VAN MOEDER DOORSNEE Friezen of dooien om Haagse Hofvijver de Amerikaan dreef met poes en papegaai 10.400 km op vlot Id de wandeling: BOB voor haar kleinkinderen OMA DOTJE; het meest Hollandse de stem van het Hollandse huis BALANS VAN HET BINNENHOF BERT Geheimzinnigste spionnage- zaak van na de oorlog Rattenverdelger no. één in Oostzaan op oorlogspad GELEZEN- over Sophie I Stein Pijn AKKERTJE Yan Kleffens sprak op dag der YN Duitse socialisten tegen Saarregeling Vier gewonden toen •auto boom ramde Goederentrein liep bij Eindhoven uit de rails Rijpe aardbeien van koude grond geplukt in Zeeuivse kassen Weer een top van de Himalaya beklommen Gevecht met 'n 2 m lange haai hoofdpijn RHEUMIN Ae&t/ Knm Gegarandeerd 100pCt succes" en gewogen -jandag 25 October 19o-i i 3 Ket meest Hollandse van het Hollandse huis is wel die stem van moeder Doorsnee, geloof ik. Niet dat de anderen iets buitenlands zouden hebben, maar moeder Doorsnee is zo nuchter, zo simpel. De stem hoeft alleen maar te zeg gen: O. Nou... Dan is plotseling alles weer in 't evenwicht teruggebracht en de bovenmatige opwinding of het boven matige sentiment ebt af. Een van de plezierige dingen van ons land is, dat de moeders op een bepaalde manier „O. Nou..." zeggen, op zó'n manier dat de rest van de familie alles weer ineens in normale proportie* ziet. Misschien houdt daarom iedereen zo van die stem, die met een en kele klank de Hollandse moeder kan typeren. Het is een knappe stem. Overigens, die stem behoort aan Sophie Stein, en 't is natuurlijk niet alleen de stem die het 'm doet, maar voornamelijk de per soonlijkheid erachter. Zoals het altijd om de persoonlijkheid erachter gaat. SOPHIE STEIN dus. In de wan deling Bob. Of wandeling Nee. ik heb haar nooit zien wande len, integendeel ik heb haar zien zitten. Vaak. In haar popperig klei ne flatje en ze zit dar. achter een tafel vol zelfgemaakte chocoladc- cake (met van die lagen om en om •weet u wel?), petits fours, bonbons, thee, pasteitjes, worstjes, gebakken peterselie, appelbollen en nog ze ven en tachtig appetijtelijke en kleurige hapjes zus en zo. Alles met servetjes en prikkertjes en bloe metjes en zij zit daar dan te scha teren om iets zodat de chocolade- cake schudt en zijzelf ook. Eet JU niets. Bob? Nee nee, zegt ze dan met het ge baar van bovenmenselijke verza king dat zo typisch is voor alle ge vulde vrouwen die aan een goed- voorziene tafel zitten. Nee nee, let maar niet op mij. Ik eet nooit... DmoedeTeldieemal2v wil Hwo?den Jtïjd zegt: Wat ben je toch een ze mijn idee van een reclame- moeder, d.e mager^.aanJv:°.el.e.n_ ien campagne zo goed vinden, dan OMA DOTJE MOE DOOR SNEE (Advertentie l.M.) Bestrijdt prikkelhoest er» kuchen door een regelmatig gebruik ven ™Maar Selo^ah?ng22eriode toch Rend actrS is eïdiJvoo?dïradio hoef je 't niet te doen hoor! ie" mo«t meeslepende zaligheden Sfnj?J£v<Jmoeder speelt van andere Als je gèen zin hebt. met veel de" meest meeslepende zaligheden £fn|rootmt lijk moest ze niet probei en slank nadr TOCn e.?ns Viasen ais ik ze zie, te worden, die Bob voorbeeld van zijn en toch mooi". Ineens krijg ik een reusachtig idee voor een reclame-campagne van banketbakkers: een campagne tegen de vermagermgsboeken en dieetbrochures, een campagne tegen de Hauser-hausse, Dat moet dan zijn een foto van Bob en daaronder "Word dik! Blijf mooi'. Want ze is zo mcoi. Ik vind het een groot genoe gen haar te zien zitten, chocolade cake of niet, met haar witte krullen, haar meisjes-glimlach en haar zeld zame zwarte spot-ogen die ook .zo kinderlijk argeloos en zo moederlijk vermanend kunnen zijn. ZE praat en dat spreekt van zelf over haar zoon, die luite nant-kolonel is, en over zijn vrouw die haar schoondochter is En die zij beide toen de oorlog was afge lopen in geen elf jaar had gezien. Want hü zat in Indonesië. Hij kon niet hier komen, zegt ze, dus ben ik maar naar hem gegaan Met de Niwin heb ik een tournee gemaakt daar. Veertig voorstellingen in der tig dagen, soms al een voorstelling om 20 uur 's morgens. In een jeep ben ik over de hele archipel ge sleurd neem nog een tompouce in een jeep, over trechtergaten, in de tropische hitte, maar ik kon tenminste mijn zoon en mijn schoon dochter zien, als ik vrij was. Maar dat is allemaal al weer lang gele den en nu zitten ze in Den Haag. En af en toe gaat Sophie Stein met cadeautjes beladen naar de klein kinderen kijken. Als ze dan aan 't station uit de taxi stapt en ze vraagt: Hoeveel krijgt u chauffeur, dan zegt de chauffeur: Twee gulden negentig, mevrouw Doorsnee. En als ze in de trein stapt en een meneer legt haar pakjes m het net en zij zegt dan: dat is heel vrien delijk van u, dank u wel dan verstijft de meneer in zijn bewe gingen en kijkt haar getroffen aan met de blik in zijn'ogen van: Hé? Is het mogelijk dat... Het moet heel gek zijn, een stem te hebben die bijna iedere Neder lander kent en hérkent. jV/ï AAR als ze dan in Den Haag a v 1 komt, in de straat waar ze moet zijn, dan staan daar om en nabjj vyftig kinderen te drommen en te juichen: Oma Dotje! Oma Dotje! Ze is niet van alle vijftig de oma, maar het krioelt zo om haar heen dat ze moeite heeft de vier was echte kleinkinderen eruit te pikken. Oma Dotje! Oma Dotje! Zon oemen ze haar, omdat ze zelf Zn is een ze nog erg jong en ze hoe "men dik kan vinde" het denk ik allemaal erg ,noe men gis gewoon. Dag Bob, als je dit leest zal je wel zeggen: „O. Noumet moeder Doorsnee's stem. \7 ERGEEF je 't me, dat ik dat zei.van dik en mooi' en zo? En als die banketbak kers naar je toe komen, omdat ANNIE M. G. SCHMIDT. t Adv-PTTpvtie I M I door welke oorraak ook Afeem' Vervolg vim patf- I van het ..Office of Strategie Service", de Amerikaanse spionnage-organisa- tie, die werd geleid door Allan W. Dulles, de broeder van de huidige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles. Aan deze organisatie bewees Field uiterst belangrijke diensten daar hij als geen andere Amerikaan verbin dingen had met de Duitse en de Franse ondergrondse bewegingen. Later hebben Stalin en Ulbricht Duitse communisten van verraad beschuldigd, omdat zij met. Noel Field, die toen een „agent van het Amerikaanse imperialisme" werd genoemd, hadden samengewerkt. Sommigen van deze mensen zuchten nog in Ooatduitse gevangenissen. Na de oorlog hielden Field en zijn vrouw zich bezig met het in richten van kindertehuizen en me dische hulpstations in het door hon ger en ziekten geteisterde Polen en Tsjechoslowakije. In die jaren ver speelde hij iets van het vertrouwen van Washington, waar de jacht op communisten een steeds grotere omvang aannam. Toch schijnt hij in 1949 met de gedachte te hebben rondgelopen, naar Amerika terug-te keren. Maar in Mei van dat jaar werd hij in Praag beschuldigd van spionnage, gearresteerd. Zijn vrouw, die op dat ogenblik in Genève ver toefde en zijn broeder, Hermann, die naar Europa was gekomen om een congres van architecten bij te wonen, snelden hem te hulp. In Praag verwees men hen naar War schau en daar verdwenen zij. Op even onnozele wijze hep Eri- ka Wallach in de val. Erika was een Joods meisje, dat vóór de oor log door de Fields als dokter was geadopteerd. Zij meende, dat het haar plicht was. een poging te on dernemen om haar aangenomen ouders te redden. Het laatst zag men haar in 1950 in Berlijn. Toen de Amerikaanse ambassadeur kort daarop in Moskou nog eens naar het verblijf van de Fields infor meerde, verklaarde Molotow niets van de gehele aangelegenheid af te weten! In het begin van deze maand verscheen nu. na een vlucht uit Oost-Eerlijn, de vroegere chef van de Poolse geheime dienst. Swiatlo, in Washington en vertelde daar, wat hij van de Fields wist. Her mann, die hij persoonlijk had ge arresteerd. verbleef in een Poolse gevangenis, hoewel hem geen mis drijf ten laste was gelegd. Noel Field en zijn vrouw waren in 1949 naar Boedapest gebracht en daar beschuldigd van samenzwering met Rajk, de „uitgezuiverde" en later geëxecuteerde communistische mi nister van Buitenlandse Zaken van Hongarije. Swiatlo achtte de nans groot, dat zij in de gevangenis ..ge storven" zouden zijn. Noêl Field wist al te veel van hetgeen erach ter het ijzeren gordijn gebeurd is.... Naar aanleiding van de verkla ringen van Swiatlo kwam Washing ton, dat van de inhoud er van zon der twijfel reeds lang op de hoog te was, in actie. Tot de Poolse en Hongaarse leiders werd de eis ge richt, de Amerikaanse consuls in Warschau en Boedapest bij de Fields toe te laten. Warschau heeft nu gereageerd met de vrijlating van de volkomen onschuldige Hermann Field. Msar Boedapest zwijgt nog. NEW YORK. Op de drempel van het tiende jaar sinds het hand vest der V.N. tot stand kwam bij de historische plechtigheden in San Francisco, hebben de staatslieden der wereld de V.N. Zondag er op gewe zen, dat de V.N. nog steeds de beste hoop op vrede bieden. In een speciale plechtigheid, wel ke gehouden werd_ in de zaal oer Algemene Vergadering der V.N. ver klaarde secretaris-generaal D. A. G. Hammarskjóld: „Deze dag herinnert ons aan onze plicht om buiten onze nationale grenzen te kijken naar de universele noden." Mr. E. van Kleffens, de voorzitter van de Algemene Vergadering, zei, dat een bescheiden begin gemaakt is om de brede economische kloof smaller te maken, welke er bestaat tussen sterk ontwikkelde en min der ontwikkelde landen. Een concert onder leiding van de Franse dirigent Charles Munch werd tussen de plechtigheden uitgevoerd. Het begon met „De mars der V.N." van Sjostakowitsj. BONN. De Westduitse sociaal democraten hebben Zaterdag de op lossing van de Saarkwestie, die in Parijs door bondskanselier Adenauer en premier Memlès-France bereikt is van de hand gewezen. In een for mele verklaring van het hoofdbu reau van de socialistische partij wordt gezegd, dat de oplossing on aanvaardbaar was, omdat deze te veel elementen bevat, welke wijzen op een definitieve scheiding van liet gebied van Duitsland. De leiders van de regeringscoalitie, die de bondskanselier naar Parijs vergezeld hadden, waren minder en thousiast over de uitslag van de Pa- njse besorekingen dan Adenauer. Thomas Dehler, de voorzitter van de vrije democratische partij zei: „Wat in Parijs overeengekomen is ten aanzien van de Saar is oedroe- vend en teleurstellend". Kapelaan anderhalf uur achter stuur bekneld ZEELAND Een Citroen ramde Zondagmiddag tussen de Noordbra- bantsc dorpen Zeeland en Reck met vrij grote snelheid een boom. De bestuurder, kapelaan Schoenmaker uit Eindhoven,*en zijn passagiers, de heer en mevrouw H-, uit dezelfde stad, met hun dochter, werden ge wond mejuffrouw H. licht, de anderen ernstig. Men had anderhalf uur nodig om de kapelaan achter 't stuur van zijn zwaar beschadigde wagen vandaan te halen. De oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een moment van onoplettendheid van de chauffeur. EINDHOVFN Zondagmidag om ongeveer kwart over een is een goe derentrein uit Duitsland, bestaande uit een stoomlocomotief en vier wa gons vlak voor het emplacement van Eindhoven op een wissel uit de rails gelopen. Persoonlijke ongelukken deden zich met voor en de dienstregeling ondervond van het ongeval weinig hinder. Een spoor van de lijn naar Hel mond was gedurende de oprui mingswerkzaamheden, die tot laat m de avond duurden, versperd Over de oorzaak van het dérail lement waren tot vanmorgen nog geen bijzonderheden bekend. KAPELLE Het is in Zeeland nog niet vaak gebeurd dat er in het laatst van October van de kou de grond nog rijpe aardbeien wor den geplukt. Zaterdag echter heeft de heer J. Hoogstrate nog vijf ki lo geplukt. Ze bleken zeer goed te zijn. (Van onze parlementaire redacteur) WIË nog steeds een bezoek aan het Binnenhof op zijn program heeft staan en nu gelegenheid heeft zou deze week best eens kunnen komen kijken. Het kost niets en er is bijna altijd plaats. Beide Kamers komen ïn actie en de agenda's zjjn wel aantrekkelijk. De keus lijkt mis schien niet eens eenvoudig. Hoewel de Eerste Kamer de bezoekers van haar publieke tribune slechts ccn ongemakkelijke staanplaats offreert, zou men morgen toch het eerst daarheen z(j« schreden moeten richten. Onze vyftig senatoren zullen nl, geconfronteerd worden met de plechtige eed of belofte welke zij bij hun installatie hebben afgelegd, waarbij zij zich hebben verbonden tot: getrouwheid aan de Grondwet. Zij moeten be slissen over het Statu ut (reglement), dat Suriname en de Nederlandse Antil len tot gelijkwaardige delen van ons Koninkrijk wil promoveren, TJ herinnert zich hoe spannend het - met dit stuk vrucht van moeizaam overleg met de West in de Tweede Kamer is verlept.n. Buna iedereen was er gelukkig mee en „ons aller Jeanne" zoals men mevr. Forta- nier-de Wit achter haar rug oleegt te noemen sprak er zelfs in het papiaments haar vreugde ovei uit. Toen voelde haar fractieleider Oud zich geroepen te beweren, dat voor stemmen op schending van de Gi ond- wet zou neerkomen. Als een hoog leraar in het staatsrecht zoiets zegt, maakt dat indruk. De verhouding met de West leek op springen te staan. En dies begon men geagiteerd naar alle uithoeken van het conti nent te bellen om afwezige leden te rug te roepen. Het slot deed haast aan een klucht denken. De A.K - fractieleider Schouten had als maar bezwaren staan maken. En toen viel op het beslissende moment zijn bele groep, onder leiding van dr. Bruins Slot hem af. Zo kreegm inister Kern kamp wat hij verdiende: een zeer ruime 2/3 meerderheid. Eigenwijs T-T OE zal het in de Eerste Kamer gaan? Wie het Vuor.opig Ver slag poogt te ontraadselen wat een riskante bezigheid is stuit allereerst op „verscheidene leden", die zich bij dr. Bruins Slot aanslui ten. Dat zullen dus wellicht de ze ven anti-revolutionnairen zijn. Dan zijn er „ettelijke leden", die geen uit weg zien om te ontkomen aan de on grondwettigheid van het Statuut. Zij citeren prof. Oud en dat dcet denken aan de vier liberale senatoren, hoe wel hun sarcastische aanvoerder Mo lenaar eigenlijk een te eigenzinnig man is om bij voorbaat volgzaam heid van te verwachten. Hij wijkt nogal eens van Oud af. Men zegt wel, dat dit komt omdat deze oud- vrijheidsbonder zich niet zo maar wil schikken naar de directieven van KATMANDOE. Een Oosten rijkse expeditie is er op 19 October in geslaagd de top van de 8.100 meter hoge Tjso Ojoe, een der top pen van de Himalaya, te beklim men, aldus een radiobericht van de expeditie, dat in Katmandoe is ont vangen. In 1952 was een poging van een Britse expeditie om deze berg te be klimmen, mislukt. De top werd be reikt door de expeditieleider, dr Tichy, en een der leden. Zij waren vergezeld van een Sjerpa-gias. Volgens het radio-bericht heeft dr Tichy, een 42-jarige Weense geoloog, bij de beklimming bevroren handen opgelopen en gevreesd wordt, dat hij enige vingers zal moeten missen. De Tsjo Ojoe is op zes na de hoog ste bergtop ter wereld. Vice-voorzitter K.V.P. Chr. G, Matser, treedt af NIJMEGEN De heer Chr. G. Matser, burgemeester van Arnhem, zal binnenkort zijn functie van vice- voorzitter van de Katholieke Volks Partij neerleggen. De heer Matser heeft dit besluit genomen, wegens drukke werkzaamheden. SOPHIE STEIN GEZELLIG THUIS NEW YORK. De 61-jarige Ame rikaan William Willis is weer veilig bij moeder de vrouw. Willts is op een vlot van balsa-hout in 115 dagen van Peru naar Pago-Pago op de Sa- moa-eilanden gedreven. Met zijn 1.at „Meekie" en tot drie dagen voor het einde van de reis zijn pape gaai „Eekie" als enige reisgezellen legde hij de afstand van 10.400 km. af. Willis is 2400 kin. oerder gedre- ander over Willis* avonturen bekend dek van het vlot bleef liggen. Willis kon zich vastgrijpen aan de lijn, die aan het vlot bevestigd was. Spoedig stond die met al te sterke. 50 meter lange, lijn strak. Heel voorzichtig heeft hij zich weer naar het vlot on getrokken Tot zijn opluchting was de haai verdwenen, toen hij daar aankwam. De papegaai Eekie is drie dagen voor zyn baas de Somoa-eilanden be- MWISTER KERNKAMP Voldoende steun....? een ex-vrijzinnig-democraat. De ei gen-wijsheid van de 66-jariqe Leidse hoogleraar lijkt een meer gerede verklaring; dit zij gezegd met res pect voor de oerdegelijkheid en knapheid, waarmee hij zijn hoge ambt vervult. Doch dit héél terzijde: de stand is dan 74. De „vele leden", die met voldoe ning constateren, dat de Tweede Ka mer met grote meerderheid als mede de Staten van Suriname en de Nederlandse Antillen het ontwerp met algemene stemmen hebben aan genomen en die er verder eigen lijk niet veel meer over willen zeg gen rieken (door hun woordkeus over de voormalige „koloniale" ver houding) naar de veertien socialis ten. Het zou dan 214 worden. Ver volgens zijn er „Vele Andere leden" en dat moeten dan wel de KVP- senatoren zijn, die verklaren in te stemmen met het standmint der re gering, dat het Statuut niet tegen de grondwet indruist. Het zijn de he ren-zeventien. En men zou minister Kernkamp dus alweer kunnen feli citeren met z'n 33 van de 50 stem men als niet „Enkele leden, die hetzelfde politieke beginsel zijn toe gedaan" toch bezwaren hadden geop perd. Er is hier dus een in zichzelf verdeelde fractie aan het woord. Dat wordt een interessant geval, omdat er verder nog slechts „Enige leden" zijn, die menen, dat het Statuut niet van ongrondwettigheid kan worden vrijgepleit. Die verdeelde fractie zou dus wel eens op de wip kunnen zit ten bil de vraag of het wetsontwerp een 2/3 meerderheid zal halen. Blijk baar vreest die minderheid dat ook. Want zij liet al weten, dat zij voor het ontwerp zou stemmen mits de regering zou beloven, dat door her nieuwd overleg met de West. het Statuut van zijn grondwet-schennen- de trekjes zou worden verlost. Maar in de Memorie van Antwoord wei gerde de regering die belofte te doen. Het zou dus nog wel eens kunnen gaan spannen. Doch Je overredings kracht der regering is bij de Sena toren altijd wat groter dan bij de honderd „jongelingen" van de over kant. Het kan vriezen en dooien rond de Hofvijver! Over het Fries J2T ET zal vfDriezen in de Tweede 1 1 Kamer. Zal zij, terwijl de Sena toren de West emanciperen, ons land tot een kolonie van de V.S. degra deren? Het laatste zullen de commu nisten wel beweren, als morgen de overeenkomst tot het statiohneren van een Amerikaanse squadron op Soestcrberg in behandeling komt. Het is een mistekening van dezelfde aard als de jonge, vrijgezellige se nator Diepenhorst eens critiseerde, „De betekenis van het Friese volk" zei hij. slaat men een enkele keer zo hoog aan, dat het de moederstam van Engelsen en Amerikanen wordt". Hij hoopte niet, dat dit gegeven de CPN tot royenng van haar Friese leden nopen zou Hij zei dit met om het Friese volk onaangenaam te zijn. Hij beweerde zelfs het bij uitstek hoog te achten, al bekroop hem wel eens de twijfel of het omgekeerde het geval was. Eens in Friesland een spreekbeurt vervullend, was hij nauwelijks uit gesproken. of van alle zijden weer klonk de roep: „schoft, schoft". En al koestorde hy by dieper nadenken de hoop, dat men niet hem. maar de schafttijd of de pauze op het oog had. geheel gerust was hij er niet over. Te dom WAT de taalmoeilijkheden in Friesland betreft: prof. Ger- bapdv heeft eens verteld, hoe hij als kleine ion een psalmen moest leren: In het Fries kon hij het in drie mi nuten; in 't Nederlands; hij wist er geen raad mee cn zijn zuster, die hem overhoorde, zei: ..Schei maar uit, je snapt er niets van, je bent te dom." Toen hij op school kwam merkte hij. dat wanneer de meester sprak over een paard, hij daarmee een hvnsder" bedoelde, en dat. wanneer hij begon over pen kievit, hij 't had over een „liip". Dat zijn zo de pro blemen van een Fries kind op een cchoeJ met Nederlands als voertaal. Tn '27werden door twee sena toren Croles (AR> en de Vries (CHTJj al vragen gesteld over het onderwiis in do Friese taal. Deze week zal een wetsontwerp tot rege ling van het onderwijs in de Friese taal en het. pebmik daarvan als voer taal bii het LO, aan dp orde komen. Fr priikt onder het Voorlonig ver- slag niet de naam van een Fries rannnrfeur. Het stuk is nl. in handen gesteld van do vaste Onderwüscom- mïs«ie. Wol ..ving een van de aan wezige Ti leden, zo reet 't verst? ziin betoog aan met te wnzen oo de tragiek van het Friese volk. - maar: het werd echter weinig opnortuun gparht thans op de algemene vraag stukken m. b. t. minderheden in te gaan. (Advertentie l.M.) ven dan het befaamde vlot „Kon geworden. Hy meent, dat zijn vlot reikte in een onbewaakt ogenblik Ttki tn 1047. alleen door de speciale constructie Aan de journalisten, die hem op de hevige stormen, waarmee hij te het vliegveld te San Francisco op- kampen heeft gehad, heeft kunnen wachtten, toen hij daar tijdens zijn doorstaan. reis naar New York aankwam, wil de de avonturier met veel vertellen. Hij is van plan over zijn tocht een boek te schrijven. Ook heeft hij reeds met een aantal bladen een contract gesloten voor een reeks ar tikelen.. Het welslagen van zijn on- ,,„B «YCIl derneming noemde de heer Willis zich voorover bukte Eén heel gevaarlijk avontuur heeft Wilhs beleefd: op een kwade dag beet een haai in het aas, dat hij had uitgegooid. Hij trok het zeemonster, dat bijna twee meter lang bleek te zijn, aan de boegzijde van zijn vlot ,De zeven zusjes" omhoog. Toen hij u..u.de haak uit een kwestie van superioriteit van de bek van de haai te halen, gleed de geest over de stof,.niets anders1;. Willis uit. Zijn rechterhand kwam m Intussen is dank zjj de Australï- de open gesperde bek terecht, waar- sche journalist Tom Farrell, die de door hij een diepe snee in duim en Amerikaan van Pago-Fago naar Sa- pols opliep. Bovendien raakte de van heeft gevlogen, wel het een en man te water, terwijl de haai op het door de kat Meokie opgepeuzeld. Dit trieste voorval heeft aan Willis' lief de voor zijn poes niets kunnen af doen. Toen hij eenmaal vaste grond onder de voeten had was er maar één ding, dat hem bezig hield: zou de Amerikaanse douane Meekie het land binnen laten? Gelukkig hebben de immigratie-ambtenaren afgezien van een uitvoerig onderzoek naar de politieke antecedenten van het lieve dier. Willis vertrouwde Farrell toe. dat hij van nautische instrumenten geen notie had, Zelfs zijn chronometer had hy niet kunnen gebruiken: „Zo dra tk het ding ging opwinden, sloe gen de wyzers op hol (Van onze correspondent) OOSTZAAN. Drieduizend van de ruim zesduizend ratten, die in de omgeving van en op de vuilnis stortplaats wonen, hebben op het ogenblik verschrikkelijke slaap. Ga pend en met de ogen knipperend sjouwen zy door hun holen en gan gen rond, verbaasd naar hun drie duizend mede-bewoners kykend die reeds diep liggen te slapen. Mor gen zullen ze alle zesduizend sla pen, en over nog een paar dagen zün ze allemaal dood. Ten minste, als de vex-wachtingcn in Nederlands rattenvanger J, Oh schlager uit Maastricht bewaar heid worden, zullen er aan het eind can deze weck geen levende ratten meer zijn bij de vuilnisbelt. Zater dag hebben ze van zijn rattenver delgingsmiddel geheim als de atoombom gesnoept. De heer Olischlager heeft een paar weken geleden, toen hij van de Oostzaanse ratter.plaag hoorde, aangeboden de gemeente gratis van het ongedierte af te helpen. Dit deed hen niet omdat hij philantroop is, maar omdat hij op het ogenblik voldoende verdient met ratten ver delgen elders, en op deze manier meer bekendheid hoopt te verwer ven als rattenvanger nummer één van Nederland. Het gemeentebestuur heeft hem geschreven dat hij komen mocht en dat hij, zoals hij had verzocht, een schriftelijke verklaring kon krijgen, waarin de resultaten van zijn cam pagne goed of slecht zullen zijn opgetekend. En aangezien dé heer Olischlager een onbegrensd vertrouwen in zijn exclusieve ver- delgingsmiddel heeft nam hij dat aanbod aan Hij kwam Zaterdag met enkele assistenten, strooide kwistig brood met vergif en een lokmiddel rond en zal Vrijdag sa men met de burgemeester gaan kij ken wat het resultaat is. Hij garan deert honderd procent succes. Als ook maar één rat uit zyn diepe slaap ontwaakt mocht zijn, zal hij die ene persoonlijk ook verdelgen. Eveneens gratis. HOE Bambi opgroeide la een Deen» dorpje van John Hartmann, is een. soort sprookje, een boekje om de» kin deren voor het naar bed gaan, een stukje uit voor te lezen. Een kinder boekje dus. Deze Bambi wordt door een Deense boer gevonden, thuis opgevoed cn ze wordt dikke vrienden met haar mensenvrienden. Zo zelfs, dat ze haar jongen mee naar de boerderij brengt, wat allemaal aanleiding is tot het ma ken van vele foto's, de een aardig, de ander minder sprekend en het ver haaltje dat dus kinderlijk is geschre ven. (Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam, prijs 1,95.) Op de vraag „kunnen dieren liefheb ben d.w.z. elkaar, geeft het boek van Prof. Dr. tv. van Buddenbrock: Het liefdesleven der dieren over het algemeen een treffend antwoord. Na een wat taai begin over celbouw. be vruchting en celdeling, vertelt de schrijver bijzonder Interessante zaken over allerlei plichtplegingen of juist de afwezigheid daarvan, van ontzaglijk veel verschillende dieren. Van pantof feldiertjes tot de gaiwespen, van het vogelbekdier tot het zeepaardje. D« amateur-bioloog en zij die zich aan deze wat grootse benoeming verwant voelen, moet zich ai dikwijls hebben afgevraagd hoe „zus" nu gaat, en „zo" verloopL. Op zeer vele van die vragen vindt men in dit boek het antivoord. De schrijver trekt dtkwüls verrassende paral ellen met de handelwijzen onder f vrij wel» gelijke omstandigheden van ons mensen, John Kooy vertaalde het boek De tekeningen zijn duidelijk, hoe. wel niet overal even geslaagd. Dat laat ste geldt tevens voor enkele foto's die een storende retouche vertonen of ge deeltelijk zeer onscherp zfjn. Overigens een goede gedachte van Uitg. Bom ÏS\V. te Amsterdam, dit boek de natuurliefhebber in handen te geven. Prijs 8,90.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2