C Van „spoeling-schouwen55 tot de moderne ijzeren tankertjes De H-lijn J Bonte Kraaien kondigen de naderende winter aan „Mobilisatiekruis '-ridders in n gezellig „onder ons" 50 Jaar oude CBC kan het feesten niet laten Met een „jenever-boot" tussen Mokum en Schiedam Courantenreclame HET HUMANISTISCH VERBOND SCHEEPSWERF „DE HOOP" Aan de Schie-oever houwt men de drijvende tankstations AGENDA Trekvogels zijn weg - meeuwen komen ons weer opzoeken Amusante kink in de kabel ii Zomerzotheidopgevoerd Schipper Hendrik Kroezen: In 3d jaar een binnenzee van geestrijk vocht vervoerd „Heintje" Davids neemt afscheid... Hoogstraat was versperd Doodgereden Gezellige revue voor N W -Vrouwenbond Ontspanningsavond Grafische Bond Nieuw bedrijf in Schiedam Kelderbrandje Burgerlijke Stand Stoodbol Hit op hol DIENSTBODE gevraagd F."] Overheid en Humanistisch Verbond 2. Donderdag 11 November 1954 Aan de oever van de Schie, daar, waar het gebied van ge meente Schiedam met een tong in het Rotterdamse territoir binnendringt en waar het landschap wordt overheerst door de toren uit het oude dorp Oversehie, ligt, naast andere werven, de scheepswerf „De Hoop" aan een zanderig bóeren-weggetje, werd. IJzeren schepen zijn het geble ven, tot de oorlog toe, toen. het bedrijf werd stilgelegd. Hier worden uitsluitend öe kleine- re schepen voor de binnenvaart gere pareerd en ook nieuwe vervaardigd. Dit is niets bijzonders, want Schie dam telt naast de grote werven, meerdere kleine, maar de Scheeps werf „De Hoop" houdt het Sehie- damse monopolie voor de vervaardi- - ging van kleine tankschepen voor de binnenvaart. Ongeveer twee jaar geleden werd in opdracht van de Purfina door „De Hoop" een klein tankschip ontwor pen en vervaardigd en dit model is zo goed bevallen, dat thans achter elkaar door deze werf tankbootjes worden gefabriceerd. Door de Pur fina alleen zijn er vijf tankertjes van 30 ton, een van 60 ton en een van 80 ton besteld. De twee laatste van. deze hestelling ziet men momentcel nog op de blokken staan boven de helling die hen na voltooiing, bet geen dit jaar nog het geval zal zijn» in het water van de Schie zal doen glijden. Dit jaar zijn tot nog toe vijf tan kers van 30 tot 120 ton toe op de werf gebouw en afgeleverd. Bedrijfs klaar, want bij „De Hoop" maakt men de kleine schepen geheel gereed voor de vaart, met de motoren inge- botrw, de houten betimmering en dc electrische installatie aangebracht. De twee tankertjes van 30 ton, die momenteel nog op de blokken lig gen, de een roestig van uiterlijk en de ander fel menie-rood opkleurend in de grauwe omgeving, zijn twee „drijvende tank-stations", die ergens op de talrijke binnenwateren van Nederland gestationneerd zuilen worden, om de langsvarende scheep jes van brandstof te voorzien. Toch maakt de nieuwbouw niet het grootste deel van het werk op de scheepswerf uit; dit is en blijft voor lopig nog het repareren en onderhou den van schepen. Van 1 Januari 1950 af tot nu toe zijn er in totaal 625 bin- nenvaart-schepen op de hellingen ge nomen en gerepareerd of gereviseerd. Dit is dus jaarlijks ongeveer 125 scheepjes. Dit is ook de reden dat „De Hoop" geen scheepjes naar het buitenland verkoopt, want de hier vervaardigde scheepjes moeten voor het repareren weer naar de oude werf terugkomen. De scheeps-werf heeft een vermel denswaardige geschiedenis achter de rug. In December 1923 werd de Scheepsbouw, en Machinereparatie- innchting „De Hoop" opgericht door de heer Van Kempen. Maar het was een bestaande werf, die de heer Van Kempen overnam, een streekswerf waar houten schuiten, „mest-schou- wen" of ..spcclïngs-schouwcn" werden vervaardigd, waarmee de tot vee-voe der dienende spoeling van de Schie- damse jenever-stokerij en naar het platteland werd vervoerd. Het werk geschiedde toen nog erg primitief, al het werk werd nl. met de hand verricht door de vier mannen die op dc werf werkten. Het was toen wel degelijk werk. maar erg duur. Direct na de overname, ging de heer Van Kempen over tot net ver vaardigen en repareren van ijzeren schepen De „Reoboth" was in 1923 het eerste ijzeren schip dat afgeleverd Daarna had de heer A. Klein Hesse- ling, die zijn schoonvader, de heer Van Kempen als directeur van „De Hoop" was opgevolgd, het de eerste jaren druk met het herstellen van binnen vaartschepen. Later kwamen iveer nieuwbouw-orders los en zo werd in 1950 als nevenbedrijf opgericht de N.V, Scheepsbouw Mij „De Hoop" die zich met de nieuwbouw bezig houdt, terwijl het oude bedrijf zich hield aan het reparatiewerk. Sinds 1 Januari 3954 werden, zoals gemeld 625 scheepjes hersteld of na gekeken, niet alleen gewone binnen- vaart-schepen, maar ook sleepbootjes, bagger-materiaal en zelfs drijvende bokken. Voeg daarbij de veertien nieuwe schepen die de werf verlieten, dan kan men nagaan, dat men bij „De Hoop" niet te klagen heeft over werk. Kortgeleden is dan ook het bedrijf uit gebreid met een grote werkloods van 42 bij 6 meter, waarin de afdeling voor de machinebouw en de timmerwinkel is ondergebracht, alsook het magazyn en het kantoor. Uit voorzorg is dit nieuwe gebouw een eind van de waterkant af ge bouwd, want de Schie, waar het werk materiaal van de werf in dobbert of komt te dobberen zal verbreed wor den in de toekomst, zodat de scheeps hellingen verplaatst moeten worden. Of mogelijk zal het hele bedrijf over gebracht worden naar het nieuwe industrie-terrein bewesten de Schie. In elk geval is het terrein waar de werf op ligt, reeds door de gemeente opgekocht. Wat men moet weten; Apothekers-nachtdienst: Apotheek Fa. v. Westendorp, Singel 81. Bellen bij ongeval; G.G. en G.D„ Tuinlaan 80, tel 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. RK, Leeszaal en Bibliotheek, Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sted. Museum: 2—5 uur; Tentoon stelling van „Japanse Houtsne den". Bioscopen: Passage; 2 uur: „De Gestapo mist één man". Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Geva ren ener wereldstad". Voorstellingen: Passage: 8 uur: Jubileum-avond Ar- beidersmuziekver. „Crescendo". Arcade: 8 uur: Metaalbewerkersbond St. Eloy met lezing en lichtbeel den. Volksgebouw: 8 uur: Inst. voor Ar beidersontwikkeling met lezing over China. Amstelbron; 8 uur: Ouderavond Ma- thenesser. U.L.O. met lezing. Café Vlaardingerdijk 1: 8 uur: Prijs uitreiking Biljartver. „Entre- Nous. Musis Sacrum: 8 uur: Toneelavond Personeelsver. „Wilton-Fijen- oord". ONZE VOGELS IN NOVEMBER. Het is in -de afgelopen maand een drukke tijd geweest in de vogelwereld. Enorme aantallen vogels zijn ons land gepasseerd toen de voor de winter vluchtende dieren zich naar hun winterverblijven begaven. Verreweg het grootste gedeelte van de vogeltrek beweegt zich langs de kuststrook, doch gezien het feit, dat er slechts een klein aantal dagen van goed trekweer was, was de trek op deze dagen zo sterk, dat deze dikwijls veel langer-dan normaal duurde en dat er bovendien veel trekkende vogels in onze omgeving te zien waren. Gewoonlijk is de trek tegen het middaguur ten einde, doch ditmaal hebben wij meermalen troepjes vogels over zien trekken als het al ver in de middag was. Op een middag heb ik zodoende bij Kethel honderden vinken, vele tien tallen leeuweriken, kneutjes en pie pers gezien. De vinken riepen elkaar onophoudelijk hun trekroep „tjuup- tjuup" toe, terwijl de overige soorten zich slechts af en toe lieten horen. Bij die gelegenheid zag ik ook de eerste koperwieken. Ik vond het wel makke lijk om zo dicht bij huis iets van de volgetrek te kunnen zien; dat over komt je niet zo vaak. Ook in de eerste helft van deze maand valt er nog wel eens wat van de trek te zien, hoewel het maar drup peltjes zijn vergeleken met een paar weken geleden. De „A Ida bi" een van dc kleine tankertjes die door de Scheepswerf „De Hoop" is gebouwd en kort geleden afgeleverd. In Musis Sacrum heeft gisteravond de afd. Schiedam van de Nederlandse Bond van Oud-strijders cn Dragers van „Het Mobïlïsatickruis" een feest avond gegeven, die klonk als een klok. Het was „een avondje onder ons en geen propaganda-byeenkomst", zoals de afdelingsvoorzitter, de heer Van Rijn, het opmerkte in zijn openingswoord. Wel werden dc velen die in dc goed gevulde zaal aanwezig waren *en dus met het doel en streven van de bond sympathiseerden) opgewekt om zich alsnog in de Celederen van de bond" te scharen. Dit voorwoord, dat voorafgegaan was door het zingen van het Wil helmus. was kort en krachtig en werd direct gevolgd door het hoofdpunt van de avond: de op voering van de kucht „Kink in de kabel1' door het Schiedams Toneel. Het verhaal is hoogst vermakelijk en werd ook zeer smakelijk opge voerd door dit gezelschap van gc- De Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale afdeling Schiedam, die dit jaar 50 jaar bestaat, kan het feesten niet laten. Daarom was men gisteravond in grote getale naar gebouw Arcade aan de Lange Haven gekomen om nog eens gezellig bij elkaar dit feit te herdenken. De voorzitter, de beer K. Landheex*, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer C. van der Wal, secretaris van het Hoofdbestuur en de heer J. W. van Otterloo, het oudste lid en een van de oprichters van de afdeling Schiedam. Volgende weck Zaterdag, 30 November, is I«t 35 jaar geleden, dat schip per Hendrik Kroezen in dienst kwam b(f de Amsterdamse Pakschuit- diemt. Dit was vlak na de eerste wereldoorlog m 1919. Sedert die tyd heeft schipper Kroezen onafgebroken op Schiedam gevaren met zyn motonclUp de „Johan", dat momenteel weer voor de zoveelste keer in Schiedam ligt aan de Nieuwe Haven, „Zij noemden mijn boot wel eens. „de Jeneverboot', vertelt schipper Kroezen ons. .Ja, dat gaat z°. wan neer je steeds jenever vervoert- Tk geloof dat ik in die 35 jaar wel ce» binnenzee vol jenever heb ver voerd. Misschien wel zoveel, aal ik cr rustig met myn „Johan*' m zou kunnen varen". Behalve dit geest rijke vocht is er natuurlijk ook veel ander goed vervoerd. Tegen woordig gaat het beter dan voor de oorlog met dc pakschuitdlenst- Nu zijn we een halve week in Schiedam cn de rest in Amster dam en dus ook bij moeder de vrouw* vertelt ons de oude schip- pgr (hij werd m September 65 jaar). Voor de oorlog maakten we drie tochten in de veertien dagen tus sen Amsterdam en Schiedam. Dat ging nu met bepaald in je „kouwe kleren" zitten. Wanneer we dan 's avonds laat in Mokum aankwa men. moest het beurtvaartgoed nog Desteld worden. Neen, dat.was niet veel. xn die tijd. Gelukkig is dit veranderd, hoewel we nu ook nog £lmk aan moeten pakken, maar ja, dat is nu eenmaal ons werk, waarin we opgegroeid zyn. „Ja, mijnheer, ik zit mijn leven lang al op het water. Op de wal werd ik geboren, maai op het wa ter ben ik grootgebracht." De ge hele familie Kroezen, ook de fami lie van zijn vrouw leeft op het water. Een lid van de familie voel de mets voor het zilte nat en werkt in Rotterdam bij „De Bijenkort". „Ik voor my zou nog wel een tyd je door willen gaan met varen, zegt schipper Kroezen, .„maar de vrouw zei. niks er van, je hebt lang genoeg op het water gezwor ven nu wil ik je eens thuis heb ben Ze heeft gelijk, mynheer. We zyn nu ongeveer 33 jaar getrouwd en veel thuis ben tk niet geweest in die Ja iaat- du» volgende week zal ik li^t bijltje t-r by neerleggen en moede: de viouw een beetje gaan helpen in het huishouden en boodschapjes doen Misschien plaae ik haar zo nu en dan ook "■-•ns. zodat ze zal zeggen, Hendrik, Hendrik Kroezen aan het stuur wiel van de „Johan", waarmee hij in 35 jaar tijd een binnezee aan jenever" van Schiedam naar Amsterdam heeft vervoerd ik wou. dat je maar op het water was gebleven." Het zal niet meevallen voor schip per Kroezen om zijn vermaak op de wal te zoeken, maar AmsteJ> dam heeft veel havens, zodat hy daar wel heen zal zwerven om her inneringen op te halen van vroeger. Ongetwijfeld zal de directie van de Amsterdamse Pakschuitdienst deze bereikte mijlpaal van één van haar actieve en ijverige schippers niet ongemerkt voorbij laten gaan en hem een kleine huldiging aan bieden. Dat heeft hij wel verdiend voor zijn harde werken. i outineerde amateurs. De heer Poort gaf een heel goede creatie "&n Nico, de trouwlustige weduw- t naar van gevorderde leef tyd, die f door het toeval letterlijk een jonge briud m de armen gegooid krijgt, terwijl de heren Janse en Van Lut- tervelt als de vrienden van Nico, die met hem een gevaarlijk ge- j heïm delen, en de heer Bosman in dc dubbelrol van badmeester r en de boerenzoon, de zaal door j hun komische spel tot daverend "elacb wisten te bietigen. Maar ook j dc andere, meer ernstiger rollen waren m vertrouwde handen. Het spel was zeer vlot cn los zo- dat het Schiedams Toneel op een geslaagde uitvoering mag terugzien De stemming, die door de op voering reeds ..op peil" was ge- bracht werd hog voortgezet tijd-ens bet bal, dat hierop aansloot, waar toe weei Hakkert's bard het no dige bijdroeg In dc pauze werd er nog een tombola gehouden, ditmaal eens met ten bate van het een of ander, maar zuiver tot voordeel van de deelnemers. In het kort gaf hij een overzicht van de afgelopen 50 jaar. Met veel strijd zijn we tenslotte gekomen tot wat we nu zijn. De oprichters cn onze voorgangers zijn wij veel dank verschuldigd voor hun onvermoeide ijvex* en werklust om onze Bond omhoog te stuwen, aldus de heer Landheer. Daarna gaf hij het woord aan de heer Van de Wal, die na mens het Hoofdbestuur de jubilaris gelukwenste met de2e bereikte mijl- paal. Bij dit gedenken komen wij tot drie dingen, de worsteling, de zegen, en de verantwoordelijkheid. Bij de worsteling moesten wij vechten tegen de heersende wereld beschouwing van 50 jaar geleden. De publieke mentaliteit moest omgebouwd worden cn men moest de mens gaan zien als schepsel van God cn niet als werk machine. De zegen is de erkenning van de ar beider als gelijk gerechtigde, Wan neer wij echter erkend zijn, dan rust er ook een verantwoordelijk heid op ons. Wij moeten daarvoor dankbaar zijn en deze dankbaarheid uiten door medeleven. Er is helaas bij veel arbeiders weinig interesse, De loonpolitiek is dikwijls het enige, waaraan zij denken. Er moet een ontmoeting van mens tot mens ko men. De sociale rechtvaardigheid komt, wanneer men bewogen is voor de nood van de wereld, aldus spreker. Henrrètte Davids, meer bekend als „Heintje" kan na haar langjarige loopbaan op de planken blijkbaar maar zeer moeilijk afscheid ne men van haar publick, want ze eist het hele land af om overal afschetd-voorstelhngen te geven. Ook Schiedam krijgt een beurt en zo zal men op Vrijdag 19 No vember in Musis Sacrum afscheid kunnen nemen van deze populaire cabaretière, Heintje wordt bij dit afscheid bijgestaan door Herman Tholen, Peter Piekos, Truce Speyk en Harry de Groot. Het zal best een vrolijk afscheid worden! Bijna tivee mille voor Santos-fonds De feestavond voor het Santos fonds heeftw ederom een recordop brengst opgeleverd en wel niet minder dan f 1910,17. Op dc smalle Hoogstraat voor het pand van de firma De Gruyter, kwamen vanmorgen omstreeks half twaalf twee grote opleggers klem te zitten, waardoor het verkeer vol komen werd gestremd. De voetgan gers konden nog juist tussen de auto's doorkruipen om verder te gaan. Met belangstelling volgde het zeer talrijke publiek het gewurm van de chauffeurs om zich van el kaar te bevrijden. Potasch en Perlemoer.... met vacantia" voor K.K. Onder auspiciën van de Katho lieke Kring in Schiedam voert het Toneelgezelschap Johan Kaart op Donderdag 18 November in het Pas sage-theater op „Potasch en Perle- moermet vacantïe". In dit vro lijke stuk spelen mee behalve Jo han Kaart zelf, ook Tilly Perin Bouwmeester, Joh. Boskamp, Inge borg Winkeler, Cilly Bach, Willem Fassen, Matthieu van Eijsden, Peter Storck en Jack Wolf. Deze bezet ting garandeert een goed stuk. Op de B.K.-laan ter hoogte van de Veenlantstraat werd gistermid dag omstreeks één uur een fox-ter rier doodgereden. De gemeente rei niging heeft het dier weggehaald. Op de Boerhavelaan werd van nacht een 29-jarige man aangehou den, die Verkleed was als vrouw. Hij werd bekeurd door een agent die de vermomming ontdekte. In bet Volksgebouw aan dc Tuin laan waren gisteravond de dames van de Vrouwen-Bond van het N. V.V. aanwezig om te kijken naar de „Mode-cabaret-revue De H-lijn" De medewerkenden aan deze mo de-revue waren Tineke van Leer, Corrie Vroons, J. Hammilton, Ko. v. d. Bosch, Dolf Dnessen, en B„ Tollens, de pianist. In vlot en gezellig tempo bracht men de revue voor het voetlicht. Allerlei dingen, die de mode van vroeger en nu betreffen, werden op amusante wijze opgevoerd. Natuur lijk komt men dan van het ene tot het andere uiterste met alle gezel lige verwikkelingen vandienDit wi^t het gezelschap op de juiste wijze op te voeren, zodat de vrou wen zich kostelijk amuseerden. Het begint met een proloog, waarbij we kennis maken met een directeur van een confectie-fabriek. Deze heer krijgt bezoek van twee mode ontwerpers, die een bepaalde mode willen propageren. De een wil rok ken tot de enkels, de ander slechts tot de knie. Men komt tenslotte tot ae conclusie, dat men een. „lijn" moet ontwerpen, geschikt voor de Hollandse vrouw. Deze lijn is dan „De B-Hjn". Het propagandistische van deze H-lijn is de half millioen leden, die men graag bij het N.V. V. wil hebben. De avond werd geopend door mevr. A. Brand, voorzitster van de Vrouwenbond afdeling Schiedam. Mevr. v. d. Woude uit Botterdam hield een korte toepsraak, waarin zij de vrouwen opwekte daadwer kelijk mee te werken aan de op bouw van het N. V.V. Naast uw man moet U strijden voor vrede, vrijheid en bestaanszekerheid.- Als enkeling bereiken wij niets, aldus mevr. v. d. Wcmde. s'Middags was er voor de kin deren een gezellige bijeenkomst, waaraan dezelfde artisten van gis teravond mee werkten. Er werd gezongen, gedeclameerd en allerlei leuke improvisaties gehouden. Het jonge volkje vermaakte zich uit stekend. Na dit officiële gedeelte werden enkele-oudgedienden op het podium gehaald om uil handen van de voor zitter, een speciaal voor dit jubile um vervaardigd asbakje, te ontvan gen. De heer van Otterloo, 72 jaar oud, die ook een asbakje ontving, had voor het bestuur nog een pre sentje, namelijk 2 telegrammen, een van H.M. Koningin Wiihelmina en één van Z.E. minister Talma. Deze beide telegrammen, die dateren van 1909 waren dankbetuigingen voor ontvangen gelukwensen van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale aid. Schie dam De heer van Otterloo over handigde deze documenten aan de heer Landheer met .het verzoek ze te bewaren bij de archief-be scheiden van de Bond. De voorzit ter deelde nog mee, dat ieder lid Zaterdag a.s. in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven een asbakje kan halen. De Geref. Reciteer vereniging „Ge- ron" voerde vervolgens het toneel stuk ,.'n Zomerzotheid", een spel van Cissy van. Marxvelt, op. Dit spel in 7 taferelen werd in vlot tempo voor het voetlicht ge bracht. Men speelde goed en het geheel mag dan. ook zeer geslaagd heten. De regie was in handen van de heer J. Linkcis Een hartelijk applaus beloonde de tonelisten na afloop voor hun be langeloze medewerking aan deze avond. De Algemene Nederlandse Grafi- sche Bond afdeling Schiedam houdt i Maandag 15 Nov. in gebouw Musis Sacrum aan de Lange Haven haar jaarlijkse ontspanningsavond, die wordt aangeboden door het Hoofd bestuur. Opgevoerd wordt „De Schelmstreken van Scapin" een blij spel in 3 bedrijven van Molière. Het spel wordt voor het voetlicht gebracht door de Toneelgroep „Puck". Namens het Bondsbestuur zal spreken de heer P. de Bruin. De N.V. Pietersen Co's Auto-' mobielbedrijf, waarvan het hoofd kantoor in Rotterdam aan de Nieu we Binnenweg is gevestigd gaat de zaken uitbreiden. In Schiedam is er reeds een filiaal gevestigd aan de Braersvest, maar de zaken hebben zo'n omvang genomen dat dit pand te klein is geworden, zodat aan de Nieuwe Mathenesserstraat 'n nieuw bedrijf zal worden gebouwd. De eerste paal zal hiervoor Vrij dagmiddag om 2 uur worden gesla gen. In de kelder van De Ooievaar aan de Hoogstraat ontstond gistermiddag om een uur een klein brandje. De zevenjarige Tommy, het zoontje van de eigenaar» de heer A. B, L. L. ging in de kelder wat kranten ha len om die mee naar school te ne men. Daar het donker was stak hij een lucifer aan, waardoor de kran ten in brand raakten. De heer L. bluste zelf het vuur. De brandweer die gewaarschuwd was behoefde geen dienst te doen. Geen feest De Algemene Vereniging ter Be hartiging van de Belangen van het Klein-Zakenbedrijf te Schiedam herdenkt dit jaar het feit dat 29 jaar geleden de Koninklijke Goed keuring op de statuten werd ver kregen. Gezien de tijdsomstandigheden heeft het bestuur gemeend dit feit niet feestelijk te gedenken, doch de leden een passend geschenk aan te bieden. Geboren: Hans z.v. H. van Har- melen en J. Konings Johanna d.v. J. M, Bexterman en H. de Leede; Margaretha J. d.v. J. H. Ritter en M, Bras; Christina W. J. d.v. J. H. Broeren en G. M. Braak; Maria A, J. d.v. C. A, M. van Leeuwen en Q. J, J, de Vette: Adriana W. d.v. G. van Noordennen en A, Kool; Johanna M. d.v. G» Hamerslag en M. Wolthaus; Gerda d.v. G. Jonk man en M. A. van Pelt. Om de een of andere reden hebben deze November-trekkers zich verlaat en dan wordt het natuurlijk haast je rep je. Dat was ook het geval met twee boerenzwaluwen, die ik nog in de tweede helft van de vorige maand in de buurt van de Oudedijk 2ag heen. en weer vliegen. Aan hun gedragin gen te zien zou ik zeggen, dat ze in die omgeving nog ergens jongen in het nest hadden. Voor deze jongen ziet het er mijns inziens wel enigszins hachelijk uit, want stelt dat ze toen al op het punt van uitvliegen stonden, dan hebben zij stellig nog enkele we ken nodig om de vliegkunst zodanig te leren, dat ze in staat zijn een halve wereldreis te maken, afgezien, nog van het feit, dat het er in deze tijd met de voedselvoorziening niet beter op wordt. We kunnen slechts het bes te voor hen hopen. Zoals men weet blijven er van de trekkers verschillende soorten in ons land achter. Allereerst de vele mezen, die wij overal ontmoeten. Dan hebben zich weer tal van roodborstjes te on zent gevestigd, wier „snikkerrikkik"- geroep zowel in bos en park als ook in onze tuinen vrijwel de hele dag ge hoord wordt, terwijl zij in het byzon- der tegen de avond hun heldere wel luidende zangtoontjes laten horen, zó mooi en zó teer, dat je er nooit ge noeg van krijgt om er naar te luis teren. Voorts arriveerden de Iitiputters onder de vogels, de goudhaantjes, die nog beduidend kleiner zijn dan ons klein» Jantje. Het is onbegrijpelijk hoe deze duimelotjes zulke grote afstan den kunnen afleggen, want dat het buitenlanders zijn is een zaak die ze ker is. Het aantal goudhaantje dat in ons land broedt is slechts een handje vol. Als ze voldoende voedsel kunnen vinden bestaat er een goede kans, dat ze de hele winter hier blijven. Ook zag ik weer de eerste koper wieken in het veld, echte schuwe klanten, die eigenlijk pas handzamer worden als het gaat vriezen en zij moeite hebben om aan de kost te ko men, Kramsvogels heb ik in de polder nog niet gezien, deze zullen evenals de meeste koperwieken nog wel een poosje in de duinen blijven plakken, waar zij in oranje gekleurde duin doornbessen een overvloed van voed sel vinden en waarom zouden zij dan in de natte polders op insecten gaan jagen? Tijds genoeg als de bessen op zijn. Bonte kraaien zijn er ook weer. Deze knapen zie ik overigens liever gaan dan komen, doch het eerste duurt nog wel een maand of vijf. Ik vind die bontrokken echt een symbool van de winter, grauw en somber. Maar.anderszijds brengen zij ook wel weer wat léven in de winterse brou werij en dat is in hen te waarderen. Maar het meest waardeer ik ze toch (Aduertentie I-M.j GEEF EEN BOEK lof twee) AAN UW ZOON Er valt zoveel voor hen te ontdek ken. of hij nu 6 of 16 is. De be hulpzame hand bij uw keuze biedt U gaarne RUBENSPLEIN 16 - Tel. 69513 SCHIEDAM als ze de aftocht blazen, want dan is het weer voorjaar. Intussen is er nog een categorie doortrekkers, die blijkbaar niet zo'n bijzondere haast hebben om weg te komen. Dat zijn voornamelijk vinken en kepen, die hier nog wat blijven hangen, vermoedelijk om wat op hun verhaal te komen. Ook in onze om geving zijn zij bij honderden te vin den op braak liggende terreinen, waar zij zich voeden met onkruidzaden. Deze dagen zag ik hele wolken vin ken benevens enkele kepen of oranje- vinken aan weerszijden van de Fran- kenlandsedijk van deze zaden smul len. In hun gezelschap bevonden zich ook enkele troepjes ringmussen een nettere editie van onze huismussen, die hier waarschijnlijk de hele winter wel zullen blijven. Best mogelijk dat de vinken en ke pen inmiddels al weer verdwenen zijn, hoewel het niet uitgesloten is, dat enkele hunner de ringmussen ge zelschap zullen blijven houden. De verschillende soorten meeuwen tenslotte gaan nu langzamerhand de bewoonde wereld weer opzoeken. Wij ontmoeten in en om de stad veelal vier soorten, nl, de kapmeeuw, de zil vermeeuw. de mantelmeeuw en de stormmeeuw. In de stad zelf komt de kapmeeuw het meest voor, terwijl ook de zilvermeeuw zich by de binnenha vens vertoont. De mantelmeeuw, de grootste van het stel, die een. witte romp en zwarte vleugels heeft, houdt zich op eerbiedige afstand van de be bouwde kom en is doorgaans in de weiden en in de buurt van de rivier aan te treffen. Hetzelfde kan ook ge zegd worden van de aardigste van de hier voorkomende meeuwen, de stormmeeuw. Daar is werkelijk geen kwaad bij en dat kunnen wij van zyn familieleden helaas niet altijd zeggen. Vooral in de broedtijd zijn het echte rovers, die er geen been in zien om jongen of eieren van hun eigen broe ders te gappen. De stormmeeuw is dus wel een uit zondering in de familie. Hij voedt zich uitsluitend met insecten als hij in het binnenland is en aan het strand neemt hij genoegen met wat de zee geeft. Niettemin maken alle meeuwen zich ook wel weer verdienstelijk door het wegvangen van massa's schadelijke insecten in de weilanden en op de akkers en dat is ook wat waard. A. DE JONG Een brigadier van politie heeft gisteren op het Emma-plein een hit tot stilstand gebracht. Dc hit stond voor een groentewagen van de heer ■G. .v. d. G. aan de Singel. Het dier schrok van .een auto en sloeg op hol. Er werd "geen schade aangericht. SCHIEDAM Na een geduldig gedragen lijden nam God heden uit ons midden weg, onze ge liefde en zeer zorgzame Vrouw, Moeder. Behuwd- en Grootmoeder, onze beste Zuster. Behuwd zuster en Tante, Me vrouw HERMIN A JOHANNA STOLK, geboren. Visser, op de leeftijd van 67 jaar. Uit aller naam: J. STOLK. Schiedam, 10 Nov, 1954. Rotterdamsedijk 76 c. De teraardebestelling zal d.v. plaats hebben op de Algemene Begraafplaats te Schiedam, Zaterdag 13 November a.s. Vertrek van het woonhuis vjm. 10.15 uur. Voor Uw blijk van deelne ming en medeleven in het voor ons zo smartelijk ver lies van onze innig geliefde Man, Behuwdzoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom HENDRIK ZWAAN zeggen wij U hartelijk dank, in het bijzonder zü onze dank gebracht aan de Wel edel Zeergel. Heer Dr H, J. Ormel voor de vele jaren zorgvlolle behandeling aan hem bewezen. Uit aller naam: W. ZWAAN—-DE W1LDT Schiedam, November 1954. Singel 93. van der Most, Broersveld 100 is niet te vervangen Tarief tot en met 15 woorden 0.65 Elke vijf woorden meer f 0 20 Te koop cangeb. Kapstokken 14.90, in blank gothisch. Grote keus bij Plate meubelmagazijn. Gro te Markt 1921. Onze gevoerde Nappa hand schoenen, zijn veel mooier, veel warmer en veel goed koper dan bij wie ook. Aan- bev. B. v. Doorn, Broers veld-46. Schildpadpoppen in alle ma- tem Dinky Toys in alle soor ten. Trix en Necobo metaal- bouwdozen. Bokhorst, Groe- nelaan 36, Hoogstraat 34. MuzJnstr. - Radio' CraiBOioonplciten Het Radiohuis, Hoogstr. 92, Tel. 68044. Electronisch jaar boekje 2.25, Soldeerbouten 5.35, 8:25, Kristalontvangers 5.60. Koptelefoons 7.50. Kris talontvanger bouwdoos 15,50. Bouwdoos voor 2 lamps ont vanger 27.75. Microfoons 16.50, 17.50» 35»—. Alle type radio-buizen voorradig. Het Radiohuis, Hoogstr. 92, Tel. 68044. Philips radio-toe stellen vanaf 98.Iniraphu 37.50. Hoogtezon 76.50. Fhili- Shave 49.50. Luidsprekers vanaf 9.75. Strijkijzers 14.65, 16.45, 28.50. Holland Electro stofzuigers 135.-, 145.-, 155.-, Desgewenst gemakkelijke be talingsvoorwaarden. Diversen Onzichtbaar gestopt worden door ons alle voorkomende brand- en motgaten, winkel haken en scheuren. Billijke prijzen. Spoedige aflevering. Hoogstraat 8, teL 67709 (fi liaal Roeloff). antwoordt op het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming: Deze brochure, waarvan een beschouwing verscheen In het Parool van gisteravond, Is verkrijgbaar a 0.90, aan het adres Vondellaan 43 b Tel. 65739.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1