Mr Burger: „Partij van de Arbeid allerminst regeringsmoe STERLING SHAG ftffifffflUIlB Van „gecanoniseerde katholieke partij99 niet gediend Nieuwe sensaties in de Franse spionnagezaak Kunstgebitten Benzine, een sigaret: 2 huizen verwoest (Vt oorts Het ksfaiutdi IHrgmU oogsl i Twintig jaar voor moord door „slaapwandelaarster" 8a:»? i BICKRPAN irAr"" Nederlandse marine had zware maar dankbare 5Morning Mist" taak Gesnapt Sta Op STERLING! ELISABETH VAN PRAET: SCHULDIG Marilyn Monroe gaat scheiden van sportheld Di Maggio Ouderdomsuitkering voor rentetrekkers in het buitenland BICO DE BESTE Prins Bernhard naar Krugers wildpark Monsieur Charles": ontvluchte zivare politieke misdadiger ln Juli 1.5 millioen schade door brand Boete van 40 gulden geëist tegen onvoorzichtige Haarlemmer Maagbezwaren in Scholierenaetie voor vluchtelingen bracht f 4770.- op Dinsdag 5 October 1954 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Uit de bekende verklaring van het bestuur van de PvdA weet men hoezeer de mogelijkheid van het lidmaatschap van katho lieken voor de PvdA essentieel is. De Katholieke Werkgemeenschap heeft zich nog niet uilgesproken. Het is niet aan de partij als geheel daarop vooruit te lopen. Het spreekt echter vanzelf, dat de solidarltcitsuitspraak met haar katholieke leden niet de betekenis heeft, als zou alieen aan die norm gemeten kunnen worden of de PvdA met de KVP aan een regerings combinatie kan deelnemen, Wü weigeren door samenwerking de mede plichtigheid op ons te Iaden van regeringsdeelneming van een party, wier invloed ondermijnend voor de democratie moet worden geacht." Dit verklaarde vanmiddag de frac tieleider van de P.v.d.A, mr J. A. W. Burger in de Tweede kamer, waar hij politieke beschouwingen over de begroting van 1955 inleidde. „Indien," vervolgde hij onder gespannen aan dacht, „het voor Nederland en de KVP treurige feit zich zou voordoen, dat ik door deze uitspraak de moge lijkheid van het verbreken van de samenwerking tussen de KVP en de P.v.d.A. naderbij heb gebracht, dan moge duidelijk zijn, dat de P.v,d.A. allesbehalve regeringsmoe is. Maar tenslotte dient een partij niet meer verantwoordelijkheid te nemen dan zij dragen kan. Er is in de Neder landse politieke verhoudingen een mogelijkheid van eon Kamermeer derheid zonder de P.v.d-A., zoals er een mogelijkheid is van een Kamer meerderheid zonder de KVP, Als de overige fracties zouden menen aan een KVP als regeringspartner de voorkeur te moeten geven niet tegenstaande de P.v.dA. om wezen lijke redenen van democratie tot de conclusie zou zijn gekomen, liet rege- ringseontact met de KVP niet langer te begeren dan zou ons niets anders resten dan met daartoe ge- eigende middelen te streven naar het einde van die ongewenste verhou dingen." Mr Burger verlangde van de KVP ook opheldering over de poSitie van minister-president dr Drees, die door de verklaring van het KVP-bestuur in het geding is gebracht. Hij meen de, dat de KVP onmiddellijk na de kadervergadering van de P.v.d.A. dr Drees had behoren te interpelleren. In elk geval verlangde hij klaarheid over de vraag, in hoeverre de KVF- fractie het afkeurende standpunt van het KVP-bestuur deelt. Teleurstellend vond mr Burger, dat wel wordt beweerd, dat het protest van de P.v.d.A. voortvloeit uit de „partijpolitieke vrees, dat de door braakgedachte tot staan zou zijn ge bracht." Hij betreurde het dat het A.R.-kamerlid en hoofdredacteur van „Trouw", dr Bruins Slot. niet zou hebben begrepen dat de P.v.dA. de 2org voor de democratie boven de doorbraak stelde. Ook sprak hij fel snierend over de „bisschop in hooe, de heer monseigneur Huppert C.N.V." Hij vond het niet te verwonderen.* dat bij ons volk een sterk verlangen is ontstaan naar een ondubbelzinnige uitspraak, dat het van een gecanoni seerde katholieke partij, die in Ne derland de lakens wil uitdelen, niet gediend is. Zijn aanval richtte zich overigens verder niet tot de protestantse frac ties. Aan de jarige fractieleider der CHTJ. Til anus» bood hij namens zijn fractie harteliike felicitaties aan. Bijna de helft van ziin spreektijd was aan het mandement gewijd. Het tweede hoofdthema van zijn rede was aan te tonen, dat de democratie nationaal en internationaal een bruikbare politieke methode moet zijn en niet een zich zelf vernieti gend politiek stelsel. Zo juichte hij de recente activiteit van minister Eden en van onze regering tot ver sterking van de gezamenlijke defen sieve positie van het Westen toe, al bleef hij de bovennationale eenwor ding van Europa een levenskwestie achten. Maar hij wenste toch wel in lichtingen over de inhoud van het Londense accoord. Hij laakte het, dat de Benelux nog steeds mank gaat op het punt van het parlemen taire contróle-recht. Ten aanzien van de binnenlandse situatie constateerde de socialistische fractieleider met voldoening, dat na dat sedert 1945 storm is gelopen te gen „dirigisme en bureaucratie", nu de vruchten zichtbaar worden van een beleid, dat bepaald niet zonder democratisch-socialistische invloed is geweest. De legende is weerlegd, als zou zonder de prikkel van de angst voor werkloosheid, de arbeider niet meer tot 'n behoorlijke prestatie in staat zijn. De productie is immers gestegen in een periode van wel haast volledige werkgelegenheid! Gelet op de toenemende welvaart, meende mr. Burger, dat de materiële mogelijkheden aanwezig waren om de z.g. „vergeten groepen" te helpen. Ook zag hij met spanning uit naar de oudedagsvoorziening, zoals minis ter Suurhoff die op grond van het SEH-advies, ontwerpt. Weinig bemoedigend vond hij het, dat in deze tijd van belastingverla ging en loonsverhoging er naar ver houding minder geld in het onder wijs wordt gestoken dan vóór de oorlog. Hy drong aan op verruiming Advertentie LM.) hef beproefde preparaat Elisabeth van Praet-Michielsen m de beklaagdenbank van het Brusselse Assisenhof. van de subsidie-regelingen voor de woningbouw. Met de a.s, huurverho ging kon hij zich verenigen mits de ze geflankeerd zou worden door be vredigende compensatie-regelingen en een huur-egalisatiefonds. Hij herinnerde er aan, dat hy de belastingverlagingen van vorig 3aar had toegejuicht. Veelbetekenend voegde hij daar nu aan toe, dat er meer mogelijkheden tot belasting verlaging waren. De grenzen daar van achtte hij o.a. gelegen in de eis, „dat het spreekwoordelijke ap peltje voor de dorst gespaard moet zijn vóór de dorst er is". „Want", zo zei hij, doelend op 'n uitlating van minister Zijlstra, „men hoort wel op timistisch beweren, dat een werke lijk ingrijpende crisis niet meer mo gelijk is. En ik hoop dat ook, het zou des te beter zijn. Maar als het. door welke oorzaak ook, anders loopt, is de grote massa de dupe". (De zitting duurt voort). Zaak'Montesi Ingrid Bergman zal in Londen worden verhoord ROME De Zweedse filmactrice Ingrid Bergman zal in het Italiaanse consulaat te Londen verhoord wor den in verband met de zaak-Montesi. De filmster, die op het ogenblik in Londen optreedt, zal verzocht wor den, een alibi te bevestigen, dat werd opgegeven door Piero Piccionï, zoon van de voormalige Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, die beschuldigd wordt van doodslag op Wilma Montesi. Ook Roberto Rossel- lini, de echtgenoot van Ingrid Berg man, zal verhoord worden. (Advertentie l.M.) - - BRUSSEL. Maandag viel het doek over de opzienbarende en geheim zinnige zaak van de „slaapwandelende moordenares" voor het Brabantse Assisenhof: mevrouw E. van Praet—Michielsen, eens een Miss België, werd schuldig bevonden aan moord op haar echtgenoot en hoorde een vonnis van twintig jaar gevangenisstraf. „Ik ben niet schuldig" was haar laatste woord. Toen verliet ze bleek en kennelyk woedend de zaal... tussen twee gendarmes In. Na twee uur kwam de jury te- maar toch zeer helder en logisch, HOLLYWOOD. De bekende blonde 25-jarige Amerikaanse film ster, Marilyn Monroe, zal echtschei ding aanvragen. Als grond hiervoor zal zij „geestelijke wreedheid" van haar echtgenoot, Joe di Maggio, een beroemde gewezen baseball-speler. die thans voor een televisiestation in New York commentaar geeft cm de vroeger door hem zelf beoefende sport, aanvoeren. De ware reden noemde zij echter Maandag zelf: moeilijkheden tenge volge van de in strijd komende eisen, die hun beider uiteen lopende beroepen, waarbij Joe di Maggio veelvuldig in Nevfr York moet zijn, terwiil zij zelf in Hollywood werkt, stellen. Marilyn Monroe trad 14 Januari van id it jaar met de 35-jarige Joe di Maggio in het huwelijk. Het was voor beiden de tweede echtverbin tenis. Na de plechtigheid verklaar de Marilyn: ,,Joe is nummer één. mijn beroep komt op de tweede plaats." DEN HAAG. Naar de mening van dc ministers van Sociale Za ken en van Financiën moet in de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden bepaald, dat aan personen, die invalidltelts-, ouderdoms- of weduwenren*e genieten en die in het buitenland wonen, een ouder domsuitkering wordt toegekend. De ministers menen, dat de uit betaling van de ouderdomsuitkerin- gen in het buitenland beperkt moet blijven in deze zin, dat gehuwde rentetrekkers ten hoogste 60.— en ongehuwde rentetrekkers ten hoogste 40.per maand ontvan gen. DEN HAAG- De titulatuur van de commandant der marine in de Nederlandse Antillen en de com mandant der marine in Nieuw- Guinea is gewijzigd in resp. com mandant der zeemacht in de Ne derlandse Antillen en commandant der zeemacht in Nïeuw-Guinea, voorschijn en deelde de president van het hof mee, dat men de verdachte schuldig had bevonden aan moord. Toen was er nog drie kwartier no dig om te kiezen welke straf zou worden opgelegd. Het kon tenminste drie jaar worden, maar, maximaal, ook levenslang dwangarbeid. Ten slotte werd het 20 jaar. Elisabeth van Praet zei daarop, dat zij niet schuldig was en toen volgde, onderbroken door snikken, (Advertentie l M electrisc.he wasmachine voor de laagste prijs. 6U „BICO STANDARD Desgewenst betaalbaar met f 2.50 per week. i inhoud 45 liter i 1 jaar volledig gegarandeerd 1 dubbelwandig speciaal geconstrueerde motor royale kuip PIETERSBURG Maandag zijn prins Sernbard en zijn gevolg, ge wapend met film- en foto-toestellen, per auto van Pietersburg in Noord- Transvaal naar het Krugerpark ge reden. - De Prins zal het wereldberoemde wildreservaat drie dagen bezoeken, De directeur van de nationale par ken, Knobel, zal zijn gids zijn. Donderdag zal de Prins een be zoek aan Johannesburg brengen. een uiteenzetting van de veroordeel de, waarin zij de naar haar mening zwakke plekken in de bewijsvoering te lijf ging. Daarbij kwam weer op nieuw de nadruk te liggen op haar bewerig, dat zij het pistool afschoot terwijl zij slaapwandelde. Over het proces zelf is eigenlijk niet veel meer te zeggen dan dat de mening van de advocaat-generaal, die van moord met voorbedachte ra- 'de sprak, en die van de verdedigers van mevrouw Van Praet, die het over onzekerheden in het onderzoek en onbewezen beweringen hadden, lijnrecht tegenover elkaar bleven staan. De sensatie waarop het talrijke publiek wellicht had gehoopt toen de zoon van mevrouw Van Praet als getuige werd gehoord, bleef volko men uit. De elegante jongeman gaf koeltjes en voorzichtig antwoord. Gedurende zijn aanwezigheid in de rechtszaal wierp hij niet eenmaal een blik in de richting van zijn moeder, evenmin als zij contact met hem leek te zoe ken. Was het hebzucht die Elisabeth Mi chielsen tot haar daad bracht, ge kwetste ij delheid toen haar man de machtiging om voor hem zijn zaken te behandelen introk? Het is na tien dagen van urenlange verhoren nog even mysterieus als in het begin (Van onze Farijse redactie) PARIJS. Nieuwe arrestaties, huizoekingen, onthullingen en verhoren blijven elke dag een volgende sensatie veroorzaken in de affaire van spion- nage ln de Franse Nationale Defensieraad. Gisteren heeft de politie weer twee onverwachte huiszoekingen in Parijs verricht: een bij het „progressis- tische" (seml-communistische) parlementslid d'Astier de la Vïgerie, de man die ook hoofd-redacteur is van het fellowtraveller dagblad „Libera tion" en een andere bjj de „Liberation" zelf.. „Liberation" is het blad, waar ook de inmiddels gearresteerde journa list Baranes werkte. De uitkomst van deze overvallen is nog niet bekend. Wel heeft de politie inmiddels mee gedeeld, wie schuil gaat achter de naam „Monsieur Charles", de sinds enkele dagen opgedoken naam van een niet onbelangrijke verbindings man in deze zaak. „Monsieur Char les" nu heet eigenlijk André Delarue, was in de oorlog commissaris van politie in Parijs en is nadien wegens collaboratie met de vijand tot acht tien jaar veroordeeldHij is ech ter uit een kamp ontsnapt en heeft voortdurend rustig in de Parijse banlieue kunnen wonen, maakte vorig jaar een vacantiereis naar Amerika, met een door de Parijse prefectuur van politie uitgegeven, vals paspoort op naam van Charles Cartier en is nu sinds enkele dagen spoorloos. Waarschijnlijk heeft „Monsieur Charles" enkele jaren lang ferm verdiend aan het doorge ven van geheime defensie-inlichtin gen aan de communistische partij en ook verdiend aan zijn tweede rol, voor de geschorste hoofdinspecteur van politie Dides, die door iedereen in deze affaire bij de neus genomen schijnt te zijn. De militaire rechter van instructie, majoor de Resseguier, die het onder zoek leidt, heeft nu een Indrukwek kende lijst bekend gemaakt van mensen, die hij nog deze week zal verhoren. Onder hen zijn de ex-pre miers Joseph Laniel, René Pleven, en Georges Bidault, maarschalk Juin, ex-minister Mare Jacquet, ex-minis- ter Teitgen en ook figuren als de communistische leiders Duclos en d'Astier de la Vïgerie. Afgezien na tuurlijk van deze laatste twee speelden alle anderen een rol van belang in het kabinet Laniel: men verwijt dit kabinet, dat het verzuimd heeft inlichtingen door te geven aan. de regering-Mendès-France over lek ken uit de defensieraad, die al eer der waren, voorgekomen. DEN HAAG. In Juli zijn 20 personen, onder wie vier brand weerlieden, door brand gewond. De directe brandschade wordt geraamd op 1.693.550.—. Hierin is niet begrepen de schade in het stoomschip „Lahneck" ie Rotterdam op 18 Juli, waarvan het bedrag nog niet bekend is. (Advertentie t.M.) Goed bericht voor de bezitters van DENTOFIX een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder brengt uit komst vooi alle loszittende of losra kende kunstgebitten. Een weinig DEN TOFIX, 's morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid ge garandeerd. Koopt nog heden een stcooibus in Uw apotheek of drogisterij voor slechts f 2,35. HAARLEM. Veertig gulden boete heeft de officier van Justitie by de politierechter Maandag geëist tegen de 45jarige groentenhandelaar W. van de B„ wiens schuld het zou zijn, dat op 26 Augustus na een ernstige ont ploffing twee huizen aan de Glasblazerstraat in de as werden gelegd, waar door zes personen dakloos werden. Verdachte was met vacantie in Zand- voort, toen hij die dag naar huis terugkeerde om enkele zaken te regelen. Hy reinigde een stoelzitting en een vloerkleed met benzine en stak even later een sigaret op, In een oogwenk stond alles ln lichter laaie. (Advertentie I. M.) DEN HAAG. „Een oorlog ter zee is grotendeels een strijd tegen de verv.ehng". Deze, zeker niet onder alle omstandigheden opgaande, uitspraak zou wellicht kunnen worden aangevuld met: „en tegen de slaap". Dit heeft de ongeveer 1400 koppen tellende bemanning van hr ms „Kareï Doorman" weer eens ondervonden tydens de oefening „Morning Mist". Ruim een week heeft het vliegdekschip evenals de overige Nederlandse, Engelse, Franse en Canadese oorlogsbodems, moeten opereren onder omstandighe den, die zoveel mogelijk aan de realiteit van een oorlog waren aangepast. Bij de uitvoering van haar taak heeft de „Karei Doorman" met haar twee squadrons „Seafuries" en „Avengers" van de Marine Luchtvaart Dienst niet alleen gestaan. Met de Neder landse torpedobootjagers „Korte- naer" en „Evertsen" en jagers en fregatten van Engelind, Frankrijk en Canada vormde zij een afweer middel tegen het onderzeebootge vaar, dat, naar gelang de oefening vorderde, van zeer grote betekenis bleek. Was de oefening van groot belang voor de coördinatie en het gezamen lijk optreden van vlootstrijdkrachten, ook de „Karei Doorman" zelf heeft waardevolle lessen uit de manoeu vres kunnen trekken. Het spreekt vanzelf, dat grotere en kleinere ongelukken bij het vliegen van een vliegdekschip niet altijd kunnen worden voorkomen. Dat de gevolgen daarvan in zeer veie geval len blijven beperkt tot materiële schade is niet in de laatste plaats te danken aan de twee helicopters aan boord van de „Karei Doorman", die bij elke start en landing in de on middellijke nabijheid in de lucht hangen en klaar zijn om zonodig In te grijpen. Hoe effectief deze red dingsdienst werkt bleek, toen tijdens de oefeningen een van de vliegtui gen bij de start van het vliegdek slipte en in het water dook. De heli copters schoten toe om de vlieger en de waarnemer, die zich uit de cock pit hadden bevrijd en op hun zwem vesten ronddreven, op te pikken. „Toen ik de sigaret aanstak, scho ten de vlammetjes voor mij weg over de grond. Ik probeerde ze te doven maar alles stond in een oogwenk om mij heen in brand. Een klap heb ik niet gehoord, maar plotseling stond ik achter het huis". Verdachte was toen overdekt met brandwonden en moest enige tijd in een ziekenhuis worden verpleegd. De heer M. K. Fehres, rijksinspec teur van het brandweerwezen, ver klaarde als getuige, dat vooral ben zinedampen uiterst gevaarlijk zijn. Deze dampen zijn ontplofbaar in mengsels van ongeveer 1% percent benzine met 9814 percent lucht tot 6 percent benzine met 94 percent lucht. Deze mengsels kunnen in 'slierten op onberekenbare plaatsen aanwezig zijn. Zij werken zich door kleren van deuren andere vertrek ken binnen, waar zij een ontplof fing teweeg kunnen brengen. Naar mate de vuurhaard dichter by de benzinebron is, blijkt het gevaar geringer aangezien dan de benzine dampen in het mengsel te sterk zijn. De ervaring van deïe getuige is, naar hij zei, dat vele mensen me nen, op enige afstand van een ben- zinebron rustig vuur te kunnen ont steken. Dat is evenwel juist zeer ge vaarlijk. De Officier van Justitie hield bij zijn eis rekening met de schade vergoedingen, waarvoor verdachte reeds is aangesproken en met net lichamelijk letsel dat hij zelf had opgelopen. De raadsman van verdachte, mr B. J Lam hers, noemde het onbegrij pelijk, dat er geen betere voorlich ting op dit gebied is en meende, dat de doorsnee-mens van dit gevaar niet voldoende op de hoogte is. Uit dien hoofde bestreed hy de aanwezigheid van grove schuld. Hij pleitte vrij spraak. Vrijdag schriftelijk vonnis. DEN HAAG. De actie, die de zer dagen in de dépen iance van het Baarns Lyceum dooi de leerlingen werd gehouden ten bate van een der vluchtelingenkampen heeft „een bedrag van f 4770 opgebracht. De leiding van deze actie berustte bij de leerlingen raad, waarvan prinses Beatrix voorzitster is. Marion Mraz is een van de vijf Amerikaanse vrouwen-, die dezer dagen zijn toegetreden tot een nieu we Rooms Katholieke orde in de V.S., de Orde van de Heilige Geest. Opzienbarend is de kleding van deze nonnen. Met goedkeuring van de paus heeft men voor haar het zwarte kleed, de kap, de dikke kousen en de lage, zwarte schoenen afgeschaft, In plaats daarvan de vlotte kledingdie u Marion ziet dragen. Wel grootdeels in zwart en grijs maar mèt moderne lingerie mét nylon kousen en mèt schoen tjes met kakken. Ook mogen deze nonnen hun_ eigen kapsel houden, krijgen per jaar een week vacantie en zullen vaak bezoek van haar familie ontvangen. Indien nodig mogen zij een auto besturen óók! De reden van deze new-look schijnt de teruggang te zijn in het aantal nonnen gedurende de laatste 25 jaar te verklaren uit de wei nig attractieve kleding en de scher pe orde-regels. De vijf novices, die zich speciaal met onderwijs en so ciaal werk zullen bezig houden, krijgen momenteel hun opleiding bi? de Bemadine Zusters in Mount Pocono (Penn.) m Garry Davis, eens Wereldburger no. 1, heeft zyn kruistocht beëindigd. Hy is nu 33, voor de tweede maal getrouwd en zoekt een baan. „Myn idealen waren niet verkeerd, verklaarde Garry dezer dagen, „maar de manier waarop ik het aanpakte wel." Hij heeft zyn Wereld burgerpaspoort versnipperd en hoopt, dat hen weer Amerikaans burger kan worden. Maar dat kan best een paar laar duren. Op de levensgevaarlijke baan van de Londense ondergrondse pikte Zondag een agent de 9-j-rige Andrew Athndge op. Het jongmens had al een tocht van tien kilometer door de tun nels achter dc rug. Elke keer a3s er een trein aan kwam drukte hb zich te gen de muur (speling hooguit 25 cm!) Hij deed dat zomaar, zei hü, om eens te zien waar de rode treinen nou wel heen gingen, m (die Andrew heeft lef. Verleden week maakte bh een reisje naar Ierland met bussen, treinen en schepen, zonder een stuiver op zak). Op diezelide Zondag werd It. kol. G-Greenway <48) b(jna helemaal uit een D C- 6 van de United Airlines ge zogen toen een noodlulk het begaf on der de druk van de atmosfeer ln de ca- bfne. De machine vloog met 500. km per uur, 4000 meter boven Goshen op de route Seattle-New York. Greenway OP haar verjaardag kreeg mijn vrouw een oude radio van een vriend, die zei: Alsjeblieft kind, dat ts voor jou. Je mag alleen nóóit be kennen, dat je hem van mij hebt, al leggen 2e je op de pijnbank". Het toestel was dus „hot", zoals dat in Amerikaanse films heet. Hij had het in al die jaren nooit aangegeven en schoof het ons nu tae, of hij een man van middelbare leeftijd te von deling legde. Hoewel ik erg legaal van inborst ben, kon ik het ding (och niet ech ten. want bij de P/T.T. zitten héle linke jongens dieals je om een luistervergunning vraagt, precies willen weten hoe je aan zo'n toestel gekomen benf. Je hebt dus de keus tussen verraad of voortgezette wets ontduiking en aangezien de meeste mensen te fatsoenlijk zijnom een vriend op te hangen, ligt er over ons land een netwerk van misdadige ket- tingreacties, waarvoor geen oplossing bestaat. ,Jfouje mag er wel mee oppas sen," zei een overbuurman, toen hij bij ons op bezoek zat, ,Jk ben er laatst lelijk in gevlogen. Ik dacht v ■ook: „daar kraait geen kaan naar", maar op een dag kwam er ineens een controleur en die luisterde langs de huizen met zo'n lange stang en ia hoor, ik had hem zó bij me in huis. En nifcs mee te versieren, hè. Tweehonderd gulden boete, Da's een duur stukkie muziek." Toen hij weg wasbegon ik er over te tobbenwant ik til nogal zwaar aan zulke dingen. „Ach, wees toch niet zo bang," zet mijn vrouw. „Al die kletspraatjes Als er ooit eens zo'n man hier komt zal ik hem te woord staan." Want dat kan ze goed Ze begint dadelijk met koffie en koek te wer ken en schept onmerkbaar zo'n diep menselijke atmosjeedat die man nen ambtelijk door de knieën gaan en plotseling de betrekfceUjkhcidtmn- hun dienstpet zonneklaar inzien. „Als jij 3C er maar btttten houdt, laopt alles goed," beloofde ze nog. Reeds de volgende morgen werd de zaak acuut. Ik keek toevallig even utt het raam en ja hoor, daar stond hij voor mijn deurmet zijn lange luister stang „Hij is er!" schreeuwde ik. „Wie?" riep mijn vrouw terug. Haar stem tuas een beetje gesmoord. Ik liep opgewonden de gang in en snauwde: „Waar zit je?" „In het bad" klonk het. „Dan kom je er maar uit," riep ik wreed, „Die radiocontroleur staat voor de deur.'' Even was het stil in de badkamer Ik hoorde alleen -enig geplas. „Doe jij dat nou evenbegon ze. „Nee, nee, ik moest me er toch zo nodig buiten houden?" sneerde ik. Nou is het zo ver De bei ging dringend en gevaar lijk. Begin jij maar vast," besloot ze, „Ik kom zó. Wees vriendelijk. Kof fie. Koek,..." Ik liep de gang in en deed met kloppend hart de deur open. want in zulke situaties heb ik weinig na turel. Daar stond hij met dat ding en keek me streng aan. Goeden morgen," zei hij. „rs hier in huis „Goeden morgen." riep ik blijmoe dig, „Wilt U misschien een kopje koffie gebruiken Het viel niet wan me. Jfc had ook de indruk dat ik er te gauw mee kwam. Maar hij begon blij verrast te glimmen en sprak: ,JIou, meneer, dat slaan ik niet af." „Komt U dan even binnen, zei ik aangemoedigd. „Nee, de voorkamer alstublieft Want die radio stond achter. Toen hij zat, met de luislersta/ als een geweer naast zijn stoel, kwam mijn vrouw haastig binnen, met een ka merjas aan en een eng lachje op haar nat gezicht. „Zozo, de P.T.T. is al vroeg op pad..." begon ze, zo zonnig moge lijk. „De P.T.T,?" zei de man „Nee, ik ben van de waterleiding, dame." Ze keek me dof aan. nat en dof, „O jee, ik dacht, omdat U zo'n apparaat bij U hebt sprak ik. „Da's een does," zei de. man een voudig. En hij toonde de gaatjes. Er trad een grote, in het zwart geklede stilte binnen en nam óók een stoel. „Ik kwam alleen effe vragen waar de hoofdkraan zit," zei de man. „En meneer inviteerde me zó vriendelijk op de koffieDat ontmoet je niet veel Sprakeloos keerde mijn vrouw naar het bad terug. Nu kan ik hele maal geen koffie zetten, dus ik heb maar een borrel geschonken, Eén? Het waren er wel vier, geloof ik. Die douche heeft hij in elk geval bij me laten staan. KRONKEL. bleef met zijn kntcen in zijn veiligheids- gordel zitten én werd door de passa giers naar pinnen getrokken. Niemand kreeg letsel, ondanks het wegvallen van de druk. Greenway was alleen maar ontzettend geschrokken, Terwijl Greenway dc dood ln de ogen zag rende een 14-jarig meisje over een straat in Benevento (It.) en wierp zich vlak voor een autd, die haar broertje van 2 dreigde te overrijden. De automobilist miste het jongetje, raakte het meisje daardoor. Ze werd dodelijk gewond. Onze douane zal voor het eind van het jaar gestoken zijn in uniformen van Belgisch whlpuoicl. De grijs-groene uniformen, die na de bevrijding in eigen land besteld werden, hadden door de speciale kleurbehandehng zo'n voortudige klap gehad, dat zij m ijl tempo opsleten, Omdat de Belgische confectie industrie alles weet van whip cord èn omdat blote douanemannen gebukt zouden gaan onder prestigever lies Is men nu bezig aan vervanging van de oude uitmonstering.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2