U#nu door de*3 In principe reclame (onder controle) in de televisie Regering wil billijke verdeling zendtijd ■nellerkm 'I Nieuw offensief tegen rheuma: volksvijand nummer één Bij aardappeloogst waarschijnlijk geen militairen nodig VLUCHTELING JOEG SPEURHOND OP DUITSE ACHTERVOLGERS AF roorts MINISTER ANTWOORDT KAMERLEDEN: HQ&Sfc l a Vele tientallen millioenen nodig voor nationaal fonds indien mogelijk geen verhoging van kijkgeld Militairen mogen scherpe munitie niet demonteren Kans op ongeval als dat bij Eist vrijwel nihil, zegt N.S. Ere-doctoraat voor Eduard van Beinum Auto botst op vrachtwagen Maagklachten Israelisch-Jordaans accoord over Jeruzalem Orkaan „Hazel" raast op Amerika aan Assistentie voor de speurende vissers Tweehonderd baantjes voor werkzoekenden boven de veertig Voetganger is meest voorkomende verkeersslachtoffer Radio-actieve stof van Sowjet-H-bom valt in Amerika Kloosterbalsem Twintig miilioen meer voor de B.B. Vrij (lag 15 October 1954 3 DEN HAAG. Het ts zeker niet ile bedoeling van de regering ons land op televisiegebied „op te grote voet en boven zijn stand*' te doen leven, maar wel streeft xfl naar een beleid, dat voeren zal tot de op- bon w van een redelijke televisie- dienst, die Nederland in staat za! stellen ook op dit gebied een ver antwoorde plaats in te nemen. Aldus antwoordt minister Cals op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de tweede Televisie- nota. Uit dit antwoord blijkt, dat de be windsman er ernstig naar zal streven het kijkgeld op het huidige peil te houden. Op de vraag of de minister het voornemen heeft reclame in de te levisie toe te staan, antwoordde mr Cals „in principe" bevestigend. De beelden moeten echter kort zijn, en de mededelingen moeten buiten de programma's blijven. Er zal contro le moeten zijn op uitzendingen van adverteerders en een eigen code van adverteerders zal wellicht gewenst zyn. Reclame op beperkte schaal zal DEN HAAG. Teneinde onge- vallen te vooi komen beeft de mi nister van Oorlog bepaald, dat het aan een ieder, die zulks niet uit hoofde van zijn functie behoort te doen, ter strengste verboden rs munitie te demonteren of onschade lijk te maken, dan wel voor deze werkzaamheden opdracht te ver strekken. Het is gebleken, aldus de minis ter, dat bij sommige onderdelen van de land- en luchtmacht scherpe munitie (projectielen, mijnen, hand granaten e.d.) wordt gedemonteerd of gesloopt, teneinde de gesloopte onderdelen te gebruiken voor het vervaardigen van exercitie- of in structie-munitie, dan wel van losse munitie. Een dergelijke handelwijze kan volgens de minister ernstig levensgevaar medebrengen, ook voor de omgeving. Vandaar het verbod. UTRECHT. Over het spoorweg ongeval te Eist deelt de directie van de Nederlandse Spoorwegen mede, dat dit werd veroorzaakt door breuk in een trekdraad, als gevolg waarvan de koppeling tussen wissel en sein verbroken werd. Deze breuk kon door het personeel bij de bediening van de veiligheldsinrichting niet worden opgemerkt. De breuk is geheel onverwacht opgetreden in een inrichting, welke een jaar geleden werd gerevideerd, bij een revisietermijn van ten hoog ste vijf jaar. De kans, dat een ongeval als dit kan voorkomen, is vrijwel nihil, om dat in dit geval alle denkbare on gunstige omstandigheden gelijktijdig optraden. De directie heeft deson danks onverwijld alle mogelijke maatregelen genomen om ook deze uiterst geringe mogelijkheid uit te sluiten. NEW BRUNSWICK, (New .Ter- sey). Aan Eduard van Beinum is gisteravond na een concert door het Concertgebouworkest in de gymnastiekzaal van de Rutgers Uni versiteit het eredoctoraat in de muziek toegekend. De rector van de universiteit, Le wis Webster Jones, zei in zijn toe spraak: U heeft u zelf onderscheiden als een vooraanstaande Europese diri gent, een specialist in de muziek van Beethoven en Mahler evenals van hedendaagse componisten, en als een vooraanstaande figuur in de wereld voor de ontwikkeling van het huidige repertoire van gramofoon- platen. UITHOORN. Donderdagmorgen is een ernstige aanrijding gebeurd op de provinciale weg Haarlem Hilversum. Een personenauto bestuurd door de 39-jarige heer AL.R. reed waar schijnlijk tengevolge van onacht zaamheid van de bestuurder met een snelheid van ongeveer 80 km op een langs de weg geparkeerde grintauto. De rechtervoorzijde van de wagen werd ernstig vernield en de bestuurder moest met een ern stige hersenbloeding worden over gebracht naar het diaconessenhuis te Haarlem De echtgenote van de heer R., die naast haat man zat, liep slechts lichte verwondingen op en een shock. OOSTBURG. De mogelijkheid bestaat dat Oostburg op 28 April 1955 étappeplaats wordt in de Ronde van Nederland. De plaatselijke wielerclub en de Middenstands- en Oranje-comi- té's hebben besloten de handen ineen te slaan teneinde de benodigde gel den byeen te brengen. als de opbrengst volgens verwachtin gen is, een middel tot bevordering van de televisie kunnen zyn, meent de minister. Maar de televisie mag nooit reclame als enige of voornaam ste bron van inkomsten krijgen en aldus van reclame afhankelijk wor den. De minister zegt geen besluit over invoering van reciame in de televi sie te zullen nemen, zonder instem ming van de Tweede Kamer; alvo rens die instemming te vragen zal hfj de Radioraad horen. De minister wil de zendtijd naar billijkheid verdelen onder de om roeporganisaties. na aftrek van de tijd voor de kerkgenootschappen en het algemeen programma. Alvorens over deze verdeling te beslissen zal hij de Radioraad om advies vragen Voorlopig zal het Algemeen Pro gramma niet de 50 *"r van de uitzend tijd in beslagnemen. die als doel is gesteld Anders zou er bij 12 uren zendtijd per week te weinig „gerich te zendtijd" voor de omroepvereni gingen overblijven. Mr Cals stelt zich voor in de eerste periode van het nieuwe bestel 12 uren per week te laten uitzenden. Dagelijks Vk uur met één rust dag en 's Zondags ook uitzendin gen in de middag. De bouw van een zendersysteem, dat T.V.-orttvangst in heel Neder land mogelijk maakt, kan voltooid zyn in omstreeks drie jaren, nadat hiertoe opdracht is gegeven, In Juni 1953 heeft de regering reeds de nood zakelijke voorbereidingen doen tref fen. De uitvoering zal onmiddellijk ter hand worden genomen nadat het ontwerp van wet op het kijkgeld door de Staten-Generaal zaï zyn aan vaard. Zendmasten en gebouwen kunnen ook dienst doen, wanneer de kleurentelevisie haar intrede doet. De minister gelooft echter niet, dat dit in ons land in de naaste toekomst het geval zal zijn. In afwyking van de andere om roeporganisaties neemt de V.PR.O. het standpunt in, dat in de voorge stelde constructie het scheppende element voor het algemene program ma ontbreekt. Volgens de minister mag men evenwel verwachten, dat de „Algemene Programma Commis sie" aan dat programma de vereiste structuur zal geven. De vraag of nieuwe omroeporgani saties ook bij de T V -uitzendingen zullen worden betrokken beant- wooidt de minister bevestigend. Een stroming als het humanisme heeft, in het kader van een omroeporganisatie derelfde kansen om voor zendtijd in aanmerking te komen als ieder an dere geestelijke of maatschappelijke stroming. (Advertentie /Ml A)s u™ maag rnoeililk °l ,^„009- staal gisting, ite wand aanlasi volkomen v ei u wijnen akker MAAG smaakloos snelzeker MIAMI De wervelstorm „Hazcl"', die up Zuidwestelijk Haïti honder den doden en gewonden heeft ge- eist, trekt nu in de richting van de Noordelijke Bahama-ei landen, en het Noordoostelijk deel van de Ver. Staten. Het is echter mogelijk, dat de storm de koers nog eens wijzigen /al. zoals reeds verscheidene malen in zijn korte, bewogen geschiedenis is eebeurd Nu de storm boven zee woedt, neemt zijn kracht weer toe. Het Amerikaans meteorologisch instituut deelde in een speciale nieuwsuitzen ding mede: „Verwacht wordt dat in de late avonduren <dat was Eister- avond) winden met orkaan kracht de kust van Noord-Carolina zullen be reiken. Onmiddellijk moeten in dat gebied alle voorzorgsmaatregelen ge nomen worden teneinde lyf en goed tegen gevaarlijke winden en abnor maal hoge vloedgolven te bescher men." DEN HELDER. De Vissersvloot uit Urk, die Dinsdag de gehele dag heeft gezocht naar overblijfselen en slachtoffers van de twee vermiste vissersschepen, is Woensdag wegens ongunstige weersomstandigheden in de haven van West-Terschelling ge bleven. Donderdagmorgen is de vloot weer uitgevaren om het zoeken voort te zetten. 2y heeft hierbij ge zelschap gekregen van de „Antonie van Leeuwenhoek", een schip dat door de regering voor deze opspo ring is ingezet TEL AVIV. Israel en Jordanië hebben het plan van hun militaire bevelhebbers voor het handhaven van de vrede in het gebied van Je ruzalem aanvaard. Indien zich geen onverwachte incidenten voordoen, zal het accoord tussen de Jordaanse en Israëlische commandanten in bet aan de minister van Oorlog te vra- hoofdkwartier der V.N, worden ge- gen om bystand van militairen, die tekend, in tegenwoordigheid van niet dan in geval van uiterste nood generaal Burns, het hoofd van de 1 kan worden verleend. Slechts Indien waarnemers der V.N. de hulpactie geheet ontoereikend zou (Van een onzer redactcnren) DEN HAAG. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw verklaarde Donderdagmorgen, dat het tekort aan arbeidskrachten voor de aardappeloogst, dat vorige week 5000 bedroeg, sindsdien met enkele duizenden is verminderd, als resul taat van de hulpactie. Als deze hulp actie zich blijft ontwikkelen zoals thans het geval Is, zal inzet van mi litairen niet nodig zyn. Reeds vorige week is de vraag van inschakeling van militairen bii het binnenhalen van de aardappeloogst overwogen naar aanleiding van een toen van de zijde van de Stichting van de Landbouw aan het ministerie van Landbouw gedaan verzoek. Mi nister Mansholt heeft toen echter geen aanleiding kunnen vinden om Advertentie LM.) neen blijven, zou een beroep op militaire bijstand kunnen worden gedaan. Verwacht moet worden, dat de mi nister van Oorlog daarin niet zal toestemmen, dan wanneer hem zou kunnen worden aangetoond, dat an dere middelen falen. DEN HAAG. Na de radio-op- roep welke de voorzitter van de stichting „Het leven begint bij 40" de vorige week tot het Nederlandse bedrijfsleven richtte, zijn er uit alle delen van ons land reeds ongeveer 200 posities aangeboden voor werk zoekenden van boven de 40 jaar. Dit zijn betrekkingen van de meest uiteenlopende aard. fAdvertentie I- M.) U denkt in Engeland te zijn, als U voor 't eerst Uw Horse Guards rookt... zó typisch-Engeis is deze sigaret. Tj'a „HG" is inderdaad iets duurder... maar het is dan ook de beste Virginia van de laatste 10 jaar! 20 stuks/85 cent ■c -T/i, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Geef de witjassen de middelen en zy doen voor ons het werk!" Dit zei dr C. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, die Donderdag als gastheer optrad op een persconferentie over de rbeuraa- tiekbestrüding in de rookzaal van de Tweede Kamer. Daar Is een nieuw offensief aangekondigd tegen wat prof, dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid noemde: de volksvyand no. 1, Dit offensief is ingeleid met de vorming van een Nationaal Rheuma- f onds, waarvoor een erecomité is ge vormd onder voorzitterschap van de minister-president dr W. Drees. Dit fonds zal een deel van de taken over nemen, die de Nederlandse Vereni ging tot Rheumatiekbestrijding zich in haar 25-jarig bestaan had gesteld. Het Nationaal Rheumafonds wil, zo als zijn voorzitter, dr P. L, Stal mee deelde, de mogelijkheden verbeteren tot behandeling van rheumapatien- ten en het fundamenteel rheuma-on- derzoek in Nederland steunen en uit breiden. Er zijn in Nederland 350 bedden voor vheuma-patienten, er zijn er eqhter ninstens 2000 nodig.Elk bedroetklini- sche apparatuur kost 25.000: er zijn dus tientallen millioenen nodig. Een flink deel daarvan hoopt het rheu mafonds bijeen te krijgen door een grootscheepse actie, welke in Janua ri begint. Dr J. J. de Blécourt. lector in de rheumatologie aan de Groningse universiteit, prof. dr P. Muntendam, die in 1936 als eerste een proefschrift aan de sociale gevolgen van de volksziekte wijdde en anderen wezen nog eens weer op de enorme schade DINXPERLO Dezer dagen maakten zeven, krachtige Duitse douane-ambtenaren felle jacht op een Nederlander, een man uit Doe- tinchem. Hij was uit hun grenskan- toortje ontkomen en rende zo hard hij kon naar Nederlands grondge bied. De achtervolgers hadden één troefkaart: een politiehond, die de man al na enkele ogenblikken na op de hielen zat. Slechts een list kon de vluchteling redden en inderdaad zorgde hij voor een klinkende ont knoping: hij hield het hoofd koel en draaide zich om op het ogenblik dat de hond hem dicht genaderd was terwijl ook zijn belagers niet ver meer waren. „Pak ze»!" riep hij luid tegen de hond en wees op de Duitsers. Het resultaat was verbluffend: ogenblik kelijk keerde het dier zich om en beet de dichtst bijzij nde kommies stevig in het zitvlak. Terwijl de douane-mannen in verwarring raak ten en schrec wden van woede kon de vluchteling over de grens ontko men onder grote belangstelling van het publiek. De man in kwestie, die enige tijd in Duitsland heeft gewoond, is inder tijd voor de rechtbank te Bocholt tot twee jaar veroordeeld wegens mis handeling van een politie-agent Tijdens de zitting nam hij een sprong en ontvluchtte het gebouw via een dakraam. Hij week uit naar ons land en probeerde tevergeefs zijn vrouw te bewegen met de kinderen óók naar Nederland te komen. Af en toe sprak hij zijn zwager aan de grens en vroeg hem steeds de vrouw te overreden. Bij een dier gesprekken waagde de Nederlander zich wat te ver naar het Oosten, werd gegrepen door de in hinderlaag liggende kommiezen en opgesloten in het kantoortje bij de tolboom. Uit woede sloeg hij mot een stoeltje de inventaris in gruizels en kroop door een raampje naar buiten. Daarna volgde de renpartij, die hy in zijn voordeel besliste met behulp van die hond natuurlijk! en het leed, dat de rheumatiek in al haar verschijningen elk jaar toe brengt, een schade die belangrijk kan worden verkleind als de ziekte tij dig in behandeling kan worden geno men, iets dat nu door gebrek aan specialisten, materiaal en ook door gebrek aan belangstelling vaak niet mogelijk is. Een vijfde deel van alle ziektever zuim komt op rekening van. rheuma- klachten. Vier op elke 100 Nederlanders zijn voor deze ziekte onder behandeling (Van onze correspondent) GRONINGEN. De voetganger behoort tot ecn der meest voorko mende slachtoffers van het moder ne verkeer. ïn *52 werden 395 voet gangers gedood, 3177 werden zwaar en 2236 licht gewond. Het probleem van de voetganger is daarom gis teren aan de orde gesteld op een regionale leergang van de ANWB te Groningen, De heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de ANWB, pleitte er voor de voetganger een zekere voorrangsrecht te verlenen op oversteekplaatsen. „Wij moeten", zo betoogde hij verder, „naar praenatale zorg voor verkeerssituaties". Nog steeds wor den aan de lopende band nieuwe gevaarskruispunten gecreëerd. Bij de opzet van nieuwe uitbrei dingsplannen wordt onvoldoende rekening gehouden met elementaire verkeerstechnische waarheden. Nog steeds ontstaan kruispunten waar het uitzicht onvoldoende is of die verkeerstechnisch onjuist zijn ont worpen. Wederom Kerstzegels tbe-bestrijding DEN HAAG. De Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose geeft ook dit jaar weer Kerstzegels uit. DU zijn sluitregels, die o.m. achter op enveloppen kunnen worden ge bruikt. Ze kosten 3 cent per stuk. Het vorige jaar bracht de kerst- zegelverkoop 50.078.op. waarvan bijna 11.000.rechtstreeks aan de Vereniging tot Behartiging der Be langen van Tuberculose-patiënten in Nederland ten goede kwam. en twintig op elke honderd gaan niet naar een arts, maar lopen met rheumatische klachten rond. Afge zien van het menselijk leed is het so ciaal-economische verlies bij deze grote groep mensen, door verminde ring van arbeidsproductiviteit, niet bij benadering te schatten. HARKIMAN (New York). De Amerikaanse professor J. Allen, heeft verklaard, dat kleine hoeveel heden radio-actieve stof van een Russische waterstofbom op de ber gen van West-Virginia neergekomen zyn. Hij verklaarde met de meeste na druk, dat de uitstraling zo gering was, dat er hoegenaamd geen ge vaar bestond. Proeven met een geigerteller had den in het begin van deze maand uitgewezen, dat de radio-activiteit 15 procent groter was dan in de zomermaanden- „Wij denken dat een gedeelte van deze 15 procent af komstig is van radio-actieve stof van de waterstofbom, die Rusland in het begin van deze maand tot ontploffing heeft gebracht," zei hij. Professor Allen verklaarde te ver onderstellen dat ook elders in de Verenigde Staten radio-actieve stof neergekomen was. tAdvertentxe IM.) WONDEN van allerlei aard j\ Een klein wondje, waar vuil in Z;E\ komt kan een ernstige verxwe- \l/ ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: DEN HAAG. Voor Bescherming Bevolking vraagt de minister van Binnenlandse Zaken aan de Staten- Generaal een extra-crediet van rond 20 milliocn. Dit bedrag, dat zal druk ken op de begroting voor het lopen de dienstjaar, moet worden gezien als een aanvulling van de voor de gehele opbouwperiode 1951/'54 ge raamde kosten. Voor de gewone dienst is bestemd een bedrag van rond 12 mühoon, dat dient voor ver hoging Van de normuitkeringen aan Je gemeenten en uitkeringen ten be hoeve van de blokploeguitrustingen en de persoonlijke uitrustingen. Voor de buitengewone dienst II is aange vraagd rond acht miilioen, bestemd o.a. voor bluswatervoorzieningen, brandweerkleding, zwaar materiaal en helmen. V/at u natuurlijk al bij de eerste oogopslag heeft gezien kunt u des gewenst nog even controleren door de plaat op z'n kop te houden. Het is Charles Chaplin, linens gezicht weerkaatst wordt door het glanzen de dak ran een geruisloze limou sine, mieris twaalf paardekrachteit Chapïin even later van het Parijse Gare de Lyon naar zijn hotel trok- ken._ Kort daarna, maakte Chaplin abbé Pierre bty met een flinks schep geld «oor diens hulpbehoe vende daklozen. Uit ecn witboek van de Britse re gering blijkt, dat de havenstad Bristol de matigste stad van Engeland is. Op elke 10-000 inwoners kwamen in "53 slechts 2 84 gevallen van dronkenschap voor. Londen deed dat anders met; 233 17 op de 10 000 mensen 1 Gisteren heeft de voorzitter van de provinciale verkiezangs-commissie op OosWava gezegd, dat hy zal protes teren bij het ministerie van Binnen landse Zaken in Djakarta tegen het feit, dat de sloten van de stembussen niet werken omdat de houten bussen krimpen m de zonl Dat belooft wat voor de parlementaire verkiezingen volgend jaar. Drie uur na zijn geboorte werd da thans 4 weken oude Willy Chester uit Louisville (Kentucky- VS) geopereerd aan zijn hart (je), dat half binnen hal* buiten zijn borstkas lag toen hij tey wereld kwam. Het hart was omsloten door gelatine-achtige vliezen die ech ter opgedroogd zouden zijn, waarna het eind van de baby geen twijfel meet zou hebben overgelaten. Het is een de* zeldzaamste abnormallteiten, aldus tia chirurgen, die zeiden,dat in de hela medische geschiedenis slechts 143 soort gelijke gevallen voorkomen. Nu ht Willy flink cn gezond. Een automobiliste uit Laren (N.EL) verklaarde kortgeleden tegenover de politie dat zfj in haar achteruitkijk spiegeltje op de rijksweg een botsing bad gezien tussen een auto en een bak fiets, waarbij de bakfiets zo'n klap scheon te krijgen dat hij de lucht in ging en niet meer terug kwam op Moe»' ccr Aarde. De politie heeft een onder zoek ingesteld maar niets bespeurd van een ongeluk op dat tijdstip. Con clusie van de politie; het moet een luchtspiegeling zijn geweest op de hel lende riiksweg die op de piek van d® „botsing" gekruist wordt door een lo cale weg. Toen de chauffeuse in het spiegeltje keek zal die iiets net zijn overgestoken warme luchttrillingen beebben toen de rest gedaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2