Is een „wijkraad*5 gewenst voor voormalige gemeente Kethel? Leden van „Vigilate55 hadden in Schiedam leerzame dag Duizend ballonnen wiegen in de lucht Derby wederom onbeslist Verrassende overwinning van Schiedam op WION DHS 35 jaar Mooi herstel van NOAD Begrijpen van poëzie Jongste Magazijnbediende zit-siaapkamer net dagmeisje KVP EN AR-INITIATIEF „Oud-" en „nieuw-" zeer kan hier door voorkomen worden Enquete Wedstrijd met hindernissen 't LAGER VOETBAL Martinit-S;'hiedam 0-0 KORFBAL: ODI verliest in Leiden met 6-7 Elftallen huldigen het bestuur TAFELTENNIS: Monsteroverwinning van Ready „Met vacantie in Tirol" Lezing Humanistisch Verhond Ruitje kapot Kwade voetganger Gruno-feest Burgerlijke Stand AGENDA „Gx*aaf-Loodgicter" Bezoeken aan waterkorenmolen en Stedelijk Museum C SCHIEDAM N.V. ITH0 - Schiedam Maandag 1 November 1954 Ruim 12^4 3aar geleden werd de zelfstandige Gemeente Kethel opgeheven en ingelyfd bij de Gemeente Schiedam. Aanvankelijk paste de gedwongen samenvoeging als een te nauw corset, in die zin, dat van beide kanten naar „lucht" werd gehapt. Toen er weer vrije meningsuitingen mogelijk waren, bleek, dat het de Stadsbestuur deren ernst was de belangen van het oude Kethel en zijn inwoners een redelijke kans te geven. Dankbaar zou van diverse verbeteringen gewag kunnen wor den gemaakt. (Wegen, verlichting, scholenbouw, e.d.) Toch gebeuren er dingen, die alle oude en nieuwe bewoners van Ke thel ..zeer" doen. Goed gemeende veranderingen, die de stadsbestuur deren voorstelden, werkten soms nadelig door onbekendheid met de tradities en gewoonten van het vroegere Kethel. De gezonde inte resse van de inwoners voor het ■werk vi»> de gemeenteraad wat in een democratisch land moet wor den toegejuicht en gestimuleerd ontaardde bij de Kethelaren soms tot een wrokkerig gemopper, In dit verband moge als voorbeeld dienen: de uitbreidingsplannen, van de gemeente; de grondpolitiek; de gemeentebelastingen; de bouwpoli- tiek; waterleiding; riolering; ruimte voor het verenigingsleven, busver binding e. d. Jammer, daar zo ge makkelijk „oud-" en „nieuw" -zeer had kunnen worden voorkomen, in dien de stadsbestuurderen een „Wykraad-KetheP als informatie bron of adviserend lichaam naast zich hadden gehad. Eventueel on der een andere naam. DE TAAK Onder „Wijkraad" wordt door de initiatiefnemers verstaan een col lege, bestaande uit b.v. elf leden, dat om advies kan worden gevraagd indien specifiek Ketbelse belangen in de gemeenteraad moeten worden behandeld. Van te voren worden de desbe treffende stukken aan dc „Wijk raad" gezonden, die de stukken be studeert en bespreekt en voorzien van een advies aan het bestuur van de gemeente retourneert. De Wijkraad heeft dus generlei bestuursbevoegdheid en is geens zins bedoeld als een college, dat de gemeenteraad zal irriteren. Ook is het in 't leven roepen van een wijk raad geen blijk van wantrouwen t.o.v. B. en W. of gemeenteraad. In tegendeel, door een nauwere samen werking zal er wederzijds een be ter begrijpen ontstaan; de bevol king wordt meer actief betrokken bij het moeilijke werk van de ge meenteraad. Een groter vertrouwen zal groeien in degenen, die bereid zijn gevonden op de bres te staan voor de belangen van het algemeen met achterstelling van particulier belang. Alleen het bovenstaande zou vol doende reden zijn onverwijld een „wijkraad" in te stellen. Maar er is meer: Door omstandigheden kunnen de culturele belangen in de knel ra ken, In de tegenwoordige kei-harde realistische en materialistische we reld is dit te begrijpen. Daar het uitbreidingsplan van Schiedam noodzakelijk de kant van Kethel op moet, is dit een punt, waarbij wel degelijk oud-Ketbelse cultureie belangen op het spel staan. Die vragen ernstige bestu dering, waarbij een „Wijkraad-Ke- thel" zeer goede diensten zou kun nen bewijzen. Het zjjn deze overwegingen, die de besturen van de K.V.P. afd. „Schiedam-Noord" {voorm. Kethel) en de irA.K. Partij" hebben gebracht tot het plan, «en verzoek bü de ge meenteraad in te dienen om een „Wijltraad-Kethel' in te stellen, met het volste vertrouwen, dat hieraan welwillend zal worden voldaan, daar er èn van de kant van Schie dam èn van de kant van voorin. Ketbei alles voor te zeggen is. ORGANISATIE De organisatie zou als volgt kun nen zijn: De burgemeester benoemt elf (eventueel meer of minder) leden, van de wijkraad, De voordracht kan in onderling overleg worden sa mengesteld. De wijkraad treedt in zijn geheel af, één jaar na de gemeenteraads verkiezing. De gemeente subsidieert de wijk raad met b.v. ƒ250 per jaar. (Ver gader-, administratiekosten e. d.) De elf (meer of minder) leden van de wijkraad kiezen uit hun De besturen van de KVP afd. „Schredam-Noord) (het voormalige Kethel en de AR- partij zijn van mening, dat de stelling van een „Wijkraad" in Kethel aanbeveling ver dient. De motiveringen voor de instellingen zijn in het ar tikel hiernaast uitvoering be schreven. Teneinde echter met succes een aanvraag bij de Gemeen teraad van Schiedam te kun nen indienen en in samen werking met de PvdA, de CHU en de WD het voorge stelde doel te bereiken, wordt het wenselijk geacht dat de bevolking van dc voormalige gemeente Kethel in zijn ge heel dit streven steunt. Alle stemgerechtigde inwo ners van Kethel krijgen daar om van de initiatiefnemers een enquête-biljet ter InvuP ling toegestuurd, waarin zij bun adhaesie kunnen betui gen met het plan. midden een. voorzitter, secretaris en penningmeester. De bijeenkomsten van de wijk- raad zijn als regel openbaar. Samenvattend is de taak van een wijkraad: i. Informatiebron zijn. 2 Advies college. 3. Stimulans voor hoger cultureel leven. Door haar werk zal ze: a. De bevolking interesseren voor het werk van de gemeenteraad. b. Het vertrouwen versterken tussen de bevolking en de afge vaardigden in de gemeenteraad. Zaterdagmiddag was de lucht in de buurt de Parallelweg „gespik keld" door de honderden baton ne tjes, die hier door kinderen opge laten werden. Het was een wed strijd, georganiseerd door het ju bilerende Harmonie-orkest „Oefe ning Baart Kunst". De belangstel ling was zeer groot. Van voetbal is dit weekeinde niet ■eel terecht gekomen, daar door te grote vochtigheid de meeste velden afgekeurd werden. De derby tussen de oude rivalen Martinit en Schie dam is echter wel verspeeld en weel was de uitslag onbeslist. Er viel zelfs geen enkele goal. In groep 1 B beeft Dilettant de hekkesluiter Oud-Bey- erland met 32 geslagen en de Dilet tanten staan nu wel zeer dicht bij de leider 't Noorden, dat overigens zelf niet heeft kunnen spelen. Ursus heeft het niet kunnen bolwerken tegen Progress (1—2) en is nog wat meer afgezakt op de ranglijst. Alle andere wedstrijden werden afgelast. De zo belangrijke wedstrijd tussen Martinit en Schiedam eindigden on beslist. Bij de Martinitors speelden van de Laan wegens ziekte niet mee en v. d. Reep was opgesteld. Van de aanvang zette Schiedam zeer goede aanvallen op en Martinit, nog niet j op toeren, moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Zeer goede schoten werden er op Troost' heilig dom afgevuurd maar deze keeper weerde alles op rustige wijze uit zijn doel, Na tien minuten begon Martinit met enkele zeer gevaarlijke aanval len het doel van Schiedam onder schot te nemen, waarbij Schiedam Vrouwe Fortuna aan haar zijde had. Vooral bij een schot van v. d. Reep waarbij de keeper al was geslagen, wist een der achterspelers de bal nog weg te werken. Schiedam probeerde onder aanvoe ring van Stolk de Martini-verdedi- ging te doorbreken en bij een zeer snelle aanval wist Stolk door te bre ken, maar door tijdig uitlopen van keeper Troost wist deze verder on heil te voorkomen. Hierop blies de scheidsrechter voor de rust. De tweede helft bracht Martinit alles behalve doelpunten. Wat Mar tinit ook probeerde de Schiedam- verdediging, blijkbaar tevreden met het gelijke spel, liet zich geheel in sluiten en probeerde door enige uit vallen het doel van Martinit te be reiken. Maar de Martinit-voorhoede liet de makkelijkste kansen on gebruikt en zo eindigde deze spor tieve ontmoeting zeer goed geleid door scheidsrechter Bink onbeslist. Dat ook korfbal zijn verrassingen kent, is gisteren weer bewezen- Wie van de insiders had immers verwacht, dut Schiedam het sterke Rotterdam se WION mei overtuigende cijfers zou verslaan? En toch is dat gisteren gebeurd en niemand zal kmmen zeggen, dat de overwinning niet verdiend was. Deze wedstryd en Pernis 2—ODï waren overigens de enige twee ont moetingen van de Schiedamse twaalftallen, die doorgang hebben kunnen vinden. Voor de overige z\jn de weergoden als spelbreker opgetreden door de speelterreinen onbruikbaar te maken. ODI verloor in Leiden op het nip pertje met 7—6. Er zijn het afgelopen weekend heel wat doelpunten door onze stad genoten gemaakt. Bij Schiedam W.I.O.N. liep men wel bijzonder vlug van stapel. Na de uitworp werd na enkele vlotte combinaties name lijk het eerste afstandsschot al in een doelpunt omgezet. H. Verschoor bracht het op zijn naam. W.Ï.D.N. raakte daarna onmiddellijk de bal weer kwijt en nu was het D. Ver meulen, die door een onverwachte schijnbeweging zijn tegenstander verschalkte en op handige wijze ae voorsprong op 2-0 stelde. De wed strijd was toen nog geen twee minu ten oud! Het was de dames en heren van Schiedam aan te zien, dat dit succes hen inspireerde, terwijl w 1. O.N. er min of meer door uit het veld geslagen was. Men verzuimde om de Schiedam mers de wind uit de zeilen te nemen door met grotere voorzichtigheid je gaan spelen. Technisch waren de Rotterdammers in deze periode hun tegenstanders beslist de baas en dit bleek duidelijk bij de dames. Maar Schiedam stuwde de bal onverdro ten naar zijn aanval en W.I.O.N. zag slechts sporadisch kans om voor de korf te komen. In één van die ge vallen had men succes, waardoor dc achterstand tot 2-1 werd geredu ceerd, maar het antwoord liet niet lang op zich wachten. L. v, d. Kraan bracht van afstand dc voorsprong op 3-1. In derde opstelling waren beide partijen aanvallend het zwakst maar in vergelijking met de Rot terdammers waren onze stadgenoten meesters. Het duurde wat langer voor J. v. d. Tutik op handige wijze duel trof en kort voor rust bracht dezelfde speler de stand op 5-1. Toch zorgde W.I.O.N. cr nog voor ,dat mot 5-2 werd gepauzeerd. Na dc hervatting had het er een og mi blik de schijn van, dat de thuis club de zaken te gemakkelijk zou ■gaan opvatten. W.IO.N. liep in tot 5-3, maar toen de Rotterdammers door dit succes duidelijk herstelden, buitte J. Post een verdedigmgsfout uit, waardoor de bezoekers weer tegen een achterstand van drie pun ten moesten aankijken (6-3). Zij pro beerden het weliswaar weer door na een kwartier tot 6-4 op te halen, maar toen was hun zwakke 3e aan val weer het struikelblok. De dames j Carrière en S. Kvug brachten van onder de korf de stand op 8-4 en toen was W.I.O.N. verslagen. Wel werd door verkeerd, uitspelen nog een tegenpunt gescoord (8-5), maar daarna hadden D. Vermeulen en I>. v, d. Kraan weinig moeite om de eindstand op 10-5 te brengen. W.I.O.N. incasseerde hiermede zijn eerste nederlaag. Er zijn nu vier clubs met 3 verliespunten, n.I. Mer- •wede, Sperwers, W.I.O.N. en Succes. Schiedam heeft er 4. Van de vier gespeelde wedstrijden werden e twee verloren. Succes speelde no;, slechts drie wedstrijden. Merwede heeft de leiding met 11 punten uit 7 wedstrijden, gevolgd door Sper wers met 7 uit 5 en WJ.O.N. met 5 uit 4. De rol van de Schiedamse clubs is dus nog niet uitgespeeld! O.D.I. trof in Pernis 2 een prettige en gelijkwaardige tegenstander, waartegen een snelle wedstrijd is gespeeld. Maar in productiviteit wa ren de Leiden aren onze stadgenoten steeds een slag voor. In de eerste helft ging dat nog wel. O.D.I. nam de leiding, waarna de thuisclub de rollen omdraaide en de stand op 2-1 in zijn voordeel bracht. De rust ging echter in met gelijke stand (2-2). In de tweede helft nam Pernis 2 daar entegen tot tweemaal toe een voor sprong met twee punten verschil. Eerst werd het 4-2, maar O.D.I, maakte er weer 4-4 van. daarna Per nis 2 8-4, doch opnieuw zagen onze stadgenoten kans de achterstand weg te werken (6-0). Op gelukkige wijze konden de gastheren echter toch nog eeti overwinning behalen, In de laatste ogenblikken verdween de bal bij verrassing in de O.D.I.- korf. -Tammer voor O.DJ„ dat het winstpunt op onverwachte wijze aan zijn neus voorbij zag gaan, maar het resultaat is daarom niet minder eervol. De sportvereniging DHS hield Za terdagavond m gebouw „Musis Sa crum" aan de Lange Haven een feest avond ter gelegenheid van het 35- jang bestaan van de vereniging. De voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Kerssemeijer heette de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom. Hij nodigde het bestuur uit op het podium te komen voor een bloemer.- huldiging door de diverse elftallen. De aanvoerders van deze elftallen kwamen met massa's bloemen aan dragen, zodat het podium al spoedig op een bloemenwinkel leek. Het was een mooi gezicht al die bestuurders met een bos bloemen. Naast deze bloemenhulde overhandigde de heer Kerssemeijer nog een bedrag van 312.99 voor de aanschaffing van een warmwaterinstallatie in de kleed lokalen op het nieuwe terrein in Kethel, dat vorig jaar in December in gebruik werd genomen. Voor al deze blijken van waardering dankte de voorzitter van DHS, de heer S. N. Gouka de gever zeer hartelijk. Vervolgens werd het ca'oaretpro- gramma voor het voetlicht gebracht door de „Waikiki Hawaiians", Carlo en Rivano, de flegmatieke mr Doodle, de accordeonnist Willy Ré, de Bario's, Slim en Sloom en de conferencier Frans Vrolijk. De muzikale omlijsting werd verzorgd door Joop Schroder, terwijl de regie in handen was van Aad Warby. De algehele leiding be rustte bij Rinus van Evelingen. Het geanimeerde bal na afloop o.lv. Rinus v. Evelmgen werd opgeluisterd door Joop Schroders Quintet. De tweede ronde van de competitie is al weer achter de rug en de re sultaten van de teams zijn deze week met uitzondering van TCK goed te noemen. Ook PITS voelt zich in de 3e klas best thuis. DU team zal volgens ons in de 3e klasse hoge ogen gaan gooien. In de le klas ging T.C.K. 1 naar Xerxes 1. Het team was enigszins gehandicapt door het niet geheel fit zijn van Wim de Winter, deze zag geen kans zijn verrichting van vo rige week n.l. 3 overwinningen, te herhalen. Hij behaalde nu één over winning. Loek Verlinde boekte I winstpartijen en Piet Boer kon zijn teamgenoten niet volledig steunen en moest 3 nederlagen accepteren. Het dubbel leverde tenslotte nog een winstpunt op voor onze stadgeno ten. zodat zij met 6-4 verloren. Dat N.O.AD. zijn pas verworven le klasseschap niet zonder meer wenst prijs te geven, bewees zij in de wedstrijd tegen Americano I. Na dat onze stadgenoten in de le wed strijd nogal een gevoelige neder laag hadden geleden tegen Wifra, hebben zij zich niet uit het veld Ia- ten slaan en versloegen het bezoe kende Americano, met 10-0. In de 2e klas was het Ready, die een zeer grote overwinning behaal de. Zij waren op bezoek bij Elan 2 en lieten hun tegenstanders niet één ■winstpuntje toe. Ook bier werd het een 10-0 overwinning voor Ready 1. Overige uitslagen in deze klas wa ren: T.C.K. 2Hermandad 1 3-7, G.V.M.D. 2—N.O.A.D. 2 1-9. Dat P.T.T.S. 1 in de 3e klas grote plan nen heeft bewees zij nu weer. Zij moesten op bezoek bij Americano 2 en kwamen met een 7-3 overwin ning naar huis. Cor Pluim bleef on geslagen, Groeneweg en Luteyn moesten ieder een nederlaag incas seren. terwijl ook het dubbel werd verloren. Wilton 2 deed het voor zijn Ie wedstrijd ook niet gek. Zij hadden een uitwedstrijd tegen het lang niet zwakke I.RO. 2 op het programma staan en wisten deze wedstrijd met 5-5 gelijk te spelen en 20 een waar devol puntje in de wacht te slepen. De verdere uitslagen in deze klas luiden: Wilton 2Germinal 0-10, Ready 3Sozarol 1-9, V.B.P. 1 Ready 2 3-7, N.O.A.D. 3—Contact 2 10-0, Voor de le klas afd. Rotterdam heeft S.C.F. 1 zich hersteld van de nederlaag tegen Rapid en versloeg in een spannende wedstrijd P.T.T. 6 met 7-3. Oven ge uitslagen in deze klas zijn: Robaver 2—T.C.K 3 3-7, GczicoReady 4 10-0, Ready 5 5.K.B. 1-9. 2e klas afd. Rotterdam: In gebouw „Arcade" aan de Lange Haven heeft de Schiedamse Opera en Operette Vereniging Zaterdagavond een geslaagde opvoering gegeven van het zangspel „Met vacantie in Tirol", Dit vrolijke spel, dat ons meeneemt naar Hotel „Het Witte Paard" in de bergen van Tirol, waar men wacht op de komst van de gasten, werd vlot naar voren gebracht. Allerlei verwikkelingen proberen de aange name stemming, die er heerst, te be derven, maar gelukkig loopt dit alles goed af. De muzikale leiding was in handen van Ko de Koyzei', terwijl de regie en samenstelling van Leen Krabbedam was. Na de pauze was er nog een bont programma van zang en schetsjes, die de stemming er goed in hielden. Een gezellig bal met muziek van de „Hakkert Band" besloot deze gezel lige feestavond, die werd geopend door mevr, G. v. Meurs-de Bruin, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder enkele belangstellenden uit Den Haag. Volgend jaar zal men een opvoe ring geven van de komische operette, de „Klokken van Comeville". Zondagochtend j.l. belegde de ge meenschap Schiedam van het Hu manistisch Verbond in Musis Sacrum haar tweede bezinningsbijeenkomst van dit seizoen. In een qua onderwerp voor deze bijeenkomst enigszins ongebruike lijke inleiding sprak, de heer H, W. Muzerie uit Den Haag over het „be grijpen" van poëzie. De heer Muzerie analyseerde de gevoeligheid voor poëzie en illustreerde zijn betoog met enkele gedichten. Voor zover het mogelijk is in de zgn. vers-gevoeligheid elementen te onderscheiden, meent de heer Mu zerie dat de gevoeligheid voor klank en rhythme primair Is. Zij is in meerdere of mindere mate ieder mens aangeboren. Alleen op dit ele ment baseren sommige dichters hun gedichten. In dit poë'üe tellen dus al leen klank en rhythme. De heer M. las ter illustratie een vocalise van Jan Engelman en het gedicht „Ber ceuse presque nègre" van Paul van Ostayen voor. Kinderen kunnen dit soort poëzie geredelijk appreciëren. Zij hebben iets dergelijks in .Jene, miene, muite. Gelden rhythme en klank tezamen als grondslag van alle poëzie, toch schuilt in de meeste poëzie ook een gedachte, het verstandelijke element. Dit element kan sterk de nadruk krijgen zoals in de poëzie van Simon Vestdijk, wiens „Lucifersmerken" de heer M. ter illustratie voorlas. Deze zgn. anecdotische poëzie tracht men bij het horen ervan prompt te begrijpen. Geheel zonder klank en rhythme is zij niet, doch het verstan delijke overheerst en kinderen kun nen haar niet gemakkelijk waarde ren. Een betere combinatie van de twee genoemde elementen meende de heer Muzerie gevonden te heb ben o.a. in „Zwarte Hoofden" van Jan Prins, Toch kan men met 't aangeboren ge voel voor klank en rhythme alsmede een zekere verstandelijke scholing niet steeds volstaan, wil men^waarlijk van poëzie genieten. Soms dient men de door de dichter beschreven situa tie ondergaan te hebben; men moet m.a.w, beschikken over de intuïtieve mogelijkheid om zich met een kunst werk te vereenzelvigen: het derde element, onmisbaar voor het appre ciëren van poëzie als het gedicht „Nachtstilte" van Boutens, dat de heef M. als voorbeeld van deze door kinderen onmogelijk te waar deren poëzie voorlas. Vooral voor een. juiste appreciatie van veel mo derne poëzie is dit intuïtief aanvoe len van de sfeer onontbeerlijk, aldus de heer Muzerie tot slot van zijn instructieve inleiding. P.T.T.S. 2—G.M.T.T.C. 3 10-0, P.T.T.S 3Oving 3 5-5, Maccabi 1T.C.K, 5 9-1, Nekaf 2—T.CK, 6 2-8, P.T.T. 7 N.O.A.D. 4 4-6. N.O.A.D. 5~ G.G.D.2 6-4, Schanswijck4N.O.A.D 6 0-10, N.O.A.D. 7—P.T.T. 8 0-10, Wil ton 3r--Shell 4 2-8, Lafamo 3G.J.R. 2 0-10, Hagero 4Ready 6 6-4. Programma voor deze week is: le klas. 1 Nov.rEIan 1—T.C.K. 1, 2 Nov.: Rono 2—N.O.A.D. 1; 2e klas, 3 Nov.: Ready'-, —Rono 4; 3e klas, 1 Nov.: P.T.T.S.—Elan 3, 5 Nov.: Jics 1—Wilton 1, 4 Nov.: S.C.F. 1— Zuid 1, 5 Nov.: Allan 5—T.S.F. 1. Een. Noorse zeeman sloeg giste ren een ruitje van de boekenkiosk aan. de Rotterdamse Dijk in. Hij werd op het hoofdbureau van po litie opgesloten. Een personenauto, bestuurd door de heer D. J. S„ reed Zaterdag avond omstreeks acht uur uit de Lange Kerkstraat de Grote Markt op. Blijkbaar ging dit te hard naar de zin van een voetganger, die daar wilde oversteken. De chauffeur stopte op de Grote Markt. De voet ganger kwam. naar de wagen toe en begon tegen de chauffeur te foe teren. In zijn boze bui schopte hij tegen het spatbord en de achter kant van de auto, waardoor een lichte beschadiging ontstond. De grote door het harmonie-or kest „Oefening Baart Kunst" opge zette ballon-wedstrijd Zaterdagmid dag is niet zo vlot verlopen als de organisatoren het blijkbaar wel ge wenst hadden. De optocht door de stad is niet erg opvallend geweest en ook het oplaten van de ballon nen had niet plaats bij Nieuwland, zoals venvacht, maar ergens achter af aan de Parallel-weg. De brandweer heeft namelijk het een en ander verboden. Dit was een teleurstelling, die ons inziens voor komen had kunnen worden indien de organisatoren tevoren tot een betere regeling waren gekomen. De bedoeling was dat de kinderen zich aan de Broersvest zouden ver enigen, om met wiegelende ballon nen door de stad te lopen, onder muzikale begeleiding van de ..Riet bouwers" en de ballonnen in Nieuw land op te laten. Nu was het zo dat men, vrij ongemerkt, op het Broers- veld bijeen kwam, zonder ballonnen naar ae Paraliel-weg liep en daar deze lichte voorwerpen aan de wind prijs gaf. De ruim 1000 ballonnen hebben tezamen toch nog de inhoud van twee flessen waterstof-gas en als er eentje door vuur ontploft is een kleine ramp niet te vermijden. Van- „Gruno",het weer de eerste feest- oavond hollen in 't Volksgebouw. Veurzitter H. H. J. Hol haitte allen hartelijk welkom en in 't bizunder meneer J. Zijl en 't bestuur van „Gruno" Vlaardingen. In zien openingswoord zee veurzitter dat er weer 'n Soosoavond is op 20 Nov, en dat de Neijvasviziede hollen wordt op 8 Janewoarie, tevens is 't dan herdenken dat „Gruno" 30 jaar leden opricht wuir. Het dameskoor onder lalden van mej. D. Vennik zing dan vaier haile mooie verskes. Kiernoa kwam me neer Zijl. Zien eerste stukje was ,,'t Golden Ooriezer!" Dramoatisch moar hail mooi, Doarnoa vrolijke stukjes, alles aigen moaksel. Noa de pauze kwa men weer „De Li esters" met weer vaier verskes op bekende wieze. 't Is een lust om de wichtter te heuren. 't Leste laidje mochten de leden mit- zingen en dat gaf direct stemming, Dou kwam meneer Zijl weer op de planken en zien vrolijke stukjes brachten de lachspieren flink in be wegen. 't Was 'n haile mooie oavond. Gaven zuk ook nog weer 'n poar neije leden op. Noa of loop daansen ónder laiden van meneer Schilper- oord. Geboren: Gerardus Th. z. v. M. G. Heijster en J. M. J. Volk. Yvon ne d. v. L. N. J. Korb en M. Hoef nagel; Pleun z v. L. Lagendijk en W. J. Olofsen; Wesselina d. v. J. van Zanten en M. G. van Veldhui zen. daar dat ook bij de Parallel-weg bij het oplaten van de ballonnen niet gerookt mocht worden. „Safety first" is het devies van de brandweer. Ondanks deze beperkende bepa lingen is het toch wei een aardige middag geworden voor de kinderen en het was een feestelijk gezicht om de zwerm van ballonnen, elk voor zien van een kaart met de naam van de oplater, in de wind te zien deinen en langzaam aan de gezicht einder te zien verdwijnen. Nu maar afwachten, welke ballon het verst komt. Wat men moet weten; Apothekers-nachtdienst: Apotheeic F. H. Backer, St. Lidoinastr. 58. Bellen bü ongeval: G.G. en GJD. Tuinlaan 80, teL 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van Ö.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Rjt. Leeszaal en Bibliotheek, Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. tedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Gem. Museum: 2—5 uur: Tentoon stelling van „Japanse Houtsne den". Bioscopen: Monopoïe: 2, 5 7 en 9 uur: „Hard als graniet". Passage: 2 en 8 uur: Het monster van de Amazone". Voorstellingen: Sted. Museum: 8 uur: Schilder kunst door St, de Vries. Het was Zaterdagavond voor de nieuwe regisseur van de Chr. Toneel groep „Het Zuiden", de heer A. Mo lendijk, geen gemakkelijke taak om op het toneel in Irene alles op rol letjes te laten lopen bij de opvoering van. het blijspel in drie bedrijven van A. v. Lokven en Jac. Braun, ge titeld: „Graaf-Loodgieter". Vooral in een stuk als dit, met di verse verwikkelingen, en zeker ten slotte de climax van het stuk moe ten leiden, is het een vereiste voor elke rol de juiste spelers te hebben. Zonder in details te treden zouden wij erop willen wijzen dat dit bij „Het Zuiden" niet het geval was. De heer Molendijk heeft tenslotte zoveel uit zijn speelsters en spelers weten te halen, dat geen hinderlijke hiaten 2ich konden voordoen, zodat een zienswaardig stukje toneel naar voren is gebracht. Het applaus na elk bedrijf getuig de van dankbaarheid en tevreden heid. Men heeft toch van het stuk genoten. De Historische Vereniging voor Zuid-Holland, ook bekend onder de naam „Vigilate", heeft haar leden Zaterdag in Schiedam een bijzonder in teressante en leerzame dag kunnen aanbieden. De najaarsvergadering bad een gevarieerde agenda, waarop o.a. voorkwam een bezoek aan de oude waterkorcnmolen en een causerie van de heer Coen Kramers, een autori teit op het gebied der geschiedenis van de moutwyninduslrie. had verenigd: het vroegere St. Jacobs Gastnuis, dat geruime tijd op de nominatie heeft gestaan om raadhuis te worden, maar in 1934 tot museum %verd bestemd. „Schiedam zal voorlopig nog wel op een nieuw stadhuis moeten wach ten," aldus mr Peek, „maar volgend De leden van „Vigilate" kwamen 's morgens bijeen m hotel-restaurant Bejjersbergen, waar de heer M. van Hoogstraten een en ander vertelde over de unieke waterkorenmolen, die over enkele jaren zai moeten verdwijnen. De stadssanering vraagt een radicale afbraak, waaraan ook deze uit technisch-historisch oog punt zo belangrijke molen ten offer zal vallen. Verscheidene Hollandse steden bezaten vroeger eb- en vloedmolens. Ze zijn echter overal verdwenen, met uitzondering van de Schiedam se. Zij werd in 1596 ais papiermolen gebouwd en. is daarna achtereenvol gens in gebruik geweest als koper-, vol-, koren- en snuifmolen. In 1789 werd zij vernieuwd. Interessant is ook dat deze molen in de afgelopen oorlogsjaren werd gebruikt voor het opwekken van electriciteit. De leden vap de Historische Ver eniging, die het oude gebouw na de uiteenzetting van de heer Van Hoogstraten bezichtigden, waren het er over eens dat de molen eigenlijk als voorbeeld bewaard 20U moeten blijven, iets wat echter waarschijn lijk niet mogelijk zal zijn. Niette min werd de vraag geuit of het Ne derlands Openluchtmuseum er geen belangstelling voor zou hebben. Na de lunch werd de vergadering voortgezet in de aula van het Stede lijk Museum. Met algemene stem men kozen de aanwezigen de heer M. C. van den Tol uit Voorburg als nieuw bestuurslid. Hij volgt per 1 Januari mr G. A. A. Middelberg op. Als leden van de kascommissie werden gekozen mr M. J. Blok te Leiden en mr W. Dirksen te 's-Gra- venhage. De burgemeester van Hellevoet- sluis, jhr T. A. J. van Eysinga, deel de mee dat een comité gevormd zal worden, dat 2ich het lot wil aan trekken van de oude vesting Helle- voetsluis. Een deel van de wallen moet wórden gerestaureerd, een werk dat misschien een half mil- lioen zal kosten. In afwachting van het onderzoek, dat momenteel wordt ingesteld door de Rijksmonumenten- commissie, wil het comité bij parti culieren belangstelling voor de res tauratie wekken. De voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop- bandek mr K. P. van der Mandele, heeft zijn steun toegezegd. Restauratie De burgemeester, mr J. W. Peek, richtte zich in hartelijke woorden tot de vergadering. Het verheugde hem bijzonder dat men reeds voor de tweede maal in vijf jaar Schie dam had uitgekozen voor een bij eenkomst. t over het gebouw, waarin men zich jaar zal de rechter vleugel van het St Jacobs Gasthuis worden geres taureerd. Hij zal daarna bij het mu seum worden getrokken." De heer Coen Kramers, die zich een zekere reputatie heeft verwor ven met zijn boek over de mout- wijnindustrie, hield na het huishou delijk gedeelte van de vergadering een bijzonder interessante causerie over de Schiedamse jeneverindustrie gezien tegen een historische achter grond. De heer Kramers wist o.a. het verband tussen scheepvaart en Jeneverstokerijen heel duidelijk te maken. Aan het slot van de middag bood het gemeentebestuur sde gasten een kopje thee en een "glaasje ècht- Schiedams aan. Ook bezichtigde het gezelschap onder deskundige leiding het museum. VRAAGT; VOOR MAGAZIJN EN LICHT LOOFWERK Aanmelden: afdeling Personeel, LANGE HAVEN 39 SCHIEDAM Voor zo spoedig mogelijk gevraagd een voor enkele maanden, met volledig pension Op goede stand Br. no. S 245 bur. v. d. blad Te koop oemgeb. Te koop; gr. zinken teil ƒ5.-, damesjas ƒ6.- 42-44; 2 lange overgordijnen en 2 korte ƒ10.- samen; 1 spiraal met polen ƒ7.50. H. den Hartog Broersvest 92 t.o. dc Molen Diversen GEVRAAGD Aanmelden van 79 uur: Mevr. G. J. Nefkens, Fran cois Haverschmidtlaan 52. Schiedam Gelieve geen geld of goede ren af te geven aan M. J. J. van Gerwen, daar door mij niets betaald wordt. J. P. Godschalk, Nieuwe Buurt 19 Schiedam. Zijn uw schoenen te klein? Wij vergroten ze met de nteuwste vergrotlngslnstal- latte. Schoenrep bedrijf „Ex celsior". Dam 36. teL 86874. c&) féfe i&a flfrb Tarief tot en met 15 woorden f0.65 Elke vijf woorden meer f 0 2u Konde glasplaten, scnuif- rulten, giae in lood. geslepen suite-deuren, toiletspiegels, etaiage-glasptaten, auturui- ,en enz levert Loapik's Glasindustrie Boterstraat 39, IVlofonn «8945 Dames! Permanent Wave v.a f 6.— tot f 12 50 Nieuw ste modellen Watergolven f 2 50 Mndclknippen 1.— lae. v. Kalker. Maison „Mo dern". Hoogstraat 53, tel. 19750 '!p par» Hos kunstgebitten '>nk vi ii u ,<pi»edppv}itlpn Rot- pidnrnsedük 265 tei 6RH?1 Schiedam. Te koop gevraagd Te koop gevraagd, oud dege lijk Amerikaans orgel of Maison Hamling of laebig orgel. Aanbiedingen, prijs, registers, merk Poppeliers Marentakstraat 57, tel. 74387.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1