K^otopruiming in Rotterdam is nog niet aan de orde Aantal te vervangen ivoningen wordt geschat op 25000 43:ri, Wim Sonneveld neemt Holland op de hak WÊSmHSm Opgesloten in museum Rens van Dorth en zijn ensemble in de bloemen Mil -W'rt*S& 8LS> Toneelavond Athena Na première van nieuwe revue: V Een positieve kant Plaats van schrik Bittere armoede Belgisch gezelschap in Colosseum. WAAR DE BLANKE TOP Knap cabaret in Luxor Aquariumhouders in Blijdorp Poppen op bordes van Schielandshuis Actie voor oudjes in Spangen Jubileum Piet v. d. Kerkhoff Eleanor King danst in de Kunstkring Pest voor overzee 4- Maandag 20 September 1954 Zaterdagmiddag werd de politie opgebeld uit het Schiedams Stede lijk Museum door twee bedrukte jongelieden, van 19 en 21 jaar. Zij waren wat lang blijven kijken naar het moois, dat het museum biedt. In elk geval waren, toen zij omstreeks vijf uur naar huis tviiden, de deuren gesloten. In zo'n geval belt men de politie op, die hen prompt kwam verlossen. Zij zijn waarschijnlijk bij het sluiten van het Museum over het hoofd gezien. De Rotterdamse Amateur Toneel vereniging „Athena" hield Zaterdag avond in het gebouw West-End een geslaagde toneelavond. Er werden twee één-acters opgevoerd, waarvan „Arme Rykfi", door de zinvolle in houd bijzonder wist te boeien. De heer M. de Vos leverde sterk spel in zijn rol van de geestelijk arme man met veel geld. Ook mevr. A. W. Nome-Rinkel liet haar aanleg tot dramatisch spel op overtuigende wijze blijken. De uitverkochte zaal kon volmondig- instemmen met de keuze van de dochter des huizes: een eenvoudige jongeman zonder veel geld. liever dan een „arme rijke''. Na afloop was cr bal tot drie uur. Het programma van Rens van Dorth's nieuwe revue „Voor U", die gisteren In palace zijn premiere* beleefde, vermeldt geen bloemen- show. Toch leek 't er gisteravond laat heel veel op: aan het slot van de voorstelling ging het gezelschap bUna schuil achter boeketten en bloemenmanden. De fleurige toneelversiering was eert hulde van talloze vrienden en bewonderaars, in de eerste plaats ter gelegenheid van Rens' vijftien jarig artisten-jubileum. Het en semble deelde echter volop in de vreugde, omdat het juist vijf jaar geleden werd samengesteld, Daan Hooykaas was de tolk van de volle zaal. Hij wenste Rens, de „kleine grote artist", en zijn troep je van harte geluk met het in de afgelopen jaren behaalde succes en sprak de hoop uit dat men over tien jaar op nóg meer roem zal kunnen, terugzien. Daarna leidde hij diverse andere sprekers in: Octave van Aerschot, Frans Muriloff, Marcel Mulders, Voor krotopruiming cn sanering van oude woonwijken valt d.e laat ste tijd een groeiende belangstelling te constateren. Ondanks de nog steeds heersende woningnood, een ernstig struikelblok om het vraag stuk intensief aan te pakken, leeft er in vele kringen het verlangen om zich niet bij de bestaande toe stand neer te leggen en pogingen in het werk te stellen, al is het voorlopig op bescheiden schaal, om aan de opruiming van krotten iets te doen. Voor Rotterdam ligt dit vraagstuk anders dan voor de meeste grote gemeenten in ons land. Onze ge meentebestuurders, zeker met on willig om een bijdrage tot verbete ring van de woontoestanden te le veren. hebben rekening te houden met de grote woningnood, die het onmogelijk maakt om een sanering van enige omvang, door te voeren. Slechts een wijziging van de door de regering gevolgde ccmtingente- ringspohtiek. die voor Rotterdam een aanmerkelijk groter bouwvolu me vrymaakt dan thans het geval is. zou ook voor onze stad de weg openen om de bestrijding van krot ten met kracht tei^ hand te nemen. Aan de krotopruiming cn ver nieuwing van bebouwde kernen wijdde mr J. m *t Veld. oud-minis- ter voor wederopbouw cn volks huisvesting, een interessante studie, waarin hij zowel de velschillende kanten van het vraagstuk be licht als ook de methode aangeeft om op de duur uit de misère te geraken. By de bespreking van de toestanden in de verschillende ste den, vrucht van gedegen studie, raakt hij een enkeie keer typisch Rotterdamse problemen en het zyn deze die m het by zonder onze aan dacht hebben getrokken. Hy merkt o.a. op, dat het niet te verwonderen zou zijn als men zicö m Rotterdam voorlopig niet teveel zorgen maakte over krotopruiming. wijksanmng en stedelijke vernieuwing. De oor- jog heeft in de Maasstad een zó grote opruiming gehouden, dat men de eerste jaren zijn handen nog wel vol heeft met het werk van de wederopbouw. De vernieuwing van de stadskern is daarbij vanzelf aan de orde ge komen cn krotten zijn reeds in groten getale opgeruimd. Toch valt er ook in Rotterdam op dit gebied nog wel een cn ander te doen, meent hij. De wijkon. onmiddellijk grenzende aan de stadskern, hebben name]yk m het algemeen niet zo grote oorlogsschade opgelopen. En. ook deze wijken, hoofdzakelijk ge bouwd in het tijdperk van de revo- De wijken, hoofdzakelijk ge bouwd in hel tijdperk van de revolutiebouw, vertonen al lerlei gebreken, zodat aan sanering op wat langere ter mijn niet zal zijn te ontkomen. De nieuwe stadswijken heb ben vrijstaande blokken, ge meenschappelijke tuinen, groenstroken en speelruimten. lutiebouw, vertonen allerlei gebre ken, zodat aan sanering op wat lan gere termijn niet zal zijn te ont komen. Voor d£ twee ergste wijken, de Crooswjjkbuurt (Rub roekstraat en omgeving* cn dc zijstraten van Oude en Nieuwe Binnenweg (Gou- vernestraat 011 omgeving*, berekent de gemeentelijke dienst het aantal te vervangen woningen op onder scheidenlijk 5000 en 8000 Voor de gehele gemeente moet echter zeker op een dubbel zo hoog cijfer wor den gerekend. In zijn algemeenheid is het hier geschetstebeeld juist. Hoe tragisch het bombardement ook is geweest en hoezeer wij de vernietiging van Rotterdams binnenstad betreuren, dit mag ons toch de ogen niet doen sluiten voor het feit. dat op slag een einde werd gemaakt aan het bestaan van krotten en uitgewoon de huizen. De schilderachtigheid van het oude Rotterdam verborg vee] ongerechtigheden; achter be koorlijke geveltjes heersten vaak toestanden, die een aanfluiting wa ren van de menselijke waardig heid Daarom zich er aan de radi cale opiunmng. die het bombarde ment veroorzaakte, «cn positieve en een negatreve kant. De positieve is, dat wij m de gelegenheid zyn gesteld oen moderne binnenstad te herbouwen zonder nauwe straten cn met veel ruimte. Aan de ver nieuwing i van het oude centrum waien wij, indien dat gespaard was gebleven, zeker in dc eerstkomende vijftig jaren niet toegekomen, in aanmerking genomen de tydrovcn- oe procedures die aan doorbraken en sanering zijn verbonden. Het beeld van de binnenstad zou dan ook een ander zyn geworden dan thans en het is zeer de vraag, of de doelmatigheid dan op dezelfde wijze aan haar trek was gekomen Wat wij nu weten is. dat by bestendi ging van de oude toestand het vraagstuk niet minder om een op lossing had geschreeuwd. Er ligt een wereld tussen nu en vroeger. Wie thans de nieuwe stadswijken aanschouwt met hun vrijstaande blokken, gemeenschap pelijke tuinen, groenstroken en speelruimten en men vergelijkt deze met de woningen, die m de 19e eeuw werden gebouwd, kan zich alleen nog maar verbazen, dat qo mensen van toen genoegen na men met hun behuizingen. Maar men wist toen ook nog met beter. Wel bracht een commissie, in 18.53 benoemd door het Kon. Instituut van Ingenieurs op initiatief van Ko ning Willem III, schokkende toe- standen aan het licht wat de huis vesting der arbeidei-s betreft. Het rapport zegt daarover: „Be droevend is veelal, zelfs in ons vaderland, waar de remheid heet tot de volksaard te behoren, waar de zindelijkheid en netheid gezegd worden bu voorkeur te worden be hartigd. de woning van dc nede rige werkman. Beperkt in ruimte, veelal slecht verlicht, onvolkomen tegen de invloeden der atmosfeer beschut, op vochtige plaatsen en in gangen en stegen, niet van het hoog nodige voorzien, zonder aan voer van overvloedig water, zon der afvoer van de meest afzichte lijke onreinheid, is de woning van de werkman niet zelden een plaats van schrik voor de meer beschaaf de. waar de onreinheid soms ten tap Stijgt, de dampkring verpest is door alles wat er opeengestapeld en verricht wordt, waai* de zede loosheid haar wieg en bakermat vindt en waar de brandpunten ont staan van ziekten, wier invloed zich wijd rondom verspreidt, om alle standen aan te tasten en de gesel der verwoesting te doen rond gaan tot in de huizen der meer be schaafden," Voor Rotterdam volgt dan een beschrijving van dc woningtoestan den tuisen Schiedamsedijk en Baan-, stegen van soms nog geen metor breedte; woningen, waarvan de vloer een groot gedeelte van het jaar onder water staat, zodat men in de kamers over stenen en plan kon moet gaan; vele woningen met een verdiepinghoogte van nog geen twee meter; kamers met een inhoud van minder dan 20, soms nog geen 14 m3, waarin 3 tot 6 personen hun dag- en nachtverblijf houden; lekkende daken, verbrijzelde vloe ren, gescheurde wanden, kapotte ruiten en donkere, uitgesleten trap pen. Voor al deze ellende, meent mr In 't Veld, kan men de industriële revolutie moeilijk aansprakelijk stellen. Die stond, althans in ons land. nog maar aan haar begin. De voornaamste oorzaak moet gezocht worden in de bittere armoede, die in de voorbije eeuwen het leven van grote groepen der bevolking kenmerkte. De2e mensen waren niet in staat de huur voor een be hoorlijke woning op te brengen. En aan overheidsbijdragen in exploita tie-tekorten dacht toen nog nie mand. In het algemeen was de be langstelling voor de omstandighe den, waarin dc minder bedeelden leefden, vrij gering. De grote bete kenis van een goede woning in een prettige omgeving voor de volks gezondheid besefte men nog niet. In alle opzichten moest dus de uiter- Adolf v. d. Berge uit België en ook enkele vertegenwoordigers van verenigingen, waarvoor Rens van Dorth regelmatig optreedt. De reeds genoemde bloemen en ook vele andere cadeaux werden tij dens deze plechtigheid aan de lo pende band het toneel opgedragen. Vóór de spontane en genoeglijke felicitaties gezelschap en leider ten deel vielen, kon hel publiek ge nieten van het alleraardigste nieu we programma. Natuurlijk wipte Rens van Dorth zelf daarin de no dige keren by de mensen aan, met o.a. een paar gezellige liedjes. Cora Ville had al even veel succes, o.a. met een geestige parodie op de H- lijn. Dick Binnendijk bewonderden we in het gevoelige chanson „Marseil le" en op muzikaal gebied vervul den Cas Oosthoek en Ted Valerio veie wensen. Vooral in de dans kwamen Sylvia Sylvestra en Tonny Huygen naar voren. John Buying en zfjn ..Music Ma kers" hadden een groot aandeel in het succes van deze avond. Toen alle gelukwensen waren uitgespro ken en het middendeel van de zaal was ontruimd hadden zij 't nog enkele uren druk met het verzor gen van dansmuziek. Onder auspiciën van het Rotter dams Toneelensemble „Incarnatie" werd Zondagmorgen in het Colos- seum-theater 'n toneelopvoering ge geven door het Belgisch Toneelgezel schap „Kunst-Veredelt" uit Hemik- sem. Men voerde op „Gaslicht", een thriller in 3 bedrijven van Patrick Hamilton. De Belgische gasten brach ten dit spel in vlot tempo. Vooral Jeanne van Hees als Miss Bella Man- ningham, de hoofdfiguur in dit stuk, bracht haar rol goed. De regie was in handen van Stan van Darame. Dc voorzitter van het feest-comité. de heer P. Geleynse. heette de aan wezigen welkom, in het bijzonder de Belgische «asten, waaronder de heer Blok, burgemeester van Hemiksem. Volgend jaar zal men een tegenbe zoek brengen. Jeugdwerkseizoen in Strevelswijk begon In de Irene-kapel aan de Oude landstraat werd Zaterdagavond ge start met het jeugdwerk, dat men in 1951 begon. Na het openingswoord dcior de voorzitter, de heer A. den Boer, kwam er opgewekte muziek van „De Vrolijke Zwervers". Met hun klanken wisten zij de stemming er direct in te brengen. Vei volgens kwam de eigen toneelgroep op de planken met „De Boze Geest", een aardig spel o.l.v. mevr. M. I. B. Dek ker-Wilhelm. Tn zijn nieuwe cabaretprogramma *_„"Waar de blanke top" neemt Wim Sonneveld Holland op de hak en al te best komt ons goede vaderland er niet af. Als wij Son neveld mogen geloven, is dit voor namelijk het land van het zeer zuinige burgerdom, waar de zinde lijkheid aanmerkelijk hoger staat aangeschreven dan de kunst en waar de jus vetter is dan ivaar ook ter wereld. Dat klinkt wat on aardig. het is waar. maar van Son neveld hóeft niemand hem te ge loven, als men zich maar amuseert. En dat kost niet de minste moeite want het is in hoge mate amusant om te kijken in de spiegel, die Son neveld Holland voor houdt. Het beeld van onze vaderlandse deug den en ondeugden mag dan wat vertekend zijn. een glimlach heeft iedereen er graag voor over en daarom is het immers begonnen? Een glimlach? Wel meer' Met zeer veel goede smaak en artistici teit heeft Sonneveld een program ma van het beste soort samenge steld: plezierig om te zien cn wel zeer prettig om naar te luisteren Niet dafc alles even sterk is; cr waven enkele povere nummers met een zo zwakke tekst dat zelfs on der Sonne veld's regie het resultaat er maar net mee door kon. We misten trouwens wel de eigen hu mor van Annie Schmidt. Maar gaat de pas ontdekte Guus Vleugel haar misschien achterna? Deze 23- jarige knaap uit Goes beschikt over een verrassend spits pennetje; goe de ideeën werkt hij spitsvondig uit. Michel van der Plas leverde en kele lovenswaardige bijdragen (raak van typering waren vooral De Re gentessen en Doe maar gewoon) en Sonneveld zelf heeft uiteraard ook hier en daar de hand in gehad: een meesterhand! Deze meesterhand verried zich vooral in de regie van de grote nummers. Voortreffelijk was de en tree met Blijf m Holland, knap ge en sceneerd en fris van kleur en beweging. Stijlvol en waardig in casseerden De Regentessen een ap plausje nog voor dat zij iets had den laten horen. Even fraai en ver zorgd waren Zoals de ouden zon gen... en Zoals de Klokje thuis tikt. goede nummers ook dank zij de kleurige costumes. Behalve Sonneveld zelfs is Conny Stuart het best. vooral als zy alleen het toneel moet vullen, bijvoorbeeld In diergaarde Blijdorp kwamen gisteren enkele tientallen leden van de Nederlandse vereniging van zee- aquariumliefhebbers Biologia Marï- j tima bijeen voor bun jaarlijkse con- gres. De leden van deze vereniging zim eigenlijk gespecialiseerde aqua- riumhouders uit de vele düizenden die zoetwater-aquaria in stand hou den. Zij vangen hun vis zelf langs de Nederlandse kust, of zij bestellen de subtropische of tropische dieren by handelaars. Zelfs zeewater kun- nen zij bestellen, in Den Helder, voor een cent per liter. De voorzitter, dr C. v. d. Meer,1 opende het congres. Voorts werden een aantal nieuwe, bijzondere lan taarnplaatjes getoond, films gedraaid en causerieën gehouden, het laatste ook door de heer C, A. Spoelstra van de diergaarde. De congressisten bezichtigden voorts de aquaria in de Rivièrahal. Biologia Maritima is oen groep van in totaal ruim honderd leden, verspreid over het hele land. I in een navrante creatie (Diep in mijn hart*. Karin Larsen maakte iets bijzonders van de hypermoder ne schooljuffrouw en Joop Dodcrer was t.n voeten uit het type dat Michel van der Plas n Doe ma ir gewoon heeft bcdoe'd. Geen eer overigen. Kitty Kluppelt, Mieke Last, Jan Staal en Frans Vasen, had r oeite. zich op het hoge peil, dat Sonneveld met zijn troep heeft bereikt, te handhaven. Jelle de Vries weerde zich aan de vleugel uitstekend en de guitaark Janken van Jan Blok hadden vaak een al leraardigst effect. Maar alles draait toch wei om Sonneveld. Zijn Babysitter is kos telijk en zijn conferences overrom pelen door hun intelligente humor. dB speelt en aanstekelijk over het voetlicht komt. Ach eigenlijk is 7:**> kunst erv moeilijk te omschrij ven. Welsprekender is het advies: Gaan zien! C. J. O. Op het bordes van het Historisch Museum is een tentoonstelling inge richt. die vooral wel de aandacht van kinderen zal trekken. Het zijn namelijk enkele poppen, gekleed m de dracht van Rotterdamse en Delfs- havense weeskinderen uit vroeger jaren, die er te zien zijn. Het wees meisje van Delfshaven droeg een stemmig zwart kleedje mei wit boord en manchetten, als een kleine huisvrouw. De weesjongen verschil de niet veel van zijn Rotterdamse lotgenootje. De Rotterdamse wees meisjes droegen eon fleuriger cos- tuum: een grote flatteuze muts, een batisten shawl met kant over het strakke keurslijf geplooid en een prachtig rode wijde baaien rok met een coquet smal in de taille gestikt schortje. De dracht van de weeskin deren volgde in grote trekken die van de burgers. Binnen in het Historisch Museum is een aantal gevelstenen en frag menten van beeldhouwwerk van de gevel van het Weeshuis in de Goud- sche Wagenstraat te zien. Een wedstrijd in het raden van de namen van de poppen maakt de ten toonstelling voor kinderen extra aantrekkelijk. Woningen aan het Zuidplela, een compromis om In de erg ste nood te voorzien. Dit com plex zal verdwijnen, wanneer de Pleimveg wordt omgelegd. ste schrielheid worden betracht, wilde een winstgevende woningex ploitatie mogelijk zijn. Pas, wan neer in het laatst dei' vorige eeuw de industriële revolutie intreedt, gaat het kwaad zich vermenigvuldi gen. De ontzaglijke groei der steden en van de industrie-gebieden leidde tot woningnood en dus tot woning bouw m het groot. Uit die tijd da teert de massabouw van arbeiders woningen, zoals wij deze in Croos- wyk, enkele gespaarde delen van de binnenstad en aan de linker oever aantreffen. Het is deze erfe nis, die wij gUeidelyk aan moeten zien kwijt te raken. De grote moeilijkheid van nu is, dat de mensen die in deze oude huizen wonen, een vrij lage huur betalen en meestal niet bij machte zijn de huur van een nieuwe wo ning op te brengen. Wel biedt een ministeriële beschikking de ge meenten de mogelijkheid de huur van te bouwen woningwetwoningen tijdelijk op een lager bedrag vast te stellen dan uit de bestaande be- paltngen zou voortvloeien, teneinde voormalige krotbewoners gelegen heid te geven geleidelijk te wennen aan een hogere huur dan zij ge woon waren te betalen, maar het gemeentebestuur van Rotterdam verwacht van deze beschikking met veel. Het vraagstuk wordt te Rotterdam volkomen beheerst door de grote woningnood en de door de regering gevolgde contingenterings- politiek. De bewoners van. Spangen, hebben het als een gemis gevoeld, dat de ouden van dagen uit hun wijk deze zomer niet in de gelegenheid zijn geweest aan een uitstapje deel te nemen. Om te zorgen dat dit volgend jaar anders is, hebben buurtbewo ners de hoofden bij elkaar gestoken, met als gevolg dat het „Comité Be jaarden Spangen" kon worden opge richt. Dit comité wil in de komende winter onder de bewoners van Span gen een actie beginnen om de nodige geldon voor een ouden-van-dagen- tocht bijeen te brengen. Zaterdag 25 September wordt van 3 tot 5 uur een concert gegeven door de Accordeonvereniging „Progressio" op het plein bij de Bilderdijkstraat. Men heeft daar gelegenheid zich als donateur op te geven. Voor de verdere actie zyn bespre kingen met de firma Van. Nelle en de voetbalvereniging Sparta gaande, Schier eindeloos was de ry bewon deraars van onze stadsorganist, de heer Piet v. d. Kerkhoff, die tijdens de Zaterdagmiddag in Restaurant BellCvue gehouden receptie gebruik maakte van de gelegenheid, deze in zo ruime kring bekende musicus per soonlijk geluk te wensen met zijn 25-jarig jubileum als organist van de Nieuwe Zulderkerk. Hoeveel vrien den Piet v. d. Kerkhoff zich In de loop der jaren heeft verworven bleek trouwens niet alleen uit de overwel digende belangstelling voor zijn offi ciële huldiging maar ook uit de schat van cadeaux. bloemen en fruitman den. waarmee men hem heeft willen gedenken, Allereerst is het woord gevoerd door de heer W. A. v. Wijlen, kerk meester van de Nieuwe Zuiderkerk. die als voorzitter van het comité van voorbereiding de jubilaris een tape recorder en een cadeau onder cou vert, bestemd voor een buitenlandse kunstreis, aanbood. De namen van hen. die deze hulde brachten, zijn vervat in een kunstzinnic album, ontworpen door Louis v. d. Berg, dat de heer D. G. Hazelzet, penningmees ter van het comité, overhandigde. Van de vele sprekers noemen wij verder de heer A. G. Corbeth. voor zitter van de commissie van beheer der Geref. Kerken, mr Herman Vlug, die zowel Toonkunst als de Stichting het Rotterdams Philharmonisch Or kest vertegenwoordigde, de heer W. M, Kooy, sprekend namens de col lega's van de Geref. organistenver eniging, de heer G. A. Goldschme- ding. namens de Ned. Organistenver- enising, de heer Koos Bons, namens leerlingen en oudleerlingen, de heer B. Mastenbroek, namens het perso neel der Kon. Wilhelmina kweek school. ds A. S. Timmer.^ namens de kerkeraad der Geref. Kerk en de heer D. G. Hazelzet als secretaris van de orgelconcerten. Alle toespraken werden door de jubilaris met een persoonlijk woord beantwoord. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vooraanstaande figuren uit muziekkringen, o a. dr John Danis- kas en Edpard Flipse. Dr L. Les en de heer H. O. Bron vertegenwoor digden de burgemeester: de heer J. Hasper, gemeentesecretaris, het college van burgemeester en wet houders. De koster van de Nieuwe Zuider kerk. de heer S. Numan. die Zater dag zijn 75ste verjaardag vierde, is op zijn beurt door Piet v. d. Kerk hoff en de heer Hazelzet gehuldigd. Zondagmorgen heeft de wijkpredi- kant, ds J. P. Hörchner, de jubilaris aan het einde van de dienst toege sproken. Hoewel iedere indeling tn- de kunst bij voorbaat viank gaut, kan zeggen dat er ttuee hoofdstromingen zijn in de moderne dans. De eerste vernieuwt de uitdrukkingsmiddelen van het ballet, de tweede verwerpt alles rigoureus wat op traditie steunt. De Amerikaanse danseres Elanor King, die Zondagmiddag in „De Groote Schouwburg" optrad voor le den van de Rotterdamse Kunstkring, behoort heel duidelijk tot deze laat ste groep. Met dezelfde heftigheid, waarmee dichters de taai en schilders de vorm doorbreken, om dichter bij het we zen der dingen te geraken, verwringt zij de overgeleverde dans. Het gaat haar, zomin als de hier genoemde vergelijkende vttorbeelden. met om de vertolking van een bepaald men selijk gevoel en zeker ook niet al leen om de bevrijding van de dans uit de door het klassieke ballet aan gelegde „kluisters". Zij probeert een direct contact te leggen met het be- staansmyslerie, niet alleen met dat van mensen, maar met allies (ook het onzichtbare) dat haar omringt. Men kan het dansen van Eleanor King in de ruimste betekenis van het woord religieus noemen en men vindt die achtergrond dan ook in het programma terug, dat o.m. num mers vermeldt als „Song for Hea ven", Four Visions" en „Invocation" (aanroeping). Het zal duidelijk zyn. dat bij be oordeeling van dergelijke metaphy- sische dansen de begrippen mooi of lelijk weinig geldingskracht hebben. Hoofdzaak is de vraag in welke mate dit dansen bezield is en wat het op de toeschouuwer overdraagt. En wat dit betreft kan ik niet on verdeeld enthousiast zijn. Dat Elea nor King haar eigen stijl, die niet zozeer in ruimtelijke beweging als wel in het lichaam zelf de dans poogt te verwerkelijken, technisch beheerst, is zeker, niaar vooral voor de pauze ging er van haar optreden knap, hoewel nogal effectvol be licht maar hoogstzelden aanslaan de ontroering uit. Zodra het buiten - mssig bewegen over het toneel gnen duidelijke functie heeft, stoort het als goedkoop en tussen goede mo menten, waren er. ook choreogra fisch. heel wat vage misslagen. Eigenlijk alleen in „Transforma tions*', een dans zonder muziek, kon Eleanor King mij heel overtuigen van de noodzaak zo en niet anders vorm te geven, aan wat zij wilde uitdrukken. En al hadden, vooral ook „Four Visions" en „Odyssey" goede momenten, de te vaak ver slappende intensiteit en de soms te subjectieve verbeelding, gaven dit interessante programma toch te wei- j nig overtuigingskracht. I A. I. Onderlinge Zangstudie* hield feestavond De gemengde zangvereniging „On derlinge Zangstudie" feestte Zater dagavond in de grote zaal van het Doofstommcninstituut, Naast goede zang van ..De zingende Vissers", van het kinder- en van het dameskoor, alle o.l.v. dirigent Cor Grocneveld, moet vooral vermeld worden de voordracht van Jan Campert's ge dicht „De achttien doden" door het riebutantje Greetje Breeman. Regis seur Daniel Rcegel. leider van de debutanten, wees cr op. dat men in de vereniging dringend behoefte heeft aan jonge krachten, Enkele cabaretnummers en sketch - jes vulden het programma aan. De muzikale omlijsting was van Theo Rops. Tot besluit van deze avond, die werd geopend door voorzitter P.Lockhorst, was er bal met het kwartet Rauxloh. Irtdonesie: Ss. Zeeland v. 25/9 v. ft'dam a. Belawan 20/10, a. Djakarta 29 10. Ss Automedon v. 1/10 v. Am- si erdam. a. Belawan 28/10 a. Djakarta S/11. Luchtpost- v. 21. 23. 25, 28/9. a. Djakarta 23. 25. 27. 28,9. Nederlands Nieuw -Guinea: Ss. Zeeland v. 25/9^ v. R'dam. overlading te Singapore So. rong 7 '11. Ss Tomin» v 2/1(1 v. R'dam, a, Sorong 13/31. Luchtpost- v_ 22, 24. 25, 29/9, 3. Blak 25. 27 28/9. 2/10. Nederlandse Antillen: Ms Sarpedon v 23, 9 v. A'dam, a Willemstad 10 10, a. Oranjestad 12/10. Ma. Oranjestad v. 30/9 v. A'dam. a. Willemstad 17/10, a- Oranjestad 19*10. Luchtpost, v. 32, 23, 24 26/9, a. Willemstad 23. 24. 25. 27,9, a. Oranjestad 23. 25. 23. 27/3. Suriname Ms. Bonaire v. 24,9 v. A'dam, a. Pa ramaribo 16/10. Ms Stentor v. 8/10 v. A'dam, a. Paramaribo 26/10. Lucht post: v. 22 23, 24. 29/9. a. Paramaribo 23 25. 25. 30/9. Vct. staten van Amerika: Ms, Noor- dam v. 25/9 V R'dam. a New York 4/10. Ms. Slbajak V. 28,9 v. R'dam, a. New York 9/10. Luchtpost: v. 21, 22, 23, 24, 25 26/9. a. New York 22. 23 24, 2o, 26. 27/3. Australische statenbond, Isieuw'-Gul- nea: Ss. Iberia v. 25/9 v. Londen, a. fremantlc 22'10 a Adelaide 25/10, a. Melbourne 27/10, a. Sydney 1/71. Ver tier zeepost 5/10 via Engeland Lucn»- post: v. 21, 23. 25. 26/9. a, Sydney 25. 27, 29, 30/9 Canada: Ss Groote Beer v. 22/9 v. R'dam, a. Quebec 30/9. Ms. Noord un v. 25/9 v. R'dam. a. New York L'O, verder naar Montreal in ca. 2 da ecu, Ms. Slbajak v. 28/9 v. R'dam, a Hali fax 7/10, Luchtpost: v. 21. 22. 23 24, 25, 27/9 a- Montreal 22. 23. 2-L 25. 25. 28/3. Israël: zeepost: 21. 22. 25. 28.9 vla Italië, a. Haifa. Luchtpost- v. 22 23. 25. 27/9 a. Tel Aviv Yafo 22. 24. 2b, N'icuw Zeeland: Zeepost 21 28,9 via Engeland. Luchtpost: v. 21, 23. 25 26/9, a. Auckland 25. 28, 30. 30/9 Zllld-Afrika: Ms Oranjctontein v. 23/9 v. A'dam. a. Kaapstad 11/10. Ms. Carnarvon Castle v.. 28/9 v. Southamp ton, a Kaapstad 14/10 Luchtpost v. 22, 23, 26/9 a. Johannesburg 23. 24, 27/9. Verzending van Juchtpostcorrcspon- derttie aan postagenten a/b van Neder landse schepen aan commandanten v, Ned. oorlogsbodems in vreemde ha vens cq aan de commandant van het Ned. Detachement Ver. Naties in Ko- rGDc aangegeven data cn uren ztln de tijdstippen waarop dc stukken uiter lijk te Amsterdam Centraal Station aanwezig moeten zijn. Ms. indtapnera: Voor Genua 21'J, 18/3 17 uur. Hr. Ms. van zijl: 23 cn 27/9, beide 9 uur; 21/9 en 1/10. beide 12 uur. Ms Joh,- van Oldenbarnevelt: Voor Aden 29 24'9 12 uur. Voor Fre- mantle 13'10, 7/10 9 uur. Voor Mel bourne 18; 10, 11/10 11 uur. Voor Syd ney 21/10, 16/10 9 uur. Hr. Ms. Luymes: Voor port saia 29/9 25/9 9uur. Voor Aden 5/10, 28/9 17 uur. Voor Colombo 14/10 6/10 1< u- Voor Singapore 21/10 16/10 9 uur. Voor Hollaildia 30/10, 23/10 9 uur. N'ed. oet. Ver. Naties In Korea: 21, 24. 28/» alle 12 uur. Ms Oranje: Voor Djakarta 2a/9. 21'9 11 uur. 21f3s. 'zuïdcrkruis: Voor Quebec 24/9. Hr. Ms Hermelijn. Onverschrokken: Voor Norfolk 22, 25, 29/9 alle 12 uur. Hr. Ms. Boxtel. Onversaagd: Voor San Diego 22, 25. 29/9. alle 12 uur. Hr. Ms Ternatc: Voor Cairns 22/9 17 uur. Voor Sydney 2/10 9 uur. Ss Waterman: Voor Djakarta 29'9, 25/9 12 uur. Voor Aden 8'10. 2/J0 9 u. Voor Port Said 13/10. 8/10 12 uur Hr. Ms Piet Hein: Voor Sorong .70'9 25'9 9 uur. ir Ss. Groote Beer: Voor Quebec 30'c 27.- o 13 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 3