee memo randa gepubliceerd van de Neder landse regering aan de regeringen van de landen van de Raad van Europa gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Nederlandse regering heeft toegezegd 200.000 dollar te zullen storten voor blyvende verzorging van moeilijke gevallen onder de vluchtelingen, die zijn toevertrouwd aan de zorg van de Hoge Commis- nationale samenleving, behoud en Saris voor Vluchtelingen. VISé Een Nederlandse autobus met 25 arbeiders, die naar Maas tricht terugkeerden van hun werk in het Luikse bekken, heeft Zondag morgen twee personenwagens, die m de Rue de Jupille te Visé geparkeerd stonden, aangereden en daarna de gevel van een houten barak, die be woond wordt door het gezin Collard. ingebeukt. De bestuurder en zes inzittenden werden licht gewond. Zij zijn naar het hospitaal van Maastricht overge bracht, van waar zij na behandeling naar huis konden gaan. i ontslag dat hem vorige week door I premier Diem werd toegekend. Het leger is sterk gekant tegen de onge twijfeld zachtmoedige politiek, die de premier sinds dc wapenstilstand m Indo-China heeft gevolgd ten aan zien van de gevaarlijke communisti sche infiltratie uit het Noorden. Tanks en mitrailleurs omringden Hmh's woning, toen hij gisteren de pers ontving. „Wij zijn op alle even tualiteiten voorbereid", zei de gene raal. „maar dit wil niet noodzake lijkerwijs een staatsgreep impliceren of een militaire regering. Er zijn nog andere mogelijkheden. Maar deze re gering geeft mij geen vertrouwen. Hoe eerder de regeringscrisis begint, hoe beter". In antwoord hierop heeft ook Diem een persconferentie ge houden, waarin hij de generaal van rebellie beschuldigde en bovendien verklaarde, dat de keizer begin Sep tember volkomen accoord ging met het ontslag van de generaal. Daar naast heeft de regering alle in Viet nam verschijnende kranten publica tie van HInh's verklaringen verbo den. Aar, de Rivièra heerst nog stil te. De keizer, die gisteren aan het zeilen was. heeft nog geen gelegen heid gehad te antwoorden. Mogelijk zal hij wachten tot na een gesprek met de generaal Le van Vien, chef van de Vietnamese politie en com mandant van zesduizend gewapende mannen, die vandaag voor een be zoek aan Bao Dai in Frankrijk arri veert. (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN In heel Zwe den zijn gisteren gemeenteraadsver kiezingen gehouden, die In zoverre van belang zijn voor de politieke situatie in dit land, dat de leden van de Eerste Kamer indirect geko zen. worden door de gemeenteraads- vertegenwonrdigers. Het resultaat van de verkiezingen was. dat de bestaande regerings coalitie tussen sociaal-democraten en boeren-partij 58 2 procent van het totaal uitgebrachte stemmen kreeg en daarmee niet alleen dc absolute meerderheid heeft behouden, doch in vergelykinff met de parlements verkiezingen van twee jaar geleden haar positie nog verbeterd heeft. De boerenpartij heeft een klein verlies geleden, terwijl de communisten zich gehandhaafd hebben, en zelfs iets meer stemmen behaalden, n.l. 4,9 procent. De liberale volkspartij cle op één na grootste partij in Zweden, hebben een deel van hun stemmen moeten afstaan aan de conservatieven, die als de eigenlijke bevoordeelden in deze verliezingen moeten worden beschouwd. Het aan tal op hen uitgebrachte stemmen Is groter dan ooit na de oorlog. Over het geheel is de plaats van de oppositie iets verzwakt. DEN HAAG. Zendag zijn er in Katwijk geen nieuu e gevallen van. paratyphus bijgekomen. Men neemt aan, dat er niet veel patiënten als gevolg van de eerste besmetting meer zullen komen. Binnen enkele dagen zal evenwel moeten blijken of zich vee! secundaire infecties hebben, voorgedaan. Aangezien het water van de Rijn uiteraard besmet is door afval e.d. is het verboden, dit water voor de was te gebruiken In Katwijk, Noordwyk en Leiden zijn thans in totaal onge veer 225 para typhus-pati enten, van wie verscheldenen al weer aan de beterende hand zijn. TAIPEH Nationalistische „Thun derbolts" hebben bij aanvallen op het zeegebied langs de kust van continentaal China tussen Amoy en Swatou vijf communistische kanon neerboten met raketten aangevallen en zwaar beschadigd, aldus een be kendmaking van het nationalistische ministerie van Defensie te Taipeh op Formosa. Het officiële communistische pers bureau „Nieuw China" meldde Zon dag. dat nationalistische straaljagers Zaterdag „op barbaarse wijze koop vaardijschepen hebben aangevallen" en een schip tot zinken hebben, ge bracht. Op Amoy tVierpen de vlieg tuigen 16 bommen. Twee aanvallers werden door luchtafweervuur be schadigd, aldus dit bericht. NEW YORK. Imre Nagy, eer ste minister van Hongarije, heeft de Algemene Vergadering van de V,N, verzocht Hongarije tot het lidmaat schap van de volkerenorganisatie toe te laten. Volgens gewoonlijk welin gelichte kringen te Nieuw Delhi zal ook Nepal opnieuw om toelating tot de Verenigde Naties verzoeken. In 1948 is een aanvraag van dit land afgewezen. Prof. Otto Hahn: geloof aan vliegende schotels dwaasheid WUERZBXJRG, .Geen verstan dig mens kan aan de dwaasheid van het bestaan van vliegende schotels geloven". Dit is te Wuerzburg ver klaard door prof. Otto Hahn. een Duitse specialist op het gebied der atoomenergie en nobelprijswïnnaar voor scheikunde in 1945. „Als bewo ners van Mars of andere wezens ple zierreisjes naar de aarde zouden ma ken, zouden ze ons goedendag komen EEN zeer merkwaardig boek heeft de psychiater dr Silvio G. Fan tl ge schreven en hij heeft het een al even merkwaardige Utel gegeven: „Ik hen bang dokter" (Uitg. Het Wereld venster, Baarn. vertaling drs R, H. Houwink). Het boek geeft de historie van de psycho-analytische behandeling door de schrijver van een Jurlst-dlplo- maat. die in een angstneurose is ge raakt door de hem benauwende sociale en ethische problematiek van onze mo derne samenleving. De schrijver heeft zijn ervaringen op schrift gesteld omdat hij m deze diplomaat de verpersoonlij king ziet van „het tegenwoordig b|i tatlozen aanwezige nerveuze levensge voel". Het onbevredigende is dat wij omtrent de feitelijke, de prectese aard van het conflict bij deze patiënt in het onzekere gelaten worden. Na negen consulten wordt hij overgeplaatst en breekt^ het verslag van zijn „levens- blecht" af. Alleen horen wtf nog. dat hij later zelfmoord gepleegd heeft op de manier, die hij tevoren al waarschijn lijk had genoemd. Het verslag geeft nu eigenlijk weinig meer dan de visie van deze diplomaat op een groot aantal sociale, ethische en sexuele pioblemen, maar tot de kern van zijn eigen proble men is hu bij het afbreken van de be handeling nog niet gekomen. Over zich zelf heeft hy dan eigenlijk nog weinig gezegd. Wat het boek nu geeft Is een be toog (van de diplomaat) over een zeer groot aantal toestanden die hem be nauwen. verschijnselen waarop hij cri- ttek heeft, vraagstukken waar hij geen weg mee weet. Het zijn ongetwijfeld merendeels problemen, die identiek zijn aan onze huidige samenleving en die "ele duizenden andcrcr. evenzeer kwel en. Maar nieuw zijn deze problemen geenszins. Het enige nieuwe en soms ia.®_ de zceT bijzondere ma- zeggen in plaats van op grote hoog- Zltr °,r)S ln de vorm van tc rond de aarde te kruisen", zei hij. voorgezet psychiater worden

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2