G.E.B.-eentrale kan straks 4 millioen kWh leveren FIETSJOIfEN De „Peer Gynt ditmaal in declamatie klanken Opoe Steenstra gehuldigd Minister stelde zesde machine in gebruik Start: 65 kinderen leggen KNZB-zwemproeven af van schilderijen Goede muzikale uitvoering door Symphonia Jeugdconcert Eerste Jeugdconcert in Passagetheater Rayon Honderdjarige in Schiedam Bijtende hond wondt voorbijganger AGENDA Toch !n opera? Geanimeerde wedstrijden Met Jelle Troelstra Zien Geslaagde lezing van de I AO Monument voor J. Westerweel J. Kuvper overleden Nederlands Ballet voor het eerst in de Schouwburg Engels schip heeft machineschade Bedrijfsleider in arrest Ongevallen c SCHIEDAM i m CEEHETSHJ» Woensdag 27 October 1954 TOONKVNST-MU ZIEKSCHOOL Gebouw „Mttsis Sacrum" aan de Lange Haven deed gisteravond zijn naam eer aan. De avond, die er gegeven werd, was aan niet minder dan vier Muzen gevrijd, te weten, die van het toneel, de muziek, de zang en de dans. AI deze kunstvormen waren verenigd in het stuk „Peer Gynt" van de Noorse dichter Hcnrie ïbsen, dat op wel zeer originele wijze voor het voetlicht werd gebracht op deze propaganda-avond van de „Toonkunst"'- muziekschooL Advertentie IM.) De inhoud van ïbsen's ..Peer Gynt" komt neer op het volgende: Peer Gynt, een woeste boerenjongen, ziet op een bruiloft een meisje. Solvejg genaamd, dat. als hij haar ten dans vraagt, weigert, bevreesd voor 2ijn woeste uiterlijk. Vertoornd hierover schaakt hij tijdens het feest de bruid. Ingrid. Hij vlucht met haar naar de bergen, maar Iaat haar weldra weer vrij. Iedereen is nu tegen hem, be halve Solvejg. die van hem is gaan houden. Na vele omzwervingen keert Peer als arme grijsaard terug in zijn geboorteland, waar Solvejg nog steeds op hem wacht. Aan haar schoot sterft hij. Dit prachtige, klassieke meester werk werd in fragmenten voorge dragen door Willem v. d. Loos, die alle rollen vervulde. Grote bewon dering dwongen zijn fraaie spel, mi miek en exxpressie af. Een hoogte punt was de scène van „Aase's dood", waarin uitgebeeld wordt de dood van Peer's oude moeder Aase, De muziek van Edvard Grieg, spe ciaal door deze componist geschre ven voor zijn vriend Ibsen's toneel stuk ..Peer Gynt", werd op uitste- Van Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest Het Passage-theater was gister- morgen bijna tot de laatste plaats toe bezet met scholieren en leraren van de Middelbare Scholen uit onze stad. Om dc scholieren meer con cert-minded te maken worden regel matig jeugdconcerten gegeven. Dit maal gaf het Rotterdamsch Fhilhar- monïseh Orkest o.l.v. de dirigent Eduard Flipse een goede uitvoering van een drietal muziek werken. Uit gevoerd werden de „Ouverture Wil helm Tell" van Rossini, ..Saul en David" van Wagonaar en „Capriccio Italien" van Tschaikowsk:,De heer Flipse gaf een korte toelich ting bij de uitgevoerde werken. Dat het concert bijzonder op prijs werd gesteld door de jongelui, bewees het hartelijk applaus, dat na ieder mu ziekwerk volgde. Speelgoedbeestjes Namens de commissie van huis houdelijke en gezinsvoorliehting zul len op 4, 11, 18 en 25 November 's avonds van 7 tot 10 uur cursussen worden gegeven in het vervaardigen van speelgoedbeestjes en wel aan de Huishoud- en Industrie-school aan de Pr. Mauritsstraat 9. Aanmelding tot 30 October aan dè school: HOE zou men van volwassenen kunnen verwachten, dat zij mu ziek begrijpen tof zoals Eduard Flipse het liever noemt op de •juiste manier kunnen ondergaan), wanneer zij daarin, toen zy nog de meest ontvankelijke leeftijd hadden voor het opdoen van nieuwe erva ringen. niet werden getraind? Het Is dus maar heel gelukkig, dat men besloten heeft, ook in Schiedam weer jeugdconcerten te laten geven door het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest. En al was het Passage theater dan gistermorgen nog niet geheel bezet, het begin is tenminste gemaakt. Aan de Schiedamse leer krachten is nu de taak, het bezoe ken van deze concerten bij hun pu pillen te animeren; voor de rest zul len Eduard Flipse en het orkest wel zorgen. Drie belangrijke werken uit de or kestliteratuur heeft de jeugd in de vroege ochtend kunnen beluisteren. Drie werken, die om verschillende redenen verstandig waren gekozen. Ten eerste bevatten Rossini's ouver ture Wilhelm Teil. Wagenaars sym- phonisch gedicht Saul en David en Tschaifcowsky's Capriccio Italien zoveel obligate trekjes, dat zij bui tengewoon geschikt zijn om een in druk te geven van orkestrale mo gelijkheden. Vervolgens hebben al deze composities een programma tische inslag en geven dus de oner varen luisteraar enig houvast aan. de beelden, die zxj verklanken. Er is door het jeugdige publiek met grote aandacht naar de toe lichting van Eduard Flipse geluis terd en de bewondering voor het knappe orkestspel is niet onder stoe len of banken gestoken. Het begin is goed geweest! ELLY SALOMé kende wijze uitgevoerd door „Sym phonia" o.l.v. dirigent Herman v. d- Born. Verder was er nog medewer king van een balletgroep o.l.v. Netty v d. Valk en de sopraan Jo Ram mers, die de liederen van Solvejg zong. De toelichtingen tot de diver se bedrijven waren van Riek Sprong. Het was jammer, dat „Musis Sa crum" niet geheel gevuld was. De aanwezigen echter zullen geen spijt hebben, deze zeer bijzondere versie van een klassiek werk te hebben aanschouwd. Praatje met 'n plaatje De Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting afdeling Schie dam hield gistermiddag in gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven een filmmiddag over het vervaardigen en toepassen van rayon door het N.V, Internationaal Rayon-Verkoopkan toor te Arnhem. Ingeleid door de voorzitster van de afd. Schiedam, mevr. H. Houtzager- Kruïzinga, die de aanwezige dames hartelijk welkom heette, in het bij zonder de leraressen en leerlingen van de Huishoud- en Industrieschool ujt de Prins Mauritsstraat, hield de heer A. Stuut van de A.XU.-fabriek uit Arnhem een causerie over het ontstaan van rayon. Rayon bestaat uit cellulose, afkom stig van de naaldbomen uit Canada en de Skandinavische landen. De eerste bewerking eindigt in witte cellulose-vellen. Deze vellen worden gedrenkt in natronloog en uitgeperst daarna gemalen tot witte korrels. Men voegt hieraan zwavelkoolstof toe en de kleur wordt nu oranje. De laatste bewerking is het oplossen van de kruimels in natronloog en men heeft viscose, een oranje stroopje. Daarna kan men beginnen met het spinnen. Dit is in bet kort de be werking om tot rayon te komen. Voor de dames was dit een leer zame lezing, daar zij dagelijks in aan raking komen met producten van deze rayon n.l. kousen. De heer Stuut vertoonde tot slot enkele leerzame films: „Rayon, een product van Nederlandse speurzin en energie", „Als kat en hond" (over de Enka-spons) en „Romance Enkalon". Nederland neemt de plaats in van de landen, die rayon produceren, aldus de heer Stuut. In ons land staan de fabrieken in Am- hem. Ede, Breda. Steenbergen en Emmer-Compasctun. In totaal wer ken hier 12 00Q mensen. Na afloop dankte mevr. Houtzager de heer Stuut hartelijk voor zijn causerie en films. 'n Schat zult U zelden vinden Verstandiger is uw wensen te vervullen door volhardend sparen BEGIN ER NOG DEZE WEEK MEE Wereidspaardagen 29 en 30 October SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven RÜ De Halleystraat in Schiedam bood vanmorgen een feestelijke aanblik. Overal hing de vlag uit, er stonden grote groepen buurtgenoten op straat en een grote krans hing voor de deur van huis ur. 25a, waar „opoe J. H Steenstra" f de oudste ir'oooaster van Schiedam woont die vandaag hondem jaar is gewor den. In het met familieleden en belang stellenden en niet te vergeten de talrijke bloemstukken geheel ge vulde huis kwam burgemeester Peek met zijn echtgenote de oudste inwoonster feliciteren. Hij meende dat zjj er uit zag als ten hoogste 80 jaar, waarin hij gelijk heeft Ook BURGERLIJKE STAND Geboren: André M. z. v. A. M. Dingenouts en G. v. d. Berg; Con stance B. d, v. P. W. van Vonderen en H. Keller; Jannie d. v. C. Tintel en L. A. E. Sefjkens; Theodora J. d. v. F. M. Schoof en W. P. Janse; Peter G. M. z. v. P. G. M. Mellema en C. J. L. Schaap. Mevrouw M, G. B. Z. deed gis teren aangifte dat- ze was gebeten door een hond. Ze liep gisteravond om half tien bij bet Fabriplein toen ze plotseling werd gebeten in. het rechterbeen en in de rechterheup. Ze heeft zich onder behandeling ge steld van haar huisarts. Gisteren n^ldden wij reeds dat een. kind werd gebeten. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Rembrandt Apoth., Rembrandtlaan 5. Bellen b{j ongeval: G.G. en G.D Tuinlaan 80. teL 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 0.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten, R.K. Leeszaal en Bibliotheek,, Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur „Het vierde masker". Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Het recht van de sterkste", Vo orstel Ungen Musis Sacrum; 8 uur Cabaret avond B.B. Arcade: 8 uur Ouderavond R.K. Huishoudschool. Kunstkring Door de leden van de Schiedamse Kunstkring is de laatste jaren meer malen de suggestie naar voren ge bracht om eens een opera-opvoe ring op het programma te zetten. Dit werd echter door het bestuur van de kring steeds voor onmoge lijk gehouden, vanwege de buiten gewoon hoge kösten die hieraan verbonden zijn. Nu zal de Schiedamse Kunstkring op 28 December haar 20-jarig be staan herdenken en wel door het geven van een extra avond op 30 December, waarbij Wim Kan en zijn cabaret in Schiedam zullen optre den. Een commissie die zich uit de le den heeft gevormd, heeft gemeend iets bijzonders te moeten doen om het bestuur te verrassen met dit jubileum en deze verrassing wordt gezocht in het toch doen optreden van een opera-gezelschap. Deze commissie nu stelt voor dat de le den gelden bijeenbrengen (om de gedachten te bepalen: f 1.500) die dan bij wijze van „cadeau onder couvert" aan het bestuur worden aangeboden. Hierdoor wordt het bestuur hulde betuigd en de leden tractoren zich zelf oo een opera-opvoering in het volgende seizoen. Zo is de suggestie van deze commissie, die wij hierbij gaarne doorgeven. De R.K. zwemvereniging „Start" heeft een druk, welbesteed week einde gehad. Zondagavond werd er in zaal „Beatrix" een gezellige con tactavond gehouden. De ongeveer 60 leden hebben zich op deze avond uitstekend geamuseerd met spel en dans. Maandagavond lag de activiteit in rr, 55 In het kader van het Instituut voor de Arbeiders Ontwikkeling heeft gisteravond in het Volksge bouw de schilder Jelle Troelstra, aamen met zijn vrij talrijke publiek „schilderijen bekeken". Dit met be hulp van lantaarn-plaatjes. Het was niet de bedoeling van de heer Troelstra, naar hij aan het begin nankondigde, om een historisch overzicht te geven van de schilder kunst door de eeuwen heen, noch om zijn publiek iets te vertellen over de techniek van het schilderen, maar alleen om uit te leggen hoe men een schilderij moet bezien of juister: hoe men uit een schilderij moet halen wat de schilder op hoogst persoonlijke wijze met zijn schepping heeft willen uitdrukken. Door nu telkens twee schiderijen Van erkende meesters op het witte doek te reproduceren, die het zelfde gegeven uitbeelden, kon spreker op zeer overzichtelijke wijze aangeven hoe de schilder zijn kunstenaarsvisie niet alleen op het weegegeven ob ject, maar vaak ook op het leven, kan duidelijk maken. Het is immers juist de hoogst-persoonlijke opvat ting, die van een schilderij een kunststuk maakt. "Waarbij men dan buiten beschouwing kan laten of men het schilderstuk mooi vindt of niet. Van een molen maakte b.v. de Ne derlandse schilder Gabriël een in tiem. rustig stukje verborgen na tuur, terwijl Jacob Mari in het zelf de gegeven de in hem sluimerende dynamiek tot uiting bracht met for se lijnen en vlakken. De Maas-brug in Rotterdam, De Franse schilder Paul Signac drukte met de afbeelding hiervan de tril ling van het licht uit. terwijl Char ley Toorop daarentegen in dezelfde brug de kracht en de sterke vormen tot uitdrukking bracht. In een kin derportret beelde Jan Toorop de dy namiek van de jeugd uit en Thijs Maris juist de verlangende mys tiek. Zo woog de schilder Jelle Troel stra vele schiderijen, meest van Ne derlandse maar ook van andere meesters, tegen elkaar at en maakte hiermee duidelijk wat het kunste naarschap van de schilder inhoudt Hii deed het op voortreffelijke wijze, zodat het publiek aandachtig toe keek en luisterde en ongetwijfeld oen beter inzicht heeft gekregen in dc schilderkunst Het was een alles- avond die door talrijke belangstel zins geslaagde causerie. lenden werd bijgewoond. het Sportfondsenbad. Er werd om half zeven begonnen met het af leggen van zwemproeven voor het zwemdiploma van de K.N.Z.B. On der toezicht van. de heer Garnaat, chef van het Sportfondsenbad en de heer Steehouwer, bondsoffïcial van de K.N.ZB. hebben. 65 meren deels zeer jeugdige jongens en meisjes de voorgeschreven proeven verricht. Ei* werd niemand afgewezen. Werkelijk een mooi succes voor instructeur Garnaat en zijn staf. Na de zwemproeven werd een onderlinge wedstrijd gehouden, waaraan zelfs vele van de zojuist geslaagden deelnamen. Hier zijn de uitslagen: 25 meter rugslag meisjes tot 12 jaar: 1. G. Stahlie. 2. Ineke Janse. 25 meter rugslag jongens tot 12 jaar: 1. H. Oithuis. 2, G. v, d. Bosch. 25 meter schoolslag meisjes tot 12 jaar: 1. Willy Kortland. 2. Ineke Janse. 25 meter schoolslag jongens tot 12 jaar: 1. G. Schuitemake. 2 G. v, d. Bosch. 25 meter schoolslag meisjes 13—15 jaar: 1. Bea v. d, IJssel. 2. Connie van Geerenstein. 25 meter schoolslag jongens 13— 15 jaar; 1. A. Backers. 2 H. Aben. 25 meter rugslag meisjes 1315 jaar: 1. Connie van Geerenstein. 2. Jeanet Brunik. 25 meter vrije slag meisjes 13—15 jaar: 1. Bea v d. IJssel. 2 Connie van Geerenstein. 50 meter rugslag meisjes 16 jaar en ouder: 1. Virginia Loickerbol. 2. Leny de Leede. 50 meter schoolslag meisjes 18 jaar en ouder: 1. Leny de Leede. 2. Cor Akeman. 50 meter rugslae jongens 16 jaar en ouder: 1. Frans Buckers. 2. Hans Vlek. 50 meter vrije slag jongens 16 jaar en ouder: 1. A. Buckers. 2. H. Vlek. De eerste en tweede aankomende in elk nummer werden met een mewnt lie beloond Het was een zeer geanimeerde de buurt had zich niet onbetuigd gelaten, want de jarige heeft een prachtige stoel aangeboden gekre- g- plus een vruchtenmand en een bouquet bloemen. Terwijl de ge meente Schiedam een enorme bloe menmand had gestuurd. letwot confuus, maar toch stra lend nam opoe Steenstra de hulde m ontvangst. En toen bovendien nog het fanfarecorps van de Schie damse politie voor de deur begon te blazen, moest zij wel voor het raam komen, hetgeen weer daverend ap plaus aan de tientallen buurtgeno ten ontlokte, die in de druiiregen stonden te kijken. Oecumenische Jeugdraad Onder auspiciën van de Oecume nische Jeugdraad hoopt mevr. Jaa- nus uit Rotterdam a.s. Vrijdag 29 October te spreken over de „Kir- chentag in Leipzig" welke zij zelf deze zomer mocht bezoeken. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de Gemeentekamer van de Oud Katho lieke Kerk, Dam 30 (ingang Poort). Aanvang 20 uur. W ijkavond Door wijk IV van de Hervormde Gemeente Schiedam zal op Donder dag a.s. een wjjkavcnd worden ge houden, waarbij de heer C. Neeser, secretaris van de Stichting De Spaanse Evangelische Zending zal spreken over „Het Protestantisme in Spanje". Het Kerkkoor onder lei ding van de dirigent Jacq. Bekkers verleent medewerking. Esperantö'ügendo Merkredon, la 27an de octobro Klubvespero; diskutato pri la temo „Homo kaj tero". Venu amase; Ia temo estas ente- resa la vespero povos esti frukte- dona. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft gisteren de zesde machine van de eïectrische centrale aan de Galileistraat officieel in gebruik gesteld. Deze centrale, die van verre te herkennen is aan haar zes kolossale schoor stenen, is nu geheel voltooid. Reeds in 1927 werd met de voor bereidende werkzaamheden voor de bouw begonnen. Het eerste deel kwam reeds kort daarna klaar, maar het duurde tot 1935 vóór de centrale officieel in gebruik werd genomen. De vertraging was een gevolg van de crisisjaren, die het stroomverbruik deden teruglopen. Na 1935 is de energie- fabriek echter voortdurend uitgebreid. Velen van hen woonden de inge bruikstelling bij, o.a. het vrijwel voltallige gemeentebestuur. Minister Zijlstra beschouwde de voltooiing van de centrale te Rotterdam als een technisch wapenfeit, waard om er even bij stil te staan, Zjj is niet alleen de grootste van ons land, maar ook een van de allergrootste van Europa. De minister wenste Rotterdam, dat het werk tot stand heeft ge bracht in de moeilijkste jaren zijner bestaan, van harte geluk. Hij wees Esperanto wint veld Op de militaire academie te Rio de Janeiro (Brazilië) is het niet-ver- plicht onderwijs in Esperanto inge voerd. De aanmelding was zo groot, dat men drie afdelingen met drie leraren moest vormen. In de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam worden dit studie jaar drie cursussen in het Esperan to gegeven en wel één voor begin ners, één voor gevorderden en één over de originele Esperanto litera tuur. De laatste, die geheel in het Espe ranto wordt gegeven, geniet vooral de belangstelling van studenten en professoren. Kaartverkoop Voor de Vrouwen-bijeenkomst van de N.V.V.-Besturenbond en ook van de „Feestelijke kindermiddag, die beiden op 10 November worden ge houden in het Volksgebouw zijn. de kaarten bij de volgende adressen te verkrijgen: Voor het Westen: mevr. Brand, Gordonstraat 31 of mevr, Vermeij, Gordon straat 2Öa. Voor het Oosten: mevr. Houtza ger, Villastraat 116b of mevr. Wiel» houwer, Lorentzlaan 36b. Tel. 65479. Voor het Zuiden: mevr. Meijer, Heenvlietsestr. 22 of mevr. „Qsse- waarae. Voornesestraat 19a. In Israël, nabij de kibbutz Gal-Ed, is een monument ter nagedachtenis van de Nederlandse illegale werker Joop Westenveel onthuld. De heer Westerweel, die in de oorlogsjaren verscheidene Joodse kinderen, hielp ontvluchten werd tien jaar geleden door de Duitsers gefusilleerd. Bij het uitbreken van de oorlog was hij directeur van een montes- sori school te Rotterdam. Wester weel weigerde de door de bezetting getroffen maatregelen tot afzonde ring van Joodse kinderen in alle Nederlandse scholen, uit te voeren. Hij ging illegaal werken. Onder meer rekende hij het tot zijn taak Joodse kinderen uit handen van de Duitsers te redden. Hele kinderte huizen liet hij ontruimen en zorgde er voor dat de Joodse kinderen vei lig via de Pyreneeën Spanje be reikten. In 1944 werd Westerweel die zelf geen Jood was, gegrepen en gefusilleerd. Ter nagedachtenis aan. hem is in Israël een heel bos naar hem genoemd. In dit bos is ook het monument geplaatst. Het draagt het opschrift: Laat de herinnering aan deze nobele man een schakel zijn tussen Nederland en Israël". Bij de onthulling van het monu ment waren o.m, aanwezig de we duwe van de heer Westenveel en de Nederlandse gezant in Israel. Gisteren is plotseling te zijnen huize overleden de heer J Kuyper, inspecteur van de Kust- en Scheep vaartradio. De heer Kuyper werd op 28 Mei 1896 te Alkmaar geboren. Van 1027 tot 1930 was hij in Neder- lands-Indië adjunct-direcfcur van de scheepvaart, van 19301917 inspec teur van de scheepvaart, van 1936 1937 inspecteur-Pnderhoofd van da dienst scheepvaart en van 1940—1948 hoofdinspecteur van de scheepvaart. In de jaren 1943—IP45 werd hij ge ïnterneerd. Van 19461947 was hij op nonactief. In 1947 werd hem eer vol ontslag verleend. In 1947 kwam hij in dienst bij P.T.T. en werd daar in 1948 benoemd tot inspecteur van de Kust en Scheepvaartradio^ De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau sinds 1937 Het stoffelijk overschot zal Vrij dag 29 October op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinenworden ter- aardebesteld. Aanvankelijk werd de centrale als voltooid beschouwd toen de vierde en vijfde machine in gebruik waren genomen. Tengevolge van de steeds toenemende vraag naar energie in Zuid-Holland werd echter nagegaan of nog een zesde machine kon wor den bijgeplaatst. Een snelle beslis sing was noodzakelijk, dank zij veler medewerking kon deze beslissing inderdaad op korte termyn. worden genomen. In de gehele centrale is voor on geveer 86 millioen gulden aan ka pitaal geïnvesteerd. Van de inbe- drijfstelling van het eerste deel tot 1 October j.l. werden bijna 9 milliard kWh opgewekt. Daarvoor waren ruim drie en een half mil lioen ton kolen en zeshonderd dui zend ton stookolie nodig. De centrale Galileïstraat heeft twee kolenterreincn: een aan de kop van de Keilehaven, waarop 25.000 ton kolen kan worden gebor gen, en een naast het ketelhuis, met een opslagcapaciteit van 45.000 ton. Het benodigde koelwater wordt op één plaats de centrale binnenge- pompt en het wordt op twee plaats- sen geloosd. Dat het niet altijd voor de wind gaat met dit millioenenbedrijf bleek vorige week nog wel, toen niet al leen de gehele centrale uitviel, maar zij ook van het koppelnet losraakte. De overstromingsramp van 1 Febf. 1953 deed de kelder van de centrale vol water lopen, waardoor zy uit viel. Iets dergelijks zal in de toe komst niet. zo gemakkelijk meer kunnen voorkomen, omdat het ge hele complex na de ramp met een dijk is omringd. er op dat de verdere bloei van de stad voor een groot deel afhanke lijk zal zijn van de beschikbbare eïectrische energie. De minister me moreerde verder het belang van de Rotterdamse centrale voor de rest van Nederland. Rotterdam levert 65 procent van de energie in Zuid- Holland en 15 procent van die in het hele land. Met een forse ha merslag symboliseerde minister Zijl stra tenslotte officieel het gereedko men van het kolossale werk. Namens de Vereniging van Eïec trische Bedrijven in Nederland bood prof. dr ir H. C. J. H. Gclissen de directie van het G.E.B. een glas-in- lood raam met een oorkonde aan. Hij wenste 't bedrijf alle voorspoed toe. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de directeur van de N.V. Stork, ir O. van den Toorn. Ook hij bood een gebrandschilderd raam aan, namens een aantal le veranciers van de installatie. Het raam zal worden geplaatst in de machinehal. Burgemeester van Walsum ver tolkte de dank van de GE.B.-di- rectie tegenover de schenkers van de cadeatix. Hij achtte de mogelijk heid niet uitgesloten dat de cen trale. met meerdere fraaie ramen, in de toekomst een kunstmonument zal worden. „Ik hoop echter dat er ook energie opgewekt zal blijven worden." aldus mr Van Walsum. De genodigden bezichtigden ten slotte het bedrtffscomplex. Op 9 December 1938 werd voor het eerst meer dan. een millioen kWh geproduceerd, Op 13 October 1953 meer dan drie millioen en de dag is niet ver meer waarop voor het eerst meer dan vier millioen kWh. geleverd zal worden. Grootste van ons land TÜdens de plechtigheid van van morgen richtte wethouder H. E. van den Brule woorden van dank tot allen, die hun krachten hebben ge geven aan de totstandkoming en de uitbreiding van de centrale. Hij herdrcht o.a. de vroegere di recteur, wijlen ir Hoenkamp. De di recteur van het G.EB., ir A. H. B. van Riemsdijk vertelde enkele tech nische bijzonderheden over de cen trale. Ook hij dankte allen die bij de bouw betrokken zyn geweest. Het Nederlands Ballet onder lei ding van Sonia Gaskell treedt Don derdag 11 November voor de eerste maal in Rotterdam op. Het pro gramma van dc voorstelling in de Rotterdamsche Schouwburg, waar bij de begeleiding wordt verzorgd door het Rotterdams Kamerorkest o.l-v. Peter Rester, vermeldt: Les Sylphides, Pas de deux. Scè nes de ballet. Spectre de la rose. Pas de quatre en Alles om een manteL MAASSLUIS Het uitgaande En gelse schip ..Albion Star" geraakte vanochtend om half vijf nabij de seinpost Hoek van Holland in moei lijkheden tengevolge van machine- schade. Met de stoomfluit werd om sleepboothulp verzocht. Het schip verspeelde het bakboordsanker en 'n gedeelte van de ketting. De „Albion Star"' ging nabij de spitse ton rood 5 ten anker. Om vijf uur voeren de sleepboten „Ebro", „Blankenburg" en „Water weg" ter assistentie uit. Sleepboot hulp was evenwel niet meer nodig. De „Albion Star" lichtte om 5.25 uur het anker en keerde naar Rot terdam terug. De 21-jarige handelaar L. van Wijk uit Zoetermeer is gistermiddag op de straatweg met zijn motor te gen een stilstaande vrachtauto gere den. Hij moest met kneuzingen aan het Bergwogziekenhuis opgenomen worden. Zijn 15-jarige zuster Willy, die van de duo viel, is daar even eens behandeld. Een overzicht van de nieuwe machinezaal in de eïectrische ceu- trale, waarin de machines vier, vijf en zes zijn ondergebracht. De heer F. B. J. D., bedrijfsleider Van de Stadsgehoorzaal te Vlaardin» gen, is gisteren gearresteerd. Bij een controle van boeken en be scheiden van. de Stadsgehoorzaal bleek er een deficit van ruim f 3000.te zijn. De heer D. is door B. en W. per 1 November niet-eer- vol ontslagen. Hoog torenen de zeshonderd me ter lange schoorstenen van de cen trale Galileiriract boven het Rot terdamse havencomplex uit. De ze centrale is thems geheel vol tooid. Verdere energie sullen Rotterdam en Zuid-Holland moe ten betrekken van een nieuwe centrale aan de Waalhaven, waar van de bouw reeds is begonnen. In de Vierambachtstraat is gis teravond om 7 uur de 53-jarige chauffeur A. Duivewaard van de Goudserijweg met zijn bromfiets door een hem achterop komende auto' èéngdrfeden.* Hij liep bij dé val een hoofdwond op, zodat hy in het Coolsingelziekenhuis moest worden, opgenomen. De automobilist, die doorgereden is, wordt verzocht 2ich aan het politiebureau Oostervant- straat te melden. De 1-jarige Jans Doejaaren uit de Russischestraat werd vanmorgen op de Beukelsdijk aangereden door een andere fietser. De jongen is met een hersenschudding naar het Berg wegziekenhuis vervoerd. De politie verzoekt de wielrijder en getuigen zich aan het bureau Oostervant- straat te melden. Op een. trap van het Centraal Station is gistermorgen de 56-jarige A. Willemsen-Anfceunissen uit Oost- kapelle, gevallen. Zjj is met een ge broken rechterbeen naar het Cool singelziekenhuis gebracht. Op de Johan de Wittlaan Is gis termiddag de 55-jarige donkeyman A. Sap van de Ringdijk, met zijn fiets aangereden door een vracht auto. In het Bergwegziekenhuis is hij ter verpleging opgenomen met een hersenschudding en. een hoofd wond. RW TRICOT VERKOOP voor heren Speciale prijien in prima kwaliteit interlock Goede modellen Zeer voordelig Singlets vanaf Sportpantalons vanaf1.49 Lange pantalons met elastiek vanaf3.25 Hemdrok met korte mouw vanaf 2.90 OP DE DAM GEVRAAGD: Adres: Wijnhandel „OUD MATHENESSE". Rotterdam- sedjjk 242, Schiedam, d& dfe Tarief tot en met 15 woorden ƒ0,65 Elke vijf woorden meer ƒ0.20 Te koop aemgeba Clubstellen nu 188.- met terra. 4e verdieping te zien. Plate, Gr. Markt 19—21. Foto standaards met metalen rand in alle maten en prij zen voor dwars- en staand» foto. Bokhorst, Groenelaan 36, Hoogstraat 34. Te buur acmgeb. Aangeboden (grens) flat, 3 kamers, alle comfort. w.w„ c.v., balcon, mooi uitzicht. Zeer geschikt voor bej. echt paar of m. X kind. Gevraagd: 5 kamerwoning in Schiedam of Rotterdam. A. W. v. Door- ne, Rotterd.d. 75. TeL 65878. Personeel ctmgeb. Biedt zich aan, chauffeur 23 jaar. Bekend met alle voer tuigen. Br. ond. no. S 243 bur. v. d. Mad. Fotografie Voor pasfoto's naar K. van Vu uren. Hoogstraat 109, teL 66720. In spoedgeval desge wenst tc 1 uur klaar. Diversen Reparaties kunstgebitten Ook voor spoedgevallen Rot- cerdamsedÖk 265, tel. 68021 Schiedam,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1