BELGISCHE HOOP OP GROTE ZEGE GING IN ROOK OP (4-3) Q Sportbijlage He Schiedammer Oranje-mannen hielden moedig stand in modder van Deurne 'pMhM Uitslag 4-3 geflatteerd, toch - een éérvol resultaat! Tempo der Rode Duivels bracht onze defensie in 4 nauw KNKB sprak met KBKB Kort voor het eind werd Nederland verslagen t Had erger kunnen zijn Maandag 25 October 1954 .Tien, tien' F.A.-cup blijft bij LSK-team Niet gewonnen, maar toch.... m. Èfr'-m Belgische jeugd won ook (3-2) PRESTATIE, DIE RESPECT AFDWINGT Van Sehijndel de steunpilaar, v. d. Gijp beste in voorhoede Stormram Rik Coppens scoort tweemaal Oranje ten aanval Mmm Torke maakt 1-0 Oranjeteam had zeer veel tegen Kutz onttroont Chataway Enschede klopt Bondselftal Meyer (NEC) tekent voor Graafschap START (Van onze sportredactie) ANTWERPEN, Zondagmiddag. Het oran jeteam -heeft het er dus beter afgebracht tegen de Belgen dan de Duitsers, die het zeldzame predicaat van wereldkampioen achter hun naam hebben staan. Het was de Rode Duivels, die hun naam op deze bijzonder „waterrijke" middag toch zeker alle eer aandeden, niet mo gelijk om hun winst hoger op te schroeven dan 4-3, hoewel met de rust een geweldige drei ging in de lucht hing toen de roodbaadjes zeer zelfverzekerd van de glibberige grasmat kon den stappen met een ruggesteun van 31, en een prachtig uitzicht op een zeer succesvolle tweede helft. Doch de in zelfvertrouwen baden de Belgen dachten toen te gemakkelijk een royale zege naar zich toe te kunnen trekken, hetgeen aanvoerder Van Sehijndel die voor deze Zondag allerlei plannen had gemaakt maar niet dat hij in het Nederlands elftal zou spelen en zijn mannen net genoeg gelegen heid gaf om het verzet op een dergelijke wijze te organiseren, dat de gastheren nog slechts tot een voltreffer konden komen doch onze land genoten tot twee. Het zou echter van een schromelijke zelf overschatting getuigen om te denken dat het dus misschien niet zo heel veel had gescheeld of de rollen waren omgekeerd geweest, d.w.z. dat Nederland zijn zuiderburen met een neder laag had laten zitten. We kunnen dan toch heus beter zeggen, dat het maar erg weinig heeft ge scheeld of het was een Hollandse nederlaag geworden van een formaat waarvoor zovelen al zolang hadden gevreesd. Want de Nederlan ders, die in het kletsnatte Deurne tegenwoordig zijn geweest, hebben zich na afloop toch even in de arm moeten knijpen om zich goed te reali seren dat de Belgen slechts met één goaltje verschil hadden gewonnen. paniek uit elkaar was geslagen. Van SchyndeJ probeerde zijn troepen te ordenen en v. d Gijp probeerde de tegenstanders de macht te o-« ukken, maar zijn snelle dribbel '.jnd geen weerklank bij zijn vr:«nden Zodat v. d. Hoek bij een kanjer-van-een- schot zijn hoofd moest riskeren om Steiger opnieuw te verlichten, even als Klaassens. die echter prompt groggy door de kmeén ging. zodat de Brit Leafe even moest affluiten. Het razende tempo der gastheren scheen ons volkomen murw te ma ken. Onze kleine uitvalletjes leken er lachwekkend lui bij. Nee, dan Cop- pens. Nauwelijks 7 minuten na de inaugurele treffer van vriend Lem- berechts bekeek hij ietwat hautain hoe drie, vier van onze landgenoten vergeefse pogingen deden de bal voor hun doel weg te krijgen. Op het juiste moment greep hij in. deed twee passen om volle vrijheid te krijgen en deponeerde de bal toen feilloos in de linkerhoek (2—0). „Tien, tien, tien." galmde het Bel gische publiek door het sombere betonnen karkas van het Antwerp- stadioil. Want stonden de toegangs kaarten voor deze wedstrijd niet in hoofdzaak zo hoog genoteerd omdat de Belgen nu ook eens een fikse overwinning wilden zien? En jawel, het werd 20 donker als de nacht. Maar dat kwam ook door die enorme hagelbuien die even later losbarstten en binnen enkele tellen het gehele stadion blank zetten. Maar een Britse umpire is niet gauw van zijn stuk te brengen, zodat de spelers elkaar door het gordijn van nattig- heid maar zo goed mogelijk moesten i 1 te vinden. De Belgen ging dit steeds het beste af, getuige een pass van (al weer) Coppens, naar Huysmans, de kleine vreselijk ge vaarlijke rechtshalf. Een kogel, maar Steiger dook de bal meesterlijk corner. Vervolg op pag. 7 Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Korfbal Bond heeft in Utrecht met de hoofdbe stuur van dc Koninklijke Belgische Korfbal Bond geconfereerd over za ken, die de belangen van beide bon den raken. Aandacht werd besteed aan het spelen met studs en het spelen zon der schoeisel; aan de interland-wed strijden tussen beide landen; aan in ternationale serie-wedstrijden; aan vergroving van het spel en aan de internationale propaganda Het eer ste onderwerp zal door de techni sche commissie van beide landen na der worden besproken. Voorlopig is bepaald, dat in interland wedstrij den en in internationale serie-wed strijden in België,het dragen van schoeisel, dat aan' de in de spelre gels gestelde eisen moet voldoen, verplicht is. Bij het onderwerp in ternationale propaganda is gespro ken over een internationale korf balcursus, die in 1956 in Denemar ken (Sunderborg) wordt gehouden met Deense, Engelse, Belgische en Nederlandse deelnemers. Het vertegenwoordigende elftal van de Kon. Ned. Luchtmacht heeft op het Houtrust-terrein te Den Haag met 3—2 de ploeg van de 2e Geal lieerde Tactische T uchtmacht versla gen. Het werd een alleszins verdien de overwinning, want de LSK-ers legden vooral na de rust een grotere homogeniteit aan de dag dan de gasten, die bovendien de fout maakten het spel te kort te houden. Nederland bleef hierdoor in het be zit van de fraaie zilveren F.A.-cup, welke na afloop door de waarne mend chef luchtmachtstaf, generaal Schaper, aan de aanvoerder van het LSK-elftal, Van der Wel, werd over handigd. Na afloop van België—Nederland moesten de spelers bijna waden over de sxntelbaan om in de kleed kamer te komen. Hans van de Hoek wordt door een enthousiaste supporter gefeliciteerd met.de nederlaag, die ondanks vele pes simistische voorspellingen zo klein was. Links Timmermans en De Bruijckere. WATERSCHEI. Zaterdag. De jeugdwedstrijd BelgiëNederland heeft een spannend verloop gehad, en tot aan het laatste fluitje van de scheidsrechter hebben beide ploegen met vuur en volharding gekampt voor de zege. Vlak voor het einde kopte Wegria het winnende doelpunt achter de Nederlandse doelman. De overwinning van de Belgen moet verdiend heten, want welis waar zat er meer samenhang in het elftal van onze landgenoten, maar En we zijn heus geen pessimisten als we zeggen dat hier duidelijk sprake was van een klasse verschil. Alleen al dat tempo! Doch zegt dit eigenlijk met heel veel? En dat tempo heeft de Hollandse defensie in de eerste helft VTÜweJ plotseling volkomen kapot gespeeld, zodat er enorme bressen ont stonden welke schier niet te dichten vielen. Allerlei noodmaatregelen werden te hulp geroepen. Ja, ook het geluk, maar kort achtereen vielen er een twee, drie doelpunten, En niemand heeft er eigenlijk van opge keken. Ook niet als het er nog meer waren geweest, want de Belgen rolden toen ons gehele defensieapparaat als vloeipapier op. Dit bestond nauwelijks meer op zekere momenten, zodat er rijkelijk met kunst- en vliegwerk werd gegoocheld. En zowaar konden we nog met een tegenpunt gaan rusten tuW°,m -diL doelpunt zat toch een erg kwaïük buitenspel-luchtje. van dit Belgische geweid hebben onze landgenoten kennelijk toch wel wat opgestoken, want na de pauze, waarin de droge plunje heel wat wel- Komcr was dan de thee, is het toch niet meer zo'n rug-tegen-de-muur-geva! geworden ais voordien, hoewel de Rode Duivels toch ook nog wel zeer ernstig te keer zijn gegaan. behoefde Lieuwe Steiger geen vinger uit te steken, want Odenthal heeft die fratsen van de Belgische midden voor en goajgetter meer meegemaakt en hield voorlopig (helaas, voorlopig maar) een oogje in het zeil. Een van de onplezierige kenmer ken van de „hel van Deurne" scnynt (ookJ te zijn dat het ei bijna altijd regent Ja. plenstegunt, heigeen ken nelijk meer in het voordeel is van de Belgen dan van de Hollandse niuoi- weer-spelers Maai de fraaie grijze pakken en de sjako's met witte plui men van de bijna hondercikoppige harmonie „Vermaak na Arbeid" uit Turnhout zijn tenminste niet in de grond bedorven Tuen zij de hevig verbeide slag zo luchtig mogelijk aan kondigden hoewel de man met het enorme vaandel nu en dan bijna de lucht inging, zo waaide het was het tenminste nog droog Maar de Belgen hadden de zondvloed precies op tijd besteld, want nauivelijks had Roosenburg de bal tegen de straffe wind in aair de rol gebracht of de opeengepakte menigte zonder dak boven het hoofd moest zijn aandacht verdelen tussen lijfsbehoud en de wedstrijd. En dat begin was volkomen tegen de bedoelingen van de Belgen in' Misschien heeft Theo Timmermans die eerste tien minuten voorvoeld, toen het Wilhelmus weerklonk. Al onze spelers keken stroef en strak voor zich uit, maar Ttmmermans glimlachte. Of overpeinsde hy zijn merkwaardige snelle terugkeer in het oranjeteam? Niet de Belgen gingen er dus direct tussenuit, maar de oranjehemden! Een voorzet van Timmermans naar de Linkervleugel, hetgeen deed be merken dat die vleugel er helemaal niet was. Van der Gijp dwarrelde al in het midden, en we hebben hem meer zien verdwalen. Vry spoedig ondernam hij in z'n eentje een rush. maar zijn schot steeg hoog over Meert en zijn doei. Voor 't eerst heeft Rik Coppens toen gedemonstreerd hoe gemakkelijk hij nieuweling (voor hem, althans) v d. Hoek voorbij draaide. Maar toen was er toch al rrnrn vijf minuten gespeeld en nog Kijk, een bepaald frisse aanval van Roosenburg-v d Gijp-Dillen. En de nieuwe PSV-er Neerlands goal- getter no. 1 zette voor, maar te scherp We kwamen terug, door Van Sehijndel ook nu weer veelal de oase op het middenveld. Een schui ver van de SW-er: net naast. Nog veel meer deining bracht een enorm schot van Roosenburg; zeker van wel tóSi ALS EEN ZEEMAN, toege rust met rubberlaarzen, olxe- jas en zuidwester, bleef deze fotograaf op post tijdens de wolkbreuk, die zich bouen. Deurne ontlastte. De anderen werden byna allemaal „weg- NET NAAST! Maar gevaarlijk was dit moment voor het Ne derlandse doel. Rik Coppens (rechts) kan er nog om la chen; doelman Steiger en linksachter Odenthal vinden de situatie helemaal niet zo grappig. Op de achtergrond Van de Hoek en Wiersma. 4ü meter: rakelings over de lat. En ja» we dwongen Meert zelfs met zyn knieën in de modder toen Roosen burg een voorzet van v. d. Gijp in eens inschoot. En Steiger stond maar moederziel alleen in de stortregen. Ruim tien minuten van de wedstrijd waren reeds om. Maar toen wist onze doel man dan ook ineens wat er feitelijk aan de hand was. Een flitsende uit val van het duo Givard-Coppens sloeg bijna als een bom in ons ver- dedïgïngsblok. Coppens was als oen schicht reus- v. d. Hoek voorbij, die de voorstudie van de gezeten Antwerpse vishande laar nog niet eens voltooid had. Stei ger zat van achter het front ineens midden in de vuurlinie toen Coppens ook Odeatha) tot marionet maakte en briesend op het Hollandse doel aanstevende. Een lompe botsing met Steiger volgde, het gevaar was (voor lopig) geweken. Deze overrompelende uitval was het teken van de grote ommekeer. De Belgen, of liever: meneer Cop pens. de grote bal-artist. maar mis schien de nog grotere comediant (onsympathiek kan dat manneke doen!) vond het welletjes van die „Oil anders". Een, twee, drie hoekschoppen zeil den voor hel doel van Steiger, uit écn waarvan Coppens een formida bele omhaal afleverde: gelukkig in het zijnet. „Oh, wacht maar," moet de kleine, oude {oud, jawelJ) Torke Lembe- rechts slechts even later gedacht heb ben, toen Odenthal een grandioze misser lanceerde (en daarmede waar schijnlijk zijn kleine dosis zelfver trouwen volkomen de grond in boor de). De klok wees de 14e minuut van de wedstrijd aan. Een knal van rechts, en jawel hoor, de Belgen ble ken aan hun ovenvinningsserie be gonnen te zijn: t0. De Belgen lieten er geen gras over groeien. Coppens vond het nodig nu zijn macht aan die andere nieuwe ling, Wiersma te tonen. Een knaapje uit de derde klasse, zoals hij had ge hoord. Zo was hij er, en zo lag Wiersma in de lege ruimte starend, op de grond. De bal ging ook Steiger voorbij, maar gelukkig eveneens het doel. De Rode Duivels brachten hun cor nertal al op vijf, waarmede zij onder streepten dat onze achterhoede in (Van onze sportredactie) ANTWERPEN. De Nederlandse „leeuw" heeft zich briesend, fel vech tend en knauwend verdedigd tegen een overmachtige tegenstander. Des ondanks werd het wéér een nederlaag tegen de Belgen; de negende na 'de oorlog. De uitslag 43 was geflatteerd, voor Nederland. Maar toch mag men het een eervol resultaat noemen. En dat zou het ook bij een 6—3 score nog geweest zyn. Want de omstandigheden hadden voor de oranje-jongens moeilijk slechter kunnen zjjn. Zij waren by voorbaat als verliezers ge doodverfd, wellicht ook door hun eigen keuze-commissie en hun trainer. Goed aanvoerder De ploeg was pas op het laatste ogenblik samengesteld, o.a. met spe lers, die pas of niet meer (Van Sehijndel) in de selectieplocg waren opgenomen- Een bewijs, dat de K C. eigenlijk zelf ook niet meer wist wat zij moest beginnen. Van een be paalde gedragslijn in opbouwende zin was in ieder geval nauwelijks spra ke. Daarbij kwam de crisis in de K.N.V.B., waarvoor deze wedstrijd min of meer en althans in de ogen van een deel van het publiek, als een prestigekwestie gold. Tenslotte was er het bijzonder slechte weer, waar door de technisch vaardiger Belgen uiteraard nog een extra voordeel hadden. De nieuwbakken Nederlandse se- mi-profs konden aan de techniek van de Belgen Coppens. Huijsmans. Lemberechts! hun conditie en hun niet verflauwend hoge tempo, wer kelijk niet tippen. Met het inhalen van de achterstand ten opzichte van de Zuiderburen is men bier ook nau welijks begonnen. Toch hebben onze jongens hun op vrijwel elk gebied superieure tegenstanders met grote moed partij gegeven. Soms met de moed der wanhoopt Dat kostte vaak vrije schoppen: een enkele maal een daaruit voortvloeiend doelpunt. „Ramp" voorkomen Zo werd het ook nu weer geen duel met technisch fraai voetbal Daarvoor heeft een „derby der lage landen" trouwens een te aparte sfeer en bestaat er tussen beide teams een bijzondere rivaliteit. Het was of dit Nederlands elftal niet in de eerste plaats speelde om een overwinning te behalen» maar om een ramp, in de vorm van een j grote nederlaag te voorkomen. Naar zulk een rampzalige nederlaag heeft het er in de eerste helft, toen i drie doelpunten achter elkaar vielen, I inderdaad uitgezien. Een ogenblik I heerste volledige verwarring, volko- I men hulpeloosheid en hopeloosheid die gedachten opwekte aan een score met aan één kant van de streep een dubbel cijfer Dat de ploeg zich van deze beklemming heeft weten los te maken, is bewonderenswaar dig. Dit team had ondanks de vele tekortkomingen ruggegraat. De loomheid en de laksheid waren er uit! Dat had het vooral te danken aan zijn bij tijden gevaarlijke voor hoede met de ex-beroepsspelers Roo senburg en Timmermans. En vooral aan de laconieke, vaak zo verbluf fend handige Van der Gijp, de beste man in deze linie, die helaas niet op zijn middenvoorplaats stond en daar heen ook na de rust toen zijn can- didatuur toch duidelijk was niet werd verwezen. De grootste steunpilaar voor het elftal als geheel was echter de „op de valreep" uitgenodigde en meteen weer tot aanvoerder benoemde Van Sehijndel. Vele malen hielp hij onze zwaar beproefde achterhoede over eind houden en herhaaldelijk pomp te hij met zijn geestdrift èn kundige passes onze voorhoede nieuwe ener gie in. In de„e linie waren De Bruyc- kere en Dillen beiden doelpunten makers. Desondanks hebben zij niet geheel aan de verwachtingen be antwoord. Naast Van Sehijndel waren Klaas sens en Van de Hoek in de halflinïe zeker niet onvoldoende. Klaassens toonde zich weer uitermate ijverig, maar zijn plaatsen was als gewoon lijk zwak. Van de Hoek had het te gen de briljant (en óók nog onpret tig!) spelende Coppens uiteraard ge weldig moeilijk. De Rotterdammer bereikte niet het niveau van Ter louw in zijn beste dagen, maar bleek een waardevol plaatsvervanger. In de achterhoede maakte de zich dapper in het strijdgewoel mengende 3e klasser Wiersma een zeer verdien stelijk debuut. In de plaats van Odenthal had men misschien beter Tebak als linksback kunnen handha ven. Steiger was ook nu niet de idea le doelman. Klaarblijkelijk deed de herinnering aan zijn falen in de wed strijd tegen SpartaPraag hem nog altijd wat onzeker zijn. Maar hij had ook voortreffelijke momenten en in ieder geval heeft hij, evenals al zijn teamgenoten, gespeeld voor wat hij waard was om de nederlaag zo klein mogelijk te doen zijn. En in het licht van de omstandigheden van Zondag zou men de 43 uitslag zélfs een be scheiden succes kunnen noemen; in ieder geval een prestatie, die respect afdwmat. daar stond tegenover dat de Belgi sche voorhoede vrijwel tijdens de hele wedstrijd veel gevaarlijker was Van elke schietkans werd gebruik gemaakt al was de goede richting vaak zoek. Aan onze kant daarente gen. bleef de afwerking van de aan vallen vaak gebrekkig door talmen of verdoorgevoerd combineren op beslissende momenten. De Belgen hebben hun succes voor een goed deel te danken aan Wegria, die zich een prima leider van de voorhoede toonde, over veel stootkracht be schikte en twee doelpunten voor zijn rekening nam. In het eerste half uur was België doorgaans iets sterker, en deze meerderheid kwam tot uitdrukking in een goal van Van den Borre, de linksbinnen, ongeveer een kwartier na de aftrap. Nederland bleef echter goed partij geven. Het spelbeeld veranderde, want de Nederlanders bouwden een reeks goede aanvallen op zodat doelman Blavier herhaal delijk moest ingrijpen. Drie minuten voor rust moest hij zwichten voor een schot van de Nederlandse mid- voor De Wit die de partijen op ge lijke voet bracht. Toch hadden onze landgenoten, gezien het langdurig Belgische overwicht in het begin van deze speelhelft, wel iets meer ge kregen dan htm toekwam. Na de rust tapte Nederland uit een ander vaatje. Het tempo werd verhoogd waardoor de aanvallen een scherper karakter kregen. Succes bleef niet lang uit want twee minu ten na de hervatting kon linksbin nen Erkens onze ploeg de leiding geven. 1—2. Een tijdlang werd het meest op de Belgische helft gespeeld maar de voorwaartsen vervielen weer in. hun oude fout van te tal men met schieten zodat de veld- meerderheid niet in doelpunten re sulteerde. Daarentegen hielden de snelle Belgische tegen-offensieven altijd groot gevaar in. Na 25 minuten werd een overtreding van een Ne derlandse verdediger in ons doelge bied bestraft met een penalty. Maar de gelijkmaker werd hier niet uit geboren want Van den Borre wist van deze kans geen gebruik te ma ken. De Belgen kwamen echter te rug en 3 minuten later bracht We gria de stand op 22. In het 1 aatste kwartier vochten beide ploegen verbeten voor het winnende doelpunt. Bij de Belgen, die gaandeweg iets in de meerder heid kwamen, bleef Wegria de grote man en hij was het ook die 4 minu ten voor het einde met een kopbal uit een zuiver geplaatste corner de bal in ons doel plaatste, 32. Daar mee was de zege van de ploeg, die over de gevaarlijkste aanval be schikte. een feit geworden. Op de eerste dag van de athletiek landenwedstrïjd Tsjecho-Slowakije Rusland, welke te Praag wordt ge houden, hep Vladimir Kutz een prachtige 5.000 meter race, waarvoor hij de tijd van 13 min. 51.2 sec. no teerde. Met deze prestatie bleef hij 0.4 sec. beneden het wereldrecord dat Chris Chataway tien dagen ge leden te Londen gevestigd had. In deze race, waarbij de Rus zijn tegen stander Emil Zatopek ver achter zich liet, werd voor Zatopek 14 min. 19 sec. afgedrukt. Voor ongeveer 9000 toeschouwers heeft Zaterdagmiddag te Enschede een Bondselftal van de K_N.V.B. on der aanvoering van Abe Lenstra een verdiende 6—4 nederlaag geleden te gen een Enschedese ploeg. Over het algemeen was de Bondspioeg qua samenspel en techniek beter dan haar tegenpartij. Maar de Ensche dese ploeg, waarin Bleyenberg (Rig- tersbleek) zich bijzonder gevaarlijk toonde, profiteerde beter van de kan sen. Naar het bestuur van de profclub De Graafschap mededeelt heeft de NEC- speler Paul Meyer een contract ge tekend met De Graafschap.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4