SKETCH 1 Charles Chaplin gaat abbé Pierre helpen1 i -Tiri aal Canada stelt hervatting geheim overleg voor Hulpactie inspireerde tot voortreffelijke uitzendingen GELEZEN- Noren en Denen toch in Westeuropese Unie? Relatie van Van Tienen op neo-nazi-bijeenkomst LATEN METEORIETEN DE AARDE HELEMAAL IN DE STEEK? Geen accoord over hogere horeca-lonen Vrijheidsstraf voor oneerlijke tandarts IVees toch veeleisend Echtgenoot verdacht van moord op vrouw ONTWAPENINGSKWESTIE IN VN. 1 en gewogen Compleet warenhuis van gestolen textiel Ook explosie op de tweede Amerikaanse atoom-onderzeeboot Statuut Koninkrijk 26 October in de Eerste Kamer Communistische „vredesprijs" voor Parijse daklozen? Ook Spierpijn Moskou accoord met regeling in Triëst Keizer Haile Selassie met Prins Makonnen naar Nederland „Niet dadelijk zegt Noorse minister Visstank krijgt theegeurtje Russen storen niet langer zender van Belgrado Dronken automobilist reed door Amerikaan per vlot de Stille Oceaan over Wervelstorm richt grote schade aan in Guatemala Rusland heeft thans supersonische A-bommenwerpers Congres in België bleek uitstekend door Afwijkende Meteorietenzwermen J M.L m 1 zon Ar» k !Ms. 1 organisatoren te zijn voorbereid Wehrniaclit heet voortaan „Streitkrafte" Donderdag 14 October iy54 5 DEN HAAG De besprekingen, gisteren in de loon-commissie van de Stichting van de Arbeid gevoerd, over de moeilijkheden ontstaan by het toepassen van de loonverhogïng van 6 pet. In de hotel-, café» en res taurantbedrijf, hebben niet tot over eenstemming geleid. Zaterdag zal onder leiding van dr P. S. Pels, secretaris van de loon- commissie van de Stichting, door vertegenwoordigers van werkne mers- en werkgeverorganisaties het overleg worden voortgezet. AMSTERDAM, Het gerechtshof heeft vanmorgen de 34-jarige tand arts A. P. S. die van 19S0 tot 1953 in Bussum een zeer drukke practijk heeft uitgeoefend en zich daarna in Rotterdam heeft gevestigd, wegens valsheid in geschrifte en oplichting veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij heeft bij het Algemeen Zieken» fonds te Bussum valse declaraties voor behandelingen ingediend en ge ïncasseerd. Tegen hem was negen maanden, waarvan zes voorwaardelijk meteen proeftijd van drie jaar geëist. (Adoeneiute LM.) EINDHOVEN. De verdenking, die bij de politie in verband met de Zaterdag gepleegde doodslag op de 32-jarige vrouw van De V. tegen de echtgenoot gerezen is, is versterkt door de omstandigheid, dat men een getuige heeft gevon den, die de man even nadat het misdrijf was gepleegd, gezien heeft in de nabijheid van de plaats waar het werd bedreven. De echtgenoot was reeds eer deze getuige zich meldde, in hechtenis genomen. Een andere gearresteerde is op vrije voeten gesteld. De politie is over tuigd, dat deze geen belangrijke rol in de zaak heeft gespeeld. Het onderzoek duurt voort. Vrouwenbond PvdA ongerust over kleuter onderwij s AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid heeft zijn toenemen de ongerustheid over de toestand bij het kleuteronderwijs geuit. „Ons land kent een nijpend tekort aan kleuterscholen; de leermiddelen zijn onvoldoende. Evenzeer bestaat er een groot gebrek aan goed ge vormde kleuterleidsters; de salaris sen zijn uiterst laag en pensioenre gelingen ontbreken." zo zegt het be stuur in een verklaring. „Deze zèer onbevredigende situatie vraagt al sinds jaren om een gron dige verbetering en de wet op het kleuteronderwijs zou hiertoe de grondslag moeten leggen," aldus het hoofdbestuur. APART VAN SMAAK 10 «tuk« 40 et. 20 (tuk* 8 Oct, 50 «Tuk» f 2.-, 20 itutu corkfipp»d 8O et. NEW YORK. Canada heeft Woensdag in een resolutie aan de politieke commissie van de V.N., aangedrongen op hervatting van geheime bespre kingen der grote mogendheden over ontwapening zoals die welke deze zomer in Londen gehouden zijn. Bij deze Londense besprekingen werd een ontwapeningsplan van Frankryk en Engeland ingediend. Dit werd aan vankelijk door Rusland verworpen, doch later aanvaard als basis voor verder overleg door de Russische afgevaardigde Wisjinski, toen hij op 3G September in de Algemene Vergadering der Y.N. sprak. De politieke commissie bespreekt I rekend te worden. Canada nodigde op het ogenblik een rapport van de ook Rusland uit, het voorstel mede ontwapeningscommissie waarin het te ondertekenen. Wisjinsky ver- Brits-Franse plan is opgenomen en klaarde, geen tijd gehad te hebben een Russisch ontwapeningsplan dat door Wisjinski is ingediend. De Canadese resolutie stelt voor, dat de ontwapeningscommissie de uit Engeland, Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten en de Sowjet-TJme bestaande subcommissie, die de Lon- dense besprekingen voerde, weer bijeenroept. De weer bijeengeko men subcommissie zou verslag moe ten uitbrengen aan de Veiligheids raad en de Algemene Vergadering door middel van de ontwapenings commissie van elf landen, zodra voldoende voortgang gemaakt zou zijn. Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben alle drie het Canadese voorstel gesteund en zich op verzoek van Canada bereid ver klaard tot de indieners er van ge- T\E hulpactie voor de uluchteliu- ■*-' pen heeft de radio geinspireerd tot enkele voortreffelijke uitzendin gen. Maandagavond hoorden we een uitnemend klankbeeld van. de re porters Herman FelderhofAd de Vries en Jan de Troje, die vluchte lingenkampen o.a. in Oostenrijk en Griekenland hebben bezocht. Aan grijpend door de korte gesprekken met ontheemden, pakkend door de directe en sobere toon waarop de verslaggevers vertelden over het schrijnend leed, waarmee ze tij dens hun reis werden geconfron teerd. Een hoogtepunt in de uitzendin gen rond het vluchtelingenvraag stuk was het hoorspel „2ij vielen uit Gods hand", dat de VARA gis teravond uitzond. Het was geschreven naar een roman van Hans Werner Rich ter. Treffend was dtt navrant levensver haal van de jonge Poolse Jood Slomon Galperm doordat al wat overbodig was, al wat naar pathetiek zou kun nen zwemen, was weggelaten. Hier- Kadio en TV J-JsT nauwgezette werk van de gere- 'formeerde hoogleraar Dr. G. C. if'ST'S1 ,in de Dogmatische fhn^L*3jaf-,HAKo* NV- te Kampen tnpis het deel „De Sacramenten" ver scheen (geb. 9.75} leent zich in ons neVvooIueei? diepgaande besore- Jdng. De breedheid waarmede de schrij ver zijn onderwerp behandelt, kan de beperking niet opheffen, die het heeft, nu de Hervormde theologie, of beter gezegd, de met-gereformeerde, zich veel meer orienteert op Kart Barth en diens dogmatisch werk, dat nu eenmaal voor het huidig tijdsgewricht veel meer nieuwe lichten werpt op bestaande me ningen en inzichten dan Prof. Berkou- wer doet. Dit neemt niet weg. dat htj, met hetgeen h« tot stand bracht, de predikanten en anderen binnen zijn eigen kerkverband ongetwijfeld dient, ook waar daar de, critische afstand tot het nieuwe en bevrijdende van Karl Barth nog pijnlijk groot is. Deze de len worden overigens keurig uitgege ven en tegen zeer schappelijke priis be schikbaar gesteld. Ds Okke Jager heeft goed gedaan met het schrijven van zijn boek: „De hu mor van de Bijbel In het christelijk le ven" (Kok—Kampen, geb. f 4.90). Want dat artikel humor is dikwijls in dat christelijk leven, en vooral waar de or thodoxie bet uitsluitend voor het zeg gen heeft, maar schaars voorhanden. Te ■weinig is voor velen het christelijk ge loof een „vrolijke wetenschap". De ge reformeerde nredikant, die al eerder liet blijken uit die bijbelse humor te willen leven doorbreekt daarom, goed geschreven en verstaanbaar, ai te starre en humorloze vooronderstellingen, waar mede hij zeker ook in zijn omge ving te kampen heeft. Er zou veel zwaarwichtigheid, veel problematiek en veel schijndogmatisch geredeneer min der zijn, als alle christenen, waar ook, de bijbel zagen zoals ds Jager, door werd een maximum aan gela denheid bereikt, dat in de ongemeen knappe realisatie van S. de Vries Jr volledig tot zijn recht kwam. Wei nigen zullen zich bewust zijn ge weest, dat dit hoorspel meer dan vijf kwartier had geduurd. Boeiend heeft Richter het kern probleem behandeld: de tragiek van de vluchteling, die met een simpel bestaan tevreden is, maar slag oï slag krijgt van het noodlot, dat nam welfjks noodlot mag heten, wijl het door mensen gekeerd had kunnen worden. Psychologisch knap was ook de tegenstelling getekend tassen de zachtmoedige Slomon en zyn mi litante lotgenoten, die bewust bereid waren hun leven in te zetten voor de verwezenlijking van hun Zionis tisch ideaal, In dit verband had de scène, be trekking hebbend op de opstand m het Ghetto van Warschau door een onzer historici onlangs de meest heroïsche episode uit de oorlog ge noemd— iets uitvoeriger mogen zyn. Als geheel mag dit hoorspel ephter gekwalificeerd worden als radio drama rn de beste zin van 't woord. Aan de uitvoering viel niet te be merken, dat de regisseur, door de overbelasting van de, hoorspelkern, de scènes stuk voor stuk, al naar gelang van de spelers die beschik baar waren, had moeten opnemen om later die scènes in de juiste volgorde te monteren. De muzikale illustraties, waarvan het door Jan C Hubert geschreven liedje „Tisehe- wan" de belangrijkste was, hadden in het totaal een wezenlijke functie. In aansluiting op het hoorspel deed mr G. J. van Heuven Goed hart, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, een klemmend be roep tot financiële st-mn op de luis teraars. om het te bestuderen „met alle zorgvuldigheid, die dit belangrijke vraagstuk vereist." Een andere resolutie die bij de commissie ter tafel ligt is een Phi lip pijnse. Deze stelt voor, dat een werkgroep wordt gevormd, be staande uit de grote mogendheden, die de verschillen tussen de diverse voorstellen met elkaar in overeen stemming moet trachten te brengen en tegen 15 November aan de com missie verslag zal uitbrengen. (Van onze Gooise correspondent) BUSSUM. Woensdagmorgen heeft de politie bij een huiszoeking bij een 31-jarige dame, moeder van vier kinderen, een compleet waren huis van gestolen en verduisterde artikelen aangetroffen, o.m. japon nen, kinderjurkjes en andere uit warenhuizen, textielwinkels en op de markten ontvreemde textielgoe- deren. Ook schoenen en flessen gedistilleerd en zelfs horloges die op een valse naam waren gekocht zonder betaald te zijn. trof men aan Een op afbetaling gekocht radiotoestel ontbrak inmiddels aan de uitgebreide inventaris. Dat was namebjk weer doorverkocht. De Hilversumse politie had de dame op verzoek van de Bussumse col lega's op een middag geschaduwd en ontdekt, dat zij twee kinder jurkjes in een grote textielzaak wegnam. WASHINGTON. Aan boord van de tweede atoom-onderzeeboot van de Amerikaanse Marine heeft zich een explosie voorgedaan in het bui zenstelsel, Verdere proeftochten blij ven voorlopig achterwege. Bij de „Nautilus", de eerste onder zeeboot, die door middel van aloomsplijtkracht wordt voortgedre ven, kampte men zoals is gemeld met hetzelfde euvel. Proeven met dit schip zijn eveneens opgeschort. Vandaag werd de tegenslag bekend gemaakt door de commissie voor de atoomkracht. DEN HAAG. Het ligt in de be doeling. dat de Eerste Kamer het wetsontwerp tot aanvaarding van een statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden in openbare behan deling zal nemen op 26 October, (Van onze Parijse redactie) PARIJS Scènes van Latijnse opu'indinp hebben, zich gisteren af gespeeld op de Gare de Lion tn Pa rijs, waar Charles Chaplin arriveer- de voor een bezoek aan de Franse hoofdstad. De filmjournaals waren presentmeer dan tachtig fotogra fen verdrongen zich. De Parijse ver slaggevers trachtten een woord uit Chaplins mond op te vangen en ook radioreporters probeerden dit laat ste, maar geheel vergeefs En dit opgewekt spektakel werd nog opgeluisterd door zeker twee- of drieduizend Parijzenaars, zonder beroepsexcuus voor hun aanwezig heid, die een handtekening van de Britse acteur wilden hebben. Zo veel mogelijk mensen zijn tenslotte tevreden gesteld en daarna hebben vijftien poiitie-agenton Chaplm en zijn vrouw Oona met enige moeite naar de uitgang van het station kunnen brengen. Een bijzonder gro te auto vervoerde hen onmiddellijk naai- het Hotel Crillon aan de Place de la Concorde. Op dat moment vond een conducteur alle bagage v?n de Chaplins in de trein: Zij hadden die in de drukte vergeten. De spoorman gaf de koffers aan een taxi-chauffeur en zei: „Dit is de bagage van Charles Chaplin". Een kwartier later werd alles afgele verd bij de Crillon. De belangrijkste rede voor dit op merkelijke bezoek van Chaplin is, dat hij een grote geldelijke bijdrage wil overhandigen aan de ab bé Pier re, de man. die in de afgelopen win ter zoveel voor de onbehuisaen van Parijs heeft gedaan en die zijn actie ook nog steeds fel doorzet. Chaplm heeft vijf mil Hoen francs (vijftig duizend gulden) voor hem en hoe wel gezegd wordt, dat dit geld af komstig is van zijn communistische .vredesprijs" heeft een helper van de abbé gisteren gezegd, dat het de geestelijke niet interesseert, waar de giften vandaan komen. Men verwacht vandaag een verdubbelde opkomst van de pers, radio, film. handtekeningenjagers en gewone be langstellenden bij de ontmoeting van abbé Pierre en Charles Chaplin op een tot nu toe geheim gehoud.-n plaats. ABBE PIERRE Advertentie f M 1 en rheumatische pijnen wrijft U weg met NEW YORK, In een zo juist ge publiceerde brief verklaart de Sow- jet-Unie dat de internationale span ning door de regeling voor het ge schil over Triëst verminderd wordt. De brief, getekend door Wisjinsky zegt, dat de op 5 October te Londen gesloten overeenkomst ter verdeling van het vrye gebied tussen Italië en Joego-Slavië „het aanknopen van normale betrekkingen tussen beide landen zal bevorderen en zodoende zal bijdragen tot een vermindering van de spanning in dat deel van Europa". Wisjinsky's brief was gericht aan William Borberg, die in October als voorzitter van de Veiligheidsraad fungeert. Sommige diplomaten hadden ver wacht. dat de Sow jet-Unie de rege ling zou bestrijden. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG. Tijdens zijn be zoek aan Nederland van 3 tot 6 Nov. zal keizer Haile Selassie van Ethio pië worden vergezeld door zijn zoon prins Makonnen, hertog van Harrar. Op het programma voor het bezoek staat o.m. een_ officiële ontvangst in het Koninklijke Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De .keizer zal zich daar, waarschijnlijk in gezel schap van Koningin Juliana en prins Bernhard, op de hoogte stellen van de activiteiten van het tropenmu seum en ook de nieuwe Afrika-afde- ling bezichtigen. WASHINGTON. De Noorse en Deense ministers van Buitenlandse Zaken hebben informeel op een bij eenkomst van Maandag te Kopenha gen gesproken over de mogelijkheid zich aan te sluiten bij de Brusselse Verdragsorganisatie van 1948, die nu wordt herzien voor de opname van Duitsland en Italië. Aldus hebben functionarissen te Washington meege deeld. Noorwegen en Denemarken hadden zich niet bij de E.D.G. aangesloten wegens de bovennationale kenmerken der E.D.G. Het Brusselse Verdrag heeft deze kenmerken niet. Men. verwacht, dat de Noorse en Deense ministers van Buitenlandse ESBJERG. Engelse reizigers die in de Deense havenstad Esb- jerg aankomen, zullen zich in de toekomst daar bijzonder thuiswoe- len wanneer zij in de haven de bekende theegeur van thuis op snuiven. Sinds jaren verspreidt een aan tal visverwerkende industrieën over de hele stad Esbjerg een onaange name vislucht. Alle pogingen om die lucht te verwijderen zijn tot nog toe vergeefs geweest. Thans heeft een fabriek het ge probeerd door kamillenthee met de stoom uit de haringkookketels te vermengen. Het experiment is zeer bevredigend verlopen en andere fa brieken zullen het voorbeeld wel dra volgen. BELGRADO Joego-Slavië heeft de aandacht gevestigd op het feit, dat Moskou de Russische uitzendin gen van Radio-Belgrado niet meer stoort. Borba, de spreekbuis van de com munistische partij, schreef dit in een zijner provinciale edities. Borba merkte ook op, dat radio „Vrij Joego-Slavië" haar propagan- da-uitzendingen uit Moskou sinds twee weken gestaakt heeft. Deze Sowjetzender concentreerde zich op aanvallen op de politiek van Tito's regering, Eén jaar voor aanrijding (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De 24-jarige textielkoopman August Lunsen uit Roermond is gisteren door de Leeu warder rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzegging van rijbevoegdheid voor de tijd van 2V% jaar. L. heeft op 10 September, terwijl hij onder in vloed was van sterke drank, een zestienjarig meisje aangereden, dat zwaar lichamelijk letsel opliep. Maar de automobilist reed na het ongeval door. Zaken over deze kwestie zullen spre ken met hun Noordatlantische colle ga's tijdens de bijeenkomst van de N.A.V.O.-mmis terraad in Parijs op 22 October. De Noorse minister van Buiten landse Zaken. Lange, heeft er in het parlement op gewezen dat de Britse belofte van volledige samenwerking met het nieuwe Westeuropese ver dedigingsstelsel een zwaar wegend argument tegen Noors lidmaatschap heeft weggenomen. Overigens heeft Noorwegen niet slechts belang bij Duitse deelneming aan de gemeen schappelijke verdediging, doch ook bij de manier waarop Duitse strijd krachten ten Zuiden van de Deense grens zullen worden gelegerd. Lange gaf evenwel te kennen, dat Noorwegen niet dadelijk stappen zal doen om zich aan te sluiten bij het verdrag van Brussel. De beslissing hierover hangt af van de gedetail leerde regeling der betrekkingen tussen het pact van Brussel en. de N.A.T.O. Maandag zal in het Noorse par lement het debat over de buitenland se politiek beginnen. WELLINGTON Op 26 Juni vertrok de 68-jarige New Yorker William Willis aan boord van een vlot van zes bij twaalf meter, uit Peru om zich, m het spoor van de Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl, naar een eiland in de Grote Oceaan te laten drijven. Vier dagen na zijn vertrek had Williams radiografisch doen weten dat „alles aan boord in orde" was. Daarna was niets meer van hem vernomen tot nu een radiobood schap op het eiland Rarotongo, van de Samoa-groep in de Stille Oceaan is opgevangen, waarin wordt gezegd: Vlotpositie twintig mijl uit de kust van Tutuila (een ander eiland der Samoa-groep). Ik heb hulp nodig om te kunnen landen". Willis wordt op zijn reis verge zeld door een kat en een papegaai. CHAPLIN Charles Chaplin was dezer dagen de gast rrr OfJD^ «an hel circus Knie, dat te Lausanne op treedt. Na de voorstelling, waarvan de opbrengst bestemd was voor de. hulpbehoevende ouden van dagen, maakte Chaplin, irt gezelschap van zijn zoontje Michael, een babbeltje: met een der clowns. Een poging om Chaplin te bewegen in de piste nog eenmaal als de oude Charley op te treden, mislukte tot teleurstel ling nan het publiek. „Daarvoor ben ik nou toch te oud" zei hij. GUATEMALA. Het Zuidelijk en het Westelijk deel van Guatemala zijn Woensdag getroffen door een wervelstorm, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Volgens de eerste schaarse berich ten is in de havenstad Champerïco aan de Stille Oceaan, ongeveer 40 km ten Zuiden van de Mexicaanse grens, het merendeel van de huizen verwoest. De telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. De havenstad San José. ongeveer honderd km van Guatemala-Stad gelegen, zou door de hoog opgejaag de zee zijn overstroomd. PHILADELPHIA, 13 Octr (Rtr) De Amerikaanse minister van ma rine, Charle? Thomas, heeft ver klaard, da' de Sowjet-Unie beschikt over vliegtuigen voor het vervoer van atoombommen, die sneller vlie gen dan het geluid. De minister zei verder, dat de Russen een luchtvloot van 20.000 toestellen hebben, waaronder veie machines van het laatste straat type. De Russische marine, welke nu wat omvang betreft op de tweede plaats staat onder de wereldvloten, is snel en in het geheim bezig om de marine-suprematie van de Ver. Staten te overvleugelen. Nooit heeft een land zoveel duikboten bezeten als de Russen thans, aldus Thomas. LATEN we het maar eerlijk be kennen; de- „sterrenregens" ran de laatste jaren zyn een beetje te gengevallen. Vorig jaar ging het nog wel met de Perseïden, die rond 12 Augustus hun vuurwerk vertonen, maar de Orioniden in October heb ben ons bitter teleurgesteld. En zo hebben wij weer weinig verwach tingen van die zwerm meteorieten taant dat zijn het: zwervende steentjes in ons zonnestelsel die volgens de berekeningen zich in de nachten wan de 18e, 19e en 20ste Oc tober aan onze hemel moeten ver tonen. Ook met de Came lid en en Geminiden, die zo half December hun opwachting moeten maken, schijnt het de laatste jaren, maar zo-zo te zijn geweest. Uiteraard is er al veel getheoreti seerd over deze verdwijnende me- ben het beetje meteorietenvuur- teorietenpracht, want dit is hetl werk, dat enkele keren per jaar aan Iedereen die eens die vurige stre- ons firmament praalt, te verstoren. *eOk$T(K NOORDEN OOSTEN 1 o"il JVPirenT f l i <WQMBflv iron. NutHCUMin f f't ,M •**W7»Or. len opgloeien, maar drie, vier per minuut en soms enkele tegelijk, schijnt toch wel uitzondering te wor pen langs de hemel heeft gezien zal Zijn geweldige bol „trekt" gewoon- den. Totdat misschien de aarde eens dat beamen. Er moet op de ellipti- weg de meteorieten uit hun baan, weer contact krijgt met de baan van sche banen, die de meteorieten gaan zodat waarschijnlijk een deel van een nu nog onbekende meteorieten- door ons zonnestelsel, een storend onze dampkring niet meer kan halen zwerm, die ons dan weer in verruk- element zijn. Vrijwel zeker is de en dus onzichtbaar blijft, terwijl ver- king kan brengen door zijn myste- reusachtige planeet Jupiter mid- moedelijk een ander deel der me- rieuze schoonheid. Uitgesloten schijnt deilyn 139.500 km. elf keer zo lang teori eten zwerm naar Jupiter zelf toe dit niet ais de middellijn van onze aarde „valt". Pessimisten vrezen dan ook Intussen: kijkt U genoemde avon- dit storende element. Hoe groter de dat over enkele jaren voorlopig geen den toch maar eens naar het Oosten, massa (totale hoeveelheid materie) enkele meteorietenstroom in onze waar het sterrenbeeld Orion zal is var» een hemellichaam, des te gro- dampkring zal opgloeien. staan. Daarvandaan moeten de Orio- ter is zijn aantrekkingskracht. Natuurlijk blijven er altijd wel niden komen. Misschien hebben we Jupiter schijnt er plezier in te heb- „losse zwermen", die nu en dan zul- geluk. (Van onze correspondent) BRUSSEL.Omtrent de bijeenkomst van oud-SS-ers, die Zaterdag door een ingreep van de Belgische veiligheidsdienst in het hotel van het provln- cinaai domein te Hulzingen tot een einde kwam, zyn een aantal bijzon derheden bekend geworden. Daaruit blijkt, dat de Nederlander, die als waarnemer het „congres" heeft bijgewoond namens de Socïaal-Europese Beweging, een zekere Kruit is, die in nauwe relatie staat met Faul van Tienen, de man van de NESB In Nederland. landen vertakkingen heeft. Van de documenten, die ter vergadering rverden aangetroffen, heeft de vei ligheidsdienst fotocopieën gemaakt, aangezien het wettelijk niet moge lijk bleek ze in beslag te nemen- De organisator van de bijeen komst te Huizingen was de ex-SS- er Debbaut. een personage, dat reeds op zetienjarige leeftijd in de Waffen SS is getreden en die nog steeds een aanhanger is van de Rexisten- leider Leon Degrelle. Debbaut heeft bij de laatste verkiezingen kans ge zien hier in België op een eigen lyst nog een aantal stemmen hijeen te krijgen. Hij staat aan het hoofd, van de Sociaal-Europese Beweging voor Wallonie- Er bestaan van deze door do Duister Prest gestichte organisatie takken in Vlaanderen en Nederland. In Zwitserland dient men te spre ken van een afzonderlijke politieke partij. Het schynt dat Huizingen als ver gaderplaats was gekozen, nadat een vergadering, die in Lübeck zou worden gehouden, door de "West- Duitse regering was verboden. BONN. De Westdultse defensie- commissaris Blank, heeft op eea lunch van de buitenlandse persver eniging bekend gemaakt, dat een nieuwe naam zal worden gegeven aan dc Duitse strijdmacht. Deze zal niet „YVehrmacht" heten wegens de onaangename klank uit de tweede wereldoorlog. Men Is het eens ge worden over de naam „Streitkrafte". Blank deelde verder mede, dat een speciale openbare commissie inge steld zou worden, die 2ijn fiat over de benoeming van hoge officieren zal moeten uitspreken, om ongewenste elementen uit de legerleiding te weren. Er zal weï een Duitse staf gevormd worden, omdat een staf in een modern leger onontbeerlijk is. De belangrijkste rol die de voorma lige Duitse generale staf speelde zal echter overgedragen worden op een internationale staf van het Europese hoofdkwartier. Aan deze NAVO-staf zullen ook Het is achteraf duidelijk gewor- 'en, dat men hier te doen had met een nauwkeurig voorbereide samenkomst, die, toen de veilig heidsdienst tussenbeide kwam, reeds drie dagen bezig was in de biblio theek van het hotel op genoemd provinciaal domein. Dat men deze plaats goed had uitgekozen, blijkt hieruit, dat Huizingen een zeer klei ne plaats is, ongeveer twintig kilo meter van Brussel en dat het recre atieoord van de Belgische provincie Brabant, in die olaats gelegen, uiter aard een plek is. die liefst niet in de herfst door het grote publiek wordt bezocht. De gérant van het hotel, waar al les zich afspeelde, was hogelijk ver baasd, toen hy vernam, welke gas ten hij hard geherbergd: de Zwitser Amaudruz, die secretaris-generaal is van het neo-nazistische Europese Verbindingscomité, een Fransman, een statenloze ex-Rus, een Neder lander, twee Belgen en liefst acht Duitsers. Opgemerkt moet worden, dat alle aanwezige niet-Belgen in. het bezit bleken van een geldig paspoort. Geen van de congressisten is langer vastgehouden dan wel voor zijn ondervraging nodig was, daarna zijn zij uit het land geleid. De bedoeling van de bijeenkomst zou zyn geweest, het scheppen van een centrale organisatie voor de Socïaal-Europese beweging, die blijkbaar in verscheidene Europese Radio-uitzending over de loonpolitiek HILVERSUM, Vrijdag 15 Octo ber zal er van 1.30 tot 8 uur een spe ciale uitzending zijn via Hilversum 1, in samenwerking met het convent der Christelijke sociale organisaties. In deze uitzending zal worden be sproken het Vrijdag verschijnende rapport van de Stichting van den Ar beid over de toekomstige loonpolitiek. Millingen heet voortaan Millingen aan de Rijn HELLINGEN AAN DE RIJN. Het komt nogal eens voor, dat poststuk ken, bestemd voor Millingen bezorgd worden in Millingen op de Veluwe. u Om aan deze ongewenste toestand een J Duitse officieren verbonden worden, einde te maken heeft de raad van Mil- Blank waarschuwde ervoor dat er lingen besloten de plaatsnaam te ver- waarschijnlijk een tekort aan ar- anderen in Millingen aan de Rijn. Dit beidskrachten zou onstaan, wanneer besluit is door de minister van Bin- de nieuwe strijdkrachten gevormd nenlandse Zaken goedgekeurd. zouden worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4